وزوز گوش نشانه چیست؟ علت و درمان وزوز گوش

بهترین قرص برای وزوز گوش و قطره وزوز گوش

وزوز گوش چیست؟

اصطلاح وزوز گوش مربوط به زمانی است که صدای زنگ یا صداهای عجیب و غریب دیگر را در یک گوش یا هر دو گوش خود احساس می­کنید. این صدا خارجی نیست و افراد دیگر معمولاً نمی­توانند آن را بشنوند. این بیماری عموماً در بزرگسالان مسن یک مشکل شایع است. این بیماری حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد را درگیر می­کند. این عارضه معمولاً به دلیل یک بیماری زمینه­ ای مثل ضعیف شدن شنوایی مربوط به سن، آسیب گوش یا مشکل در سیستم گردش خون ایجاد می­شود. برای بسیاری از افراد وزوز گوش با درمان علت زمینه یا سایر درمان­هایی که منجر به کاهش یا پوشاندن صدا می­شود بهبود پیدا می­کند.

علائم وزوز کردن گوش

وزوز گوش می­تواند انواع دیگری از صداهای ساختگی و آزاردهنده را در گوش ایجاد کند؛ از جمله صداهایی مشابه غر زدن، کلیک کردن، بغل کردن، زمزمه کردن و… صداهای وزوز در گوش از حالت غرش تا صدای فریاد زدن را دربرمی­گیرد. در بعضی موارد صدا به قدری بلند است که توانایی تمرکز یا شنیدن یک صدای خارجی را مختل می­کند. این عارضه ممکن است همیشگی باشد یا ممکن است گاهی احساس شود گاهی نشود. در موارد نادر، صدا در گوش اغلب همگام با ضربان قلب می­تواند به شکل یک صدای ضربان­ دار ریتمیک یا خشن اتفاق بیفتد؛ به این حالت وزوز گوش ضربان­ دار گفته می­شود. اگر این عارضه حالت تپشی داشته باشد ممکن است پزشک هنگام معاینه وزوز گوش شما را بشنود (صدای گوش عینی).

علت وزوز کردن گوش

بعضی شرایط باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش می­­شود. متأسفانه در بسیاری از موارد هرگز دلیل دقیق آن مشخص نمی­شود. اما دلایل اصلی آن به شرح زیر است:

 • از دست دادن شنوایی: سلول­های کوچک و ظریف مویی در گوش داخلی شما وجود دارد (حلزون گوش) که با دریافت امواج صوتی حرکت می­کند. این حرکت منجر به تحریک سیگنال­های الکتریکی در امتداد عصب از گوش به مغز (عصب شنوایی) می­شود. مغز این سیگنال­ها را به ­عنوان صدا تفسیر می­کند.
 • خم شدن موهای گوش داخلی: این موضوع با افزایش سن یا زمانی که به ­طور منظم در معرض صداهای بلند قرار می­گیرید اتفاق می­افتد. موها تکانه­های الکتریکی تصادفی را به مغز شما وارد می­کنند و باعث ایجاد صدا در گوش شوند.
 • عفونت گوش یا انسداد مجرای گوش: مجاری گوش شما می­تواند با تجمع مایعات (عفونت گوش)، موم گوش، خاک یا سایر مواد خارجی مسدود شود. انسداد می­تواند فشار گوش شما را تغییر دهد و وزوز گوش ایجاد کند.
 • آسیب ­های سر یا گردن: ضربه به سر یا گردن می­تواند بر گوش داخلی، اعصاب شنوایی یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. چنین صدماتی معمولاً فقط در یک گوش باعث ایجاد وزوز می­شود برای مثال گاهی علت وزوز کردن گوش چپ ممکن است این موضوع باشد.

تعدادی از داروها مثل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID)، آنتی­بیوتیک­‌ها، داروهای سرطانی، قرص‌­های آب (ادرارآورها)، داروهای ضدمالاریا و داروهای ضدافسردگی ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شود. به ­طور کلی هرچه دوز این داروها بیشتر باشد صدای گوش بدتر می­شود. با قطع مصرف این داروها اغلب اوقات صدای ناخواسته از بین می­رود.

سایر دلایل ایجاد صدای وزوز در گوش

علت وز وز کردن گوش فقط محدود به دلایل گفته ­شده نیست بلکه سایر مشکلات گوش، بیماری­های مزمن و… هم بر اعصاب گوش یا مرکز شنوایی مغز تأثیر می­گذارد.

 • بیماری منیر: وزوز گوش می­تواند شاخص اولیه بیماری منیر باشد؛ یک اختلال گوش داخلی که ممکن است در اثر فشار غیرطبیعی مایع گوش داخلی ایجاد شود.
 • اختلال عملکرد لوله استاش: در این شرایط لوله موجود در گوش شما که گوش میانی را به بالای گلو متصل می­کند همیشه منبسط می­ماند و همین امر می­تواند احساس سنگینی در گوش شما ایجاد کند.
 • تغییر استخوان گوش: سفت شدن استخوان­ها در گوش میانی (اتوسکلروز) ممکن است بر شنوایی شما تأثیر بگذارد و باعث ایجاد این عارضه شود. این وضعیت ناشی از رشد غیرطبیعی استخوان است.
 • اسپاسم عضلات گوش داخلی: عضلات گوش داخلی ممکن است متشنج شود (اسپاسم)، کاهش شنوایی و احساس سنگینی در گوش ایجاد کند. این اتفاق می­تواند ناشی از بیماری­های عصبی از جمله مالتیپل اسکلروزیس هم باشد.
 • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ): مفصل هر دو طرف سر در مقابل گوش­ها جایی که استخوان فک پایین با جمجمه برخورد دارد می­تواند وزوز گوش ایجاد کند.
 • نوروم صوتی یا دیگر تومورهای سر و گردن: نوروم آکوستیک یک تومور غیرسرطانی (خوش­خیم) است که روی عصب جمجمه ایجاد می­شود که از مغز به گوش داخلی می­رسد و تعادل و شنوایی را کنترل می­کند. تومورهای دیگر سر، گردن یا مغز می­تواند باعث ایجاد وزوز گوش شود.
 • اختلالات عروق خونی: شرایطی که بر رگ­های خونی شما تأثیر می­گذارد مانند تصلب شرایین، فشار خون بالا یا منقبض و بدشکل شدن رگ­های خونی می­تواند باعث شود خون با نیروی بیشتری در رگ­ها حرکت کند. این تغییرات جریان خون می­تواند باعث ایجاد صدای وز مانند در گوش شود یا آن را شدیدتر کند.

سایر بیماری­های مزمن از جمله دیابت، مشکلات تیروئیدی، میگرن، کم­ خونی و اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس همگی با وزوز گوش ارتباط دارند.

عوامل زمینه­ ساز

 

عوامل بروز وزوزگوش

این عوامل خطر وزوز گوش را افزایش می­دهد:

 1. قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد: صداهای بلند مانند صدای تجهیزات سنگین، اره­‌های زنجیری و سلاح گرم از منابع معمول کاهش شنوایی مربوط به صدا هست. دستگاه­های قابل حمل موسیقی مانند پخش‌­کننده­های MP3 اگر با صدای بلند برای مدت طولانی پخش شوند می­تواند باعث کاهش شنوایی مربوط به سر و صدا شود. افرادی که در محیط­های پر سر و صدا کار می­کنند مانند کارگران کارخانه و ساختمان، نوازندگان و سربازان به میزان زیادی در معرض خطر هستند.
 2. سن: با افزایش سن تعداد فیبرهای عصبی در گوش کاهش می­یابد و باعث مشکلات شنوایی اغلب مرتبط با ایجاد صدا در گوش می­شود.
 3. ارتباط جنسی: مردان بیشتر دچار وزوز گوش می­شوند.
 4. استعمال دخانیات و الکل: خطر ابتلا به وزوز گوش در افراد سیگاری و افرادی که الکل می نوشند زیاد است.

برخی مشکلات مثل چاقی، مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا، سابقه آرتروز یا آسیب به سر همه خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش می­دهد.

عوارض وزوز گوش

وزوز گوش به ­طور متفاوت روی کیفیت زندگی افراد تأثیر می­گذارد. اگر وزوز گوش دارید ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • صدا در گوش و سردرد
 • خستگی
 • فشار
 • مشکلات خواب
 • مشکل در تمرکز
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب و تحریک­پذیری
 • مشکلات زندگی، شغلی و خانوادگی

درمان این شرایط مرتبط ممکن است به ­طور مستقیم روی وزوز گوش تأثیر نگذارد اما می­تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

پیشگیری از وزوز گوش

در بسیاری از موارد وزوز گوش نتیجه چیزی است که نمی­توان از آن جلوگیری کرد. با این حال برخی اقدامات احتیاطی می­تواند به جلوگیری از انواع خاصی از آن کمک کند.

 • از محافظ شنوایی استفاده کنید: با گذشت زمان قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می­تواند به اعصاب گوش آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. سعی کنید در معرض صداهای بلند کمتر قرار بگیرید و اگر نمی­توانید از صداهای بلند جلوگیری کنید برای محافظت از شنوایی خود از محافظ گوش استفاده کنید. اگر از اره ­های زنجیری استفاده می­کنید، نوازنده هستید یا در یک صنعت کار می­کنید که با ماشین­ آلات با صدای بلند سروکار دارید یا از سلاح گرم (مخصوصاً تپانچه یا تفنگ ساچمه ­ای) استفاده می­کنید ترجیحاً از محافظ شنوایی بهره بگیرید.
 • صدا را کم کنید: قرار گرفتن طولانی­ مدت در معرض موسیقی تقویت­شده بدون محافظت از گوش یا گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار زیاد از طریق هدفون و هندزفری می­تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.
 • از سلامت قلب و عروق خود مراقبت کنید: ورزش منظم، درست غذا خوردن و اقدامات دیگر برای سالم نگه داشتن رگ­های خونی می­تواند به جلوگیری از وزوز گوش در ارتباط با چاقی و اختلالات رگ­های خونی کمک کند.
 • الکل، کافئین و نیکوتین را محدود کنید: این مواد اگر بیش از حد استفاده شود می تواند بر جریان خون تأثیر بگذارد و به وزوز گوش کمک کند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

وزوز گوش بعضی از افراد خیلی اذیت نمی­کند؛ اما زندگی روزمره برخی را مختل می­کند. اگر وزوز گوش شما را آزار می­دهد به پزشک مراجعه کنید. در موارد زیر توصیه می­شود به پزشک مراجعه کنید:

 • بعد از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی دچار وزوز گوش شده ­اید که طی یک هفته بهبود نمی­یابد.
 • وزوز گوش با کم شنوایی یا وزوز گوش و سرگیجه را با هم حس میکنید. 
 • در اثر وزوز گوش خود مبتلا به اضطراب یا افسردگی شده ­اید.

تشخیص وزوز گوش

پزشک به دلیل علائم بیمار فقط وزوز گوش را تشخیص می­دهد. اما برای درمان علائم، سعی می­کند تشخیص دهد که این عارضه به علت بیماری زمینه ­ای دیگری ایجاد شده است یا خیر. برای کمک به شناسایی علت آن پزشک احتمالاً از شما در مورد سابقه پزشکی شما می­پرسد و گوش، سر و گردن شما را معاینه می­کند. آزمایشات معمول شامل موارد زیر است:

 • آزمون شنوایی (شنوایی­‌شناسی): در طول آزمون شما در یک اتاق ضدصدا می­نشینید و گوشی­هایی روی گوشتان قرار می­دهید که همزمان صداهای خاصی را به یک گوش شما منتقل می­کند. شما زمان شنیدن صدا را مشخص خواهید کرد و نتایج شما با نتایج طبیعی برای سن شما مقایسه می­شود. این آزمون می­تواند به رد یا شناسایی علل احتمالی وزوز گوش کمک کند.
 • جنبش سر و گردن: پزشک ممکن است از شما بخواهد چشم­های خود را حرکت دهید، فک خود را فشار دهید یا گردن، دست­ها و پاها را به حرکت درآورید. اگر وزوز گوش شما تغییر کند یا بدتر شود ممکن است به شناسایی یک اختلال اساسی که نیاز به درمان دارد کمک کند.
 • آزمایشات تصویربرداری: بسته به دلیل مشکوک وزوز گوش ممکن است به آزمایشات تصویربرداری مانند سی­تی­اسکن یا ام ­آرآی نیاز داشته باشید.

پزشک ممکن است برای بررسی کم­ خونی، مشکلات تیروئید، بیماری­های قلبی یا کمبود ویتامین تست­های ازمایشگاهی تجویز کند.

صداهایی مثل ضربان زدن در گوش یا زمزمه کردن معمولاً از فشار خون بالا سرچشمه می­گیرد و ممکن است هنگام ورزش یا تغییر وضعیت بدن مانند دراز کشیدن یا ایستادن متوجه آن شوید.

وزوز گوشم درمان شد!

درمان وزوز گوش به این بستگی دارد که به دلیل یک بیماری زمینه­ای ایجاد شده باشد. در این صورت پزشک می­تواند علائم شما را با درمان علت اصلی کاهش دهد. مانند موارد زیر:

 1. برداشتن جرم گوش: رفع انسداد موم گوش می­تواند علائم وزوز گوش را کاهش دهد.
 2. سمعک: اگر وزوز گوش به دلیل کم­ شنوایی ناشی از سر و صدا یا وابستگی به سن ایجاد شود استفاده از سمعک می­تواند به بهبود علائم شما کمک کند.
 3. تغییر دارو: اگر به نظر برسد دارویی که مصرف می­کنید علت وزوز گوش است ممکن است پزشک قطع یا کاهش دارو یا استفاده از داروی دیگر را توصیه کند.

درمان شگفت انگیز وزوز گوش با دارو

در بسیاری از موارد دارو به کاهش شدت علائم یا عوارض ناشی از وزوز گوش کمک می­کند. برای تسکین علائم، درمان یک بیماری زمینه­ ای یا کمک به درمان اضطراب و افسردگی که اغلب همراه با صدای وز در گوش همراه هست پزشک ممکن است دارو تجویز کند.  برای برطرف کردن صدا در گوش دو داروی معروف وجود دارد:

قطره درمان وزوز گوش

(Ring Relief PM) علائم زنگ زدن و وزوز گوش در شب بدتر است. این قطره حاوی مواد طبیعی هومیوپاتی است که مانند بابونه و ریشه والرین به داشتن یک خواب آرام کمک می­کند؛ ملاتونین ندارد و از مواد فعال طبیعی برخوردار است که با گذشت زمان به کاهش شدت وزوز گوش کمک می­کند. برای گرفتن بهترین نتیجه به مدت چند هفته هر شب مداوم استفاده کنید.

درمان دارویی وزوز گوش

قرص وزوز گوش

این قرص به تسکین درد گوش کمک می­کند و مانند قطره از مواد طبیعی هومیوپاتی تشکیل شده است. همچنین ممکن است به تسکین علائم مرتبط با این بیماری کمک کند مانند:

 • زنگ زدن و وزوز در گوش­ها
 • خارش گوش
 • گوش­درد
 • تورم گوش

گاهی اوقات مشکل صدا در گوش می­تواند با ایجاد ناراحتی و اختلالات روانی همراه باشد که در آن صورت پزشک بیمار را در کنار درمان بالینی یا دارویی به متخصص روانشناس هم ارجاع می­دهد تا دوره­ هایی از درمان­های رفتاری یا CBT را پشت سر بگذارد. اگر نمی خواهید به صورت حضوری به درمانگاه ها مراجعه کنید می توانید از سایت پذیرش ۲۴ ، مشاوره آنلاین روانشناسی دریافت کنید.

روش درمان وزوزگوش

تا اینجا متوجه شدیم این عارضه یک مشکل شایع عمدتاً در افراد مسن و افرادی است که در محیط­های پرسروصدا مثل استودیوهای موسیقی و کارخانجات صنعتی حضور دارند. همانطور که مطالعه کردید جای نگرانی نیست و این عارضه درمان دارد فقط کافیست قدرت روحی و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و نترسید که شاید با یک مشکل حاد مواجه شده باشید.

با مراجعه به پنل پزشکان آنلاین متخصص گوش و حلق و بینی پذیرش ۲۴ می­توانید در کوتاه­ترین زمان وقت مشاوره دریافت کنید و با کمترین هزینه با پزشکان باتجربه ما درباره مشکلات شنوایی و وزوز گوش مشاوره داشته باشید.

دریافت مشاوره آنلاین با متخصص گوش و حلق و بینی

۴/۵ (۳ نظر)

منبع
www.harborfreight.comwww.news-medical.nethomeocan.cawww.amazon.comwww.mayoclinic.orgwww.mayoclinic.org

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
15 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
حسینی
حسینی
13 روز قبل

سلام من تقریباً سالم ۲۵ روز پیش از موتر پرت شدم سرم آسیب دید گوشم همیشه صدا میکنه مثل پنکه

AIi
AIi
20 روز قبل

سلام خانم دکتر تقریبا دو هفته پیش سرماخوردگی گرفتم گوش سمت راست کیپ شد پیش دکتر رفتم گفت جرم داره قطره گلیسیرین نوشت برای شست و شو چندروز استفاده کردم گوشم از کیپ خلاص شد ولی الان یک هفته میشه دائم صدای وز وز میاد ممنون میشم راهنمایی کنید

کمک
کمک
22 روز قبل

سلام من چهارده سالمه یه صداهای عجیبی از گوشم میاد اصلا هم اهل هدفون و هندزفری نیستم چه بکنم

مهدی فردوسی ایمیل ندارم
مهدی فردوسی ایمیل ندارم
4 ماه قبل

سلام گوش چپ وز وز در مغز سرم ِلحطه ای مت متوقف نمیشه کمکم کنین لطف میکنین

رشید نیا
رشید نیا
5 ماه قبل

باسلام حدود ۲سال هست گوشم صدای زنگ دائم داره هرداروی هم بوده مصرف کردم ولی جواب نداده. ۴۰سال دارم. لطفا راهنمایی ام کنید؟ ممنون

سام
سام
6 ماه قبل

سلام،وقت بخیر،مدت ۴سال است صدای وز وز گوش دارم
دکتر گوش حلق بینی رفتم چیزی تشخیص ندادن
دکتر مغز اعصاب رفتم همینطور و حتی MRI دادم چیزی تشخیص ندادن
یه مدت صداها کم شد ولی الان چند ماهی است مجدد بیشتر شده
علائم دیگه هم بهش اضافه شده مثلا درد گوش،درد پشت سر بعضی وقتا ،خستگی چشم
گاهی اوقات گز گز مچ پا
ممنون میشم کمک کنید
سیگارم میکشم

غلام رضا پوررضی
غلام رضا پوررضی
6 ماه قبل

سلام الان حدود یک سالی است که چندین بار دچار وزوز گوش شده ام دفع قبل با شسته شو کمی بر طرف شد ولی الان دوباره چند روز است که دوباره دچار وزوز شده و شب موقع خواب خیلی عزیتم میکند راه چاره چیست این راهم بگوئیم در زمان جنگ با مینی کاتیوشا موج گرفت دست شما درد نکند

ابوالفضل
ابوالفضل
1 سال قبل

سلام خانوم دکتر بنده وقتی که از استخر برگشم گوشم کیپ شد و وز وز و سوت میکسد کیپ شدن گوشم بهتر شده است اما سوت کسیدن گوشم اصلا برطرف نشده خیلی اذیت میکنه میشه بگین چکار کنم

دکترگیلدا گیوه چی
پزشک متخصص
در پاسخ به  ابوالفضل
1 سال قبل

بهتر است معاینه شوید. ممکن است جرمی بوده که بعد از استخر متراکم شده و نیاز به جرم‌گیری داشته باشید.

رمضان فاطمی
رمضان فاطمی
1 سال قبل

سلام پنجاه ساله ام پنج سال پیش به یکدفعه ای گوش چپم شنوای شو کاملا از دست داد به بیمارستا امیر اعلم مراجعه کردم گفتن ویروس حمله کرده چندین بار داخل گوشم تزریق کردن شنوایم باکمی ضعف برگشت اما ازاون موقع وزوز داره بیمارستان رضوی مراجعه کردم امر ای گرفتن گفتن گوشت مشکلی نداره لطفا راهنمای کنین برای خلاصی از وزوز گوش باید چکارکنم

دکترگیلدا گیوه چی
پزشک متخصص
در پاسخ به  رمضان فاطمی
1 سال قبل

سلام. درباره وزوز گوش
وقتی که عصب شنوایی مشکل پیدا می‌کند، سلول‌های عصب شروع می‌کنند به ایجاد صدایی که شبیه به صدای سوت هست. این صدا را با دارو نمی‌شود برطرف کرد.
سعی کنید زیاد به آن توجه نکنید، برای این مشکل تحت نظر پزشک قرار بگیرید. از مکان‌های شلوغ دوری کنید و سعی کنید استرس نداشته باشید.

علی
علی
1 سال قبل

سلام گوشم شنوایش کم شده وداخل گوشم خیلی صدا میده ۵۰ ساله هستم باید چه کار کنم

دکترگیلدا گیوه چی
پزشک متخصص
در پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام
باید مراجعه کنید و معاینه بشید و اگر نیاز باشد نوار گوش انجام بدین .

مجیدطالبی
مجیدطالبی
در پاسخ به  دکترگیلدا گیوه چی
1 سال قبل

سلام قیمت این قطره وقرص چندهست کجامیشه گیرآورد

احمد
احمد
6 ماه قبل

سلام من دردوران سربازی پرده گوشم پاره شد حالاهم ۴۵سالمه که چندسال است داخل گوشم سوت میکشدایا با عمل کردن صدای سوت گوشم خوب میشه یانه خیلی متشکرم

دکمه بازگشت به بالا