داروی کلونازپام | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Clonazepam

همه چیز در رابطه با زمان مصرف قرص کلونازپام، اختلالات دارویی و مطالب مرتبط با آن

آشنایی جامع با داروی کلونازپام Clonazepam

کلونازپام دارویی است که در مغز بر روی بعضی مواد که شیمیایی هستند و دارای غلظت های نامتعادلی هستند تاثیر می گذارد. از این دارو برای بیماری هایی مانند صرع و تشنج استفاده می شود. در بدن برخی افراد چه کودکان و چه بزرگسالان ممکن است اختلال تشنجی به وجود بیاید که می توان از کلونازپام استفاده کرد.
برخی اختلالات مانند هراس ها که به پانیک مشهور هستند نیز می توان به وسیله ی این دارو بهبود داد. افرادی که به داروهایی مانند دیازپام حساسیت دارویی نشان می دهند نباید از کلونازپام استفاده کنند. همچنین افرادی که بیماری های بسیار گسترده ی کبدی دارند نیز باید از مصرف این دارو خودداری کنند.
زمانی که از این دارو استفاده می شود باید علائم روانی فردی زیر نظر گرفته شود و در صورتی که فرد احساس افسردگی کرد و یا به فکر خودکشی افتاد و یا رفتارهای دیگری از خود نشان داد باید به پزشک معالج خود اطلاع دهد. زمانی که از این دارو استفاده می کنید نباید از مشروبات الکلی استفاده کنید.
کلونازپام ممکن است فرد را دچار افسردگی و وابستگی دارویی را در فرد ایجاد شود پس مصرف بی رویه آن مضر می باشد. این دارو باید در مکان امن نگه داری شود تا از دسترس عموم دور باشد و استفاده و خرید و فروش بدون نسخه ی این دارو غیر قانونی می باشد.

پیش از مصرف داروی کلونازپام Clonazepam

قبل از اینکه بخواهید از کلونازپام استفاده کنید باید برخی موارد را در نظر بگیرید، که یکی از مهم ترین این نکات آلرژیک بودن فردن به خانواده ی داروهای دیازپام می باشد که بسیار مهم است. اگر دارای بیماری پورفیری نیز می باشید باید به پزشک خود این موضوع را اطلاع دهید. داشتن بیماری آس و یا بیماری های مزمن ریوی موجب می شود تا فرد هنگام مصرف دچار مشکل شود، پس در این موارد نیز به پزشک خود اطلاع دهید.
داشتن اعتیاد به الکل و یا حتی مواد مخدر نیز باید در صورت وجود به پزشک اطلاع داده شود. افرادی که دارای تشنج می باشند و از کلونازپام استفاده می کنند حتما باید در طول دوره ی درمان خانواده ها و یا مراقب بیمار بسیار نسبت به افکار و رفتار بیمار باید دقت نماید زیرا افکار خودکشی به سراغ این افراد ممکن است بیاید.
افراد باردار باید قبل از استفاده حتما با پزشک مشورت نمایند زیرا این دارو ممکن است بر روی جنین تاثیرات منفی داشته باشد و مشکلات تغذیه و حتی تنفسی برای جنین به وجود آورد.  اما باید در نظر داشت که اگر مادر تشنج داشته باشد در طول دوره ی بارداری این موضوع از مصرف کلونازپام نیز خطرناک تر برای مادر و جنین می باشد.
حتی اگر در دوره ی شیردهی هستید نیز به پزشک معالج خود اطلاع دهید. به افرادی که زیر ۱۸ سال هستند و دارای اختلال پانیک هستند باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

نحوه مصرف داروی کلونازپام Clonazepam

داروی کلونازپام دقیقا باید براساس تجویز پزشک مصرف شود. زیرا برای درمان بهتر ممکن است پزشک دوز دارویی را افزایش و یا کاهش دهد. به هیچ وجه سرخود و بیش از حد مقرر پزشک از این دارو استفاده نکنید. این دارو موجب ایجاد وابستگی می شود پس همیشه دور از دست دیگران نگه دارید.
این دارو فقط برای درمان و مصارف کوتاه مدت استفاده می شود و نباید بیش از ۹ هفته از آن استفاده کرد به غیر از مواردی که پزشک خود تجویز کرده است، زیرا به گونه ای مخدر محسوب می شود اگر بیش از حد مصرف شود. هنگام مصرف قرص را به صورت کامل ببلعید و سپس آب بنوشید.
اگر مدت طولانی از این دارو استفاده می کنید حتما آزمایشات لازم پزشکی را نیز انجام دهید. برای جلوگیری از مشکلات دیگری که ممکن است رخ دهد به صورت ناگهانی کلونازپام را ترک نکنید و حتما با پزشک خود مشورت کنید.
اگر در صورت وجود بیماری هایی مانند تشنج و صرع از این دارو استفاده می کنید ولی بهبودی در بیماری خود نمی بینید حتما به پزشک خود این موضوع را اطلاع دهید.
برای درمان تشنج داروهای دیگری نیز مصرف می شود که باید به ترتیب آنها نیز دقت نمایید. در زمان استفاده از این دارو باید مراقب باشید تا این دارو به دست دیگران نیفتد زیرا این دارو اعتیاد آور است و موجب می شود افراد دیگری را نیز دچار مشکلاتی مانند اوردوز و مرگ نماید.

می‌توانید به صورت غیر حضوری و ۲۴ساعته،با پزشک آنلاین متخصص مغز اعصاب، تلفنی و متنی صحبت کنید، و از ایشان برای مصرف این دارو مشاوره بگیرید.

در صورت فراموش کردن مصرف داروی کلونازپام Clonazepam

اگر متوجه شدید که مصرف داروی کلونازپام را فراموش کرده اید هرچه زودتر آن را مصرف نمایید اما اگر به نوبت بعدی مصرف نزدیک باشد از استفاده ی مجدد آن خودداری نمایید و قرص فراموش شده را جبران ننمایید.
درصورتی که بیش از حد مجاز از این دارو استفاده کردید و دچار اوور دوز شدید هرچه زودتر خود را به نزدیک ترین اورژانس برسانید زیرا ممکن است حتی دچار کما شوید.

در طول مصرف داروی کلونازپام Clonazepam

زمانی که از کلونازپام استفاده می کنید از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا این معقوله دارای عوارض جانبی ی باشد. اثرات این دارو بر بدن افراد مختلف است و در برخی افراد ممکن است موجب کم شدن آگاهی شود پس اگر جزء این دسته افراد هستید پس در زمان استفاده از این دارو به هیچ وجه رانندگی نکنید، زیرا سرگیجه و ضعف عضلانی ممکن است کارایی بدن شما را پایین آورد.

عوارض جانبی داروی کلونازپام Clonazepam

مصرف هر دارویی ممکن است فرد را دچار آلرژی کند. در زمان مصرف کلونازپام نیز اگر دچار آلرژی مانند تنگی نفس و یا کهیر شدید و نتوانستید به درستی نفس بکشید از مصرف دارو خودداری کنید و خود را به نزدیک ترین اورژانس برسانید. در صورتی که علائم متفاوت تری و یا شدید تری داشتید پزشک معالج خود را باخبر کنید.
برخی علائم وجود دارد که ممکن است بسیار خطرناک باشد مانند، افزایش استرس و مضطرب بودن، حمله های پانیک، بی خوابی و یا خواب بیش از حد، عصبی شدن های مکرر و یا احساس آزار رساندن به خود. در صورتی که از کلونازپام استفاده می کنید ولی دچار تشنج های شدید می شوید هرچه زودتر به پزشک متخصص مغز و اعصاب خود اطلاع دهید.
تاثیر داروی کلونازپام در افرادی که سن بالایی دارند طولانی تر خواهد بود و موجب می گردد به دلیل ضعف عضلانی زمین بخورند، پس خانواده ی بیمار باید این موارد را در نظر بگیرند.

تداخلات دارویی با کلونازپام Clonazepam

هر دارویی ممکن است با طیف گسترده ای از دارو ها تداخل داشته باشد پس زمان مراجعه به پزشک تمام قرص هایی که مصرف می کنید را با پزشک در میان بگذارید.
این دارو با قرص های ضد درد تداخل نشان می دهد. از علائم این دارو کم شدن تنفس شل شدن عضلات و افسردگی بیان شد، پس حتی اگر برای یکی از این اختلالت از قبل قرص دیگری مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا دچار عوارض خطرناک این داروها نشوید.
حتی دارو های گیاهی و یا ویتامین ها هم می توانند با کلونازپام تداخل دارویی داشته باشند پس عوارض این دارو را جدی بگیرید و پزشک معالج خود را از همه چیز باخبر کنید.

ارتباط مستقیم با پزشک انلاین متخصص مغز و اعصاب

۳/۵ (۱ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا