دارو

کلردیازپوکساید، قرص کلردیازپوکساید ۵ چیست؟

کاربرد، مقدار و روش مصرف، عوارض جانبی و شرایط نگهداری کلردیازپوکساید (Chlordiazepoxide)

کلردیازپوکساید جهت کاهش علائم اضطراب، اضطراب پیش از جراحی و همچنین برطرف کردن علائم ترک الکل استفاده می‌شود. از کم یا زیاد کردن خودسرانه مقدار و مدت زمان مصرف داروی کلردیازپوکساید بپرهیزید زیرا مصرف طولانی مدت این دارو اعتیادآور است و قطع یکباره آن ممکن است باعث علائم ناخوشایندی در شما شود.
نام تجاری قرص کلردیازپوکساید

Librium, Libritabs, Lipoxide, Murcil, Sereen

کاربرد قرص کلردیازپوکساید

ضداضطراب، ترک الکل

اشکال دارویی قرص کلردیازپوکساید

قرص

کلردیازپوکساید چیست

اطلاعات دارویی قرص کلردیازپوکساید

قرص کلردیازپوکساید یک بنزودیازپین است که با اثر بر روی ناقل‌های عصبی منجر به انتقال آرامبخشی در سلول‌های مغزی می‌شود. این ناقل‌های عصبی نوروترانسمیتر نامیده می‌شوند که در افرادی که اضطراب دارند کمک می‌کند تا علائم اضطراب کاهش یابد. به همین دلیل قرص کلردیازپوکساید معمولاً برای کاهش اضطراب به صورت کوتاه مدت تجویز می‌گردد. همچنین برای اضطراب پیش از جراحی نیز کاربرد دارد.


Advertisement

قرص کلردیازپوکساید همچنین یک شل کنندۀ عضلانی نیز می‌باشد. یکی دیگر از موارد کاربرد آن در برطرف کردن علائم ترک الکل است. سم‌زدایی در شرایط ترک الکل همراه با علائمی می‌باشد که گرفتگی عضلانی یکی از این علائم می‌باشد که برای تسکین آن، قرص کلردیازپوکساید تجویز می‌گردد.

قرص کلردیازپوکساید با مقادیر کم، اثرات ضد اضطراب دارد و با افزایش میزان قرص کلردیازپوکساید در بدن اثرات خواب‌آور از خود نشان می‌دهد.

معمولاً اضطراب یا تنش‌های ناشی از استرس زندگی روزمره به درمان با داروهای ضد اضطرابی نیاز ندارد.

برای کسب اطلاعات لازم در مورد قرص کلردیازپوکساید می‌توانید با استفاده از سایت و اپلیکیشن پذیرش ۲۴ با متخصص آنلاین اعصاب و روان مشورت نمایید.

مقدار و روش مصرف قرص کلردیازپوکساید

 • قبل از شروع مصرف قرص کلردیازپوکساید، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به قرص کلردیازپوکساید به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف قرص کلردیازپوکساید با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • دوز و مقدار قرص کلردیازپوکساید، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ قرص کلردیازپوکساید را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید اما اگر زمان مصرف دوز بعدی قرص کلردیازپوکساید بود، از مصرف دوز قبلی صرف نظر کنید همچنین برای تأمین دوز از دست رفته قرص کلردیازپوکساید، از داروی دیگر استفاده نکنید.
 • در صورتی که هنگام مصرف قرص کلردیازپوکساید دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، سعی کنید قرص کلردیازپوکساید را با غذا یا شیر میل کنید.
 • اگر مدتی بعد از مصرف قرص کلردیازپوکساید، هیچگونه تغییری مشاهده نکردید، پزشک خود را مطلع سازید زیرا ممکن است در برخی موارد پزشک دوز مصرفی قرص کلردیازپوکساید شما را تغییر دهد تا نتیجه بهتری حاصل شود.
 • مصرف قرص کلردیازپوکساید را به یکباره قطع نکنید زیرا ممکن است علائم ناخوشایندی در شما ایجاد شود، از پزشک خود در این باره مشورت بخواهید تا با خیال راحت مصرف قرص کلردیازپوکساید خود را متوقف کنید.
مطلب مرتبط
اثرات مشروبات الکلی بر بدن چیست؟

موارد منع مصرف قرص کلردیازپوکساید

 • به تاریخ انقضای قرص کلردیازپوکساید توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.
 • از آنجایی که قرص کلردیازپوکساید اعتیادآور است، هرگز آن را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان، به ویژه کسی که اعتیاد به مصرف مواد مخدر دارد، تجویز نکنید.

در صورت داشتن هریک از شرایط یا بیماری‌های زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • حساسیت به خانواده بنزودیازپین‌ها
 • دوران بارداری و شیردهی
 • مشکل در نفس کشیدن (بطور مثال تنگی نفس و احساس خفگی در خواب)
 • سابقۀ مشکلات کبدی، کلیوی، بیماری‌های اعصاب و روان (مانند افسردگی، وسواس، اختلالات شخصیتی و فوبیا)
 • اختلال آنزیمی ژنتیکی که باعث ایجاد علائم پوستی می‌شود.
 • بیماری پورفیری

مصرف قرص کلردیازپوکساید برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌شود.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف قرص کلردیازپوکساید

 • پس از مصرف قرص کلردیازپوکساید، از رانندگی و کارهایی که نیاز به دقت و هوشیاری دارند، خودداری کنید.
 • قرص کلردیازپوکساید جهت درمان مشکل شما در کوتاه مدت تجویز می‌شود زیرا مصرف طولانی مدت قرص کلردیازپوکساید اعتیادآور است.
 • در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی دارید درمانگر خود را از مصرف قرص کلردیازپوکساید آگاه نمایید زیرا قرص کلردیازپوکساید می‌تواند اثر برخی از داروهای بی‌حس‌کننده یا بیهوش‌کننده را افزایش دهد.
 • دوز بالای قرص کلردیازپوکساید در بیماران سالمند و کم‌توان ممکن است باعث آتاکسی یا آرام‌بخشی بیش از حد شود.
 • در بیماران دارای مشکلات روانی و کودکان مبتلا به پرخاشگری و بیش فعالی، واکنش‌های پارادوکسیک مانند هیجان، برانگیختگی و خشم شدید گزارش شده است و باید در طول درمان این افراد با قرص کلردیازپوکساید بسیار مراقب باشیم. وقتی از قرص کلردیازپوکساید برای درمان اضطراب استفاده می‌شود و در بیمار نشانه‌ها و شواهدی از افسردگی قریب‌الوقوع وجود دارد، باید اقدامات احتیاطی معمول را انجام دهیم و در نظر داشته باشیم که ممکن است بیمار گرایش‌هایی به خودکشی داشته باشد، بنابراین انجام اقدامات حفاظتی ضروری است.

تداخلات دارویی قرص کلردیازپوکساید

مصرف قرص کلردیازپوکساید و داروهای دیگری مانند:

 • داروهای خواب‌آور
 • داروهای مسکن
 • داروهای ضدسرفه
 • داروهای آرام‌بخش
 • داروهای افسردگی و ضداسترس

ممکن است عوارض خطرناکی که تهدیدکننده زندگی فرد هستند را در پی داشته باشد.

مطلب مرتبط
اثرات مشروبات الکلی بر بدن چیست؟

در صورتی که از شربت‌های ضد اسید معده استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض کلردیازپوکساید

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف قرص کلردیازپوکساید، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می بایست به پزشک اطلاع داده شود. عوارض جانبی قرص کلردیازپوکساید بر بخش‌های مختلف بدن عبارتند از:

 • سیستم عصبی مرکزی: سرگیجه، خواب‌آلودگی، منگی، سردرد و اضطراب، ترمور، تحریک‌پذیری، ضعف و خستگی، دپرسیون، بی‌خوابی، توهم
 • گوارشی: یبوست، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، اسهال
 • پوستی: راش، درماتیت، خارش
 • قلبی، عروقی: کاهش فشارخون وضعیتی، تغییرات ECG، تاکی‌کاردی، هیپوتانسیون

همچنین ممکن است بی‌نظمی‌های جزئی قاعدگی رخ داده و موجب کاهش یا افزایش میل‌جنسی شود.

قرص کلردیازپوکساید می توانند اعتیاد اور باشند به همین دلیل به طور موقت ازشون کمک گرفته می شود و اینکه به عنوان یک داروی طولانی مدت و درمان اصلی ضد اضطراب باشد استفاده نمی شود به این دلیل که احتمال اعتیاد وجود دارد.

شرایط نگهداری قرص کلردیازپوکساید

 • قرص کلردیازپوکساید را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
 • قرص کلردیازپوکساید را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

سوالات متداول درباره این دارو

پاسخ سوالات از نظر و مورد تایید خانم دکتر مریم وحید مقدم متخصص روانپزشکی می‌باشد.

قرص کلردیازپوکساید ۵

قرص کلردیازپوکساید ۵ میلی و ۱۰ میلی دارد معمولا دو سه هفته اول شروع دارو های ضد افسردگی که می تواند اضطراب را افزایش دهد استفاده می شود.

کلردیازپوکساید ۱۰

به زودی

قرص کلردیازپوکساید چاق کننده است؟

به زودی به این سوال پاسخ خواهیم داد.

کلردیازپوکساید خودکشی

به زودی

کلردیازپوکساید و میگرن

به زودی

کلردیازپوکساید و ریزش مو

به زودی

کلردیازپوکساید برای گرفتگی عضلات

به زودی

قرص کلردیازپوکساید برای چه بیماری است؟

شروع دارو های ضد افسردگی که می تواند اضطراب را افزایش دهد درکنار دارو هایی مثل فلوکسیتین، سرترالین، اس سیتالوپرام که به عنوان ضد افسردگی استفاده می شود از قرص کلردیازپوکساید استفاده می کنیم برای اینکه اضطراب شروعقرص کلردیازپوکساید اتفاق نیوفتد بعد از دو سه هفته که بدن عادت کرد به داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی دیگر از قرص کلردیازپوکساید استفاده نمی کنیم تا عوارض اعتیاد و وابستگی اتفاق نیوفتد.

مطلب مرتبط
اثرات مشروبات الکلی بر بدن چیست؟

قرص ضد استرس کلردیازپوکساید

قرص کلردیازپوکساید از خانواده ی دارویی بنزودیازپین هستند بنزودیازپین ها داروهایی هستند که به عنوان ضد اضطراب استفاده میشوند. درکنار دارو ها معمولا ازشون کمک گرفته می شود.

باتوجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین؛ از مجرب‌ترین روانپزشک آنلاین، تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

ارتباط مستقیم با پزشک آنلاین متخصص روانپزشکی

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز است. و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو های معرفی شده در این مقاله و انجام دادن روش های درمانی دیگر با توجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.


Advertisement

دکتر مریم وحید مقدم

دکترمریم وحید مقدم متخصص اعصاب وروان (روانشناسی و روانپزشکی) و فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته اعصاب و روان درسال 1395 هستند. ایشان از پزشکان حوزه تخصصی اعصاب و روان که به مدت 4 سال در بیمارستان روزبه بوده و در حال حاضر در بیمارستان روانپزشکی میمنت حضور دارند، مشغول طبابت هستند وهمچنین عضو انجمن روانپزشکان هستند.
guest
4 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
بهمن

سلام آیا مصرف همراه با فاموتیدین ۴۰خطرناکه؟

پذیرش 24

بهمن عزیز برای دریافت پاسخ سوالتان شما میتوانید از طریق لینک https://www.paziresh24.com/qa/
اقدام بفرمایید و سوال خود را مطرح کرده پزشک متخصص به شما پاسخ میدهن

قربانی

سلام ، وقت بخیر من این دارو را باید هر ۱۲ ساعت یکبار برای عصب گوشم مصرف کنم( صدای سوت کشیدن توی گوشم هست) ایام رمضان چطور باید استفاده کنم؟

موبایل
9138391169
دکتر ارمین محمدی لیر

داروی کلردیازپوکساید رو لازم نیس دقیقا سر ساعت بخورید
میتونید یک قرص رو همراه سحری و یک قرص رو همراه افطاری بخورید

دکمه بازگشت به بالا