هر چیزی که در مورد شل شدن بیضه‌ ها باید بدانید

شل شدن بیضه و درمان آن

بیضه و کیسه‌ی بیضه چیست؟

ساختار اندام تناسلی مردان از بیضه‌ها تشکیل شده است. بیضه‌ها در یک کیسه‌ی پوستی مرتجع به نام اسکروتوم قرار دارند. پوست کیسه بیضه  خاصیت کشسانی دارد و عواملی می‌توانند بر آن تاثیر بگذارند و باعث تغییر شکل ظاهری آن شوند. به این پدیده که مورد توجه پزشکان قرار می‌گیرد شل شدن بیضه یا افتادگی بیضه گفته می‌شود.

ویزیت آنلاین متخصص کلیه و مجاری ادرار

وظایف کیسه‌ی بیضه چیست؟

 • کیسه‌ی بیضه از بیضه‌ها در مقابل آسیب محافظت می‌کند.
 • همچنین با دور نگه داشتن بیضه‌ها از بدن باعث می‌شود در دمایی پایین‌تر از دمای بدن قرار داشته باشند.

علائم شل شدن بیضه چیست؟

شکل بیضه در حالت طبیعی صاف، بیضی شکل و کمی هم سفت است. بیضه‌ها در کیسه‌ی بیضه که کمی شل است قرار دارند. در نوزادان بعد از تولد پزشک باید نوزاد را معاینه کند و اطمینان پیدا کند که بیضه‌ها وارد کیسه‌ی بیضه شده‌اند. قرار نگرفتن بیضه‌ها در جای خود یا نزول یک طرفه بیضه، آویزان شدن کیسه‌ی بیضه نشانه‌هایی ازبروز یک عامل غیر طبیعی هستند و باید مورد توجه قرار بگیرند.

شل شدن بیضه ها نشانه چیست؟

حفظ دمای بیضه‌ها

بیضه‌ها وظیفه‌ی ساختن هورمون تستوسترون و اسپرم را دارند. اما شرایط دمایی که بیضه در آن قرار دارد با دمای سایر اعضای بدن متفاوت است و باید در دمای پایین‌تری باشد. دمای بدن ۳۷ درجه است ولی برای دور نگه داشتن بیضه‌ها از این دما آن‌ها در کیسه‌ی بیضه  یا کیسه‌ی اسکروتال آویزان هستند.

پس اگر بخواهید بدانید شل شدن بیضه نشانه چیست یا شل شدن کیسه بیضه نشانه چیست؟ باید به شرایط دمایی بدن توجه کنید. در شرایطی هم که دمای بدن بالاتر رود این کیسه شل‌تر و بیضه‌ها آویزان تر می‌شود تا دمای بالا به ساختار و بافت بیضه‌ها آسیب نزد، چون بیضه‌ها در دمای بالا آسیب پذیر هستند. علاوه بر بیضه‌ها اسپرم نیز در دمای بالا آسیب می‌بیند. البته این نکته را هم در خاطر داشته باشید که میزان شل شدن بیضه  در همه‌ی مردان یکسان نیست.

سرد شدن بیضه ها نشانه چیست؟

در بخش قبل در مورد دور بودن طبیعی بیضه‌ها از بدن صحبت کردیم، اما بعضی مواقع بیضه‌ها به بدن نزدیک می‌شوند. این حالت هنگامی ایجاد می‌شود که

 1. در سرما قرار گرفتن بیضه‌ها آن‌ها را حساس کند و نیاز به گرما داشته باشند. وقتی بیضه‌ها دچار سرما زدگی یا هیپوترمی شود، به طور طبیعی و با کمک عضله کرماستر که یک عضله تناسلی رانی است بیضه‌ها به سمت بدن کشیده می‌شوند تا گرم نگه داشته شوند. ریسک هیپوترمی در دمای هوای ۵ درجه فارنهایت (منفی ۱۵ درجه سانتیگراد) بیشتر می‌شود.

علائم سرما زدگی از احساس سرما در ران‌ها، بی‌حسی ران و سایر اعضای بدن، حس سوزش پوست و تغییر رنگ پوست به قرمز یا سفید ایجاد می‌شود. اگر این نشانه‌ها را به‌خصوص در ران‌ها مشاهده کردید، یعنی سرما به طرف بیضه‌ها نیز پیشرفت می‌کند.

 1. هنگام برانگیختگی جنسی نیز بیضه‌ها به بدن نزدیک می‌شوند و شل شدن بیضه‌ها کمتر مشاهده می‌شود.

 کهولت سن

شاید بپرسید در سالمندی علت شل شدن پوست بیضه چیست؟ واقعیت این است که، یک عامل غیر قابل کنترل  که باعث شل شدن بیضه‌ها می‌شود بالا رفتن سن است. کهولت و سالمندی باعث تغییر در انسجام پوست کیسه بیضه  می‌شود و علت شل شدن کیسه ی بیضه است.

عوامل شل شدن بیضه چیست

بیماری‌هایی که سبب شل شدن بیضه‌ها می‌شود؟

واریکوسل

یک علت شل و آویزان شدن بیضه ها واریکوسل است. بروز واریکسول به‌دنبال تورم یک ورید یا رگ‌های دیگر نزدیک بیضه است. این تورم باعث می‌شود جریان خون به بیضه‌ها بیشتر شود و دمای آن‌ها را بالاتر ببرد. در چنین حالتی بدن یک رفلکس دفاعی به‌‌صورت افتاده کردن بیضه‌ها برای پایین آوردن دمای آن‌ها از خود بروز می‌دهد. عکس بیضه سالم و ناسالم در اثر واریکوسل را می‌توانید مشاهده کنید.

اگر شل شدن بیضه در انجام عملکرد روزانه فرد را با مشکل مواجه کند پزشک اورولوژیست با توجه به شدت ضایعه یکی از روش‌های درمان غیر جراحی یا درصورت اجبار جراحی را انتخاب می‌کند. در مورد مشکل در دستگاه تناسلی و بیضه‌ها می‌توانید با متخصصان اورولوژیست پذیرش ۲۴ مشورت کنید.

شل شدن بیضه‌ها نوزاد نشانه چیست؟

در مورد علت شل شدن بیضه در سالمندان صحبت کردیم و کاهش خاصیت کشسانی پوست را علت بروز آن بیان کردیم. اما شاید برایتان سوال باشد پس علت شل شدن بیضه کودکان یا نوزادان چیست؟ بعضی مادران هنگام تعویض پوشک با شل شدن بیضه که بعد از چند دقیقه از بین می‌رود مواجه می‌شوند. باید بگوییم علت شل شدن بیضه کودک نگران کننده نیست و به خاطر گرمایی است که محیط پوشک ایجاد کرده است.

شل شدن بیضه نوزاد

علت پایین بودن بیضه چپ چیست؟

یکی از مشکلات بیضه‌ها عدم تقارن آن‌ها است. در بعضی افراد مشاهده می‌شود که یکی از بیضه‌ها حدود یک سانتی‌متر پایین‌تر  از دیگری است و معمولا پایین بودن بیضه چپ شایع‌تر است. آیا می‌دانید علت این عارضه چیست؟ وقتی در دوران جنینی بیضه‌ها از شکم وارد کیسه‌ی بیضه می‌شود، فاصله‌ی زمانی که بین نزول بیضه‌ها وجود دارد این عارضه را ایجاد می‌کند.

در دوران بزرگسالی هم بیماری‌هایی مانند تومور، فتق، هیدروسل، واریکوسل می‌تواند باعث عدم تقارن بیضه‌ها و پایین بودن بیضه چپ شود. اما در این بیماری‌ها مقایسه‌ی دو بیضه و طناب بیضه یکسان نیست. برای تشخیص زودتر این عارضه و بیماری‌های احتمالی دیگر در بیضه‌ها بهتر است معتینه شخصی انجام شود.

معاینه شخصی بیضه چگونه است؟

یک روش ساده برای معاینه بیضه توسط خود فرد وجود دارد که به آن (TSE) گفته می‌شود. این معاینه یک روش تشخیص زودرس مشکلات بیضه است و بدون نیاز به تخصص انجام می‌شود.

مراحل انجام معاینه بیضه توسط خود فرد

 1. به آرامی انگشت وسط و نشانه را زیر بیضه قرار دهید و انگشست شست را روی بیضه قرار دهید. در این حالت هر دو بیضه زیر انگشتانتان غلتیده می‌شوند و تغییرات در اندازه‌ی آن‌ها قابل مشاهده است.
 2. در قسمت بعد باید مجرای منی یا اپیدیدیم را بررسی نمایید. برای حصول اطمینان توده‌ی نواری شکلی را که پشت یا کنار بیضه با مجرای منی ایجاد می‌شود لمس کنید، این قسمت یک برجستگی جزئی دارد که در موارد سرطان یا کیست بزرگ‌تر از معمول می‌شود.

مهم‌ترین قسمت که در این مطلب به دنبال آن هستیم تشخیص شل شدن بیضه، عدم تقارن در بیضه‌ها و یا تورم و دردناک بودن آن است .

پیشگیری از شل شدن بیضه ها

درمان شل شدن بیضه‌ها با روش‌های غیر جراحی

روش‌های غیر جراحی برای درمان شل شدن بیضه‌ها در موارد خفیف است که فرد با ظاهر بیضه‌ها احساس ناراحتی می‌کند و با مشکل جدی مواجه نشده است.

درمان خانگی برای شل شدن بیضه‌ها

 1. پوشیدن لباس زیر تنگ: یک روش که می‌تواند بیضه‌ها را جمع کند و از آویزان شدن آن جلوگیری کند استفاده از لباس‌های چسبان و تنگ است. اما این روش دو ایراد اساسی دارد. اول اینکه با درآوردن لباس بیضه‌ها مجددا شل می‌شوند. مورد هم این است که لباس تنگ باعث می‌شود دمای بیضه‌ها افزایش یابد و ممکن است به بافت و ساختار بیضه‌ها آسیب بزند.
 2. استفاده کردن از لوسیون و کرم‌ها: کرم‌هایی که باعث شود پوست دیرتر خاصیت ارتجاعی را ازدست بدهد می‌تواند تا حدی روند شل شدن بیضه‌ها را به تاخیر بیندازد.

یکی از درمان‌های شل شدن بیضه انجام تمرینات ورزشی است. اگر عضلات این قسمت از بدن ورزیده و قوی باشد کمتر در معرض آسیب و شل شدن قرر می‌گیرد. در ادامه دو حرکت ورزشی که برای پیشگیری و درمان شل شدن بیضه مورد استفاده قرار می‌گیرد را بیان می‌کنیم.

ورزش کیگل برای درمان شل شدن بیضه‌ها

 فعال کردن عضلات پوبوکوکسیجیل، با انجام فعالیت‌ ورزشی پایه کیگل امکان پذیر است. این حرکت آلت تناسلی و بیضه مردان را حمایت می‌کند. انجام این روش به این‌صورت است که  شخص باید عضلات را به طور ارادی منقبض کند طوری‌که انگار شخص می‌خواهد مانع از ریزش ادرار شود.  این حرکت علاوه بر رفع مشکلات مربوط به بیضه‌ها و پروستات، عضلات لگن را هم تقویت می‌کند.

درمان شل شدن بیضه با جراحی

در مواردی که علت شل شدن بیضه‌ها واریکوسل باشد، درمان جراحی واریکوسل و رفع انسداد در ورید باعث می‌شود جریان خون به حالت طبیعی برگردد

اگرچه  در مواردی که شل شدن بیضه‌ها به علت بیماری نیست و با سالمندی ایجاد می‌شود وضعیت نگران کننده نیست و فقط ناشی از کاهش خاصیت ارتجاعی پوست است.  اما ممکن است فرد از ظاهر شل بیضه‌ها  احساس نارضایتی کند یا موقع نشستن مشکلی برایش ایجاد شود.

در این موارد پزشک می‌تواند با سکروتوپلاستی یا اسکروتال ریداکشن که مبتنی بر کشیدن پوست کیسه‌ی بیضه است عارضه را درمان کند.

چگونه از افتادگی بیضه‌ها پیشگیری کنیم؟

اگرچه شل بودن بیضه به دلیل پاسخ به تغییر دمایی بدن یک روند طبیعی است اما می‌توان با رعایت مواردی در سبک زندگی میزان این عارضه را کاهش داد.موارد زیر اقداماتی است که برای پیشگیری  از شل شدن بیضه‌ها بهتر است انجام دهید.

 1. ورزش کنید. زیرا ورزش کردن باعث تقویت عضلات و حتی عضلات ناحیه‌ی تناسلی شما می‌شود. عضلات قوی کمتر در معرض آسیب یا دیستروفی قرار می‌گیرند.
 2. روزانه ۸ لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب سبب حفظ خاصیت کشسانی پوست و حتی پوست ناحیه‌ی تناسلی می‌شود.
 3. مواد مخدر و سیگار را از برنامه‌ی روزانه حذف کنید.
 4. از مشروبات الکلی استفاده نکنید.
 5. پوست کیسه‌ی بیضه را با مرطوب کننده ‌های طبیعی یا کرم مرطوب کنید.
 6. مکمل‌های ویتامین آ، ویتامین ث، امگا ۳ مصرف کنید.

درما شل شدن بیضه

آیا شل شدن بیضه نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

در مواردی که علت شل شدن بیضه بالا رفتن سن باشد نباید نگران این مسئله باشید. اما اگر در معاینات ماهانه که توسط خودتان صورت می‌گیرد احساس کردید علائم شل شدن بیضه  بیش از اندازه است یا هنگام انجام فعالیت‌های روزانه با مشکل مواجه هستید بهتر است برای معاینه نزد پزشک بروید.

پزشکان پذیرش ۲۴ می‌توانند شما را با مشاوره‌های تلفنی و اینترنتی در مورد شل شدن بیضه‌ها راهنمایی کنند. پس اگر سوالی دارید بدون نگرانی از مراجعه‌ی حضوری به‌صورت غیر حضوری مشکلات خود را حل کنید. می توانید با متخصص آنلاین کلیه و مجاری ادرار سایت پذیرش ۲۴ گفت و گو کنید .

متخصص آنلاین کلیه و مجاری ادرار

۳.۳/۵ (۴ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.nytimes.comwww.healio.comhackensacksleep.comwww.knowledge.com.sg

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
41 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
جواد
جواد
7 ماه قبل

سلام من بعد از خودارضایی بیضه هام یکم سفت شده بنظرتون عقیمم

رضا
رضا
11 ماه قبل

سلام دکتر من ۲۸ سالمه و واریکوسل گرید دو در چپ و گرید یک در راست و پروستاتیت که فک کنم دیگه خوب شده عفونت مجاری اداراری هم داشتم ۶ ماهه پیش الان چند ماهه بیضه هام شل شدنه حتی توی سرما جمع نمیشن سمت بدن خواستم ببینم مشکل چیه و اینکه اگر ب خاطر واریکوسله با عمل واریکوسل خوب میشن یا بی فایدس

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  رضا
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص کلیه و مجاری ادرار

محمد
محمد
1 ماه قبل

سلام بیضه سمت چپ پسرم قرمز شده ودست میزنی درد داره سونو دادم چیزی معلوم نشده دکتر گفت باید عمل کنم ببینم پیچ نخورده باشه راهنمایی کنید ممنون

محمد
محمد
1 ماه قبل

یکی از بیضه های پسرم قرمز شده سونو دادم چیزی معلوم نشده دکتر گفت عملش کنم ببینم مشکلش پیچ خوردگی من میترسم راهنمایی کنید ممنون

Zafar
Zafar
2 ماه قبل

هر دو بیضه ام سفت شده طبیعی است

احمد
احمد
در پاسخ به  Zafar
2 ماه قبل

سلام دوست عزیز
هنگام نعوظ یا سیخ شدن آلت ، بیضه ها بالا میاد و چسبیده به زیر آلت میشه.
سفت شدن بیضه ها نشان از سالم بودن آنهاست و جای نگرانی نیست.

Hamed
Hamed
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید.
من یه جوان ۱۷ ساله هستم و متاسفانه چند سالی هست که خود ارضایی میکنم ( البته نه به صورت مرتب) و یکی دو روزی هست که به بیضه هام حساس شدم چون بیضه سمت راستم بیشتر از سمت چپی حالت افتادگی داره و پایین تره، درد یا سوزش یا توده،همچین چیزی هم احساس نمیکنم، خیلی ممنون میشم بگید مربوط به خود ارضایی هست و اینکه بیشتر افتادگی بیضه راست عادیه یا خیر

احمد
احمد
3 ماه قبل

سلام خدمت شما
سوال داشتم اینکه چرا بیضه طرف چپ ام پایین تر است و در قسمت پایین بیضه چپ من چیزی وجود دارد اما در بیضه راست من نیست میشه بگوید آیا این را جدی بگیرم یا نه طبیعی است برای هر کسی پیش میاید چی قسم؟؟
و دیگر اینکه رنگ ادرار من هم زرد است خصوصا اول صبح خیلی رنگی تیزی دارد بعد از مدتی رنگ اش کم تر میشود
آیا جدی بگیرم یا نه مشکلی نیست؟

بهنام
بهنام
3 ماه قبل

سلام من مرد و۵۸ سال سن دارم در جوانی تو ی فوتبال ضربه ای به بیضه ام خورده مشکلی نداشتم ۱۸ سالگی ازدواج کردم و سه فرزند هم دارم الان سه سالی هست بیضه ام شل شده وکمی هم بزرگ ضمنا خیلی رابطه نزدیکی زیا د وست پا م هفته سه بار الان برام شده فکر که چکار کنم آیا معمولی هست با دچار اختلال شده ام ممنونم

موسوی
موسوی
4 ماه قبل

کم ورقیق شدن اسپرم به چهدلیل میباشد

ایلیا
ایلیا
در پاسخ به  موسوی
2 ماه قبل

سلام
تغذیه مناسب داشته باش و با ورزش کردن اسپرم قویتری پیدا میکنی ‌.

علی
علی
5 ماه قبل

سلام من ۷ روز قبل به علت تورم بیضه چپ (مثل سنگ شده بود) عمل هیدروسل انجام دادم اما هنوز بعد از یک هفته خوب نشدم و هنوز بیضه من مثل سنگ هست
لطفا بفرمایید این طبیعی هست و به مرور خوب میشه یا نه
ممنون

حسین ملایری
حسین ملایری
5 ماه قبل

سلام درود بر شما
من ۵۹ ساله هستم ، از اول بیضه‌ها یم سفت بوده بطوریکه گاهی باید با دست به پایین رانده می شدند ، سه ماه پیش چند جوش روی آلت تناسلی من زد ، با سوزش و درد همراه بود ، با مراجعه به پزشک اینترنتی پماد آسیکلوویر و سه نوع قرص دیگر برای من تجویز شد، استفاده کردم و بهبودی نسبی دارم ولی از آن زمان تاکنون بیضه‌ها یم شل و پوستی نازک داره ، آیا این امکان شروع یک بیماری است ، البته خودم کاملاً راضیم چون تا به حال این تجربه را نداشتم ، در ضمن ۱۵ سال پیش یک پزشک اورولوژیست بهم گفت واریکوسل دارید و باید عمل نمایم که من از جراحی ترسیدم و عمل نکردم.
ممنونم

محمد
محمد
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید.دکتر بنده ۲۵ سالمه دوبار عمل واریکوسل انجام دادم.الانم وقتی با زن نزدیکی میکنم یا آلتم شل میشه یا نیم راست میمونه .یعنی ۵ سالی میشه اصلا آلتم سفت نشده

محمد
محمد
6 ماه قبل

سلام دلیل آویزون شدن بیضه سمت راست چیه؟

مجید
مجید
8 ماه قبل

سلام. روز خوش.
مدتهاست حس میکنم که یکی از بیضه‌های سمت راست بدنم از سر جای خودش خارج و اونو توی زیر جلد شکمی احساس میکنم.
الان این مشکل رو شاید بیشتر از ده ساله که دارم و خصوصاً توی باشگاه که میرم یا وقتی شلوار تنگ پوشیدم و روی مبل می‌نشینم در جایی که تحت فشار قرار میگیره، بیضه سمت راست از سر جای خودش خارج میشه و باید با دستام اونو سرجاش بیندازم. و اصلا خوشایند نیست.
آیا این مسئله مشکل ساز هست و باید این مشکل رفع بشه و مسلئه جدی هست؟
ممنون میشم که هرچه سریعتر پاسخ این سوالم رو بدید. تشکر بابت این مطابب بسیار مفید سایت فوق العاده تون.

محمد
محمد
11 ماه قبل

سلام من ۱۷ سالمه و به تازگی متوجه شدم که بیضه سمت راستم از سمت چپ پایین تر هست و هیچ دردی هم تا به حال نداشتم آیا طبیعی هست؟

مهدی
مهدی
11 ماه قبل

سلام من ۲۴سالمه متاهل هستم ویک بچه دارم الان ۳ساله میخایم بچه بیاریم نشد فک کردم عیب از همسرم هست مراجعه کردیم بعد منم مراجعه کردم عیب از من بود رفتم دکتر گفت بیضه هات اومدن پاین بهم قرص داد تاثیری نداشتن حالا امدن بیضه پاین ربطی به بارداری داره یا ن

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  مهدی
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص کلیه و مجاری ادرار

علی
علی
11 ماه قبل

باسلام وخسته نباشی بیضه من از اول بخاطرحساسیت که زیادمیخاروندم خیلی آویزان شده العان هم برام ناخوشایند هستش ایامیشودجراحی کردوکوتاهش مردانه ممنون میشم جواب بدهید

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  علی
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص کلیه و مجاری ادرار

Resa
Resa
1 سال قبل

سلام من ۱۸ دارم همیشه بیضه هام شل هستند این طبیعی هست یا نه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  Resa
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت و گو کنید .

جواد
جواد
1 سال قبل

سلام خسته نباشید موقع نزدیکی هر دو پاهام خیلی درد میکنه علت چیه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  جواد
1 سال قبل

شاید گرفتگی عضلات باشه و یا کمبود کلسیم.

محمد
محمد
1 سال قبل

جناب دکترمن از زمانی که عمل لیزری مجاری ادرار انجام دادم بیضه بنده شل وافتاده چکار کنمک

دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  محمد
1 سال قبل

درود برشما. مشکل شما به مرور زمان و رابطه جنسی و انزال مکرر برطرف میشه و جای نگرانی ندارد.

سحر
سحر
1 سال قبل

سلام اقای دکتر وقت بخیر
پسرم یه هفته پیش تشنج کرد بخاطر تب بالای کرونا
۱۵ماهشه
از اونروز بیضه هاش بالا کشیده شده
و اون گردی داخلش رو نمیتونم لمس کنم
مشکلش چیه

دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  سحر
1 سال قبل

درود برشما. اگر در هیچ ساعتی از شبانه روز بیضه ها قابل لمس نیستند بایستی سونوگرافی انجام بشه تا مسائلی مانند بیضه نزول نکرده اکتسابی و بیضه retractile مورد بررسی قرار بگیرد.

nima
nima
1 سال قبل

سلام من ۲۶ سالمه بیضه سمت چپ من بعد از عمل واریکوسل کیسه اش شل شده و وقتی راه زیاد میروم و یا کار سنگین انجام میدهم درد میگیرد ولی وقتی روزایی که شورت تنگ میپوشم دردی تقریبا حس نمیشود، میخواستم بپرسم آیا باید کیسه بیضه ام را عمل کنم تا مشکلم برطرف شود یا راه دیگری هم هست؟
البته سونوگرافی هم انجام دادم مشکوک به عفونت در بیضه هستم
ممنون میشم راهنماییم کنید.

Last edited 1 سال قبل by nima
دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  nima
1 سال قبل

سلام
درود برشما. چنانچه در سونوگرافی شواهد عفونت دیده شده حتما بایستی معاینه شوید و در صورت تایید نیاز به مصرف دارو خواهد بود. لازم ذکر است که به جهت صرفا شل بودن پوست ناحیه عمل جراحی صورت نمیگیرد.

محسن
محسن
1 سال قبل

سلام من ۲۸ سالمه و مجردم حدود یه ساله که بیضه هام دچار شل شدگی و افتادگی شدن وبه همراهش میل جنسیمم کم شده خاستم بدونم که این دوتا ربطی به هم دارن وباید چی کار کنم ممنون

دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  محسن
1 سال قبل

درود بر شما. از علل افتادگی بیضه ها میتواند تغییرات اب و هوا و واریکوسل باشد ولی کاهش میل جنسی در فرد مجرد خیلی قابل استناد نیست میتواند ناشی از علل بسیاری از جمله نوع رژیم غذایی، متابولیسم بدن، تغییرات اب و هوا، استرس و… باشد فلذا ارتباط این دو باهم خیلی منطقی نیست. بنابراین در قدم اول بایستی از نظر واریکوسل و شدت ان معاینه شوید ودر مورد بقیه مسایل هم درمان لازم را میتوان لحاظ کرد.

علی قاسم نژاد
علی قاسم نژاد
1 سال قبل

سلام. من ۳۷ سالمه و از سن نوجوانی تا به حال از بزرگ‌بودن کیسه بیضه رنج میبرم. سونوگرافی ابعاد هر کدام از بیضه ها رو ۲۴×۴۴ نشان داده که گویا در محدوده نرمال هست ولی از نظر خودم کیسه بیضه من بزرگتر از نرمال هست و خیلی وقت ها اذیت میشوم و اعتماد به نفسم به خاطر این موضوع پایین هست. میخواستم بپرسم آیا من میتوانم در صورت معاینه و تایید پزشک جراحی کوچک سازی کیسه بیضه انجام دهم؟

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  علی قاسم نژاد
1 سال قبل

سلام
بهتره یه اورولوژیست شمارو معاینه کنند

امیر محمد
امیر محمد
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
6 ماه قبل

سلام من بیزیه سمت چپم افتاده وبعزی وقتا درد
میگیره علتش چیه

یاسینن
یاسینن
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
3 ماه قبل

سلام دکتر .بنده واریکوسل نمیدونم دارم یا نه بعضی مواقع رگ های بیضم مثل کرم میشن و بعدش خوب میشن .بعد رابطه همیشه متورم میشن درد کمی حدود بعد از ۱ساعت بعد رابطه میاد سراغم .در ضمن منی من چسبناکه و از لحاظ ظاهری مشکلی نداره بنظرتون واریکوسل دارو؟

عبدالرحیم رحیمی
عبدالرحیم رحیمی
4 ماه قبل

آلت تناسلی من بسیار به مشکل میخیزد من ۲۲سال دارم

حسین
حسین
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید بنده ۱۶ سال سن دارم من چند روز بیضه چپم درد می کرد بعد بیضه راستم به صورت خیلی شدید دچار درد شد(به مدت یک روز )در بیضه چپم یک چیزی به اندازه عدس هست الان هم بعد از یک ماه بیضه هام شل شدن و کوچیک شدن

سید‌اکبر‌ رضایی
سید‌اکبر‌ رضایی
در پاسخ به  حسین
3 ماه قبل

سلام‌ اقای‌ دکتر‌ من‌ ۲۲‌سالم‌ هست‌ تخمه‌ هام‌ خیلی‌ داغونن‌ با‌کوچکترین‌ زربه‌ دردم‌ میگیره‌ فتق‌ هم‌ دارم‌ فتق‌ران‌ شکل‌شون‌ کاملن‌ عادی‌ هست‌ ‌ درد‌ هم‌ نمیکنن‌ اما‌ ‌ در‌ کوچک‌ ترین‌ زربه‌ خیلی‌ ازیت‌ میشم‌

دکمه بازگشت به بالا