اختلال هراس یا پانیک چیست؟ درمان پانیک ممکن است؟

همه‌ی ما در طول زندگی بارها دچار احساساتی چون ترس و اضطراب شده‌ایم، زیرا این واکنش‌ها کاملا طبیعی هستند و بدن در مواقع لازم این واکنش‌ها را از خود نشان می‌دهد. اختلال هراس یا پانیک (panic) نیز شرایط مشابهی دارد، یعنی فرد دچار این اختلال به‌طور منظم حملات ناگهانی وحشت و ترس را تجربه می‏کند که اغلب این واکنش‌ها بدون دلیل خاصی هستند، اما حمله پانیک یا اختلال هراس چیست؟ در ادامه مقاله تصمیم داریم به سوال اختلال هراس چیست پاسخ دهیم و هرآنچه باید درباره‌ی این اختلال بدانید را نیز در اختیارتان قرار دهیم.

علائم اختلال پانیک چه هستند؟ تشخیص مشکل پانیک

برای آنکه پاسخ مناسبی به سوال اختلال هراس چیست دهیم، لازم است در ابتدا علائم اختلال هراس را موردبررسی قرار دهیم. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که اختلال هراس و ترس بدون هیچ علائم قبلی ظاهر می‌شود و شروع آن به صورت ناگهانی و بدون هشدار خواهد بود.

همچنین باید بدانید هیچ راهی برای متوقف کردن حمله پانیک پس از شروع آن وجود ندارد و باید مدت‌زمان مشخصی بگذرد تا این علائم ناپدید شوند‌. حال این علائم عبارتند از:

 • ضربان قلب بالا
 • احساس ضعف
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • درد در قفسه سینه
 • لرزش
 • گرگرفتگی
 • تنگی نفس
 • به لرزه افتادن اندام‌های بدن
 • احساس خفگی
 • سرگیجه
 • سوزن سوزن شدن بدن یا بی‌حسی
 • خشک شدن دهان
 • احساس خلسه

دقت داشته باشید اختلال هراس پانیک علاوه بر علائم جسمانی یک‌سری نشانه‌های روان‌شناختی پانیک نیز دارد که می‌توان به نشانه‌هایی چون بی‌خوابی، زنگ زدن گوش، ایجاد مشکل در تمرکز فرد، کاهش میل جنسی، احساس گیر کردن غذا در گلو و احساس وحشت و سراسیمگی اشاره کرد.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کنیم تا شما از آن مطلع شوید این است که بدانید علائم پانیک طی ۲۰ دقیقه اتفاق می‌افتند که معمولا ۱۰ دقیقه اول فرد اوج این علائم را تجربه خواهد کرد.

اختلال پانیک یا وحشت زدگی می‌تواند هر روز چندین بار برای فرد اتفاق بیفتد، یا ممکن است هر هفته یا هر ماه شاهد این اتفاق باشید. از طرفی گاهی‌اوقات فرد متوجه می‌شود که ممکن است دچار اختلال پانیک و وحشت زدگی شود که در چنین موقعیتی می‌تواند با تشخیص به‌موقع و انجام راه‌های مقابله جلوی مشکل را بگیرد. این اختلال در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود و می‌توان با برخی از کارها و پیشگیری‌ها از رخ دادن آن جلوگیری کرد.

علل ایجاد اختلال پانیک یا وحشت زدگی

تا‌به‌حال پاسخ درست و دقیقی در رابطه با علل ایجاد اختلال پانیک یا وحشت زدگی به‌دست نیامده است و مشخص نیست که چه چیزی باعث حملات پانیک می‌شود، اما باید متذکر شد که برخی از عوامل ممکن است در ایجاد این اختلال نقش داشته باشند‌. در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

عوامل زیست شناختی و جسمانی: بهم خوردن میزان برخی از هورمون‌های بدن باعث می‌شود که اختلال پانیک در بدن فرد ایجاد شود. موقعیت‌هایی چون بارداری، کم کاری یا پرکاری تیروئید، دیابت، بیماری‌های کلیوی و مواردی از این دست می‌توانند در سیستم هورمونی بدن اختلال ایجاد کنند که این اختلالات به حملات عصبی و استرسی منجر خواهند شد.

اثر ژنتیک و ارث در بروز پانیک اتک: از مهم‌ترین علل ایجاد اختلال هراس و ترس می‌توان به عوامل ژنتیکی و ارثی اشاره کرد. اگر شما در خانواده‌ای زندگی می‌کنید که پدر و مادرتان دچار حملات اضطرابی می‌شوند، احتمال اینکه شما نیز رفتاری مانند آن‌ها داشته باشید بسیار بالا است. البته نمی‌توان گفت که این اختلال به ژن خاصی وابسته است، بلکه ترکیب برخی از ژن‌ها می‌تواند چنین مشکلی را به همراه داشته باشد.

تاثیر محیط و اجتماع در اختلال پانیک: یکی از شایع‌ترین علت‌هایی که می‌توان برای ایجاد این اختلال به آن اشاره کرد، محیط و اجتماع است. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات خانوادگی، تغییر ناگهانی در محیط زندگی، مرگ عزیزان، زلزله، بیماری و مواردی از این دست دچار حملات عصبی می‌شوند و گاهی‌اوقات این حملات ادامه‌دار خواهند شد، به‌طوری‌که فرد دچار اختلال هراس و ترس می‌شود.

علائم اختلال هراس
علائم اختلال هراس

انواع اختلال هراس

تا‌به‌اینجا در پاسخ به سوال اختلال پانیک اتک چیست مواردی را مورد بررسی قرار دادیم و علائم و علل ایجاد این مشکل را نیز بررسی کردیم، اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که این اختلال انواع متفاوتی دارد و فرد در مواجهه با عوامل مختلف دچار این احساسات می‌شود. حال در ادامه به بررسی انواع اختلال هراس می‌پردازیم تا با شرایط هر یک آشنا شوید.

اختلال هراس خاص (Specific phobias)

فوبیا یکی از اختلالات اضطرابی محسوب می‌شود و منظور از فوبیا احساس شدید ترس ناشی از یک موضوع خاص است. فردی که دچار فوبیا است گمان می‌کند که با روبرو شدن با موضوعی که از آن فوبیا دارد بدترین اتفاق ممکن رخ خواهد داد، از همین‌رو هنگام مواجهه با موقعیت دچار استرس و ترس شدیدی می‌شود.

برای مثال آراکنوفوبیا یا عنکبوت هراسی یکی از انواع اختلال هراس خاص است، به‌طوری‌که فرد در مواجهه با عنکبوت و حتی تصور آن دچار ترس شدید می‌شود. البته اختلال هراس اختصاصی انواع دیگری نیز دارد که می‌توان به ترس از مار، ارتفاع، رعد و برق، هواپیما، خون، اختلال هراس ثبت نام کنکور و … اشاره کرد. حال اگر شما دچار این دست از فوبیاها هستید، می‌توانید موضوع را با یک دکتر ترس‌ های خاص درمیان بگذارید تا راهنمایی‌های لازم صورت گیرد.

اختلال هراس اجتماعی
اختلال هراس اجتماعی

اختلال هراس اجتماعی (Social Anxiety Disorder)

از دیگر انواع اختلال هراس می‌توان به اختلال هراس اجتماعی اشاره کرد، اما منظور از اختلال هراس اجتماعی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت افراد مبتلا به اختلال جمع هراسی از انجام فعالیت در اجتماع و حتی ظاهر شدن در جمع می‌ترسند و اگر در اجتماع ظاهر شوند دچار حملات استرسی و اضطرابی خواهند شد.

در واقع می‌توان گفت اختلال جمعیت هراسی نوعی احساس خجالت شدید در فرد است که باعث می‌شود فرد از گفتگو با مردم، غریبه‌ها یا افرادی که صاحب قدرت هستند مانند استاد دانشگاه، رئیس حوزه کاری و غیره اجتناب کنند، زیرا انجام این کارها باعث ایجاد نگرانی و ترس شدید در فرد می‌شود.

حال افراد دچار این اختلال به دلیل اینکه ترس کمتری را تجربه کنند و آرام‌تر باشند، معمولا از اجتماع و موقعیت‌های اجتماعی دوری می‌کنند. توصیه می‌شود این افراد از یک مشاور ترس کمک بگیرند تا بتوانند این مشکل را حل کنند و به‌درستی در اجتماع حاضر شوند.

هراس از مکان‌های شلوغ یا آگورافوبیا (Agoraphobia)

از دیگر انواع اختلال هراس و ترس می‌توان به آگورافوبیا که با نام‌های دیگری چون اختلال برون هراسی و گذر هراسی شناخته می‌شود اشاره کرد، اما اختلال گذر هراسی چیست؟ منظور از این اختلال این است که فرد هنگام حضور در مکان‌های ناآشنا یا فضاهای باز دچار ترس و استرس می‌شود، از همین رو تمام تلاش خود را می‌کنند که در محیط خانه و محل کار بماند و به محیط بیرون و محیط‌های ناآشنا رفت و آمد نداشته باشد. برخی از افراد که دچار چنین فوبیایی هستند، ممکن است حملات هراس را نیز تجربه کنند؛ بنابراین زمانی که در مکان‌های عمومی حاضر می‌شوند دچار این حملات خواهند شد.

ترس از تنهایی و تنها ماندن

ترس از تنها ماندن یکی از انواع اختلال هراس در کودکان است. البته این اختلال تنها به کودکان مختص نیست و بزرگ‌سالان نیز می‌توانند آن را تجربه کنند. این اختلال در اکثر مواقع زمانی پیش می‌آید که فرد یا کودک در یک زمان با از دست دادن عزیزان یا دوستان خود با مشکل نیز مواجه شده‌ است. این موضوع در برخی از مواقع به یک اختلال تبدیل می‌شود و می‌تواند تنش و حملات عصبی را به همراه داشته باشد. برای مثال اگر فرد در یک موقعیت تنها بماند، دائم به این فکر می‌کند که ممکن است در معرض خطر باشد، به‌همین‌دلیل سطح اضطراب و نگرانی بالا می‌رود و فرد دچار حملات پانیک خواهد شد.

اختلال پانیک در خواب

اختلال هراس در خواب معمولا در شب اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود که فرد از خواب با ترس و دلهره بیدار شود. در چنین موقعیتی فرد از لحاظ نفس کشیدن با مشکل مواجه خواهد شد و تپش قلب نیز پیدا خواهد کرد. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که هراس و پانیک در شب با یکدیگر تفاوت دارند.

در رابطه با تفاوت اختلال هراس و پانیک شبانه باید گفت افرادی که هراس شبانه را تجربه می‌کنند از آن بی‌اطلاع هستند و امکان دارد هنگامی که خواب هستند از رختخواب بیرون بیایند، داد بزنند، گریه کنند و کارهایی مشابه به این موارد را انجام دهند و دوباره پس از آنکه هراس شبانه تمام شد به خواب بروند.

حمله پانیک اما متفاوت است و فرد پس از آنکه این حمله را تجربه می‌کند از خواب بیدار می‌شود و علائم حمله را مشاهده می‌کند و مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا دوباره بتواند بخوابد. تابه‌حال متخصصان نتوانسته‌اند دلیل اختلال هراس شبانه را به‌طور دقیق متوجه شوند، اما طبق تحقیقات انجام شده، زمانی که یک موضوع در پردازش مغز و سیستم عصبی تاثیر منفی بگذارد و باعث ترس و اضطراب شود اختلال هراس در خواب رخ خواهد داد.

اختلال بدشکلی هراسی یا پانیک بدشکلی
اختلال بدشکلی هراسی یا پانیک بدشکلی

اختلال بدشکلی هراسی

اختلال بدشکلی هراسی یک نوع اختلال روانی به شمار می‌آید که می‌تواند یک عارضه شدید باشد و باعث شود که فرد به دلیل شرم و اضطراب از حضور در جمع اجتناب کند. فرد دچار این اختلال معمولا ساعت‌های زیادی را جلوی آینه می‌ایستد تا ظاهر و تصویر بدن خود را در آینه چک کند و مدام فکر می‌کند که زیبایی کافی برای حضور در اجتماع و موقعیت‌های مختلف را ندارد و به همین دلیل اغلب دچار احساس ترس و اضطراب می‌شود.

اکثر افرادی که دچار این اختلال هستند معمولا سعی می‌کنند با استفاده از آرایش‌های غلیظ نقص‌هایی که گمان می‌کنند دارند را پوشش دهند. اختلال بدشکلی هراسی بیشتر در سنین نوجوانی دیده می‌شود و هر دو جنس دختر و پسر می‌توانند این اختلال را تجربه کنند.

آیا می‌توان از ابتلا به اختلال هراس یا پانیک پیشگیری کرد؟

در این مقاله به سوال اختلال هراسی چیست پاسخ دادیم و متوجه شدیم که این مشکل می‌تواند بسیار سخت و اذیت‌کننده باشد. از همین رو بسیاری از افراد به دنبال راه‌کارهایی برای پیشگیری از این مشکل هستند. در رابطه با این موضوع باید گفت که پیشگیری از حملات اختلال هراس پانیک معمولا سخت است و امکان دارد نتیجه‌ی صددرصدی نیز نداشته باشد.

نوشیدن الکل، مصرف کافئین و دیگر تحریک‌کننده‌ها و همچنین داروهای اعتیادآور می‌توانند احتمال ایجاد این اختلال را بیشتر کنند، بنابراین اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که مصرف این مواد را کاهش دهید.

همچنین توصیه می‌شود در صورتی که از اختلال یا فوبیای خاصی رنج می‌برید با یک مشاوره آنلاین دکتر و مغز و اعصاب مشورت کنید تا پیش از آنکه دچار اختلالات عصبی شوید، مشکل شما برطرف شود. از طرفی شما می‌توانید با خواندن تجربیات بیماران پانیک از بخش مربوط به اختلال پانیک نی نی سایت اطلاعات خوبی درباره‌ی این اختلال کسب کنید.

تشخیص اختلال هراس چگونه است؟

اگر شما جزو افرادی هستید که گمان می‌کنید علائم اختلال هراس را تجربه کرده‌اید، توصیه می‌شود مراقبت‌های لازم پزشکی را انجام دهید و نسبت به علائم این اختلال بی‌توجه نباشید. دقت داشته باشید که اگر شما دچار حمله پانیک شوید، باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید. در اورژانس آزمایش‌های مختلفی انجام می‌شود و اگر نیازی باشد پزشک انجام نوار قلب را نیز تجویز می‌کند. تمام این بررسی‌ها به این دلیل انجام می‌شود که پزشک مطمئن شود حمله قلبی شدیدی اتفاق نیفتاده است و خطری شما را تهدید نمی‌کند.

اگر بررسی‌های اولیه انجام شد و پزشک تشخیص داد که شرایط قلبی بیمار نرمال است، فرد را به یک دکتر عمومی ارجاع می‌دهد. در ادامه معاینه روان و اعصاب فرد انجام می‌شود و اگر پزشک تشخیص اختلال هراس را دهد، اقدامات مربوط به درمان این مشکل را شروع خواهد کرد. گاهی‌اوقات لازم است که بیمار را یک دکتر متخصص مغز و اعصاب معاینه کند تا اطمینان از سلامت بیمار حاصل شود. حال اگر معاینه‌های لازم انجام شد و پزشک اختلال هراس و پانیک را تشخیص داد، چگونه اختلال هراس را درمان کنیم؟

درمان پانیک
درمان حمله پانیک یا هراس

درمان پانیک ممکن است؟

درمان پانیک به صورت صددرصد امکان‌پذیر نیست و در اکثر مواقع دکتر متخصص مغز و اعصاب از روش‌هایی استفاده می‌کند که بتواند علائم بیماری را تحت کنترل در بیاورد. در واقع این روش‌ها به‌گونه‌ای هستند که فرد می‌تواند با استفاده از آن‌ها افکار و اعمال خود را تغییر دهد و عملکرد بهتری در برابر ترس‌های خود داشته باشد.

گاهی‌اوقات داروهای اختلال پانیک نیز توسط دکتر متخصص مغز و اعصاب تجویز می شوند‌. فرد مبتلا به این اختلال می‌تواند با استفاده از این قرص‌ها ترس و اضطراب خود را کنترل کند، حال شاید برای شما سوال پیش آید که بهترین داروی اختلال هراس چیست که در پاسخ باید گفت قرص‌ های اختلال هراس انواع متفاوتی دارند که پزشک با توجه به شرایط شما و نوع اختلالی که به آن دچار شده‌اید از بهترین آن‌ها استفاده می‌کند.

البته می‌توان به‌عنوان موثرترین دارو برای پانیک به قرص‌هایی چون فلوکستین، پاروکستین و سرترالین اشاره کرد. همچنین گاهی‌اوقات پزشک متخصص مغز و اعصاب از داروهایی چون مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین که از داروهای ضد افسردگی محسوب می‌شوند و همچنین داروهای ضد تشنج استفاده می‌کند. دیازپام یا کلونازپام نیز از قرص‌های ضد افسردگی محسوب می‌شوند که گاهی‌اوقات برای درمان پانیک نیز از آن‌ها استفاده می‌شود.

توصیه می‌شود قرص های اختلال هراس را بدون مشورت با دکتر متخصص مغز و اعصاب مصرف نکنید، زیرا این قرص‌ها می‌توانند عوارض بیشتری را برای شما به همراه داشته باشند. از همین رو به شما پیشنهاد می‌کنیم که از مجموعه پذیرش ۲۴ کمک بگیرید و مشاوره‌های لازم را انجام دهید تا در نهایت بهترین دکتر مغز و اعصاب به شما معرفی شود تا با مراجعه به پزشک تشخیص اختلال و در ادامه درمان آن به‌موقع صورت گیرد.

شما می‌توانید درصورت مشاهده‌ی علائم اختلال هراس با یک مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید، گاهی‌اوقات درمان‌های دیگری جز قرص نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

درمان خانگی اختلال هراس یا پانیک با مدیتیشن، ورزش، خواب کافی و کم کردن مقدار مصرف کافئین قهوه و چای نیز توصیه میشود اما نظر متخصص پانیک درکنار انجام این روشهای درمانی مفید و موثر است.

درمان اختلال هراس در طب سنتی نیز امکان‌پذیر است که شما می‌توانید درصورت علاقه به این سبک از درمان مقاله اختصاصی مربوط به را مطالعه کنید تا به‌خوبی از شرایط درمان مطلع شوید.

سوالات متداول درباره حمله پانیک

عوارض بعد از حملات هراس و پانیک چیست؟

از شایع‌ترین عوارض مربوط به این اختلال می‌توان به خستگی، بی‌حالی، بدن درد و خواب‌آلودگی اشاره کرد.

آیا حملات پانیک می‌توانند با مرگ همراه باشند؟

معمولا چنین اتفاقی نمی‌افتد و این بیماری تهدیدی برای زندگی نیست، اما از آنجایی که می‌تواند آزاردهنده باشد، توصیه می‌شود نسبت به تشخیص و درمان آن بی‌توجه نباشید.

آیا اختلال پانیک باید درمان شود؟

بله. این اختلال اگر کنترل یا درمان نشود، می‌تواند مشکلات مختلفی را در زندگی روزمره شما ایجاد کند و باعث شود که از انجام کار و زندگی ناتوان شوید.

جمع‌بندی

در این مقاله به پاسخ سوال اختلال پانیک چیست پرداختیم و هرآنچه باید درباره‌ی این اختلال بدانید را نیز بررسی کردیم. اکنون شما با علائم و عوارض پانیک آشنا هستید، بنابراین نباید نسبت به علائم این اختلال بی‌توجه باشید، بلکه با مشاهده هریک از علائم باید با یک مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید تا روند تشخیص و درمان به سرعت انجام شود.

۰/۵ (۰ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
mayoclinicnhsverywellmind

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا