دارو

داروی زیپمت | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Zipmet

همه چیز در رابطه با نحوه مصرف قرص زیپمت، اختلالات دارویی و مطالب مرتبط با آن

زیپمت (Zipmet) چیست و چه کاربردی دارد؟

زیپمت یک داروی خوراکی ترکیبی متشکل از داروهای سیتاگلیپتین و متفورمین است که در کاهش قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ (دیابت ملیتوس) نقش دارد. در دیابت نوع ۲، یا بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی­کند و یا بدن بیمار نسبت به عملکرد انسولین مقاوم شده است.
در نتیجه میزان قند خون پس از وعده­های غذایی به سختی پایین آمده و در طولانی مدت فرد را با مشکلاتی چون بیماریهای قلبی و کلیوی و یا قطع عضو مواجه می­کند. شواهد حاکی از آن است که مصرف زیپمت همراه با رژیم غذایی کنترل شده و ورزش منظم در کاهش قند خون این افراد موثر بوده است.

نام­های تجاری داروی زیپمت Zipmet

زیپمت خود یک نام تجاری است که توسط شرکت داروسازی عبیدی برای داروی ترکیبی سیتاگلیپتین+متفورمین انتخاب شده است. دیگر داروهای کاهنده قند خون که از ترکیب سیتاگلیپتین+متفورمین تولید شده­اند با اسامی تجاری سیتافورمین، سیتاپلاس، گلیبرا و ژانومیکس در بازار وجود دارند.

اشکال دارویی زیپمت Zipmet

زیپمت به صورت قرص­های روکش دار در دو دوز مختلف در بازار وجود دارد.

 • زیپمت ۵۰۰/۵۰: هر قرص حاوی ۵۰ میلی­گرم سیتاگلیپتین (به فرم مونو فسفات) و ۵۰۰ میلی­گرم متفورمین (به فرم هیدروکلراید) است.
 • زیپمت ۱۰۰۰/۵۰: هر قرص حاوی ۵۰ میلی­گرم سیتاگلیپتین (به فرم مونو فسفات) و ۱۰۰۰ میلی­گرم متفورمین (به فرم هیدروکلراید) است.

مکانیسم اثر زیپمت Zipmet

همانطور که ذکر شد زیپمت ترکیبی از دو داروی مختلف است. بنابراین از دو راه در کاهش قند خون نقش دارد. سیتاگلیپتین مهارکننده آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز (DPP4) است و با مهار عمل این آنزیم ترشح انسولین را به میزان طبیعی آن برمی­گرداند.
متفورمین موجود در زیپمت نیز از طریق کاهش مقاومت سلول­های بدن به انسولین، عملکرد سلول­ها در جذب گلوکز را بالا می­برد. علاوه بر این هر دو ترکیب موجود در زیپمت با کاهش تولید گلوکز در کبد به کاهش قند خون بیمار کمک می­کنند.


Advertisement

می‌توانید به صورت غیر حضوری و ۲۴ساعته،با پزشک آنلاین متخصص داخلی، تلفنی و متنی صحبت کنید، و از ایشان برای مصرف این دارو مشاوره بگیرید.

فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک زیپمت Zipmet

مکانیسم دقیق متابولیسم و تجزیه زیپمت در بدن مشخص نشده است. اما به نظر می­رسد ترکیبات سازنده این دارو یعنی سیتاگلیپتین و متفورمین از راه کبد و به ویژه با کمک مکانیسم­های اکسیداتیو کبدی ( با کمک CYP450) متابولیزه شده و عمدتاً از راه ادرار دفع می­شوند. نیمه عمر این ترکیبات در خون به ترتیب ۶/۱۷ ساعت برای متفورمین و ۴/۱۲ ساعت برای سیتاگلیپتین تخمین زده شده است.

مقدار و نحوه مصرف زیپمت Zipmet

با توجه به اینکه قرص زیپمت در دوز متفاوت ۵۰۰/۵۰ و ۱۰۰۰/۵۰ وجود دارد، دوز صحیح مصرفی را پزشکتان با توجه به سابقه بیماری و شرح حال شما تعیین می­کند. بنابراین از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید. معمولاً زیپمت روزی دو بار تجویز می­شود که به منظور کاهش احتمال ناراحتی­های معده بهتر است همراه با غذا میل شود.
در طول مصرف دارو همواره باید قند خون خود را چک کرده و به پزشک اطلاع دهید تا در صورت نیاز دوز مصرفی شما تغییر یابد. جهت کنترل بهتر بیماری، بهتر است در کنار مصرف زیپمت از برنامه ورزشی منظم و رژیم غذایی کنتری شده پیروی کنید. در صورت فراموشی مصرف دارو بلافاصله دوز فراموش شده را میل کنید اما اگر زمان مصرف دوز بعدی دارو فرا رسیده، هرگز دو دوز از دارو را با هم مصرف نکنید.

موارد منع مصرف زیپمت Zipmet

تا کنون اطلاع دقیقی در مورد تاثیرگذاری زیپمت در بیماران زیر ۱۸ سال بدست نیامده لذا برای این افراد توصیه نمی­شود. همچنین برای افراد مسن (بالای ۸۰ سال) و یا خانم­هایی که به زمان یائسگی خود نزدیک می­شوند توصیه نمی­شود. همچنین افراد مستعد افت قند خون، افراد مبتلا به نارسایی قلبی و کلیوی و افراد دارای سابقه التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) کاندیدای مناسبی برای دریافت این دارو نیستند.
افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و افرادی که کتواسیدوز دیابتی دارند گروه دیگری هستند که منع مصرف دارند. وابستگی به مصرف الکل نیز از دیگر موارد منع مصرف زیپمت است.
علاوه بر موارد یاد شده در برخی شرایط لازم است که مصرف دارو موقتاً متوقف شود:

 • بدن دهیدراته شده و آب زیادی از دست داده
 • دچار اسهال، استفراغ یا تب شده­اید
 • جراحی در پیش دارید
 • نیازمند روش­های عکسبرداری با اشعه ایکس هستید

تداخلات دارویی زیپمت Zipmet

برخی گروه­های دارویی در صورت مصرف همزمان با زیپمت تداخلات دارویی ایجاد می­کنند

 • داروهایی که ایجاد اسیدوز متابولیک می­کنند مانند توپیرامات،استازولامید
 • نیفدیپین که جذب متفورمین را افزایش می­دهد
 • سایمتیدین و سایر داروهای کاتیونی
 • داروهای افزایش دهنده قند خون مانند تیازیدها
 • قرص­های پیشگیری از بارداری

همچنین مشاهده شده است که مصرف زنجبیل و روغن ماهی می­تواند تداخلاتی در جذب زیپمت ایجاد کند لذا توصیه می­شود با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی دراوی زیپمت Zipmet

 • مشکلات گوارشی مانند تهوع و استفراغ، اسهال، نفخ و ناراحتی معده از عوارض جانبی شایع زیپمت است که در صورت مصرف زیپمت همراه وعده غذایی می­توان به کاهش این علائم کمک کرد.
 • کاهش قند خون و ضعف و بی حالی به ویژه زمانی که زیپمت را همراه دیگر داروهای کاهنده قند خون مانند انسولین یا سولفونیل اوره مصرف کنید مشاهده می­شود.
 • درد مفاصل از دیگر عوارضی است که برخی مصرف کنندگان زیپمت به آن مبتلا می­شوند.
 • اگر علائمی مبنی بر بروز واکنش جدی آلرژیک (ضایعات پوستی مانند خارش و تاول، تورم دست و پا، تورم لب و دهان، تنگی نفس) در شما رخ داد فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 • در افرادی که سابقه نارسایی قلبی و پانکراتیت دارند ممکن است علائم بیماری تشدید شود.

زیپمت در بارداری Zipmet

با توجه به اینکه مطالعات کافی در خصوص اثرات زیپمت در زنان باردار انجام نشده است در صورت ضرورت مصرف زیپمت در دوران بارداری حتما تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد. همچنین در مورد انتقال دارو از شیر مادر به نوزاد اطلاعات دقیقی در دست نیست. بنابراین با احتیاط و مشورت پزشک مصرف شود.

شرایط نگهداری داروی زیپمت Zipmet

دارو را دور از دسترس کودکان و در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید. پس از گذشت تاریخ انقضای دارو از مصرف آن خودداری کنید. دارو را از طریق فاضلاب دور نریزید. بهتر است دارو در کیسه­ای دربسته و درون کیسه زباله دفع شود.

ارتباط مستقیم با پزشک انلاین متخصص داخلی


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا