دارو

داروی کلوبتازون بوتیرات | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | clobetasone butyrate

نام تجاری

Trimovate , Clobavate , Eumovate

کاربرد

بیماری‌های شدید التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت

Advertisement

اطلاعات دارویی : کلوبتازون بوتیرات در دسته کورتیکواستروئیدهای موضعی قوی طبقه‌بندی شده است. کورتیکواستروئیدهای موضعی همان آستروئید موضعی است. استروئیدهای موضعی علاوه بر مرطوب کنندگی (نرم کننده) برای درمان بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت استفاده می‌شود. آستروئید موضعی زمانی که علائم اگزما یا درماتیت عود می‌کند، استفاده می‌شود. کلوبتازون بوتیرات التهاب، خارش و قرمزی را تسکین می‌دهد و از این راه عود علائم را کاهش می‌دهد. این دارو یک درمان برای بیماری نیست، اما برای تسکین علائم کمک خواهد کرد.
به طور کلی کلوبتازون بوتیرات برای کودکان مناسب نیست، اگرچه گاهی اوقات، در شرایط خاص (اگزمای شدید در دست و پاها)، دکتر متخصص پوست ممکن است، دوره‌های کوتاه مدت از این دارو را برای یک کودک تجویز کند.
دوره‌های کوتاه مدت کلوبتازون بوتیرات نیز ممکن است برای درمان پسوریازیس مناطقی مانند صورت، آرنج و پشت زانوها تجویز شود. انواع مختلفی از کلوبتازون بوتیرات در دسترس است. برای مرطوب کردن نواحی آسیب‌ دیده پوست شما، کرم تجویز خواهد شد و اگر پوست شما خشک باشد پماد انتخاب مناسبی برای شما است.
نوعی از کلوبتازون بوتیرات (با نام تجاری Trimovate) نیز در دسترس است که حاوی دو عامل ضد باکتری (به نام اکسی تتراسایکلین و نیستاتین (nystatin)) است. ممکن است این نوع کلوبتازون بوتیرات برای استفاده کوتاه مدت در مواقعی که پوست عفونی شده است، تجویز شود و معمولاً دو بار در روز فقط برای مدت یک هفته استفاده می‌شود.
موارد منع مصرف کرم / پماد کلوبتازون بوتیرات

به تاریخ انقضای کلوبتازون بوتیرات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز کلوبتازون بوتیرات را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک، مصرف نکنید.
تداخل دارویی این دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی کرم / پماد کلوبتازون بوتیرات
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف کلوبتازون بوتیرات باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف کلوبتازون بوتیرات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر شما هرگونه عفونت پوستی دارید.
اگر شما روزاسه یا آکنه دارید.
اگر باردار یا شیرده هستید.
اگر شما سابقه واکنش آلرژیک به کرم پوستی خاصی داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی کرم / پماد کلوبتازون بوتیرات
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

احساس سوزش و حساسیت ، نازک شدن پوست ، علائم کشش دائمی ، درماتیت تماسی آلرژیک ، آکنه ، روزاسه ، رشد مو در محل استفاده ، کلوبتازون بوتیرات ممکن است از طریق پوست شما به جریان خونتان وارد شود.

اگر علائمی در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به‌ واسطه مصرف این دارو می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.
نحوه نگهداری کرم / پماد کلوبتازون بوتیرات

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement
متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا