دارو

داروی بوسپیرون | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Buspirone

نام تجاری

Buspar

کاربرد

اضطراب در افراد بالای ۱۸ سال


Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی ایزوکربوکسازید

داروی ایزوکربوکسازید متعلق به گروهی از داروها بنام داروهای ضد افسردگی (مهارکننده مونوآمین اکسیداز) می‌باشد. علت دقیق افسردگی شناخته‌شده نیست. این بیماری بدون هیچ دلیل روشنی یا توسط یک رویداد در زندگی مانند مشکل در روابط، مرگ و یا بیماری خاص می‌تواند ایجاد شود. افسردگی باعث می‌شود به‌طور مداوم شما خلق‌ و خوی بد داشته باشید و همچنین علائم دیگری در شما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود با فعالیت‌های روزانه شما تداخل کند.

سلول‌های مغزی (عصبی) به نام نورون‌ها، مواد شیمیایی (به نام انتقال دهنده های عصبی) را ترشح می‌کنند که بر سایر نورون‌ها اثر تحریکی دارند. این روند منجر به ایجاد یک پالس الکتریکی می‌شود که بسیاری از عملکردهای مغز از آن طریق به انجام می‌رسد. تصور می‌شود که ایزوکربوکسازید با  مواد شیمیایی خاص مغز که ممکن است در ایجاد علائم افسردگی دخالت داشته باشند، تداخل می‌کند و این دارو می‌تواند برای بهبود حال روحی افراد افسرده بسیار مفید باشد.

مقدار و روش درست مصرف داروی Isocarboxazid

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Isocarboxazid ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که روانپزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز این دارو بر اساس میزان بهبودی و وضعیت بیمار تجویز می‌شود؛ معمولاً این دارو به صورت ۴-۲ بار در روز تجویز می‌شود.
این دارو نباید بیش از ۶۰ میلی گرم در روز مصرف شود.
داروی ایزوکربوکسازید را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص (همراه با یا بدون غذا) به همراه مقداری آب مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف ایزوکربوکسازید

به تاریخ انقضای داروی ایزوکربوکسازید توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی isocarboxazid را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی ایزوکربوکسازید را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف ایزوکربوکسازید در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی ایزوکربوکسازید در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.
تاثیر مصرف داروی Isocarboxazid بر رانندگی
ایزوکربوکسازید می‌تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود، تازمانی که این علائم بر طرف نشدند، از رانندگی کردن بپرهیزید.
 تداخل دارویی ایزوکربوکسازید
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: سایر داروهای ضد افسردگی (از جمله ماپروتیلین، میرتازاپین، نفازودون)، آمی تریپتیلین، نورتریپتیلین، سرکوب کننده‌های اشتها (مانند دی اتیل پروپیون)، داروهای اختلال نقص توجه (نظیر اتوموکستین، متیل فنیدات)، آپراکلونیدین (apraclonidine) ، بوپروپیون، بوسیپرون، کاربامازپین، سیکلوبنزاپرین، دیو تترابنازین، دکسترومتورفان، داروهای خاصی برای فشار خون بالا (مانند گوانتیدین، متیل دوپا، بتا بلاکرها (مانند آتنولول، کلونیدین)، برخی داروهای مخدر (مانند فنتانیل، مپریدین، متادون، تاپنتادول)، داروهای خاص برای بیماری پارکینسون (مانند انتاکاپون، لوودوپا، تولکاپون)، تترابنازین، داروهای میگرن “تریپتان‌ها”  (مانند سوماتریپتان، ریزاتریپتان)، ترامادول، والبنازین.
ایزوکربوکسازید با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهارکننده‌های MAO (فنلزین، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue)، موکلوبماید (moclobemide)، پروکاربازین (procarbazine)، رازاگیلین (rasagiline)، سلجیلین (selegiline) ، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)) استفاده نکنید. اکثر مهارکننده‌های MAO حتی نباید تا ۲ هفته قبل و بعد از شروع استفاده از داروی isocarboxazid ، استفاده شوند.
اگر داروهای افزایش دهنده سروتونین را به همراه داروی فنلزین استفاده نمایید، خطر سمیت به سروتونین در شما افزایش می‌یابد. اگر در حال استفاده از این داورها هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها عبارت‌اند از: داروهای خیابانی مانند MDMA / “اکستازی”، مخمر سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRI ها مانند سیتالوپرام /پاروکستین، SNRI ها مانند دولوکستین (duloxetine) / ونلافاکسین (venlafaxine)). در نظر داشته باشید خطر ابتلا به سندرم سمیت به سروتونین زمانی افزایش می‌یابد که دوز این داروها را افزایش دهید و یا استفاده از این داروها را آغاز نمایید.
اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، ماری جوانا، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
 هشدار درباره مصرف Isocarboxazid
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ایزوکربوکسازید ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که به اختلالات کبدی و یا کلیوی دچار هستید.
اگر به بیماری قلبی و عروقی خاصی مبتلا هستید.
در صورتی که فشار خون بالا دارید.
در صورتی که پرکاری تیروئید دارید.
در صورتی که بیماری دیابت دارید.
اگر سابقه سردرد شدید و مکرر هستید.
در صورتی که بیماری مرتبط با سیستم عصبی مانند پارکینسون یا صرع دارید.
اگر دچار گلوکوم (آب سیاه-افزایش فشار درون چشم) هستید.
اگر به نوعی به مشکلات روحی و روانی (به خصوص بیماری‌های دو قطبی) دچار هستید.
در صورتی که تومور غده آدرنال به نام فئوکروموسیتوم دارید.
اگر در طی دو هفته گذشته از داروی ضد افسردگی مانند داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) استفاده کرده‌اید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف ایزوکربوکسازید
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

سرگیجه
احساس خواب‌ آلودگی
مشکلات خواب
خشکی دهان
یبوست
خستگی
احساس ضعف
احساس اضطراب، دل درد، مشکلات خواب، مشکلات بینایی، لرز، سفتی عضلات، مشکلات در هنگام داشتن رابطه جنسی، حالت تهوع، تورم پا و مچ پا، تغییر در اشتها و وزن، قرمزی چشم، سردرد : اگر چنین مشکلاتی داشتید به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Isocarboxazid می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Isocarboxazid( مسمومیت با ایزوکربوکسازید )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Isocarboxazid

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا