قطره چشم بتاکسولول برای گلوکوم مزمن زاویه باز

کاربرد، مقدار و روش مصرف، موارد منع مصرف، هشدارها و احتیاطات، تداخلات دارویی، عوارض جانبی و شرایط نگهداری قطره چشم بتاکسولول (Betaxolol eye drop)   

نام تجاری قطره چشم بتاکسولول

Betoptic

کاربرد قطره چشم بتاکسولول  

گلوکوم اولیه زاویه باز (گلوکوم مزمن زاویه باز)

اشکال دارویی بتاکسولول

قرص، قطره چشمی

اطلاعات دارویی قطره چشمی بتاکسولول

در گلوکوم مزمن با زاویه باز، عصب بینایی در پشت چشم آسیب می‌بیند. این آسیب معمولاً به دلیل افزایش فشار داخل چشم ایجاد می‌شود. قطره چشمی بتاکسولول با کاهش فشار درون چشم از طریق کاهش مقدار مایعی که قسمت جلوی چشم را پر می‌کند (به نام زلالیه) اثر خود را اعمال می‌کند.

پذیرش ۲۴، این امکان را برای شما فراهم نموده است تا بتوانید به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با چشم پزشک آنلاین مشورت نمایید.

شما همچنین می‌توانید برای مراجعه حضوری به پزشک، از متخصص چشم در سراسر ایران، نوبت ویزیت حضوری دریافت کنید.

گلوکوم چیست؟  

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات لازم در مورد بیماری آب سیاه چشم یا گلوکوم به مطلب مربوطه در مجله سلامتی پذیرش ۲۴ مراجعه نمایید.

بتاکسول

بتاکسول یکی از برندهای ایرانی قطره چشمی بتاکسولول است که توسط شرکت داروسازی سینا دارو تولید می‌شود.

قطره چشم بتاکسولول

مقدار و روش مصرف قطره چشم بتاکسولول         

 • قبل از شروع درمان با قطره چشم بتاکسولول (Betaxolol eye drop) بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف آن با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • دوز و مقدار قطره چشمی بتاکسولول از فردی به فرد دیگر متفاوت است. لذا دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • قطره چشم بتاکسولول را به طور منظم استفاده کنید و هیچ دوزی را از دست ندهید. در صورت فراموش کردن یک دوز این دارو، به محض یادآوری، نوبت فراموش شده را مصرف کرده و چنانچه نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی به یاد آوردید، از مصرف نوبت فراموش شده اجتناب کنید و بر طبق برنامۀ مشخص به مصرف دارو ادامه دهید. هیچ‌گاه دوز دارو را دو برابر نکنید.
 • چنانچه از داروهای (مانند قطره) دیگری در چشمتان استفاده می‌کنید، ترتیب و فاصله زمانی بین مصرف آنها را از پزشک بپرسید.

طریقه مصرف قطره چشم بتاکسولول     

 1. قبل از استفاده از قطره چشمی بتاکسولول، دستان خود را بشویید.
 2. درب بطری را باز کنید.
 3. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید و مواظب باشید با چشم یا هر سطح دیگری تماس پیدا نکند.
 4. سرخود را کمی عقب نگه داشته، به بالا نگاه کنید و پلک پایین را به سمت پایین بکشید. بطری را نزدیک چشم خود نگه داشته بطوری‌که سر قطره‌چکان با چشم برخورد نکند، فشار کافی به بطری بدهید تا یک قطره در چشم شما ریخته شود. فقط در صورتی از قطره دوم استفاده کنید که اولین قطره وارد چشم شما نشود.
 5. بعد از چکاندن قطره، برای یک تا دو دقیقه، چشم‌ها را ببندید و مجرای اشکی (دو طرف بینی) را با انگشت کمی فشار دهید. سعی کنید پلک نزنید و از مالش چشمتان خودداری کنید.
 6. اگر این قطره برای هر دو چشم شما تجویز شده، این روند را برای چشم دیگر هم تکرار کنید. (محتویات قطره‌های تک دوز، برای هر دو چشم کافی است)
 7. درپوش را عوض کنید و یا اگر از قطره‌های تک دوز استفاده می‌کنید، آن را دور بیندازید.

موارد منع مصرف قطره چشم بتاکسولول   

 • به تاریخ انقضای قطره چشم بتاکسولول (Betaxolol eye drop) توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.
 • هرگز قطره چشمی بتاکسولول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

چنانچه شرایط یا بیماری خاصی دارید، قبل از تجویز این دارو، پزشک را مطلع سازید. به ویژه اگر شرایط زیر را دارید:

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف قطره چشم بتاکسولول  

 • برای بررسی پیشرفت درمانتان در زمانهای مقرر به پزشک مراجعه نمایید.
 • چنانچه جراحی یا هرگونه درمان دندانپزشکی در پیش دارید، پزشک معالج را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
 • قطره چشم بتاکسولول ممکن است باعث آبریزش چشم و یا تاری دید در شما شود، لذا قبل از انجام کارهایی مانند رانندگی و کار با ماشین آلات از واضح بودن بیناییتان مطمئن شوید.

تداخلات دارویی قطره چشم بتاکسولول  

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر داروها را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آنها شود. بنابراین برای مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید. چنانچه در طول درمان با قطره چشم بتاکسولول، باید دارویی را مصرف کنید، پزشکتان را در جریان مصرف این قطره قرار داده یا با داروساز مشورت نمایید.

از جمله داروهایی که با بتاکسولول تداخل دارند، عبارتند از:

عوارض جانبی قطره چشم بتاکسولول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در صورت تداوم یا بدتر شدن هریک از عوارض زیر، در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید:

در صورت بروز عوارض زیر، فوراً به پزشک اطلاع دهید:

 • هرگونه مشکل در تنفس مانند خس خس سینه یا احساس تنگی نفس
 • واکنش آلرژیک مانند هرگونه تورم در اطراف صورت یا چشم‌ها

شرایط نگهداری قطره چشمی بتاکسولول  

 • دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.
 • قطره‌های چشمی فقط ۴ هفته بعد از اولین باری که درب بطری باز شده است، قابل نگهداری می‌باشد. اگر بطری قطره چشم بیش از این مدت باز بوده است، حتی اگر محلولی در آن باقی مانده است، آن را دور بیندازید.
 • قطره‌های تک دوز را به محض باز شدن استفاده کنید و آن را بعد از یکبار استفاده دور بریزید، حتی اگر مقداری دارو در آن باقی مانده باشد.

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد، فقط و فقط جنبه آگاهی‌بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز را دارد، و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو و دانستن عوارض جانبی آن باتوجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

مشاوره آنلاین با چشم پزشک

۰/۵ (۰ نظر)

منبع
www.patient.info

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا