علت درد پاشنه پا چیست؟ و انواع راه های درمانی آن

کلسترول بالا و درد پاشنه پا، درمان قطعی پاشنه پا

درد پاشنه پا نشانه چیست؟

بزرگ‌ترین استخوان مچ پا استخوان پاشنه است و بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند. عوامل بیرونی می‌توانند بر یک‌پارچگی پا اثر بگذارند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شوند.

علل مختلفی را می‌توان برای ایجاد این درد نام برد اما گاهی علت درد پاشنه پا دیسک‌کمر و مشکل‌های مربوط به آن است و اختلالی در خود پا وجود ندارد.

شناسایی زودهنگام دلایل درد پاشنه پا و درمان آن با راهکارهای ساده مثل بانداژ، داروهای ضد التهاب خوراکی و استفاده از کفش طبی از پیشرفت درد جلوگیری کرد. این مطلب را به بررسی این درد و راهکارهای درمانی آن اختصاص دادیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا ببینیم درد کف پا از چیست.

علت درد کف پا چیست؟

به‌طور کلی علت درد کف پا ضربه، بد راه رفتن، اضافه وزن و استفاده از کفش نامناسب است ولی بعضی از دلایل شایع‌تری نیز وجود دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

خار پاشنه

خارپاشنه در صورتی ایجاد می‌شود که یک زائده استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا به وجود آید. این عارضه به‌وسیله تصویربرداری با اشعه ایکس از ناحیه کف پا مشاهده می‌شود.

وجود خار پاشنه به‌تنهایی باعث بروز درد در فرد نمی‌شود ولی اگر این خار بزرگ و ملتهب شود، فرد ممکن است درد را حس کند. در افراد فربه و چاق ملتهب شدن خار پاشنه بیشتر به چشم می‌خورد. خار پاشنه از عارضه‌های شایع است و از هر ده نفر یک نفر به آن مبتلا خواهد شد.

علل درد پاشنه پا

خمیدگی بیش از حد پا به داخل

خمیدگی بیش از حد پا به داخل می‌تواند باعث ایجاد کشش بر تاندون‌ها و رباط‌های متصل به پایین و پشت استخوان پاشنه پا شود. این اختلال در لگن، زانو و کمر فرد ممکن است آسیب‌هایی را به وجود آورد.

پیچ‌خوردگی مچ پا

اگر شدت پیچ‌خوردگی زیاد باشد درد در پا شکل می‌گیرد.

شکستگی پا

گاهی بر اثر وارد شدن نیرو و ضربه بر کف پا ممکن است استخوان پاشنه بشکند. همین شکستگی ایجاد درد می‌کند.

تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل ساق‌پا را به پاشنه متصل می‌کند. ویژگی درد التهاب تاندون آشیل سوزاننده و سفت بودن است. این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که فرد از تاندون خود زیاد استفاده کند، مثلا فردی که زیاد می‌دود یا ورزشکاری که بدون گرم کردن ورزش می‌کند.

همچنین آرتروز و کفش نامناسب نیز می‌تواند از دلایل ایجادکننده این عارضه باشد. در اکثر موارد فقط تاندون آشیل ملتهب می‌شود اما گاهی این تاندون بر اثر فعالیت شدید ناگهان پاره می‌شود که علاوه بر درد شدید، صدایی مثل صدای پاپ در آن موقع به گوش می‌رسد.

بورسیت یا التهاب بورس‌ها

بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که در صورت التهاب در فرد درد ایجاد می‌کنند.

گیر افتادن عصب پا

گاهی بر اثر شکستگی، تورم سیاهرگ یا پیچ‌خوردگی عصب گیر می‌افتد که علائم آن درد، بی‌حسی و سوزش در کف پا است.

علاوه بر دلایل گفته شده علت‌های دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز درد پاشنه پا سمت چپ می‌شوند اما در میان افراد، رواج کمتری دارند. این علت‌ها شامل موارد زیر است:

 • سندروم تارسال تونل
 • کبودی پاشنه
 • سندروم هاگلوند
 • آتروفی پد پا
 • سندروم سینوس تارسی
 • عفونت استخوان پاشنه
 • تومور استخوان پاشنه

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

ممکن است شما از افرادی باشید که از درد استخوان در نواحی مختلف بدن به‌ویژه پاشنه پا شکایت کنید و بعد از مراجعه به دکتر مچ پا و انجام آزمایش‌های مربوطه متوجه شوید که مشکل، کمبود ویتامین D در بدنتان است.

ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر در بدن ضروری است و این مواد معدنی در استحکام استخوان‌ها نقش اصلی را دارند. به همین دلیل وجود ویتامین D کافی در بدن از بروز دردهای استخوانی و عضلانی جلوگیری می‌کند.

منبع تولیدکننده ویتامین D خود بدن است و این ویتامین با مصرف مواد غذایی خیلی کم جذب بدن می‌شود، زیرا بدن ویتامین مورد نیاز خود را به دنبال تابش نور خورشید بر پوست، تامین می‌کند.

پس یکی از دلایل درد استخوان پاشنه پا کمبود ویتامین D و کلسیم است که در صورت درمان نشدن فرد را در معرض پوکی استخوان قرار می‌دهد همچنین فرد در برابر نیروهای وارده بر کف‌ پا مستعد آسیب بیشتری است.

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

علت‌های مختلفی برای ایجاد درد کف پا هنگام صبح وجود دارد که با بررسی کیفیت و نوع درد می‌توان علت آن را دریافت. مثلا اگر درد ناحیه پاشنه پا دردناک و تیز باشد نشان‌دهنده التهاب است. بعضی از این دلایل را در زیر نام می‌بریم:

 • فاشئیت کف پا (التهاب فاشیای کف پا): فاشیا یک نوار بافتی ضخیم در کف پا است که اگر بیش از حد از آن استفاده شود یا تحت کشش مداوم قرار گیرد، درد در این ناحیه را تجربه خواهید کرد.
 • التهاب تاندون آشیل
 • شکستگی

درمان درد پاشنه پا هنگام صبح معمولا در چند قدم اول بعد از بیدار شدن از خواب شروع می‌شود و ممکن است در طول روز با شروع فعالیت‌ها این درد کم شود.

اما برای بسیاری از افراد درد صبحگاهی آزاردهنده است، زیرا باید چند دقیقه ثابت بایستند تا این درد کمتر شود و گاهی روند انجام کارهای روزانه را کاهش می‌دهد.

تشخیص علت درد پاشنه پا

علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن چیست؟

درد کف پا هنگام راه رفتن دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که از دلایل ساده تا پیچیده را در بر می‌گیرد. بهتر است در هنگام شروع درد با مراجعه به پزشک ارتوپدی و تشخیص دلیل درد از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

اگر برای سوال درد پشت پاشنه پا نشانه چیست؟ دنبال پاسخ می‌گردید، متخصص آنلاین استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ در هر ساعت از شبانه‌روز می‌تواند به‌صورت آنلاین در خدمت شما باشند.

دریافت مشاوره آنلاین از متخصص ارتوپدی

بعضی از دلایل درد پاشنه پا هنگام راه رفتن شامل موارد زیر می‌شود:

ورم کف پا

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که فاشیای پا بیش از حد طبیعی کشیده شدهو باعث پارگی جزئی فاشیا شود. افراد دیابتی، افراد چاق، بازیکنان والیبال، افرادی که کف پا صاف دارند، زنان باردار، تنیس‌بازان، دونده‌ها و پله‌نوردان بیشتر مستعد ورم کف پا هستند.

پوشیدن کفش نامناسب و فشار دادن یک وسیله سنگین احتمال بروز این اختلال را افزایش می‌دهد.

خار پاشنه

استفاده از کفش مناسب ممکن است درد خار پاشنه را در هنگام راه رفتن کاهش دهد.

آپوفیزیت پوستی

عارضه آپوفیزیت پوستی در کودکان سن ۸ تا ۱۴ سال و کودکانی که فعالیت زیادی دارند مثل افرادی که ورزش‌های پرشی انجام می‌دهند شیوع بیشتری دارد. درد این اختلال در پشت پاشنه پا به وجود می‌آید و پوشیدن کفش نامناسب ابتلا به آپوفیزیت پوستی را افزایش می‌دهد.

بورسیت

همان‌طور که در مطالب فوق گفتیم بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که حرکت تاندون‌ها و عضلات را هنگام حرکت مفصل آسان می‌کنند.

بورسیت علت درد پاشنه پا در طب سنتی است و به دو دلیل ممکن است ایجاد شود. اول به دلیل پوشیدن کفش نامناسب و دوم به دلیل مشکلات ساختاری پا به وجود می‌آید. بورسیت یا التهاب بورس‌ها باعث ایجاد درد در پشت پاشنه می‌شوند.

کبودی موضعی

ممکن است در هنگام راه رفتن با وارد شدن ضربه‌ای به پا، کف پا کبود شود که همین کبودی دردآور است. اگر با استراحت این درد از بین نرود و شدت پیدا کند باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

التهاب آشیل

این مشکل می‌تواند به دلیل پوشیدن کفش نامناسب، آرتریت واکنشی، نقرس، اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت روماتوئید ایجاد شود.

فشرده شدن عصب

علائم آن بی‌حسی، گزگز و درد پاشنه پا است.

پوشیدن کفش نامناسب

یکی از شایع‎‌ترین علل درد پاشنه پا در هنگام راه رفتن پوشیدن کفش نامناسب است که خود این موضوع می‌تواند علت شروع عارضه‌های مختلف باشد. پوشیدن کفش طبی مناسب از ایجاد عوارض مربوطه جلوگیری می‌کند.

علت درد پاشنه پا و کمر

برخی افراد که درد در پاشنه پا را احساس می‌کنند، بعد از مراجعه به دکتر اسکن پا و انجام آزمایش‌ها متوجه می‌شوند که ساختار پا سالم است و اختلالی در آن وجود ندارد. پس به نظر شما این درد به چه علت است؟

بعضی از دردهای پا دلایلی غیر از اختلال‌های ساختاری پا دارند. مثلا ممکن است فردی که دیسک کمر یا اختلال در سیاتیک دارد، احساس درد در ناحیه پاشنه پا را تجربه کند.

بسیاری از اختلال‌های کمر بر عملکرد فرد اثر می‌گذارند و باعث کاهش سرعت در انجام فعالیت‌های او می‌شوند. این اختلال‌ها علائم و نشانه‌های مختلفی دارند که درد پاشنه پا یکی از این علائم است. این دردها کیفیت زندگی فرد را می‌توانند کاهش دهند.

تشخیص درد پا به چه صورت است؟

دکتر ارتوپد مچ دست و پا شما با بررسی نوع کفشی که می‌پوشید، طرز راه رفتن، میزان راه رفتن و ایستادن در روز و سابقه بیماری‌های شما علت درد را تشخیص می‌دهد و درمان مربوطه را شروع می‌کند. گاهی برای تشخیص بهتر انجام آزمایش‌هایی مثل تصویربرداری درخواست می‌شود.

درمان درد پاشنه پا به روش سنتی

اگر شدت درد پا کم باشد می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی و ساده درد را کاهش داد یا متوقف کرد. اجازه دهید تعدادی از آن‌ها را نام ببریم.

 • از انجام فعالیت‌هایی که فشار زیاد بر پاشنه پا وارد می‌کند دوری کنید.
 • کفش مناسب پای خود تهیه کنید. زیرا همان‌طور که در متن بالا گفتیم کفش نامناسب علت بسیاری از اختلال‌ها می‌تواند باشد.
 • برای کاهش فشار وارده بر کف پا سعی کنید پا برهنه راه نروید.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • اگر ورزش می‌کنید حتما قبل از شروع ورزش بدنتان را گرم کنید.
 • مواد غذایی حاوی ویتامین B مثل آووکادو، تخمه آفتاب‌گردان، ماهی سالمون و تخم‌مرغ را در وعده‌های خود بگنجانید.
 • برای کاهش درد از کیسه‌های یخ در محل استفاده کنید.

درمان درد پاشنه پا

درمان درد پاشنه پا با داروهای گیاهی

برای درمان درد پاشنه با استفاده از داروهای گیاهی یا روش‌های خانگی راهکارهای زیر را امتحان کنید.

سرکه

سرکه برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. وان حمام را با آب داغ پر کنید و سپس سرکه و نمک را در آن بریزید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در وان قرار دهید.

روش دیگر استفاده از سرکه برای کاهش درد به این صورت است که دو وان را با آب و سرکه پر کنید. در یکی آب سرد و در دیگری آب گرم بریزید.

روزانه ۳ تا ۴ بار یک حوله را در وان گرم خیس کنید و دور پای خودت به مدت ۵ دقیقه بگذارید و همین عمل را با وان آب سرد هم انجام دهید.

سولفات منیزیوم

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری نمک سولفات منیزیوم را در وان آب گرم بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهای خود را در آن خیس کنید. نمک باعث کاهش درد فوری می‌شود اما پوست شما را خشک می‌کند که باید بعد از استفاده از آن مرطوب‌کننده بزنید.

روغن میخک

روغن را به پاشنه پای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید. انجام این کار جریان خون ناحیه را افزایش می‌دهد و باعث کاهش درد می‌شود.

فلفل قرمز

اگر زمانی که کف پا شما سرد می‌شود درد به سراغ شما می‌آید مقداری فلفل قرمز در جوراب خود بریزید و بعد آن را بپوشید.

این کار باعث می‌شود پای شما گرم بماند. همچنین می‌توانید برای کاهش درد نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز در نصف سطل آب گرم بریزید و بعد پاهای خود را در آن خیس کنید.

علاوه بر روش‌های گفته شده، برای درمان درد پاشنه پا از جراحی، انجام تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی نیز می‌توان کمک گرفت که برای استفاده از این ‌روش‌ها باید به دکتر فیزیوتراپ مچ دست و پا مراجعه کنید. اگر دسترسی به پزشک ندارید حتما با متخصصان مشاوره استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ صحبت کنید.

پیشگیری از درد پاشنه پا

راه‌هایی برای پیشگیری از درد پاشنه پا وجود دارد که متناسب با شرایط خود می‌توانید آن‌ها را رعایت کنید:

 • زمانی که احساس خستگی و درد در پاهای خود حس می‌کنید استراحت کنید.
 • وزن خود را متعادل نگه دارید.
 • رژیم غذایی مناسب و غنی از ویتامین B داشته باشید.
 • از مکمل‌های D استفاده کنید.
 • قبل از ورزش حرکات کششی انجام دهید و کفش مناسب بپوشید.
 • تمرینات کششی را که باعث کشش تاندون آشیل و فاشیا پا می‌شوند انجام دهید.
 • اگر ورزشکار هستید پس از انجام حرکات سنگین کف پاهای خود را با کیسه یخ ماساژ دهید.
 • تشخیص زودهنگام دردها و ناراحتی‌ها که نشان‌دهنده هشدار برای توقف یا کاهش فعالیت‌های سنگین است.

تسکین درد پاشنه پا

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شدت درد کم باشد با روش‌های خانگی ممکن است درد متوقف شود اما گاهی نیاز است حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. با توجه به موارد زیر این درد را جدی بگیرید.

 • اگر درد پاشنه پا بیشتر از یک هفته طول بکشد و در صورت ثابت و بی‌حرکت بودن پا درد تداوم داشته باشد.
 • در راه رفتن طبیعی فرد مشکل ایجاد شده باشد.
 • تب نیز همراه درد پاشنه پا در فرد ایجاد شود.
 • اگر درمان‌های خانگی موثر نباشد.
 • درد ناگهانی شروع شود.
 • در پاشنه پا التهاب دیده شود.
 • اگر شدت درد به‌حدی زیاد باشد که فرد نتواند راه برود.

برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن شدت درد خود و همچنین تشخیص زمان مراجعه حضوری به پزشک می‌توانید با متخصص آنلاین ارتوپدبه‌صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه‌روز در ارتباط باشید. پا ستون بدن است و با جدی گرفتن درد پاشنه پا می‌توانید زندگی را بهتر و سالم‌تر پیش ببرید.

گفتگوی آنلاین با متخصص ارتوپدی

۳.۹/۵ (۱۴ نظر)

منبع
mayoclinichealthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
88 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
رضایی
رضایی
1 روز قبل

دلیل دردپاشنه چیه

جهانی
جهانی
22 روز قبل

سلام دکتر خسته نباشیدمن ۴روز هست پاشنه چپ پایم اذیتم میکنه همیشه درد نمیکنه شبا درد میکنه اینقد نیست قابل تحمل نباشد پول ندارم به دکتر برم چکار کنم بنظرت

فرزانه
فرزانه
23 روز قبل

سلام من کف پام میسوزه قوزک پاک خیلی درد می‌کنه زانوهامم درد میکند

الناز شهبازی
الناز شهبازی
1 ماه قبل

سلام من امروز پاشنه ی پای چپم درد میکنه موقع رفتن هم درد داره ونشسته هم درد داره کلا درد میکنه نمیدونم چه کار کنم من لطفا راهنمای کنیدب

فرزانه
فرزانه
در پاسخ به  الناز شهبازی
23 روز قبل

منم اینجوری ام کلا از دردش حالت تهوع گرفتم

زهرا
زهرا
1 ماه قبل

سلام شوهر من الان حدود یک ماهه که پاشنه پاش درد میکنه از روشهای حانگی استفاده کرد اصلا پاش خوب نشد لطفا راهنمای کنید چی کار باید بکنه تا دردپ پاشنه پاش خوب بشه

کامران
کامران
در پاسخ به  زهرا
14 روز قبل

سلام
مدت یک هفته است که رد درحاشیه پاشنه پای راستم دارم که وقتی راه میرم پاشنه ام درد میکنه لطفا راهنماییم کنید تشکر وسپاس

منیره تباوار
منیره تباوار
1 ماه قبل

با عرض سلام وادب. یه هفته میشه که درد وسوزش پاشنه پا در پای راستم دارم وقتی صبح از خواب بلند میشم درد پاشنه پام بیشتره .لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم؟

مریم دهقان
مریم دهقان
در پاسخ به  منیره تباوار
10 روز قبل

سلام من الان هفت ماه هست دیکس کمر عمل کردم پلاتین گزاشتم الان بعد از هفت ماه مدتی پاشنه پاهام ولگنم درد داره نمیدونم برای چی هست عفونت لگن هست نمیدونم آزمایش تب مالت هم دادم تب مالت نداشتم ولی خیلی پاشنه هام درد داره لگنم با زیر شکمم درد داره لطف میکنید راهنمای کنید

فریبا مرادپور
فریبا مرادپور
1 ماه قبل

سلام الان دوماهه درد شدید پاشنه دارم مخصوصا صبحها به سختی ودرد سرپا میشم اشباه پاشنه پای راستم رو برای چند لحظه نمیتونم زمین بزارم عکس ساده کرفتم گتن خارپاشنه دارم ام دردش فراتر از خارپاشنه است لطفا بگید چکارکنم؟

محمد
محمد
در پاسخ به  فریبا مرادپور
18 روز قبل

بنده سه ساله همینم تزریق هم کردم فایده نداشت

مریم قاسمی
مریم قاسمی
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید من چند ماهی هست پاشنه پاهم خیلی درد میکنن و بغل پاشنه هام مثل تاول زده نمیدونم چکار کنم خیلی درد میکنه کارم هم بیشتر ایستاده هست

علی عابدی مصب
علی عابدی مصب
1 ماه قبل

سلام. من یک ماه قبل ازارتفاع۲متری افتادم باکف دوتاپا. پاشنه پای چپم زیرکشکک پاموبرد ۱۵روزتـوگچ بود بازکردم به توصیه پزشک حالاورمش رفته پای راستم عالیه ولی پای چپ کمی ورم دورشکستگی روزبه روزکمترمیشه دردش اروم نمیگیره که دیروزرفتم دکتردوتاپیریکسیکام وبتازدم عکس هفته قبل گفتن اثری ازشکستگی نیست بخداراهنماییم بکنیدازکارم دارم اخراج میشم خانواده ام بدون خرجی. روانی دارم. میشم بخدا

رقیه
رقیه
در پاسخ به  علی عابدی مصب
1 ماه قبل

سلام هروقت از خواب بیدار می شوم پاشنه های پام بخصوص پای چپ خیلی در می کندوبسختی راه می روم دلیلش چیست و راه درمان لطفا ممنون ومتشکر

مرضیه
مرضیه
1 ماه قبل

سلام نزدیک ۶ ماهه که پاشنه دوتا پام سفت و موقع راه رفتن احساس میکنم پاهام چسبیده به زمین و جدا نمیشه درد شدید ندارم ولی همون سفتی اذیتم میکنه ارتوپد رفتم مسکن و ضد التهاب داد که فایده نداشت چیکار کنم

TAHA
TAHA
3 ماه قبل

سلام.. مادرم ۱ماهی میشه میگن پاشنه ی پام درد میکنه ایشون میگن من احساس میکنم یه چیزی راه میره… شمارو بخدا کمک کنین چطوری درمانش کنیم…

ناهید تاجیک
ناهید تاجیک
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید
من حدود دو هفته هست پاشنه پای راستم درد میکنه
صبح که بیدار میشم درد کمی بیشتر هست ولی بعد درد کم تر میشه
وقتی مینشینم میخوام بلند بشم وراه برم درد داره
وبعد راه میرم دردش کم میشه
ممنون میشم پاسخ گو باشید

مریم رصایی
مریم رصایی
4 ماه قبل

سلام صبح بخیر من اقای دکتر سه ماهه ازدردپاشنه پاچپ اذیتم واین دردصبح باعث راه نرفتن میشه ایافقط استراحت کنم خوب میشه؟ ممنون

علی رضا
علی رضا
4 ماه قبل

ع

ناصری
ناصری
4 ماه قبل

سلام وقت به خیر من وقتی مینشینم واگه به جایی تکیه نکنم انتهای کمر وپشتم به شدت تیر میکشد ام ار آی رفتم تشخیص دیسک خفیف داده هنگام بلند شدن از خواب ویا ایستادن ثابت در جایی همین مشکل را دارم لطفا منو راهنمایی کنید علتش چیه ممنون

کلثوم غلامشاهي
کلثوم غلامشاهي
4 ماه قبل

سلام من چند شب که هردو پاشنه پاهام درد شدید داره گاهی اوقات در تا زانوهاهم میاد کمردردهم دارم میشه علت شوبدونم

زهرا
زهرا
4 ماه قبل

سلام من موچ هردوپاه وپشت موچ پاهام خیلی درد میکنن طوری که ازپله نمیتونم پاهین بیام انگار که رگ پاهام کوتاه میشه لطفا راهنمای کنید

مریم یعقوبی
مریم یعقوبی
در پاسخ به  زهرا
3 ماه قبل

سلام صبح بخیر
من دو سه رو پیش پام خیلی کم درد میکرد ولی از دیروز صبح دردش بیشتر شده مخصوصا پاشته پا هردو طوری که با پنجه راه میرم پاشنه رو نمیتونم بزارم زمین علتش چی میتونه باشه چیکار کنم دردش آروم بشه چون کارام و مختل کرده متشکرم از راهنماییتون .

فاطمه
فاطمه
7 ماه قبل

سلام و ممنون از محتویات ارزشمندتان
من پنج سال قبل دکتر در اروپا تشخیص داد که نظر به سطح بالای کلسیم در خون و کمبود ویتانین دی نزدیک به صفر یکی از غده های پاراتروییدم بزرگ شده و باید عمل بشه، و هیچ دارویی برام ندادند حتی ویتامین دی چون گفتند باعث میشه کلسیمت بالاتر بره در خون و مشکل کلیه پیدا کنی، البته متخصصم گفت باید فوری عمل بشی و گرنه کلی مشکل برات بوجود میاد.
بنابر ترس و تنهایی من تا الان عمل نکردم و به دکتر هم مراجعه نکردم، مدت سه سال است که پا دردم فوق العاده شدید شده که حتی راه رفته نمیتونم، پاشنه های پام هم بینهایت درد میکنه، دو سه هفته میشه که وضعیتم وخیم شده و حتی قدمهای کوچیک هم نمیتونم بردارم، شبها خوابم نمیبره از درد، بلند شدن و نشستن هم نمیتونم، میخواستم بپرسم ایا من پوکی استخوان گرفتم؟ و اینکه تا یکماه بعد که دوباره اروپا میرم چی میتونم انجام بدم تا دردم کمتر بشه؟

صفیه قاسمی
صفیه قاسمی
7 ماه قبل

پاشنه پاهام خیلی درد داره می سوزه

عزالدین
عزالدین
7 ماه قبل

سلام امروز صبح بعد از نماز که دراز کشیدم یهو قسمت چپ پاشنه پای چپم کمی متورم شده و درد گرفته نمیتونم پام و رو زمین بزارم علتش رو لطفا بگید چون خیلی ناگهانی این اتفاق افتاد

زهرا
زهرا
در پاسخ به  عزالدین
7 ماه قبل

سلام و قت بخیر،ممنونم که جواب می دید
حدود یکسال ونیم درد پاشنه دارم گاهی بهتر گاهی بدتر میشه احساس سوزش در قسمت بیرونی پاشنه پا دارم

فرشته حسینی
فرشته حسینی
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید درد پاشنه پای چپ خیلی منو اذیت میکنه وباعث شده حتی برای کارهای ضروری خودم از کسی کمک بگیرم چکارکنم دردش کمتر بشه من وژنم بالای ۹۰ هست و سابقه دیسک هم دارم قندم سرمرزه و فشارمینی مومم بالاس چه کارکنم دردش کاهش پیدا کنه باتشکر

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  فرشته حسینی
10 روز قبل

سلام من ۳ ماه پاشنه های پام به شدت درد میکنه و بغل پاشنه هاهم خیلی درد میکنه و میسوزه علتش چیه عکس هم گرفتم گفتن نه خار پاشنه داری نه میخچه

طیبه
طیبه
8 ماه قبل

سلام من پاشنه پام دردمیکنه مخصوصا صبح که ازخواب بیدارمیشم عکس وسونوگرافی گرفتم گفتن ازداخل پا ورم التهاب داره چکارکنم ممنون

ایرج
ایرج
8 ماه قبل

درود
چند مدتی هست نیمه شب از درد پاشنه پا از خواب بیدار میشم سابقه قبلی هم ندارم البته کمر درد جزعی جندین ساله دارم ممنون میشم جوابم روبدید

فرزانه ستهرزاده
فرزانه ستهرزاده
9 ماه قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید حدودا یک ماه پاشنه پای چپم موقع راه رفتن درد میکنه طوری که میخوام موقع راه رفتن پاشنه پا رو بلند کنم تا با زمین برخورد نکنه ممنون میشم راهنمایی کنین

سهراب نخعی
سهراب نخعی
9 ماه قبل

سلام من پاشنه پام خیلی دردداردونمیتونم پارو به زمین بذارچکاربایدچکارکنم ممنون

جعفری
جعفری
در پاسخ به  سهراب نخعی
8 ماه قبل

سلام اقای دکتر شب بخیر من حدود چند ماه است که پاشنه پای چپم خیلی درد داره مخصوصا موقع راه رفتن هنوز هم به پزشک مراجعه نکردم بیزحمت راهنماییم کنید ممنون

فرزانه هستم از رشت
فرزانه هستم از رشت
در پاسخ به  سهراب نخعی
11 روز قبل

فرزانه هستم از رشت
سلام آقای دکتر مدتی هست که پاشنه پای چپم درد میکندواز درد شدت گز گز هم میکند هیچ ضربه وچیزی نخورده طوری درد میکند که راه رفتن واسم سم شده آقای دکتر لطفا راه کا روبهم بگین ممنون میشم دستم تنگه نمیتونم دکتر برم لطفا چه دارویی برا پام خوبه

خیری
خیری
10 ماه قبل

سلام آقای دکتر من درد پاشنه پا دارم وپاشنه پا هم ورم کرده ودردش مداوم هستش درموقع راه رفتن اصلا درد کم نمیشه پاشنه پای راست هست وسه انگشت اخر پای چپ هم یه شدتت درد مکنه که گاهی احساس میکنم ماهیچه زیر این سه انگشت باهم درگیر میشه که مجبور میشم در خیابان کفش را دربیارم ماساژ بدم تا درد کم بشه وماهیچه شل بشه

نریمانی
نریمانی
10 ماه قبل

سلام من یکسال پیش پاشنه پام خیلی درد میکرد سه ماه تمام بعد از دکتر رفتن به خاطر یه جراحی دکترم یه‌سری بهم ویتامین دادپاشنه پام خیلی خوب شد ولی الان با اینکه دارو میخورم دوهفته بازم شروع به درد کردن شده خیلی درد میکنه نمیتونم پاشنه پامو زمین بزارم روی پنجه راه میرم طوری درد دارم که پاشنه راستم هم حسابی ورم کرده بود کار خاصی هم نمیکنم بگم از سرپا ماندن ۳۶ سالمه ۵۴کیلو وزنمه توروخدا جواب بدید

روح الله کرمی
روح الله کرمی
10 ماه قبل

باسلام جناب دکتر بنده مدت یک هفته ست درد درحاشیه پاشنه چپ دارم بدون هیچ دلیلی یا ضربه ای چیزی دیگری

سمانه کریم باشی
سمانه کریم باشی
10 ماه قبل

اقای دکترمن اصلانمیتونم راه برم دارم ازدردمیمیرم مشکل چیه چرادردمیکنن

مجتبی
مجتبی
در پاسخ به  سمانه کریم باشی
10 ماه قبل

سلام وقت بخیراول باید تشکر کنم که وقت شریف خود را صرف خدمت بی مزد ومنت میکنیدحدود۲سال خانم قوزک پاش درد میکنه به طوری که درد به پاشنه پا میرسه واذیت میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

سمانه کریم باشی
سمانه کریم باشی
10 ماه قبل

سلام اقای دکترمن الان نزدیکماهه پاشنه پاهام دردمیکنن هردوتاش دردمیکنن میخواستم ببینم مشکلشون چیه که پاشنه پاهام بخاطرچی دردمیکنن

رضا
رضا
11 ماه قبل

سلام پاشنه پا چپم خیلی درد داره مدت یکو نیم ماهیست با تووجه به این که هشت ماه پیش عمل قلب انجام دادم وهنوز پا چپم سره بعضی موقه ها از بس سره میسوزد و باز با توجه به این که دیکس کمر هم دارم چیکار کنم

بانوی مسن هستم
بانوی مسن هستم
11 ماه قبل

سلام مدت یک ماه هست پاشنه پای چپ درد شدید دارم هرموقع نشستم نمیتوانم بلندشم وروی پا بسختی اایستاده ودرد شدید دارم

مرتضی درویشی
مرتضی درویشی
11 ماه قبل

پاشنه پا هام خیلی درد میکنه اصلا کار من سنگین نیست بیشتر مواقع رادرازکش و حالت نشستم ولی هرچی سرپاوایسم دردش بیشتر میشه و گاهی هم استخوان بالای مقعداحساس دردمیکنم

محمدی
محمدی
1 سال قبل

سلام خدمت شما دکتر محترم.
مدتی هست زیر ران هام درد می گرفت، درد دقیقا در ماهیچه های دوقلو بودن، در هنگام راه رفتن، حتما باید یه حایی می ایستادم وپاهام رو باز و بسته می کردم که پشت زانو هام ازون گرفتگی آزاد بشه، ودوباره شروع به راه رفتن میکردم. الان درد جابه جا شده وبه پاشنه پا منتقل شده. درد ش حالت عصبی داره. وآدم رو کلافه می کنه. واکنون هم که دراز کشیدم وفشاری روی پاهام نیست، درد ونور مور شدن رو احساس می کنم. البته در پای راستم بیشتر می باشد. در ضمن در هنگام ایستاد خیلی کلافه میشم. مرتب باید پای راستم را تکان بدم تا از شدت درد در پاشنه و درد در پشت ساق پا. قسمت ماهیچه کاهش پیدا کند.
ممنون از راهنمایی شما

جعفرزاده
جعفرزاده
1 سال قبل

سلام آقای دکتر من پاشنه هر دوتا پام وقتی سر پا وامی ایستم اذیت می‌کنه لطفاً راهنمایم کنید آیا از دیسکه کمره یا ازچی هست

مسعود
مسعود
1 سال قبل

سلام خوبید بنده یه ۲۰روزیه که صبح پامیشم پاشنه پاهام درد میکنه بعد چند قدم خوب میشه بعد دوباره با شروع کار دوباره درد میگیره تا نصف شب علت چیه ،ممنون

مسعود
مسعود
در پاسخ به  مسعود
1 سال قبل

پای چپم

بیتا
بیتا
1 سال قبل

سلام من ۴ساله تحت نظر متخصص مغز و اعصاب هستم و دکتر تاکید کرده بود نباید پشت سرت ضربه ببینه متاسفانه ۱۵روز پیش کار میکردم از چارپایه افتادم و گردنم درست به میله تخت خورد از اون روز درد کتف هنگام بلند شدن که به قلبم میزنه و درد میکنه دستامو خوب نمیتونم بالا ببرم درد داره و قتی میشینم بلند شدنم بسختی وبا درد بیش از حد پاشنه پا هست اگر پاسخ بدید ممنون میشم

علیزاده ام
علیزاده ام
1 سال قبل

سلام خسته نباشیدمن کارم ارایشگریه یه هفته هست که پاشنه پای چپم درد میکنه مخصوصا سرما که هست بنظرتون

چکارکنم امروز شدید شده بغل پاشنه ام درد داره ممنونم

11111
11111
1 سال قبل

سلام آقای دکتر من بعضی وقتا پاشنه پام درد میگیره مخصوصا وقتی هوا سرد میشه جدیدا هم یکم مچ پام درد میکنه مفصل پام هم بعضی وقتا درد میگیره علت میتونه از چی باشه؟

فاطمه غفوری
فاطمه غفوری
1 سال قبل

سلام آقای دکتر حدود یکسال نیم هست که پاشنه پام درد میکنه دکترم نرفتم تا الان مدارا کردم ولی دیگه نمیتونم راه برم از دردش تا صبح خواب ندارم تر خدا کمکم کنید

الهه حلمی
الهه حلمی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید دوماه پیش خوردم زمین وپای چپم پیچ خورد وخیلی درد میکرد رفتم جاانداختن ولی همچنان پاشنه چپم خیلی درد میکنه وتوی عکس نشون داد تیزشدگی وتضرس خفیف یعنی چی شد

فرختاج
فرختاج
1 سال قبل

من داشت دام خیلی درد داره چکار کنم

داودعباسی
داودعباسی
1 سال قبل

سلام‌پاشنه‌پا‌درد‌میکنه‌۱ساله‌صبح‌بیدار‌میشم‌خیلی‌زیاد‌میشه‌چکار‌کنم؟

فاطمه حطینی ۵۸ ساله
فاطمه حطینی ۵۸ ساله
1 سال قبل

باسلام و وقت بخیر خدمت شما
من‌الان حدود یک سال هست که پاشنه پام‌درد گرفته البته میدونم که برای دویدن هست چون حدود یک ربع میدویدم ولی الان طوری شده که راهم میرم مثلا حدود نیم ساعتم برای خرید میرم به خونه که میرسم پاشنه پای راستم درد میگیره لطفا راهنمایین کنید که چگونه درمانش کنم از لطفتون بسیار مپکرم

فاطمه‌ اجباری
فاطمه‌ اجباری
1 سال قبل

سلام شبتون بخیر آقا دکتر
من چند مدت هست پاشنه پام شدید درد میکنه حتی پامو نمیتونم زمین بذارم راه نمیتونم برم زیادی احساس میکنم ورم کرده پاهام ‌.ولی نمیتونم زیاد پاهامو زمین بذارم

دریا
دریا
در پاسخ به  فاطمه‌ اجباری
1 سال قبل

سلام. من دیسک کمر دارم. الان یهو پاشنه های پام درد گرفتن. به خاطر میگرن لبنیات نمیتونم بخورم. احساس درد در استخون ها رو دارم… دلیلش چیه. ممنونم

محمودی
محمودی
در پاسخ به  فاطمه‌ اجباری
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من ۱۷ روزه عمل فتق شکم انجام دادم چهار پنج روزه پاشنه ی پای چپم درد شدیدی دارم

داریوش
داریوش
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من پاشنه پای راستم یه هفته ای میشه تیر میکشه پامو کش میارم دردش بیشترم میشه کشکک زانومم احساس سردی میکنم دلیلش چی میتونه باشه

رضا
رضا
در پاسخ به  داریوش
1 سال قبل

سلام.آقای دکتر خسته نباشید حدود یه ماه بعد از پیاده روی کوتاه پاشنه پای چپم درد شدیدی میگیردلطفا راهنماییم کنید.

ثریا
ثریا
در پاسخ به  رضا
1 سال قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید .من پاشنه پای چبم خیلی درد میکنه بعضی وقتا یکه دفع درد خیلی بدی داره چند قدم راه برم دیگه راه رفتنم خیلی سخته ممنون کمکم کنید

محبوبه محمدی صابر
محبوبه محمدی صابر
در پاسخ به  رضا
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید مدتی است پاشنه پای چپم درد می کند لطفا راهنمایی کنید

محمدرضا
محمدرضا
در پاسخ به  داریوش
11 ماه قبل

سلام پشت پا نشه چپ پام مدام درد دارد لفا راهنمای کنید

مالک
مالک
در پاسخ به  محمدرضا
9 ماه قبل

سلام آقای دکتر حدود ۱۰روز است پاشنه پای چپم درد میکند وهنوزخوب نشده،ورزش که میکنم ومیدوم دردش خیلی بیشتر شده الان نمیتونم پاشنه پای چپم را روی زمین بزارم

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  مالک
1 ماه قبل

سلام آقای دکتر منم چند ماهی هست دو تا پاشنه پاک درد می‌کنه صبح که از خواب بیدار میشم دردش بیشتره ولی یکم راه میرم کمتر درد می‌کنه کفش پاک کنم دردش خوب میشه نمی‌دونم از چیه لطفاً راهنمایی کنید ممنون

پینار
پینار
در پاسخ به  داریوش
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر من پاشنه پای چپم قسمت پشتش احساس سوزش میکنم انگار ازداخل یخ زده علتش چی میتونه باشه ممنون از پاسخگوییون

زهرا مهدوی
زهرا مهدوی
1 سال قبل

سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم یکسالی هست پشت پاشنه پای سمت چپم استخوان اضافه آوورده و سفت شده درد زیادی هم داره الان در حال حاضر یکماهه که پای سمت راستم دقیقا همون نقطه مثل پای چپم درد شدیدی داره و یک مقدار ورم کرده برای پای چپم چندین جلسه فیزیوتراپی انجام دادم اما نتیجه نگرفتم
۳۲ ساله هستم

مهین علیزاده
مهین علیزاده
در پاسخ به  زهرا مهدوی
1 سال قبل

سلام جناب آقای دکتر الان حدود پنج ماهی هست مچ‌پام درد می‌کنه نمیتونم راه برم چون پاشنه پام فشار میاد درد شدید دارم ۵۶سال دارم

مریم مرادی
مریم مرادی
در پاسخ به  زهرا مهدوی
1 سال قبل

سلام ببخشیدآقای دکترپاشنه پای من مدتیه در دمیکنه.خواستم من راهنمایی کنید.بیشتروقتی که راه میرم دردمیکنه.خواهش میکنم کمکم کنید

فلاحی
فلاحی
در پاسخ به  مریم مرادی
1 سال قبل

باسلام دوهفته هست شبها یاصبح از خواب بیدار میشم هر دو پاشه پام درد میکنه بزور راه میرم بعد کم کم کمی خوب میشه کمک میخوام چیکار کنم ممنون ف

محمد مودی ازبیرجند
محمد مودی ازبیرجند
در پاسخ به  فلاحی
4 ماه قبل

سلام آقای دکتر
حدود یک ماهی هست پاشنه پای راستم درد داشت ،والان دردش بسیار شدید شده ،توان راه رفتن ندارم ،موقعیکه درحالت نشسته حرکت چرخشی انجام می هم درد دارد،درست وسط پاشنه هنگامی که با انگشت فشار می دهم درد داره،‌ضمنا ورم هم نداره ،ممنون وسپاسگذارم

مودی ازبیرجند

حمیرا
حمیرا
در پاسخ به  محمد مودی ازبیرجند
3 ماه قبل

سلام اقای دکتر من دیکس کمر وسیاتیک دارم یک هفته پاشنه پای چپخیلی درد داره بیحس وگزگز میکنه

محبوبه بختیاری
محبوبه بختیاری
1 سال قبل

سلام اقای دکتربنده ۳۳سالمه حدود۲ماهه در ناحیه پاشنه پازمانی که بیشر از یک ربع راه میروم یامی ایستم درد دارد که این درد در هردوپامه وبه قسمت بیرونی پاشنه پام درد بیشتر وکف پاهام سرمیشه وچ وساق پام درد زیادی میگیرند درقسمت بیرونی ران پای راستم یه رگ کفت سیاه وجود داره که باایستادن بالا اطراف آن رگ بنفش ونارنجی میشه وزنم ۷۱ قدم ۱۶۳ هست و یکم کف پاهام صافه ممنون از راهنماییتون

یوسفی
یوسفی
در پاسخ به  محبوبه بختیاری
1 سال قبل

سلام وقت بخیر آقای دکتر چند ماهی است که پاشنه پام به طرف داخل در میکند که بعضی شب ها از شدت دردازخواب بیدار میشم قبلاً درد توی پاشنه پا م می‌چرخید اما الان سابته تازگها زانومهم درد نکنه من چکار کنم

یوسفی
یوسفی
در پاسخ به  محبوبه بختیاری
1 سال قبل

م

دلارام
دلارام
در پاسخ به  یوسفی
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر اقای دکتر چند وقتی هست دوتا پاشنه های پام درد شدید داره صبح وقتی از خواب میخوام بیدار شم به سختی راه میرم بغل قوزک پاهام هم کمی تورم داره ودس میزنم با کمی درد _ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

ساعدی هستم
ساعدی هستم
در پاسخ به  محبوبه بختیاری
10 ماه قبل

سلام آقای دکتر من۵۸ سالم یه ۵ماه یطرف پاشنه پای چپم در دی شدید دارم عکس کرفتم مگن ساییده شده چکار ‌باید کنم

سمیه عزیزی
سمیه عزیزی
1 سال قبل

سلام،چند وقت است درد ناحیه پاشنه پا دارم بیشتر صبح ها بعداز خواب،در طول روز هنگام بلند شدنوراه رفتن خیلی شدید،ودردر در مفاصل انگشتان دست دارم

داود یاوری
داود یاوری
در پاسخ به  سمیه عزیزی
1 سال قبل

سلام صبحها که از خواب بلند میشوم پاشنه پای چپم خیلی درد دارد حتی باید خیلی اهسته بروم تا کمی درد کم شود سابقه دیسک کمر هم دارم ممنون

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام اقای دکترخسته نباشی پاشنه کف پای راستم یک ساله دردهمراه باسردی پاسنه پایم اذیتم میکندایافوتبال باعث ایجاددرد میشودوزنم هم مناسبه کمردردم ندارم مرسی ازلطفتون

زهرا
زهرا
در پاسخ به  محمد
1 سال قبل

سلام اقای دکتر شبها که از خواب بیدار میشم دردپاشنه دارم بعد ازیخورده راه رفتن بهتر میشه علامه چیه پیش چه دکتری بدم ممنون میشم معرفی کنید

مهری
مهری
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

سلام من روزه پاشنه پاک درد گرفته مخصوصا از خواب بیدار میشم درد شدید میگیره بعد آروم آروم ک راه می‌ره از دردش کمی کم میشه.یوقتایی از در زیاد استامینوفن میخورم تا بخوابم تب هم میکنم یا سردم میشه

نسترن
نسترن
در پاسخ به  مهری
1 سال قبل

سلام من یک هفته میشه که صبح از خواب بیدار میشم پاشنه پاک بشدت درد میکند ولی به مرور دردش کم میشه ملی بازم در داره ولی به شدت صبح نیست ممنون راهنمایی کنید که چکار کنم

زهرا ولدخانی
زهرا ولدخانی
در پاسخ به  مهری
4 ماه قبل

علت اینکه پاشنه ی پا هنگام بلند شدن مخصوصا از خواب درد میگره چیست

دلارام
دلارام
در پاسخ به  زهرا
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر اقای دکتر دوتا پاشنه های پام چند وقته درد داره صبح ک از خواب بیدار میشم نمیتونم به راحتی راه برم ممنون میشم جواب بدین

مریم
مریم
در پاسخ به  زهرا
4 ماه قبل

سلام چند روز ه که پاشنه پای چپم خیلی در می‌کنه علت چیه

م،ا
م،ا
در پاسخ به  محمد
1 سال قبل

سلام.خسته نباشید.پاشنه پای راستم بعد از بازی بدمینتون به شدت دردمی گیره.اضافه وزن ندارم و کفش های مناسب استفاده می کنم.

دکمه بازگشت به بالا