محتوای سلامتیجراحی

همه چیز درباره عمل تغییر جنسیت و عوارض آن

تغییر جنسیت

تغییر جنسیت، چه از مرد به زن و چه از زن به مرد، فرآیندی بسیار پیچیده، شامل ارزیابی‌های روان‌پزشکی، روان‎‌درمانی، هورمون‌درمانی و درنهایت عمل جراحی است. عمل تغییر جنسیت، یک جراحی برگشت‌ناپذیر است، بنابراین افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند، باید با دقت تمام جوانب آن‌ را درنظر بگیرند. در ادامه با عمل تغییر جنسیت، روش‌های انجام آن، انواع آن و عوارض احتمالی ناشی از جراحی، بیشتر آشنا می‌شویم.

عمل تغییر جنسیت چیست؟

عمل تغییر جنسیت، جراحی‌ای است، که برای تبدیل جنسیت افراد مبتلا به دیسفوریای جنسی، به جنسیت موردنظرشان انجام می‌شود. تغییر جنسیت به انگلیسی معادل عبارتSex Reassignment و عمل تغییر جنسیت به انگلیسی معادل Sex Reassignment Surgery است.

افراد مبتلا به دیسفوریا جنسی یا آشفتگی جنسی، احساس می‌کنند که در بدنی با جنسیت اشتباه به دنیا آمده‌اند. برای مثال، فردی که از نظر بیولوژیکی مرد است، بیشتر به‌عنوان یک زن شناخته می‌شود و یا بالعکس.

جراحی، اغلب آخرین مرحله در روند تغییر جنسیت است، بااین حال، عمل تغییر جنسیت، جراحی سنگین و برگشت‌ناپذیری است که تصمیم به انجام آن، در مراحل پایانی روند تغییر جنسیت نیز، چندان ساده نیست. در بسیاری از مواقع نیاز است، تا افرادی که پیش از این، به‌عنوان مبتلا به آشفتگی جنسی تشخیص داده شده‌اند، تحت مشاوره قرار گیرند تا آمادگی آن‌ها برای انجام عمل تغییر جنسیت تایید شود.

بیماران معمولاً ابتدا تحت هورمون درمانی قرار می گیرند. هورمون‌‌درمانی، با سرکوب صفات ثانویه جنسی، باعث می‌شود، تا فرد مبتلا به آشفتگی جنسی، بیشتر شبیه به جنس موردنظر خود به‌نظر برسد. برای مثال، مصرف آندروژن‌ها در زنان، باعث رویش موهای صوررت شده، یا مصرف استروژن و داروهای ضد آندروژن در مردان، باعث ایجاد خصوصیات زنانه می‌شود.

گاهی از بیماران درخواست می‌شود، که پیش از جراحی، مدتی، برای مثال یک سال را، در قالب جنسیت موردنظر خود زندگی کنند. برای مثال، ممکن است، یک مرد مبتلا به دیسفوریای جنسی، شروع به پوشیدن لباس زنانه کرده، اسم خود را تغییر دهد، و از ضمایر مونث برای خطاب قرار دادن خود در گفتگوها استفاده کند.

گفتگو با روانشناس برای اختلالات جنسی

تفاوت‌های میان عمل تغییر جنسیت در زنان و مردان

عمل تغییر جنسیت، خود شامل چندین جراحی است. در عمل تغییر جنسیت مرد به زن، بیضه‌ها و آلت تناسلی برداشته شده، همچنین غده پروستات نیز، ممکن است برداشته شود. سپس، از بافت آلت تناسلی، برای ساختن واژن و کلیتوریس استفاده می‌شود. از اسکروتوم، برای ساخت لب‌های اطراف واژن استفاده می‌شود. مجرای ادراری، که وظیفه خارج کردن ادرار از مثانه را دارد، نیز باید کوتاه‌تر شود. بسیاری از مردان مبتلا به دیسفوریای جنسی، علاوه‌بر جراحی ناحیه تناسلی، جراحی زنانه‌سازی سایر نواحی بدن، مانند: تغییر شکل فرم لب‌ها، چشم‌ها و بینی را انجام می‌دهند.

جراحی تغییر جنیست از زن به مرد، پیچیده تر و گران‌تر است. پستان‌ها و ارگان‌های سیستم تولید مثلی زنانه، از جمله تخمدان‌ها و رحم برداشته شده و واژن بسته می شود. آلت تناسلی مرد و کیسه بیضه ممکن است از بافت دیگری، مانند: روده ساخته شود. در برخی موارد ، از کاشت آلت تناسلی استفاده می‌شود. مجرای ادرار کشیده می‌شود، تا بیمار پس از تغیییر جنسیت، بتواند در حالت ایستاده نیز، ادرار کند.

ادامه روان درمانی برای اکثر بیماران، برای سازگاری با بدن و سبک زندگی جدیدشان توصیه می‌شود. همه افراد مبتلا به اختلالات جنسی، عمل تغییر جنسیت را انجام نمی‌دهند. برخی، بدون داشتن مداخله جراحی، در زندگی به عنوان جنس مخالف احساس راحتی می‌کنند. برخی دیگر می‌دانند، که هورمون درمانی برای نیازهای شخصی آنها کافی است.

آبا عمل تغییر جنسیت خطرناک است

آشفتگی یا دیسفوریای جنسی چیست؟

دیسفوریای جنسی واژه‌ای است که برای توصیف احساس عدم رضایت ناشی از عدم تطابق میان هویت جنسی و جنسیت بیولوژیکی استفاده می‌شود. این احساس عدم رضایت، می‌تواند آن‌قدر شدید باشد که باعث ایجاد افسردگی و اضطراب شدید در شخص شده و روند زندگی روزمره او را مختل کند.

هویت جنسی، به احساس شخص نسبت به خود و نحوه نگاه و توصیف شخص به خود گفته می‌شود. بسیاری از افراد، تضادی میان هویت جنسی و جنسیت بیولوژیکی خود احساس نمی‌کنند، اما برخی از افراد، میان هویت جنسی و جنسیت بیولوژیک خود تضاد احساس می‌کنند. این افراد مبتلا به آشفتگی جنسی یا دیسفوریای جنسی هستند.

علائم دیسفوریای جنسی

از علائم دیسفوریای جنسی، می‌توان به تفاوت در ظاهر، رفتار و علائق شخص نسبت به سایر افراد همجنس اشاره کرد. ممکن است، علائم ناشی از استرس و افسردگی ناشی از آشفتگی جنسی نیز در فرد ظاهر شود، از میان این علائم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اعتماد به‌نفس پایین
 • انزوای اجتماعی و گوشه‌گیری
 • اضطراب و افسردگی شدید
 • عدم توجه به خود

علائم در کودکان، می‌تواند به‌شکل تمایل کودک به لباس‌ها و اسباب‌بازی‌های مخصوص جنس مخالف باشد. این علامت در کودکان طبیعی بوده و بخشی از روند رشد کودک است، بااین حال، شدت این علائم در برخی افراد بیشتر بوده و علائم ماندگاری بیشتری دارند. در این کودکان، باید دیسفوریای جنسی را مدنظر داشت.

درمان آشفتگی جنسی، در افراد مختلف متفاوت است، برای برخی از افراد، درمان ممکن است فقط شامل پذیرش و تأیید هویت آن‌ها باشد. برای دیگران ممکن است تغییرات بزرگتری مانند تغییر در صدا، هورمون‌درمانی و عمل تغییر جنسیت را شامل شود.

علت دقیق ایجاد آشفتگی جنسی شناخته شده نیست. تکامل جنسی، روندی پیچیده است، که فاکتورهای فراوانی در آن نقش دارند، همچنان بسیاری از این فاکتورهای موثر در تکامل جنسی شناخته شده نیست.

عمل تغییر جنسیت از مرد به زن

عمل تغییر جنسیت مرد به زن، برای افرادی است که از نظر زیست شناختی مرد هستند، اما خود را زن معرفی می‌کنند و آرزو دارند زندگی خود را مانند زن ادامه دهند.

جراحی‌های دستگاه تناسلی در عمل تغییر جنسیت مرد به زن، شامل سه مرحله اصلی است: حذف اندام‌های جنسی مردانه یعنی آلت تناسلی و بیضه‌ها، ایجاد اندام‌های جنسی خارجی و داخلی زنانه شامل: واژن، لابیا‌ها و کلیتوریس.

مراحل عمل تغییر جنسیت

مراحل مختلف عمل تغییر جنسیت از مرد به زن

هر سه مرحله تغییر جنیست از مرد به زن را می توان در طی یک جلسه جراحی انجام داد. بااین حال، ممکن است، برطبق نظر جراح و بیمار، این جراحی در طی چند جلسه و در مراحل مختلف انجام شود. نحوه انجام مراحل مختلف عمل تغییر جنسیت مرد به زن در ادامه توضیح داده می‌شود.

ارکیدکتومی یا حذف جراحی بیضه‌ها

بیضه‌ها منبع اصلی ترشح هورمون جنسی مردانه یا تستوسترون هستند. می‌توان بیضه‌ها را پیش از آلت تناسلی به شکل جراحی حذف کرد، این عمل، به کاهش میزان استروژن موردنیاز در طول هورمون‌تراپی و در نتیجه کاهش عوارض ناشی از مصرف آن کمک می‌کند. در طی جراحی، مقداری از اسکروتوم باقی گذاشته می‌شود، تا در آینده از آن برای ایجاد لابیاهای واژن، استفاده شود.

پنکتومی یا جراحی حذف آلت تناسلی

جراحی حذف آلت تناسلی، شامل ایجاد یک گودی واژینال کم‌عمق و یک مجرای خروجی جدید برای پیش‌آبراه است، تا امکان ادرار کردن، در حالت نشسته وجود داشته باشد. برخی از افراد، عمل تغییر جنسیت را در همین مرحله متوقف می‌کنند. برای کسانی که در نظر دارند عمل واژینوپلاستی یا ساختن اندام‌های جنسی زنانه را انجام دهند، عمل پنکتومی به عنوان یک روش و مرحله جداگانه توصیه نمی‌شود. زیرا، که پوست و بافت طبیعی آلت تناسلی مرد به طور معمول در واژینوپلاستی استفاده می‌شود. عدم انجام واژینوپلاستی همراه پنکتومی، فرصت استفاده از بافت و پوست حساس آلت تناسلی را از بین می‌برد.

تشکیل اندام‌های جنسی زنانه

ایجاد اندام‌های جنسی زنانه، مستلزم انجام واژینوپلاستی، لابیاپلاستی و کلیتوروپلاستی است. واژینوپلاستی ایجاد واژن است. لابیاپلاستی به ایجاد لب‌های کوچک و بزرگ واژن و کلیتوروپلاستی به معنای ایجاد کلیتوریس، با استفاده از تکنیک‌های جراحی پلاستیک است. در واژینوپلاستی، هدف ایجاد واژن با ساختار و حساسیت مناسب، برای برقراری رابطه جنسی و همچنین، ایجاد تغییر در ساختار سیستم ادراری، برای کمک به ادرار کردن شخص در حالت ایستاده است.

مجرای ادرار در زنان، در موقعیتی، متفاوت با مردان قرار دارد، در حین واژینوپلاستی، مجرای ادرار کوتاه‌تر شده و خروجی جدیدی برای آن ایجا می‌شود. کلیتوریس، با استفاده از قسمت کوچکی از سر آلت تناسلی مرد، که بسیار حساس است، ایجاد می‌شود. بافت قسمتی از آلت، که در ایجاد نعوظ نقش دارد، برداشته شده، تا از ایجاد تورم و مشکل برای کلیتوریس در هنگام برقراری رابطه جنسی، پیشگیری شود. لب‌های کوچک واژن، یا لب‌های داخلی‌تر، به‌طور معمول از پوست باقیمانده آلت تناسلی ساخته می‌شود. لب‌های بزرگ، یا لب‌های خارجی‌تر واژن، با استفاده از پوست اسکروتوم ساخته می‌شود.

بسیاری از جراحان ترجیح می‌دهند، که میان عمل واژینوپلاستی و ایجاد کلیتوریس و لب‌های واژن، فاصله وجود داشته باشد، بااین حال، انجام تمام این مراحل، در طول یک جلسه جراحی نیز ممکن است. جدا کردن مراحل، می‌تواند التهاب ناشی از جراحی را کاهش دهد.

افزایش حجم پستان‌ها، جراحی صورت و تغییر صدا، از جراحی‌های غیرتناسلیِ عمل تغییر جنسیت مرد به زن است. جراحی زنانه‌سازی صورت می‌تواند بسیاری از تغییرات استخوان‌های صورت را، که در اواخر مراحل بلوغ اتفاق می‌افتد از بین برده یا کاهش دهد.

پس از جراحی واژینوپلاستی، بیمار با استروژن تحت درمان قرار می‌گیرد، هورمون‌درمانی، به تغییر ظاهر و افزایش حجم پستان‌ها کمک می‌کند.

عوارض عمل تغییر جنسیت از مرد به زن

عمل تغییر جنسیت مرد به زن، مانند هر جراحی دیگری، ممکن است باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی شود، قبل از انجام هرجراحی، باید کاملاً از خطرات و عوارض احتمالی مربوط به هر روش جراحی آگاهی داشته باشید. از عوارض احتمالی عمل تغییر جنسیت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ممکن است، یک شکاف، پارگی یا فیستول بین قسمت راست روده و واژن جدید ایجاد شود. این عارضه، باید سریعاً مورد توجه جراح قرار گیرد. ممکن است، علائمی مانند نشت گاز یا خروج مدفوع از واژن در اثر این عارضه ایجاد شود.
 • یکی از عوارض بالقوه واژینوپلاستی در دراز مدت، کاهش میل جنسی و ناتوانی در ارگاسم است. حدود ۶۳ تا ۹۴ درصد افراد، پس از واژینوپلاستی، توانایی جنسی خود را حفظ می‌کنند، اما برخی، به‌دنبال جراحی تغییر جنسیت، دچار این عارضه می‌شوند.
 • نکروز و مرگ سلولی کامل یا جزئی در بافتی که برای ساخت واژن جدید، کلیتوریس یا لب ها استفاده می‌شود. این عارضه نادر است، و به احتمال زیاد در اوایل دوره بهبودی، اغلب قبل از ترخیص از بیمارستان، رخ می‌دهد.
 • پارگی و خونریزی از بخیه‌ها.
 • باریک شدن یا بسته شدن واژن جدید، که باعث ایجاد درد در حین رابطه می‌شود.
 • باریک شدن یا بسته شدن خروجی مجرای ادرار، که باعث ایجاد مشکل در ادرار کردن، ادرار دردناک یا کاهش قابل توجه میزان ادرار دفع شده می‌شود.

عمل تغییر جنسیت از زن به مرد

عمل تغییر جنسیت از زن به مرد، شامل، روش‌ها و مراحل مختلفی، مانند برداشتن پستان‌ها یا ماستکتومی، و جراحی ناحیه تناسلی است. جراحی‌های ناحیه تناسلی، شامل موارد زیر است.

 • برداشتن رحم، معروف به هیسترکتومی
 • برداشتن واژن، معروف به واژینکتومی
 • ساخت آلت تناسلی مردانه، از طریق متودیوپلاستی یا فالوپلاستی

قبل از انجام جراحی، بیمار هورمون‌درمانی را پشت‌ سر می‌گذارد. مراحل انجام عمل تغییر جنسیت زن به مرد، شامل موارد زیر است، ممکن است، تمام، یا بخشی از این مراحل، برای یک شخص انجام شود.

 • عمل بازسازی قفسه سینه: در طی این جراحی، پستان‌ها، به‌شکل جراحی حذف شده و محل قرارگیری نوک سینه‌ها عوض می‌شود.
 • خارج سازی رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ: اگر فردی از داشتن رحم، تخمدان یا لوله‌های رحمی ناراحت باشد، یا اگر هورمون درمانی، در توقف قاعدگی ناموفق باشد، ممکن است، انجام این جراحی نیاز باشد.
 • متودیوپلاستی: متودیوپلاستی روشی برای ساخت آلت تناسلی مرد جدید یا نئوپنی است. این جراحی، شامل تغییر وضعیت کلیتوریس به آلت تناسلی مردانه است. فرد قبل از جراحی، هورمون‌درمانی را پشت سر می‌گذارد، تا کمی سایز کلیتوریس افزایش پیدا کند. در طی این جراحی، واژن نیز خارج شده و سپس، با استفاده از بافت داخل لپ‌، یا بافت واژن، طول مجرای ادراری افزایش پیدا می‌کند. به دلیل توانایی نعوظ بافت‌های کلیتوریس، نئوپنیس ممکن است به نعوظ برسد، با این حال، نئوپنیس ناشی از متودیوپلاستی اغلب برای رابطه جنسی نافذ بسیار کوچک است.
 • فالوپلاستی: در این روش، از پوست پیوند زده شده، معمولاً از ناحیه بازو، ران، پشت یا شکم، برای تشکیل نئوپنیس استفاده می‌شود. در مقایسه با متودیوپلاستی، عمل فالوپلاستی منجر به بزرگ شدن آلت تناسلی می‌شود. بااین حال، این نئوپنیس به‌تنهایی نمی‌تواند نعوظ پیدا کند. پس از یک دوره بهبودی، فرد می‌تواند جراحی کاشت آلت تناسلی را انجام دهد. این جراحی، می‌تواند، به آن‌ها امکان نعوظ را بدهد.
 • اسکروتوپلاستی: در طی این جراحی، بافتی مشابه کیسه بیضه، یا اسکروتوم ایجاد می‌شود.

عوارض عمل تغییر جنسیت

عوارض تغییر جنسیت زن به مرد

از عوارض جراحی تغییر جنسیت زن به مرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش حس نوک سینه‌ها
 • اسکار در قفسه سینه
 • نکروز و مرگ سلولی پس از جراحی
 • عفونت
 • تجمع مایع در محل جراحی، پس از جراحی
 • کاهش میل جنسی و ناتوانی در ارگاسم

از دیگر عوارض ناشی از این جراحی، می‌توان به عوارض مشترک آن، با سایر جراحی‌ها، مانند: خونریزی و درد اشاره کرد.

عمل تغییر جنسیت انتخابی است که باید با دقت و تحقیق بسیار زیاد به انجام رسید. اگر برای‌تان سوال است که آیا تغییر جنسیت در ایران ممکن است، پاسخ مثبت است. برای دریافت اطلاعات تصویری می‌توانید در سایت آپارات کامل عمل جراحی تغییر جنسیت زن به مرد را مشاهده کنید. هزینه عمل تغییر جنسیت نیز با توجه به عوامل بسیار زیادی که در آن دخیل هستند متغیر است.

برای انجام دادن این جراحی تلاش کنید که اطلاعات را از منابع درست دریافت کنید. تحقیق در فضای مجازی و از افراد نامربوط می‌تواند اطلاعات غلطی را در اختیارتان قرار دهد. برای نمونه یکی از شایعاتی که در این زمینه برای بازیگر مشهور شکل گرفته تغییر جنسیت محمدرضا فروتن است.

ما به شما دریافت مشاوره آنلاین تغییر جنسیت توسط پزشکان آنلابن پذیرش ۲۴، همانند پزشک متخصص آنلاین جراحی یا متخصص کلیه و مجاری ادرار را پیشنهاد می‌کنیم.

گفتگوی آنلاین با متخصص جراح برای عمل تغییر جنسیت

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
beechacres.orgb2bm.s3.amazonaws.comapi.time.comstatic1.squarespace.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا