بیماری تب مالت | علائم، درمان و راه های پیشگیری از آن

علائم تب مالت، علائم اولیه تب مالت، هر آنچه که باید درباره‌ی تب مالت بدانید

تب مالت چیست؟

تب مالت یا همان بروسلوز بیماری عفونی است که بین حیوانات و انسان قابل انتقال می‌­باشد. عامل این عفونت باکتری بروسلا می­‌باشد که بین حیوانات و انسان­‌ها به صورت مشترک بیماری­زا است. این بیماری در حیوانات با نام سقط جنین واگیر و یا بروسلوز مرسوم است. تب مالت را می­‌توان با نام­‌های:

 • تب دیوانه
 • تب مواج
 • و تب مدیترانه‌­ای نیز شناخت.

این بیماری در انسان­‌ها بیشتر به نام تب مالت مرسوم است.

این بیماری به نام کاشف باکتری دیوید بروس در سال ۱۸۸۷ نام‌گذاری شده است.

تب مالت در فصل‌­هایی که زایش و شیردهی در دام‌­ها بیشتر است، مثل فصول بهار و پاییز دیده می‌­شود. حیوانات آلوده­­‌ای مثل:

 • بز
 • گاو
 • گوسفند
 • و شتر می‌­توانند این بیماری را به انسان­‌ها منتقل کنند.

 دام­‌هایی که به بروسلوز مبتلا باشند، دچار سقط جنین در اولین مرحله از آبستنی خود می­‌شوند. این دام­‌های آلوده در هنگام سقط جنین و علاوه بر این تا مدتی بعد از سقط، به وسیله­‌ی دفع ترشحات بسیار آلوده­‌ی محتویات رحمی، سبب آلودگی محیط اطراف خود و همچنین مزارع و مراتع می­‌گردد.

همین روند سبب آلودگی محیطی شده و زمینه­‌ی آلودگی برای حیوانات دیگر گله و انسان‌­های مجاور آن محیط را به راحتی فراهم می­‌کند. بدن دام بیمار که فاقد علائم بالینی است، باکتری عامل بیماری (باکتری بروسلا) را به صورت دوره­‌ا‌ی از طریق ترشحات موجود در رحم خود دفع می­‌کند، که سبب ایجاد خطرات بسیاری برای دام­‌های دیگر و انسان­‌ها می­‌شود.

میکروب عامل این بیماری که همان میکروب بروسلا است، قابلیت رشد در هر بخش از بدن را دارد. این میکروب با وارد شدن به هر بخش از بدن باعث بروز بیماری در همان بخش می­‌شود. این بیماری می­‌تواند به اشکال گوناگون خود را نشان دهد، به همین دلیل نام دیگری که بر این بیماری می­‌توان گذاشت، بیماری هزار چهره می‌­باشد.

بروسلوز در سراسر کره زمین یافت می‌­شود. با این حال، مناطقی که دارای بهداشت عمومی ضعیف و برنامه بهداشت حیوانات خانگی ضعیف هستند، در معرض خطر بیشتری قرار می­‌گیرند. به عنوان مثال آفریقا، آسیا و اروپای شرقی بیشتر در معرض خطر تب مالت هستند.

بیماری تب مالت | علائم، درمان و راه های پیشگیری از آن
ویروس تب مالت

علائم بیماری تب مالت

از لحظه­‌ی تماس فرد با منبع عفونت تا هنگام بروز علائم را دوره­‌ی نهفتگی می­‌نامند که اغلب اوقات بین ۱ تا ۳ هفته به طول می‌­انجامد. لازم به ذکر است که در شرایط مختلف این دوره می‌­تواند تا ۶ ماه نیز به طول بیانجامد. بعد از بروز علائم، بر اساس میزان شدت، بیماری به سه مرحله حاد، تحت حاد و مزمن نشان داده می­شود.

در فرم حاد بیماری فرد دچار لرزش­‌های ناگهانی و درد عمومی در بدن می­‌شود که بیشتر خود را در پشت بدن نشان می­‌دهد. در این مرحله فرد بیمار دچار تعریق شدید شده و اشتهای خود را از دست خواهد داد. علاوه بر این ضعف و سستی فرد را در برمی­‌گیرد. لازم به ذکر است که در این مرحله از زمان شروع علائم بیش از ۳ ماه نمی­گذرد.

هنگامی که بیماری به فرم دیگری که تحت حاد خوانده می‌­شود بروز پیدا کند، در آغاز بیماری همه چیز بی سر و صدا طی خواهد شد و تنها شکایت اصلی بیماری می­‌تواند خستگی و ضعف او باشد. در این فرم از تب مالت ۳ تا ۱۲ ماه از شروع بیماری گذشته است.

در صورتی که یک سال از زمان تشخیص بیماری گذشته و فرد هنوز به بیماری مبتلا باشد، آخرین فرم، که شکل مزمن بیماری است نشان داده می‌­شود. علائم در این حالت شامل

 • تب‌­های عود کننده
 • خستگی
 • آرتریت
 • اندوکاردیت یا همان تورم قلب و اسپوندیلیت که نوعی آرتریت التهابی است، می­‌باشد.

روش‌­های انتقال بیماری تب مالت

شیوه­‌های انتقال باکتری بروسلا مختلف می باشد. یکی از این روش­‌ها استفاده از محصولات لبنی خام است. باکتری بروسلا توانایی رشد در شیر حیوانات آلوده، بستنی، کره و پنیرهای غیر پاستوریزه‌ی تولید شده از آن شیر را دارد. در صورتی که این محصولات آلوده به مصرف انسان برسند، تب مالت به انسان منتقل خواهد شد. علاوه بر این باکتری می‌تواند از طریق گوشت خام آلوده نیز به انسان منتقل شود.

انتقال بیماری تب مالت

 • یکی دیگر از راه‌­های انتقال باکتری بروسلا به بدن انسان استنشاق این باکتری می­‌باشد. این باکتری توانایی پخش شدن در هوا را دارد و در صورت استنشاق هوای آلوده، این باکتری به انسان منتقل شده و انسان بیمار می شود.
 • در صورتی که فرد با خون اسپرم و یا جنین حیوان آلوده تماس مستقیم داشته باشد احتمال ابتلا به بیماری فرد بسیار بالا می‌رود. لازم به ذکر است افرادی که هر روزه با حیوانات آلوده و یا کلاً با حیوانات در ارتباط هستند، احتمال ابتلای بیشتری به این بیماری دارند. علاوه بر این در صورت وجود زخم های باز بر روی پوست انسان و یا پوست حیوان احتمال انتقال این بیماری به افراد چندین برابر بالاتر می رود.
 • بروسلوز یا تب مالت معمولاً از یک فرد به فرد دیگر انتقال پیدا نمی‌کند و شیوه‌ی گسترش آن به این گونه نمی‌باشد‌. اما در برخی موارد مشاهده شده است که زنان باردار در حین زایمان می‌توانند عفونت را به جنین خود منتقل کنند. علاوه بر این زنانی که دارای نوزاد شیرخوار هستند نیز می‌توانند از طریق شیر دادن به نوزاد خود این عفونت را انتقال دهند. عفونت بسیار به ندرت از طریق فعالیت‌های جنسی و یا از طریق خون آلوده به انسان‌های دیگر انتقال پیدا می‌کند.

عوارض بیماری تب مالت

تب مالت از دسته بیماری‌های تلقی می شود که می تواند روی سیستم­‌های مختلف بدن تاثیر بگذارد و روی اعضا یا کل بدن ایجاد کند. تب مالت می تواند روی سیستم عصبی مرکزی، کبد، قلب و سیستم باروری تاثیر بگذارد.

 در ادامه به بررسی عوارض احتمالی که ممکن است از طریق بیماری تب مالت در بدن ایجاد شود می پردازیم.

آرتریت بیماری آرتریت عمل ایجاد کننده­‌ی عفونت مفاصل می باشد که می‌تواند مفاصل ران، مچ پا، دست، زانوها و ستون فقرات را درگیر کند. همچنین این بیماری می تواند منجر به تورم و سفت شدن آن ها شود. التهاب مفاصل بین ستون فقرات و لگن می­‌تواند باعث ایجاد دردهای سختی در ناحیه لگن و ستون فقرات شود. گاهی ممکن است آسیب های وارد شده ستون فقرات ولگن دائمی و برگشت ناپذیر باشند.

عفونت طحال و کبد

از آنجا که بیماری تب مالت به روی طحال و کبد اثر می گذارد، می‌تواند باعث شود این دو عضو بیش از حد عادی بزرگ شوند. عفونت طحال و کبد یک بیماری جدی تلقی می شود که در صورت ابتلا به این بیماری باید حتما تحت درمان قرار گرفته شود.

 عفونت بیضه ها

 عفونتی که باعث می شود بیماری تب مالت ایجاد گردد، می تواند لوله های مارپیچی که لوله های منی را به هم متصل می کند عفونی نماید. در صورتی که این عفونت در داخل بیضه ها گسترش یابد منجر به تورم شدید بیضه ها می گردد.

 عفونت پوشش درونی قلب

از جدی ترین عارضه ای که تب مالت در بدن ایجاد می کند عفونت پوشش درون قلب است.

 در صورتی که این عفونت برطرف نشود می تواند دریچه های قلب را تخریب نماید و باعث مرگ فرد گردد.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری تب مالت هستند؟

همان‌گونه که ذکر کردیم لازمه‌ی ابتلا به تب مالت مواجه شدن با دام آلوده و یا ترشحات داخل رحمی آن می‌باشد. بنابراین

 • دامپزشکان
 • دامداران
 • کارگران کشتارگاه
 • مزرعه‌داران
 • میکروب‌شناسان
 • و شکارچیان دام

که تقریبا هر روز با دام‌ها در ارتباط هستند، بیشتر از دیگران در معرض آلودگی به این باکتری می‌باشند.  هرچند لازم به ذکر است که مردم عادی نیز می‌توانند از طریق مصرف محصولات آلوده با افزایش احتمال ابتلا به این بیماری مواجه شوند.

بیماری تب مالت | علائم، درمان و راه های پیشگیری از آن
بیماری تب مالت در کودکان

بیماری تب مالت در بارداری

در صورتی که علائم بیماری تب مالت در دوره بارداری یا شیردهی دیده شود پزشک آزمایش‌ها و چکاپ های معمول را برای زن باردار توصیه نمی کند.

معمولاً برای زنان باردار و شیرده آزمایش های زیر انجام داده می شود:

 • آزمایش خون
 • آزمایش کشت ادرار
 • آزمایش مغز استخوان

 بروز بیماری تب مالت در دوره بارداری بسیار نادر است، اما در صورتی که زن باردار به این بیماری مبتلا شود، سقط جنین خیلی به سرعت اتفاق می‌افتد و ممکن است در برخی از موارد مادر نیز جان خود را از دست بدهد.

ممکن است برای زنان شیرده این سوال پیش آید که آیا در صورت ابتلا بیماری تب مالت فرزند نیز به این بیماری دچار خواهد شد؟

‌از مهم ترین راه های انتقال بیماری تب مالت مصرف شیر آلوده است. به همین دلیل در صورتی که مادر به این بیماری مبتلا شده باشد، حتماً باید با پزشک خود مشورت کند. پزشک پس از بررسی وضعیت مادر ممکن روش تغذیه مناسب دیگری برای کودک خود جایگزین نماید.

بیماری تب مالت در حیوانات

از آنجا که بروسلا های ایجاد کننده تب مالت از انواع گوناگونی برخوردار هستند، می‌توانند حیواناتی نظیر:

 • گاو
 • گوسفند
 • خوک و
 • سگ را آلوده کنند.

در صورتی که حیوانات به این بیماری مبتلا شوند از میزان شیرشان کاسته می شود. همچنین در صورتیکه حیوان باردار باشد جنین از دست می رود. تب مالت می تواند باعث نازایی حیوانات گردد.

بیماری تب مالت در کودکان

در صورتی که از طریق مصرف مواد لبنی آلوده بدن افراد وارد شود می تواند فرد را بیمار کند.

 از آنجا که بدن کودکان در مقابل این بیماری ضعیف تر عمل می‌کند می تواند دوره کمون طولانی نزدیک به چند ماه را برای کودک به ارمغان بیاورد.

 همان طور که درباره علائم این بیماری خواندید تب مالت باعث ضعف کسالت ناتوانی و دردهای عضلانی در کودک شود. ممکن است کودکان در صورت ابتلا به این بیماری دچار التهاب غدد لنفاوی شوند که این نشانه از شاخص ترین نشانه های ابتلا به بیماری تب مالت می ‌باشد.

درمان خانگی بیماری تب مالت

در حال حاضر هیچ واکسن موثری برای انسان در دسترس نیست. جوشاندن شیر قبل از مصرف ، یا قبل از استفاده از آن برای تولید سایر لبنیات، از انتقال از طریق بلع محافظت می کند.

از زمان‌های قدیم گیاه سیر به عنوان یک یک دارو یک گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفت. گیاه سیر با نام علمی الیوم ساتیم شناخته می شود و در طب سنتی کشور یونان، چین و ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • سیر:گیاه سیر با داشتن خواص مختلف ضد باکتریال باعث می شود که سیستم ایمنی تنظیم گردد. از دیگر خواص گیاه سیر می توان به کمک به بهبود عملکرد ایمنی سلول های سفید اشاره نمود.
  گیاه سیر از دیرباز برای درمان بیماری‌های عفونی به کار گرفته می شد، امروزه از گیاه سیر برای ساخت قرص کپسول و قطره سیر استفاده می شود. ترکیبات سولفوردار باعث می شود که گیاه سیر خاصیت ضد باکتری خود را حفظ نماید.
  با توجه به اینکه داروی ریفامپین بیشتر برای درمان بیماری سل مورد استفاده قرار می گیرد، بهتر است که سیر جایگزین این دارو شود.
 • استفاده از عصاره آبی گیاه خارشتر می تواند مانع رشد این باکتری عامل این بیماری شود. همچنین شما می توانید از عصاره اتانولی گل میمونی بیابانی استفاده نمایید. این دو عامل می توانند احتمال ابتلا به بیماری تب مالت را کاهش دهند.
 • گیاه خارشتر:همچنین مصرف برخی از مواد غذایی مانند ماهی کباب شده پیاز انگور گشنیز و کدو می تواند به درمان بیماری تب مالت کمک کند.
  به منظور بهبود و درمان این بیماری بهتر است هر روز ۱ قاشق چای خوری پودر نعنا را به همراه دو لیوان آب جوش دم نمایید و طی دو نوبت مصرف کنید. استفاده از دانه عناب می تواند برای بهبود این بیماری موثر واقع گردد.

درمان بیماری تب مالت

برای درمان بیماری تب مالت به وسیله داروهای شیمیایی معمولاً ممکن است پزشک داروهای زیر را تجویز نماید.

 • داکسی سایکلین: این دارو به افراد بالای ۷ سال داده می شود. به منظور پیشگیری از ناراحتی معده و دیگر عوارض گوارشی لازم است که دارو همراه با غذا یا به همراه دو لیوان آب مصرف گردد. توجه داشته باشید که باید تا نیم ساعت پس از مصرف این دارو از خوابیدن و دراز کشیدن خودداری فرمایید.
  استفاده از داروی داکسی سایکلین برای کودکان زیر هفت سال و خانم های باردار نمی گردد.
 • جنتامایسین: این آمپول از طریق وریدی یا عضلانی به بدن تزریق می شود. این دارو برای خانم‌های باردار و افرادی که بیماری کلیوی دارند تجویز نمی شود. با توجه به نظر پزشک این آمپول ممکن است هر یک هفته یا دو هفته یکبار با دوز متفاوت و تجویز شده توسط پزشک معالج تزریق شود.
 • ریفامپین: ریفامپین به صورت کپسول یا قطره خوراکی به فروش می رسد. توصیه می ‌شود که این دارو بعد از غذا به همراه یک لیوان آب استفاده شود. با مصرف این دارو ممکن است رنگ ادرار به رنگ زرد متمایل به نارنجی تبدیل شود. این تغییر رنگ ادرار ناشی از بروز مشکل خاصی نمی باشد و نیازمند قطع دارو نیست.
  داروی ریفامپین باعث بروز عوارضی در بدن می‌شود که در ادامه به هر یک از این موارد می پردازیم.
 • تهوع
 • استفراغ
 • نفخ شکم
 • خارش بدن
 • کهیر
 • بی اشتهایی
 • التهاب کبد

در صورتی که پزشک داروی ریفامپین را برای شما تجویز نمود در صورتی که از هر یک از داروهای زیر استفاده می کنید حتماً به پزشک اطلاع دهید.

 • کورتون
 • انسولین
 • متفورمین
 • استروژن ها
 • قرص های ضدبارداری
 • استاتین
 • امپرازول
 • وارفارین
 • سیپروفلوکساسین: قرص سیپروفلوکساسین یک جایگزین مناسب برای داروی ریفامپین می باشد. این دارو باید با توجه به تجویز و نظر پزشک استفاده گردد، اما معمولاً لازم است هر ۱۲ ساعت یک بار استفاده شود لازم به ذکر است که این دارو برای زنان باردار و افراد زیر ۱۷ سال تجویز نمی گردد.

گفت و گو آنلاین با پزشک داخلی

بیماری تب مالت | علائم، درمان و راه های پیشگیری از آن
درمان خانگی بیماری تب مالت

چگونه از ابتلا به بیماری تب مالت جلوگیری نماییم؟

به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری تب مالت لازم است اقدامات احتیاطی انجام گردد، که در ادامه به بررسی این اقدامات می پردازیم:

 1. گوشت را کاملاً بپزید: در صورتی که قصد دارید از گوشت استفاده نمایید لازم است به گونه‌ای گوشت را به حفظ آن اید که گوشت کاملا مغز پخت شود زمانی که گوشت کامل و درست پخته می گردد باکتری های مضر گوشت مانند سالمونلا و ای کولای از بین می رود.
 2. از محصولات لبنی غیر پاستوریزه استفاده نکنید: طی تحقیقات صورت گرفته روی افرادی که به بیماری تب مالت مبتلا شدند، دانشمندان دریافتند که یکی از راه های ابتلا به بیماری تب مالت استفاده از محصولات لبنی خامه به دست آمده از گله های بومی است. به همین دلیل بهتر است که از محصولات غیر پاستوریزه استفاده نفرمایید توصیه می شود از شیر، بستنی، ماست و پنیر پاستوریزه استفاده کنید.
 3. استفاده از دستکش: در صورتی که پزشک کشاورز، شکارچی یا کارگر کشتارگاه هستید هنگام لمس بدن حیوانات مریض یا مرده از دستکش استفاده فرمایید. استفاده از دستکش لاستیکی، روپوش و عینک باعث می­‌شود باکتری­‌های عفونی به زخم­‌های پوستی یا چشم وارد نشود.
 4.  حیوانات را واکسینه کنید: استفاده از واکسن تب مالت می ‌تواند از ابتلای افراد به بیماری تب مالت جلوگیری نماید. هنگام واکسینه کردن حیوانات حتماً باید موارد بهداشتی را رعایت فرمایید. از آنجا که واکسن تب مالت زنده می باشد، در صورتی که از هر راهی وارد بدن شود، می تواند فرد را بیمار کند.

تشخیص بیماری تب مالت

برای پیدا کردن باکتری بروسلا لازم است که پزشک نمونه خون فرد مبتلا را بررسی نماید. در صورتی که نیاز باشد ممکن است برای تشخیص بیماری تب مالت از روش دیگری استفاده گردد. پزشک ممکن است هر یک از آزمایش­‌های زیر را برای فرد مشکوک به بیماری انجام دهد.

 1.  استفاده از اشعه ایکس: از آنجا که اشعه ایکس می تواند آسیب ها و تغییرات ایجاد شده در استخوان را نشان دهد، یک روش کارآمد برای تشخیص بیماری تب مالت محسوب می‌شود.
 2. کشت مایع مغزی-نخاعی: طی این آزمایش بخش کوچکی از مایع میان مغز و نخاع شما برداشته شده و بررسی می گردد. در این آزمایش عفونت های مننژیت و انسفالیت شناسایی می شود.
 3. سی تی اسکن: در این آزمایش در بافت های بدن نمایان می گردد و پزشک می تواند آسیب های وارده به بافت ها را مشاهده نماید.

آیا بیماری تب مالت واگیردار است؟

احتمال انتقال بیماری تب مالت از یک انسان به انسان دیگر بسیار نادر است اما غیرممکن نیست. به همین دلیل از تماس و ارتباط با فرد آلوده خودداری فرمایید. ممکن است فرد بیمار عامل ایجاد این بیماری را به فرد سالم منتقل نماید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

افرادی که سابقه­‌ی تماس با دام‌­های آلوده یا مشکوک به تب مالت داشته­‌اند و یا افرادی که از فرآورده­‌های لبنی آلوده استفاده کرده‌­اند افراد مشکوک بیماری تب مالت می‌­باشند. در صورتی که این افراد دچار علائمی مانند بی‌­اشتهایی، تب، تعریق شبانه و درد عضلانی نیز باشند، لازم است که برای انجام آزمایشات و بررسی‌­های لازمه به پزشک مراجعه کنند.

پزشک متخصص پس از بررسی کامل علائم و با توجه به جواب آزمایشات درمان مناسب را برای فرد در نظر می­ گیرد. تب مالت در مراحل اولیه‌­ی بیماری به دلیل اینکه علائمی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی دارد، به سختی تشخیص داده می­‌شود. به همین دلیل تشخیص به موقع آن بسیار مهم می­‌باشد.

همچنین شما می­‌توانید در صورت مشاهده علائم مذکور در مقاله بالا با متخصصان حاذق سایت پذیرش ۲۴ تماس حاصل فرمایید. شما می­‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیماری تب مالت به صورت آنلاین نیز با متخصص آنلاین داخلی این سایت در ارتباط باشید.

پس از مراجعه به پزشک، پزشک چه اقداماتی انجام می‌­دهد؟

پزشک خواستار حرکت دادن مفاصل شما می­‌شود. در این هنگام پزشک متخصص داخلی می تواند میزان سفتی و درد مفاصل شما را بررسی نماید. پزشک ممکن است شکم شما را به داخل فشار دهد، این امر موجب می شود تا پزشک متورم شدن و بزرگ شدن ارگان های شما را بررسی ­کند.

۳.۳/۵ (۳ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
my.clevelandclinic.org

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
83 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
مسعود
مسعود
4 ماه قبل

پیشنهادی که دارم با توجه به تجربه طولانی مدت تب مالت اینه برای خرید در صورت امکان داخل قصابی ها و لبنیاتی ها نروید کیک و خامه قنادی ها رو نخورید پنیر خام پیتزا دست نزنیدولی بعد پختنمشکلی نیست به فریزر که همسرتون گوشت رو میزاره دست نزنید شستشو کنه دستها رو بعد از خرد کردن گوشت و شیر اب رو هم بشوره چون باکتری تب مالت ماهها زنده میمونه تو محیط انتی بیوتیک باید حداقل دو ماه مصرف بشه و مهمترین هر سه ماه یکبار ازمایشات تب مالت رو انجام بدین
بیشتر کسانی که دچار میشن ویتامین دی پایینی دارند یا تاثیرداشته باید در صورت نیاز مکملش مصرف بشه و خود درمانی ممنوعه حتما پزشک متخصص عفونی

رحمان جعفری
رحمان جعفری
4 ماه قبل

سلام.من حدود ۲ماه کمر درد و پا درد داشتم که فکر میکردم از کاره زیاده..خودم دامدارم..حدود ۲۵روز پیش یدفه درد زیاد شد که پاهام کلن از گار افتاد..یعنی کمر به پایین دیگه کار نمیکرد ..رفتم بیمارستان آزمایش دادم فهمیدیم تب مالت که همونجا بستری شدم (بیمارستان امام خمینی)بعد ام ار ای دکترها گفتن عفونت چندتا مهرهای کمرت رو درگیر کرده که دیر اومدی،،خلاصه زود عمل ام کردن کمرم رو،،،،،الان حدود ۱۵روز از عمل میگزره که دو روزه دقیقن همون جایی که قبل عمل درد میکرد باز درد میکنه البته خیلی دردش کمتره،،،۵روزه مرخص شدم…داروها م رو میخورم کامل(دو نوع قرص )به نظرتون این درد عادیه یا بیماری باز برگشته؟؟؟از هیچی ترس ندارم جز بیماری تب مالت واقعا،،،البته بعد عمل تازه انگشت پاهام تکون میخوره و مچ پاهام کج و راست میشه که هروز ورزش میدم پاهام رو…….ممنون راهنماییم کنید

نرجس
نرجس
5 ماه قبل

سلام فرزنددخترمتولد۹۴دارم که ازمایش سی ار پی ان۸/۲شده ود کتر احتمال تب مالت تشخیص داده باتوجه به علائم فکر میکنم درسته

فقط خدا
فقط خدا
7 ماه قبل

سلام من یک دختر ۷ ساله دارم. دو روزه بدنش خارش داره و کهیر میزنه. شربت هیدروکسی زین بهش میدم کهیرها خوب میشوند. ولی پنیر که صبحانه میخوره دوباره کهیر میزنه. امکان داره از لبنیات دخترم تب مالت گرفته

جواد جوادی
جواد جوادی
10 ماه قبل

برای جلوگیری از تب مالت چی دارویی بخوریم بنویس متشکرم

روح الله
روح الله
10 ماه قبل

سلام من از مرداد سال ۹۹ علایمم شروع شد و حدود ۵ ماه طول کشید تا دکتر تشخیص بدند اما هنوز خوب نشدم سه بار ازمایش تب مالت دادم منفی بود آلان فقط درد کمر ولگن دارم وبعضی مواقع پاهام درد میکنه اگر جواب منفی چرا این علائم وجود داره

لاله محیاپور
لاله محیاپور
1 سال قبل

سلام وادب وقتتون بخیر عذرمیخوام بنده از پارسال شاید هم بیشتر دچار تب مال بودم و متأسفانه بعداز این همه دکتر رفتن و آزمایش خون پزشکان شهرما بعداز آزمایش آخری تازه متوجه شدن که آزمایش تب مالت مثبت شده از پارسال حال خوبی ندارم تنگیه نفس دارم و ضعف شدید ناگهانی دارم و یک دفعه ،گاهی ضربان قلبم زیر پنجاه میرسه کاهش وزن دارم و دلشوره های عجیبی میاد سراغم
بنظر شما روی قلبم اثر جبران ناپذیری نگذاشته و آیا باید دارو مصرف کنم تا خوب شم؟ به دکترای شهرمون دیگه اعتماد ندارم میترسم میشه راهنمایی بفرمایید با تشکر فراوان

دکتر سعیده ترکمانی
در پاسخ به  لاله محیاپور
11 ماه قبل

سلام به تب مالت بیماری هزارچهره میگن یعنی اینکه با خیای از علائم بروز می کند که اصلا شک به تب مالت نمیره و برای همین پروسه تشخیص شما یکم طولانی شده و باید حتما تست سرولوژی بعد از تمام شدن اندازه تست سرولوژی با داروها به مدت طولانی تحت درمان و پیگیری قرار بگیرید که مبادا دوباره عود کند

محمد
محمد
10 روز قبل

برای پیشگیری بدن درد چه باید کرد

جواد
جواد
3 ماه قبل

داروی تب مالت را از کجا تهیه کنم

شکوفه
شکوفه
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
ببخشید من ناخواسته شیر کیلویی رو نجوشیده خوردم و الان که فهمیدم خیلی برای تب مالت نگران شدم
کاری هست که الان بتونم انجام بدم ?? چون نمیدونم که اون شیر الوده بوده یا نه و حدود سه چهار ساعته که شیر رو خوردم

منصور
منصور
3 ماه قبل

سلام شکمم دورنافم عین سنگ هست همه عفونت هست کمرم سمت چپ دردمیکنه زانوچپ دردمیکنه قلبم ضعیفه حالت ضعف دارم ایامیشه تب مالت باشه

محسن
محسن
4 ماه قبل

با سلام و خسته نباشین آیا کسی ک تب مالت گرفته و دوره درمان را تموم کرده میتونه خون اهدا کنه ؟

علیرضا
علیرضا
4 ماه قبل

سلام سن من ۵۴سالدارم وبخاطر مصرف متادون شاید دردم را کم کرده باشد ولی تا اثر متادون کم میشود لرز درد عضلات بی اشتهایی وشدید عرق میکنم من حدود شش سال است که متادون مصرف میکنم هیچ مشکل کبدی ندارم ولی از ۴۰روز پیش که سفر به جنوب داشتم یک ماه است که این بیماری را گرفتم وخانه نشین شدم همه آزمایشات خوب هستن وهیچ مشکلی نیست فقط پزشک سونو گرافی گفت چیزی دیده نمی شود ولی ممکن است نیش کک یا تب مالت باشد پیش متخصص برو بله بنده در سفر سرشیر دوغ خوردم ودر چمن دشت هم بودم ممنون میشم کمک کنید هیچ دارویی هنوز ندادن تشخیص نشده بیماری چیه

علیرضا
علیرضا
4 ماه قبل

سلام چهل روز قبل به سفر رفتم جنوب سرشیر گاومیش خوردم یک ساعت بعد حالم خراب شد گفتتن گرمای شدی سرم زرن هیچ اثری نداشت حدود یک ماه است که بیمار هستم هر آزمایشی که گفتن رفتم اما هنوز دارو ندادن بیماری تشخیص ندادن بنده لرز دارم بدنم درد دارد عرق میکنم حال عمومی خوبی ندارم پزشک سونوگرافی چیزی ندید ولی گفت احتمال تب مالت یا نیش کک باشد یک ماه از این حالت من میگذرد ممنون میشم راهنمای کنید

بارین
بارین
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من از بچگی زانو هام درد میکرد متاسفانه پزشکان تشخیص نداند در ماه ۲الی ۳ روز درد داشتم بعد خوب میشدم
الان ۳۱ سال دارم به تازگی آزمایش دادم و تب مالتم مثبت شده و تحت درمان هستم
آیا بعد از درمان میتونم باردار بشم؟اگر در دوران بارداری مجددا عود کند چه مشکلاتی ب وجود می آید

بیژن سراوانی
بیژن سراوانی
4 ماه قبل

سلام اقای دکتر منتب مالتداره رفتم دکتر ۲۱ سوزن داداه و هروز میزنموکپسول سوزن ها رو روزی یکی میزنم وکپسول ها رو روزی ۲ تا میخورم پاهام زیاد درد میکنه وتمام بدم خارش زیاد میکنه قورص چیزی نیست اقا دکتر بخورم از سوزن ها بدم میاد ولی سر وقت میزنم فقط ۵ تا سوزن دیگه مونده اگه دارو ی بهتر هست زودتر خوب بشم لطفا ۰۰۰۰بگوید

مسعود
مسعود
5 ماه قبل

سلام من برای هفتمین بار تو ده سال تب مالت گرفتم که هر بار یک جور متفاوت بروز میکرد که این اخری فقط کهیر پوستی بود ولی دیگه درد و چیزی نداره فقط کاهش وزن به نظرم داره باهام دوست میشه میتونیم باهم کنار بیایم

رویا
رویا
6 ماه قبل

سلام دختر من ۱۵ سالشه وامروز فهمیدیم تب مالت مالت داره به خاطر اینکه وزن کمی داشت بردیم دکتر وگفتن تب مالت مالت داره ودکتر قرص داده هرز گاهی کمر دردوپادرد داره لطفا بگید این بیماری بعدها روی باروریش تاثیر ی داره اگه میشه جواب بدین وچه غذاهایی بهتره که بخوره ممنون

moitaba
moitaba
6 ماه قبل

سلام من قبلا تب مالت داشتم بعد با استفاده از قرص و سوزن بهبود پیدا کردم بعد چند وقت پیش بدنم تب میکرد و سرگیجه میگرفتم رفتم ازمایش دادم گفتن تب مالت داری الان ریفامپین دکتر بم داده یه هفته میخورم ولی بدنم داعم تب میکنه و گوشم وز وز میکنه به نظرتون چیکار کنم ممنون

هوشنگ
هوشنگ
9 ماه قبل

سلام من تقریبا ۵ ماه هست که فهمیدم تب مالت دارم ۲ماه اول داکسی و ریفامپین ۳۰۰ مصرف کردم ولی یه ماه از پایان مصرف داروها تب مالتم هیچ کم نشد بلکه دوبرابر شد پزشکم اسپترومایسین ۱ گرمی روزانه ۱عدد با داکسی و ریفامپین هر ۱۲ ساعت تجویز کرد الان ۱ ماه از مصرف گذشته علایم بیماری م کم نشده و دوباره ۱۴ عدد امپول اسپترومایسین نوشته که مصرف کنم ایا مشکلی پیش نمیاد و ایا جوابگو درمانم هست؟

اکبری
اکبری
در پاسخ به  هوشنگ
8 ماه قبل

سلام wbcشما در ازمایشات چند بود؟

یونس
یونس
10 ماه قبل

سلام خسته نباشید من شهریور ۱۴۰۰
تب مالت گرفتم. دکتر ریفامپین. داکسی سایکلین و آمپول جنتامایسین تجویز کرد متاسفانه قرص گیر نیاوردم و ۲۰ عدد آمپول استفاده کردم که خوش بختانه خوب شدم به علت نا آگاهی از وخامت این بیماری داروهارا قطع کردم بعد از دوماه بیماری ام دوباره برگشت ،به حدی که نمی تونستم از جایم تکان بخورم درد در کمر و ستون فقرات بود الان سه ماه است که ریفامپین داکسی سایکلین استفاده می کنم بهبودم خیلی کم است آیا راه دیگری برای بهبودی این بیماری است ؟؟ باید چکار کنم
با تشکر

محمد علی حاتمی فر
محمد علی حاتمی فر
در پاسخ به  یونس
4 ماه قبل

سلام دکتر من ۳۴ سال دارم و بعد از درد های گوناگون یکی از دوستانم گفت آزمایش تب مالت بده که متاسفانه به این بیماری دچار شدم اما داکلیساکلین که مصرف میکنم حالت تهوع میگیرم برای همین ۳ تا ۴ روز استفاده کردم دیگه مصرف نکردم حالت‌هایی که دارم تمامی مفاصل دست وپاهایم به شدت درد دارد و وقتی فشار میدم احساس میکنم دچار شکستگی شده دست وپاهام

بهاره
بهاره
10 ماه قبل

شوهرم نزدیک یک سال ونیمه تب مالت داره هر روز درد داره حدود ۵ ماه طول کشید دکترها تشخیص بدند الان حدود یک سال دارو مصرف میکنه ازمایش تب مالت سه بار داده منفی پس چرا هنوز درد داره

مخدی
مخدی
10 ماه قبل

سلام. وقت بخیر.من فروردین ماه کرونا گرفتم و بعد این خوب شدم. بعدش میرفتم پیش گوسفندا بیرون و پیش گاوا تا اینکه دیدم پشتم درد میکنه (البته ناگفته نماند قبل عید تقریبا پاییز و زمستان ۹۹ هر وقت یه کاری میکردم پشتم درد میگرفت که البته زیاد فشار نداشت) تو آخرای اردیبهشت ۱۴۰۰ به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم که برام ام آر آی نوشتن بعد دیدم ام آر آی گفتن بیرون زدگی دیسک خفیف داری (l5s1) که برام ۱۰ جلسه فیزیوتراپی نوشتن که رفتم فیزیوتراپی و متاسفانه فیزیوتراپ گفتن کمرت خیلی کار کشیدی یه کوچولو شکستکی داری که این نکته اصلا تو جواب ام آر آی نبود یعنی احتمال داره این فیزتواپ برای درآمد خودش اینارو گفته باشه؟؟؟ من خودم دیدم اذیت میشم بعد ده جلسه گفتم یه عکس دیگه بگیرم که چطور شده که گفتن نه در ماه مهر عکس بگیر بهتره و دوباره منو به همون دکتر ارجاع داد که دکتر دوباره ۱۰ جلسه فیزیوتراپی نوشت. من این ده جلسه به طور دو هفته در میان یا سه هفته میرفتم نا گفته نماند چند جلسه استخر هم رفتم و همینطور حرکات برای دیسک کمر انجام میدادم بغیر این تردمیل هم فیزیوتراپی میرفتم انجام میدادم. من همان زمان فیزیوتراپی میرفتم احساس درد تو کتف و بالاتر از کمر که کردم و فیزتواپ میگفت تاندون نمیدونم از این چیزا هست که خوب میشه.
تو آخرای شهریور دل به دریا زدم ودوباره به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم و گفتم برام عکس بنویسه و اینجا به دکتر گفتم که به غیر دیسک چه بیماری هست که باعث کمردرد و درد عضلات میشه که دوباره گفتن نه همون کمردرد هست.خلاصه من عکس گرفتم دیدم هیچ تغییری نکرد و خواستم برم پیش همین دکتر که نبود و رفتم یه سر فیزیوتراپی دیدم اینبار میگه گودی کمر داری و من همین جلسه آخرین جلسه فیزیوتراپی ام بود و دیگه نرفتم.
سئوال اولم اینجاست آیا فیزیوتراپی و لیزر باعث آسیب بیشتر میشه وقتی آدم تب مالت داشته باشه؟؟؟
سئوال دومم اینجاست که من اوایل خردادماه ۱۴۰۰ آزمایش کلی دادم که فقط ویتامین دی ام پایین بود یعنی ۲۴ و چربی ام یکم بالا بود ۲۰۹ آیا برای تب مالت باید آزمایش جدا میدادم تا معلوم می شد؟؟؟ یا اینکه اون موقع ها تازه داشت علائم شروع میشد و تو آزمایش نشون نداد؟؟
سئوال سومم اینه که من تو آبان ماه که بخاطر درد و …. مراجعه کردم به دکتر عفونی برام تب مالت نوشت که مثبت شد و به بیمارستان رفتم بستری شدم یک هفته تو بیمارستان از من آزمایش میگرفتن منفی می شد ولی بیرون آزمایش میدادم مثبت می شد دلیل چی میتونه باشه؟؟؟ دستگاه بیمارستان خوب نبوده؟؟
سئوال آخرم اینه که من از آبان ماه تا یک هفته پیش تمام دستورات پزشک انجام دادم و این بار آزمایش دادم عدد ۱/۴۰نشون و دو مورد دیگه منفی شده . اما همچنان علائم دارم از جمله دردهای عضلات و مفاصل رو . دلیل چی میتونه باشه؟؟؟
سئوال آخرم اینه کی میتونم از این دردها و خستگی خلاص بشم کلافه شدم. متاسفانه این دردها و علائم اذیتم میکنه و معلم که هستم نمی تونم به راحتی سرکلاس بگو و بخند بکنم با دانش آموزان
تب مالت چقدر طول میکشه خوب بشه؟؟؟؟؟

اکبری
اکبری
در پاسخ به  مخدی
8 ماه قبل

سلام شما هم تغییر صدا و تنگی نفس داشتید؟

مهدی
مهدی
در پاسخ به  مخدی
4 ماه قبل

شماهمش سوال آخری میپرسی ولی تموم نمبشه

سید بهمن
سید بهمن
10 ماه قبل

سلام پدر من ۶۷ سالشه دو ماهه متوجه شدیم تب مالت داره بعد ازمایش بعد امپول قرص دادن که چون بدن ضعیفه اضهال شدن قرصاشو نخوردن ایا از قرص بوده با چیز دیگه ؟ بدن درد شدید دارن ساق پاش خیلی درد میکنه همش بیحاله ممنون میشم راهنمایی کنید چکار کنیم میشه قرص با امپول دوره جدا مصرف کنه یا همزمان تو یه دوره مصرف کنه ؟؟

دکتر نیما دستگیر
در پاسخ به  سید بهمن
10 ماه قبل

سلام
تب مالت یک بیماری اذیت کننده ای هست و مسلما درمان داروییتون رو حداقل برای دوره ۶یا ۸ هفته ادامه بدین اگر ناسازگاری وجود داشته باشد یعنی مصرف دارو ها عوارض گوارشی یا مختلفی داشته باشن پزشک معالجتون حتما داروها را تغییر خواهند داد و به شکل تزریقی و خوراکی که بتوانند بیماری را کنترل کنند و از همه مهمتر این نکته را در نظر داشته باشین که تب مالت بیماری هست که امکان اوت زیاد دارد درمانش اگر ناقص باشد و یا درمان درست انجام نشود میتواند مشکل طولانی برای شخص ایجاد کند

اکبری
اکبری
در پاسخ به  دکتر نیما دستگیر
8 ماه قبل

سلام اقای دکتر پدرم تب مالت دارند ۲meشده ۱.۱۶۰ و رایت شده ۱.۳۲۰ دام دار هستند
این بینwbc رفته رو ۱۹۰۰۰ خیلی نگرانم…شب قبل ازمایش تب ۳۷ درجه داشتند بهشون استامینوفن دادم لطفا راهنمایی کنید

فرهاد
فرهاد
11 ماه قبل

سلام علیک .نه ساله که تب مالت دارم..تو این مدت سه سری آمپول زدم.هر سری ۱۲آمپول.چندین سری کپسول ریفامپین و داکسی سایکلین هم مصرف کردم. سری آخرشم زمستان ۱۳۹۹بودکه بعد از مصرف جواب منفی شد.سه ماه بعدش احساس کردم که دوباره علائم دارم.آزمایش دادم دوباره مثبت شده بود.از برج سه امسال تا حالا دو بار آزمایش دادم جواب هر دو دوباره مثبت بود.W.A_1/160بود و۲M.R_1/80بود.جواب آزماشیو پیش متخصص داخلی بردم گفتن که چون جواب دو آزمایشت شبیه همه و زیاد نشده دارو برات تجویز نمیکنم.علائمم زیاد شده اما جواب آزمایشم همونه.کم اشتهایی.درد در پشت موقع صبح.دلواپسی زیاد از علائمم هستن.نمیدونم چکار کنم.نه ساله که کار من شده کپسول خوردن،آمپول زدن.شغلم پوشاک فروشیه،با هیچ گونه حیوان اهلی و وحشی هم در ارتباط نبوده و نیستم.لطفا لطفاً لطفاً کمکم کنید…

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  فرهاد
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق لینک زیر با پزشک آنلاین متخصص داخلی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص داخلی

بختیار صادقی
بختیار صادقی
در پاسخ به  فرهاد
8 ماه قبل

سلام من علان تب مالت دارم دارو استفاده میکنم ولی خیلی تبم شدید می‌شود و رودهام درد دارم چکار کنم

بهروز محمدی
بهروز محمدی
11 ماه قبل

با سلام و احترام و خسته نباشید
پدر من ۵۲ سال سن دارد و از سال ۹۸ مبتلا به تب مالت شد
علایم گ دارند شامل درد استخوان و ضعف هستش و بیشتر ساق پا درد دارن
تحت درمان های مختلف قرار گرفتن .دوره اول درمان داکسی سایکلین و ریفامپین به همراه تزریق امپول جنتامایسین بود که به مدت ۵ ماه خوب بودن
دوره دوم که علامت دار شدن و جواب ازمایش خون مثبت شد و بالا بود قرص داکسی و ریفامپین و استرپتومایسین براشون تزریق کردیم
دوره سوم که گرفتن مربوط به اردیبهشت ۱۴۰۰ میباشد که تحت درمان با داکسی سایکلین هر ۱۲ ساعت ریفامپین هر ۱۲ ساعت کوتریموکسازول دو عدد هر ۱۲ ساعت و همچنین قرص ویتامین سی جویدنی به همراه ریفامپین
اما باز هم اکنون دوباره دو هفته ای هست که از درد پا شاکی بودند که مجدد تست ازشون گرفتم و wright 1/640….. و ME2(1/320) دارند
ممنون میشم که راهنمایی فرمایید که چه راه ددرمان دیگه ای میشود شروع کرد

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  بهروز محمدی
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق لینک زیر با پزشک آنلاین متخصص داخلی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص داخلی

رجب‌موذنی
رجب‌موذنی
1 سال قبل

منرفتم‌بزشگازمایش‌دادم‌تب‌مالت‌داشتنم دکتر دارو‌نوشتهسیپرو‌فلو‌کساسین‌هر۱۲
ساعت‌یک‌کپسول

مرضیه
مرضیه
1 سال قبل

چه مدت طول میکشه که تب مالت دیگه در بدن وجود نداشته باشد ؟

دکتر سعیده ترکمانی
در پاسخ به  مرضیه
11 ماه قبل

سلام ما بیماران تب مالت را تا دو سال جهت تشخیص عود پیگیری می کنیم و مهم هست که به سختی از بدن پاک میشه در بعضی از موارد

زهره
زهره
1 سال قبل

سلام شوهرمن تب مالت داره ومیل جنسی نداره درحال حاضر.آیا از تب مالت هم میشه باشه یانه؟چه کنیم برطرف بشه

Last edited 1 سال قبل by زهره
دکتر احیا خان احمدی
در پاسخ به  زهره
11 ماه قبل

چه تب مالت و هر بیماری عفونی دیگه باعث میشه روی عملکرد جنسی تاثیر بزاره

فاطی
فاطی
1 سال قبل

خسته نباشید من حدود ۸ماه تب مالت گرفتم و رایت من ۱/۸۰ تکون نمیخوره ریفامپینو داکسیو کوتوریماکسوزل مصرف میکنم امپولم خیلی زدم التهاب خونمم ۶۱بوده ک دکتر گف ۲شده و کم کم رو به پایانیم ولی خب رایتم هنو همونه و پامو درگیر کرده وقتی قرصا رو نمیخورم درد میگیره ن مثل اوایل ولی خوب سخت میشع درس راه برم ببخشید طولانی شد ایا خوب میشم یا زمان بره بیشتر از این راهنمایی کنید خوب میشم

دکتر سعیده ترکمانی
در پاسخ به  فاطی
11 ماه قبل

سلام باید توجه داشته باشید که معمولا بیماران تب مالت دو سال بعد از تشخیص عود پیگیری بشن یعنی عود تب مالت طولانی مدت با رژیم بیماری اولیه پاسخ میده و باید مرتب تحت نظر پزشکتون باشید

هانی
هانی
1 سال قبل

سلام تب مالت باعث نازایی میشه واقعن؟جواب بدید خوب

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  هانی
1 سال قبل

سلام تب مالت لزوما باعث نازایی نمی شود .

علی زندی
علی زندی
1 سال قبل

سلام چند وقتی هست تب مالت دارم آمپول و قرص میخورم و پام خیلی درد میکنه.چطوزی زودتر خوب شم آخه دام دارم و با درد پاک کارام رو نمیتونم بکنم؟؟

دکتر فرناز حسنی
پزشک متخصص
در پاسخ به  علی زندی
1 سال قبل

سلام. درمان دردهای مفصلی بعد از بهبود تب مالت، زمان بر است و گاها تا چندین ماه بعد از بهبودی طول میکشه. نیاز به اقدام خاصی نیست

بهرام
بهرام
1 سال قبل

سلام ۲۱روزه تب مالت گرفتم خوب نشدم آیا دوباره به دکتر برم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  بهرام
1 سال قبل

سلام لطفا به پزشک عفونی مراجعه کنید .

فائزه
فائزه
1 سال قبل

خسته نباشید تب مالت گرفتم و میگن باعث نازایی میشه حقیقت داره؟

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  فائزه
1 سال قبل

تب مالت یک بیماریست با عوارض بسیار و روی سقط و ناباروری تاثیر میزاره اما نه قطعی و حتمی

صالح
صالح
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من چهارماه ازمایشم دادم عگسم انداختم ولی پای راستم شب روز عذاب میده خوب نمیشه همهداروهاراهم استفاده گردم پای راستم میگیره

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  صالح
1 سال قبل

مورد شما نیاز به مراجعه حضوری دارد لطفا به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید

ظریفه احمدی
ظریفه احمدی
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
1 سال قبل

سلام من طب مال دارم چی بخورم خوب شم

دکتر سعیده ترکمانی
در پاسخ به  ظریفه احمدی
11 ماه قبل

سلام به پزشک مراجعه کنید .

علی
علی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید مادر نوزاد تب مالت داشته ولی گفتن سرایت نمیکنه ب بچه از شیر مادر الان نوزاد دوماهسه و متاسفانه اون هم گرفته باید ب چ پزشکی مراجعه کنیم و درمانش چیه؟چقد طول میکشه؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام
لطفا به متخصص اطفال مراجعه کنید .

نظری
نظری
1 سال قبل

سلام خسته نباشید شوهرم ۲ ساله که بیماری تب مالت داده هرچی هم دکتر رفته بی فایده بوده هر ۴ماه میره ارمایش میگیره درصد بیماری بیشتر شده تمام انتی بیتویک راهم مصرف کرده لطفا راهنمایی کنید یا ادرس یه وکتر متخصص بدید

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  نظری
1 سال قبل

لطفا به صورت حضوری و یا مشاوره آنلاین با یک متخصص عفونی جهت راهنمایی کامل تر ارتباط بگیرید.
دریافت مشاوره آنلاین عفونی با متخصص عفونی

بهاره
بهاره
در پاسخ به  نظری
10 ماه قبل

سلام معذرت دقیقا شوهر من هم یک سال ونیمه درگیره کلی دکتر رفته اگر شوهر شما خوب شده پیش کدام دکتر رفتید ممنون میشم

بهاره
بهاره
در پاسخ به  نظری
9 ماه قبل

سلام خانم شوهر منم دقیقا همینطوره شما چه کار کردید تو رو خدا به ما هم بگید

محمدی
محمدی
1 سال قبل

سلام بی حسی دست چند ثانیه ای هم می تواند از علایم تب مالت باشد

حسینی
حسینی
1 سال قبل

سلام ضعف بیش ازحد دارم ودرد کمر زانوها
تاکف پاهام تب وعرق درحنگام خواب
خستگی بی اندازه ممنون مشم جوابدین

دکتر نیما دستگیر
در پاسخ به  حسینی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز نیاز به شرح حال بیشتری از مشکل شما برای تشخیص هست.
لطفا از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید
مشاوره آنلاین عفونی با دکتر نیما دستگیر

بشیر
بشیر
1 سال قبل

سلام من تب مالت گرفتم دکتر عفونی رفتم قرص وامپول دادن بعد از یک هفته است هنوز ورم بیضه ام فروکش نکرده

دکتر مهدی فرخ سیر
پزشک متخصص
در پاسخ به  بشیر
1 سال قبل

سلام دوست عزیز نیاز به شرح حال بیشتری از مشکل شما برای تشخیص هست.
لطفا از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید
مشاوره آنلاین عفونی با دکتر مهدی فرخ سیر

طیبه
طیبه
1 سال قبل

سلام.ماساژ یا بادکش کردن تاثیری در کاهش دردهای ناشی از تب مالت دارد،،؟

دکتر مهدی فرخ سیر
پزشک متخصص
در پاسخ به  طیبه
1 سال قبل

سلام دوست عزیز نیاز به شرح حال بیشتری از مشکل شما برای تشخیص هست.
لطفا از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید
دریافت مشاوره آنلاین عفونی با دکتر مهدی فرخ سیر

صالحی
صالحی
1 سال قبل

سلام پچه پنج ساله دارم.تب مالت گرفته کپسول و قرص نمیتونه بخوره.چه شربتی میشه استفاده کرد که جا گزین بشه.تشگر

دکتر مهدی فرخ سیر
پزشک متخصص
در پاسخ به  صالحی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز نیاز به شرح حال بیشتری از مشکل شما برای تشخیص هست.
لطفا از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید
دریافت مشاوره آنلاین عفونی با دکتر مهدی فرخ سیر

حنانه
حنانه
در پاسخ به  دکتر مهدی فرخ سیر
1 سال قبل

سلام دختر من ۷ سالش تب مالت گرفته تب بالی داره از امروز هم خارش پست پیدا کرده میشه راهنمایم کنید

دکتر فرناز حسنی
پزشک متخصص
در پاسخ به  حنانه
1 سال قبل

سلام
لطفا با متخصص اطفال مشورت کنید .

سارا
سارا
1 سال قبل

سلام . مادر من تب مالت داره و اصلا حالش خوب نیس دکتر هم رفتیم ولی اثری نداشته لطفاً بگین چیکار کنم تا حالش بهتر بشه

دکتر ندا ضامن میلانی
در پاسخ به  سارا
1 سال قبل

سلام
بیماری که تب و مالت دارد و بد حال هست و به درمان های معمولی و سرپایی جواب نداده و بهبودی حاصل نشده است باید بستری شود هم درمان تزریقی شود هم اینکه معینات هی بستری شدن انجام بدن ، تب و مالت بیماری هست که سادست و بعضی اوقات درمان خوراکی درمان می شود اما بعضی وقتا خیلی پیچیده و خطرناک می شود و ممکن است اثرات جبران ناپذیری را روی ارگان ها داشته باشد .

اعظم
اعظم
1 سال قبل

سلام دردکمرکه ازلگن شروع میشه وبه هیچ مسکن واکنش نمیده میتونه نشانه تب مالت باشه

دکتر ندا ضامن میلانی
در پاسخ به  اعظم
1 سال قبل

سلام
می تواند نشاندهده تب مالت باشد ولی تشخیص صرفا با این نیست باید جواب آزمایشات تب مالت گرفته بشود آزمایشات رایت،کومبس رایت ،۲ME باید گرفته شود اگر مثبت شد در کنار این درد می تواند تشخیص تب مالت به ما نشان دهد ولی اگر معمولی شدن باید دنبال علت های دیگری باشیم مثلا آزمایش ام آر آی از ناحیه کمر ممکن است در دیسک ها مشکلی وجود داشته باشد .

Last edited 1 سال قبل by دکتر ندا ضامن میلانی
فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  دکتر ندا ضامن میلانی
1 سال قبل

ّسلام من تب مآلت دارم ۸ماهه حامله ام بدنم خارش خارش داردکی خوب میشوم دوماهه تب مآلت مآلت دارم ریفامپبن وکوتیریموکسازول استفاده میکنم

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  فاطمه
1 سال قبل

سلام خارش جزو علائم تب مالت نیست
ما حتما باید از نظر آنزیم های کبدی بررسی شوید که ببینیم جزو عوارض ناشی از حاملگی هستید یا خیر
حتما آنزیم های کبدی مورد بررسی قرار بگیره و باید توسط متخصص عفونی مشاوره شوید .
آیا خارش به تازگی شروع شده ؟ از کی شروع شده ؟ کدوم قسمت های بدن رو تحت تاثیر قرار میده ؟
حتما مراجعه کنید چون شاید در معرض کلوستاز کبدی قرار بگیرید .

زهره
زهره
1 سال قبل

سلام ما با دام سرکار داریم چند روزه که همسرم درناحیه پا در قسمتهای مختلف درد احساس میکنه ممکنه تب مالت باشه

دکترگیلدا گیوه چی
پزشک متخصص
در پاسخ به  زهره
1 سال قبل

سلام
بله امکانش هست به یک متخصص عفونی مراجعه کنید و در صورت لزوم تست هایی رو انجام بدید.

محسن
محسن
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من تب مالت داشتم حدوا ۲۵ روز طول کشید ودوباره بعد از ۱۰ روز پاشنه پام شروع به درد گرفتن کرد ودر قسمتای پام چرخید تا به زانو پای چپ رسیده و ورم کرده امکان داره دوباره از تب مالت باشه. ممنون

بهاره
بهاره
10 ماه قبل

سلام من سه بار ازمایش تب مالت دادم منفی بود ولی همچنان هر روز درد دارم ممنون میشم راهنماییم کنید

دکمه بازگشت به بالا