محتوای سلامتیداخلیزنان و زایمان

علت درد زیر شکم در زنان چیست؟ علت شایع و درمان آن

درد زیر شکم سمت راست و چپ در زنان، علت درد زیر شکم و لگن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چه زمانی لازم است برای درد زیر شکم به پزشک مراجعه کنیم؟

اگرچه که درد، از انسان جدائی‌ناپذیر است، ولی برخی از مواقع، درد می‌تواند امان‌مان را ببرد و روند طبیعی زندگی‌مان را دچار اختلال کند. درد زیر شکم در زنان به طور کلی به درد، ناراحتی یا گرفتگی زیر ناف اشاره دارد. به صورت کلی، دلایل احتمالی زیادی برای درد زیر شکم در زنان وجود دارد که درمان صحیح به تشخیص صحیح، بستگی دارد. اما آیا درد زیر شکم و سمت چپ در زنان دارای علل مختلفی نسبت به سمت راست است؟

با توجه به اینکه مسئله ی درد زیر شکم در بانوان بسیار فراگیر شده است، این مقاله را به بررسی علت کمردرد و درد زیر شکم در زنان اختصاص داده‌ایم. در ادامه به بررسی ۱۵ دلیل احتمالی درد زیر شکم در زنان می‌پردازیم، بنابراین شما می‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی دوای دردتان کیسه‌ی آب گرم است و چه زمانی حتماً باید با پزشک خود تماس بگیرید.

درد زیر شکم چیست ؟

وقتی صحبت از درد زیر شکم می‌کنیم، به طور کلی منظور ما دردی است که شما زیر ناف خود احساس می‌کنید. این درد می‌تواند ناشی از هر یک از بافت‌ها و سیستم‌های موجود در آن ناحیه باشد، به همین دلیل بسیار گیج‌کننده است. دردی که در منطقه‌ی بسیار پایین شکم ایجاد شده است، «درد لگن» نامیده می‌شود، اما در این بررسی، ما درد لگن را هم به عنوان درد زیر شکم در نظر خواهیم گرفت. اما درد زیر شکم در زنان علتش چیست؟

درد زیر شکم خود را چگونه توصیف می‌کنید؟

وقتی پزشک از شما در مورد درد سوال می‌کند، می خواهد بداند که دقیقاً در چه ناحیه ای درد را احساس می‌کنید، چرا که یافتن منطقه‌ی دقیق احساس درد، شاخص مفیدی برای شناسایی علت ایجاد درد است. به عنوان مثال درد زیر شکم و سمت چپ در زنان می‌تواند نشان دهنده‌ی مجموعه‌ای از موارد باشد که پزشک با سوال پرسیدن از شما می‌تواند سر‌نخ‌هایی را به دست بیاورد.

Advertisement
Advertisement

دریافت مشاوره آنلاین از متخصص زنان

پزشک همچنین با طرح سوالاتی از شما می‌خواهد که مدت، شدت و ماهیت درد را بیان کنید. به عنوان مثال از شما می‌پرسد که آیا درد به صورت مداوم وجود دارد یا قطع می‌شود؟ یا اینکه آیا درد با سوزش همراه است؟ از طرفی علائم مرتبط دیگری مانند اسهال، استفراغ و علائم ادراری می‌توانند به تشخیص علت درد کمک کنند.

علل درد زیر شکم زنان

علل درد زیر شکم در زنان

در ادامه ما علل درد زیر شکم را با توجه به محل قرار‌گیری آنها بررسی خواهیم کرد تا بررسی علت درد را برای شما، آسان‌تر کنیم.

درد در اطراف ناف

اگر در اطراف ناف، درد احساس می‌کنید، علت آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

آپاندیسیت زودرس (Early appendicitis)

التهاب آپاندیس اغلب در ابتدا در اطراف ناف احساس می‌شود. البته درد آپاندیس ممکن است برای مدتی قطع شود و به‌تدریج به سمت راست حرکت کند. درد مرتبط با آپاندیس در طی ۲۴ ساعت شدید‌تر می‌شود. پس یکی از علل درد زیر شکم سمت راست در زن می‌تواند مرتبط با آپاندیسیت باشد.

مطلب مرتبط
علت دوبار پریود شدن در یک ماه چیست؟

اگر درد مرتبط با آپاندیس باشد، ممکن است حالت تهوع و تب داشته باشید و مدفوع‌تان کمی شل شود. معمولاً برای برداشتن آپاندیس ملتهب، به جراحی نیاز است، بنابراین اگر فکر می‌کنید علائم مشابه را دارید، با در خانه ماندن و منتظر بودن برای خوب شدن خود‌به‎ خودی، زمان را از دست ندهید و هر‌چه سریع‌تر به بیمارستان مراجعه کنید.

زخم معده (stomach ulcer)

ممکن است علت درد در ناحیه اطراف ناف، التهاب معده (ورم معده-gastritis) یا زخم در ناحیه‌ی شکم شما باشد. حالت تهوع، سوء هاضمه، باد گلو و حتی استفراغ، در این بیماری شایع است. وجود خون در استفراغ یا مدفوع سیاه و سفید، علائم نگران کننده‌ای است و نیاز به ارزیابی فوری دارد. برای جلو‌گیری از تولید اسید و تسکین درد، درمان لازم است بنابراین هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

درد بالای استخوان شرمگاهی

اگر درد را دقیقاً در بالای استخوان شرمگاهی احساس می‌کنید، علت درد می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

درد مثانه (Bladder pain)

گرفتگی و سوزش در حین یا پس از دفع ادرار ممکن است نشان‌دهنده‌ی عفونت باشد. در بیماری عفونت ادرار ممکن است خون را در ادرار مشاهده و احساس خستگی و مریضی کنید. اگر علائم شما با نوشیدن مایعات بر‌طرف نمی‌شود، پس باید برای بررسی به پزشک مراجعه کنید. سنگ مثانه نیز می‌تواند با ایجاد درد شدید و مشکل در دفع ادرار در این ناحیه همراه باشد.

درد قاعدگی (Period pain)

درد زیر شکم و کمر بعد از قاعدگی

درد و گرفتگی در ناحیه‌ی مرکزی، دردی معمول در دوره قاعدگی (دیسمنوره-dysmenorrhoea) است، اگرچه این درد ممکن است به نواحی حاشیه‌ای دو طرف بدن هم سرایت کند. درد در دوره‌ی قاعدگی می‌تواند از روزهای منتهی به خونریزی شروع شود اما معمولاً پس از چند روز از شروع قاعدگی، آغاز می‌شود.

علت درد زیر شکم زنان قبل از پریود می‌تواند ناشی از تولید پروستاگلاندین ها باشد. تجویز مسکن‌های ضد درد از طرف داروساز، استفاده از کیسه‌ی آب گرم و ورزش آرام، می‌توانند در آرام کردن درد قاعدگی موثر باشند.

 بیماری التهابی لگن (PID – Pelvic Inflammatory Disease)

عفونت در رحم، لوله‌ها یا تخمدان‌ها می‌تواند بسیار خفیف همراه با درد مقطعی یا حادتر همراه با درد و تب شدید باشد. علائم دیگر شامل ترشحات تغییر رنگ یافته‌ی واژن، خونریزی غیر منتظره و درد هنگام رابطه‌ی جنسی (دیس‌پارونیا-dyspareunia) یا دفع ادرار است. البته معمولاً یک چهارم موارد درد در هنگام رابطه‌ی جنسی، به دلیل عفونت مقاربتی است. پس درد زیر شکم زنان سمت چپ و یا راست می تواند نشان از بیماری التهابی لگن باشد. اگر علائم مرتبط با بیماری التهابی لگن را دارید، سریع به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درد در یک طرف شکم در زنان

گاهی اوقات درد زیر شکمی فقط از یک طرف احساس می‌شود. درد زیر شکمی یک طرفه می‌تواند از کنار ناف شروع و تا پایین کشاله ران ادامه یابد و می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

درد تخمک گذاری (Ovulation pain)

این درد شدید که به آن mitittchmerz نیز گفته می‌شود، می‌تواند هنگامی اتفاق بیفتد که تخمدان شما در اواسط چرخه‌ی قاعدگی تخمک آزاد کند، بنابراین حدود دو هفته قبل از عادت ماهانه، بسته به اینکه کدام تخمدان در آن ماه تخمک آزاد کند، ممکن است در سمت راست یا چپ، درد ایجاد شود. اگرچه درد ناشی از تخمک‌گذاری ممکن است که شدید باشد اما معمولاً کوتاه مدت و طبیعی است. پس یک علت درد شدید زیر شکم سمت چپ در زنان می‌تواند درد ناشی از تخمک‌گذاری باشد ضمن اینکه آزاد شدن تخمک از تخمدان سمت راست نیز می‌تواند علت درد زیر شکم زنان سمت راست باشد.

کیست‌های تخمدان (Ovarian cysts)

کیست تخمدان بندرت دردناک است. بیشتر کیست‌های تخمدان به‌خودی‌خود از بین می‌روند و فقط در صورت بزرگ شدن، پیچ خوردن یا پارگی باعث درد می‌شوند. البته کیست‌های تخمدان ممکن است در هنگام رابطه‌ی جنسی کمی مشکل به وجود بیاورند و موجب درد شوند. خوشبختانه فقط تعداد کمی از کیست‌های تخمدان، سرطانی هستند. اگر فکر می‌کنید که کیست تخمدان دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا از مشاوره آنلاین پزشک متخصص زنان در سایت پذیرش ۲۴ بهره‌مند شوید.

مطلب مرتبط
علت خارش واژن و روش‌های مقابله با آن

گفتگوی آنلاین با پزشک متخصص زنان و زایمان

حاملگی خارج رحمی (Ectopic pregnancy)

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می‌افتد که تخمکی که لقاح یافته است به جای اینکه در دیواره‌ی رحم مستقر شود، در حفره‌ی شکمی یا لوله‌ی فالوپ شروع به رشد می‌کند. بارداری خارج از رحمی نمی‌تواند ادامه داشته باشد چرا‌که نمی‌توان در این شرایط تخمک را به رحم انتقال داد.

اگر بارداری خارج رحمی درمان نشود، می‌تواند تهدیدی برای زندگی مادر و همچنین باروری در آینده باشد. اگر درد شکم یک طرفه‌ی کمی دارید و دوران قاعدگی‌تان سپری شده ولی هنوز اثری از خونریزی قاعدگی نیست، یا اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 اندومتریوز (Endometriosis)

گاهی اوقات بافتی از پوشش رحم (اندومتر) در جای دیگری در شکم و لگن دیده و در هنگام خونریزی قاعدگی باعث درد می‌شود. این درد ممکن است مرکزی و عمومی باشد اما از آنجا که تخمدان و لوله‌های رحمی، اندام‌های متداول درگیر در اندومتریوز هستند، درد اغلب به صورت یک طرفه است. به این مفهوم که یک علت درد زیر شکم در زنان سمت چپ یا راست می‌تواند ناشی از اندومتریوز باشد.

 روش‌های درمانی اندومتریوز شامل مسکن‌ها، درمان‌های هورمونی و جراحی است، پس مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان را جدی بگیرید.

مشاوره آنلاین با پزشک پریود

آپاندیسیت (Appendicitis)

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، درد ناشی از آپاندیسیت می‌تواند به صورت مرکزی شروع شود اما معمولاً در سمت راست شکم و در جایی که آپاندیس قرار دارد، کاهش می‌یابد. فشار ایجاد کردن در ناحیه‌ی راست شکم می‌تواند دردناک باشد و همچنین هنگام سرفه، عطسه یا حرکت، درد شدید‌تر می‌شود. پس از آنجایی که درد زیر شکم و سمت راست در زنان می‌تواند نشانه‌ی آپاندیسیت باشد، به محض مشاهده‌ی این علائم به بیمارستان مراجعه کنید.

پیلونفریت (Pyelonephritis)

عفونت در کلیه موجب درد یک طرف می‌شود و ممکن است از ناحیه‌ی کمر نشأت گرفته یا به سمت آن کشیده شود. خون در ادرار می‌تواند یکی از نشانه‌های پیلونفریت باشد. از طرفی حالت تهوع، استفراغ و تب بالا نیز در بیماری عفونت کلیه معمول است. این عفونت‌ها معمولاً باکتریایی هستند و به آنتی بیوتیک نیاز دارند، بنابراین مراجعه به پزشک خود را به تعویق نیندازید.

درد عضلانی (Muscular pain)

شاید کمی عجیب به نظر برسد که یک کشیدگی عضلانی ساده می‌تواند باعث درد در ناحیه‌ی شکم شود. حمام آب گرم و مسکن‌ها معمولاً دردهای عضلانی را برطرف می‌کنند.

درد عمومی زیر شکم در زنان

بسیاری از عوامل موجب دردی می‌شوند که به نظر نمی‌رسد فقط در یک مکان متمرکز شده باشد و می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

یبوست (Constipation)

یبوست یک علت شایع درد شکمی است و اغلب با حالت تهوع، از دست دادن اشتها و نفخ همراه است. درد غالباً در تمام بدن احساس می‌شود اما ممکن است در قسمت چپ (جایی که روده‌ی باریک به روده‌ی بزرگ می‌رسد)، شدید‌تر باشد. درمان یبوست شامل نوشیدن مایعات فراوان، ورزش کردن و خوردن غذا‌های غنی از فیبر است. پس یک علت درد زیر شکم طرف چپ در زنان می‌تواند مرتبط با یبوست باشد. اگر دچار مشکل یبوست هستید، در مورد استفاده از ملین‌ها با پزشک خود، مشورت کنید.

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS- Irritable Bowel Syndrome)

درد ناشی از سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر می‌تواند در هر نقطه از شکم شما باشد و اغلب با نفخ، یبوست یا اسهال همراه است. درد بیماری سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر می‌تواند به صورت ثابت یا به شکل موجی باشد. سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر یک بیماری طولانی‌مدت است و درمان آن روی مواردی مانند کنترل استرس و مدیریت بحران از طریق رژیم غذایی و روی آوردن به یک سبک زندگی سالم‌تر، متمرکز است.

گاستروانتریت (Gastroenteritis)

عفونت‌های روده مانند ویروس‌ها و مسمومیت‌های غذایی می‌توانند باعث درد عمومی شکم شوند. درد ناشی از گاستروانتریت می‌تواند یک درد مبهم باشد که در نهایت به اسهال، استفراغ یا هر دو می‌انجامد. بیشتر علائم ورم معده در طی چند روز برطرف می‌شود و اولویت درمان، جلو‌گیری از کمبود آب بدن است.  پس اگر نگران هستید که دچار کمبود آب بدن شده‌اید یا علائم شما رو به بد‌تر شدن می‌روند، پس باید به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط
کیست بارتولن چیست؟| علائم، راه های تشخیص و درمان

گفتگوی آنلاین با پزشک متخصص معده و گوارش

علت درد زیر شکم در زنان سالمند و یائسه

همه‌ی آنچه در مورد درد زیر شکم در زنان گفتیم، در مورد زنان سالمند هم صدق می‌کند. البته علت‌هایی که مرتبط با دوران قاعدگی و باروری است از لیست علت‌ها حدف می‌شوند ولی یافتن علت درد زیر شکم در زنان یائسه و سالمند همان قدری اهمیت دارد که در سایر سنین باید به آنها توجه کرد و در صورت درد غیر طبیعی حتما باید با پزشک مشورت نمود.

پیشگیری از درد زیر شکم زنان

پیش‌گیری از درد زیر شکم در زنان

همان‌طور که ذکر شد عوامل متعددی وجود دارند که موجب درد زیر شکم در زنان می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توان یک نسخه‌ را برای پیش‌گیری از این درد برای همه پیچید. اما رعایت موارد زیر تا حدی می‌تواند کمک‌کننده باشد:

 • تا آنجا که می‌توانید از استرس فرار کنید
 • به بهداشت شخصی‌تان اهمیت دهید و از لباس زیر‌های پنبه‌ای استفاده کنید
 • در دوران قاعدگی از مصرف غذا‌های محرک، ادویه جات و مواد نفخ‌آور خود‌داری کنید
 • به طور منظم آب بنوشید
 • مواد غذایی کم‌حجم را در وعده‌های متعدد میل کنید و آن را با مواد غذایی پرحجم در وعده‌های کمتر کنید، جایگزین کنید
 • استفاده از فیبر را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید
 • ورزش کردن (هر چند به صورت محدود) را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید
 • اگر باردار هستید، هر گونه علامتی را جدی بگیرید و ساده از آن عبور نکنید

انواع درمان درد زیر شکم در زنان

همان طور که ذکر شد درد زیر شکم در زنان علل مختلفی دارد که برخی از آنها بسیار جدی هستند و نباید مراجعه به پزشک برای درمان آنها را به تاخیر انداخت. پزشک معمولاً پس از بررسی علت دقیق درد زیر شکم در زنان به تجویز دارو اقدام می‌نماید. در ضمن ممکن است پزشک زمانی را برای جراحی ( به عنوان مثال در‌صورتی‌که نیاز به جراحی برای خارج کردن کیست تخمدانی وجود داشته باشد) تعیین کند. اما در مواردی که زیاد حاد نیست، برخی از درمان‌های گیاهی می‌توانند اثر‌بخش باشند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

درمان گیاهی درد زیر شکم در زنان

برخی از درد‌های زیر شکمی در زنان مانند درد ناشی از قاعدگی را می‌توان با گیاهان دارویی تسکین داد. از جمله گیاهان دارویی موثر می‌توان به ترکیب زنجبیل، عسل و آبلیمو اشاره کرد، ضمن اینکه ریحان نیز می‌تواند موثر باشد.

 از طرفی درباره‌ی خواص جادویی رازیانه، چای بابونه، جعفری و تخم کتان هم زیاد شنیده‌ایم اما دقت کنید که استفاده از ترکیبات گیاهی هم همانند قرص‌های صنعتی باید مطابق برنامه و دوره‌ی درمانی خاصی باشد. پس از مصرف خود‌سرانه‌ی گیاهان دارویی خود‌داری کنید.

چه زمانی باید برای درد زیر شکم به پزشک مراجعه کنید؟

به جای اینکه به فکر تشخیص علت درد باشید، اگر علائم زیر را دارید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید
 • دردی که همچنان بدتر می‌شود
 • تب بالا
 • خون در مدفوع (اگر خون را مستقیما مشاهده نکردید، در صورتی که رنگ مدفوع تیره رو به سیاه است)
 • درد هنگام بارداری یا زمانی که فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید
 • عدم توانایی در راه رفتن به دلیل درد
 • استفراغ مکرر به خصوص اگر خون در استفراغ شما وجود داشته باشد

درمان درد زیر شکم زنانه

پذیرش ۲۴ چگونه به شما کمک خواهد کرد؟

در این روز‌های کرونایی، پذیرش۲۴ پلتفرمی در اختیار کاربران قرار داده است که به دور از شلوغی‌های بیمارستان و مطب‌ها بتوانند نوبت پزشک دلخواه‌شان را دریافت کنند.

گفتگوی آنلاین با متخصص زنان برای درد زیر شکم

در پذیرش ۲۴ ضمن اینکه امکان ثبت نسخه الکترونیکی وجود دارد، قابلیت مشاوره آنلاین پزشکی نیز در این سامانه فعال است که منجر به کاهش مراجعات حضوری بیماران و تسریع روند درمان می‌شود.

Advertisement

منبع
www.freepik.comwww.freepik.comwww.freepik.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
4 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
تینا

چن ماهع زیرشکمم دردمیکنه رفتم سونوگرافی گف تخمدان چپت بادکرده رفتم دکترزنان بدون سونوگف عفونت شدیدداری داروهامومصرف کردم بازم درددارم چیکارکنم

موبایل
9380550955
دکتر ندا اکتابانی

سلام
علت ورم تخمدان باید مشخص بشه اگر کیست باشد درمان متفاوتی از عفونت دارد

عمرانی

زیر شکمم چند روزه درد میکنه احساس حالت تهوع هم دارم ی هفته ..امکان داره باردار باشم؟کیت تست بارداری هم زدم اما منفی بود..ممنونم اگه راهنماییم کنید خانم دکتر

موبایل
9376589386
دکتر زهرا بهرامی

سلام
درد زیر شکم علل مختلفی داره خیلی ربطی به بارداری نداره ولی بازم تست بارداری رو تکرار کنید

دکمه بازگشت به بالا