داروی اس سیتالوپرام | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Escitalopram

همه چیز در رابطه با اثرات جانبی اس سیتالوپرام، اختلالات دارویی و مطالب مرتبط با آن

آشنایی بیشتر و بهتر درباره ی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

اس سیتالوپرام Escitalopram دارویی است که کمک می کند ماده ی سروتونین در مغز به حالت تعادل بازگردد. پزشکان از این دارو برای درمان بیماری هایی همچون افسردگی ماژور، اضطراب منتشر و اضطراب وابسته به دمانس خفیف در بیماران غیرسایکوتیک استفاده می کنند.
این دارو را می توان جزء داروهایی شناخت که سطح انرژی را بالا می برد و احساس خوب را بهبود می بخشد، بنابراین از عصبی شدن جلوگیری می کند و می توان گفت عصبی شدن را کاهش می دهد. اس سیتالوپرام در دسته داروهایی قرار دارد که معروف هستند به عنوان مهار کننده های انتخابی جذب مجدد سرتونین، در حالی که این دارو بر روی بازجذب موادی همچون اپی نفرین تاثیر کمتری دارد.
تاثیر کامل این دارو بر روی افراد مختلف متفاوت بوده اما شروع اثر ضد افسردگی این دارو ۸ تا ۱۲ هفته بعد از مصرف مشاهده می شود. این دارو حدود %۵۶ اتصال به پروتئین پلاسما دارد که نیمه عمرش حدود ۳۲ تا ۲۷ ساعت می باشد. اس سیتالوپرام حدود ۵ ساعت بعد از مصرف به پیک خود میرسد. این دارو در بازار به شکل قرص خوراکی در دوزهای ۱۰، ۵ و ۲۰ میلی گرمی موجود می باشد.

نحوه استفاده از داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

این دارو را باید با تجویز پزشک و طبق دستورالعمل های او مصرف شود. مصرف اس سیتالوپرام می تواند همراه با غذا یا بدون آن باشد و معمولاً یک بار در روز، صبح یا عصر استفاده می شود. پزشک مقدار مصرف این دارو را بر اساس شرایط شما تجویز می کند بنابراین پزشک می تواند مقدار مصرف را تغییر دهد.
در بعضی موارد پزشک برای اینکه از ابتلای شما به عوارض جانبی جلوگیری کند مقدار مصرف دارو را از دوز کم شروع می کند و طی گذشت زمان این مقدار را افزایش می دهد. در طی زمانی که از این دارو استفاده می کنید نباید مصرف آن را به طور ناگهانی قطع کنید و یا کاهش دهید چرا که ممکن است دچار عوارض جانبی مانند تشنج شوید.
تا زمانی که پزشک مصرف دارو را کاهش نداده و یا قطع نکرده باید به مصرف آن ادامه دهید حتی اگر احساس کنید که وضعیت جسمانیتان رو به بهبودی می رود چرا که با قطع مصرف دارو سلامی خودتان را با خطر رو به رو می کنید. مصرف این دارو را باید تا زمانی که پزشک به شما گفته ادامه دهید حتی اگر احساس کنید که به بهبودی کامل رسیده اید.
با قطع ناگهانی اس سیتالوپرام ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی ، سردرد ، خستگی ، تغییرات خواب و احساسات کوتاه مدت مانند شوک الکتریکی را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم به جای اینکه مصرف دارو را خودسرانه قطع کنید یا کاهش دهید با پزشک مشورت کنید، پزشک ممکن است به تدریج دوز شما را کاهش دهد. در صورت بروز علائم جدید و یا بدتر شدن علائم قبلی بلافاصله اوضاعتان را به پزشک گزارش کنید.

می‌توانید به صورت غیر حضوری و ۲۴ساعته، با پزشک آنلاین متخصص روانشناسی، تلفنی و متنی صحبت کنید، و از ایشان برای مصرف این دارو مشاوره بگیرید.

ویزیت متخصص روانشناسی

اثرات جانبی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

 • مصرف این دارو ممکن است عوارضی همچون احساس تهوع، اسهال، سوء هاضمه و یا یبوست را به دنبال داشته باشد که برای کاهش این عوارض می توان به مقدار کافی آب مصرف کرد.
 • در صورت بروز عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی مانند سندروم سرتونین، احساس برافروختگی، تغییرات خلق و خو، تعریق، پریشانی، بی خوابی و بی قراری، اسپاسم عضلانی، به وجود آمدن ضایعات قرمز در پوست، ورم صورت و لب ها و تنگی نفس سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • در برخی موارد این دارو می تواند عوارضی مانند اختلال در خواب، خارش، تعریق بیش از حد، آبریزش بینی، کاهش اشتها، ضربان قلب نامنظم، درد، زنگ زدن گوش، احساس گزگز انگشتان، تغییر وزن ناگهانی و مشکلات جنسی ایجاد کند که در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کرد.
 • یکی از عوارض مصرف این دارو خشکی دهان می باشد که برای کمتر کردن این عارضه می توانید آدامس بجویید.
 • مصرف اس سیتالوپرام می تواند عوارضی مانند اضطراب، احساس لرزش، پریشانی و فراموشی را در پی داشته باشد که در صورت ادامه دار شدن این عوارض حتما به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

 • اگر حساسیتی به اس سیتالوپرام یا داروهای مشابه آن دارید باید قبل از تجویز دارو تمام موارد را به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از استفاده از این دارو پزشک باید از سابقه پزشکی شما مطلع باشد بخصوص اگر بیماری خاصی مانند بیماری کبدی ، بیماری کلیوی ، قلبی، دیابت نوع ۲، سرخوشی ناگهانی، صرع، خونریزی معده یا دوازدهه و مشکلات چشمی و مشکلات خونی داشته یا دارید.
 • در دوران بارداری و شیردهی نباید از این دارو استفاده کرد چرا که ممکن است عوارضی برای نوزاد شما داشته باشد . در این دوران زمانی می توانید از این دارو استفاده کنید که پزشک مصرف آن را برای شما بلامانع بیان کرده باشد.
 • این دارو را خودسرانه به دوستان و اطرافیانتان تجویز نکنید.
 • اگر طی دو هفته اخیر داروهایی مانند سلژیلین، ترانیل سیپرامین و راسلژیلین مصرف کرده اید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از تجویز اس سیتالوپرام اگر تحت شوک درمانی هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • در طی درمان از مصرف الکل خودداری کنید چرا که الکل احتمال بروز عوارض جانبی این دارو را افزایش می دهد.
 • حین مصرف این دارو بدن شما نسبت به نور خورشید حساس خواهد شد بنابراین باید بیشتر مراقب باشید و از قرار گرفتن طولانی مقابل نور خورشید خودداری کنید و سعی کنید از کرم های ضد آفتاب و عینک استفاده کنید.
 • مصرف این دارو توسط FDA برای کودکان زیر ۱۲ سال تایید نشده.
 • مصرف این دارو در برخی از افراد می تواند باعث بروز بیماری دو قطبی شود و در برخی دیگر از افراد ( افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله) می تواند افکار خودکشی ایجاد کند.

تداخلات دارویی داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

 • تداخلات دارویی ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد؛ از این رو از مصرف داروهایی که می توانند بر عملکرد یکدیگر تاثیر بگذارند خودداری کنید.
 • لیستی از تمام داروهای شیمیایی که استفاده می کنید را نگه دارید و هنگام مراجعه به پزشک این لیست را در اختیار پزشکتان قرار دهید تا پزشک تجویز دارو را آگاهانه انجام دهد.
 • برخی از داروهایی که ممکن است با اس سیتالوپرام تداخل داشته باشند عبارتند از: اوروکیناز، بروموپرید، سلژلین، داپوکستین، راساژلین، فکسینیدازول، پیموراید، متیلن بلو، دارو های ضد افسردگی، آسپرین، وارفارین، NSAID.

نحوه مصرف داروی اس سیتالوپرام Escitalopram

اس سیتالوپرام دارویی است که باید حتما مطابق گفته های پزشک مصرف شود. مصرف این دارو باید در همان زمان هایی باشد که پزشک برایتان مشخص کرده است. اگر دارو در زمان مقرر در دسترس شما نبود و یا مصرف آن را فراموش کردید به محض اینکه مصرف دارو را به خاطر آوردید آن را مصرف کنید. به هیچ عنوان میزان مصرف را خود سرانه افزایش ندهید چرا که این کار نه تنها به بهبودی شما کمکی نخواهد کرد بلکه سلامتی جسمی تان را به خطر خواهد انداخت.

ارتباط مستقیم با پزشک انلاین متخصص روانشناسی

۱/۵ (۱ نظر)
-->

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا