دارو

داروی کوآموکسی کلاو | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Co-amoxiclav

نام تجاری

Augmentin

کاربرد

عفونت در کودک و بزرگسال


Advertisement

اشکال دارویی
قطره گوش

 اطلاعات دارویی بتامتازون
اوتیت خارجی اصطلاحی است که برای التهاب گوش (مجرای گوش) به کار می‌رود. در اوتیت در صورتی که آب، شامپو و صابون وارد گوش شود می‌تواند سبب سوزش گردد. در این شرایط خاراندن گوش سبب آسیب پوستی کانال و التهاب می‌گردد. بتامتازون برای تسکین التهاب، سوزش و درد به کار می‌روند. گاهی پوست ملتهب دچار عفونت می‌گردد. برندی از بتامتازون به نام بتنزول (Betnesol-N) برای وقتی که کانال گوش دچار التهاب و عفونت شده است تجویز می‌گردد؛ این برند حاوی ماده ضد باکتریایی به نام نئومایسین است. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به پماد بتامتازون | بتامتازون موضعی ، قرص محلول بتامتازون ، قطره بینی بتامتازون و قطره چشم بتامتازون به صفحه مربوط به آن داروها مراجعه کنید.
مقدار و روش مصرف بتامتازون

قبل از شروع درمان با بتامتازون ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
معمولاً باید درمان با بتامتازون را با ۳-۲ قطره هر ۳ ساعت یک بار شروع کنید، سپس مقدار مصرف را کم کنید. البته برای میزان مصرف این قطره به تجویز پزشک خود توجه نمایید.
قبل از استفاده از قطره، دست‌های خود را خوب بشویید.
درب بطری را باز کنید.
سر خود را به سمت یک طرف بچرخانید و با فشار دادن بطری چند قطره از دارو را در گوشتان بچکانید.
چند دقیقه سر خود را به همین حالت نگه دارید تا محلول دارو به داخل گوشتان برود.
همین فرآیند را برای گوش دیگر خود نیز تکرار کنید.
درب را ببندید.

موارد منع مصرف بتامتازون

به تاریخ انقضای بتامتازون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز بتامتازون را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی بتامتازون را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف بتامتازون در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارو یا قطره‌ای را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تداخلات دارویی بتامتازون
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروها و قطره‌هایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف بتامتازون

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود، و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف بتامتازون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که پرده گوشتان پاره شده است.
در صورتی که به هر نوع دارو حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی بتامتازون
ممکن است تا حدودی احساس سوزش ایجاد گردد. این حالت ملایم است و به زودی بر طرف می‌گردد. در صورتی که دچار کهیر و یا هر نوع عارضه دیگر شده‌اید که احتمال می‌دهید ناشی از مصرف بتامتازون باشد سریع به پزشک اطلاع دهید.
مصرف بیش از حد بتامتازون (مسمومیت دارویی)

این قطره را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.

شرایط نگهداری بتامتازون

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.
برای ممانعت از آلوده شدن دارو بعد از اتمام دوره درمانی باقی مانده دارو را دور بریزید. دارو را برای استفاده‌های آتی نگه ندارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا