محتوای سلامتیزنان و زایمان

علت خشکی واژن و خیس نشدن آن هنگام رابطه و روش درمان

پماد درمان خشکی واژن، درمان خشکی واژن با عسل، علت خشکی واژن بعد از زایمان

آیا درد هنگام رابطه‌ی جنسی ناشی از خشک بودن واژن است؟

بدن ما هرچه بزرگ‌تر می‌شود تغییر می‌کند. خشکی واژن در حین رابطه یک بیماری شایع است که ۵۰-۷۰٪ از زنان پس از یائسگی را درگیر می‌کند. کمبود چربی شایع‌ترین علت دیسپارونیا (Dyspareunia) یا مقاربت دردناک است.

بسیاری از زنان به علت خشک شدن واژن حین رابطه، با مشکلات زیادی رو‌به‌رو می شوند. از‌این‌رو در مقاله‌ی زیر به بررسی دلیل خشکی واژن هنگام رابطه و درمان خشکی واژن در هنگام رابطه جنسی می‌پردازیم.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

چرا عجله می‌کنید؟

مطالعات متعددی نشان داده است که بسته به افراد مختلف، واژن از ۱۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا تحریک کامل شود. اگرچه بیشتر زوجین در ایالات متحده حداکثر ۱۹ دقیقه رابطه‌ی جنسی دارند، این‌گونه به نظر می‌رسد که زمان کافی برای تحریک شدن به صورت کامل را اختصاص نمی‌دهند.

ما دوست داریم فکر کنیم که می‌توانیم با زدن یک دکمه بدنمان را خاموش و روشن کنیم، اما در حقیقت، پیچیده‌تر از این حرف‌ها هستیم. البته این مورد به‌راحتی قابل حل است. عجله نکنید وسعی کنید ۴۵ دقیقه یا بیشتر را برای تحریک شدن به‌طورکامل، اختصاص دهید.

Advertisement

ممکن است بدن شما کم‌آب شده باشد

کمبود آب بدن نیز ممکن است دلیل خشک شدن واژن هنگام رابطه، باشد. از آنجا که سلول‌های ما عمدتاً از آب تشکیل شده اند، مصرف کم آب باعث اثرات مضر بی‌شماری روی بدن می‌شود که یکی از آن‌ها خشکی واژن است.

این مورد نیز به‌راحتی قابل حل است. اگر می‌خواهید به طور مداوم هیدراته بمانید و کمبود آب بدن‌تان تنها منبع خشک شدن واژن است، آب خوردن را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید. پیشنهاد می‌کنیم که ساعت خود را در زمان‌های مقرر تنظیم کنید یا از اپلیکیشن‌های یاد‌آور برای آب خوردن استفاده کنید. اگر مشکل خشکی واژن ناشی از کمبود آب بدن است در‌صورتی‌که مطابق برنامه پیش بروید، در کمتر از سه روز باید خیس شدن واژن در رابطه جنسی، را تجربه کنید.

ممکن است متبلا به سندرم شوگرن (SJÖGREN) باشید

سندرم شوگرن می‌تواند علت خشک شدن واژن در حین رابطه، باشد.. اگر خشکی واژن شما اغلب با خشکی غیر‌معمول در سایر قسمت‌های بدن مانند چشم و دهان ایجاد می‌شود، باید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید زیرا این علائم می‌تواند نشانه‌هایی از سندرم شوگرن باشد. این وضعیت بر خشکی در تمام غشا‌های مخاطی تأثیر می‌گذارد. شوگرن رایج‌ترین اختلال خود‌ایمنی بعد از آرتریت روماتوئید است.

البته عوامل دیگری هم می‌تواند منجر به خشکی واژن شوند بنابراین یک پزشک با‌تجربه معمولاً به عدم تعادل :

Advertisement
  • هورمونی
  • عفونت
  • مواد تحریک کننده
  • دارو یا سایر موارد نادر هم که می‌تواند علت خشکی واژن هنگام رابطه باشد (مانند سندرم ارلوس دانلوس (Ehrlos danlos ) یا لوپوس (lupus)) نیز مشکوک می‌شود.
مطلب مرتبط
داروی متیل ارگونوین مالئات

مصرف برخی از دارو‌های ضد‌افسردگی ممکن است باعث خشکی واژن شود

داروهای ضد‌ افسردگی ها نه‌تنها در میل جنسی تداخل ایجاد می‌کنند، بلکه می‌توانند بر مرطوب بودن واژن نیز تأثیر بگذارند. پس اگر از دارو‌های ضد‌افسردگی استفاده می‌کنید برای جایگزینی دارویی مناسب، با متخصص روان‌پزشک خود صحبت کنید.

علل خشکی واژن

شیر‌‌دهی

دوران شیر‌دهی هم از زمان‌هایی است که خشکی واژن در زنان به دلیل تغییر در هورمون‌ها معمول است.

استعمال دخانیات

پیری، سیگار کشیدن و سایر عواملی که باعث انسداد رگ‌ها می‌شوند، می‌توانند عروق کوچک در ناحیه واژن را مسدود کرده و رطوبت را در آن‌جا کاهش دهند. در واقع دلیل اصلی برای شروع خیس شدن این است که همانند نعوظ در مردان، فشار خون بالا‌تر در رگ‌های خونی باعث نشت سرم در رگ‌های خونی و مخاط می‌شود.

ترشح هورمونی نامنظم

یکی از مهم‌تر‌ین دلایل علت خیس نشدن واژن در رابطه جنسی کاهش میزان استروژن در دوران قبل از یائسگی، بعد از زایمان و شیر‌دهی است. هم‌چنین درمان‌های مرتبط با بیماری سرطان مانند شیمی‌درمانی و اشعه‌دهی به ناحیه‌ی لگن نیز می‌تواند منجر به کم‌شدن استروژن وکاهش رطوبت واژن شود.

نا‌هماهنگی بدن در طول رابطه‌ی جنسی

اگر آرامش را در طول رابطه‌ی جنسی رعایت نکنید و از لحظه‌لحظه‌ی آن لذت نبرید، (به عبارتی اگر شما از بدن خود و لحظه‌ی فعلی جدا شده‌اید و اجازه نمی‌دهید بدن شما کاملاً تحریک شود)، اطمینان داشته باشید که به خشکی واژن دچار خواهید شد.

برای رفع این مشکل، توصیه می‌کنیم که حرکات ذهن آگاهی و تمرینات تنفسی را انجام دهید تا بتوانید بیشتر با بدن‌تان ارتباط برقرارکنید. هرچه با بدن خود هماهنگی بیشتری داشته باشید، آرامش بیشتر و مشکلات مرتبط با خشکی واژن کمتر خواهد بود.

استفاده از دارو‌های ضد آلرژی و التهاب

ممکن است استفاده از برخی دارو‌ها موجب خشکی واژن شوند. دارو‌های ضد‌آلرژی، سرما‌خوردگی، دارو‌های آنتی‌هیستامین و حتی برخی از دارو‌های آسم می‌توانند باعث خشکی واژن شوند، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به درمان‌‌های طبیعی‌‌تری روی بیاورید یا در مورد گزینه‌‌های دیگر با پزشک خود صحبت کنید.

احساس گناه یا شرم در رابطه‌ی جنسی

اگر با داشتن احساس گناه یا کثیف بودن در رابطه‌ی جنسی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید، این امر می‌تواند علت خشک شدن واژن در حین رابطه، باشد. اگر ذهن شما می‌گوید کاری که انجام می‌دهید اشتباه است، بدن شما به آن گوش می‌دهد.

مهم نیست از کودکی این احساس را داشته باشید یا در بزرگسالی، مهم این است که هرگونه احساس منفی یا احساس گناه در مورد رابطه‌ی جنسی را کشف کنید و تلاش کنید تا افکار غیر‌منطقی خود را به عقاید منطقی تبدیل کنید. پیشنهاد می‌کنیم به یک سکس تراپیست مراجعه کنید. هنگامی که افکار و عقاید شما در مورد رابطه‌ی جنسی سالم و قابل‌قبول باشد، بدن شما پاسخ مثبت خواهد داد. اگر به هر علتی از صحبت این مساله به صورت حضوری خحالت می کشید مشاوران آنلاین سلامت جنسی پذیرش ۲۴ آماده شنیدن صحبت های شما به صورت غیرحضوری هستند.

اگر مشکلی با شریک زندگی‌تان دارید

گاهی اوقات علت خشک شدن  واژن هنگام رابطه فقط به دلیل داشتن میل جنسی کم یا داشتن مشکلی با شریک زندگی شما ایجاد می‌شود. اگر همسر‌تان آنچه را که باید انجام دهد، انجام نمی‌دهد یا برخی از کار‌هایی را انجام می‌دهد که شما با آن مخالف هستید، ممکن است دچار درد در رابطه به دلیل عدم مرطوب و لغزنده بودن واژن شوید. پس لطفاً قبل از رابطه‌ی جنسی با هم صحبت کنید و اگر قادر به رفع مشکلات خود نیستید، با یک سکس تراپیست مشورت کنید.

مطلب مرتبط
سوزش واژن چه دلایلی دارد و چطور درمان می‌شود؟

استفاده از مواد شوینده‌ی بدن نا‌مناسب

برخی از خانم‌ها به مواد شیمیایی موجود در صابون‌ها، شوینده‌ها، محصولات بهداشتی، رنگ‌ها و عطر‌ها حساسیت دارند. اثر این مواد روی لباس‌های زیر یا حوله‌ها باقی می‌ماند و باعث خشکی یا تحریک می‌شود. بنابراین سعی کنید به شوینده‌ها یا روغن‌های طبیعی روی بیاورید.

استرس علت خشکی واژن در خانم ‌های جوان است

برای خانم‌ها واقعاً سخت است که وقتی استرس دارند بتوانند روی مسائل جنسی تمرکزکنند و به همین دلیل ممکن است دچار مشکل خشکی واژن در رابطه شوند. در حالت غیر حاد، سعی کنید استرس خود را با روش خود‌تان بر‌طرف کنید. به عنوان مثال فیلم طنزی را که دوست دارید ببینید یا با همسر‌تان صحبت کنید.

البته اگر استرس شدید و مداوم دارید ممکن است علت خشک شدن واژن هنگام رابطه، همین موضوع باشد پس پیشنهاد می‌کنیم با دکتر آنلاین زنان پذیرش ۲۴ مشورت کنید تا مطمئن شوید مسئله جدی نیست.

روش‌های‌ پیش گیری از درد

بسیاری اوقات کمبود رطوبت واژن علت خشکی واژن در حین رابطه است که می تواند تأثیر مهمی در زندگی جنسی زن داشته باشد. خوشبختانه، گزینه‌های زیادی برای تأمین رطوبت واژن و لذت بخش کردن رابطه، وجود دارد. در اینجا هشت نکته برای کمک به حل مشکل خشکی واژن در رابطه جنسی آورده شده است:

استفاده از روان‌کننده‌های مبتنی بر آب

روان‌کننده‌ها، اصطکاک را کاهش می‌دهند و به از بین بردن سوزش و درد به دلیل خشکی واژن حین رابطه کمک می‌کنند.

همه‌ی روان‌کننده‌ها یکسان نیستند. اکثر روان‌کننده‌های موجود در داروخانه‌ها بر پایه‌ی آب هستند. روان‌کننده‌های مبتنی بر آب مطمئن‌ترین انتخاب برای جلو‌گیری از عفونت‌های مقاربتی هستند. این روان‌کننده‌ها لاتکس موجود در کاندوم را تجزیه نمی‌کنند. روان‌کننده‌های آبی برای کسانی که پوست حساس دارند، ایده آل هستند.

از طرفی روان‌کننده‌های بر پایه‌ی آب به سرعت خشک می‌شوند. بنابراین ممکن است برای کسانی‌که به علت خشکی واژن هنگام دخول، از خشکی مزمن رنج می‌برند، کافی نباشند.

استفاده از روان‌کننده‌های مبتنی بر سیلیکون

روان‌کننده‌های مبتنی بر سیلیکون در مقایسه با روان‌کننده‌های بر پایه آب برای مدت طولانی‌تری، لغزندگی را حفظ می‌کنند. این نوع روان‌کننده هنگام قرار گرفتن در معرض هوا تبخیر نمی‌شود و احساس مرطوب بودن را برای رابطه‌ی‌جنسی طولانی ایجاد می‌کند.

روان‌کننده‌های غیر‌آبی دارای نقاط منفی نیز هستند. به عنوان مثال برای پاک کردن آن‌ها باید از صابون و آب استفاده کرد. از طرفی روان‌کننده‌های مبتنی بر سیلیکون باعث تجزیه‌ی کاندوم لاتکس می‌شوند.

درمان خشکی واژن

پیش‌نوازی

ما نمی‌توانیم ارزش پیش‌نوازی را برای کسانی که دچار خشکی مزمن واژن هستند، دست کم بگیریم. در واقع پیش‌نوازی با ایجاد برانگیختگی جنسی، موجب افزایش جریان خون به اندام‌های تناسلی و تورم واژن، لابیا و کلیتوریس می‌شود.

تحریک بهتر منجر به افزایش قابلیت ارتجاعی واژن می‌شود که در نتیجه‌ی آن واژن مواد لغزنده طبیعی ترشح می‌کند و باعث افزایش لذت و کاهش درد می‌شود.

برای کسانی که خشکی مزمن واژن دارند، انتقال نیاز‌ها و خواسته‌های جنسی به همسر‌تان بسیار مهم است. ارائه‌ی بازخورد به شریک زندگی این امکان را می‌دهد تا بیاموزد که چگونه نیاز شما را برآورده کند.

استفاده از مرطوب‌کننده‌های واژن

برای رفع علت خشکی واژن هنگام نزدیکی چندین محصول بدون نسخه در دسترس هستند تا به افزایش رطوبت واژن کمک کنند. هدف اصلی این محصولات جلو‌گیری از خشکی و بهبود تعادل pH واژن است. این محصولات علت اصلی خشکی واژن را درمان نمی‌کنند اما  برای استفاده‌ی روزمره برای رفع ناراحتی خشکی واژن در حین رابطه و بهبود رطوبت واژن مفید هستند.

مطلب مرتبط
درمان اندومتریوز در طب سنتی

استروژن واژن

 فکر می‌کنید خیس شدن واژن در رابطه جنسی نشانه چیست؟ استروژن یکی از مهمترین هورمون‌های زنانه است. کاهش تولید استروژن توسط تخمدان باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در واژن می‌شود. بافت‌های واژن نازک می‌شوند و ترشحات کاهش می‌یابند. شیردهی، داروهای خاص و یائسگی همه باعث کمبود استروژن می‌شوند.

دارو‌های تجویز شده استروژن را می‌توان مستقیماً در واژن قرار داد تا کمبود را جبران کند. دوز کم استروژن که مستقیماً به واژن وارد می‌شود سلولهای واژن را حجیم می‌کند و جریان خون را افزایش می‌دهد. بازگرداندن سلامت واژن به سلول‌ها امکان تولید رطوبت بیشتر را فراهم می‌کند. ترشحات طبیعی بهبود می‌یابد و دیواره‌های واژن کشسان‌تر، مقاومت در برابر ضربه را در هنگام رابطه‌ی جنسی کاهش می‌دهند. استروژن واژن به انواع مختلف کرم‌ها، حلقه‌ها و قرص‌های واژینال وجود دارد که البته نیاز به نسخه پزشک دارد.

استفاده از مکمل‌های DHEA

هورمون DHEA یک جایگزین بسیار موثر برای استروژن‌درمانی است. قبل از یائسگی، سطح DHEA زیاد است. با توقف عملکرد تخمدان، سطح DHEA کاهش می‌یابد. مکمل‌های DHEA را می‌توان در واژن قرار داد تا سلامت واژن را احیا کنند، درد مقاربت را کاهش دهند و خشکی واژن را بهبود بخشند.

در حال حاضر فقط یک دارو به صورت تجاری در دسترس است. پراسترون، با نام تجاری Intrarosa فروخته می‌شود که یک فرم DHEA گیاهی است. پراسترون یک بار در روز از طریق یک اپلیکاتور آسان برای استفاده در واژن قرار می‌گیرد. DHEA به استروژن تبدیل می‌شود و علت اصلی خشکی آن را هدف قرار می‌دهد.

استفاده از تعدیل‌کننده‌های گیرنده‌ی انتخابی استروژن

جایگزین دیگر برای درمان استروژن، دسته‌ای از دارو‌ها به نام تعدیل‌کننده‌ی گیرنده انتخابی استروژن (SERMS) هستند. این دارو‌ها مستقیماً روی گیرنده‌های هورمونی عمل می‌کنند.  مانند درمان با استروژن و DHEA، این دارو‌ها سلامت دوباره‌ی سلول‌های واژن، توانایی طبیعی تولید رطوبت و روان‌سازی را بهبود می‌بخشند. در حال حاضر اسپمیفن (Ospemifene) تنها داروی خوراکی مورد تایید FDA برای خشکی واژن و مقاربت دردناک است.

استفاده از سیلدنافیل (Sildfenafil)

سیلدنافیل یک داروی محبوب است که برای درمان اختلال نعوظ در مردان استفاده و موجب افزایش جریان خون در آلت تناسلی می‌شود. برخی از خانم‌ها نیز برای درمان خشکی واژن از استفاده‌ی موضعی سیلدنافیل بهره‌مند می‌شوند.

خشکی واژن یکی از بیماری‌های رایج در بین زنان است و مشکلی است که شما نباید حل آن را پشت گوش بیاندازید. همان طور که گفته شد مقاربت دردناک و ناراحتی واژن مسئله‌ای نیست که مجبور باشید آن را تحمل کنید. مواردی که مطرح کردیم می‌توانند به شما کمک کنند تا سلامت واژن را بازیابی کنید اما پیشنهاد می‌کنیم اگر تغییر مداومی را مشاهده کردید، حتماً با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. ضمن اینکه رعایت بهداشت و انتخاب سبک سالم در زندگی می‌تواند تا حد بسیاری از بروز مشکلات مرتبط با خشک بودن واژن پیش‌گیری کند.

از طرفی استرس هم می‌تواند سبب بیشتر بیماری‌ها شود پس یا مدیریت آن را یاد بگیریم یا برای کنترل آن با متخصص روانشناس با‌تجربه مشورت کنیم.

ویزیت آنلاین متخصص زنان

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.freepik.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
10 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
فاطیما

سلام. یه هفته هست واژنم حتی یک ساعت هم باهاش بازی کنه خیس نمیشم علتش چیه قبلا اینجوری نبودم حتی روزی چند بارم جواب گو بودم حتی خودم پیش قدم میشودم لطفا راهنمایی کنید

دکتر زهرا بهرامی

حالتهای روحی و استرس میتونه تاثیرگزار باشه برخی شرایط مث دوران شیردهی و یا نزدیک یائسگی که هورمونها پایینه و نیز برخی داروها و یا کم کاری تیروئید

فروزان

با سلام. ممکنه مصرف قرص سیپروترون کامپاند به طور مداوم البته طبق نظر پزشک، باعث خشکی واژن و بی‌میلی جنسی بشه؟

دکتر ندا اکتابانی

سلام بله خوردن فرص های جلوگیری در طولانی مدت استفاده بشه باعث خشکی وازن و کاهش میل جنسی میشه
میتونید اگر مشکلی نیست چند ماهی قطع کنید

پروانه

سلام ۳۵سال سن دارم مجرد هستم یه چند وقتی هست حس میکنم واژنم خیس نیس خشک هست علت چیست راهنمایینم کنی ممنون

دکتر زهرا بهرامی

گاهی سیکلها ممکنه تخمک گزاری نباشه و یا ممکنه سطح هورمونها کمی تغییر کنه و میزان ترشحات کمتر باشه
و نیز برخی حالت‌های روحی و داروها نیز تاثیر داره
خیلی نگران نباشین

سحر

سلام من دوهفته هست که اقدام به بارداری کردم و دو سه روزه که شدیدا خشکی واژن گرفتم مطمعن نیستم که باردار باشم ولی قبلا اصلا اینجوری نشده بودم . حالا سوالم اینه که ممکنه به خاطر بارداری باشه؟؟

دکتر شبنم مددی

سلام
خیر، ممکنه به علت تماس با اسپرم شما دچار حساسیت شده باشید.

لعیا

سلام واژن من چرا هنگام نزدیکی خیس نمیشه همسرم یه ساعت هم باهام بازی میکنه اصلا خیس نمیشه چکار کنم

دکتر احیا خان احمدی

سلام
ممکنه به خاطر اختلات هورمونی ؛ عفونت ؛ داروها و … باشه.

دکمه بازگشت به بالا