درد مفاصل | علل راه های تشخیص و درمان آن

شایع ترین دلایل درد مفاصل، درمان درد مفاصل و سرطان

درد مفاصل چیست؟

وجود التهاب و درد پیش‌رونده در هر یک از مفصل‌های بدن به عنوان درد مفاصل شناخته می‌شود که علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد.

افراد زیادی این درد را بیماری روزهای پیری می‌دانند، در حالی‌ که تحقیقات نشان داده است درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به این بیماری در سنین جوانی قرار دارند.

مفصل‌ها محل اتصال استخوان‌ها هستند و باعث حرکت آن‌ها می‌شوند. در واقع حرکت قسمت‌‌های مختلف بدن وابسته به سلامت مفصل‌ها است و مفاصل آسیب دیده در توانایی‌های حرکتی فرد اختلال به وجود می‌آورند.

مفصل‌ها در سه دسته متحرک، نیمه متحرک و غیر متحرک قرار می‌گیرند. مفصل پا، دست و زانو از مفاصل متحرک، مفصل بین مهره‌ها از مفاصل نیمه متحرک و مفصل جمجمه سر از مفاصل غیر متحرک محسوب می‌شوند. درد مفصل در میان مفاصل متحرک شایع‌تر است.

در ادامه به بررسی دلایل ایجاد درد مفصل و روش‌های موثر در درمان درد مفاصل می‌پردازیم، برای تشخیص زود هنگام این بیماری و آشنایی با روش‌های درمان آن خواندن این مقاله را از دست ندهید.

علت درد مفاصل و استخوان ها

اگرچه افزایش سن و ضعف استخوان‌ها مهم‌ترین دلیل بروز دردهای مفصلی و عضلانی است اما علت درد مفصل‌ها تنها در این موارد خلاصه نمی‌شود. افراد زیادی در سراسر جهان از انواع بیماری‌های مفصلی رنج می‌برند که سالمندان بخش کوچکی از آن‌ها به‌شمار می‌روند.

درد مفاصل بیماری پیش‌رونده و آزار دهنده‌ای است که در فعالیت‌های روزانه فرد اختلال ایجاد می‌کند و به مرور توانایی حرکت او را کاهش می‌دهد.

احتمال بروز این بیماری در مفصل زانو و مفصل مچ دست بیشتر از سایر مفاصل بدن است. درد مفصل‌‌ها گاهی به‌قدری شدید می‌شود که بیمار نمی‌تواند بخوابد و مدام در حال ماساژ مفصل آسیب دیده است.

در بیشتر موارد درد التهاب مفاصل غیر قابل تحمل است و باید سریع به دکتر مفصل مراجعه کرد. درد مفصل‌ها حتی اگر خفیف باشد نباید آن را نادیده گرفت. زیرا آسیب‌های کوچک اگر درمان نشوند، به‌مرور زمان به آسیب‌های جدی و غیر قابل درمان تبدیل خواهند شد.

درد مفاصل همیشه شدید و غیر قابل تحمل نیست، در برخی افراد این درد خفیف است و پس از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی یا انجام حرکاتی خاص نمایان می‌شود.

اضافه وزن و حرکات سنگین ورزشی از دلایل تشدید درد مفصل‌ها هستند و در افراد مبتلا به این بیماری باید مورد توجه قرار بگیرند.

همان‌طور که گفتیم به محل اتصال استخوان‌ها مفصل گفته می‌شود. کپسول مفصلی، رباط‌ها و غضروف از اجزای اتصال استخوان‌ها به هم هستند که در صورت آسیب دیدن هر کدام، فرد دچار درد مفاصل خواهد شد. علت درد مفصل را باید در آسیب‌ دیدن اجزای مفصل جست‌و‌جو کرد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

چه عواملی باعث درد مفاصل می‌شوند؟

چه عواملی باعث درد مفاصل می‌شوند؟

یکی از مهم‌ترین علل درد مفاصل و استخوانها آرتروز یا ساییدگی مفاصل است که باعث التهاب و درد در این قسمت از بدن می‌شود.

روماتیسم مفصلی و آرتریت از بیماری‌های مفصلی مرتبط با آرتروز هستند که مکانیسم تخریب مفصل مشابه‌ای با آن دارند.

اگر درد مفصل مربوط به آرتروز و بیماری‌های مشابه آن نباشد ممکن است افسردگی، کم‌کاری تیروئید، هماتروز و فیبرومیالژیا علت ایجاد این درد باشند.

به‌طور خلاصه می‌توان از بیماری‌ها و مشکلات زیر به عنوان اصلی‌ترین دلایل ایجاد درد مفاصل نام برد.

 • شکستگی در استخوان‌های اطراف مفصل
 • جا‌به‌جایی مفصل (دررفتگی مفصل)
 • نقرس (در این بیماری مقدار زیادی اسید اوریک در بدن جمع می‌شود که باعث بروز درد مفاصل خواهد شد).
 • بیماری بی‌حرکتی بزرگسالان (از انواع نادر آرتریت التهابی که با جوش، تب و درد مفصل همراه است).
 • بورسیت (التهاب و ورم کیسه‌های حاوی مایع سینوویال در اطراف مفاصل)
 • فیبرومیالژیا (این بیماری با درد استخوان و مفصل شروع می‌شود و به دنبال آن بیمار دچار بی‌خوابی، اختلال در حافظه و خلق‌وخو و خستگی خواهد شد).
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان (بیماری التهابی که باعث اتصال مهره‌ها در ستون فقرات می‌شود).
 • سندرم درد ناحیه‌ای کمپلکس (اختلال در عملکرد سیستم عصبی که باعث بروز دردهای مفصلی مزمن می‌شود).
 • نکروز آواسکولار (از بین رفتن بافت استخوان به علت اختلال در جریان خون)
 • آرتریت گنوکوکی (باکتری گنوکوک باعث عفونت و التهاب مفصل می‌شود).
 • استئوآرتریت (بیماری التهابی تخریب کننده مفاصل)
 • آرتریت روماتوئید (بیماری التهاب مفاصل)
 • کم‌کاری تیروئید
 • استئومیلیت (عفونت بافت استخوان)
 • تندینیت (آسیب و التهاب تاندون مفصل)
 • آرتریت روماتوئید جوانان
 • ریکتز (نرمی و ضعف استخوان که در میان کودکان شایع‌تر است و علت آن کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین D عنوان شده است).
 • تب روماتیسمی ( بیماری التهابی است که باعث تخریب و درد شدید مفصل‌ها می‌شود علت آن عفونت استرپتوکوکی درمان نشده یا تب اسکارلت است).
 • لوکمی‌ (سرطان خون) و سرطان استخوان

اگر دچار درد مفصل خفیف یا شدید در هر یک از مفاصل بدن شده‌اید و نسبت به ابتلا به بیماری‌های فوق ابهام دارید می‌توانید از خدمات آنلاین پذیرش ۲۴ استفاده کنید. مشاوران متخصص استخوان و ارتوپدی این ساماننه آماده پاسخ‌گویی و راهنمایی شما در هر ساعت از شبانه‌روز در زمینه سوالات مربوط به درد مفاصل هستند.

عوامل درد مفاصل

علت درد مفاصل در زنان

تحقیقات نشان داده است زنان بیشتر از مردان درگیر دردهای مفصلی می‌شوند. این تفاوت می‌تواند به علت گذراندن دوران بارداری برای زنان باشد.

تغذیه نامناسب، اضافه وزن و کاهش تحرک در طول بارداری می‌تواند برای مفاصل بسیار آسیب‌رسان باشد و باعث بروز دردهای مفصلی در سال‌های بعد شود.

علاوه بر بارداری، فیزیولوژی خاص بدن زنان را می‌توان در ایجاد درد مفاصل مقصر دانست. مفصل زنان نسبت به مفصل مردان انعطاف‌پذیری بیشتری دارد، زیرا از تاندون‌ها و رباط‌‌هایی با قابلیت کشسانی بهتری تشکیل شده است. این قابلیت مفصل زنان را آسیب‌پذیرتر کرده‌ است.

استخوان لگن در زنان به علت توانایی زایمان، پهن‌تر از مردان است. پهن بودن استخوان لگن مانع از در راستای عمود قرار گرفتن مفصل زانو می‌شود. این مساله باعث ضعف و اختلال در عملکرد مفصل زانو در زنان خواهد شد، به‌ویژه اگر با بی‌تحرکی و اضافه وزن همراه باشد.

یائسگی مهم‌ترین علت درد مفاصل در زنان است که باعث ایجاد درد مفصلی در اکثر زنان بالای ۵۰ سال می‌شود. در دوران یائسگی ترشح هورمون‌های زنانه به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد.

یکی از وظایف این هورمون‌ها تامین ویتامین‌ها و مواد ضروری برای مفاصل بدن است که یائسگی باعث اختلال در این عملکرد می‌شود. کاهش انعطاف پذیری مفصل و دردهای مفصلی از عوارض شایع این دوران است که با مصرف هورمون‌های زنانه بهبود پیدا می‌کند.

بخشی از دردهای مفصلی در زنان ژنتیکی است و از مادر به فرزند دختر خود منتقل می‌شود. به عبارت دیگر اگر مادر شما دردهای مفصلی دارد، به احتمال زیاد شما نیز در همان سن به درد مفصلی در همان قسمت بدن مبتلا خواهید شد.

درد مفاصل در زنان

علت درد مفاصل دست

درد مفاصل در این بخش از بدن از شایع‌ترین دردهای مفصلی است که توانایی انجام هر فعالیتی را از بیمار سلب می‌کند. این درد که معمولا در مچ دست اتفاق می‌افتد بسیار شدید و غیر قابل تحمل است، به‌طوری که بیمار نمی‌تواند دست خود را حرکت دهد.

در بسیاری از موارد شکستگی استخوان مچ دست، در رفتگی یا پیچ خوردگی مفصل یا ضربه شدید علت درد مفاصل دست است. ورزشکاران به علت فعالیت‌های سنگین ورزشی بیشتر در معرض این آسیب‌ها قرار می‌گیرند.

انجام مداوم بعضی از کارها مانند تایپ کردن، کارهای هنری و سایر کارهایی که با دست سروکار دارد باعث درد مزمن مفصل دست خواهد شد.

اگر از درد مفصل دست رنج می‌برید و تمایل به مراجعه حضوری به پزشک ندارید می‌توانید از خدمات مشاوره استخوان و ارتوپدی آنلاین پذیرش ۲۴ کمک بگیرید.

درد مفاصل دست

روش‌های درمان درد مفاصل و استخوان ها

روش‌های مختلفی برای درمان درد مفاصل وجود دارد که از بهترین روش‌ها می‌توان به درمان دارویی، درمان گیاهی، درمان خوراکی، ماساژ درمانی و ورزش درمانی اشاره کرد. در ادامه به بررسی روش‌های درمان درد مفاصل می‌پردازیم. تعویض مفاصل نیز میتواند با نظر تخصصی دکتر تعویض مفصل ران در مشکلات مفصل زانو، دکتر تعویض مفصل زانو در مسائل مربوط به مفصل زانو و دکتر تعویض مفصل شانه در ناکارآمدی مفصل شانه از روشهای درمان تهاجمی باشد.

درمان دارویی درد مفاصل

مسکن برای درد مفاصل

داروهای ضد التهاب از داروهای رایج در درمان درد مفاصل به شمار می‌آیند. این داروها با کاهش التهاب در ناحیه اطراف مفصل، به کاهش درد در بیماران کمک می‌کنند.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند:

گاهی پزشک برای درمان بیمار از تزریق کورتون به مفصل استفاده می‌کند و در موارد نادر درمان بیمار با استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند متوترکسات انجام می‌شود.

اگر علت درد مفاصل بیماری‌های زمینه‌ای مانند نقرس، سرطان یا انواع عفونت باشد دکتر مفصل در مرحله اول اقدام به درمان و کاهش عوارض این بیماری‌ها خواهد کرد. شیمی درمانی، تجویز مکمل‌های دارویی، درمانی و تجویز آنتی‌بیوتیک از تجویز‌های درمانی در این شرایط است.

درمان خوراکی درد مفاصل

برای درمان درد مفاصل چه بخوریم؟

تحقیقات نشان داده است مصرف بعضی از غذاها باعث کاهش یا افزایش دردهای مفصلی می‌شود. نوشیدن روزانه یک فنجان شربت تهیه شده از سرکه سیب (یک فنجان آب گرم، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و کمی عسل) به کاهش درد مفصل کمک می‌کند.

اسیدهای چرب امگا ۳ نیز نقش قابل توجه‌ای در کاهش درد آرتروز و سایر دردهای مفصلی دارند. مصرف منظم ماهی و مکمل‌های حاوی امگا ۳ به‌صورتی که روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم از این ماده به بدن وارد شود، باعث کاهش چشمگیر درد مفاصل خواهد شد.

در پاسخ به این سوال که برای درد مفاصل چه بخوریم باید گفت که مصرف مواد غذایی سرشار از کلسیم، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند انواع سبزیجات، غلات، دانه‌های روغنی و انواع لبنیات باعث افزایش سلامت مفاصل و کاهش درد مفصل‌ها می‌شود.

ای سبز، ماهی، روغن زیتون، گیلاس، زنجبیل، پرتقال و پیاز نیز باید برای حفظ سلامت مفاصل در رژیم غذایی فرد قرار گیرند.

مصرف قند، شیرینی و شیرین کننده‌ها، چربی‌های اشباع، نمک، الکل و غذاهای حاوی امگا ۶ ممکن است باعث تشدید یا تثبیت دردهای مفصلی شوند و بهتر است بیماران مبتلا به دردهای مفصلی و عضلانی از مصرف آن‌ها خودداری کنند.

درمان خوراکی درد مفاصل

درمان درد مفاصل با ماساژ و ورزش

انجام حرکات ورزشی مشخص، اصلاح حرکت و استفاده از ماساژ درمانی از بهترین درمان‌های دردهای مفصلی به شمار می‌آیند. ورزش‌های آبی مانند شنا و آیروبیک آبی با تقویت مفصل به کاهش درد در این ناحیه کمک می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است ورزش‌های رزمی سبک مانند تای چی نیز با کاهش فشار عضلات در بهبود دردهای مفصلی موثر هستند.

علاوه بر ورزش، ماساژ مفصل‌ها نیز راهی مناسب برای کاهش دردهای مفصلی است. برای ماساژ مفاصل می‌توانید از کرم‌ها و روغن‌های حاوی کپسایسین استفاده کنید، این ماده که از ترکیبات اصلی فلفل قرمز است باعث بهبود دردهای عضلانی خواهد شد.

استفاده از روغن زیتون یا روغن سیاهدانه نیز برای ماساژ مفصل مناسب است و باعث کاهش درد خواهد شد. بهتر است پس از ماساژ، مفصل را با پارچه گرمی بپوشانید. این کار به کاهش درد مفاصل کمک بیشتری می‌کند.

پیاده‌روی روزانه، استفاده از زانوبند، استفاده از بریس، پرهیز از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین و استفاده از کمپرس سرد برای مفصل آسیب دیده از درمان‌های خانگی درد مفاصل محسوب می‌شوند.

درد مفاصل با ورزش

درمان گیاهی درد مفاصل

خوشبختانه در سال‌های اخیر درمان گیاهی درد مفاصل طرفداران بسیاری داشته است. تحقیقات نشان داده است بعضی از گیاهان دارویی تاثیر بسیار موثری در کاهش دردهای مفصلی دارند. از بسیاری از این گیاهان در ساخت داروهای درمان درد مفصل استفاده می‌شود.

فلفل سیاه، اکالیپتوس، گیاه پنجه گربه، آلوئه‌ورا، زنجبیل و چای سبز از گیاهان موثر در درمان درد مفاصل هستند که می‌توانند به‌صورت خوراکی یا موضعی مصرف شوند.

علاوه بر این گیاهان، تحقیقات جدید نشان داده است گیاهی منحصر به‌فرد و فوق‌العاده مفید برای بیماری‌های مفصلی وجود دارد.

این گیاه که در جهان با نام علمی Curcuma longa شناخته می‌شود چیزی نیست به جز همان زردچوبه! زردچوبه ادویه‌ای متداول در ایران، هند و کشورهای جنوب آسیا است که خواص ضد التهابی قابل توجهی دارد.

از زردچوبه برای درمان ورم زانو و کاهش دردهای مفصلی استفاده می‌شود. ماده اصلی زردچوبه کورکومین است که خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد. این ماده شبیه داروهای مسکن عمل می‌کند و مصرف آن باعث کاهش درد خواهد شد.

طریقه مصرف زردچوبه برای درد مفاصل بسیار ساده است و به‌راحتی می‌تواند موثر واقع شود. استفاده از زردچوبه به‌صورت خوراکی موثرتر از مصرف موضعی آن است، هر چند مصرف موضعی کرم‌های حاوی زردچوبه نیز در کاهش دردهای مفصلی بی‌تاثیر نیست.

به منظور استفاده از زردچوبه برای درمان وزم زانو می‌توانید از کرم‌های حاوی زردچوبه یا از خمیر زردچوبه (ترکیب مقداری زردچوبه با آب) به‌شکل موضعی استفاده کنید.

استفاده از این ادویه ارزشمند در ترکیب غذاها و نوشیدنی‌های روزانه نیز بسیار مناسب است. با توجه به این‌که بهترین طریقه مصرف زردچوبه برای درد مفاصل استفاده خوراکی آن است، مصرف ترکیباتی مانند شیر زردچوبه همراه با عسل، دمنوش زردچوبه و زنجبیل، اسموتی زردچوبه، نیمرو زردچوبه و…می‌تواند به کاهش درد مفاصل کمک کند. دکتر طب سنتی میتواند در این باره به شما راهنمایی های دقیق تری بکند.

درمان گیاهی درد مفاصل

درد مفاصل بعد از کرونا

من یک ماه از ابتلای کرونا مبگذره و ۱۴ روز لز اتمام قرنطینگیم.. دو روزه درد مفاصل زانو دارم بطوریکه ی قدم نمیتونم از پله بالا یا پایین برم. بنظرتون آیا از عوارض کرونا یا عوارض داروهاست؟ چه کنم؟
با سلام، مصرف مواد غذایی تقویت کننده مانند کته ماهیچه با شوید،. جوجه کباب با نارنج،. فسنجان بادام، زرده تخم مرغ با آویشن برایتان مفید است. روزانه ۱ ق مرباخوری بابونه دم کنید و میل کنید
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درد مفاصل بیماری پیش‌رونده‌ای است که از درد خفیف به درد شدید و غیر قابل تحمل تغییر پیدا می‌کند. هنگام بروز دردهای ناگهانی و شدید مفاصل لازم است فورا به پزشک مراجعه شود تا از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کرد.

سلامت استخوان‌ها و مفاصل زندگی ما را شیرین‌تر می‌کنند چون جزو اجزای حیاتی بدن ما محسوب می‌شوند که تمام اعمال روزانه ما به سلامت آن‌ها وابسته است.

بنابراین باید این درد را جدی گرفت و اگر دچار درد شدید و ناگهانی مفصل شده‌اید می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ برای تشخیص علت درد و آگاهی از روش‌های کاهش درد استفاده کنید.

مشاره آنلاین متخصص ارتوپدی

پزشکان متخصص استخوان و مفاصل پذیرش۲۴ در هر ساعت از شبانه‌روز به شکل‌های گوناگون متنی، تماس صوتی و تلفنی می‌توانند شما را به سمت رهایی از این بیماری راهنمایی کنند.

۴.۲/۵ (۱۳ نظر)

منبع
webmd

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
34 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ریحانه اسدپور
ریحانه اسدپور
4 روز قبل

باید استخوان سالم داشته باشید پروتئین و قرص ویتامین د بخورید

ریحانه اسدپور
ریحانه اسدپور
4 روز قبل

خوردن زیاد ویتامین د اصلا خوب نیست

ریحانه اسدپور
ریحانه اسدپور
4 روز قبل

و این باعث میشه که خون جریان پیدا نکند و بدن نیاز به ورزش و خودن میوه ها و سبزیجات و قرص ویتامین د

ریحانه اسدپور
ریحانه اسدپور
4 روز قبل

ببینید این ها همه از کمبود ویتامین د و پروتئین است که اگر نداشته باشد در بدن باعث می شود استخوان ها در بدن خورد شود

محمد است
محمد است
19 روز قبل

سلام نام من محمد است وخانم من خیلی رنج میکشد از درد پاوکمر

مقدسی
مقدسی
1 ماه قبل

درود بر شما من بعد ازیک ماه بیماری کرونا دچار درد استخوان دست شدم دلیلش چی ؟

مصطفی
مصطفی
2 ماه قبل

عزیزی

مصطفی
مصطفی
پاسخ به  مصطفی
2 ماه قبل

درود برشما من شبکه می‌خوابم بازو مج وارنج وانگشتم تیر می‌کشه ولی روزها اینطور نیست فقط وقتی می‌خوابم اچی می‌تونه باشه ممنون

شجاعی
شجاعی
3 ماه قبل

سلام من یک خانم ۴۴ساله هستم و از ناحیه مچ های دستم درد دارم. ورگهای دستم برجسته شدن و هنگامی که دستم آویزان هست رنگ دستم به قرمزی شدید میزنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

علی ابراهیمی
علی ابراهیمی
3 ماه قبل

سلام علی ابراهیمی هستم ۳۴ساله
پاهام ورم کردن کمی هم دردمیکنه
بایدچیکارکنم

جواد غفارى
جواد غفارى
3 ماه قبل

من ۶۴ سال دارم هفت ماه پیش ازمایش دادم أسید أوریک بالا بود مراجعه به پزشک متخصص روماتولیژ کردم به من قرص الوپورینول ٣٠٠ وویتامین دى تجویز کردن وباز هم درد مفاصل گاهى شانه زانو مج دست یا پا را دارم علت از چى مى تونه باشه؟

فاطمه هستم
فاطمه هستم
4 ماه قبل

سلام چند روزیه احساس میکنم استخوانهای تمام بدنم درد می‌کنه هر دفعه هم تیر کشیدن ودرداستخوان در یک جایی از بدنم حس میکنم بیشترین درد ساق پا، کف پا،مچ دست وزانو ولگنم هستش چیکار کنم راهنماییم کنید ممنون میشم

اتوسا
اتوسا
پاسخ به  فاطمه هستم
3 ماه قبل

سلام منم دقبقا همین علایم رو دارم دکتر زیاد رفتم نتیجه نگرفتم
اگر کسی میتونه ی راهنمایی بکنه واقعا دردش کلافه کنندس

میترا
میترا
پاسخ به  اتوسا
3 ماه قبل

منم دقیقا همین علایمودارم کل مفصلام درد میکنه کلی ازمایش سونوگرافی وام آرای رفتم آزمایش خون دادم همه نرماله ولی همچنان درد مفاصل دارم

البرز الکترون
البرز الکترون
پاسخ به  اتوسا
1 ماه قبل

همه ما یه مشکلی داریم تنها نظریه میتونه از آمپولهای کرونا باشه

حسین رحمانی
حسین رحمانی
پاسخ به  فاطمه هستم
3 ماه قبل

سلام چربی خون دارید

حسین رحمانی
حسین رحمانی
پاسخ به  حسین رحمانی
3 ماه قبل

قرص آتورواستاتین شبی یه دونه بعد از شام

رضا
رضا
4 ماه قبل

سلام تیروئیدی کم کار هست چه میوه وغذاهایی باید بخورم پچی چیز هایی نخورم باتشکر از شما دکتر گرامی

علی اکبر شفیعی
علی اکبر شفیعی
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید علت جابجا شدن درد در پاها چیست

مجتبی
مجتبی
5 ماه قبل

سلام من درد مفاصل دست ها وشانه هام نمیزاره بخوابم ۳۳سالمه بدنم هم خیلی خوبه علتش چیه لطفاً راهنماییم کنید

باران
باران
پاسخ به  مجتبی
4 ماه قبل

سلام درد شانه و دستها مربوط به دیسک گردن میشه

حسین رحمانی
حسین رحمانی
پاسخ به  مجتبی
3 ماه قبل

سلام قرص ب ۱. ۳۰۰. با کپسول اوودین بخور مشکل حل میشه

مهدی
مهدی
5 ماه قبل

خانم آقا کمکم کنید.فقط فقط دردم رو مواد مخدر یا ب۲. و یا ترامادول ساکت می‌کنه ولاغیر از۱۲سالگی پاهام مثل یک باد یا سایه سنگینی ک توصیفش سخته شروع شد ک اوایل مگر اینکه شبها خوابم زیاد میومد ک می خوابیدم چون مثل یک باد میومد و مفاصلم رو ساعد وام رو می‌گرفت وتا پشت قلبم میومدالان ۴۵,سالم شده حالا این حالت خیلی خیلی بدتر شده همون حالت بعلاوه درد مچ پا و درد زانو هم بهش اضافه شده ۱۰ شب بیدار بمونم این درد نمی زاره بخوابم شده ۶عدد قرض ۲میل آلپرازولام یک وعده خوردم مثل دیوانه ها گیجم ولی خوابم نمی بره ناراحتی اعصاب گرفتم با زن و بچم دعوا میکنم استریک زیاده بی حالیم بی حوصله گیم شدیده فقط تریاک و قرصهای ب۲ساکت می‌کنه دکتر رفتم قرص میدم خوب نمیشم کمکم کنید کمکم کنید کمکم کنیبببیییبببببیبببببببببید خواهشاً دعاتون میکنم خواهشاااااااآااااااا التماستون میکنم

حسین
حسین
6 ماه قبل

سلام ۳۳سالمه تمام اسکلت بدنم بعضی اوقات درد می‌کنه ب ویژه زانوهام

راهیبی
راهیبی
6 ماه قبل

سلام

یاسمین رضایی
یاسمین رضایی
8 ماه قبل

ومن مشکل گوارشیم دارم سندروم روده تحریک پذیرویبوست که متوجه شدیم مشکل از ناهماهنگی عضلات دفعی کف لگن هست وچن ساله چون مشکلات هورمونی واصلاح مزاح داشتم دکترطب گفت به هیچ عنوان لبنیات استفاده نکنم.چون سینه هامم شیری شده بودن .حالا چیکارکنم

یاسمین رضایی
یاسمین رضایی
8 ماه قبل

درود برشما خداقوت.دختری ۳۴ ساله هستم ازشیراز.دکترمن شبها وحتی گاهی درروز تو استخونهام تیرمیکشه یا نبض میزنه مچ دستام ومچ پاهام زیاد جون نداره واکثرا تواستخونام پاهام از زانوو به پایین میسوزه از ارنج تا انگشتامم همینطور توانگشتام تیرمیکشه.چه متخصصی باید پیگیری کنم تاحالا مراجعه نکردم وزیاد جدی نگرفتم چون شرایط مالیم مساعد نیست چیکارباید بکنم؟

مریم حیدری
مریم حیدری
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید بنده تمام استخوان ها ی بدنم درد میکنه هرچه دکتر رفتم درمان نشده

رضا
رضا
پاسخ به  مریم حیدری
5 ماه قبل

سلام بنده هم به مشکل شما دچارم الان ۵ساله که هیچ کاری نمیتونم بکنم همه دکترا ام رفتم

منصوره
منصوره
پاسخ به  رضا
5 ماه قبل

مدتی صبح ناشتا یک لیوان شیر یک ق چ زردچوبه و نصف ق چ زنجبیل و دارچین بزارین بجوشه وقتی ولرم شد با عسل شیرین کنین وبخورین ان شالله جواب میده

حسین رحمانی
حسین رحمانی
پاسخ به  رضا
3 ماه قبل

سلام با این شماره تماس بگیرید شاید بتونه کمکتون کنه.۰۹۱۸۸۷۹۲۴۸۸

علی
علی
9 ماه قبل

مادرمن‌سنش‌بالاست‌ومفصل‌دستش(آرنج)دچاردردوبعدیک‌روزورم‌کرده
وخیلی‌منونگران‌کرده‌ممنون‌میشم‌راهنمایی‌کنید
درضمن‌من‌چطورمیتونم‌آنلاین‌باشماباشم؟؟؟

علی
علی
9 ماه قبل

سلام

مریم
مریم
1 سال قبل

من برای درد زانوم به پزشک مراجعه کردم و ایشون گفتن مشکل جدی نیست و فقط زمانیکه در اطراف زانو تورم، قرمزی و داغی احساس کردید باید برای درمان زانو درد به پزشک ارتوپد مراجعه کنید چون فقط این علائم زانو درد هستش که نشونه بروز مشکل حاد در زانو هستش. اما من همچنان زانوم درد داره چکار کنم؟

غلی افشار
غلی افشار
2 سال قبل

سلام حدود ۵ ماه هست که دچار خشکی ودرد همه مفاصل شده ام حدود ۱ سال هست که دچار اختلال نعوذ هستم و حدود ۳ماه هست که انزال در مقاربت وجود ندارد با سپاس

admin
admin
پاسخ به  غلی افشار
1 سال قبل

به سلامتی
خدا شفاتون بده الهی

میترا
میترا
پاسخ به  غلی افشار
3 ماه قبل

همه عوارض واکسن وکروناست اکثر مردم گرفتار درد مفاصل شدن از جمله خودم

میترا
میترا
پاسخ به  میترا
2 ماه قبل

منم همینطور از بعد واکسن مفصل دردم شروع شد به تدریج بیشتر شد مخصوصا پاهام دکتر نمونده که نرفته باشم ولی خوب نشدم کل مفصلام بدنم مخصوصا پاها درگیره

امیر
امیر
پاسخ به  میترا
2 ماه قبل

سرچ کن آیت الله تبریزیان

همایون
همایون
پاسخ به  میترا
1 ماه قبل

هیچ ربطی به واکین نداره منم زدم

همایون
همایون
پاسخ به  میترا
1 ماه قبل

هیچ ربطی به واکسن نداره منم زدم

همایون
همایون
پاسخ به  غلی افشار
1 ماه قبل

وقت رفتنه.

دکمه بازگشت به بالا