آزمون مزاج شناسی و شناخت مزاج چهارگانه

مزاج شناسی چیست؟ از کجا بفهمیم مزاج ما چیست؟

آیا شما از نوع مزاج خود اطلاع دارید؟ آیا می‌دانید که منشا بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات شما بی‌توجهی به علم مزاج‌ شناسی است؟ از دیدگاه بسیاری از متخصصان طب سنتی نیز یکی از مشکلات اصلی حوزه بهداشت و سلامت کشور ما، عدم تلاش برای جلب توجه بیشتر مردم به این مساله است. برخی از حکمای قدیم، عامل بسیاری از رفتارهای انسان را به نوع مزاج ربط داده‎اند.
چرا که در اصل علاوه بر رفتارهای اکتسابی، بخش زیادی از رفتارهای ما صرفاً مبتنی بر زیست‌شناسی بدن ما هستند.

مزاج انسان از دوران جنینی شکل می‌گیرد و هرگز تغییر نمی‌کند. مطالعات نیز نشان داده‌اند که مزاج ثابت است و به عنوان وسیله‌ای برای کمک به تعیین واکنش ما در برابر شرایط به کار می‌رود. این نتایج در واقع راهی برای شناخت ویژگی‌های ثابت شخصیت هر انسانی است. مطالعه‌ای اخیرا ثابت کرد که مزاج توسط فرآیندهای ساقه مغز تعیین می‌شود. هر فرد یک ساقه مغز منحصر به فرد دارد که نمی‌تواند در طول زندگی خود تغییر کند.

بنابراین اگر بتوانیم نوع مزاج خود را به طور دقیق شناسایی و برای اصلاح ضعف‌های آن اقدام کنیم؛ مطمئنا از نظر جسمی و روحی (رفتاری) در شرایط بهتری قرار خواهیم گرفت. اما با توجه به همه‌گیری فعلی ویروس کرونا و مشکلات رفت‎و‌آمد، ممکن است تصمیم شما برای مشورت با متخصصان طب سنتی و مزاج شناسی به تعویق بیافتد.

در این مطلب نیز قصد داریم به جنبه‌های مختلف این مساله با مطرح کردن موضوعاتی مانند مزاج شناسی چیست، مزاج شناسی طبایع، انواع مزاج (بلغمی، دموی، صفراوی، سوداوی)، از کجا بفهمیم مزاجمون چیه، از کجا بفهمیم طبعمون چیه و … بپردازیم. پس با ما همراه باشید!

مشاوره آنلاین مزاج شناسی

انواع مزاج

سازمان جهانی بهداشت از ۳۰ سال گذشته برای تحقق اهداف خود در مورد پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقا سلامت، دستور تمرکز بیشتر بر روی طب سنتی داده است. طبق نظر محققان ایرانی، می‌توان گفت که تظاهرات گرمی و سردی مزاج ارتباط مستقیمی با نوع متابولیسم بدن دارد. این اعتقاد نه تنها در طب سنتی ایران، بلکه در طب سنتی چین و اسپانولی تبارها نیز دیده می‌شود.

در نهایت پس از سقراط و جالینوس، این ابن سینا بود که ۹ مزاج را برای انسان‌ در نظر گرفت: سرد، گرم، خشک و تر (به عنوان مزاج‌های مفرد) و سرد و خشک، سرد و تر، گرم و خشک و گرم و تر (به عنوان مزاج‌های مرکب) و مزاج معتدل. اما بعدها مشخص شد که مزاج‏های منفرد و معتدل به معنای حقیقی وجود ندارند و مزاج‌های رایج همان مزاج‌های مرکب ذکر شده هستند که با عنوان‌های دیگر مزاج سودایی یا سرد و خشک، بلغمی یا سرد و ‌تر، صفراوی یا گرم و خشک و دَمَوی یا گرم و تر مطرح شدند.

به طور کلی می‌توان گفت که همه افراد در یکی از دو گروه سردمزاج یا گرم‌مزاج هستند. از نظر متخصصان طب سنتی هر فرد بر اساس علائم بالینی خود یعنی حرارت بدن، رنگ چهره، خصوصیات نبض، وضعیت روحی، کیفیت مواد دفعی و غیره می‌تواند در یکی از این دو دسته قرار بگیرد. نکته قابل توجه این است که غذاها و داروها نیز دارای مزاج خاص خود هستند و به همین دلیل هر فرد باید متناسب با نوع مزاج خود غذاهای خاصی را حذف و یا بیشتر مصرف کند.
شما می توانید از هر کجای کشور عزیزمان ایران و هر نقطه دیگر از جهان،در هر ساعت از شبانه روز با مشاوره آنلاین مزاج شناسی ارتباط برقرار کرده و با گرفتن مشاوره های تخصصی در زمینه شناخت مزاج نگرانی های خود را برطرف نمایید.

از کجا بفهمیم مزاج ما چیست؟

در ادامه به ویژگی‌های جسمی و روحی (اخلاقی) هر فرد، بر اساس نوع مزاج اشاره خواهیم کرد. بدین شکل می‌توانید با تطابق ویژگی‌ها، مزاج یا طبع خود را تشخیص دهید.

مشاوره آنلاین مزاج شناسی

ویژگی‌های جسمی و اخلاقی هر یک از مزاج‌ها

مزاج

مزاج سودایی یا سرد و خشک

اصولا چهره تیره و پوست خشک و کم‌آبی دارند. غلظت خود آن‌ها بالاست و معمولا دچار سوزش سر معده، گرفتگی عضلات پشت ساق پا، گرفتگی گلو، اشتهای کاذب و لکه‌های تیره پوستی هستند. اصولا در فصل بهار از نظر روحی و جسمی در وضعیت بهتری نسبت به پاییز هستند. از نظر روحی نیز مدام بی‌قرار هستند و خواب‌های آشفته می‌بینند. طبق گفته متخصصان، اگر سبک زندگی و تغذیه آن‌ها با مزاج درمانی اصلاح نشود؛ احتمالا دچار مشکلات روانی نگران‌کننده می‌شوند.

مزاج بلغمی یا سرد و ‌تر

چهره سفیدی دارند و پوست آن‌ها سرد، لطیف و درخشان است. به همین دلیل گاهی به دلیل رطوبت زیاد پوستی، پوستشان بخصوص در زیر چشم و گلو چروک می‌خورد. تولید زیاد بزاق، احساس تشنگی زیاد، نرم و لطیف بودن گوشت بدن و رفلاکس‌های معده مداوم از ویژگی‌های معمول افراد بلغمی است. بسیار صبور و پرحوصله هستند، آرام حرف می‌زنند و حتی به آرامی کارهای خود را انجام می‌دهند.

خوردن ماست و دوغ برای آن‌ها حس خوبی ندارد و وضعیت معمول خوش‌خوابی، افت حافظه، ادرار صبحگاهی کمرنگ و زبان با پرزهای تحلیل‌رفته و گاهی پوشیده از جرم سفید آن‌ها را تشدید می‌کند. اصولا در فصل زمستان بیماری‌های آن‌ها زیاد می‌شود.

مزاج صفراوی یا گرم و خشک

گاهی چهره و سفیدی چشم آن‌ها به زردی می‌زند. اکثرا بینی و زبان آن‌ها خشک است و گاهی حس تلخی دارد. در حالی که عطش آن‌ها زیاد است؛ اما اشتهای کمی دارند. به خوبی لاغر می‌مانند و حافظه عالی دارند. از آنجایی که تحریک‌پذیر هستند، خواب کمی دارند و متاسفانه زود عصبانی می‌شوند.

پوستی کدر و خشک و همیشه بدن گرمی دارند. به همین دلیل به سرما علاقه زیادی دارند. تمایل دارند سریع راه بروند و با عجله حرف می‌زنند. بیشتر بیماری‌های آن‌ها در فصل تابستان و بخصوص در سنین جوانی بروز می‌کند.

مزاج دَمَوی یا گرم و تر

اکثرا رنگ چهره، زبان و چشم آن‌ها سرخ و هیکل قوی و درشتی دارند. معمولا کسل هستند و به همین دلیل خواب سنگین و زیادی دارند. قبل و بعد از خواب مدام دهان‌دره می‌کنند و حتما باید بدن خود را کش‌وقوس بدهند. بسیار اجتماعی و خوش‌اخلاق هستند و دوست دارند در جمع بگووبخند کنند.

شجاع هستند و مدیریت عالی دارند؛ اما مطالب جدید را به سرعت درک نمی‌کنند و گاهی هم زود فراموش می‌کنند. برخلاف مزاج صفراوی، مزه دهان این افراد شیرین است. گاهی ممکن است دچار خونریزی بینی و لثه شوند. اکثر اختلالات آن‌ها در فصل بهار بروز می‌کند.

مزاج درمانی و تبدیل هر یک از مزاج‌‎ها به یکدیگر

پس تشخیص طبع بدن و فهمیدن این که نوع مزاج شما چه چیزی است؛ باید تحت نظر مشاوره با دکتر آنلاین مزاج به دنبال این باشید که اگر سرد مزاج هستید با خوردن داروهای گیاهی خاص و تغییر نوع تغذیه، آن را به شرایط گرم‌‌مزاجی نزدیک کنید تا تعدیل شود و اگر گرم‌مزاج هستید؛ برعکس عمل کنید. در ادامه به جزئیات نوع تغذیه مناسب هر مزاج اشاره خواهیم کرد.

طبع هر یک از مواد غذایی و غذاهای مناسب هر مزاج

از نظر طب سنتی مواد غذایی شامل نان جو، گوشت گاو، ماهی، مرغ صنعتی، کره، کرفس، گل‌کلم، گیلاس، مرکبات، زرشک، کشک، قارچ، بادمجان، ریواس، آلو، زردآلو، سیب، گلابی، توت‌فرنگی، انار، نخودفرنگی، گوجه‌فرنگی، شلغم، ماش، باقلا و غیره دارای طبع سردی هستند.

در کنار آن، مواد غذایی شامل نان گندم، گوشت گوسفند، مرغ خانگی، گوشت شتر، گوشت شترمرغ، گوشت بوقلمون، گوشت بز، انگور، گردو، عسل، تخم‌مرغ، توت، طالبی، هویج، انجیر، نخود، شیر بز و غیره دارای طبع گرم هستند. پس حتما پیش از طبخ غذا برای خود و خانواده به این مساله دقت کنید.

غذاهای مناسب مزاج سودایی

از آنجایی که طبع سرد و خشکی دارند، مصرف خوراکی‌هایی با طبع سرد مانند بادمجان، پنیر، فست‌فود، لبنیات، انواع نوشابه‌ها و غیره باعث تشدید وضعیت بی‌خوابی، نفخ معده و روده، افسردگی و خشکی پوست آن‌ها می‌شود. به همین دلیل بهتر است غذاهایی با طبع گرم و تر مانند کوکوی سبزیجات، حلیم، کاچی، حریره بادام، نخودآب با گوشت ماکیان بیشتر مصرف کنند.

غذاهای مناسب مزاج بلغمی

از آنجایی که این افراد طبع سرد و تری دارند؛ مصرف بیش از حد لبنیات، ترشی‌ها، برنج، سیراب‌شیردان، شیر‌برنج، کشک، مرکبات و غیره باعث تشدید وضعیت آن‌ها می‌شود و ممکن است با علائمی مانند کاهش حافظه، نفخ شکم، سینوزیت، دردهای مفصلی و افزایش ترشحات واژینال مواجه شوند. به همین دلیل بهتر است غذاهایی با طبع گرم و خشک مانند سکنجبین با عسل، نخودآب، کباب ماکیان با ادویه زیاد (مثل جوجه‌کباب) بیشتر مصرف کنند.

غذاهای مناسب مزاج صفراوی

چون طبع گرم و خشکی دارند؛ مصرف زیاد پیاز، سیر، ادویه‌های تند، بادمجان، گوشت قرمز و غیره علائم آن‌ها یعنی بی‌خوابی، خشکی پوست، تپش قلب و اضطراب را تشدید خواهد کرد. به همین دلیل بهتر است غذاهایی با طبع سرد و تر مانند سوپ جو با گوشت مرغ، آش ماست با گوشت مرغ و شیربرنج و نوشیدنی‌هایی مانند شربت لیمو، ماءالشعیر طبی و شربت سکنجبین و خیار بیشتر مصرف کنند. چرا که باعث افزایش دفع اسیدهای صفراوی می‌شوند.

غذاهای مناسب مزاج دَمَوی

از آنجایی که طبع گرم و تری دارند؛ صرف بیش از حد ادویه‌های تند، خیارشور، گوشت قرمز، تخم‌مرغ، خرما و غیره، مشکلات آن‌ها یعنی پرخوابی، سردرد، خستگی، چاقی و تپش قلب را تشدید خواهد کرد. پس بهتر است غذاهایی با طبع سرد و خشک مانند سوپ جو، خورشت آلو، گوشت ماهی و مرغ پخته شده و نوشیدنی‌هایی مانند آب‌زرشک، آب خنک و چند قطره لیموترش بیشتر مصرف کنند.

برای اطمینان از اینکه غذای مصرفی شما مناسب با طبع و مزاج شما است می‌توانید در هر زمان و مکان از پزشکان متخصص تغذیه پذیرش ۲۴ رژیم غذایی خود را دریافت کنید.

تاثیر مزاج بر ازدواج

مزاج شناسی

آیا از نحوه صحیح ازدواج هر یک از مزاج‌ها با هم اطلاع دارید؟ آیا می‌دانستید که توجه به این مساله تا چه حد بر بهبود روابط زناشویی موثر است؟ به عنوان مثال، توصیه می‌شود افراد دَمَوی که اصولا متمایل به معاشرت و رفت‌و‌آمد زیاد هستند؛ از ازدواج با افراد سودایی که معمولا متمایل به گوشه‌گیری هستند پرهیز کنند. یا افراد صفراوی که مدام عجله دارند؛ بهتر است با یک فرد مشابه خود ازدواج نکنند و به سراغ افرادی با مزاج سرد و خشک یا گرم و تر بروند.

بلغمی‌ها که به شدت در همه مسایل آرام هستند؛ بهتر است از ازدواج با افراد صفراوی پرهیز کنند تا مدام دعوایشان نشود. نمونه این مساله خانم‌هایی هستند که مدام می‌گویند تمام بار زندگی روی دوش آن‌ها است. اصولا افراد دموی بهترین گزینه برای سودایی‌های دوراندیش هستند. چرا که طبق تجربه به خوبی شرایط یکدیگر را درک می‌کنند.

پذیرش۲۴ امکان مشاوره آنلاین ازدواج همچنین مشاوره آنلاین خانواده با مجرب ترین کارشناسان روانشناسی را فراهم آورده است. همچنین با همراهی مشاور آنلاین مزاج شناسی به همراه مشاوران خانواده این مسیر برای شما هموارتر خواهد شد .

تاثیر هر مزاج در احساس گرما و سرما

نوع مزاج حتی بر روی واکنش هر فرد نسبت به گرما و سرما نیز تاثیر می‌گذارد؛ به شکلی که:

 • سودایی‌ها فقط در فصول سرد سال به لباس گرم نیاز دارند و در فصول دیگر خیلی احساس سردی نمی‌کنند.
 • بلغمی‌ها همیشه، بخصوص در زمستان، احتیاج به گرم شدن دارند.
 • صفراوی‌ها در همه فصول سال، بخصوص تابستان، دمای بدنشان بالا است.
 • دموی‌ها در حالی که در فصول گرم سال حرارت بدنشان بالا است؛ در پاییز و زمستان به لباس گرم نیاز دارند.

تاثیر مزاج بر دوران بارداری و مراقبت‌های آن

مزاج

باید بدانید، در صورتی که مزاج رحم سرد شود؛ ممکن است تخمک‌گذاری انجام نشده و فرآیند باروری با اختلال مواجه شود (سوء مزاج سرد رحم). از طرفی طبع بیش از حد گرم رحم نیز ممکن است باعث از بین رفتن نطفه شود (سوء مزاج گرم رحم).

پس سعی کنید قبل از بارداری طبع رحم خود را با تغذیه مناسب متعادل کنید. از طرفی از نظر طب سنتی، غذاهایی که مادر قبل و در زمان تصمیم برای بارداری می‎خورد؛ تأثیر مستقیمی بر تعیین جنسیت جنین دارد.

طبق تجربه مصرف متعادل غذاهای گرم و مقوی باعث گرایش جنسیت نوزاد به پسر می‌شود و مصرف غذاهایی با طبع سرد باعث گرایش جنسیت نوزاد به دختر می‌شود. غذاهای فست‌فود طبع بسیار سردی دارند و حتی می‌توانند باعث بروز سوء مزاج سرد رحم و ناباروری شوند.

به طور کلی مصرف منظم و کافی کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوران قبل، حین و بعد از بارداری برای هم خانم و هم آقا ضروری است. چرا که در آقایان باعث افزایش تعداد و سلامت اسپرم‌ها می‌شود. بخصوص میوه‌هایی با طبع گرم مانند موز، خرما و انبه که از هر نظر بهترین هستند.

مشاوره آنلاین مزاج شناسی

تست مزاج شناسی

برای آموزش مزاج شناسی و تست تشخیص مزاج خود (بلغمی، دموی، صفراوی، سوداوی) تست مزاج شناسی زیر را امتحان کنید:

 1. پوستتان چه رنگی دارد؟

الف. رنگ سفید مایل به آبی

ب. رنگ سفید مایل به سبز

ج. رنگ سفید مهتابی

د. رنگ تیره رو به کبودی

 1. وضعیت موهای بدنتان به چه صورت است؟

الف. پرپشت، کلفت، لخت و روشن

ب. کم‌پشت، نرم و نازک، شکننده و چرب

ج. پرپشت، کلفت، تیره و صاف

د. پرپشت، کلفت، تیره و مجعد

 1. هنگام راه رفتن، احساس می‌کنید بیشتر ساختار بدن شما عضلات است یا تجمع چربی؟

الف. حجم عضلات بیشتر و بدنم لرزشی ندارد

ب. تجمع چربی زیاد و احساس شلی بدن دارم

 1. آیا رگ‌های بدن بخصوص دستانتان برجسته است؟

الف. بله

ب. خیر

 1. شما را کم‌حرف، پرحرف یا گزیده‌گو می‌شناسند؟

الف. کم‌حرف

ب. پرحرف

ج. گزیده‌گو

 1. اکثر اوقات زود عصبانی می‌شوید؟

الف. بله

ب. خیر

 1. بیشتر به خورد گرمی‌ها تمایل دارید یا سردی‌ها؟

الف. به خوردن سردی‌ها مثل خیار و پنیر

ب. به خوردن گرمی‌ها مثل عسل و خرما

پاسخ‌ تست مزاج‌ شناسی

 1. الف: سرد و تر / ب: گرم و خشک/ ج: گرم و ‌تر/ د: سرد و خشک
 2. الف: گرم و تر/ ب: سرد و ‌تر/ ج: گرم و خشک/ د: گرم و تر
 3. الف: گرم و خشک/ ب: گرم و ‌تر
 4. الف: گرم و خشک/ ب: سرد و تر
 5. الف: سرد و ‌تر/ ب: گرم و خشک/ ج: گرم و ‌تر
 6. الف: گرم و خشک/ ب: سرد و تر
 7. الف: سرد و تر / ب: گرم و خشک

زمان مراجعه به پزشک متخصص طب سنتی

با توجه به تمامی نکات ذکر شده؛ بهتر است پیش از بروز هرگونه اختلال و بیماری، برای چکاب و مزاج شناسی (بخصوص برای مشاوره در زمینه تخصص زیبایی صورت) از مشاوره آنلاین مزاج شناسی کمک گرفت.

پزشکان عمومی که برای مدت ۳ تا ۴ سال در زمینه طب سنتی آموزش‌های لازم را دیده‌اند. چرا که مزاج درمانی برخلاف طب نوین، علاوه بر جسم وضعیت روحی شما را نیز بهبود می‌بخشد.

علاوه بر امکان ارتباط با پزشکان متخصص و خبره طب سنتی پذیرش ۲۴، به کمک نوبت‌ دهی آنلاین آن نیز می‎توانید از منزل برای هر روز و ساعتی که راحت‎تر هستید با چند کلیک از پزشک مورد نظر خود نوبت ملاقات بگیرید. در کنار همه این‎ها، در تالار گفتگو زمینه‌ای فراهم شده که می‌توانید پرسش و پاسخ رایگان با پزشکان مورد نظر خود داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم مطالب به‎روز و تخصصی مجله سلامتی آن را نیز از دست ندهید.

بر طبق مقاله فوق فهمیدیم مزاج بر بسیاری از امور زندگی تاثیرگذار است. لذا بهتر است برای هر سوالی که ذهن ما را به خود درگیر کرده است از بهترین شخص یعنی متخصص طب سنتی و مزاج شناسی بپرسیم .در پذیرش۲۴ علاوه بر امکان ارتباط با پزشکان متخصص و خبره به کمک نوبت‌ دهی آنلاین آن نیز میتوانید از منزل برای هر روز و ساعتی که راحتتر هستید با چند کلیک از پزشک مورد نظر خود مشاوره بگیرید. در کنار همه اینها، در تالار گفتگو زمینه‌ای فراهم شده که می‌توانید پرسش و پاسخ رایگان با پزشکان مورد نظر خود داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم مطالب به روز و تخصصی مجله سلامتی آن را نیز از دست ندهید.

در صورتی که از این مقاله لذت بردید این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بذارید و از ما حمایت کنید . 

۳.۸/۵ (۴۵ نظر)

منبع
betterhelponlinelibraryslideshare

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
61 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
غزل
غزل
10 ماه قبل

قد۱۵۵ ،۵۳ ک،چهره گندمی،مو نازک وکمی فر،گرما برام واقعا آزاردهندس ،دوش اب سردخالص رو دوس دارم تو گرما،زمستون و سرما رودوست دارم.خوابم حدود۷ تا ۸ س،شیرینی رو بیشتردوس دارم ولی‌مراعات میکنم ،نوشیدن
آب دوس دارم،زود گرسنه ام و زود سیر میشم،اجتماعی،اهل کار زیاد واستراحت کم،استخوانبندی ظریف، چشم درشت،،صبورم تقریبا،خوش صحبتم، طبعم رو نمیشناسم.

زری
زری
در پاسخ به  غزل
9 ماه قبل

سلام یه لحظه حس کردم منو توصیف میکنی انقد که دقیق بود طبع من مثل تو گرم و خشکه

محسن حنابندون
محسن حنابندون
در پاسخ به  غزل
6 ماه قبل

خیلی خوبه راضی ام ازت مجردین؟

منم
منم
در پاسخ به  محسن حنابندون
3 ماه قبل

کچل میشه بعدا

منم
منم
در پاسخ به  غزل
3 ماه قبل

صفرا

علی
علی
10 ماه قبل

سلام من قد بلند و حسابی لاغر هستم تو زمستون انگشتای دستم بی‌حس و پاهام مدام سردند تو تابستون دستم همش خیس عرقه. با خوردن هرچیزی حتی میوه مثلا سیب احساس تشنگی میکنم و گاهی تشنه نیستم ولی دوست دارم آب سرد بنوشم اوجش بلافاصله بعد از غذاست که نمیتونم جلوی خودمو بگیرم. صورتم لکه‌های قهوه‌ای داره موهام نازکه و الان که ۳۱ سالمه از سمت شقیقه دارن میریزن. پوستم حالت رنگ پریدگی داره. لطفا راهنمایی بفرمایید مزاج من چیه و چه چیزایی برام خوبه بسیار ممنونم

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام.وقتتون بخیر .مطالبتون واقعا عالی و کاربردی هست و من مدتی هست شروع به یادگیری طب سنتی کردم و یک پیج هم در این مورد راه اندازی کردم میتونم از بعضی از نکات خوبی که گفتیم برای پیجم استفاده کنم.‌ ممنون .

زهرا
زهرا
3 ماه قبل

قد ۱۵۵ وزن ۵۵ موهای لخت و نازک و کم پشت که همیشه مشکل ریزش مو دارم و پاهام و دستام تو فصل زمستون همیشه سرده ولی تو تابستون گرم. گرما رو دوست دارم. عاشق شیرینی جاتم و از خوردن خرما و برگه خشک زردآلو و خاگینه و از اینجور چیزا لذت میبرم. رنگ پوستم گندمی هست. وقتی میرم مهمون حتی اگه چیزی هم نخورم احساس نفخ میکنم ولی تو خونه خودم راحتم. قبلا خوابم خوب بود ولی تقریبا یک سالی میشه خوابم بهم خورده و شبا به سختی میخوابم. خیلی زود خوصلم سر میره مثلا موقع مطالعه باید هر۴۵ دیقه برم یه تفریحی کنم بعدش دوباره ادامه بدم.
ممنون میشم راهنماییم کنین که مزاجم چیه

مصیب
مصیب
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۶۵سالمه چندین ساله توزمستون هم کف پاهام ازپتوبیرون میزارم وهمیشه میسوزه واحساس سوزش وگرمی کف پا دارم ۱/۷۰قدو۷۰وزن دارم وگوشت گاووکلاسردیجات سازگارم نیست چکارکنم تابهترسم ممنون

محدثه
محدثه
در پاسخ به  مصیب
4 ماه قبل

یه تست تیروئید بده منم تیروئیدم رو اینجوری فهمیدم

معصومه ناهید
معصومه ناهید
4 ماه قبل

اینهاهمه کصشعری بیش نیست چون همه آدمهابه سرماوگرماحساسن حالایکی بیشترچون رژیم غذایی خوبی ندارن مثلا صبحانه وقتی نان وپنیرتخم مرغ وعسل یاخرمابخوری گرم میشی وقتی پنیروشیروقهوه وچایی بخوری سردت میش پس طبع ک نوشتین همه مسخره والکین من قدبلندوسفیدم هم گرمی بهم سازگاره هم سردی ولی هرچیزدرحدخودش الانک خیلی وقته قندوچربی ونمک مصرف نمیکنم الانم ک پیرترشدم‌میدونم ترشی توفصل سرما حالموبدمیکنه اونم کم کردم

علی
علی
5 ماه قبل

سلام من ۵۲ساله هستم میل جنسی ام خیلی پاین آمده جنسیت مرددلیلش چیست

ARASH
ARASH
در پاسخ به  علی
14 روز قبل

یا مواد یا سودای بیش از حد
البته تا زبونتا نبینم و پای چشمتا نبینم هیچی درست نمیشه
اگه دوست داشتی تمای بیگیر
۰۹۱۳۹۷۵۶۲۸۸

مهدی
مهدی
5 ماه قبل

سلام من ۲۵سالمه
تو ۱۷سالگی کیسه صفرام و به اندازه یه بند انگشت روده کوچک برداشته شده
قدم ۱۷۰ وزن ۴۸ کیلو .شما هر قرصی که فکرشو کنی مصرف کردم چاق شدم باز ول کردم برگشت خوردم.دکتر تغذیه رفتم چاق شدم با دارو باز برگشت.
اکثر موقع سر انگشتام یخه حتی اگه گرم باشه
شبا از دهنم آب میاد موقع خواب
خیلی شدید بی اشتهام .خوابم خوبه فقط صبحا یکم مسلم.طب سنتی رفتم چندتا شربت داده اوریج فک کنم بهتر شده و اصل موضوع درمانمه که بعد ترک داروی اشتها چاق بمونم و خوراکی خوب بشه.
چند لقمه غذا سیرم می‌کنه.از نظر چکاپ کامل سالمم. لطفاً کمکم کنید ممنونم

مینا
مینا
7 ماه قبل

تو بخش تاثیر مزاج در ازدواج نوشتید دموی که اجتماعیه نباید با سوداوی منزوی ازدواج کنه و تو بند بعدی نوشتید دموی بهترین گزینه است برای ازدواج با سودایی

فاطمه
فاطمه
8 ماه قبل

سلام من باخوردن هرغذایی نفخ معده دارم و واقعا اذیت میشم.ابریزش بینی وخارش چشم معمولا همیشه دارم ولی درتابستان واوایل پاییز بیشتره.موهام ریزش داره وپوست سبزه دارم.اگرکمتراز۱۰تا۱۱ساعت بخوابم درطول روز کسلم.پوست معمولاخشکی دارم لطفا راهنماییم کنید

محمد
محمد
در پاسخ به  فاطمه
4 ماه قبل

سلام من همیشه آروغ میزنم و شکمم نفخ داره و خلط سفید
دارم و معمولا دچار حملات کوتاهی تنفس می شوم

ستایش
ستایش
8 ماه قبل

چقدر آدم ها متفاوتن
تاحالا از این زاویه دقت نکرده بودم

کرم لو
کرم لو
8 ماه قبل

سلام وققتون بخیر
ولی من نفهمیدم مزاجم چیه ، یه بار میگه گرم و خشک یه بار میگه سرد و تر. آخر کدومشه ما نفهمیدیم

اسماعیل
اسماعیل
در پاسخ به  کرم لو
4 ماه قبل

هریک ازاعضای بدن هم مزاج خودشو داره که باجمع بندی مزاج های اعضا مزاج اصلی بدست میاد

زهراسادات موسوی
زهراسادات موسوی
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر چطوری میتونم مزاجمو تشخیص بدم

سعیده
سعیده
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر
آیا ممکنه کسی که مزاج گرمی داره، اونقدر در خوردن سردی ها زیاده روی کنه که مزاجش رو به سردی بره و براش مشکل ایجاد کنه؟

یسنا
یسنا
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید.من قصد بارداری دارم واینکه مزاجمو نمیدونم .براتعیین جنسیت هم میخوام اقدام کنم .مراجمو میخوام بشناسم ممنون میشم راهنماییم کنین .

زهراارجمند
زهراارجمند
در پاسخ به  یسنا
5 ماه قبل

سلام من مطالب وخوندم ولی نفهمیدم مزاجم چیِ ۲سال هست صورتم لکه های سیاه در میار یک طرف صورتم که سیاه میشه دقیقا طرف دیگه هم سیاه میشه خیلی دکتر رفتم بی فایده بود میخوام طب سنتی رو امتحان کنم .پوستم سبزه موهای فر زود عصبانی میشم زودم سرد صبور پر جنب و جوش و تیرو یید کم کار هم دارم قد ۱۶۰ وزن ۶۴سن ۴۳ پوستم خشک حتی تو زمستونم دائما عرق میکنم وبعد سرد میشم لطفا کمکم کنید ممنون

Mti
Mti
در پاسخ به  زهراارجمند
4 ماه قبل

دکتر علی وحید اصفهان

زهرا
زهرا
8 ماه قبل

قد ۱۵۵ وزن ۴۲ پوستم سفید رو به زردی میره تو زمستون که همیشه سردمه تو تابستون هم اکثرا دست و پاهام سرده اشتهای کمی دارم میل به خوردن سردی جات دارم و ترشی ها خوابم در روز فقط ۹ ساعته یا کمتر عطش آب رو زیاد دارم و دفع ادرارم هم به مراتب زیاده خیلی زود گرسنه میشم خیلی زود هم سیر حتی با چند قاشق اول غذا استخون بندیم ظریفه اجتماعی ام و زود عصبی میشم خوش صحبتم و اهل گارکردن زیاد مخصوصا بدنی و ورزش و اینا طبعم چیه؟

مریم
مریم
8 ماه قبل

سلام خسته نباشیدچهره سفیدی دارم مونازک اماپرپشت ویکم موهامم چربه
وقد۱۶۳
وخوراکی های شیرین رو دوست ندارم بیشتراهل ترشیجات بیشترپرانرژی ام واهل خواب نیستم وخیلی سردردمیشم
بیشترنمیدونم چرادرتابستان بیمارمیشم
ویکم استرسی وزوداعصابم خوردمیشه..
ممنون میشم راهنمایی کنید

Last edited 8 ماه قبل by مریم
عسل h
عسل h
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید ۱۹ ساله هستم وزنم ۴۵ کیلو و اگزمای پوستی دارم،پوستم بعد از حموم به شدت خشک میشه ،یبوست و نفخ معده بعضی اوقات دارم، ریزش موی زیاد دارم دو طرف موهام سمت شقیقه ریزش شدید دارد،اکثرا بی حالم ،سریع انگیزه و انرژی از دست می دهم، همیشه تمایل به خواب دارم ،رنگ پوستم تیره و زرد هست،خلط پشت گلو دارم و بهم گفتن کبد چرب دارم و سودایی هستم ممنون میشه شما هم تشخیص تون رو بگید و راهکار بهم بدید چون دو سال هست که اگزمای پوستی روی دستم دارم و خوب نمیشه
تشکر فراوان از شما

مجید
مجید
9 ماه قبل

سلام جناب دکتر
وقت بخیر
بنده نتونستم با توضیحات کامل تشخیص بدهم
موهای سرم از ۳۰ سالگی از جلوی سر ریزش و فرق سرم بسیار چرب و نفخ زیاد پوست سفید گندمی و مایل به سبز یا آبی هم شیرینی جات و هم ترشی جات دوس دارم چاق نیستم بلغمی گفته چاق و لاغر هم نیستم زمستان بیشتر بیمار میشوم بدن همیشه گرم و فصل زمستان دوس دارم از گرما و رطوبت تنفر زیاد یعنی گرما قابل تحمل اگر خشک باشد موی کم پشت و نازک بسیار کم حرف و درون گرا و آینده نگر تحقیق گر در تمام موارد زندگی بسیار بدشانس در تصمیم گیری زبان به سفیدی میزند همیشه پرخواب همیشه خواب دوست دارم اما بیخوابی ۴۸ ساعته هم اذیت نمیکند خون جهش زیادی دارد در صورت پارگی پوست رنگ خون تیره نیست ضربان قلب همیشه پایین حتی ۵۰ بار هم داشتم قد ۱۸۰ وزن ۸۰ رنگ مو خرمایی رنگ چشم روشن عسلی مایل به سبز سفیدی چشم سفید و بیشتر اوقات رگ های داخل چشم سفیدی نمایان میشود زمان سخت نفس میکشم انگار همیشه خلط گلو دارم تیروئید پرکار به همین علت لاغر لوزه بزرگ دارم صبح ها که بلند میشوم همیشه دهان تلخ مثل زهرمار پوست هیچ جوش اضافی ندارد و صاف و پوست پشت بندن بدون جوش در ساق پا لک گاهی پیدا میشود و دیر خوب میشود
لطفا راهنمایی بفرمایید
با تشکر

زهرا
زهرا
9 ماه قبل

با مصرف قرص ال دی به مدت ۹ سال و۳سال متوالی گوجه خام با پوست خوردم والان دچار سردرد وگلو درد معده درد هستم وبا خوردن سردی شدید تر هم میشودممنون میشم جواب بدید.با تشکرفراوان

فاطی
فاطی
9 ماه قبل

سلام من قدم ۱۵۳ و ،۵۶ کیلوئم رنگ پوستم سفید مایل سرخ هست رنگ پوست صورتم با کوچکترین حرکتی سرخ و پرحرارت میشه موهای کم پشت و نازک و کاملا صاف خوراکی های شیرین بیشتر از ترش مصرف میکنم صبور و تحملم زیاده خیلی میخوابم علاوه بر اینکه ۸ساعت کامل شب باید بخوابم روزام حداقل دوساعت میخوابم در غیر این صورت احساس خستگی میکنم اکثر اوقات بدنم خیلی گرمه خیلیم حساس به نیش حشراتم
خواهش میکنم راهنماییم کنین

زهرا
زهرا
در پاسخ به  فاطی
8 ماه قبل

چقدر شبیه من هرچی نوشتید خصوصیات منه چه جالب عزیزم

محمد
محمد
10 ماه قبل

سلام و عرض

حسین
حسین
در پاسخ به  محمد
4 ماه قبل

سلام و طول

زهرا عباسی
زهرا عباسی
10 ماه قبل

سلام
خدا قوت من پنجاه ساله هستم مزاج خود را خوب نمی توانم تشخیص دهیم در ضمن ولع خوردن خیلی زیاد است اصلا تحمل گرسنگی ندارم بیشتر موقع ها بی‌حال وبدنم سست است. یکدفعه احساس گرمایی می کنم کبدم چرب است.

زهرا
زهرا
11 ماه قبل

با خوردن گرمی بدنم دانه های ریز میزنه و زیاد می خاره و روی گونه هام لک تیره داره

ح.ق
ح.ق
در پاسخ به  زهرا
7 ماه قبل

دوست عزیز منم بدنم دانه های ریز زد و دکتر بهم گفت حرارت کبدم بالاست. در کل برین دکتر بهتره که کامل همه چی بررسی بشه.

فرهاد
فرهاد
11 ماه قبل

سلام من ۱۹ سالمه نمیدونم مزاجم چیه موهای سرم پرپشت و کلفته رنگ صورتم سفید در زمستان و تابستان دست و پام سرد میباشه همیشه وقت خلط گلو دارم وزنم ۴۵ کیلو است زود هم عصبانی میشم قلنج معده هم دارم همیشه بی حال و کسل هستم خوابم زیاد سنگین است خشکی بینی دارم کم خونی هم
لطفا راهنمایی کنید مزاجم چیه

رباب
رباب
11 ماه قبل

سلام من به این ۷تاسوال ۱)د۲)ب۳)ب۴)الف۵)ب۶)الف۷)الف وب

انسی
انسی
1 سال قبل

سلام من تابستان بدنم گرم هست کف پام داغ واصلا تحمل گرما رو ندارم ولی در زمستان خیلی سرمایی هستم کف پام یخ میکنه وباید کلی لباس بپوشم میلرزم میشه راهنمایی کنین طبع خودمو بشناسم چون مفاصل پاهام خیلی درد داره ویبوست شدید هستم

عاطفه خانی
عاطفه خانی
در پاسخ به  انسی
3 ماه قبل

سلام ووقت بخیر خدمت دوستان عزیز منم مثل دوست عزیزم خانم انسی درتابستان طاقت گرماروندارم درزمستانم اصلن طاقت سرما ندارم زمستون که میشه عزامیگیرم انکار یه تیکه یخ میشم انگار پشتم یه تیکه یخ بستم دستوپامم به شدت یخ قبل از ۳۰سالگی موی نورمالی داشتم شایدم پرپشت ولی بعداز ۳۰سالگی موهام شروع به ریزش کرد قدمم ۱۸۰ باوزن ۱۰۰کیلو دارم چاقیم حالت گلابی شکل وبیشتر چربی توپهلو ورانم تجمع کرده شکم آنچنانی ندارم پوست بدنم سفید صورتم گندمی به شیرینیحات وترشیجاتو لبنیات کلن بگم به همه خوراکیها گیرایی دارم نزه دهنم هم شیرینه شبامیتونم زیاد بیداربمونم ولی برابیدارشدن خیلی تنبلم دوسدارم طهر بیداربشم اگه کافئین مصرف نکنم درطول روزم خوابم میاد زیاد پرحرف نیستم صبورم پوست خشک دارم اصلن به هیچوجه جوش نمیزنم ولی لکه های تیره روی پیشانی وگردنو روی سینم افتاده وردی دستامم ککو مک وروی گونه هامم چنتا کک افتاده یبوستم دارم ادرامم میتونم یک شبانه روز نگهدارم بخاطر همین نتونستم طبع خودمو بفهمم بااینکه چندین ساله اصلن دکتر نمیرم اکثرن مریض نمیشم سرمانمیخورم تب نمیکنم ولی اگه یه موقع مریض بشم باداروگیاهی خودمو مداوا میکنم تنهامریضی که دارم زانوی راستم آرتروز دارم اونم بخاطر شغلمه ممنون میشم راهنماییم کنید که طبع بدنمو بشناسم واز این چاقیو لکه پوستم خلاص بشم

امیر
امیر
1 سال قبل

سلام من مزاج سرد بلغمی دارم و کبد من هم چرب ۱در ۲ است چه نوع دارویی رو مصرف کنم

فرزاد
فرزاد
1 سال قبل

سلام و درود.من همیشه چه سرما و گرما گرمم هست و خیلی تعریق دارم مخصوصاً زیر بغل .بعد خوردن گرمی جات بدنم آتیش میگیره و عرق میکنم.ممنون میشم راهنماییم کنید

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  فرزاد
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص طب سنتی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص طب سنتی

نازی
نازی
1 سال قبل

سلام
مطلبتون خیلی مفید بود تشکر
واینکه چیزایی ک من در مطلبتون خوندم و علائم خودم یعنی مجاز من دمویی
و برای بار دار شدن میخواسم بدونم چ چیزایی باید بیشتر بخورم تا جنینم دخترباشه؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  نازی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص طب سنتی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص طب سنتی

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام با توجه به سوالات ،مزاج من گرم وخشک هست من قصد بارداری دارم آیا با وجود این مزاج چه رژیمی رو داشته باشم که بچم پسر بشه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  فاطمه
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص طب سنتی گفت و گو کنید .

مهدی
مهدی
1 سال قبل

سلام مزاج من صفراوی (گرم و خشک) است ولی من اصلا در اون مواردی که بالا گفتید پیاز،سیر و ادویه های تند رو دوست ندارم بادمجان هم یکم ولی گوشت قرمز دوست دارم

دکتر جمشید شایان فر
در پاسخ به  مهدی
1 سال قبل

گرگرفتگی ر فرزند ۱۱ ساله نیز می‌تواند بدلیل قرار گرفتن در معرض گرمای زیاد یا نور خورشید در مدت زمان قابل توجه و یا خوردن ادویه جات گرم همراه غذا بویژه زمانیکه مزاج پایه خود فرد نیز گرم باشد ایجاد شده باشد

فریده
فریده
در پاسخ به  مهدی
7 ماه قبل

سلام من خانمی ۳۹ ساله از دبیرستان ریزش مو دارم جلو موهام خالی شده و خیلی نازکه گروه خونی اب مثبت وزنم ۷۳ قدم ۱۶۴ در دوران راهنمایی همیشه از لابه لای موهام میزدم ازبس پر بود اما الان بسیار نازک و جلو موهام طاس شده خوابم بسیار کمه استرس فراوان دارم میشه بگید طبع من چیه وریزش ونازکی موهام به خاطر چیه چه کارکنم که موهام کلفتر بشه

هارونی
هارونی
1 سال قبل

سلام علت زردی روی زبان چیست؟

دکتر جمشید شایان فر
در پاسخ به  هارونی
1 سال قبل

سلام.
بجز مواردی که فرد یک خوراکی یا ماده غذایی با رنگ زرد مصرف کرده است، بهداشت نامناسب و پایین دهان و استعمال دخانیات موارد دیگری هستند که منجر به زردی رنگ زبان می‌شوند. علاوه بر موارد بالا ، از منظر طب سنتی نیز افرادی که مزاج گرم و خشک یا صفراوی دارند ، درجاتی از زردی رنگ زبان دارند
لازم به ذکر است بیماری های کبدی در اغلب موارد منجر به زردی در قسمت سفیدی چشم و پوست می‌گردند و زردی زبان نشانه ای از بیماری‌های کبدی نمی‌باشد

زینب کریمی
زینب کریمی
1 سال قبل

سلام من دقیقا نمیدونم چه مزاجی دارم خیلی باد گلو دارم حتی موقع خواب بدنم سرده پوست صورتم خیلی تیره و چرب شده مو های سرم کم پشت و نارک وچرب شده لطفا کمکم کنید ممنون

دکتر جمشید شایان فر
در پاسخ به  زینب کریمی
1 سال قبل

برای مشخص شدن مزاج یا باید به پزشک متخصص طب سنتی مراجعه کنید و یا بر اساس پرسشنامه هایی که در سایت‌های معتبر برای تشخیص مزاج هست، مزاج تون تعیین بشه. ولی بصورت کلی از نوشته های دوست عزیزمون اینطور برداشت میشه که مزاج معده و گوارش شون سرد و مرطوب یا بلغمی هست و باید از خوردن خوراکیهای با طبع سرد و تر مثل ماست و دوغ و سالاد و آب همراه غذا و هندوانه و هلو و …‌ پرهیز بکنند. خوردن دمنوش هایی مثل آویشن، بابونه و موارد مشابه البته با در نظر گرفتن مزاج میتونه کمشون بکنه. بدیهی هست که پرهیزها هم باید رعایت بشه. ضمنا با اصلاح مزاج معده به ریزش مو و بخش عمده ای از مشکلات پوستی مثل تیرگی کمک خواهد شد

هادی
هادی
1 سال قبل

سلام روزتون بخیر
بنده کلا از گرما بدم میاد. مادرم از سرما بدش میاد
من معمولا با خیلی از غذاهایی که مادرم درست می کنه مشکل دارم و حتی استفراغ هم می کنم. هر چند خواهر و برادر هام هم از گرما متنفرند اما نه به اندازه من. بعضی وقت ها چشم هام و بینی ام خیلی خشک می شه. معمولا خواب های من خیلی مرتب نیستند. یعنی حداکثر خواب عمیقی که داشته ام شاید ۴ ساعت هست. اما علاقه شدیدی به خوابیدن دارم. خیلی زود خسته میشم. خیلی زود از کوره در میرم. اگه راهنمایی کنید ممنون می شم

دکتر جمشید شایان فر
در پاسخ به  هادی
1 سال قبل

سلام به شما
مزاج گرم و خشک دارید و علت مشکلاتی که مطرح کردید هم همین هست. شما باید استفاده از ادویه ها و خوراکی هایی مانند زنجبیل، دارچین، سیر، فلفل، خرما، گردو ، عسل و… رو محدود کنید. بهتره در غذا هاتون بر حسب نوع غذا از کمی زرشک یا آلو بخارا یا سماق یا حتی چکاندن کمی لیمو ترش استفاده کنید. استفاده از شربت زرشک، ریواس، بیدمشک و عرق های با طبع سرد هم میتونه براتون کمک کننده باشه.

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

با توجه به اطلاعات داده مزاج من بلغمی وسرد است.
وبی خوابی زیادی دارم، ترشح پشت حلق من زیاده وموقع صحبت کردن باعث گرفتگی صدا می شوم. که با سرفه صدام باز می شود. چه مار کنم؟

دکتر جمشید شایان فر
در پاسخ به  فاطمه
1 سال قبل

مهم‌ترین راه برای برطرف کردن این مشکلات، اصلاح مزاج معده و دستگاه گوارش می باشد. در طب سنتی، فردی که خلط و ترشحات پشت حلقی دارد ، معده سرد و مرطوب یا به اصطلاح بلغمی دارد. این افراد باید قوانین خوردن آب را رعایت کنند. در فاصله نیم ساعت مانده به زمان غذا تا بعد از کامل شدن هضم که دو ساعت بعد از غذا میباشد از خوردن آب و هر گونه مایعات پرهیز کنند. همینطور خوردن ماست، سالاد و ترشی همراه با غذا را ترک کنند. زیاد و طولانی خوردن میوه های دارای طبع سرد مانند هندوانه، هلو، شلیل، آلو، آلبالو و….. نیز می‌توانند منجر به سردی و رطوبت معده و ترشحات پشت حلقی شوند. بجز موارد اشاره شده درمان‌های موثری نیز برای این مشکل در حوزه طب سنتی موجود است.

علی
علی
2 سال قبل

قرمه سبزی سرده یا گرم؟

زهرا
زهرا
در پاسخ به  علی
8 ماه قبل

گرم

دکمه بازگشت به بالا