اگزما | علائم،علل ابتلا، راه های پیشگیری و درمان

اگزما یکی از بیماری‌ها و آسیب‌های شایع پوستی در جهان می‌باشد، که انواع مختلفی دارد. این بیماری به طور معمول باعث خارش، التهاب، قرمزی و پوسته پوسته شدن ناحیه آسیب دیده، در هر سنی می‌شود.

اگزما چیست؟

اگزما از بیماری‌های شایع پوستی است که باعث خشک شدن پوست، خارش و قرمزی آن می‌شود. این بیماری ممکن است به صورت بثورات جلدی بسیار خفیف که بسیار سریع از بین می‌رود یا زخم‌های شدید با دوره طولانی‌تر باشد. بثورات پوستی غالبا با خارش همراه هستند. از بین بردن خارش پوست از اهداف اصلی درمان این بیماری به شمار می‌آید.

درماتیت پوستی از بیماری‌های شایع در نیوزلند است که از هر سه نفر، یک نفر آنها را درگیر می‌کند که بیشتر این افراد جوانان نیوزلندی هستند. همچنین ۱۵ درصد کودکان نیوزلندی نیز به اگزما، مبتلا می شوند.

اگزما (Eczema)

این نوع حساسیت پوستی در انگلیسی درماتیت (Dermatitis) پوستی نیز نامیده می‌شود، که یک بیماری التهابی، همراه با خارش و سوزش پوست و گاهی ضایعات پوستی سفت هم می باشد.

اگزما در چه دورانی از زندگی رخ می دهد؟

این بیماری پوستی، در همه دوران زندگی می‌تواند رخ دهد، اما به طور معمول در دوران کودکی در سال اول زندگی رخ می‌دهد. درماتیت معمولا در کودکان تا دوران نوجوانی بهبود پیدا می‌کند اما اگر بیماری شدید باشد، ممکن است تا بزرگسالی ادامه پیدا کند.

انواع اگزما

درماتیت آتوپیک

از رایج ترین اشکال اگزما، درماتیت آتوپیک می‌باشد. شروع این بیماری در دوران کودکی آغاز شده و با افزایش سن خفیف می‌شود، این بیماری ممکن است در بزرگسالی از بین برود. دکتر بیماریهای پوست این بیماری را تریاد آتوپیک به معنای سه گانه معرفی میکند، زیرا افراد مبتلا اغلب سه بیماری را تجربه می‌کنند، دو بیماری دیگر تب یونجه و آسم هستند. بیشتر افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک، به دو بیماری دیگر نیز مبتلا می‌باشند.

درماتیت تماسی

اگر پوست شما هنگام تماس با یک سری از مواد، قرمز و تحریک می‌شود، شما مبتلا به درماتیت تماسی هستید. درماتیت تماسی شامل دو نوع می‌باشد که یک نوع آن درماتیت تماسی آلرژیک می‌باشد، این نوع درماتیت در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن، به مواد تحریک‌کننده سطحی از جمله فلزات اتفاق می‌افتد. ولی نوع دیگر که درماتیت تماسی تحریک کننده است در اثر تحریک پوست به وسیله یک ماده شیمیایی ایجاد می‌شود.

درماتیت

اگزمای دیشیدروتیک

اگزمای Dyshidrotic که معمولا در زنان نسبت به مردان بیشتر اتفاق می افتد، به صورت تاول‌های کوچکی در ناحیه دست‌ها و پاها ظاهر می‌شود.

اگزمای دست

این نوع از بیماری، فقط در نواحی دست ظاهر می‌شود، که به اگزمای دست معروف است. شاغل بودن در محلی که استفاده از مواد شیمیایی تحریک کننده پوست بسیار زیاد است مانند: نظافت کاری یا آرایشگری، ممکن است باعث ایجاد این نوع درماتیت شود.

نورودرماتیت

این نوع درماتیت، رفتاری مشابه با درماتیت آتوپیک را از خود نشان می دهد و می تواند لکه ها ضخیم و پوسته پوسته شده را روی نواحی درگیر شده ایجاد نماید.

درماتیت سکه‌ای

درماتیت سکه‌ای، همین طور که از اسمش پیداست، می‌تواند لکه و زخم‌های سکه‌ای را بر روی پوست شما ایجاد کند. این نوع حساسیت پوستی با خارش زیادی همراه است و تفاوت زیادی با سایر درماتیت‌ها دارد.

درماتیت استازیس

درماتیت استازیس که با خارش، درد، قرمزی و تورم همراه است، در اثر نشت مایعات از رگ‌های ضعیف شده خونی به داخل پوست اتفاق می‌افتد.

دکتر درماتیت میتواند نوع بیماری را تشخیص دهد و روند درمان شما را مطابق با علت و نوع بیماری جلو ببرد.

حساسیت پوستی

حساسیت پوستی که به آلرژی پوستی نیز معروف است، این درماتیت در نتیجه تماس پوست با ماده حساسیت زا ایجاد می شود. بثورات جلدی قرمز و خارش داری که همراه با تاول و برجستگی های کوچکی است در روی پوست ظاهر می شود. بثورات پوستی ایجاد شده در نتیجه، پاسخ سیستم ایمنی بدن به ماده حساسیت زا، ظاهر می شوند.

 

اگزما واگیردار است؟

اگزما از بیماری های واگیردار نیست، یعنی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود. ولی پوست مبتلا به اگزما، در برابر بیماری‌های عفونی مانند: زگیل و تبخال، بسیار آسیب پذیر است. این بیماری نوعی درماتیت است و در افرادی که آلرژی‌های از جمله: تب یونجه و آسم دارند امکان مبتلا شدن به اگزما بیشتر است.

دلایل ابتلا به اگزما

 • آلرژی می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود.
 • حساسیت به موادی از جمله: گرده گل، مواد غذایی، حیوانات خانگی و غیره نیز باعث بیماری اگزما می‌شوند.
 • تماس فیزیکی با مواد شیمیایی، رنگ‌ها و پارچه‌هایی که ممکن است فرد به آن‌ها حساسیت داشته باشد نیز در ایجاد این بیماری دخیل هستند. بثورات جلدی که در نتیجه این بیماری ایجاد می‌شوند، درماتیت نام دارند.

دلایل ابتلا به اگزما

 • عوامل ژنتیکی و ارثی می‌توانند در ایجاد بیماری اگزما نقش داشته باشند.
 • اختلال در عملکرد سیستم ایمنی باعث ایجاد بثورات پوستی به عنوان پاسخ التهابی ناخواسته می‌شود.
 • خشکی پوست در اثر عوامل شیمیایی یا محیطی، حساسیت پوستی را افزایش می‌دهد.

برخی از مواد یا شرایط به نام عوامل محرک می‌توانند باعث تشدید اگزما شوند:

محرک‌هایی وجود دارد که باعث تشدید اگزما می‌شوند، از جمله این مواد: شوینده‌های شیمیایی، گرما، تعریق زیاد، استرس و اضطراب، خشکی پوست، عفونت پوستی، صابون‌ها، کپک‌ها، گرد و غبار و همچنین گرده گل‌ها می‌باشند.

مراجعه به دکتر اگزما باعث می‌شود که به راحتی دلیل ایجاد اگزما مشخص شود و عواملی که باعث حساسیت پوستی در فرد می‌شوند، شناسایی شوند.

اگزما در کودکان

 

علائم و نشانه‌های اگزما

 

درماتیت پوستی معمولا از پوست صورت شروع می‌شود و سپس به دست و پا منتقل می‌شود. افراد نوجوان بثوراتی را در آرنج و زانوی خود مشاهده می‌کنند ولی در بزرگسالان دست و پاها بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

علائم عمومی اگزما

 • خارش در پوست که برای افراد بسیار اذیت‌کننده می‌باشد و باعث ایجاد زخم و عفونت‌های پوستی می‌شود.
 • دانه دانه شدن پوست که ناشی از تاول‌های وزیکولی ایجاد شده است.
 • قرمزی که بر اثر رگ‌های خونی پوست و جریان اضافی خون در پوست ایجاد می‌شود.
 • پوسته پوسته شدن پوست حاوی بثورات
 • ضخیم و خشن شدن قسمت‌هایی از پوست

درمان اگزما

هدف تمام درمان‌های مورد استفاده برای این بیماری، کنترل یا از بین بردن خارش پوست می‌باشد که در صورت عدم درمان، عفونت‌های پوستی ایجاد می‌کند. اگر اگزما حالت خفیفی داشته باشد، برای کنترل آن باید از عوامل تحریک‌کننده پوست اجتناب شود، از مرطوب‌کننده و نرم‌کننده‌های پوستی استفاده شود، در اسرع وقت با دیدن بثورات یا خارش‌های پوستی به پزشک متخصص پوست، مراجعه نمایید.

داروهای اگزما

توجه داشته باشید، تمام داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می‌شود باید توسط متخصص پوست تجویز شوند، زیرا فقط متخصص پوست و مو می تواند نوع اگزما و درمان مرتبط با آن را تشخیص دهد.

 • استفاده از پماد و کرم‌های کورتیکواستروئیدی در کاهش خارش و قرمزی بیماری موثر است. این پماد باید به صورت یک لایه نازک بر روی پوست قرار داده شود، به دلیل اینکه در مقدار زیاد لایه پوست را نازک می‌کند. بهترین زمان مصرف این پماد بعد از استحمام می‌باشد زیرا در این زمان، پماد به راحتی جذب پوست می‌شود. این دارو به صورت خوراکی نیز می‌تواند تجویز شود.
 • در مواقعی که متخصص پوست، داروی کورتون را برای درمان بیماری توصیه نمی‌کند، از پماد Pimecrolimus (Elidel) برای قسمت‌های آسیب دیده پوست صورت، سر و اطراف چشم استفاده می‌شود.
 • استفاده از داروی آنتی هیستامین در بهبود خارش پوست موثر است و خواب آلودگی ناشی از آن برای غلبه بر تحریک پوستی و بی‌خوابی بسیار مفید می‌باشد.
 • پوست آسیب‌دیده و ترک‌خورده به راحتی به وسیله، باکتری و قارچ‌ها آلوده می‌شود، باکتری استافیلوکوکوس اورئوس لکه‌های چرکی و پوسته‌های زرد را روی پوست ایجاد می‌کند که باعث عفونت باکتریایی می‌شوند. استفاده از داروهای آنتی بیوتیکی به درمان این عفونت کمک می‌کند.
 • داروهای آنتی بیوتیکی در شکل‌های مختلف مانند: پماد، شربت، کپسول و قرص خوراکی قابل استفاده می باشند. داروهای ضدقارچی در درمان عفونت‌های قارچی موثر هستند.
 • در درمان اگزماهای شدید از اشعه درمانی با استفاده از اشعه ماورا بنفش، استفاده می‌شود. در این روش فرد مبتلا به مدت چند دقیقه و دو تا سه بار در طول هفته در معرض اشعه UVA / UVB قرار می‌گیرد، این دوره درمانی ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد.
 • رژیم درمانی نیز از درمان‌های پیشنهادی برای درمان اگزما در کودکان است، ولی این درمان برای همه کودکان نمی‌تواند موثر باشد.

بهترین آنتی بیوتیک برای درمان اگزما کدام است؟

دکتر درماتوپاتولوژی با توجه به نوع درماتیت پوست، برای شما دارو تجویز می‌کند، اگر درماتیت منطقه وسیعی از بدن شما را درگیر کند باید از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده نمایید. که معمولا فلوسلوکساسین به مدت یک هفته تجویز می‌شود. در صورت حساسیت به پنی سیلین، ممکن است کلاریترومایسین تجویز شود.

درمان قطعی اگزما

علاوه بر داروهایی که متخصص پوست برای درمان درماتیت شما تجویز می‌کند، برای درمان قطعی اگزما، باید اقدامات زیر انجام شود:

حداقل دو بار در طول روز از مرطوب‌کننده بدن استفاده نمایید.

کرم و پماد ضد خارش را به ناحیه آسیب‌دیده پوست مالش دهید.

ناحیه آسیب دیده را خارش ندهید و آن را باد بزنید.

با آب ولرم حمام کنید.

از صابون‌های حمام، بدون بو و رنگ استفاده کنید.

 

بهترین کرم برای درمان اگزما

امروزه کرم‌ها و لوسیون‌های فراوانی توسط شرکت‌های تولید کننده لوازم دارویی و بهداشتی به بازار عرضه می‌شود که هر کدام هم ممکن است برچسب‌های بهترین کرم برای درمان اگزما را داشته باشند، فرد مبتلا هیچ وقت نمی‌تواند بدون تشخیص نوع درماتیت خود توسط متخصص پوست، به صورت خودسرانه از این کرم‌ها استفاده نماید. اگر به دنبال بهبودی درماتیت خود هستید متخصص پوست و مو آنلاین می‌تواند بهترین پماد برای درمان اگزما را به شما معرفی نماید.

 

اگزما

پیشگیری از اگزما

رعایت موارد زیر می‌تواند در جلوگیری از اگزما یا تشدید آن موثر باشد:

 • استفاده از مرطوب‌کننده پوست در طول روز، حتی در صورت نداشتن علائم بیماری، زیرا استفاده از مرطوب‌کننده بعد از استحمام باعث می‌شود که رطوبت پوست شما حفظ شود.
 • استفاده از روغن‌های مناسب و مرطوب‌کننده در آب حمام، برای افرادی که دارای پوست خشک و مستعد اگزما هستند.
 • استفاده از مرطوب کننده‌های مختلف موجود در بازار، با صلاحدید متخصص بیماریهای پوست برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی لازم است.
 • استفاده از لباس‌های نخی و پنبه‌ای، استفاده از صابون‌های ضد باکتریایی، استفاده از آب ولرم و دوش کوتاه مدت، ماساژ آرام پوست بدن و استفاده از حوله نرم، پرهیز از خوردن غذاهای آلرژی زا نیز در جلوگیری از حساسیت پوستی موثر است.
 • عدم استفاده مستقیم از حلال‌های ضدعفونی‌کننده، پرهیز از قرار گرفتن مستقیم در برابر گرما، سرما و نور خورشید، استفاده از مرطوب‌کننده در زمستان و تابستان در بهبود بیماری کمک کننده است.
 • استفاده از دستکش یا بانداژ کردن محل زخم و بثورات در افراد مبتلا به حساسیت پوستی برای جلوگیری از خارش پوست، توصیه می‌شود. همچنین کوتاهی ناخن‌ها هم از موارد ضروری به شمار می‌آید.

بیماری اگزما، یک نوع بیماری پوستی شایع در سراسر جهان است که می‌تواند در تمام نواحی پوست بدن ظاهر شود. این بیماری انواع مختلفی دارد که نوع آن بستگی به تماس فیزیکی با مواد آلرژی‌زا یا حساسیت‌های فردی دارد. همه افراد در هر سنی می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند، ولی نوع خفیف آن بعد از سال‌ها با درمان‌های صحیح و به موقع ممکن است که از بین برود. بعضی از انواع آن فقط قابل کنترل هستند.

بهترین راه برای درمان درماتیت، تشخیص به موقع آن و آغاز دوره درمان است. پس اگر در بدن خود احساس خارش و سوزش دارید، در اولین فرصت به دکتر متخصص پوست آنلاین مراجعه نمایید. به هیچ عنوان، خودسرانه دارو مصرف نکنید، زیرا ممکن است مصرف داروی اشتباه، بثورات پوستی شما را شدید تر کرده و راه درمان را مشکل کند.متخصص پوست با توجه به تجربه خود در این زمینه، نوع درماتیت را تشخیص داده و متناسب با آن، برای شما دارو تجویز می کند.

جوش های ریز و تاول روی دست همراه با خارش

سوال بیمار:

وب سایت یا اپلیکیشن پذیرش۲۴، این امکان را برای شما فراهم کرده است که، به صورت غیر حضوری و آنلاین، به صورت متنی یا تلفنی از پزشکان متخصص، مشاوره آنلاین متخصص پوست  بگیرید و از ایشان برای درمان اگزمای پوست خود یا اطرافیانتان راه درمان بخواهید.

۳.۳/۵ (۱۳ نظر)

منبع
healthlinemayoclinicsoutherncrossmy.clevelandclinic.

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
131 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین
حسین
13 روز قبل

سلام دستم جوش های ریزی زد بعد خارش شدید وقرمزی به مرورم بیشتر شده چیکار کنم

محمد ناصر
محمد ناصر
24 روز قبل

دوستان من هم از بچگی به اگزوما دچار بودم و گاهی اوقات نشون میداد خودشو..این دفعه خیلی شدید شد و قسمت بین بازو و ساعد پر شد از دونه و حتی کمی تاول و حسابی قرمز شده بود .
چند تا نکته در مورد اگزوما هست :
اول از همه پرهیز غذایی
ی مدت یکسری چیز ها مثل تخم مرغ و ادویه و با حتی چربی رو بذارید کنار که متوجه بشید از چیه چون احتمال ۹۹ درصد با پرهیز غذایی درست میشه …یکی از دلایل می‌تونه غلظت خون باشه و یا حتی فعالیت بیش از اندازه کبد

و در کنارش من پماد کالاندولا گرفتم از داروخونه و بهلامین ۸ درصد ( کالامین) به این صورت که اول با بهلامین شست و شو دادم و وقتی یکم خشک شد روش پماد رو زدم و الان خیلی بهتر شده ..
پرهیز غذایی مهم تر از همشه ، من خودم ظاهراً به ادویه حساس بودم چون به شدت فلفل مصرف میکردم

سارا
سارا
26 روز قبل

بدترین بیماری همین اگزماس.عود میکنه.فقط با تغذیه هس ک کاملا رفع میشه.من همه راهها رو رفتم و کلی هزینه کردم برای انواع کرمها.ولی با اصلاح تغذیه خوب شدم

ارا
ارا
پاسخ به  سارا
13 روز قبل

میسع بیشتر راهنمایی کتید مثلا چجور تغذیه ای؟

محمد ابراهیمی
محمد ابراهیمی
29 روز قبل

سلام وقت بخیر مدتی هست خارش دست دارم و با مراجعه به دکتر گفتن پماد نلا اگزما استفاده کن ولی هنوز استفاده نکردم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

‌‌...
‌‌...
1 ماه قبل

سلام دستام کاملا چاک چاک شده از اگزما باید چیکار کنم

پریا
پریا
1 ماه قبل

برای کسانی که اگزمای دست و پا رو دارن تحمل میکنن ، کرم مرطوب کننده اوسرین و اوره رو پیشنهاد میکنم … من دیگه از زندگی سیر شدم …از دست این اگزما دیگه خسته شدم ..دست هام تاول ریز میزنه و در حد دیوانه کننده ای میخاره… ولی تا حد زیادی این کرم بهم کمک کرد …ولی همینکه از این کرم استفاده نمیکنم باز در صورت تماس دست هام با مایع شوینده یا حتی مواد خوراکی مثل گوجه ، سریعا به حالت قبل برمیگرده ‌..

راضیه شهریاری
راضیه شهریاری
پاسخ به  پریا
3 روز قبل

سلام شهریاری هستم ،اگه میخوای کیستت به طور قطعی دفع بشه و دیگه هیچوقت تخمدانت کیست ساز نشه بیا یه قرص برات تجویز کنم مشکلت از ریشه حل شه ،با این شماره تماس بگیر یا پیام بفرست ۰۹۹۳۴۴۰۷۱۸۶ ، هزینه نسخه ۲۵۰ به مناسبت ایام محرم ۲۰۰ تومان ،

برای پسر دار شدن هم میتونید پیام بفرستی راهنماییتون کنم

ندا
ندا
1 ماه قبل

سلام من یمدته پوستم یهوخارش میگیره اولش مثل پشه زدگیه ولی هرقسمت ازبدنم مدل زخمش متفاوته.ولی دراخررنگش انقدتیره تیره میشه به سمت سیاهی .نمیدونیدچه نوع بیماری هست

گرگانی
گرگانی
1 ماه قبل

سلام دخترم ۱۲ماهشه یه یک ماهی هست که بدنش قرمز شده که دکتر بردیم میگه اگزما هست پماد داده ولی تاثیر نداشته
الان نمی‌دونم چیکار بکنم چه دارویی بهش بدم؟

Hasti
Hasti
پاسخ به  گرگانی
1 ماه قبل

کرم آردن آتوپیا

A.B
A.B
پاسخ به  گرگانی
22 روز قبل

سلام. بچه برادر من مشکلی شبیه به کودک شما داشت. هیچ کرم و پمادی روش اثر نداشت. بعد از مراجعه به پزشک متخصص، ایشون مشکل رو فهمید و شیر خشک کودک رو عوض کرد و مشکل حل شد. علتش حساسیت به شیرخشک بود. لزوما این مشکلات با کرم و پماد حل نمیشن. پزشک شیر خشک نان رو قطع کرد و به جاش گفت از شیر خشک آپتامیل پپتی که متاسفانه کمیاب و وارداتی هم هست استفاده کنید. در کل منظورم این نیست شما هم سرخود اینکار رو کنید، ولی اگر تا بحال مشکل بچه حل نشده، یعنی مشکل چیز دیگری است. حتما دوباره به یک متخصص خوب مراجعه کنید.

محمد
محمد
1 ماه قبل

من دستام تاول های ریز زده
و هر روز بیشتر میشه
فقط یکی از دستام هست
بعضی هاشون درد میکنه و بعضی هاشون میخاره
میتونه از شستشو با آب داغ باشه؟

یحیی احمدی
یحیی احمدی
1 ماه قبل

سلام شغلم کاشی کاری هست نزدیک۱۷ سال هست که اگزما یا همون حساسیت پوستی شدید دارم مجبور شدم شغلم رو عوض کندتا به حال به هر دکتری مراجعه کردم خوب نشدم واقعا وحشتناکه کل دستام میگیره دونهای ریز آبدار با خارش خیلی شدید که بعضی وقتا آرزوی مرگ میکنم اگه کسی راه کاری دارویی که اثر بخشی زیاد باشه معرفی کنه ممنون میشم ۰۹۱۹۱۳۴۳۷۸۶

Mrs_amiran
Mrs_amiran
پاسخ به  یحیی احمدی
1 ماه قبل

روغن بنفشه و سرکه سیب هم استفاده کنید شاید براتون جواب بده

سارا
سارا
پاسخ به  یحیی احمدی
26 روز قبل

فقط با تغدیه کاملا رفع میشه

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  یحیی احمدی
11 روز قبل

پماد مگاکورت بزن بابای منم شغلش همینه ولی با این پماد بهتر شده

سعید گوهری ایلام
سعید گوهری ایلام
1 ماه قبل

سلام پشت گردنم یخورده پایینتر اگزما گرفتم درمان قطعیش چیه

نظری
نظری
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر پوستم در ناحیه پاین کمر بند خارش داره رفتم دکتر پماد داده وقت که پماد مصرف میکنم خارش نداره دوروز که مصرف نمیکنم دو باره خارش میگیره دلیل چی میتونه باشه

زینب
زینب
2 ماه قبل

سلام من ۸ساله اگزما دارم کف دوتا دستم بشدت خشکه و میخاره کم کم داره به کل دستام سرایت میکنه داستگاه اوزون و فوتو هم استفاده کردم اوایل خوب بود الان بدترشده واقعا دیگه خسته شدم بنظرشما درمان قطعی داره؟اگه داره راهش چیه

سارا
سارا
پاسخ به  زینب
26 روز قبل

فقط سویق جوابه.برا من معجزه کرد

محمدرضا
محمدرضا
2 ماه قبل

من بعد از واکسن ریش و سبیلم قرمز میشه و پوسته پوسته نمیدونم اگزماست یا پزوریازیس تفاوت این دوتا چیه

نگی گنگ
نگی گنگ
2 ماه قبل

من اگزما دارم
فقط نه سالمه
میشه راه حل بدید

Sara
Sara
3 ماه قبل

سلام ایا احتمال ورم زیاد پیشانی براساس اگزما هس؟ کلا قیافمو عوض کرده

سعیده
سعیده
3 ماه قبل

سلام چند سالی هست که بعداز خوب شدن تبخال روی دستام جوشهای ریز میزنه کم کم درشت میشه جوشها به هم اتصال پیدا میکنه و یه سطح قرمز ایجاد میشه لطفا راهنمایی کنید

مبینا
مبینا
3 ماه قبل

سلام دخترم زیر لبش قرمز شده و کم کم داره سیاه میشه بردم دکتر دارو داد فایده نداشت لطفا کمک کنید

actor
actor
پاسخ به  مبینا
3 ماه قبل

از دکتر روغنی براش وقت بگیر

ریگی
ریگی
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من الان حدود ۸ ساله که بیماری پوستی اگزما دارم و این بیماری کف دستم است پیش هر دکتری رفتم کرم دست ساز نرم کننده و قرص حساسیتی بهم میده اما تأثیری نداره و اصلأ خوب نمیشه

سعید امامی
سعید امامی
پاسخ به  ریگی
2 ماه قبل

منم همین مشکل ۳سال داشتم وهمین داروهای دستساز و قرص حساسیت بهم میدادن که فقط چندروز بهتر میشد وبعد دوباره شروع میشد تا اینکه چکاب دادم وکمبود شدید ویتامین دی داشتم و کبدمم چرب بود الان چندماه قرص ویتامین دی مصرف میکنم و شیرینی جات ونوشابه کلا گذاشتم کنار وخداروشکر خوب شده

ankara seo
ankara seo
3 ماه قبل

İhtiyacınız olan çayyolu web tasarım, kızılay web tasarım, batıkent web tasarım, çukurambar web tasarım web sitesini yapıyoruz.

سدنا دهقان
سدنا دهقان
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید خواهرم ۹ساله هس وحدود ۴سال میشه اگزما شدید پوستی در کف پا داره وهرچه پماد مصرف کرده خوب نشده وخیلی اذیت هست ونمیتونه راه بره لطفا کمکش کنید

pariyanazari01@gmail.com
pariyanazari01@gmail.com
پاسخ به  سدنا دهقان
2 ماه قبل

سلام ببخشید من خودم اگزما شدید داشتم که کل بدنم درگیر بود وبالاخره که از شهر مون من فرستادن به کلینیک آلرژی تهران و دکتر تطرانی عزیز درمان شدم و واکسن دادن که خوب شدم

آیهان
آیهان
پاسخ به  pariyanazari01@gmail.com
2 ماه قبل

سلام اسم کلینیکتون چی بود و آدرسش کجای تهران

مریم
مریم
پاسخ به  pariyanazari01@gmail.com
2 ماه قبل

با سلام‌من حدود دو هفته هست که زیر لب و چانه قرمز مایل به قهوه ای شده و اطراف بینی هم شده دکتر هم رفتم سه نو پماد داده اولی پماد رکوبیزول دومی درواتین باریک و سومی زینک که حدود ۹ روزی هست استفاده میکنم ولی اصلا تاثیری نداشته لطفا راهنمایی کنید و گاهی اوقات صورتم میسوزه

kızılay web tasarım
kızılay web tasarım
4 ماه قبل

Profesyonel ankara web tasarım, ankara seo, çayyolu web tasarım, çankaya web tasarım hizmetleri ankara seo

penis enlargement in ankara doctors
penis enlargement in ankara doctors
4 ماه قبل

That was one of the most intriguing blog posts I’ve read, looking forward to more!

مژگان
مژگان
4 ماه قبل

سلام کناربینی به‌شدت میخاره وسوزش داره وقرمزمیشه بایدچیکارکنم

حمیدی
حمیدی
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر من صورتم چند روز جوش خیلی کوچک قرمز دراومده انگار صورتم لک کوچک قرمز شده منظورم همو ن جای جوش یعنی همون اگزماس‌‌ چی پماد بزنم حتی خارش هم داره

نام مریم نفریه
نام مریم نفریه
4 ماه قبل

مریم نفریه

نام مریم نفریه
نام مریم نفریه
پاسخ به  نام مریم نفریه
4 ماه قبل

سلام من روی شقیق نزدیک چشم چپم اگزما گرفته خارش وپیوسته پوسته شدن دا ره درمان چییه

دلوین
دلوین
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر و خسته نباشید ببخشید من چهار ماهه حامله ام و تقریبا دو سه هفته ای میشه زیر بغل هام و زیر سینه هام اگزما زده و خارش شدیدی دارم و نمیدونم چکار کنم پماد هیدروکورتیزون و کلیندامایسین هم استفاده کروم ولی خوب نشده چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

داریوش هخامنشی
داریوش هخامنشی
پاسخ به  دلوین
4 ماه قبل

بزایی خوب میشی نگران نباش

الهه
الهه
پاسخ به  دلوین
3 ماه قبل

بتامتازون استفاده کن

شادان
شادان
پاسخ به  دلوین
1 ماه قبل

بدچیزیه خارش زیربغل وسینه

مامان دلفین
مامان دلفین
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر و خسته نباشید ببخشید من چهار ماهه حامله ام و تقریبا دو سه هفته ای میشه زیر بغل هام و زیر سینه هام اگزما زده و خارش شدیدی دارم و نمیدونم چکار کنم پماد هیدروکورتیزون و کلیندامایسین هم استفاده کروم ولی خوب نشده چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

امینی
امینی
5 ماه قبل

من شخصی را میشناسم کە صددرصد اگزما را درمان میکند ، بە شیوە سنتی و بدون بازگشت ، اینو فقط در راە خدا نوشتم برای درمان عزیزانی کە اینو دارن این شمارە تلفن من برای کسانی کە خواستن ، ادرس شھرستان سردشت است ، ٠٩١۴۵۴٢۵۴٣٠

آخرین ویرایش 5 ماه قبل توسط امینی
حمید سجلاتی
حمید سجلاتی
5 ماه قبل

سلام دکتر
وقت بخیر
من حدود ۶ سال پیش توی معدن مس دچار اگزما و تنگی نفس شدم که رفتم دکتر و از داروهاش فقط هیدروکسی زین تجویز شده رو مصرف میکنم
حدود یکسال میشه که مشکل حادی نداشتم اما سه چهار ماه میشه وقتی صورتم رو اصلاح میکنم قسمتهای همیشه مشخصی بلافاصله قرمز میشه که در مدت دو روز خوب میشه….
ممنون میشم راهنماییم کنید.
سپاس از بزرگواری شما…
Sejellatihamid@gmail.com

فرهادی
فرهادی
5 ماه قبل

سلام ۷ساله که دستهای من اگزما دارن به شکل جوش در زیر پوست درمیان که خارش زیادی ایجاد میکنن دکتر رفتم کرم دست ساز و آبرسان داده قرص ضد خارش که شبها استفاده کنم ودستکش نخی بپوشم اینهارو که انجام دادم الان خدارو شکرخیلی بهتر شده اما هنوز خشکی پوست و خارش دارم لطفا راهنمای کنید

مریم
مریم
پاسخ به  فرهادی
1 ماه قبل

سلام. یه آیه قرآن هست که سه تا سه شنبه موقع غروب آفتاب روی محل با خودکار بنویسید بعد از سه شنبه سوم کاملا خوب میشه.آیه : و اذا بطشتم بطشتم جبارین.

محمد اله نظری
محمد اله نظری
پاسخ به  مریم
1 ماه قبل

بهترین درمان کننده اکزما کیه

محمد
محمد
5 ماه قبل

سلام منم العان چند سال هست که سرم بابغل بینیم بابغل گوشم پوست پوست میشه ازگوگل سرچ کردم دیدم اگزما هست یه پماد هم گرفتم زدم یه مدت خوب میشه ولی بعد چند ماه دوباره خارش میگیره

مصطفی دهقان
مصطفی دهقان
پاسخ به  محمد
5 ماه قبل

سلام قرص شاه تره هر۸ساعت بخورید
ادویه جات و تخم مرغ نخورید

فاطمه
فاطمه
5 ماه قبل

سلام خداقوت
ممنون بابت مطلب خوبتون
ببخشید من تقریبا از ۳ سالگی اگزما داشتم و الان که ۱۹ سالمه داره بد تر میشه و تقریبا بدنم از اگزمای سکه ای پر شده پمادی رو که قبلاً دکترم تجویز کرده بودن استفاده کردم ولی تاثیری نداشت حتی کوچکتر هم نشدن
ممکنه راهنمایی کنید

مصطفی دهقان
مصطفی دهقان
پاسخ به  فاطمه
5 ماه قبل

قرص شاه تره هر ۸ساعت بخورید ادویه جات و تخم مرغ هم نخورید

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  مصطفی دهقان
4 ماه قبل

دائم خوب میشه یا موقت هست بعد کلا نباید تخم مرغ بخورم؟

آخرین ویرایش 4 ماه قبل توسط فاطمه
Marjani
Marjani
5 ماه قبل

سلام بنده الان بمدت دوساله کف سرم بشدت خارش داره والان حدود دوماهی هست که چونم وسط ابروم و بغلای بینیم قرمزو پوسته پوسته میشه میخاره چه پمادی بزنم که خوب شم

داود
داود
5 ماه قبل

بچه ها سلام اونایی که اگزما دارن حتما برای ظرف شستن از دستکش و آب ولرم استفاده کنن چون موقعه ای که از مایع ظرفشویی یا دستشویی با آب داغ استفاده کنین بدتر میشه حتما ناخن ها رو هم بگرین از پماد بتامتازون و پماد آ د استفاده کنین خیلی جواب خوبی میگرین

Smaeil.hedayati@
Smaeil.hedayati@
6 ماه قبل

سلام بهترین دکتر آلرژی هست وبعد بیمارستان رازی ونمونه برداری از پوست

محمد اله نظری
محمد اله نظری
پاسخ به  Smaeil.hedayati@
1 ماه قبل

کدام دارومفییدبرای اکزامااست فوی جواب بگوءید

venus
venus
6 ماه قبل

سلام.من ۵ ساله اگزما دارم و فقط رو کف یکی دستم هست و خود به خود لای پوست باز میشه و تا کتفم درد میگیره(البته قبلا جاهای دیگه بدنمم بود و حتی یبار دو طرف گردنم خود به خود کبود شده بود ولی الان فقط رو یکی از دستام هست)پیش متخصص هم زیاد رفتم ولی فایده نداشته میشه راهنماییم کنید.ممنون

الهه
الهه
پاسخ به  venus
6 ماه قبل

روغن درخت چای هست …من الان یکهفته ست دچاراگزماخفیف شدم دو روزه دارم ازاین روغن میزنم فعلا خارش نداره

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  الهه
5 ماه قبل

به عنوان درمانه یا فقط خارش رو کم میکنه؟

رضا
رضا
6 ماه قبل

سلام من جاهایی از بدنم اگزما هست الان یه ماهه رفتم دکتر پماد ترکیبی دادن استفاده کردم اونجاها خوب میشن میبینم باز از یه جای دیگه دراومده. من چیکارکنم مشکلمو به کی بگم؟ لطفا راهنمایی کنیین ممنون میشم

محسن
محسن
7 ماه قبل

سلام دوروزی هست پوست صورتم خیلی خارش وقرمزی داره میشه بفرمایین چیکارکنم

رستا
رستا
7 ماه قبل

سلام دوستان بنده ۱۴ سالمه و حدود یک ساله که با اگزما پوستی همچنین بنده پوست مرغی هم دارم و ارثیه سرو کله میزنم چندین بار دکتر رفتم اما وقتی یه ناحیه خوب میشه ناحیه بعد اگزما میزنه و خارش داره منو دیوونه میکنه همش کرم میزنم دارو مصرف میکنم اما نمیشه یک بار روی ترقوم بود و درحال حاصر روی پای سمت راستمه

ابوالفضل
ابوالفضل
7 ماه قبل

سلام من دور دهان و اطراف چشمم خارش و تاول زده باید چکار کنم

جنید
جنید
7 ماه قبل

سلام بنده به اگزمای دست مبتلا هستم دستام زیاد خارش میده وقتی میخارونم اب و خون میده دکترم رفتم دارو دادن ولی خوب نمیشه لطفا کمک کنید ممنون میشم

مژده
مژده
پاسخ به  جنید
5 ماه قبل

لطفاً از داروخانه های که پماد ساختنی دارند پماد اگزما رو تهیه کنید و روزی دوبار یک لایه ضخیم از پماد رو روی محل اگزما قرار دهید.اگرشیراز زندگی میکنید داروخانه بابک پماد ساختنی اگزما رو داره که عملکرد فوق العاده ای داره

بی نام
بی نام
پاسخ به  مژده
5 ماه قبل

سلام ترکیباتش چی هست

آلما
آلما
پاسخ به  مژده
4 ماه قبل

سلام منم ب تشخیص دکتر دچار اگزمای شدید پوست شدم داغونم برم داروخانه بابک بگم بهم پماد رو میدن؟؟

محمد
محمد
پاسخ به  جنید
5 ماه قبل

آردشده پوست بلوط بجوشان بزن بهش

اشرف وکیلی
اشرف وکیلی
7 ماه قبل

سلام
من ۴۶ سال سن دارم و مدت زیادی هست از خارش پوست در نواحی مختلف بدن رنج میبرم . پشت بازوها . و در قسمت های انگشت پا و زیر بغل و کشاله ران دچار زخم میشوم و جدیدا روی پوست سر قسمت پیشانی دچار تاول و قرمزی و زخم میشوم .
بنده شبها بیشتر معرض خستگی در بدن و حجم خارش بیشتری میشوم و بشیار درد اور وکلافه کننده هست . ممنون میشم راهنمای کنید

نسترن
نسترن
پاسخ به  اشرف وکیلی
6 ماه قبل

به نظرم بیماری گال داری

شمیلا
شمیلا
8 ماه قبل

سلام من چونه‌ام و دور بینیم‌ قرمز میشه و سوزش خارش دارم چند بار دکتر رفتم آبرسان سرم داده ولی اصلا خوب نشده خسته شدم همیشه خشکه پوستم انقد آبرسان ژل شستشو خریدم اصلا اسر نداشت لطفاً راهنمایم کنید؟؟؟؟

ستایش
ستایش
8 ماه قبل

سلام من ستایشم ۱۳سالمه من برای اولین بار این بیماری رو گفتم باید چیکار کنم کل بدنم زخم شده و خیلی میخاره

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  ستایش
8 ماه قبل

منم ۱۴ سالمه و از چهار سالگی اگزما دارم تا جایی که میتونی استرس رو از خودت دور کن. یکی از عواملی که باعث بدتر شدن اگزما میشه استرس هست. همینطور حتما حتما برو دکتر

محمد
محمد
پاسخ به  ستایش
3 ماه قبل

روزی ۸ لیوان اب بخور کرم اگزاسین روزی ۲ بار.تخم مرغ و ادویه جات هم نخور

محدثه
محدثه
8 ماه قبل

سلام من یک سال گال گرفتم ازیکی الان کل خانوادم داره هرچقددکتررفتیم خوب نمیشه یکی دوماهی خوب میشه دوباره درمیاد کسی میتونه کمکم کنه چیکارکنم

رضا
رضا
پاسخ به  محدثه
8 ماه قبل

گال بیماری هست که از طریق تماس مستقیم حتی در قاطی نمودن البسه خانوادگی انتقال داده میشه. لذا بهبودی مستلزم همراهی تمام خانواده در فرایند بهبودیست.. و دستورالعمل‌های بهداشتی سفت و سخنی لازمه از جمله رعایت بهداشت فردی. و شستشوی وسواس گونه تمام البسه. و استفاده از داروهای تجویز شده بطور کامل. چون حقیر تجربه این بیماری رودر مناطق عملیاتی داشته ام

صحت
صحت
پاسخ به  محدثه
8 ماه قبل

سلام منم ی بار گرفتم چند بار دکتر رفتم خوب نشد.اتفاقی ی نفر بم گفت اول دوش بگیر بعد ماست بمال بعد اینکه خشک شد برو دوش بگیر و سه بار این کار کردم کلآ از بین رفت.موفق باشین.

خانم نجفی
خانم نجفی
پاسخ به  صحت
7 ماه قبل

سلام من دست پام خارش می کنه خیلی اذیت دارم‌میشم خیلی دکتر رفتم دارو استفاده می کنم خوبه اما بعد از اتمام دارو بازم مثل قبل میشه چکار کنم

ناشناس
ناشناس
پاسخ به  خانم نجفی
6 ماه قبل

حنا بزار روی دستات

مهدی
مهدی
پاسخ به  محدثه
7 ماه قبل

سلام علیکم لطفاً جهت راهنمایی با این ۰۹۱۹۰۹۱۵۲۱۵تماس بگیرید

Ra
Ra
پاسخ به  محدثه
5 ماه قبل

سلام
علاوه بر درمان خودتون کل خانواده باید درمان بین لباس هایی که طی دوهفته قبل مصرف کردین هم شما وهم اعضای خانواده جوشانده بشه کمد لباسها تخت خواب وکل خانه رخت خوابهایی که طی دوهفته اخیر استفاده شده وفرشهاا همه سم زده شود

زهرا
زهرا
پاسخ به  محدثه
4 ماه قبل

سلام کل بدنتون رو نوره بکشید

زمانی
زمانی
8 ماه قبل

سلام من دخترم یک ساله هست والان مدتیه که لای پای دخترم خیلی قرمزشده اول فکرمیکردم که سوخته ولی الان به این نتیجه رسیدم که اگزماگرفته اگه میشه راهنمایی کنید که چطوردرمانش کنم به طوریک دست قرمزشده وهمچنان داره پخش میشه وزیادمیشه

مژده
مژده
پاسخ به  زمانی
5 ماه قبل

لطفاً پماد کلوتریملزول جلدی،کلوبتازول و هیدرو کورتیزون رو مخلوط کنید و درمحل آسیب دیده بمالید

مریم سعادتی
مریم سعادتی
8 ماه قبل

سلام پماد چی واس اگزما خوبه ؟

رضا
رضا
پاسخ به  مریم سعادتی
8 ماه قبل

با سلام ودرود. با توجه به نوع بیماری پوستی و علائم بالینی و شدت و ضعف التهابات پوستی و حتی نوع التهاب از تغییر رنگ تا عفونی و پوسته شدن گرفته تا خارش و خونریزی ودرد. حتما نیازمند ویزیت متخصص در این زمینه است. لذا به پزشک متخصص مراجعه واز داروی اینترنتی خودسرانه اجتناب فرمایید

فرزانه
فرزانه
پاسخ به  رضا
7 ماه قبل

منم ۱ونیم مبتلا به اگزمای شدید پوستی شدم وهردکتری رفتم نتیجه نگرفتم خارش شدید دارم وتمام بدنم درگیرشده ممنون میشم کسی راهنماییم کنه

هلیا
هلیا
8 ماه قبل

سلام
چند روز پیش رو ساعد دختر ۵سالم یه زخم شبیه سوختگی دیدم که اندازه عدس بود طی دو سه روز زخمش تقریبا اندازه یه سکه شده
وسطش حالت زخمه که خشک شده و دورش شبیه تاول
دکتر بردمش پماد موپیروسین و دوموپان و شربت زکسیفن تجویز کردم
خیلی ممنون میشم اگه بگین بیماری پوستیش حاد هست یا خیر
دکترش گفته بعد سه چهار روز دوباره بیارش

مریم
مریم
8 ماه قبل

با سلام‌من الان حدود یک هفته هست زیر چانه ام سرخ شده و هر پمادی میزنم و حتی وازلین پماد آن آن اصلا بهبود نداشته خارش هم نداره لطفا راهنمایی کنید حتی متخصص پوست هم رفتم یه کرم لایه بردار با یه کرم دست ساز داد اصلا بهتر نشد لطفا راهنمایی کنید خیلی اعصابم بهم ریخته

دکمه بازگشت به بالا