جراحیمحتوای سلامتی

پیکرتراشی و تناسب اندام | لیپوماتیک

پیکرتراشی

اصولا پیکرتراشی بدن یا همان بادی کانتورینگ به دو روش جراحی و یا بدون جراحی انجام می‌شود. از روش‌های جراحی آن می‌توان به جراحی پیکرتراشی قسمت‌های مختلف بدن، آبدومینوپلاستی، لیپوماتیک، لیپوساکشن، لیپوست، اولترازد و بادی‌‌جت یا واترجت و از روش‌های غیرجراحی آن می‌توان به لیپولیز (کرایولیپولیز، لیزر لیپولیز، لیپولیز با فرکانس رادیویی، لیپولیز تزریقی) اشاره کرد.

اما اینکه کدام روش برای شما مناسب‌تر است؛ بستگی به نظر نهایی پزشک بر اساس وضعیت بدن شما دارد. بنابراین حتما قبل از هرگونه تصمیم در این مورد، با پزشکان متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مشورت کنید. اما با توجه به همه‌گیری فعلی ویروس کرونا و مشکلات رفت‎و‌آمد، ممکن است این مساله برای شما دشوار باشد. پلتفرم پذیرش۲۴ یکی از گزینه ‎های پیشنهادی ما به شما است که امکان مشاوره آنلاین پزشکی را فراهم کرده است همچنین می‌توانید از طریق اپلیکیشن آن به صورت تلفنی و متنی از مشاوره با مجرب‌ترین پزشکان متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی کشور بهره‌مند شوید.

در این مطلب نیز قصد داریم به جنبه‌های مختلف پیکرتراشی مانند آیا پیکرتراشی خطرناک است، عوارض پیکرتراشی، پیکرتراشی ران، عوارض عمل لیپوساکشن چیست، عمل لیپوماتیک بازو، عمل لیپوماتیک غبغب، لیپوساکشن غبغب، جراحی پیکرتراشی، جراح پیکرتراشی، درمان ورم بعد از عمل لیپوماتیک، نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک، عوارض عمل لیپوماتیک شکم و پهلو، درد بعد از پیکرتراشی، هزینه لیپوماتیک، آیا پیکرتراشی و لیپوماتیک خطرناک است، هزینه پیکرتراشی با لیزر و غیره برای افزایش آگاهی شما اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید!

پیکرتراشی

پیکرتراشی چیست؟

پیکرتراشی روشی است که با حذف چربی‌های اضافی و از بین بردن افتادگی پوست قسمت‌های مختلف بدن مانند شکم، صورت، غبغب، بازو، ران، باسن، سینه و غیره، به بهبود فرم بدن کمک می‌کند. اصولا روش‌های مختلف پیکرتراشی به صورت مرحله‌ای و در طی چند جلسه انجام می‌شوند که ممکن است ماه‌ها به طول انجامد.

اگر پوست از خاصیت ارتجاعی (کشیدگی) خوبی برخوردار باشد، اصولا روش‌های لیپوماتیک، لیپوساکشن و لیپولیز برای رفع چربی‌های اضافی و فرم‌دهی کافی هستند. اما در مواردی که قابلیت ارتجاعی پوست ضعیف است و افتادگی شدید رخ داده، ترکیبی از روش‌های ذکر شده و جراحی پیکرتراشی توصیه می‌شود. پیش از پیکرتراشی باید روند کاهش وزن شما تثبیت شود. چرا که کاهش و افزایش وزن پس از جراحی، باعث ایجاد چروک‌های پوستی، کشیدگی پوست و حتی ایجاد زخم می‌شود.

مشاوره آنلاین پیکرتراشی

پیکرتراشی در قسمت های مختلف بدن

جراحی پیکرتراشی معمولاً تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود. گاهی ممکن است از بیهوشی اپیدورال (بی‌حسی موضعی که بدن را از کمر به پایین بی‌حس می‌کنند) استفاده شود. با وجود تلاش جراح، گاهی برخی از محل‌های برش در این جراحی، به صورت جای زخم قابل مشاهده هستند. جراحی پیکرتراشی انواع مختلفی دارد و بسته به شرایط فردی شما، جراح ممکن است انجام یک یا چند عمل جراحی را برای دستیابی به نتایج مطلوب توصیه کند. انواع آن شامل موارد زیر است:

 • لیفت پایین بدن. در این جراحی پوست اضافی شکم، باسن و ران‌ها گرفته می‌شود؛ در نتیجه سلولیت‌های پوستی نیز برطرف می‌شوند. در بعضی موارد به دو یا چند جلسه جراحی برای انجام آن نیاز است.

 

پیکرتراشی

 • لیفت ران. در این جراحی، جراح برشی در کشاله یا بخش خارجی ران ایجاد می‌کند و پوست و چربی‌های اضافی را برمی‌دارد.
 • لیفت باسن. جراح در طی این جراحی در قسمت بالای باسن و گاهی در کنار پهلوها یک برش می‌دهد و قسمت‌های اضافی پوست و چربی را برمی‌دارد. باقی نواحی با بخیه ترمیم می‌شوند.
 • لیفت سینه (ماستوپکسی). معمولا جراح یک برش عمودی از آرئولا (بخش قهوه‌ای رنگ اطراف نوک پستان) به سمت زیر پستان ایجاد می‌کند. برش افقی نیز ممکن است در سراسر چین سینه مورد نیاز باشد. سپس پوسته‌های اضافی برداشته و برای افزایش اندازه پستان می‌توان همزمان کاشت سینه نیز انجام داد.
 • لیفت بازو (براکیوپلاستی). در این جراحی، جراح در سطح داخلی بازو از زیر بغل تا آرنج برش می‌دهد. پس از حذف چربی و پوست اضافی، عضله زیرین با بخیه‌ها محکم می‌شود تا فرم بازو را صاف نشان دهد.

شما می‌توانید در مرکز مشاوره پذیرش۲۴ با بهترین متخصصان جراحی پیکرتراشی به صورت مشاوره آنلاین در ارتباط باشید.

فواید و مزایای پیکرتراشی

به طور کلی از فوائد پیکرتراشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در طی یک جلسه جراحی می‌توان پوست و چربی‌های شل شده در قسمت‌های مختلف بدن را حذف کرد.
 • اصولا برای افرادی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست داده‌اند؛ بهترین گزینه است. جراحان پلاستیک انجام پیکرتراشی را به عنوان آخرین مرحله در روند کاهش وزن توصیه می‌کنند؛ چرا که در سفت‌تر شدن پوست و بهبود ظاهر بدن بسیار موثر است.
 • بهبود ظاهر بدن فرد باعث افزایش اعتماد به نفس او می‌شود.
 • تمامی این مزایا باعث خواهد شد که فرد پس از پیکرتراشی نیز به حفظ روند کاهش وزن خود پایبند بماند.

پیکرتراشی

عوارض عمل جراحی پیکرتراشی

بعد از انجام عمل جراحی پیکرتراشی باید انتظار وجود یک لوله تخلیه در محل‌های برش برای جلوگیری از تجمع مایعات، کبودی و تورم، بی‌حسی احتمالی، درد و ناراحتی و اجبار به پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی برای کاهش تورم را داشته باشید. اصولا تمام جراحی‌ها درجاتی از خطر را به همراه دارند. برخی از خطرات و عوارض احتمالی و گاهی بلندمدت عمل جراحی پیکرتراشی عبارتند از:

 • خطرات بیهوشی، از جمله واکنش آلرژیک که ممکن است گاهی کشنده باشد.
 • خطرات جراحی مانند خونریزی یا عفونت
 • تجمع لخته‌های خونی که ممکن است عوارض قلبی عروقی مهلکی مانند حمله قلبی، ترومبوز وریدی یا سکته مغزی ایجاد کند.
 • تجمع مایعات در زیر زخم
 • مرگ بافتی در امتداد زخم (بهبود جای زخم ممکن است حدود یک سال طول بکشد)
 • آسیب عصب حسی که ممکن است باعث بی‌حسی طولانی‌مدت یا دائمی شود.
 • تورم طولانی‌مدت
 • آسیب به بافت‌های زیرین مانند عضلات

بنابراین حتما پیش از اقدام برای جراحی، با جراح خود یا یکی از پزشکان حاضر در پذیرش ۲۴ در مورد این عوارض صحبت کنید.

از متخصص پیکرتراشی مشاوره بگیر

مراقبت‌های بعد از عمل پیکرتراشی

مطمانا جراح توصیه‌های لازم را به شما خواهد کرد؛ اما رعایت موارد زیر نیز خالی از لطف نیست:

 • تا جایی که ممکن است استراحت کنید. برای هفت تا ۱۰ روز اول پیاده‌روی آرام توصیه می‌شود.
 • حداقل به مدت چهار هفته از انجام فعالیت‌های سنگین یا ورزش پرهیز کنید.
 • از پوشیدن لباس تنگ یا هر چیزی که باعث می‌شود بخیه‌های شما تحت فشار باشد؛ پرهیز کنید.
 • در صورت نیاز و به دستور پزشک، چندین هفته لباس‌های فشرده‌سازی بپوشید.
 • هرگونه خونریزی، درد شدید یا علائم غیرمعمول را به جراح خود گزارش دهید.

روش‌های مختلف پیکرتراشی بدن

همانطور که در ابتدا ذکر شد، روش‌های مختلفی علاوه بر جراحی پیکرتراشی وجود دارد که در ادامه توضیحات لازم را در مورد هرکدام ارائه خواهیم داد. بدین شکل با تفاوت‌های آن‌ها نیز آشنا خواهید شد.

لیپوماتیک

لیپوماتیک چیست؟ مزایا و عوارض آن

لیپوماتیک جراحی زیبایی برای از بین بردن چربی‌های اضافی و سلولیت بدن است. فناوری مورد استفاده در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی‌ها بسیار متفاوت و پیشرفته‌تر از لیپوساکشن است. به همین دلیل لیپوماتیک منجر به آسیب بافتی کمتر، یکنواختی چربی در زیر پوست و اثری ماندگارتر می‌شود. امروزه برای دستیابی به یک نتیجه طبیعی‌تر، معمولا لیپوماتیک با روش‌های دیگری مانند لیفت بدن، افزایش یا کاهش پستان، جراحی پلاستیک شکم یا جراحی‌های پلاستیک مشابه ترکیب می‌شود.

این روش بیشتر تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود؛ اما اگر با روش‌های دیگر ترکیب شود، بیهوشی عمومی توصیه می‌شود. در طی آن که تقریبا مشابه روش لیپوساکشن است؛ لوله کانولا به داخل بافت‌های چربی وارد می‌شود و با امواج فراصوت و ارتعاش ناشی از آن و حرکت چرخشی دست جراح، چربی‌ها تخریب و سپس عمل ساکشن انجام می‌شود. به همین دلیل در این روش میزان خونریزی و عارضه بسیار کمتر است و زمان بهبودی به حداقل می‌رسد. به طوری که به بستری در بیمارستان لازم نیست و بیمار معمولاً بلافاصله پس از عمل ترخیص می‌شود.

با بهترین متخصصان پیکرتراشی در مرکز مشاوره پذیرش۲۴ به صورت مشاوره آنلاین در ارتباط باشید.

مزایای جراحی لیپوماتیک

 • یکنواختی کامل چربی در زیر پوست؛ به طوری که برخلاف لیپوساکشن باعث برآمدگی چربی در زیر پوست نمی‌شود.
 • در این روش شرایط شکل دادن به پوست به مراتب بهتر از جراحی‌های دیگر مثل لیپولیز و لیپوساکشن است.
 • تورم و ترشحات در این جراحی بسیار کم است.
 • احتمال عفونت بسیار کم است.
 • احتمال آمبولی چربی کم است و تاکنون هیچ موردی گزارش نشده است.

معایب جراحی لیپوماتیک

 • از آنجایی که دستگاه مورد استفاده در این روش با ارتعاش و لرزش عمل می‌کند، ممکن است پزشک خسته شود و در نتیجه نهایی اشتباهاتی رخ دهد.
 • بیشتر برای مناطق وسیع بدن مانند شکم، ران ها و بازو کاربرد دارد.
 • احتمال بروز التهاب، واکنش آلرژیک و سوختگی پوست وجود دارد.
 • احتمال اینکه پس از جراحی فرد دچار خارش، افزایش دمای بدن، حالت تهوع و ضعف و سرگیجه شود وجود دارد.

پیکرتراشی

لیپوساکشن

در لیپوساکشن به کمک لوله کانولا از ابتدا برای ساکشن چربی‌ها اقدام می‌شود. به همین دلیل عوارض بسیاری مانند خونریزی، درد، آسیب بافتی، عفونت، آمبولی و دوران نقاهت طولانی دارد. امروزه انجام این روش تا حدود زیادی منسوخ شده است و یا به صورت ترکیبی همراه روش‌های دیگر انجام می‌شود.

لیپوست

لیپوست (LIPOSAT) در واقع نسل جدیدی از دستگاه لیپوماتیک است و می‌تواند به کمک تکنیک T.L.A در زمان تزریق و تکنیک لرزش، چربی‌های موضعی بدن را به طرز فوق‌العاده‌ای با کم‌ترین عوارض تخلیه کند. علاوه بر این، این دستگاه تمام مزایای دستگاه واترجت را نیز دارد. به همین دلیل به گونه‌ای عمل می‌کند که احتمال گلوله شدن چربی‌ها زیر پوست و ایجاد ناهمواری ممکن نیست و چربی‌های تخلیه شده نیز بدون نیاز به شستشو و سانتریفیوژ قابل تزریق به نواحی دیگر بدن هستند. از نظر انجمن جراحان پلاستیک امریکا، این روش از جمله کم‌خطرترین روش‌های جراحی در چند سال اخیر است.

پیکرتراشی با لیپولیز

این روش پیکرتراشی، از روش‌های غیرجراحی کاهش چربی موضعی بدن محسوب می‌شود. بنابراین عوارضی مانند جای زخم، خونریزی، عفونت، التهاب و غیره که در روش‌های جراحی پیکرتراشی وجود دارد؛ در این روش مشاهده نمی‌شود. در حال حاضر ۴ نوع لیپولیز وجود دارد:

 • کرایولیپولیز که در آن از روش خنک‌سازی برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود. در نهایت بقایای سلول‌های چربی از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می‌شود. برای دستیابی به نتایج رضایت‌بخش معمولا هر ناحیه از بدن (اکثرا شکم، ران، پهلوها، بازوها، غبغب) باید به مدت ۳۰ تا۶۰ دقیقه تحت دستگاه کرایولیپولیز باشد.
 • لیزر لیپولیز که در آن از انرژی گرمایی کنترل‌شده لیزر برای حذف سلول‌های چربی استفاده می‌شود. سیستم لنفاوی بدن در طی حدود ۱۲ هفته پس از لیزر، سلول‌های چربی مرده را از بدن دفع می‌کند. معمولا هر ناحیه از بدن (اکثرا شکم و پهلوها) باید به مدت تقریباً ۲۵ دقیقه تحت دستگاه لیزر لیپولیز باشد.

لیپولیز

 • لیپولیز با فرکانس رادیویی که در آن از گرمایش کنترل‌شده امواج فراصوت برای هدف قرار دادن و نابودی سلول‌های چربی استفاده می‌شود. معمولا هر ناحیه از بدن (اکثرا شکم و پهلوها) در هر جلسه باید به مدت تقریباً یک ساعت تحت دستگاه لیپولیز با فرکانس رادیویی باشد.
 • لیپولیز تزریقی که از تزریق ماده دئوکسی کولیک اسید برای حذف سلول‌های چربی استفاده می‌شود. این ماده به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و به جذب چربی‌ها کمک می‌کند. پس از تزریق آن، بدن طی هفته‌ها سلول‌های چربی مرده را به تدریج متابولیزه می‌کند. این روش برای ناحیه چانه (مخصوصاً زیر چانه) عالی است.

پزشکان معمولا انجام این روش‌ها را برای حذف چربی‌های مقاومی که با رژیم و ورزش از بین نمی‌روند؛ توصیه می‌کنند. البته نباید شاخص توده بدنی یا همان ‌BMI فرد بیش از ۳۰ باشد! اصولا فرد می‌توانید بلافاصله پس از انجام همه این روش‌ها، فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

مشاوره آنلاین پیکرتراشی با لیزر

عوارض پیکرتراشی با لیزر

 • احتمال افزایش خطر واکنش‌های جانبی در اثر استفاده از لیزر مانند درد، التهاب، قرمزی، بی‌حسی، تغییر رنگ پوست و یا حتی سوختگی و نکروز پوست و بروز عفونت وجود دارد.
 • فقدان شواهد علمی بر برتری این روش نسبت به روش‌های لیپوماتیک و لیپوساکشن؛ به همین دلیل هنوز هم بسیاری از پزشکان در مورد برتری این روش به توافق نرسیده‌اند.
 • بعضی از افراد گزارش کرده‌اند که درد ناشی از این عمل تا ماه‌ها در آن ناحیه باقی بوده است.
 • برای رفع سلولیت و ترک‌های پوستی، زیاد موثر نیست.

تفاوت روش‌های لیپولیز و لیپوماتیک

طبق گفته‌ انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، خطرات مرتبط با جراحی لیپوساکشن شامل بیهوشی، عفونت، تجمع مایعات، آسیب به ساختارها و اندام‌های عمیق‌تر، ترومبوز وریدی، عوارض قلبی و ریوی و سایر موارد است. در حالی که در روش غیرجراحی لیپولیز، صرفاً به این دلیل که شامل جراحی یا بیهوشی نیست، خطرات کمتری وجود دارد و به نوعی روشی غیرتهاجمی محسوب می‌شود.

عمل پیکرتراشی

پیکرتراشی و زایمان طبیعی

خانم‌هایی که روش‌های پیکرتراشی مانند الترازد یا لیپوماتیک را انجام داده‌اند، بهتر است به این نکته توجه کنند که بعد از انجام عمل نباید تا یک سال برای بارداری اقدام کنند. زیرا درمان کامل نواحی جراحی شده معمولا بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد. همچنین خانم‌هایی که زایمان چه به صورت سزارین و چه به صورت طبیعی کرده‌اند؛ اگر قصد انجام پیکرتراشی دارند بهتر است بعد از گذشت ۶ ماه برای آن اقدام کنند. زیرا افزایش وزن و تغییرات هورمون استروژن در دوران بارداری طبیعی است و به همین علت بهتر است تا زمانی که شرایط به قبل از دوران بارداری بازنگشته، برای انجام روش‌های کمک لاغری اقدام نکنند. مطمانا پیکرتراشی می‌تواند به رفع افتادگی و ترک‌های پوستی و تجمع چربی باقی‌‎مانده از بارداری بسیار کمک کند.

هزینه روش‌های مختلف پیکرتراشی

اصولا هزینه پیکرتراشی برای تمامی افراد یکسان نیست و به ناحیه عمل و روش عمل نیز بستگی دارد. به همین دلیل برای تعیین هزینه پیکرتراشی باید معاینه دقیق توسط پزشک انجام شود. اصولا روش‌های کاهش چربی موضعی غیرجراحی در مقایسه با روش‌های جراحی لیپوساکشن و لیپوماتیک هزینه کمتری دارند و در میان روش‌های جراحی، روش لیپوماتیک هزینه معقول‌تری نسبت به بقیه دارد. در این میان، هزینه جراحی پیکرتراشی از تمام روش‌های پیکرتراشی بیشتر است؛ زیرا باید بیهوشی عمومی انجام شود و جراح با برش‌های مختلف تجمعات چربی را حذف و پوست آن ناحیه را یکدست کند.

زمان مراجعه به پزشک برای پیکرتراشی

یادتان باشد که همه روش‌های ذکر شده، فقط جنبه زیبایی دارند و به عنوان روش درمانی مناسب نیستند. پس هرگز به این فکر نباشید که با وجود عوارض جانبی احتمالی که دارند از آن‌ها برای کاهش وزن استفاده کنید. از نظر اکثر پزشکان و متخصصان تغذیه، داشتن یک رژیم غذایی سالم و کم چرب به همراه ورزش منظم بهترین روش برای کاهش وزن است.

بهتر است در مواردی مانند تجمع چربی و افتادگی پوست در اثر زایمان طبیعی و یا کاهش وزن زیاد و ناگهانی (مثلا در حد ۱۵ تا ۳۰ کیلوگرم یا بیشتر)، به سراغ جراحی پیکرتراشی بروید. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم پیش از هرگونه اقدامی با پزشکان متخصص و جراحان پلاستیک مشورت کنید. علاوه بر امکان ارتباط با پزشکان متخصص برای مشاوره آنلاین در مورد پیکرتراشی در وب‌سایت پذیرش ۲۴، به کمک نوبت‌ دهی آنلاین آن نیز می‎توانید از منزل برای هر روز و ساعتی که راحت‎تر هستید با چند کلیک از پزشک مورد نظر خود نوبت ملاقات بگیرید.

رسیدن به اندام دلخواه حق شماست، همواره می‌توانید به صورت مشاوره آنلاین از بهترین متخصص پیکرتراشی درباره عمل پیکرتراشی و لیپوماتیک راهنمایی بگیرید.

با متخصص پیکرتراشی مشورت کن

دوست عزیز، درصورتی که این مقاله برای شما جذاب و کاربردی بود، با دوستان خود به اشتراک بگذارید و از ما حمایت کنید.

منبع
https://www.betterhealth.vic.gov.auhttps://royanbeauty.comhttps://medirip.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا