ترش کردن معده | علل ابتلا، پیشگیری و درمان

درمان خانگی و دارویی ترش کردن معده

ترش کردن معده

ترش کردن معده از بیماری های گوارشی است که دارای احساس سوزش سردل و عوارض جدی بدون درمان است. این بیماری جز اختلالات شایع است.

علت ترش کردن معده

ترش کردن معده یک اختلال گوارشی نسبتا شایع می باشد و طبق آمار این بیماری جز شایع ترین شکایات روده ای در بخش های بیمارستانی آمریکا است. طبق اطلاعات منتشر شده توسط کالج دستگاه گوارش آمریکا, بیش از شصت میلیون نفر آمریکایی به صورت حداقلی یک بار در ماه و حداقل ۱۵ میلیون نفر هر روز دچار دل درد و اختلالات گوارشی می شوند.

این مهم باعث می شود که درمان و رسیدگی به اختلالات گوارشی از جمله ترش کردن معده که نسبتا شایع نیز می باشد دارای اهمیت بخصوصی باشد. هر گاه مقداری از اسید معده به داخل مری بر می گردد احساس سوزش سر دل در بیمار ایجاد می شود. این احساس اغلب پس از مصرف وعده ی غذایی رخ می دهد و در ناحیه ی تحتانی قفسه ی سینه ایجاد می شود. در بیان علت ترش کردن معده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رژیم غذایی می تواند نقش بسزایی در ترش کردن معده داشته باشد
  مصرف غذاهای دارای اسیدیته ی بالا می تواند باعث ایجاد پی اچ بسیار پایین و احساس سوزش سر دل شود. از جمله رژیم های موثر می توان به رژیم دارای الکل( باعث شل شدن اسفنکتر تحتانی مری و اختلال در توانایی مری جهت پاک کردن اسید از خود می شود) شراب, آبجو و کافئین بالا( طبق مطالعات انجام شده کافئین باعث شل شدن اسفنکتر تحتانی مری شده و از این طریق باعث ایجاد رفلاکس می شود.
  در یک مطالعه ی انجام شده مشخص شد افرادی که قهوه زیادی مصرف می کنند نسبت به افرادی که قهوه بدون کافئین مصرف می کنند دارای ریسک بالای ابتلا به رفلاکس هستند که ناشی از آسیب بیشتر مری با قهوه کافئین دار است), مصرف بالای نمک خوراکی, مصرف غذاهایی که دارای مقادیر بسیار کم فیبر هستند, مصرف شکلات و نوشیدنی های گازدار( مصرف نوشیدنی های گازدار باعث تضعیف موقتی در اسفنکتر تحتانی مری شده و بنابراین باعث رفلاکس معده می شوند. علت اصلی این اختلال ناشی از گاز دی اکسید کربن موجود در نوشیدنی می باشد که باعث تاکی پنه یا افزایش تعداد تنفس افراد شده و به این طریق باعث افزایش ورود اسید به مری می شود)
 2. شل شدن اسفنکتر تحتانی مری
   یک عضله ی حلقوی صاف در قسمت تحتانی مری, در محل اتصال مری به دهانه ی معده یا کاردیا, قرار دارد. این عضله تحت اثر امواج دودی مری باز شده و بلافاصله بسته می شود. بنابراین در حالتی که عملکرد این عضله به درستی صورت گرفته باشد از برگشت مواد غذایی به داخل مری ممانعت به عمل می آورد. در مواردی این عضله دچار شلی شده و نقش دریچه ای آن مختل می شود در نتیجه اسید معده به داخل مری برگشت داده شده و بیمار احساس سوزش سر دل خواهد داشت.
 3. چاقی
 4. سیگار کشیدن ( برای فرد سیگاری و افراد نزدیک )
 5. سطح پایین فعالیت های فیزیکی و ورزشی، دراز کشیدن طی ۲ الی ۳ ساعت بلافاصله پس از مصرف وعده ی غذایی
 6. مصرف داروهای خاص
  از جمله: مسدود کننده های کانال کلسیم, آنتی هیستامین ها, مسکن ها, داروهای آرامبخش, داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد بارداری

محل سوزش سر دل

جلوگیری از ترش کردن معده

اصلاح سبک زندگی میتواند یکی از بهترین عملکردهای ممکن در جهت جلوگیری از ترش کردن معده باشد. افراد می توانند با رعایت موارد ساده ای از ایجاد احساس بد سوزش سر دل پس از مصرف وعده های غذایی جلوگیری کنند از جمله این اقدامات مفید و بسیار ساده می توان به:

 1. بهبود وضعیت یا پوزیشن: یعنی افراد حین خوردن غذا صاف بنشینند و در اصلاح قوز نکنند
 2. پوشیدن لباس های گشاد و راحت
 3. کنترل وزن و جلوگیری از ایجاد چاقی به خصوص در مواردی که فرد دارای اضافه وزن می باشد.
 4. از ایجاد فشار های زیاد بر شکم خودداری کنیم
 5. قطع مصرف سیگار و نوشیدنی های الکل دار
 6. در صورت لزوم پس از مشاوره با پزشک معالج, تغییر درمان دارویی خاصی که منجر به ایجاد احساس سوزش سردل شده است صورت بگیرد.
 7. خودداری از مصرف پیاز خام: طبق مطالعات انجام شده مصرف وعده ی غذایی دارای مقادیر بالای پیاز خام می تواند منجر به افزایش درد شکم, رفلاکس معده و آروغ زدن شود. همچنین پیاز خام میتواند باعث تحریک مری شده و باعث تشدید دل درد شود. در کل در صورتی که احساس می کنید با مصرف پیاز خام علایم شما بدتر می شود, جدا از مصرف آن خودداری کنید.

مشاوره آنلاین معده و گوارش

قرص برای ترش کردن معده

جهت درمان این اختلال می توان از درمان های مختلفی بهره مند شد, از جمله مصرف قرص برای ترش کردن معده. البته این درمان ها ممکن است برای همه ی افراد مناسب نباشند. بنابراین لازم است هر فرد با مراجعه به پزشک متخصص با صلاح دید او به درمان بپردازد.از طریق وب سایت یا اپلیکیشن پذیرش۲۴، می‌توانید به راحتی با  متخصص معده و گوارش به صورت تلفنی یا متنی ارتباط بگیرید و از ایشان راه درمان بخواهید.

از جمله این قرص ها می توان داروهای زیر را معرفی نمود:

 1. قرص های مهار کننده ی پمپ پروتون از جمله امپرازول, رابپرازول
 2. قرص های محدود کننده ی هیدروژن از جمله سایمتیدین و فاموتیدین
 3. مصرف قرص های گروه دارویی آلژینات مثل گاویسکن از جمله گزینه های اصلی برای درمان افرادی است که به صورت مکرر دچار رفلاکس معده می شوند. مکانیسم اثر این دارو با سایر داروها متفاوت است. داروهای آلژینات حاوی اسید آلژنیک هستند و روی میزان ترشح اسید معده اثری ندارند بلکه مکانیسم آنها به صورت ایجاد یک لایه ی ژل کف مانند روی مخاط گوارشی در قسمت فوقانی معده است. این ماده به صورت طبیعی در جلبک قهوه ای دریایی یافت میشود.
 4. در افرادی که به ندرت دچار رفلاکس معده یا ترش کردن معده می شوند می توان از درمان های OTC استفاده کرد. این داروها باعث کاهش میزان اسیدیته ی معده می شوند.

علت ترش کردن معده در کودکان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ترش کردن معده دارای رده ی سنی خاصی نمی باشد و حتی کودکان و نوزادان ممکن است دچار ترش کردن معده شوند. از جمله شایع ترین علائم ترش کردن معده در این گروه سنی می توان به: سرفه یا خس خس سینه به صورت مداوم یا امتناع کودک از غذا خوردن و یا ایجاد مشکل حین خوردن غذا اشاره کرد. در کودکان بزرگتر اغلب علل مطرح شده در ابتلا به ترش کردن معده در گروه سنی بزرگسالان مطرح است. هر عامل که باعث ایجاد فشار بر اسفنکتر تحتانی مری و یا ایجاد شلی در این اسفنکتر عضلانی شود می تواند علت ترش کردن معده در کودک باشد. فاکتورهایی دیگری از جمله پرخوری,  غذاهای تند و زمینه ی ارثی ابتلا به بیماری های گوارشی می توانند نقش موثری در ابتلا به رفلاکس معده داشته باند.

علل ترش کردن معده

داروی گیاهی برای ترش کردن معده نوزادان

بیشتر اوقات علت رفلاکس معده در نوزادان به دلیلی هماهنگی ضعیف در سیستم گوارشی است. هرچند بسیاری از نوزادان مبتلا به رفلاکس اسید معده سالم هستند ولی برخی از آنها می توانند دچار نقص های عصبی, عضلانی و یا مغزی شوند. طبق اطلاعات به دست آمده, علت اصلی این اختلال نابالغ بودن سیستم گوارشی نوزاد است. اگر نوزاد شما به صورت مکرر استفراغ میکند, دفع گاز دارد, گریه مکرر داشته, شیر نمی خورد و دچار کاهش وزن شده است باید به اختلال ترش کردن معده شک کرد.

درمان ترش کردن معده با سرکه سیب

یکی از درمان های گیاهی برای ترش کردن معده در نوزادان استفاده از خواص سرکه سیب می باشد. در این مورد باید مقداری معادل یک چهارم قاشق چایخوری سرکه سیب که تصفیه نشده باشد با مقداری آب ولرم مخلوط کرده و در فواصل زمانی منظم به نوزاد داده شود.

درمان ترش کردن معده با دم کرده ی بابونه

همچنین دم کرده ی حاصل از نصف قاشق چایخوری بابونه می تواند به عنوان درمان استفاده شود. ماساژ دادن شکم نوزاد با مخلوطی از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و دو قاشق غذاخوری روغن نعناع می تواند باعث کاهش نفخ و ایجاد حس آرامش در نوزاد شود.

درمان خانگی ترش کردن معده

طبق اطلاعات به دست آمده استفاده از موادی هم چون سرکه ی سیب (البته این ماده در برخی افراد اثرات مفید داشته ولی در سایرین باعث بدتر شدن علایم شده است) به مقدار بسیار کم (یک قاشق غذاخوری) به همراه مقداری آب , جویدن آدامس( طبق تحقیقات انجام شده جویدن آدامس ۳۰ دقیقه پس از وعده ی غذایی ناهار یا شام باعث ترشح بیشتر بزاق شده و از این طریق باعث رقیق شدن اسید معده می شود.), مصرف نعناع (  به طور کلی نعناع باعث آرام شدن معده می شود ولی در صورتی که با مصرف آن دچار تشدید علائم شدید به عنوان جایگزین می توانید از خواص زنجبیل استفاده کنید) و جوش شیرین ( مقدار کمی جوش شیرین حل شده در آب می تواند  باعث کاهش میزان اسیدیته ی معده شود) می توان به عنوان درمان خانگی برای ترش کردن معده استفاده کرد.

مشاوره آنلاین معده و گوارش

میوه برای ترش کردن معده

آلوئه ورا یکی از میوه هایی است که به عنوان درمان در ترش کردن معده کاربرد دارد. آلوئه ورا باعث کاهش ترشح اسید معده و آرام شدن معده میشود. میوه دیگری که برای ترش کردن معده کاربرد دارد موز است. این میوه کم اسید و ملایم بوده و روی سیستم گوارشی و معده اثرات ملایمی دارد. یک سری ویتامین ها در موز وجود دارند که باعث مهار انقباض سیستم گوارشی می شوند.

ترش کردن معده و اسهال

در برخی از بیماری های گوارشی از جمله سندرم زولینگر- الیسون افراد دچار ترشح بیش از حد اسید در معده می شوند. البته این بیماری یک اختلال نادر است ولی این اسید اضافی میتواند به صورت ترش کردن معده و حالت تهوع, زخم معده, در شکم, کاهش وزن و اسهال نمایان شود. البته طبق تحقیقات انجام شده اغلب اختلالات گوارشی از جمله گاستروانتریت های ویروسی که ناشی از تماس فرد با آب های آلوده یا غذای آلوده است, می توانند منجر به ایجاد اسهال آبکی, گرفتگی شکم, حالت تهوع و گاهی تب شوند. در بین بیماری های گوارشی همراهی بین سندرم روده ی تحریک پذیر با رفلاکس معده رایج است. در این صورت بیمار به دلیل داشتن سندرم روده ی تحریک پذیر دچار درد شکمی, تغییر عادات روده ای, اسهال یا ایجاد یبوست شده و به علت رفلاکس از سوزش سر دل نیز شاکی خواهد بود.  در چندین مطالعه ی قوی بین سندرم روده ی تحریک پذیر و ابتلا به رفلاکس معده ارتباطات بسیار قوی یافت شده است که وجود ارتباط در ترش کردن معده و اسهال را توجیه می کند. دکتر اسید معده در این باره میتواند اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

اسهال در رفلاکس معده

در مطالعه ای که در مجله ی جهانی گوارش منتشر شده است, اطلاعات مربوط به بیش از ۶۰۰۰ بیمار مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است. در این مطالعه نشان داده شد که در حدود ۶۳% از مبتلایان به سندرم روده ی تحریک پذیر( IBS) دارای علائم مربوط به رفلاکس معده نیز هستند. همچنین مشخص شد که بیشتر مبتلایان زن بوده و با داشتن هر دو بیماری دارای وضعیت بدتری بودند. به طور کلی احتمال بروز رفلاکس معده در بیماران مبتلا به IBS نسبت به افراد سالم, حدود ۴ برابر بیشتر است.

درمان صد در صد رفلاکس معده

روش درمانی رفلاکس معده ممکن است در افراد متفاوت باشد و بسته به شدت بیماری آنها به درمان خاصی نیاز باشد. بنابراین نمی توان درمانی یکسان برای تمام افراد بکار برد. نظر دکتر رفلاکس معده درباره متد درمان مهم است. در کل متد درمان های رفلاکس معده شامل تغییر شیوه ی زندگی, مصرف دارو و در برخی موارد جراحی است.

مصرف دارو که در اغلب افراد مبتلا به اختلال رفلاکس معده قابل استفاده است. در برخی موارد تنها با تغییر شیوه ی زندگی( Life style) میتوان به راحتی از ناراحتی های ناشی از ترش کردن معده رهایی یافت. در برخی موارد نیز به انجام پروسه های تهاجمی از جمله جراحی نیاز خواهیم داشت. در این صورت اغلب نیاز بیمار به مصرف دارو کاهش یافته و فرد بهبودی نسبی به دست می آورد. امروزه از آندوسکوپی به عنوان جدیدترین روش های درمانی برای رفلاکس معده استفاده می شود ولی به دلیل جدید بودن این روش به اطلاعات بیشتری در رابطه با چگونگی عملکرد آنها یا میزان ایمنی این روش نیاز داریم. افراد کاندید عمل جراحی, یک جراحی تقویتی در سد معده-مری برای درمان انجام میدهند. به این جراحی Fundoplication گفته می شود.

با توجه به شیوع نسبتا بالای ترش کردن معده, در صورت بروز علائم رفلاکس بهتر است به دکتر گوارش و کبد بالغین و یا در صورتی که مراجعه حضوری برای شما سخت است، پزشک آنلاین معده و گوارش مراجعه کنید تا بهترین درمان مورد نیاز را دریافت کرده و هزینه ی به نسبت کمتری را متقبل شوید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی در باره ترش کردن معده، پیشگیری و درمان آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص معده و گوارش پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.
 • لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم

مشاوره آنلاین معده و گوارش

۳.۳/۵ (۲۰ نظر)

منبع
Acid Reflux Diseaseacid reflux

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
107 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
زهره
زهره
6 ماه قبل

سلام خسته نباشین من خیلی ترش میکنم و سوزش معده دارم آپاندیس عمل کردم کپسول خشک کن میخورم سوزش معدم بیشتر شده بچه هم شیر میدم باید چه قرصی بخورم ترش و سوزش معده بهتر بشه ممنون ….

آسنا
آسنا
8 ماه قبل

سلام آقای دکترعزیز۳۸سالمه چندین باراندسکوپی گرفتم سوزش وریفلاکس وورم ومیکروب دارم۱سال بیشترمداوم دارومیخورم دوهفته س تمام شدن حدود۶ماهه به خاطرچربی کبدم ناشتا خاکشیروآبلیمومیخوردم جدیدآمعده م ترش میکنه شباتاصبح بیدارم

سهیلا زائری
سهیلا زائری
11 ماه قبل

سوزش سردل هم زیاد دارم

آیسان
آیسان
1 سال قبل

سلام خسته نباشید اقای دکتر من نزدیک یک ماه معده درد دارم دلدرد شدید و اسهال و ترش کردن و درد کردن پشت کمرم صبح ها ناشتا امون و بریده دکترم رفتم سونو نوشته میگن کیسه ی صفرا هست ایا ممنونم از راهنماییتون متشکرم

دکتر فرناز حسنی
پزشک متخصص
در پاسخ به  آیسان
1 سال قبل

سلام اگر در سونوگرافی مشکل صفراوی گزارش شده لازمه جراحی کله سیستکتومی( جراحی کیسه صفرا) انجام بشه

سارا
سارا
14 ساعت قبل

من چندین وقته هر غدایی میخورم معدم خراب میشه، آروغ بدبو تا صبح و یبوست شدید. صبح تا ظهر هم اسهال شدید، خواهش میکنم پاسخ بدید

اسماعیل پناهپور
اسماعیل پناهپور
6 روز قبل

باسلام خسته نباشید خدمت دکتر عزیز من ریفلاکس شدید ترش رنج می برم هرچه پیش دکتر میروم خوب نمی شوم آب هم بخورم ترش مکنم گلوم انگاری سوراخ شده کولیت هم دارم ۱۸سال هست تحت درمان هستم خونریزی هم دارم قرص مزالازین۵۰۰باازارام۵۰برای کولیت مصرف میکنم وبرایمعده اس امپرازول مصرف میکنم

محمدی
محمدی
14 روز قبل

سلام من هرچی مخرم ترش میکنم چکارکنم

مرضیه
مرضیه
23 روز قبل

سلام مدتی است که سزش گلو دارم دوسال پیش انوسکوپی انجام دادم گفتند ورودی معده.متورم است دارو مصرف کردم سال گذشته بیماری اسم گرفتم احساس ترش کردن نمیکنم امادر مری وگلو سزش دارم برای اسم هم یکی از، داروهایی که دادند پنتاپرازول بود الان میخورم اثری ندارد مادرم هم بیماری سرطان معده داشت ایا دوباره اندوسکپی انجام بدم لطفا راهنماییم کنید

جلیلیان
جلیلیان
30 روز قبل

سلام خستہ ناشید من چندمدتہ کہ گلوم خیلی ترش میکنہ ھرچہ شیرینی ھم میخورم کہ قطع بشہ فایدہ ندارہ واصلا ھم اشتہا ندارم خیلی بدغذاھستم شایدروزی یہ بار غذا بخورم چکارکنم

سیروس برزگر
سیروس برزگر
1 ماه قبل

سلام من ترش میکنم همش چیزی گلوم هست بادگلو خیلی وقتها دارم درخواب یک دفعه میپرم انگارمخوام خفه شم عضلهای گردنم خیلی سفت میشن چکار باید بکنم تشکر

فاطمه نظرزاده
فاطمه نظرزاده
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید من خیلی ترش میکنم میخواستم بپرسم من باید آندوسکوپی انجام بدم یا با دارو حل میشه ؟

فاطمه نظرزاده
فاطمه نظرزاده
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من خیلی زیاد ترش میکنم آیا یاید حتما آندوسکوپی انجام بدم یا با دارو مشکلم حل میشه ؟

جمیله
جمیله
1 ماه قبل

معدن زبان ترس میکند وقبضتنگ هستم داکتر قند معلومات بدهد

جمیله
جمیله
1 ماه قبل

داکتر صاحب خسته نباشد برای سرفه وخسخس کردن سینه کودک کدام دوا را استفاده کنیم

عبدالرضااحمدی
عبدالرضااحمدی
2 ماه قبل

سلام چندین سال است که ترش معده باعث سردرد شدید درهفته یک بار می شود داروهای چهل گیاه قرص های امپرازول پنتوپرازول کلید نیوم سی استفاده کردم دکتر های زیادی رفتم آندوسکوپی انجام دادم نتیجه نگرفتم

اسماعیل
اسماعیل
2 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید ، من چند وقتی هست که میخوام برم بیرون و اگر راه دور باشه دچار دلشوره میشم و همین باعث میشه معدم بریزه بهم و دنبال سرویس بهداشتی بگردم و این زندگیمو مختل کرده چیکار کنم کمکم کنید ممنون میشم؟

مهین
مهین
3 ماه قبل

باسلام خدمت شما پزشک معتمد
من رفلاکس معده دارم حدود۵ سال هست که دریچه معده من بخاطر اسیدبالا ازبین رفته،الان مدتیه من غذا میخورم ترش و پوده میکنم و اسهال میشم و از همه بدتر ضعف میکنم، خوراکم کمه سعی میکنم باشرایطی که دارم شبها شامم روسبک تر و زودتر بخورم وحداقل بخوابم ۴ ساعت ومن بین شام و خوابم فاصله میزارم
ممنون میشم راهنماییم کنید که چکنم ضعف معده و این ترش و پودگی و اسهال ازبین بره

مهتاب
مهتاب
3 ماه قبل

سلام من خانمی ۴۰ ساله هستم الان حدود یک هفته هست که معده درد ودرد های شدید شکمی به همراه حالت تهوع دارم وکلا اشتهام هم خیلی کم شده
ونمیتونم غذا بخورم بیشتر احساس تشنگی دارم گاهی اوقات هم کلیه هام خیلی شدید درد میگیره وتوی دهانم احساس تلخی میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید باید چکار کنم

تانیا
تانیا
3 ماه قبل

با سلام من کرونا گرفتم وحشتناک ترش میکنم و سوزش معده دارم اصلا قابل تحمل نیست کمک کنید ممنون

پژمان پری یاری
پژمان پری یاری
در پاسخ به  تانیا
3 ماه قبل

درود، سیب میل کنید و آب هویج فراوان ، بجز میوه های رسیده و شیرین فصل چیزی نخورید ، نان و چای و لبنیات و گوشت نخورید تا بهبود پیدا کنید

خانم پره
خانم پره
3 ماه قبل

سلام خداقوت من ۳۱ ساله هستم. من الان س روز ک سوزش معده و احساس ترش کردن و ی کوچولو تهوع دارم ک تا بحال اینطور نبودم.. چ کنم ب نظر شما دکتر عزیز..حتما پاسخ بدید

Last edited 3 ماه قبل by خانم پره
عزیز جمشیدیان
عزیز جمشیدیان
4 ماه قبل

سلام جناب دکتر وقت شما بخیر گاهن ّّبعد غذاخورد ن مثل ابگوشت میکنم براجلو گیری چه دارویی مصرف کنم ممنونم

....
....
4 ماه قبل

سلام ، من هر دفعه که حلیم میخورم به شدت ترش میکنم و تا شب ادامه داره میخواسم بدونم مگه حلیم چه مشکلی داره؟ ممکنه حساسیت باشه؟

پرویز سرتیبی
پرویز سرتیبی
4 ماه قبل

با سلام و عرض خسته نباشید من یکماه بیشتر است که دارای رفلاکس هستم و اخیرا هم اسهال و حالت تهوع به آن اضافه شده ، به دکتر گوارش مراجعه کردم ولی نتیجه ای نشده آندوسکوپی و آزمایش خون و ادرار هم داده ام. البته داروهای داکسپین-کلونازپام-دپاکین-پروپرانول هم میخورم

الهه
الهه
4 ماه قبل

سلام. من میکروب معده داشتم. رفتم دکتر بهم آنتی بیوتیک داد و بهتر شدم. ولی کلا سردرد داشتم همراه با ترش کردن و اصلا خوب نمیشد. خلاصه یه چند ماهی بود که هم ترش کردن معده و هم سردردام خوب شد. الان دوباره چند روزه که شروع شده. چیزی که کلافم می‌کنه بیشتر از ترش کردن معدم، سردردام هست که هر چی میگن میخورم خوب نمیشم.چیکار کنم که وقتی ترش میکنم و سردرد میگیرم خوب بشه سردردم. خیلی کلافم می‌کنه و چند روز پشت هم سردرد دارم. ممنون میشم

مهدی
مهدی
5 ماه قبل

سلام من۳۷سالمه حدودده سال ترش معده داشتم وبارانیتیدین شربت معده ی جوری سر کردم. س سال پیش رفتم دکتر واندوسکپی دادم گفت میکروب معده داری ودریچه مری ب معدم شل شده. ی سری دارو بهم داد حدودشش ماه خوب بودم تقریباولی دوباره شروع شده ب طوری که بعداز صبحانه هرچیزی ک باشه ترش معده شروع میشه تا شب. واقعا خیلی خسته شدم. ی راه کار جامع میخام خیر ببینید. درضمن صبح ناشتا بیش ازده بار اوق میزنم موقع دستشویی رفتن کلافم کرده روم نمشه خونه کسی برم. ممنون

Last edited 5 ماه قبل by مهدی
عبداله
عبداله
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من اندوسکپی انجام دادم گفتند ورم معده داری بهمراه نفخ شدید دارو هم استفاده میکنم ولی اثر چندانی نداشته اکثرند برگشت اسید دارم یجوری که احساس میکنم غذا توی گلوم بر مگرده

آرزو معینی
آرزو معینی
6 ماه قبل

خیلی ممنون از سایتتون

.. P..
.. P..
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید من خیلی ترش می کنم وهمچنین کمی سردرد دارم. باید چیکار کنم؟ ممنون از شما.

حسین
حسین
6 ماه قبل

باسلام و عرض ادب
می خواستم بپرسم من مدت چند سالی هست که معده ام سوزش داره یا ترش میکنه دالان نزدیک به ۴ماه هست کم اشتها شدم استفراغ حالت تهوع دارم وهمچنین با آزمایش خون که دادم مدفوع خونی دارم ، ویتامین D هم نداره بدنم وحتی غذا هم که نمی خورم حالت تهوع دارم میخواستم بدونم بیماری من آیا سرطان هست؟ باید چیکار کنم ممنون از شما.

محمد
محمد
در پاسخ به  حسین
5 ماه قبل

سلام بیشترن درمان برای سوزش معده مصرف قرص امپرازول مخصوصان کسایی ک سوزش معدشون بخاطره حساسیتوالرژیه هست هفته ای دوسه بار مصرف کنیی اونم ناشتا من دارم بخاطره الرژیه هروقت سوزش داشته باشم فردا صب ناشتا میندارم بهتر میشم

حنیفه
حنیفه
در پاسخ به  حسین
17 روز قبل

سلام من سوزش معده دارم خیلی اذیتم می کنه ومعدم باد می‌کنه نمی‌دونم چکار کنم راهنمایی کنید

اسما
اسما
7 ماه قبل

سلام من مشکل میکروب معده زخم معده التهاب مزمن شدید معده دارم درمان میکروب معده شروع کردم بعد از پایان دو هفته دارو میکروب معده دچارسرما خوردگی شدم یک قرص معده میخوردم ترسیدم قطع کردم برای سرما خوردگی قرص کدئین چرک خشک کن و سرماخوردگی خوردم سه روز بیشتر نخوردم خیلی معده م ترش کرده همه ش بوی بدی احساس میکنم وقتی معده م خالی هست بیشتر حس میکنم الان یک هفته هست این حالت بعد دارم هر دوهفته یکبار خون همراه با مدفوع میبینم الان یک هفته هست همراه با مدفچع ترشح میبینم اینها میتونه علایم چی باشه باید چیکارکنم لطفا راهنمایی فرکایید

یزدان نیک منش
یزدان نیک منش
7 ماه قبل

سلام جناب دکتر
بنده دیشب تخم مرغ خوردم ساعت دو شب عرق زدم ترشی آمد بالا وقورتش دادم چه کنم .

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  یزدان نیک منش
5 ماه قبل

سلام دخترم از صبح دچار معده دردو اسهال وسوزش معده شده میشه راهنمایی کنید ممنون

سمی
سمی
در پاسخ به  یزدان نیک منش
29 روز قبل
محمد
محمد
7 ماه قبل

باسلام من بیست سال قبل یه شب پرخوری کردم وترش کردم که کارم به سرن کشیدبعدازاون هروقت کیک وبسکوییت یاپرخوری میکنم سردردوحشتناک میگیرم وتااستفراق نکنم ونخوابم خوب نمیشم واگرپرهیزهم بکنم بعدازروزتعطیل این مشکل سراغم میادوهیچ معده دردی هم ندارم فقط سردردمیگیرم

ابوالفضل
ابوالفضل
در پاسخ به  محمد
6 ماه قبل

سلام من چهل ساله هستم بیشتر اوقات معده ام ترش می‌کنه بعدم به اسهال تبدیل میشه چکار کنم که این درد معده رو نداشته باشم

محمد
محمد
در پاسخ به  محمد
5 ماه قبل

فیلم قشنگی بود

گمنام
گمنام
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید من حدودسی و هفت سالم هست چند ساله میکروب معده دارم چند دفعه هم دکتر رفتم طی این سال ها و دارو مصرف کردم چند روزی هست مجددا حالم بده و ترش زیاد و تهوع و معده درد دارم میشه راهنماییم کنید

مهدی
مهدی
7 ماه قبل

سلام آقای دکتر چند وقتیه درد روده و معده دارم و الان ترش میکنم سیگار که میکشم بیشتر ترش میکنم .

فریبرز صدیقی
فریبرز صدیقی
7 ماه قبل

با سلام‌من‌چند سال قبل درمان کردم ولی الان دباره شروع شده با خوردن پرتقال یل نارنگی یا میوه های همچنین سریع ترش میکنم و الان سه روز پدرم در آمده و راه نمی تونم برم ار خانه نتونستم بیرون درمانی هست یا که باید برم دکتر از بابونه و نعنا و داروی محلی استفاده کردم کم شده ولی نه راضی نیستم

مصطفی
مصطفی
9 ماه قبل

سلام من هریه روزدرمیان ترش معده دارم چی بخورم خوب بشه خیلی اذیتم میکنه ممنونم

اصغر شمس
اصغر شمس
9 ماه قبل

درود برشما وبا احترام برای وقت شما من رفتم دگتر کفته باید آندوسکوپی برشما توجه به اینکه دود می کشم و یه ام ریه ام دچار مشکل شده آندوسکوپی نشوم با چه دارویی بهتر می شوم چندسال پیش هم دچار چنین عارضه ای بودم سپاس از شما

امیر حسام
امیر حسام
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید..پسرم ۱۱سال داره خیلی وقته که معدش ترش میکنه و ورم داره از شما میخوام راهنمایی کنید چه دارویی استفاده کنه البته گیاهی بهتره..با تشکر

گلنار
گلنار
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید چند ماهی هست که معده ام میسوزه اول به صورت سرفه خودشو نشون داد دکتر گوارش پذیرش ۲۴ نوبت گرفتم دارو داد خوب شدم دوباره شروع شده لطفا بگید چیکار کنم

لیلا قادری
لیلا قادری
11 ماه قبل

سلام اقای دکتر من دچار یبوست شدید هستم و گه گاهی معده من ترش میکنه دستور چی میفرمایید

امیرحسین
امیرحسین
11 ماه قبل

سلام. من چند روزیه یبوست دارم امروزم معدم ترش کرده، لطفا چه چیزی مصرف بکنم حالم خوب بشه

حکیم
حکیم
11 ماه قبل

پسرم ۱۴سال دارد گهگاهی ترش میکند چکار کنیم دیگر ترش نکند چه دارویی مصرف کند

علیر ضا عباسی
علیر ضا عباسی
11 ماه قبل

سلام اقای دکتر من که غذا میخورم بعدا دچار سرفه شدید میشم برگشت غذا دارم وسرفه میکنم چه دارو یی استفاده کنم

سهیلا زائری
سهیلا زائری
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر من اکثروقتهامعدم ترش میکنه چی کارکنم تاکامل ازبین بره

زهرا
زهرا
11 ماه قبل

سلام وخسته نباشید آقای دکتر چند ماه شاید یک سال بشه چند ماه اول سر دلم به شدت زیاد درد میکرد و سوزش حالا چند ماه استفراق اضافه شده تشکر

حسین نژاد
حسین نژاد
11 ماه قبل

سلام ۶ ساله دارو برای ترش کردن می خورم چند روز دارو می خورم باز هم ترش می کنم رفلکس مری و التهاب معده و اسپاسم مری دارم چکار کنم تازه اندوسکوپی دادم

زهرا قاسمی
زهرا قاسمی
11 ماه قبل

سلام دختر من ۸ سالشه و وقتی بربری و گاهی اوقات سیب زمینی و سرخ کردنی ها و آبگوشت میخوره میگه معدم میسوزه چیکار کنم

سمیه
سمیه
1 سال قبل

با سلام و خسته نباشید. چند ماهی است که برگشت اسید معده و ترش کردن شدید دارم پزشک برام قرص امپرازول و دمپریدون تجویز کرده ولی باز ترش کردن دارم. بعد از هر وعده غذایی هم درد معده که دردش به داخل شکمم هم میزنه و بعضی اوقات حالت تهوع و اسهال دارم. ممنون میشم راهنمایی ام کنید.

عرفان
عرفان
1 سال قبل

سلام آقا دکتر خسته نباشید من یک چهار پنج روزیه که عمل آپاندیس کردم و بیهوش شدم قبل این رفلاکس معده نداشتم ولی بعد از این رفلاکس معده گرفتم و سر معده میسوزه و درد میکنه و هیچی نمی تونم بخورم چکار کنم آقای دکتر

علی
علی
1 سال قبل

سلام .مدتیه غذا میخورم ترش میکنم و گاهی احساس تنگی در حلق دارم …در مقعد احساس خارش اگر بهم مرتبط باشه .لطفآ راهنمایی بفرمایید

دکمه بازگشت به بالا