دارو

داروی سیکلوپنتیازید | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Cyclopenthiazide

نام تجاری

Navidrex , Navispare

کاربرد

فشار خون بالا – احتباس آب – نارسایی قلبی

اشکال دارویی
قرص

 اطلاعات دارویی کوئتیاپین | ترانکوپین
کوئتیاپین ( ترانکوپین ) متعلق به یک گروه از داروها به نام داروهای ضد روان پریشی است. کوئتیاپین برای درمان علائم بیماری اسکیزوفرنی، دو قطبی و دیگر اختلالات ذهنی به کار می‌رود. اسکیزوفرنی یک بیماری ذهنی است که سبب توهمات، و باورهای نادرست می‌شود. این علائم شامل احساس شکاکیت زیاد، شنیدن، دیدن، و حس کردن چیزهایی که واقعی نیستند. کوئتیاپین برای درمان علائم این‌ گونه بیماری‌ها به کار می‌رود.
اختلال دو قطبی یک بیماری مزمن است که در آن دوره‌های افسردگی (کاهش خلق و خو) و افزایش خلق و خو (مانیا) اتفاق خواهد افتاد. کوئتیاپین سبب نگه داشتن انرژی بدن در حالت نرمال می‌شود. در هر دو شرایط کوئتیاپین با به تعادل رساندن مواد شیمیایی مغز عمل می‌کند.
 
مقدار و روش مصرف داروی کوئتیاپین | ترانکوپین

قبل از شروع درمان با داروی کوئتیاپین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی ترانکوپین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
سعی کنید دوزهای روزانه خود را به طور منظم و سر ساعت مشخصی مصرف کنید. اگر از این دارو برای درمان افسردگی استفاده می‌کنید، باید دارو را قبل از خواب بخورید.
می‌توانید ‌های کوئتیاپین آزاد سازی استاندارد (معمولا دو بار در روز مصرف می‌شوند) را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.
اگر برای شما ‌های آزاد سازی طولانی مدت (پس از نام تجاری این داروها، حروف “XL” وجود دارد) تجویز شده است، وقتی معده شما خالی است (۱ ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا)، باید کل را قورت دهید. این بدان معنی است که قبل از قورت دادن آن نباید را بجوید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

 
موارد منع مصرف داروی کوئتیاپین | ترانکوپین

به تاریخ انقضای داروی کوئتیاپین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی کوئتیاپین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
از مصرف الکل و آب گریپ‌ فروت به همراه داروی کوئتیاپین اجتناب کنید. زیرا میزان دارو در خون را افزایش داده و عوارض جانبی آن را بدتر می‌کنند.

 
مصرف کوئتیاپین | ترانکوپین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
 
تاثیر ترانکوپین بر رانندگی و کار با ماشین آلات
داروی ترانکوپین ممکن است باعث احساس خواب آلودگی و تاری دید در شما شود، قبل از رانندگی از هوشیاری کامل خود مطمئن شوید.
 
 تداخلات دارویی کوئتیاپین | ترانکوپین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
بسیاری از داروها همراه با کوئتیاپین ممکن است ریتم قلب (طولانی شدن زمان QT) را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله: آمیودارون (amiodarone)، دوفتیلید (dofetilide)، پیموزاید (pimozide)، پروکائین آمید (procainamide)، کینیدین (quinidine)، سوتالول (sotalol)، آنتی‌ بیوتیک‌ های ماکرولید (مانند اریترومایسین).
سایر داروهایی که می‌توانند به حذف کوئتیاپین از بدن و عملکرد کوئتیاپین در بدن تأثیر گذارند: ضد قارچ‌های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، ریفامایسین‌ها (مانند ریفامپین)، داروهای درمان حملات صرع (مثل کاربامازپین، فنی توئین).
 
اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
داروی کوئتیاپین ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایش ادرار)، تداخل کند و باعث نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پزشک یا پرستار ، اطلاع دهید که این دارو را مصرف کرده‌اید.
 

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی کوئتیاپین | ترانکوپین

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف کوئتیاپین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:
• در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• در صورتی که هر گونه بیماری قلبی و یا عروقی دارید.
• در صورتی که دچار اختلال کبدی و یا پروستات هستید.
• در صورتی که مشکلات تنفسی دارید.
• در صورتی که دچار صرع، بیماری پارکینسون، آب سیاه چشم هستید.
• در صورتی که دچار یرقان شده‌اید.
• اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است،چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر تاکنون به هر نوع دارو حساسیت داشته‌اید.
 
عوارض جانبی داروی کوئتیاپین | ترانکوپین
تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن باشند. اگرچه این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. با گذر زمان بدن خود را با داروی جدید وفق می‌دهد و این علائم نیز برطرف می‌شوند اما اگر علائم زیر ادامه پیدا کرد و یا رنج آور شد با پزشک خود مشورت نمایید.
• خواب آلودگی، تاری دید: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
• سرگیجه در هنگام بلند شدن: این حالت معمولاً در اوایل درمان ایجاد می‌شود. آهسته بلند شدن می‌تواند به کاهش علائم کمک نماید.
• خشکی دهان: از آدامس‌های بدون شکر استفاده نمایید.
• سردرد: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب برایتان تجویز نماید.
• یبوست: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
• احساس رعشه، بی قراری، حرکات غیر ارادی بدن: این موارد را به پزشک گزارش دهید شاید دوز دارویتان نیاز به تغییر داشته باشد.
 
نکته مهم در خصوص مصرف ترانکوپین 
در صورتی که علائم شبه آنفولانزا نظیر کوفتگی عضلانی، افزایش دمای بدن، تپش قلب، تعریق در خود مشاهده نمودید سریعاً به پزشکتان مراجعه نمایید. این علائم می‌تواند از نشانه‌های یک اختلال نادر به نام سندرم بدخیم نورولپتیک باشد.
 
اگر علائم دیگری در خود مشاهده کردید که فکر می‌کنید به دلیل مصرف داروی کوئتیاپین می‌باشد به پزشک اطلاع دهید.
 
مصرف بیش از حد داروی کوئتیاپین (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، از دست دادن هوشیاری، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 
شرایط نگهداری داروی کوئتیاپین | ترانکوپین

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن