داروی اس سیتالوپرام | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Escitalopram

همه چیز در رابطه با اثرات جانبی اس سیتالوپرام، اختلالات دارویی و مطالب مرتبط با آن

آشنایی بیشتر و بهتر درباره ی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

اس سیتالوپرام Escitalopram دارویی است که کمک می کند ماده ی سروتونین در مغز به حالت تعادل بازگردد. پزشکان از این دارو برای درمان بیماری هایی همچون افسردگی ماژور، اضطراب منتشر و اضطراب وابسته به دمانس خفیف در بیماران غیرسایکوتیک استفاده می کنند.
این دارو را می توان جزء داروهایی شناخت که سطح انرژی را بالا می برد و احساس خوب را بهبود می بخشد، بنابراین از عصبی شدن جلوگیری می کند و می توان گفت عصبی شدن را کاهش می دهد. اس سیتالوپرام در دسته داروهایی قرار دارد که معروف هستند به عنوان مهار کننده های انتخابی جذب مجدد سرتونین، در حالی که این دارو بر روی بازجذب موادی همچون اپی نفرین تاثیر کمتری دارد.
تاثیر کامل این دارو بر روی افراد مختلف متفاوت بوده اما شروع اثر ضد افسردگی این دارو ۸ تا ۱۲ هفته بعد از مصرف مشاهده می شود. این دارو حدود %۵۶ اتصال به پروتئین پلاسما دارد که نیمه عمرش حدود ۳۲ تا ۲۷ ساعت می باشد. اس سیتالوپرام حدود ۵ ساعت بعد از مصرف به پیک خود میرسد. این دارو در بازار به شکل قرص خوراکی در دوزهای ۱۰، ۵ و ۲۰ میلی گرمی موجود می باشد.

نحوه استفاده از داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

این دارو را باید با تجویز پزشک و طبق دستورالعمل های او مصرف شود. مصرف اس سیتالوپرام می تواند همراه با غذا یا بدون آن باشد و معمولاً یک بار در روز، صبح یا عصر استفاده می شود. پزشک مقدار مصرف این دارو را بر اساس شرایط شما تجویز می کند بنابراین پزشک می تواند مقدار مصرف را تغییر دهد.
در بعضی موارد پزشک برای اینکه از ابتلای شما به عوارض جانبی جلوگیری کند مقدار مصرف دارو را از دوز کم شروع می کند و طی گذشت زمان این مقدار را افزایش می دهد. در طی زمانی که از این دارو استفاده می کنید نباید مصرف آن را به طور ناگهانی قطع کنید و یا کاهش دهید چرا که ممکن است دچار عوارض جانبی مانند تشنج شوید.
تا زمانی که پزشک مصرف دارو را کاهش نداده و یا قطع نکرده باید به مصرف آن ادامه دهید حتی اگر احساس کنید که وضعیت جسمانیتان رو به بهبودی می رود چرا که با قطع مصرف دارو سلامی خودتان را با خطر رو به رو می کنید. مصرف این دارو را باید تا زمانی که پزشک به شما گفته ادامه دهید حتی اگر احساس کنید که به بهبودی کامل رسیده اید.
با قطع ناگهانی اس سیتالوپرام ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی ، سردرد ، خستگی ، تغییرات خواب و احساسات کوتاه مدت مانند شوک الکتریکی را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم به جای اینکه مصرف دارو را خودسرانه قطع کنید یا کاهش دهید با پزشک مشورت کنید، پزشک ممکن است به تدریج دوز شما را کاهش دهد. در صورت بروز علائم جدید و یا بدتر شدن علائم قبلی بلافاصله اوضاعتان را به پزشک گزارش کنید.

می‌توانید به صورت غیر حضوری و ۲۴ساعته، با پزشک آنلاین متخصص روانشناسی، تلفنی و متنی صحبت کنید، و از ایشان برای مصرف این دارو مشاوره بگیرید.

ویزیت متخصص روانشناسی

اثرات جانبی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

 • مصرف این دارو ممکن است عوارضی همچون احساس تهوع، اسهال، سوء هاضمه و یا یبوست را به دنبال داشته باشد که برای کاهش این عوارض می توان به مقدار کافی آب مصرف کرد.
 • در صورت بروز عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند سندروم سرتونین، احساس برافروختگی، تغییرات خلق و خو، تعریق، پریشانی، بی خوابی و بی قراری، اسپاسم عضلانی، به وجود آمدن ضایعات قرمز در پوست، ورم صورت و لب ها و تنگی نفس سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • در برخی موارد این دارو می تواند عوارضی مانند اختلال در خواب، خارش، تعریق بیش از حد، آبریزش بینی، کاهش اشتها، ضربان قلب نامنظم، درد، زنگ زدن گوش، احساس گزگز انگشتان، تغییر وزن ناگهانی و مشکلات جنسی ایجاد کند که در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کرد.
 • یکی از عوارض مصرف این دارو خشکی دهان می باشد که برای کمتر کردن این عارضه می توانید آدامس بجویید.
 • مصرف اس سیتالوپرام می تواند عوارضی مانند اضطراب، احساس لرزش، پریشانی و فراموشی را در پی داشته باشد که در صورت ادامه دار شدن این عوارض حتما به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

 • اگر حساسیتی به اس سیتالوپرام یا داروهای مشابه آن دارید باید قبل از تجویز دارو تمام موارد را به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از استفاده از این دارو پزشک باید از سابقه پزشکی شما مطلع باشد بخصوص اگر بیماری خاصی مانند بیماری کبدی ، بیماری کلیوی ، قلبی، دیابت نوع ۲، سرخوشی ناگهانی، صرع، خونریزی معده یا دوازدهه و مشکلات چشمی و مشکلات خونی داشته یا دارید.
 • در دوران بارداری و شیردهی نباید از این دارو استفاده کرد چرا که ممکن است عوارضی برای نوزاد شما داشته باشد . در این دوران زمانی می توانید از این دارو استفاده کنید که پزشک مصرف آن را برای شما بلامانع بیان کرده باشد.
 • این دارو را خودسرانه به دوستان و اطرافیانتان تجویز نکنید.
 • اگر طی دو هفته اخیر داروهایی مانند سلژیلین، ترانیل سیپرامین و راسلژیلین مصرف کرده اید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از تجویز اس سیتالوپرام اگر تحت شوک درمانی هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • در طی درمان از مصرف الکل خودداری کنید چرا که الکل احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش می دهد.
 • حین مصرف این دارو بدن شما نسبت به نور خورشید حساس خواهد شد بنابراین باید بیشتر مراقب باشید و از قرار گرفتن طولانی مقابل نور خورشید خودداری کنید و سعی کنید از کرم های ضد آفتاب و عینک استفاده کنید.
 • مصرف این دارو توسط FDA برای کودکان زیر ۱۲ سال تایید نشده.
 • مصرف این دارو در برخی از افراد می تواند باعث بروز بیماری دو قطبی شود و در برخی دیگر از افراد ( افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله) می تواند افکار خودکشی ایجاد کند.

تداخلات دارویی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

 • تداخلات دارویی ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد؛ از این رو از مصرف داروهایی که می توانند بر عملکرد یکدیگر تاثیر بگذارند خودداری کنید.
 • لیستی از تمام داروهای شیمیایی که استفاده می کنید را نگه دارید و هنگام مراجعه به پزشک این لیست را در اختیار پزشکتان قرار دهید تا پزشک تجویز دارو را آگاهانه انجام دهد.
 • برخی از داروهایی که ممکن است با اس سیتالوپرام تداخل داشته باشند عبارتند از: اوروکیناز، بروموپرید، سلژلین، داپوکستین، راساژلین، فکسینیدازول، پیموراید، متیلن بلو، دارو های ضد افسردگی، آسپرین، وارفارین، NSAID.

نحوه مصرف داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

اس سیتالوپرام دارویی است که باید حتما مطابق گفته های پزشک مصرف شود. مصرف این دارو باید در همان زمان هایی باشد که پزشک برایتان مشخص کرده است. اگر دارو در زمان مقرر در دسترس شما نبود و یا مصرف آن را فراموش کردید به محض اینکه مصرف دارو را به خاطر آوردید آن را مصرف کنید. به هیچ عنوان میزان مصرف را خود سرانه افزایش ندهید چرا که این کار نه تنها به بهبودی شما کمکی نخواهد کرد بلکه سلامتی جسمی تان را به خطر خواهد انداخت.

ارتباط مستقیم با پزشک انلاین متخصص روانشناسی

۱/۵ (۱ نظر)
-->

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
32 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
اعظم سادات فاطمی
اعظم سادات فاطمی
1 روز قبل

من شبکیه چشم عمل کردم آیا میتوانم این دارو را ادامه دهم

اقلیما
اقلیما
14 روز قبل

البته الان ۲ سالی هست ک استفاده میکنم

اقلیما
اقلیما
14 روز قبل

سلام من چند روز هست ک فراموش کردم بخورم
اگ ادامه بدم باز عوارض بد بجا نمیگذاره

مجید
مجید
1 ماه قبل

بادرود و خدا قوت ، من شش ماهه که اس سیتولوپرام ۱۰ رو با تجویز روانپزشک بابت وسواس پسرم از نوع تکرار جملات و فشار پریز برق و اب ریزی میدم ولی تغییری در رفتارش ندیدم ، آیا باید قطع بشه؟

حمزه
حمزه
1 ماه قبل

با سلام وخسته نباشید
ببخشید من قرص کلونازپام و آلپرازولام استفاده میکنم
خواستم بدونم اگه اس سیتالوپرام را همزمان با قرصهای خودم مصرف کنم،بقول معروف اینها تداخل دارویی ندارند؟

محمد
محمد
در پاسخ به  حمزه
29 روز قبل

چند روز کلورزپرام۵/ ۰خوردم خوابم نبرد دکترسیتالوپرام وترانکوپین نوشته دیشب بازم خوابم ببرد به نظرتون ادامه بدم خوابم میبره ؟افسردگی هم دا رم

مرتضی
مرتضی
1 ماه قبل

من میخواهم خودکشی کنم چند عدد مصرف کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

یاسمن
یاسمن
در پاسخ به  مرتضی
29 روز قبل

عجب خری هستی ، با خودکشی مشکلاتت حل میشه ؟ تازه اول بدبختیته

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  یاسمن
23 روز قبل

نمیمیری که فلج میشی باقرص اعصاب

سینا
سینا
در پاسخ به  مرتضی
25 روز قبل

داداش آروم نیاز به خودکشی نیست
به روانشاسی یا روان‌پزشک مراجعه کن حالت خوب شه

درسا
درسا
در پاسخ به  مرتضی
25 روز قبل

خودکشی بکنی همه فقط میان دل میسوزنن و میگن آخی ضعیف بودهمین

زهرا
زهرا
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر من نزدیک ۵ سال هست از قرص اس سیتالوپرام ۱۰ استفاده میکنم آیا مصرف طولانی مدت مشکلی نداره ؟آیا باعث چاقی میشود؟

نادمی
نادمی
در پاسخ به  زهرا
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من الان ۱۰ سال دارم سیتالوپرام ۲۰صرف میکنم بیشتر وقتا نصف قرص می خورم ایامصرف بیش از حد عوارض خواصی پیش میاد ممن نم جوابمو بدین

اعظم سادات فاطمی
اعظم سادات فاطمی
در پاسخ به  زهرا
1 روز قبل

سلام وقت بخیر
من شبکیه چشمم را ۲۹ شهریور ماه امسال عمل کردم آیا میتوانم خوردن این قرص سیتالوپرام را ادامه بدهم یا خیر

الهام
الهام
3 ماه قبل

سلام من پنج شب هست که شروع کردم به خوردن این قرص .صبح که میشه اضطراب شدیدی دارم.من برای رفع اضطراب و استرس زیاد این قرص را میخورم
اما حالم بدتر شده البته عصر که میشه و نزدیک به استفاده قرص بعدی میشه حالم بهتره.چکار کنم ادامه بدم مصرفو یا همینجا قطعش کنم؟

قاسم
قاسم
در پاسخ به  الهام
3 ماه قبل

اولش اینجوریه بعداز هفته دوم اثارشو میبینی من مصرف کردم الان هفته سومه بسیار اوضاعم خوبه

Last edited 3 ماه قبل by قاسم
حمزه
حمزه
در پاسخ به  قاسم
1 ماه قبل

سلام
کاکا ببخشید ولی واقعاً سیستم بدنها نسبت به مصرف داروها با هم فرق داره
دمت گرم نظرتو برای راهنمایی میگی، ولی وقتی کسی در انجام کاری تخصص نداره اگه نظر نده بهتره ، آخه برا بیشتر این نظرها نتیجه معکوس میده.

حمزه
حمزه
در پاسخ به  الهام
1 ماه قبل

سلام امیدوارم که خدا بهت سلامتی بده،،،
من یه چیزی بهت پیشنهاد میکنم، اما تو برای خودت بایدش کن.
بجای داروی شیمیایی داروها و دمنوشهای گیاهی بخور.
ودر کلّ یا فکرکن اصلاً این قرصها وجود ندارن یا واقعاً خودت رو دوست داشته باش و روشنفکر باش راجع به سلامتیت.
همه میدونن مصرف هرگونه قرص بده،یاد بگیریم بجز مواقع ضروری خاص که بایدبه بیمارستان یا دکتر بریم،خودمون قدر سلامتیمون رو بدونیم وبا امید و شادی و اعتمادبنفس و با آرامشی که فقط از درون خودمون سرچشمه میگیرند زندگی کنیم.
با آرزوی سلامتی برای همه انسانها زندگی کنیم…
اما بخاطر بیماری کسی سلامتی خودمون رو از دست ندیم.

الهام
الهام
در پاسخ به  حمزه
4 روز قبل

سلام منم دقیقا نظر شما رو. داشتم و همیشه میگفتم خوردن داروهای شیمیایی بدتر میشه که بهتر نمیشه مدام حالمو خوب کردم و انرژی حال خوب نشاط و آرامش و همه چی عالی خداروشکر اینقدر مقاومت کردم با دارو که یه هفته س به شدت حالم بد شده و مجبور شدم برم دکتر و دارو مصرف کنم اگه زودتر اقدام میکردم الان خیلی بهتر میشدم از خدای توانا و قدرتمندم می‌خوام که تمام بیماران رو شفا بده منم شفا بده واقعا نصیب هیچ کس نشه بیماری اعصاب خیلی بده الهی که تمام مردم سرزمینم سلامت و شاد و آرام و خوشبخت و ثروتمند باشن

امیر
امیر
در پاسخ به  الهام
1 ماه قبل

برای شروع داروها ضد افسردگی چون معمولا در ابتدای مصرف اثرات اضطرابی زیادی دارند همراه با داروها ضد اضطراب و آرام بخش تجویز میشن. برای من دکتر بهمراه کلردیازپوکساید تجویز کرد

ali
ali
4 ماه قبل

سلام دکترم برام تجویز کرده بود روزی یدونه ۲۰ که من میدونستم زیاده نصف کردم خوردم همانا و مرگ رو جلو چشمام دیدم فشار خونم زد بالا قند رو دوبار تست گرفتم رسونده بود لب مرز دیگه قطع کردم همونم آدم از افسردگی بمیره بهتره

حمزه
حمزه
در پاسخ به  ali
1 ماه قبل

سلام کاکا وقتی میگن هر دوزی تا هر زمانی که دکترت میگه باید قبول کنی، و خودسرانه کاری نکنی حتماً یه چیزی میدونن.
بازم خداروشکر که بدتر نشد.

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  ali
23 روز قبل

۲۰خیلی زیاده

تبسم
تبسم
4 ماه قبل

سلام من ده ساله اس سیتالوپرام مصرف میکنم دوز ۵ ، ولی حالا میخوام فطع کنم، به نظر شما اینهمه سال مصرف زیاد نیست و عوارض نداره؟

ملوک تاج نسایی
ملوک تاج نسایی
4 ماه قبل

درمان زود رنجی

مجتبی
مجتبی
4 ماه قبل

سلام من دو ماه هست انگار یه چیزی تو گلوم گیر کرده و اشتها ندارم .رفتم آندوسکوپی بعد اس سیتاور برام نوشت یه دونه خوردم چیزی نمونده بود روانی بسم دیگه نخوردم خواهش میکنم راهنمایی کنید

ali
ali
در پاسخ به  مجتبی
4 ماه قبل

دقیقا مثل من یدونه خوردم صد بار خودمو فحش میدم تا الان فشارم زد بالا رفتم گرفتم فشارمو قند ناشتا رسید لب مرز اشتها صفر کلا داشتم روانی میشدم دیگه پشت دستمو داغ کردم هر چی قرص اعصاب داشتم همشو ریختم کف حیاط یک کبریت حرومشون کردم

مريم
مريم
در پاسخ به  ali
23 روز قبل

من وقتی خوابم میبرد فشارم یهو میرفت بالا ١٨ مینیموم١٣ سنم ۴۴ ساله.دارو فشار خوردم بی تاثیر بود.اخر سیتالوبرام١٠ خوردم خوب شدم..حالم خیلی بد بود .دوسال .اکر بیماری درست تشخیص داده بشه درمان راحتره

پری ماه
پری ماه
در پاسخ به  مجتبی
3 ماه قبل

چیزی نیست نگران نباشید بی اشتهایی عصبی هست من هم سال ها درگیرش بودم با سیتالو پرام یا فلوکستین درمان میشید حتما

مژده
مژده
در پاسخ به  مجتبی
20 روز قبل

شما دچار رفلاکس معده عصبی شدید،اول پنتوپرازول بخورید بهمراه قرص کلرودیاز پروکساید .بعداز غذا هم سرمه سیب بخورید

بهداد
بهداد
8 ماه قبل

سلام اگر الکل مصرف کنیم می‌توانیم قرص را بخوریم

میلاد اردکانی
میلاد اردکانی
8 ماه قبل

من سال گذشته ۸۰ کیلو بودم که به نسبت مشابه سال قبل ۱۲ کیلو کم‌ کردم‌ ناخواسته وتمام چربی‌های صورتم و بدنم به طور وحشتناکی آب.التن ۶۹ کیلو هستم ولی خ.بهم ریخته وارفته از این وضعم.چیکارکنم.ازمایش چکاپ هم اوکی بود.

دکمه بازگشت به بالا