زنان و زایمانمحتوای سلامتی

مراقبت های پزشکی لازم بعد از سقط جنین

بهترین قرص و آنتی بیوتیک برای درمان خونریزی شدید بعد از سقط جنین

مراقبت‌ های بعد از سقط جنین

سقط جنین (miscarriage) با از بین رفتن تخمک بارور شده در رحم زن قبل از هفته بیستم اتفاق می‌افتد. در اصطلاح پزشکی از بین رفتن جنین در بیست هفته را مرده‌زایی (Stillbirth) می‌گویند. البته عامه مردم مردن جنین را در هر مرحله از دوران بارداری سقط جنین می‌دانند. در این مقاله انواع سقط جنین، مراقبت‌ های بعد از سقط جنین، عوارض این عمل و نظر پزشکان در این مورد به طور کامل توضیح داده شده است. می توانید با متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .

دکتر آنلاین متخصص زنان

سقط جنین چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

طبق نظریه پزشکان سقط جنین به طور معمول در سه ماه اول بارداری رایج است. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که ۸۵ درصد افراد پیش از هفته دوازدهم بارداری با این اتفاق مواجه می‌شوند. در برخی مواقع زنان باردار حتی بدون اینکه از بارداری خود با خبر باشند، با سقط جنین مواجه می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین عوارض و اتفاقاتی که برای دوران بارداری ذکر شده، مسئله سقط جنین است که در اوایل حاملگی اتفاق می‌افتد. سقط جنین یک تجربه تلخ برای مادران است که اخیرا شایع شده و حدود یک چهارم بارداری‌ها منتهی به این اتفاق ناخوشایند است.

انواع مختلف سقط جنین در اوایل بارداری

گاهی زنان باردار بدون اینکه خودشان بخواهند با این اتفاق رو به رو می‌شوند. عواملی مانند :

Advertisement
 • ژنتیک
 • بیماری‌های خاص
 • و یا برخی عادات نادرست در این مسئله دخیل هستند.

مرگ جنین بدون خواست مادر را سقط خود به خودی می‌گویند.

 • سقط کامل
 • سقط ناقص جنین
 • عوامل تهدید کننده جنین
 • سقط جنین فراموش شده
 • سقط مکرر
 • و سقط بدون اجتناب از انواع مختلف سقط جنین هستند که در ادامه هر یک از آن ها به طور کامل توضیح داده می‌شود.

سقط کامل جنین

این نوع از مرگ جنین با خونریزی مادر و درد نسبتا شدید همراه است. همانطور که از نام این نوع سقط جنین مشخص است، جنین به طور کامل از بدن مادر تخلیه و خارج می‌شود.

سقط ناقص جنین

سقط جنین ناقص نیز با توجه به نام آن به طور ناقص اتفاق می‌افتد و جنین به طور کامل از رحم مادر تخلیه نمی‌شود. این نوع از سقط نیز درد و خونریزی به همراه دارد.

عوامل ایجاد سقط جنین

Advertisement

سقط توسط عوامل تهدید کننده جنین

مادران باردار ممکن است در اوایل بارداری خونریزی و لکه بینی داشته باشند. این عوامل جنین را تهدید به مرگ می‌کند ولی ممکن است با انجام مراقبت‌های لازم، بارداری به طور موفق ادامه پیدا کند.

مطلب مرتبط
عوارض کیست بارتولن چیست؟ علائم کیست بارتولن و راه های درمان آن

سقط جنین فراموش شده

در این نوع از سقط، جنین و علائم بارداری از بین می‌رود ولی جنین مرده در رحم باقی می‌ماند. اگر زنان از بارداری خود مطلع باشند بعد از ناپدید شدن علائم بارداری باید به پزشک مراجعه کنند تا با مشکل خاصی مواجه نشوند. اگر دچار سقط جنین شدید توصیه می‌شود که حتما با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

سقط مکرر

زنانی که سابقه سقط جنین داشته باشند و به هر دلیلی سه بار پشت سر هم این اتفاق صورت بگیرد، به آن سقط مکرر گفته می‌شود. احتمال بارداری موفق این افراد کم است.

سقط بدون اجتناب

این نوع از سقط جنین در زنان باردار با باز شدن دهانه رحم همراه است که به هیچ روشی نمی‌توان جلوی آن را گرفت و سقط جنین صورت می‌گیرد. هر مادری بعد از این اتفاق نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد تا ضعف و درد حاصل از سقط جنین در بدن او از بین برود.

عوارض سقط جنین

سقط جنین به هر روشی که باشد عوارض خاصی را با خود به همراه خواهد داشت. عفونت یکی از مهم‌ترین عوارضی است که بعد از این امر به وجود می‌آید. ممکن است دلیل عفونت رابطه جنسی یا استفاده از تامپون (Tampon) باشد. در مراقبت های بعد از سقط جنین توصیه شده است که برای مدتی نزدیکی صورت نگرفته و از تامپون‌ها استفاده نشود.

مراقبت‌های ویژه بعد از سقط جنین

استراحت کافی یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های لازم بعد از سقط جنین است. بدن بعد از سقط ضعیف شده و نیاز به بهبودی و استراحت دارد. استراحت بعد از سقط جنین بدن زن را برای بارداری مجدد نیز آماده می‌کند.

 • مصرف مسکن برای کاهش درد ناشی از این عمل نیز از مراقبت های بعد از سقط جنین است.
 • نوشیدن آب کافی
 • تغذیه مناسب
 • و رعایت بهداشت فردی نیز از دیگر مواردی است که باید در این دوران رعایت شود.

اگر سقط جنین در ماه اول و دوم بارداری صورت بگیرد راحت‌تر است. اگر سقط کامل انجام شود، مراقبت های بعد از سقط جنین دو ماهه نیاز به کار خاصی ندارد. با کمی استراحت می‌توان قوای بدنی را بهبود داد.

مراقبت بعد از سقط

مراقبت‌ های بعد از کورتاژ سقط جنین

کورتاژ (Curetage) یکی از راه‌های خارج کردن جنین از رحم مادر است. این روش خطر خونریزی در بدن مادر را کم می‌کند. کورتاژ بعد از گذشت ۳۹ هفته انجام می‌شود. مراقبت‌ های بعد از سقط جنین با کورتاژ عبارتند از:

 • زنانی که سقط جنین داشته‌اند، باید به مدت ۴۸ ساعت استراحت کافی داشته باشند.
 • به مدت دو هفته از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنند.
 • اگر با خونریزی و یا درد شدید مواجه بودند باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.
 • برای سلامتی بیشتر توصیه می‌شود به مدت ۶ هفته از تامپون استفاده نشود.
 • بعد از کورتاژ بهتر است به مدت یک ماه از بارداری مجدد خودداری شود.
 • مایعات زیادی در این دوران مصرف شود.
 • زنانی که سقط جنین داشته‌اند باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند.
 • بهتر است به مدت دو هفته ورزش نکنند.
مطلب مرتبط
پولیپ رحمی در خانم ها | راه های درمان و پیشگیری

مراقبت‌ های غذایی بعد از سقط جنین

همانطور که می‌دانید سقط جنین با درد و خونریزی همراه است. خونریزی باعث کمبود آهن  و ضعف در بدن مادر می‌شود. به همین دلیل تغذیه مناسب یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از سقط جنین است که باید با به درستی انجام شود.

بهتر است در این دوران موادی مصرف شوند که آهن بالایی دارند. مواد غذایی مانند :

 • گوشت قرمز
 • عدس، لوبیا
 • سبزیجات
 • سبوس
 • کشمش
 • روغن کنجد و موادی از این قبیل مناسب برای این دوران هستند.

مواد غذایی کلسیم دار، میوه‌‌ها و مواد غذایی آهن دار برای زنانی که سقط جنین داشته‌اند مفید و مغذی است. مراقبت های بهداشتی بعد از سقط جنین نیز بهتر است جدی گرفته شود.

مراقبت غذایی بعد سقط

مراقبت‌ های خانگی بعد از سقط جنین

برای کم کردن عوارض جانبی سقط جنین بهتر است نکات زیر به خوبی رعایت شوند:

 1. برای کم کردن درد شکم حاصل از سقط، از پدهای گرم کننده استفاده کنید.
 2. بهداشت فردی را رعایت کرده و دست و صورت خود را مداوم بشویید.
 3. به مدت چند روز در خانه استراحت کنید.
 4. اگر در ناحیه سینه خود احساس درد داشتید، از سوتین سفت استفاده کنید.
 5. می‌توانید از کمپرس گرم و سرد برای کاهش درد خود استفاده کنید.
 6. دمای بدن خود را کنترل کنید و اگر دمای بدنتان بالا بود به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از سقط جنین با قرص سایتوتک

قرص سایتوتک (Cytotec) را می‌توان در هفته‌های چهار تا هشتم بارداری استفاده کرد. قرص سایتوتک توسط پزشک در ماه اول، دوم و سوم بارداری برای سقط جنین تجویز می‌شود. در ۹۸ درصد زنان باردار استفاده از این قرص سبب سقط صد در صد جنین می‌شود ولی بعد از سه ماه اول اثردهی این قرص به ۵۰ درصد می‌رسد. در مراقبت‌ های بعد از سقط جنین یک ماهه نیز مادر نیاز به استراحت و تقویت بدن خود دارد.

مراقبت های روحی بعد از سقط جنین

زنان باردار بعد از سقط جنین خود علاوه بر عوارض فیزیکی با عوارض روحی نیز رو به رو می‌شوند. مرگ جنین به هر نحوی که باشد مادر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عوارض روحی این عمل گاهی بیشتر از تضعیف بدنی زنان است.

مراقبت روحی پس از سقط جنین

نشانه‌هایی مانند پشیمانی، احساس گناه، تمایل به تنهایی، افسردگی و اضطراب در مادرانی که جنین خود را از دست داده‌اند، مشاهده می‌شود. به این افراد توصیه می‌شود که برای بهتر شدن حال خود از دیگران کمک بگیرند و سعی کنند که تنها نباشند. تنهایی ممکن است احساس افسردگی را در این افراد زیاد کند.

درمان خونریزی شدید بعد از سقط جنین

طبیعی است که زنان باردار بعد از سقط جنین خود دچار خونریزی شوند. گاهی ممکن است این خونریزی به صورت غیر طبیعی و بیش از حد باشد. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا علت بررسی شود.

اولین پریود زنان بعد از سقط جنین به طور معمول چند هفته بعد از این عمل اتفاق می‌افتد. خونریزی غیر طبیعی نیز در یک درصد از زنان ممکن است روی دهد که علت آن عفونت، عوارض دارو و یا عواملی از این قبیل می‌تواند باشد.

مراقبت های پزشکی بعد از سقط جنین

مراقبت های بعد از سقط جنین مهم‌تر از خود این عمل بوده و بیمار باید تحت نظر باشد. پزشک با معاینه فیزیکی و آزمایش‌های مربوط می‌تواند سقط جنین را تشخیص دهد. زمانی که این عمل در اوایل دوران بارداری رخ می‌دهد، درصد سقط کامل جنین بالاتر است. اما اگر بافت‌های حاملگی به طور کامل از بدن مادر دفع نشود احتمال خونریزی و عفونت زیاد است.

مطلب مرتبط
دخول درد ناک یا واژینیسموس چیست؟ چگونه درمان می‌شود؟

در سقط ناقص مادر باید مورد درمان قرار بگیرد. نزدیکی بعد از سقط جنین، شنا کردن، استفاده از انواع تامپون‌هاو ورزش به مدت دو هفته از سوی پزشک نفی می‌شود. همچنین گفته شده است پیاده روی بعد از سقط جنین در صورت خونریزی و درد برای مادر مضر است. به همین دلیل مراقبت‌ های بعد از سقط جنین مهم‌ترین مرحله برای زنان است.

درمان خانگی عوارض سقط جنین

بعد از سقط جنین چه آنتی بیوتیکی مصرف کنیم؟

طبق توصیه پزشکان آنتی بیوتیک‌ها  نباید سر خود مصرف شوند. در صورت داشتن درد و خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه کنید تا مورد درمان قرار بگیرید. بهتر است مراقبت‌ های بعد از سقط جنین را جدی بگیرید تا با مشکل مواجه نشوید.

مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی

مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی شامل موارد زیر است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها خونریزی و درد خود را کاهش دهید.

رازیانه بعد از سقط جنین

این گیاه برای کاهش درد شکم مفید است. همچنین برای جلوگیری از ابتلا به سرطان رحم نیز توصیه می‌شود.

مصرف کرفس بعد از سقط جنین

کرفس طبع گرم دارد و برای عفونت‌های رحمی مفید است. برای تقویت میل جنسی خود نیز می‌توانید از این گیاه استفاده کنید.

مواد غذایی کلسیم‌دار

کلسیم ذخیره شده در بدن زنان در دوران بارداری کاهش پیدا می‌کند. برای جبران این کاهش باید از مواد غذایی کلسیم دار استفاده کنید. مانند: سیر، غذاهای دریایی، سبزیجات و میوه‌های خشک شده.

 • کاسنی
 • عسل
 • دارچین
 • زردچوبه
 • میخک
 • و شیره چغندر نیز برای این دوران مفید هستند و می‌توانید از آن‌ها برای تقویت بدن خود استفاده کنید.

درمان افسردگی بعد سقط

تقویت رحم، مراقبت های بعد از سقط جنین

تقویت رحم بعد از سقط جنین برای بارداری مجدد و جلوگیری از خونریزی و عفونت باید با استراحت و استفاده از مواد مغذی انجام پذیرد. پروتئین برای تشکیل گلبول‌های خونی مفید است و زنان باردار بعد از سقط جنین برای تقویت قوای بدنی خود بهتر است از مواد پروتئین‌دار استفاده کنند.

در دوران مراقبت های بعد از سقط جنین باید از غذاهایی که دارای کلسیم هستند استفاده کنید. سبزیجات و میوه‌ها نیز حاوی مواد معدنی هستند و باید در این دوران مصرف شوند.

بعد از سقط جنین لازم نیست که کار خاصی انجام دهید. در این مواقع باید از لحاظ روحی خود را تقویت کرده و تغذیه مقوی داشته باشید. انجام این کارها و مراقبت های بعد از سقط جنین بدن شما را برای بارداری مجدد و برقراری رابطه جنسی سالم آماده می‌کند.

مشاوره پزشکی با پذیرش۲۴

اگر دچار سقط جنین شده‌اید و از لحاظ جسمی و روحی اوضاع نامساعدی دارید، با پذیرش۲۴ به راحتی با یک متخصص زنان و زایمان یا ماما مشورت کنید و ویزیت انلاین دکتر زنان دریافت کنید . راهنمایی‌های لازم با این سامانه به سادگی انجام می‌شود و دیگر نیاز به مراجعه‌های مکرر به مطب و بیمارستان ندارید.

انواع مشاوره‌های پزشکی، مراقبت‌های لازم، تقسیر آزمایش و … با پذیرش۲۴ به صورت آنلاین و در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.

دکتر انلاین زنان و زایمان

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
drdr.irwww.whattoexpect.comwww.delgarm.comwww.healthline.comsnaped.fns.usda.govinstahelp.mehealthandperformancecollective.comwww.verywellfamily.comwww.ianchilcott.comcdn.mos.cms.futurecdn.net

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
23 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
الی

سلام خسته نباشید من اولین بارمه که از طریق این سایت سوالم رو مطرح میکنم من‌ تو ماه یازدهم بارداری بودم و لکه بینی داشتم سونو انجام دادم و متاسفانه ضربان قلب جنین متوقف شده بودبستری شدم بعد از مصرف قرص جنین دفع شد اما بقایا حدود دو سانت باقی موندو کورتاژ انجام دادم پس فردا باید جواب ازمایش پاتوبیولوژیم رو دریافت کنم حس کمی درد در پهلو و کمرم دارم کمی هم شکمم باد کرده این میتونه نگرران کننده باشه من همش بیست سالمه و بارداری اولم هم هست با تشکر

دکتر ندا اکتابانی

سلام
بعد از کورتاژ و سقط این درد ها تا حدودی طبیعی هستند نگران نباشید ولی تا شش ماه جلوگیری کنید و بعد برای اقدام مجدد تحت نظر دکتر باشید

مینا

سلام خانم دکتر خسته نباشین من سقط جنین ۵هفته ای داشتم با قرص سایتوتک الان ۴روزه خونریزیم بند نمیاد لخته خون میاد باید چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنین

دکتر ندا اکتابانی

سلام حتما به پزشک مراجعه کنید باید سونو درخواست بشه .

فریماه

تزریق امپول ویتامین kخونریزی درجا بند میاره بعد از ۲۴ ساعت

نازنین

سلام بچه چهار ماه من سقط شده حالاچهارروزهست دردسرشدیددارم تب لرزدارم پاهام از آن به بالاشل هست

دکتر زهرا بهرامی

سلام
ایا سقط کامل بوده، خونریزی و لکه بینی دارین؟ تست b hcg بدین و نیز از نظر عفونت باید چک شود
۵.امکان بارداری از روی لباس نیست

فریماه

منم تب و لرز داشتم مال عفونت قرص سیپروفلوکساسین خوردم خوب شدم با تجویز پزشک

ممنون

سلام من ۳۸ سال دارم چهار تا سقط پانزده هفته داشتم همشون پسر بودن خود به خود بدون بدون لک بینی قلبش نمی زنه

دکتر ندا اکتابانی

سلام
با توجه به اینکه شما چهار تا سقط پشت سرهم داشتید باید به کلینیک سقط مکرر مراجعه کنید برای بارداری بعدیتون
احتمال داره که مشکلات انعقادی یا عفونتی داشته باشید که حتما قبل از بارداری بعدی باید باید بررسی بشه .

پریا

صلام خانوم دکتر خصه نباشین من ۴ ماه پیش سقت داشم بچم تقریبن ی ماهش بود عزون موقع من خونریزیم قطع نشده و همش پریود میشم و لکه بینی دارم الان ب نظرتون برم سونو از بچه سقت شده چیزی مشخص میشه نمیخام مشخص شه چون من با مادرم قراره برم و نمیخام بفهمه

دکتر زهرا بهرامی

سلام
ممکنه از بقایای جفت باقی مانده باشه که البته تا این مدت طولانی بعیده خونریزی رو دوام آورده باشین، بهرحال سونو انجام بدین و مادر ممکنه متوجه بشن .

زینب

سقط داشتم برای درد چه مسکنی بخورم زیر شکمم دردمیکنه وخیلی هم کم حالم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
میتونید از شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد یا کپسول مفنامیک اسید هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید .

فاطمه

باسلام

من ۴ بار باردار شدم و ۳۳ سالمه
فرزند اولم پسر و زنده بود
دومی دختر و در هفته ۱۷ ، قلبش ایستاد و مرد
سومی ، پسر، بعد از سه ماه از زایمان دومی باردار و الحمدالله زنده بدنیا آمد
و چهارمی هم ،پسر و بعد از ۴ سال از در هفته ۱۷ قلبش ایستاد و مرد و بخاطر اینکه یک تکه جفت در رحم مانده بود کورتاژ شدم
در نمونه گیری از جفت چیز خاصی نشان داده نشد
خواستم بپرسم بنظرتون علت این مردن جنین چیست
ایا من بارداری هایم یک در میان زنده میمانند

دکتر زهرا بهرامی

سلام
علت سقط یا مادری هست ممکنه بعلت عفونت و جایگزینی نامناسب رحم باشه که ممکنه علل رحمی باشه و یا ضربه های رحمی
و یا علت جنینی هست که خود جنین مشکل داشته
با بررسی دقیق میتونستن علت رو تا حدودی متوجه بشن.

فاطمه

باسلام
من ۴ بار باردار شدم و ۳۳ سالمه
بارداری اول ، موفق و دومی در هفته ۱۷ قلبش ایستادو مرد
سومی بعد از سه ماه از زایمان دومی باردار شدم و الحمدالله موفق بود
چهارمی بعد از ۴سال باردار شدم ولی در هفته ۱۷ قلبش ایستاد و بخاطر وجود یک تکه جفت ، کورتاژ شدم
در نمونه گیری از جنین در هر دو جنین مرده چیز خاصی نبود
خواستم نظر شما رو در مورد علت مردن این جنین ها بدونم
ایا من بارداری های یک در میان موفق دارم یا علت دیگری است
برای بارداری بعدی بنظرتون باید چه اقدامی انجام بدم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
برای بارداری بعدی حتما معاینات کامل رحمی رو انجام بدین و بهتره آزمایش ژنتیک نیز بدین.

زهرا

سلام قرص سایتوتیک تو هفته ۶ سقط داستم ولی خونریزی کمی داشتم انتی بیوتیک باید مصرف کنم؟؟؟ و چند روز بعد از سقط باید برم برای سونو گرافی؟؟؟

دکتر شبنم مددی

با سلام، درصورتیکه به نوزاد خود شیر میدهید احتمال وجود خشکی واژن وجود دارد و بهتر است هنگام رابطه از لوبریکانت استفاده کنید.

یبلاتننوککک

سلام من تازگیا سقط داشتم که شش هفته داشت دوباره کی میتونم باردار بشم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
بهتره قبل از ۶ هفته باردار نشین و ترجیحا سه ماه

دکمه بازگشت به بالا