دارو

داروی واکسن فلج اطفال | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Poliovirus Vaccine

نام تجاری

Ipol

کاربرد

فلج اطفال

Advertisement

اشکال دارویی
واکسن

 اطلاعات دارویی فلج اطفال
فلج اطفال برای جلوگیری از یک عفونت خاص ویروسی به نام پولیو ویروس (فلج اطفال) استفاده می‌شود. پولیو ویروس عمدتاً کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و معمولاً توسط تماس فرد به فرد و همچنین با مصرف غذا یا آب آلوده گسترش می‌یابد. اکثر افراد مبتلا به فلج اطفال علائم خفیف یا بدون علائم هستند. با این حال، برخی از عفونت‌ها می‌تواند بسیار جدی باشد و باعث فلج بخشی از بدن مانند بازوها، پاها یا عضلات تنفسی می‌شود. هیچ درمانی برای عفونت فلج اطفال وجود ندارد، اما می‌توان از طریق واکسیناسیون آن را پیشگیری کرد. فلج اطفال با افزایش ایمنی بدن در برابر ویروس فلج اطفال کار می‌کند.
معمولاً پولیو یا فلج اطفال یک برنامه واکسیناسیون روتین برای نوزادان و کودکان است؛ همچنین ممکن است این برای بزرگسالانی که واکسینه نشده‌اند و در معرض خطر ابتلا به عفونت فلج اطفال قرار می‌گیرند (مثلاً برای افرادی که به کشورهایی با شیوع بیماری فلج اطفال مسافرت می‌‎کنند)، تجویز می‌شود.
مقدار و روش مصرف فلج اطفال

قبل از شروع درمان با فلج اطفال ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار فلج اطفال ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
فلج اطفال توسط یک متخصص تزریق می‌شود. این معمولاً به عضله بازو یا زیر پوست تزریق می‌شود. این دارو نباید به رگ تزریق شود.

موارد منع مصرف فلج اطفال

به تاریخ انقضای فلج اطفال توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز فلج اطفال را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی فلج اطفال را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف فلج اطفال در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. این دارو می‌تواند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشد.
تاثیر فلج اطفال بر رانندگی و کار با ماشین آلات
تزریق فلج اطفال برای افراد بزرگسال، ممکن است باعث سرگیجه شود، به همین دلیل باید قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات، از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی فلج اطفال
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف فلج اطفال

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف  فلج اطفال ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر اخیراً فرزند شما دچار ناخوشی یا تب شده است.
اگر فرزند شما سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارد.
اگر به شما گفته‌ شده است که سیستم ایمنی (ایدز ، سرطان) فرزندتان ضعیف شده است.
اگر برای شما (نه برای کودک) تجویز شده است، در صورتی‌ که هر یک از موارد بالا در شما وجود دارد، باید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر شما باردار هستید یا به نوزاد خود شیر می‌دهید، مهم است که دکتر شما از این موضوع مطلع باشد.

عوارض جانبی فلج اطفال
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

درد و تورم یا قرمزی در اطراف محل تزریق
غش کردن، سرگیجه، تغییرات بینایی، بی حسی یا سوزش و تشنج: این عوارض بعد از تزریق نادر هستند، اما اگر چنین علائمی داشتید به سرعت به پزشک مراجعه نمایید.

نکته مهم: به‌ طور معمول، دکتر یا پرستار از شما می‌خواهد چند دقیقه پس از واکسیناسیون، صبر کنید تا مطمئن شوند که هیچ واکنش نامطلوبی به خاطر در شما یا فرزندتان رخ نمی‌دهد. اگرچه واکنش‌های آلرژیک بسیار نادر هستند، اگر بعد از واکسیناسیون، کودک شما دچار تنگی نفس شد یا هر گونه تورم شدید یا بثورات جلدی در کودک شما توسعه یافت، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از فلج اطفال می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد فلج اطفال (مسمومیت دارویی)

از آنجایی که این توسط پزشک و فرد متخصص برای شما یا کودکتان تجویز و تزریق می‌شود، احتمال مسمومیت دارویی وجود ندارد.

شرایط نگهداری فلج اطفال

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

دوست داری راجع به این ‌ها اطلاعات بیشتری داشته باشی؟

آنفولانزا
پاپیلوما ویروس انسانی
پنوموکوک برای نوزادان
هاری
سرخک، اوریون و سرخجه

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا