محتوای سلامتیزنان و زایمان

اطلاعاتی درباره بارداری بعد از زایمان سزارین

انواع خطرات بارداری زودرس یا ناخواسته بعد از سزارین

دقیقا چند ماه بعد از سزارین می ‎توان باردار شد؟

اگرچه در طی زایمان سزارین نوزاد از از طریق کانال رحم متولد نمی‌شود اما برش ایجاد شده روی شکم و رحم مادر می‌تواند عوارض زیادی با خود به همراه داشته باشد. اصولا در مقایسه با زایمان طبیعی، زایمان سزارین عوارضی مثل خونریزی و درد بیشتری دارد و مدت زمان بهبودی بعد از آن نیز بیش از یک ماه است. درصورتی‌که اکثر مادرانی‎ که زایمان طبیعی کرده‌اند می‎توانند بعد از ۲۴ ساعت از بیمارستان مرخص شوند.

حال ممکن است این ابهامات در ذهن شما شکل بگیرید که داشتن زایمان سزارین چه تاثیری بر بارداری بعدی شما دارد؟ بعد از زایمان سزارین با توجه به بخیه‎های موجود تا چه مدتی نباید باردار شوید؟ یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که سزارین بر میزان باروری زنان اثری ندارد یا تاثیر آن خیلی کم است. درحالی‎که طبق مطالعه معتبری در سال ۲۰۲۰ محققان معتقدند که احتمال بارداری دوباره بعد از اولین بار سزارین کاهش می‎یابد و ایجاد زخم‎های عمیق در رحم روی این مسئله موثر است.

از حدود ۲۵۰۰ نفری که این مطالعه را دنبال کردند، حدود ۶۹ درصد پس از انجام سزارین در طی ۳ سال توانستند دوباره باردار شوند درحالی‎که از کسانی‎که زایمان واژینال داشتند، حدود ۷۶ درصد قادر به بارداری در همان بازه زمانی بودند.

بنابراین به طور قطع نمی‎توان گفت که زایمان سزارین اثر منفی بر باروری زنان دارد. پزشکان معمولا توصیه می‌کنند که تا ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از زایمان سزارین بارداری رخ ندهد تا بدن به بهبودی کاملی در اثر این نوع جراحی باز دست پیدا کرده باشد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از تصمیم برای بارداری بعد از زایمان سزارین، حتما برای معاینه و مشورت به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

Advertisement

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

مطلب مرتبط
داروی متیل ارگونوین مالئات

علائمی که نشان می‌دهند هنوز امکان باردار شدن بعد از جراحی سزارین وجود ندارد

در طی بارداری نیاز است که شما تا ۹ ماه رشد یک جنین را در رحم خود تجربه کنید. جنینی که در آخر ۹ ماه به ۲.۵ تا ۳.۵ کیلوگرم وزن طبیعی می‌رسد. بنابراین درصورتی‌که بافت رحم شما هنوز در اثر سزارین قبلی ترمیم نشده باشد، خطر پارگی رحم و حتی آسیب شدید به آن که گاهی منجر به از دست دادن رحم می‎شود، شما را تهدید می‎کند.

علائمی که معمولا در ۶ ماه تا یک سال اول بعد از زایمان سزارین تجربه می‎کنید دقیقا همان علائم هشداردهنده‌‎ای هستند که باید به دلیل وجود آن‎ها از بارداری ناخواسته بعد از سزارین پرهیز کنید. مواردی مانند:

 • درد مزمن در ناحیه برش‎خورده شکم به‎خصوص بعد از انجام کارهای روزمره
 • قطع نشدن خونریزی بعد از زایمان با وجود گذشت یک ماه
 • کم‎ خونی
 • احساس مدام سرگیجه یا حالت تهوع و استفراغ
 • احساس درد در زیر شکم
 • پریودهای نامنظم یا با خونریزی زیاد
 • ایجاد آبسه یا کیست بر روی نواحی برش‎خورده رحم که طی سونوگرافی مشخص می‏شود

علت اینکه بارداری زودرس یا ناخواسته بعد از سزارین خطرناک است چیست؟

علت خطرناک بودن بارداری زودرس

سزارین یک عمل جراحی سنگین شکمی است و بدن شما برای بهبود کامل به زمان احتیاج دارد. اگر به این مسئله توجه نکنید، بارداری ناگهانی و بی‎ موقع منجر به بروز خطرات حاملگی بعد از سزارین که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است می‌شود:

پارگی رحم

یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۰ نشان داد که میزان پارگی رحم با وجود زایمان سزارین قبلی:

 • در کسانی‌که در کمتر از ۱۸ ماه بعد از زایمان باردار شده‌اند، تقریباً ۵ درصد است
 • در کسانی‌که ۱۸ تا ۲۳ ماه منتظر مانده‌اند تقریباً ۲ درصد است
 • برای کسانی که ۲۴ ماه یا بیشتر منتظر مانده‌اند حدود ۱ درصد است

چسبندگی جفت

گاهی جفت خود را در پوشش رحم قرار می‎دهد یا در یک اسکار یا جای زخم عمیق ناشی از سزارین قبلی گیر می‌کند که می‌تواند منجر به عوارض جدی در هنگام زایمان شود. اصولا افرادی‌که سزارین شده‎ اند در بارداری بعدی بیشتر دچار این مشکل می‎شوند.

تولد زودرس نوزاد

نتایج مطالعه ‎ای که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد، انجام سزارین در بارداری‎ های اول را با تولدهای زودرس در بارداری‏ های دوم مرتبط دانست. محققان در این مطالعه تاکید کردند که اگر بارداری دوم خیلی زود بعد از سزارین اتفاق بیافتد، خطر سقط جنین یا تولد نا‌به‎ هنگام نوزاد و عوارض بعدی آن‎ها مادر را تهدید می‎کند زیرا رحم هنوز توان پذیرش وزن جنین جدید را ندارد.

مطلب مرتبط
عفونت واژن | انواع، علائم، علل ابتلا و راه های درمان آن

افزایش درد بخیه ‎های سزارین در بارداری بعدی را دست کم نگیرید. در مباحثی با عنوان حاملگی بعد از سزارین نی نی سایت و بارداری ناخواسته بعد از سزارین نی نی سایت نیز به نکاتی در این زمینه اشاره شده است.

بهتر است تا چه مدت پس از زایمان سزارین برای بارداری بعدی صبر کرد؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی مثل سن مادر، وزن نوزاد، وضعیت فیزیولوژیکی بدن مادر و اینکه آیا دفعه قبل بارداری پرخطری وجود داشته است یا خیر بستگی دارد.

به طور کلی شما باید حداقل ۶ ماه (زودترین زمان بارداری بعد از سزارین) صبر کنید و توجه به این بازه زمانی مهم است. البته برخی از متخصصان پیشنهاد می‎کنند که بهتر است ۱۲ تا ۱۵ ماه برای بارداری مجدد بعد از سزارین صبر کنید، درحالی‎که بعضی پزشکان معتقد به ۱۸ تا ۲۴ ماه برای حاملگی بعد از سزارین هستند.

بهتر است با توجه به شرایط بالینی خود، در مورد مدت زمان مشخصی که باید برای حاملگی دوم بعد از سزارین منتظر بمانید با پزشک صحبت کنید.

آیا امکان پیشگیری از خطرات بارداری زودرس یا ناخواسته بعد از سزارین وجود دارد؟

بله، بهترین راه ‎حل استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری مانند قرص‎‌های ضد بارداری، کاندوم، آیودی و غیره برای پیشگیری از بارداری دوم بعد از سزارین است. روش پیشگیری طبیعی ریسک بالایی دارد و آن را توصیه نمی‏‌کنیم.

البته جالب است بدانید که انتظار ۲۴ ماه برای بارداری بعدی همیشه عملی نیست زیرا اگر شما بیش از ۳۵ سال سن داشته باشید یا به دلیل مشکلات هورمونی یا تخمک گذاری خیلی به سرعت امکان باردار شدن نداشته باشید، بهتر است بعد از گذشت ۷ ماه برای بارداری دوباره اقدام کنید. با توجه به درصدهای ذکر شده در بالا، بارداری قبل از ۱۸ ماه همیشه هم محکوم به مواجهه با پارگی رحم، تولد زودرس نوزاد و انواع عوارض دیگر نیست.

انواع راه ‎های درمان مشکلات بارداری زودرس یا ناخواسته بعد از سزارین

در مواردی‏که وضعیت رحم نامناسب باشد و امکان ادامه باروری از نظر پزشک خطر بزرگی برای مادر محسوب شود، دستور سقط یا کورتاژ جنین داده می‎شود. گاهی نیز تا ۷ ماهگی به کمک تزریق داروهای هورمونی وضعیت کنترل می‎شود و با انجام سزارین دوباره تولد زودرس جنین رخ می‎دهد. بنابراین تصمیم ‎گیرنده نهایی در مورد این مسئله پزشک است. معمولا خانم‎ها بعد از گذشت ۵ تا ۱۰ سال از سزارین امکان زایمان طبیعی دارند و حتی در این مورد نیز پزشک باید تصمیم بگیرد.

مطلب مرتبط
زایمان طبیعی و سزارین هرآنچه که باید درباره آن‌ها بدانیم؟

عوارض بارداری ناخواسته بعد از سزارین

درمان عوارض بارداری ناخواسته بعد از سزارین با داروهای گیاهی

امروزه داروهای گیاهی زیادی برای پیشگیری از بارداری وجود دارند. مصرف آن‌ها به‌صورت دمنوش خالی از لطف نیست. مواردی چون:

 • پوست ریشه پنبه
 • گیاه گلپر
 • گیاه ماگورت
 • گیاه پونه
 • گیاه پاپایا

مصرف بعضی از گیاهان مانند زعفران و اسفند نیز به سقط جنین در ماه‌های اول کمک می‎کند. بهتر است از گیاهان آرام‎بخشی مثل اسطوخودوس، بابونه و بهارنارنج نیز در این دوران پراسترس استفاده کنید.

مشاوره آنلاین طب سنتی

درمان عوارض بارداری ناخواسته بعد از سزارین در طب سنتی

از نظر متخصصان طب سنتی بهترین راه‎حل جلوگیری از بارداری است که اصلا مادر با عوارض بعدی آن مواجه نشود. ریختن کمی آبلیمو یا سرکه (که خاصیت اسیدی و اسپرم‎کش دارند) در واژن قبل از نزدیکی یا چرب نمودن سر آلت مرد با وازلین طبیعی یا روغن کنجد قبل از دخول که باعث کاهش خروج مایع منی می‎شود، بسیار موثر است. خوردن گیاهان دارویی و انواع مواد غذایی با طبع سرد مثل ترشی و هندوانه نیز کمک می‎کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

مطمئنا داشتن معاینات منظم ۶ هفته‏ ای پس از زایمان و آزمایش سالانه کمک زیادی به شما در کنترل این مسئله می‏کند. اگر هنوز از نظر ذهنی آماده نیستید که در مورد داشتن یک کودک دیگر فکر کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. پس از زایمان سزارین حتما از پزشک ماما خود بپرسید که دقیقا چقدر زمان برای بارداری بعدی نیاز دارید؟ آیا امکان انجام زایمان طبیعی بعد از یک زایمان سزارین را دارید؟

پزشک بعد از معاینه شما به راحتی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری ندارید، از پزشک آنلاین مامایی پذیرش ۲۴، مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید و مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های ایشان استفاده کنید.

گفتگوی آنلاین با ماما

Advertisement

منبع
www.healthline.comwww.mayoclinic.orgwww.webmd.comwww.verywellfamily.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا