محتوای سلامتیگوش، حلق و بینی

علل وزوز گوش و درمان آن

وزوز گوش چیست؟

اصطلاح وزوز گوش مربوط به زمانی است که صدای زنگ یا صداهای عجیب و غریب دیگر را در یک گوش یا هر دو گوش خود احساس می­کنید. این صدا خارجی نیست و افراد دیگر معمولاً نمی­توانند آن را بشنوند. این بیماری عموماً در بزرگسالان مسن یک مشکل شایع است. این بیماری حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد را درگیر می­کند. این عارضه معمولاً به دلیل یک بیماری زمینه­ ای مثل ضعیف شدن شنوایی مربوط به سن، آسیب گوش یا مشکل در سیستم گردش خون ایجاد می­شود. برای بسیاری از افراد وزوز گوش با درمان علت زمینه یا سایر درمان­هایی که منجر به کاهش یا پوشاندن صدا می­شود بهبود پیدا می­کند.

علائم وزوز کردن گوش

وزوز گوش می­تواند انواع دیگری از صداهای ساختگی و آزاردهنده را در گوش ایجاد کند؛ از جمله صداهایی مشابه غر زدن، کلیک کردن، بغل کردن، زمزمه کردن و… صداهای وزوز در گوش از حالت غرش تا صدای فریاد زدن را دربرمی­گیرد. در بعضی موارد صدا به قدری بلند است که توانایی تمرکز یا شنیدن یک صدای خارجی را مختل می­کند. این عارضه ممکن است همیشگی باشد یا ممکن است گاهی احساس شود گاهی نشود. در موارد نادر، صدا در گوش اغلب همگام با ضربان قلب می­تواند به شکل یک صدای ضربان­ دار ریتمیک یا خشن اتفاق بیفتد؛ به این حالت وزوز گوش ضربان­ دار گفته می­شود. اگر این عارضه حالت تپشی داشته باشد ممکن است پزشک هنگام معاینه وزوز گوش شما را بشنود (صدای گوش عینی).

علت وزوز کردن گوش

بعضی شرایط باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش می­­شود. متأسفانه در بسیاری از موارد هرگز دلیل دقیق آن مشخص نمی­شود. اما دلایل اصلی آن به شرح زیر است:

 • از دست دادن شنوایی: سلول­های کوچک و ظریف مویی در گوش داخلی شما وجود دارد (حلزون گوش) که با دریافت امواج صوتی حرکت می­کند. این حرکت منجر به تحریک سیگنال­های الکتریکی در امتداد عصب از گوش به مغز (عصب شنوایی) می­شود. مغز این سیگنال­ها را به ­عنوان صدا تفسیر می­کند.
 • خم شدن موهای گوش داخلی: این موضوع با افزایش سن یا زمانی که به ­طور منظم در معرض صداهای بلند قرار می­گیرید اتفاق می­افتد. موها تکانه­های الکتریکی تصادفی را به مغز شما وارد می­کنند و باعث ایجاد صدا در گوش شوند.
 • عفونت گوش یا انسداد مجرای گوش: مجاری گوش شما می­تواند با تجمع مایعات (عفونت گوش)، موم گوش، خاک یا سایر مواد خارجی مسدود شود. انسداد می­تواند فشار گوش شما را تغییر دهد و وزوز گوش ایجاد کند.
 • آسیب ­های سر یا گردن: ضربه به سر یا گردن می­تواند بر گوش داخلی، اعصاب شنوایی یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. چنین صدماتی معمولاً فقط در یک گوش باعث ایجاد وزوز می­شود برای مثال گاهی علت وزوز کردن گوش چپ ممکن است این موضوع باشد.

تعدادی از داروها مثل داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID)، آنتی­بیوتیک­ها، داروهای سرطانی، قرص­های آب (ادرارآورها)، داروهای ضدمالاریا و داروهای ضدافسردگی ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شود. به ­طور کلی هرچه دوز این داروها بیشتر باشد صدای گوش بدتر می­شود. با قطع مصرف این داروها اغلب اوقات صدای ناخواسته از بین می­رود.

Advertisement
Advertisement

سایر دلایل ایجاد صدای وزوز در گوش

علت وز وز کردن گوش فقط محدود به دلایل گفته ­شده نیست بلکه سایر مشکلات گوش، بیماری­های مزمن و… هم بر اعصاب گوش یا مرکز شنوایی مغز تأثیر می­گذارد.

 • بیماری منیر: وزوز گوش می­تواند شاخص اولیه بیماری منیر باشد؛ یک اختلال گوش داخلی که ممکن است در اثر فشار غیرطبیعی مایع گوش داخلی ایجاد شود.
 • اختلال عملکرد لوله استاش: در این شرایط لوله موجود در گوش شما که گوش میانی را به بالای گلو متصل می­کند همیشه منبسط می­ماند و همین امر می­تواند احساس سنگینی در گوش شما ایجاد کند.
 • تغییر استخوان گوش: سفت شدن استخوان­ها در گوش میانی (اتوسکلروز) ممکن است بر شنوایی شما تأثیر بگذارد و باعث ایجاد این عارضه شود. این وضعیت ناشی از رشد غیرطبیعی استخوان است.
 • اسپاسم عضلات گوش داخلی: عضلات گوش داخلی ممکن است متشنج شود (اسپاسم)، کاهش شنوایی و احساس سنگینی در گوش ایجاد کند. این اتفاق می­تواند ناشی از بیماری­های عصبی از جمله مالتیپل اسکلروزیس هم باشد.
 • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ): مفصل هر دو طرف سر در مقابل گوش­ها جایی که استخوان فک پایین با جمجمه برخورد دارد می­تواند وزوز گوش ایجاد کند.
 • نوروم صوتی یا دیگر تومورهای سر و گردن: نوروم آکوستیک یک تومور غیرسرطانی (خوش­خیم) است که روی عصب جمجمه ایجاد می­شود که از مغز به گوش داخلی می­رسد و تعادل و شنوایی را کنترل می­کند. تومورهای دیگر سر، گردن یا مغز می­تواند باعث ایجاد وزوز گوش شود.
 • اختلالات عروق خونی: شرایطی که بر رگ­های خونی شما تأثیر می­گذارد مانند تصلب شرایین، فشار خون بالا یا منقبض و بدشکل شدن رگ­های خونی می­تواند باعث شود خون با نیروی بیشتری در رگ­ها حرکت کند. این تغییرات جریان خون می­تواند باعث ایجاد صدای وز مانند در گوش شود یا آن را شدیدتر کند.
مطلب مرتبط
گلو درد شديد نشانه چیست؟، علل، علائم و راه‌های درمان آن

سایر بیماری­های مزمن از جمله دیابت، مشکلات تیروئیدی، میگرن، کم­ خونی و اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس همگی با وزوز گوش ارتباط دارند.

عوامل زمینه­ ساز

 

عوامل بروز وزوزگوش

Advertisement

این عوامل خطر وزوز گوش را افزایش می­دهد:

 1. قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد: صداهای بلند مانند صدای تجهیزات سنگین، اره­ های زنجیری و سلاح گرم از منابع معمول کاهش شنوایی مربوط به صدا هست. دستگاه­های قابل حمل موسیقی مانند پخش­کننده­های MP3 اگر با صدای بلند برای مدت طولانی پخش شوند می­تواند باعث کاهش شنوایی مربوط به سر و صدا شود. افرادی که در محیط­های پر سر و صدا کار می­کنند مانند کارگران کارخانه و ساختمان، نوازندگان و سربازان به میزان زیادی در معرض خطر هستند.
 2. سن: با افزایش سن تعداد فیبرهای عصبی در گوش کاهش می­یابد و باعث مشکلات شنوایی اغلب مرتبط با ایجاد صدا در گوش می­شود.
 3. ارتباط جنسی: مردان بیشتر دچار وزوز گوش می­شوند.
 4. استعمال دخانیات و الکل: خطر ابتلا به وزوز گوش در افراد سیگاری و افرادی که الکل می نوشند زیاد است.

برخی مشکلات مثل چاقی، مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا، سابقه آرتروز یا آسیب به سر همه خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش می­دهد.

عوارض وزوز گوش

وزوز گوش به ­طور متفاوت روی کیفیت زندگی افراد تأثیر می­گذارد. اگر وزوز گوش دارید ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • صدا در گوش و سردرد
 • خستگی
 • فشار
 • مشکلات خواب
 • مشکل در تمرکز
 • مشکلات حافظه
 • افسردگی
 • اضطراب و تحریک­پذیری
 • مشکلات زندگی، شغلی و خانوادگی

درمان این شرایط مرتبط ممکن است به ­طور مستقیم روی وزوز گوش تأثیر نگذارد اما می­تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

پیشگیری از وزوز گوش

در بسیاری از موارد وزوز گوش نتیجه چیزی است که نمی­توان از آن جلوگیری کرد. با این حال برخی اقدامات احتیاطی می­تواند به جلوگیری از انواع خاصی از آن کمک کند.

 • از محافظ شنوایی استفاده کنید: با گذشت زمان قرار گرفتن در معرض صداهای بلند می­تواند به اعصاب گوش آسیب برساند و باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. سعی کنید در معرض صداهای بلند کمتر قرار بگیرید و اگر نمی­توانید از صداهای بلند جلوگیری کنید برای محافظت از شنوایی خود از محافظ گوش استفاده کنید. اگر از اره ­های زنجیری استفاده می­کنید، نوازنده هستید یا در یک صنعت کار می­کنید که با ماشین­ آلات با صدای بلند سروکار دارید یا از سلاح گرم (مخصوصاً تپانچه یا تفنگ ساچمه ­ای) استفاده می­کنید ترجیحاً از محافظ شنوایی بهره بگیرید.
 • صدا را کم کنید: قرار گرفتن طولانی­ مدت در معرض موسیقی تقویت­شده بدون محافظت از گوش یا گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار زیاد از طریق هدفون و هندزفری می­تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.
 • از سلامت قلب و عروق خود مراقبت کنید: ورزش منظم، درست غذا خوردن و اقدامات دیگر برای سالم نگه داشتن رگ­های خونی می­تواند به جلوگیری از وزوز گوش در ارتباط با چاقی و اختلالات رگ­های خونی کمک کند.
 • الکل، کافئین و نیکوتین را محدود کنید: این مواد اگر بیش از حد استفاده شود می تواند بر جریان خون تأثیر بگذارد و به وزوز گوش کمک کند.
مطلب مرتبط
قرص بتاهیستین، درمان سرگیجه و وزوز گوش ناشی از بیماری منیر

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

وزوز گوش بعضی از افراد خیلی اذیت نمی­کند؛ اما زندگی روزمره برخی را مختل می­کند. اگر وزوز گوش شما را آزار می­دهد به پزشک مراجعه کنید. در موارد زیر توصیه می­شود به پزشک مراجعه کنید:

 • بعد از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی دچار وزوز گوش شده ­اید که طی یک هفته بهبود نمی­یابد.
 • با وزوز گوش دچار کم ­شنوایی یا سرگیجه می­شوید.
 • در اثر وزوز گوش خود مبتلا به اضطراب یا افسردگی شده ­اید.

تشخیص وزوز گوش

پزشک به دلیل علائم بیمار فقط وزوز گوش را تشخیص می­دهد. اما برای درمان علائم، سعی می­کند تشخیص دهد که این عارضه به علت بیماری زمینه ­ای دیگری ایجاد شده است یا خیر. برای کمک به شناسایی علت آن پزشک احتمالاً از شما در مورد سابقه پزشکی شما می­پرسد و گوش، سر و گردن شما را معاینه می­کند. آزمایشات معمول شامل موارد زیر است:

 • آزمون شنوایی (شنوایی­شناسی): در طول آزمون شما در یک اتاق ضدصدا می­نشینید و گوشی­هایی روی گوشتان قرار می­دهید که همزمان صداهای خاصی را به یک گوش شما منتقل می­کند. شما زمان شنیدن صدا را مشخص خواهید کرد و نتایج شما با نتایج طبیعی برای سن شما مقایسه می­شود. این آزمون می­تواند به رد یا شناسایی علل احتمالی وزوز گوش کمک کند.
 • جنبش سر و گردن: پزشک ممکن است از شما بخواهد چشم­های خود را حرکت دهید، فک خود را فشار دهید یا گردن، دست­ها و پاها را به حرکت درآورید. اگر وزوز گوش شما تغییر کند یا بدتر شود ممکن است به شناسایی یک اختلال اساسی که نیاز به درمان دارد کمک کند.
 • آزمایشات تصویربرداری: بسته به دلیل مشکوک وزوز گوش ممکن است به آزمایشات تصویربرداری مانند سی­تی­اسکن یا ام ­آرآی نیاز داشته باشید.

پزشک ممکن است برای بررسی کم­ خونی، مشکلات تیروئید، بیماری­های قلبی یا کمبود ویتامین تست­های ازمایشگاهی تجویز کند.

صداهایی مثل ضربان زدن در گوش یا زمزمه کردن معمولاً از فشار خون بالا سرچشمه می­گیرد و ممکن است هنگام ورزش یا تغییر وضعیت بدن مانند دراز کشیدن یا ایستادن متوجه آن شوید.

وزوز گوشم درمان شد!

درمان وزوز گوش به این بستگی دارد که به دلیل یک بیماری زمینه­ای ایجاد شده باشد. در این صورت پزشک می­تواند علائم شما را با درمان علت اصلی کاهش دهد. مانند موارد زیر:

 1. برداشتن جرم گوش: رفع انسداد موم گوش می­تواند علائم وزوز گوش را کاهش دهد.
 2. سمعک: اگر وزوز گوش به دلیل کم­ شنوایی ناشی از سر و صدا یا وابستگی به سن ایجاد شود استفاده از سمعک می­تواند به بهبود علائم شما کمک کند.
 3. تغییر دارو: اگر به نظر برسد دارویی که مصرف می­کنید علت وزوز گوش است ممکن است پزشک قطع یا کاهش دارو یا استفاده از داروی دیگر را توصیه کند.
مطلب مرتبط
انوع گلودرد | علل، علائم و ترفند های درمان خانگی آن

درمان شگفت انگیز وزوز گوش با دارو

در بسیاری از موارد دارو به کاهش شدت علائم یا عوارض ناشی از وزوز گوش کمک می­کند. برای تسکین علائم، درمان یک بیماری زمینه­ ای یا کمک به درمان اضطراب و افسردگی که اغلب همراه با صدای وز در گوش همراه هست پزشک ممکن است دارو تجویز کند.  برای برطرف کردن صدا در گوش دو داروی معروف وجود دارد:

قطره درمان وزوز گوش

(Ring Relief PM) علائم زنگ زدن و وزوز گوش در شب بدتر است. این قطره حاوی مواد طبیعی هومیوپاتی است که مانند بابونه و ریشه والرین به داشتن یک خواب آرام کمک می­کند؛ ملاتونین ندارد و از مواد فعال طبیعی برخوردار است که با گذشت زمان به کاهش شدت وزوز گوش کمک می­کند. برای گرفتن بهترین نتیجه به مدت چند هفته هر شب مداوم استفاده کنید.

درمان دارویی وزوز گوش

قرص وزوز گوش

این قرص به تسکین درد گوش کمک می­کند و مانند قطره از مواد طبیعی هومیوپاتی تشکیل شده است. همچنین ممکن است به تسکین علائم مرتبط با این بیماری کمک کند مانند:

 • زنگ زدن و وزوز در گوش­ها
 • خارش گوش
 • گوش­درد
 • تورم گوش

گاهی اوقات مشکل صدا در گوش می­تواند با ایجاد ناراحتی و اختلالات روانی همراه باشد که در آن صورت پزشک بیمار را در کنار درمان بالینی یا دارویی به متخصص روانشناس هم ارجاع می­دهد تا دوره­ هایی از درمان­های رفتاری یا CBT را پشت سر بگذارد. اگر نمی خواهید به صورت حضوری به درمانگاه ها مراجعه کنید می توانید از سایت پذیرش ۲۴ ، مشاوره آنلاین روانشناسی دریافت کنید.

روش درمان وزوزگوش

تا اینجا متوجه شدیم این عارضه یک مشکل شایع عمدتاً در افراد مسن و افرادی است که در محیط­های پرسروصدا مثل استودیوهای موسیقی و کارخانجات صنعتی حضور دارند. همانطور که مطالعه کردید جای نگرانی نیست و این عارضه درمان دارد فقط کافیست قدرت روحی و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و نترسید که شاید با یک مشکل حاد مواجه شده باشید.

با مراجعه به پنل پزشکان آنلاین متخصص گوش و حلق و بینی پذیرش ۲۴ می­توانید در کوتاه­ترین زمان وقت مشاوره دریافت کنید و با کمترین هزینه با پزشکان باتجربه ما درباره مشکلات شنوایی و وزوز گوش مشاوره داشته باشید.

دریافت مشاوره آنلاین با متخصص گوش و حلق و بینی

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.harborfreight.comwww.news-medical.nethomeocan.cawww.amazon.comwww.mayoclinic.orgwww.mayoclinic.org

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
علی

سلام گوشم شنوایش کم شده وداخل گوشم خیلی صدا میده ۵۰ ساله هستم باید چه کار کنم

دکترگیلدا گیوه چی

سلام
باید مراجعه کنید و معاینه بشید و اگر نیاز باشد نوار گوش انجام بدین .

دکمه بازگشت به بالا