علت درد زیر شکم در زنان چیست؟ درمان درد زیر شکم چیست؟

درد زیر شکم سمت راست و چپ در زنان، علت درد زیر شکم و لگن

درد زیر شکم چیست ؟

اگرچه که درد، از انسان جدائی‌ناپذیر است، ولی برخی از مواقع، درد می‌تواند امان‌مان را ببرد و روند طبیعی زندگی‌مان را دچار اختلال کند. درد زیر شکم در زنان به طور کلی به درد، ناراحتی یا گرفتگی زیر ناف اشاره دارد. به صورت کلی، دلایل احتمالی زیادی برای درد زیر شکم در زنان وجود دارد که درمان صحیح به تشخیص صحیح، بستگی دارد. اما آیا درد زیر شکم و سمت چپ در زنان دارای علل مختلفی نسبت به سمت راست است؟

با توجه به اینکه مسئله ی درد زیر شکم در بانوان بسیار فراگیر شده است، این مقاله را به بررسی علت کمردرد و درد زیر شکم در زنان اختصاص داده‌ایم. در ادامه به بررسی ۱۵ دلیل احتمالی درد زیر شکم در زنان می‌پردازیم، بنابراین شما می‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی دوای دردتان کیسه‌ی آب گرم است و چه زمانی حتماً باید با پزشک خود تماس بگیرید.

وقتی صحبت از درد زیر شکم می‌کنیم، به طور کلی منظور ما دردی است که شما زیر ناف خود احساس می‌کنید. این درد می‌تواند ناشی از هر یک از بافت‌ها و سیستم‌های موجود در آن ناحیه باشد، به همین دلیل بسیار گیج‌کننده است. دردی که در منطقه‌ی بسیار پایین شکم ایجاد شده است، «درد لگن» نامیده می‌شود، اما در این بررسی، ما درد لگن را هم به عنوان درد زیر شکم در نظر خواهیم گرفت. اما درد زیر شکم در زنان علتش چیست؟

درد زیر شکم خود را چگونه توصیف می‌کنید؟

وقتی پزشک از شما در مورد درد سوال می‌کند، می خواهد بداند که دقیقاً در چه ناحیه ای درد را احساس می‌کنید، چرا که یافتن منطقه‌ی دقیق احساس درد، شاخص مفیدی برای شناسایی علت ایجاد درد است. به عنوان مثال درد زیر شکم و سمت چپ در زنان می‌تواند نشان دهنده‌ی مجموعه‌ای از موارد باشد که پزشک با سوال پرسیدن از شما می‌تواند سر‌نخ‌هایی را به دست بیاورد.

پزشک همچنین با طرح سوالاتی از شما می‌خواهد که مدت، شدت و ماهیت درد را بیان کنید. به عنوان مثال از شما می‌پرسد که آیا درد به صورت مداوم وجود دارد یا قطع می‌شود؟ یا اینکه آیا درد با سوزش همراه است؟ از طرفی علائم مرتبط دیگری مانند اسهال، استفراغ و علائم ادراری می‌توانند به تشخیص علت درد کمک کنند.

علل درد زیر شکم زنان

درد زیر شکم نشانه چیست؟

در پاسخ به درد زیر شکم نشانه چیست باید بگیم که درد زیر شکم یا مشکل زنانه یا مربوط به روده بزرگ و مثانه است.

علت درد زیر شکم  در زنان چیست؟

در ادامه ما دلیل درد زیر شکم  را با توجه به محل قرار‌گیری آنها بررسی خواهیم کرد تا بررسی علت درد زیر شکم را برای شما، آسان‌تر کنیم.

درد در اطراف ناف

اگر در اطراف ناف، درد احساس می‌کنید، علت آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

آپاندیسیت زودرس (Early appendicitis)علت درد زیر شکم

التهاب آپاندیس اغلب در ابتدا در اطراف ناف احساس می‌شود. البته درد آپاندیس ممکن است برای مدتی قطع شود و به‌تدریج به سمت راست حرکت کند. درد مرتبط با آپاندیس در طی ۲۴ ساعت شدید‌تر می‌شود. پس یکی از علل درد زیر شکم سمت راست در زن می‌تواند مرتبط با آپاندیسیت باشد.

اگر درد مرتبط با آپاندیس باشد، ممکن است حالت تهوع و تب داشته باشید و مدفوع‌تان کمی شل شود. معمولاً برای برداشتن آپاندیس ملتهب، به جراحی نیاز است، بنابراین اگر فکر می‌کنید علائم مشابه را دارید، با در خانه ماندن و منتظر بودن برای خوب شدن خود‌به‎ خودی، زمان را از دست ندهید و هر‌چه سریع‌تر به بیمارستان مراجعه کنید.

زخم معده (stomach ulcer)علت درد زیر شکم

ممکن است علت درد در ناحیه اطراف ناف، التهاب معده (ورم معده-gastritis) یا زخم در ناحیه‌ی شکم شما باشد. حالت تهوع، سوء هاضمه، باد گلو و حتی استفراغ، در این بیماری شایع است. وجود خون در استفراغ یا مدفوع سیاه و سفید، علائم نگران کننده‌ای است و نیاز به ارزیابی فوری دارد. برای جلو‌گیری از تولید اسید و تسکین درد، درمان لازم است بنابراین هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

درد بالای استخوان شرمگاهی

اگر درد را دقیقاً در بالای استخوان شرمگاهی احساس می‌کنید، علت درد می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

درد مثانه (Bladder pain)علت درد زیر شکم

گرفتگی و سوزش در حین یا پس از دفع ادرار ممکن است نشان‌دهنده‌ی عفونت باشد. در بیماری عفونت ادرار ممکن است خون را در ادرار مشاهده و احساس خستگی و مریضی کنید. اگر علائم شما با نوشیدن مایعات بر‌طرف نمی‌شود، پس باید برای بررسی به پزشک مراجعه کنید. سنگ مثانه نیز می‌تواند با ایجاد درد شدید و مشکل در دفع ادرار در این ناحیه همراه باشد.

درد قاعدگی (Period pain)

درد زیر شکم و کمر بعد از قاعدگی علت درد زیر شکم

درد و گرفتگی در ناحیه‌ی مرکزی، دردی معمول در دوره قاعدگی (دیسمنوره-dysmenorrhoea) است، اگرچه این درد ممکن است به نواحی حاشیه‌ای دو طرف بدن هم سرایت کند. درد در دوره‌ی قاعدگی می‌تواند از روزهای منتهی به خونریزی شروع شود اما معمولاً پس از چند روز از شروع قاعدگی، آغاز می‌شود.

علت درد زیر شکم زنان قبل از پریود می‌تواند ناشی از تولید پروستاگلاندین ها باشد. تجویز مسکن‌های ضد درد از طرف داروساز، استفاده از کیسه‌ی آب گرم و ورزش آرام، می‌توانند در آرام کردن درد قاعدگی موثر باشند.

 بیماری التهابی لگن (PID – Pelvic Inflammatory Disease) علت درد زیر شکم

عفونت در رحم، لوله‌ها یا تخمدان‌ها می‌تواند بسیار خفیف همراه با درد مقطعی یا حادتر همراه با درد و تب شدید باشد. علائم دیگر شامل ترشحات تغییر رنگ یافته‌ی واژن، خونریزی غیر منتظره و درد هنگام رابطه‌ی جنسی (دیس‌پارونیا-dyspareunia) یا دفع ادرار است. البته معمولاً یک چهارم موارد درد در هنگام رابطه‌ی جنسی، به دلیل عفونت مقاربتی است. پس درد زیر شکم زنان سمت چپ و یا راست می تواند نشان از بیماری التهابی لگن باشد. اگر علائم مرتبط با بیماری التهابی لگن را دارید، سریع به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درد در یک طرف شکم در زنان

گاهی اوقات درد زیر شکمی فقط از یک طرف احساس می‌شود. درد زیر شکمی یک طرفه می‌تواند از کنار ناف شروع و تا پایین کشاله ران ادامه یابد و می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

درد تخمک گذاری (Ovulation pain) دلیل درد زیر شکم

این درد شدید که به آن mitittchmerz نیز گفته می‌شود، می‌تواند هنگامی اتفاق بیفتد که تخمدان شما در اواسط چرخه‌ی قاعدگی تخمک آزاد کند، بنابراین حدود دو هفته قبل از عادت ماهانه، بسته به اینکه کدام تخمدان در آن ماه تخمک آزاد کند، ممکن است در سمت راست یا چپ، درد ایجاد شود. اگرچه درد ناشی از تخمک‌گذاری ممکن است که شدید باشد اما معمولاً کوتاه مدت و طبیعی است. پس یک علت درد شدید زیر شکم سمت چپ در زنان می‌تواند درد ناشی از تخمک‌گذاری باشد ضمن اینکه آزاد شدن تخمک از تخمدان سمت راست نیز می‌تواند علت درد زیر شکم زنان سمت راست باشد.

کیست‌های تخمدان (Ovarian cysts)دلیل درد زیر شکم

کیست تخمدان بندرت دردناک است. بیشتر کیست‌های تخمدان به‌خودی‌خود از بین می‌روند و فقط در صورت بزرگ شدن، پیچ خوردن یا پارگی باعث درد می‌شوند. البته کیست‌های تخمدان ممکن است در هنگام رابطه‌ی جنسی کمی مشکل به وجود بیاورند و موجب درد شوند. خوشبختانه فقط تعداد کمی از کیست‌های تخمدان، سرطانی هستند. اگر فکر می‌کنید که کیست تخمدان دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا از مشاوره با دکتر زنان انلاین در سایت پذیرش ۲۴ بهره‌مند شوید.

حاملگی خارج رحمی (Ectopic pregnancy) دلیل درد زیر شکم

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می‌افتد که تخمکی که لقاح یافته است به جای اینکه در دیواره‌ی رحم مستقر شود، در حفره‌ی شکمی یا لوله‌ی فالوپ شروع به رشد می‌کند. بارداری خارج از رحمی نمی‌تواند ادامه داشته باشد چرا‌که نمی‌توان در این شرایط تخمک را به رحم انتقال داد.

اگر بارداری خارج رحمی درمان نشود، می‌تواند تهدیدی برای زندگی مادر و همچنین باروری در آینده باشد. اگر درد شکم یک طرفه‌ی کمی دارید و دوران قاعدگی‌تان سپری شده ولی هنوز اثری از خونریزی قاعدگی نیست، یا اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 اندومتریوز (Endometriosis)دلیل درد زیر شکم

گاهی اوقات بافتی از پوشش رحم (اندومتر) در جای دیگری در شکم و لگن دیده و در هنگام خونریزی قاعدگی باعث درد می‌شود. این درد ممکن است مرکزی و عمومی باشد اما از آنجا که تخمدان و لوله‌های رحمی، اندام‌های متداول درگیر در اندومتریوز هستند، درد اغلب به صورت یک طرفه است. به این مفهوم که یک علت درد زیر شکم در زنان سمت چپ یا راست می‌تواند ناشی از اندومتریوز باشد.

 روش‌های درمانی اندومتریوز شامل مسکن‌ها، درمان‌های هورمونی و جراحی است، پس مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان را جدی بگیرید.

آپاندیسیت (Appendicitis)دلیل درد زیر شکم

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، درد ناشی از آپاندیسیت می‌تواند به صورت مرکزی شروع شود اما معمولاً در سمت راست شکم و در جایی که آپاندیس قرار دارد، کاهش می‌یابد. فشار ایجاد کردن در ناحیه‌ی راست شکم می‌تواند دردناک باشد و همچنین هنگام سرفه، عطسه یا حرکت، درد شدید‌تر می‌شود. پس از آنجایی که درد زیر شکم و سمت راست در زنان می‌تواند نشانه‌ی آپاندیسیت باشد، به محض مشاهده‌ی این علائم به بیمارستان مراجعه کنید.

پیلونفریت (Pyelonephritis) دلیل درد زیر شکم

عفونت در کلیه موجب درد یک طرف می‌شود و ممکن است از ناحیه‌ی کمر نشأت گرفته یا به سمت آن کشیده شود. خون در ادرار می‌تواند یکی از نشانه‌های پیلونفریت باشد. از طرفی حالت تهوع، استفراغ و تب بالا نیز در بیماری عفونت کلیه معمول است. این عفونت‌ها معمولاً باکتریایی هستند و به آنتی بیوتیک نیاز دارند، بنابراین مراجعه به پزشک خود را به تعویق نیندازید.

درد عضلانی (Muscular pain) دلیل درد زیر شکم

شاید کمی عجیب به نظر برسد که یک کشیدگی عضلانی ساده می‌تواند باعث درد در ناحیه‌ی شکم شود. حمام آب گرم و مسکن‌ها معمولاً دردهای عضلانی را برطرف می‌کنند.

درد عمومی زیر شکم در زنان

بسیاری از عوامل موجب دردی می‌شوند که به نظر نمی‌رسد فقط در یک مکان متمرکز شده باشد و می‌تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

یبوست (Constipation) دلیل درد زیر شکم

یبوست یک علت شایع درد شکمی است و اغلب با حالت تهوع، از دست دادن اشتها و نفخ همراه است. درد غالباً در تمام بدن احساس می‌شود اما ممکن است در قسمت چپ (جایی که روده‌ی باریک به روده‌ی بزرگ می‌رسد)، شدید‌تر باشد. درمان یبوست شامل نوشیدن مایعات فراوان، ورزش کردن و خوردن غذا‌های غنی از فیبر است. پس یک علت درد زیر شکم طرف چپ در زنان می‌تواند مرتبط با یبوست باشد. اگر دچار مشکل یبوست هستید، در مورد استفاده از ملین‌ها با پزشک خود، مشورت کنید.

سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر (IBS- Irritable Bowel Syndrome) دلیل درد زیر شکم

درد ناشی از سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر می‌تواند در هر نقطه از شکم شما باشد و اغلب با نفخ، یبوست یا اسهال همراه است. درد بیماری سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر می‌تواند به صورت ثابت یا به شکل موجی باشد. سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر یک بیماری طولانی‌مدت است و درمان آن روی مواردی مانند کنترل استرس و مدیریت بحران از طریق رژیم غذایی و روی آوردن به یک سبک زندگی سالم‌تر، متمرکز است.

گاستروانتریت (Gastroenteritis) دلیل درد زیر شکم

عفونت‌های روده مانند ویروس‌ها و مسمومیت‌های غذایی می‌توانند باعث درد عمومی شکم شوند. درد ناشی از گاستروانتریت می‌تواند یک درد مبهم باشد که در نهایت به اسهال، استفراغ یا هر دو می‌انجامد. بیشتر علائم ورم معده در طی چند روز برطرف می‌شود و اولویت درمان، جلو‌گیری از کمبود آب بدن است.  پس اگر نگران هستید که دچار کمبود آب بدن شده‌اید یا علائم شما رو به بد‌تر شدن می‌روند، پس باید به پزشک مراجعه کنید.

گفتگو با دکتر آنلاین گوارش

علت درد زیر شکم در زنان سالمند و یائسه

همه‌ی آنچه در مورد درد زیر شکم در زنان گفتیم، در مورد زنان سالمند هم صدق می‌کند. البته علت‌هایی که مرتبط با دوران قاعدگی و باروری است از لیست علت‌ها حدف می‌شوند ولی یافتن علت درد زیر شکم در زنان یائسه و سالمند همان قدری اهمیت دارد که در سایر سنین باید به آنها توجه کرد و در صورت درد غیر طبیعی حتما باید با پزشک مشورت نمود.

پیشگیری از درد زیر شکم زنان

علت درد زیر شکم سمت راست در زنان چیست؟

درد زیر شکم سمت راست می تواند منشا تخمدان و لوله یا روده مثل آپاندیسیت یا سایر موارد التهاب روده باشد.

درد زیر شکم که به کمر میزند نشانه چیست؟

درد زیر شکم که به کمر میزند میتواند نشانه مسائلی مثل عفونت و آندومتریوز یا حتی توده در لگن باشد.

درد زیر شکم و کمر بعد از قاعدگی نشانه چیست؟

حتما سونو گرافی برای رد مسائل مربوط به تخمدان و رحم انجام شود.

پیش‌گیری از درد زیر شکم در زنان

همان‌طور که ذکر شد عوامل متعددی وجود دارند که موجب درد زیر شکم در زنان می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توان یک نسخه‌ را برای پیش‌گیری از این درد برای همه پیچید. اما رعایت موارد زیر تا حدی می‌تواند کمک‌کننده باشد:

 • تا آنجا که می‌توانید از استرس فرار کنید
 • به بهداشت شخصی‌تان اهمیت دهید و از لباس زیر‌های پنبه‌ای استفاده کنید
 • در دوران قاعدگی از مصرف غذا‌های محرک، ادویه جات و مواد نفخ‌آور خود‌داری کنید
 • به طور منظم آب بنوشید
 • مواد غذایی کم‌حجم را در وعده‌های متعدد میل کنید و آن را با مواد غذایی پرحجم در وعده‌های کمتر کنید، جایگزین کنید
 • استفاده از فیبر را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید
 • ورزش کردن (هر چند به صورت محدود) را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید
 • اگر باردار هستید، هر گونه علامتی را جدی بگیرید و ساده از آن عبور نکنید

انواع درمان درد زیر شکم در زنان

همان طور که ذکر شد درد زیر شکم در زنان علل مختلفی دارد که برخی از آنها بسیار جدی هستند و نباید مراجعه به پزشک برای درمان آنها را به تاخیر انداخت. پزشک معمولاً پس از بررسی علت دقیق درد زیر شکم در زنان به تجویز دارو اقدام می‌نماید. در ضمن ممکن است پزشک زمانی را برای جراحی ( به عنوان مثال در‌صورتی‌که نیاز به جراحی برای خارج کردن کیست تخمدانی وجود داشته باشد) تعیین کند. اما در مواردی که زیاد حاد نیست، برخی از درمان‌های گیاهی می‌توانند اثر‌بخش باشند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

درمان گیاهی درد زیر شکم در زنان

برخی از درد‌های زیر شکمی در زنان مانند درد ناشی از قاعدگی را می‌توان با گیاهان دارویی تسکین داد. از جمله گیاهان دارویی موثر می‌توان به ترکیب زنجبیل، عسل و آبلیمو اشاره کرد، ضمن اینکه ریحان نیز می‌تواند موثر باشد.

 از طرفی درباره‌ی خواص جادویی رازیانه، چای بابونه، جعفری و تخم کتان هم زیاد شنیده‌ایم اما دقت کنید که استفاده از ترکیبات گیاهی هم همانند قرص‌های صنعتی باید مطابق برنامه و دوره‌ی درمانی خاصی باشد. پس از مصرف خود‌سرانه‌ی گیاهان دارویی خود‌داری کنید.

چه زمانی باید برای درد زیر شکم به پزشک مراجعه کنید؟

به جای اینکه به فکر تشخیص علت درد باشید، اگر علائم زیر را دارید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید
 • دردی که همچنان بدتر می‌شود
 • تب بالا
 • خون در مدفوع (اگر خون را مستقیما مشاهده نکردید، در صورتی که رنگ مدفوع تیره رو به سیاه است)
 • درد هنگام بارداری یا زمانی که فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید
 • عدم توانایی در راه رفتن به دلیل درد
 • استفراغ مکرر به خصوص اگر خون در استفراغ شما وجود داشته باشد

درمان درد زیر شکم زنانه

پذیرش ۲۴ چگونه به شما کمک خواهد کرد؟

در این روز‌های کرونایی، پذیرش۲۴ پلتفرمی در اختیار کاربران قرار داده است که به دور از شلوغی‌های بیمارستان و مطب‌ها بتوانند نوبت پزشک دلخواه‌شان را دریافت کنند.

دریافت مشاوره آنلاین دکتر زنان

در پذیرش ۲۴ ضمن اینکه امکان ثبت نسخه الکترونیکی وجود دارد، قابلیت مشاوره آنلاین پزشکی نیز در این سامانه فعال است که منجر به کاهش مراجعات حضوری بیماران و تسریع روند درمان می‌شود.

دکتر سها میررضا

دکتر سها میررضام، متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل در سال ۹۰ دوره عمومی دانشگاه تهران و دوره تخصص دانشگاه شهید بهشتی در سال ۹۲ هستند.
مشاوره و فعالیت ایشان در زمینه‌های زنان، زایمان و نازایی، جراحی زنان به روش لاپاراتومی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، درمان عفونت لگن، مراقبت‌های دوران بارداری، درمان نازایی و تلقیح اسپرم به روش IUI، درمان بیماری‌های مقاربتی زگیل تناسلی، سوزاک و سیفلیس، آمادگی برای زایمان و… است.

۳.۹/۵ (۱۷ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
541 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
فاطمه
فاطمه
4 ماه قبل

سلام ببخشید من خیلی وقت شکم درد دارم علت چی نمیدونم

چی کار کنم دردم بیوفنه
چی کار کنم دردم بیوفنه
4 ماه قبل

ناسناس سلام من دوروزه درد زیره شکم دارم امروز سمت چپم درد زیادی داره

زهرا
زهرا
در پاسخ به  چی کار کنم دردم بیوفنه
3 ماه قبل

سلام عزیزان من چندروزه زیرشکمم دردمیکنه امروز بعدازظهرلکه بینی افتادم علتش چیه،هنوزتاپریودیم یک هفته مونده

صالحی
صالحی
10 ماه قبل

سلام من امروز صبح که از خواب بلند شدم رفتم دستشویی ویکدفعه دردشدیدی زیر شکم وکمرم احساس کردم طوری که نتونستم حرف بزنم ودهانم خشک شده بود حدو نیم ساعت طول کشید بعد خود به خود بهتر شدم ولی تا الان هنوزدرد دارم الان خیلی کمتر شده خواستم بدونم علتش چیست؟

آمنه
آمنه
در پاسخ به  صالحی
1 ماه قبل

سلام من الان رفتم دستشویی شکم درد شدیدی گرفتم چکار کنم

ناشناس
ناشناس
1 روز قبل

سلام‌وقت‌بخیر‌من‌یک‌هفته‌که‌از‌پریودیم‌میگذره‌و‌درد‌زیر‌شکم‌دارم‌‌روزای‌قبل‌کم‌بود‌وکوتاه‌ولی‌امشب‌‌دردم‌طولانی‌بود‌و‌‌زیر‌شکمم‌سفت‌هست‌و‌این‌بار‌من‌خونریزی‌کمی‌داشتم‌و‌‌از‌بعد‌پریودیم‌اقدام‌ب‌بارداری‌کردم‌علت‌دل‌درد‌وسفت‌شدن‌زیر‌شکمم‌از‌چیست؟؟؟؟

فرزانه
فرزانه
3 روز قبل

دردزیرشکم همزمان دردمقعد

فرزانه
فرزانه
در پاسخ به  فرزانه
3 روز قبل

سلام من چندروزی هست دردزیزشکم دارم وهمزمان دردمقعدکه نمیتونم حتی یک قدم راه برم علتش چیه

سکینه
سکینه
6 روز قبل

سلام من زیره دلم شدید درد مکنه علتش چیه

زری
زری
22 روز قبل

سلام خسته نباشید بنده بیستو سه سال سن دارم به علت تنبلی تخمدان هفت سال باردار نشدم الان حدود بیست روز هست پریود نشدم آزمایش خونم مشکوک بود دیروز سنو دادم گفتن یه مایع داخل رحمت هست ده روز دیه بیاین برا سنو مجدد سوالم اینه احتمال حاملگی هست

حسام
حسام
در پاسخ به  زری
7 روز قبل

سلام حامله شدی بلاخره

پریسا
پریسا
22 روز قبل

سلام من زیر شکم‌ درد میکنه یکن که درد میکنه بعد آروم میشه ودوباره درد میکنه علت این درد چیست الان ۴ روز میشه

فاطمه
فاطمه
1 ماه قبل

سلام من یه هفته ست ژیرشکمم دردمیکنه اقدام به بارداری کردم،موقع پیاده‌روی بیشتر دردمیکنه،جواب تستم منفی بوده،ازچیه؟ممنون

فاطمه
فاطمه
1 ماه قبل

سلام من زیرشکمم یه هفته ست دردمیکنه موقع پیاده روی دردش بیشترمیشه چندماه اقدام به بارداری کردم،ولی تست گرفتم منفیه، میشه بگین علتش چیه؟ممنون

سنا جان
سنا جان
1 ماه قبل

سلام من یک ماه پیش سقط داشتم و هفته گذشته نزدیکی داشتم نزدیکی کامل حفاظت شده بود و در حین نزدیکی خیلی درد داشتم کمی خون هم دیدم اما الان درد زیرشکم وکمردارم یک هفته رد شد اما جورنشدم نمیدانم چرااینطورشدم

نلی
نلی
1 ماه قبل

سلام، من سه ماهی میشه که درگیر درد و فشار در زیر شکمم هستم که این فشار روی مثانه هست، سه چهاربار آزمایش ادرار دادم یکبارش عفونت نشون داده با خوردن آنتی بیوتیک بهتر شدم ولی کامل خوب نشدم لطفا منو راهنمایی کنید…سونو و سی تی اسکن سالمه

نادیه
نادیه
1 ماه قبل

زیر شکمم درد میکنه دلایلش چیست ممنون میشم اگر توضیح بدی

حسام
حسام
در پاسخ به  نادیه
7 روز قبل

یکم کمتر رابطه جنسی بکن

آمنه
آمنه
1 ماه قبل

سلام درد شکمم خیلی شدیده

افسون
افسون
1 ماه قبل

سلام من افسون هستم مجردم و بیست سالمه زیر دل و کمرم خیلی درد میکنه پیش چند متخصص رفتم اما فقط تا وقتی حالم خوب شد ک دارو مصرف میکردم خواهش میکنم راه در مانشو بگید ممنون

ناشناس
ناشناس
1 ماه قبل

سلام خانوم دکتر۳۷سالمه مجردم زیردلم وتخمدانهام وگشاله ران هام رحمم شدیددردمیکنه

فریده
فریده
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر من چهل ویک سالمه الان دوتا یکیشون داخل شکمم مورده بود دومیش ضربانش نیزد چکار کنوم که دوباره باردار شم ولی دوطرف پایین شکمم زیاد درد ایکنه وموقع نزدیکی هم درد دارم ممنون میشم جواب سوالمه بدیی

آذر
آذر
1 ماه قبل

سلام و عرض ادب برای درمان درد زیر شکم زیر ناف چه دارویی‌ پیشنهاد می‌کنید؟ سن ۵۶ و مجرد هستم و هیچگونه رابطه ای ندارم.

فتانه
فتانه
2 ماه قبل

دقیقا درد بالای شرمگاه هست هم سمت چپ و هم راست ،احساس میکنم قراره چیزی ازم خارج شه

Roya
Roya
در پاسخ به  فتانه
1 ماه قبل

سلام من چند روزی میشه درد زیر شکم دارم علتش چیه

حسام
حسام
در پاسخ به  فتانه
7 روز قبل

زور بزن تا خارج شود

Faeze
Faeze
2 ماه قبل

سلام.من۲۴سالمه دوهفته از قسمت لگن به پشت ران پای راستم درد دارم.الان هم قسمت چپ و راست زیر شکمم گاهی اوقات درد میکنه سوزن سوزن میشه به اصطلاح.سونو شکم ولگن هم دادم سالم بود مشکلی نداشت.ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم؟

مریم
مریم
2 ماه قبل

سلام زیر شکم سمت راست بعد از زایمانم خیلی درد میکنه علت دردشو نمیفهم …

حسام
حسام
در پاسخ به  مریم
7 روز قبل

پرسو جو کن تا بفهمی

الهام
الهام
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر یکساله که ایودی گذاشتم الانم یک هفته هست که پریود شدم و پاک شدم اما چند روزیه زیر دلم و پایین کمرم به شدت درد میکنه و امروزم یکم لک دیدم علتش چی میتونه باشه دردش طبیعیه یا مشکل از ایودی یا چیزه دیگه ایه

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  الهام
1 ماه قبل

طبیعیه عزیزم

حسام
حسام
در پاسخ به  الهام
7 روز قبل

گزینه ایودی درست برات نگذاشته

اکرم
اکرم
2 ماه قبل

سلام من ۴۲سالمه پریودم عقب جلو میشه الان دوماه میشه پریودم عقب افتاده زیرشکمم خیلی دردمیکنه چه کارکنم خواهش میکنم راهنماییم کنید

احمدی
احمدی
در پاسخ به  اکرم
2 ماه قبل

سلام
وقتتون بخیر من ۴۴ سالمه پریودم ۱۰ روزی هست عقب افتاده زیر شکمم احساس درد دارم لطفا راهنمایی بفرمایین

سمیرا
سمیرا
2 ماه قبل

سلام ۱۲روزازعادت ماهانه ام گذشته رحمم به شدت دردداشت مفنامیک اسید خوردم بهترشدم ولی خونریزی دارم ولی به لباسم یاپد نمیریزه هردوسه بارکه دستشویی میرم چندقطره میریزه چندسالی هم هست تکررادراردارم ممنون میشم راهنماییم کنید

کبودانی
کبودانی
در پاسخ به  سمیرا
2 ماه قبل

سلام من پنج ماهه یاعسه شدم ولی چند روزه زیر دلم درد میکنه منظور از زیر دل بالای شرمگاهی همه زیر دل و احساس سوزش هم همراه درد قبل از اینکه مریضیم بند بیاد سونو گرافی رفتم کیست داشتم اشکال نداره اگر شیاف مترونیدازول بزارم ممنون از راهنمایی

شیرین
شیرین
3 ماه قبل

من سه ماهی میشه سقط جنین داشتم به اون قرص بارداری مصرف کردم الان ده روزی میشه قرص مصرف نمی کنم زیرشکمم به سمت پهلوم زیا دردمیکنه

حسام
حسام
در پاسخ به  شیرین
7 روز قبل

نفرین جنین گرفته شما را

سمیرا
سمیرا
3 ماه قبل

سلام من بعد از نزدیکی لکه بینی دارم ودر ترشح هاتم هم لکه خون هست دو روز هم هست که کمی زیر شکمم درد میکنه دردش زیاد نیست رفتم دکتری قرص داکسی سیسلین و پماد کلو مازول داد مصرف کردم ولی خوب نشدم

حسام
حسام
در پاسخ به  سمیرا
7 روز قبل

خب نزدیکی نکن

محبوبه ۳۴سالمه
محبوبه ۳۴سالمه
3 ماه قبل

سلام چندروزدرددرناحیه لگن وزیرشکم سمت چپ دارم ولرزهم دارم خواستم راهنمایی کنید ویه هفته هم هست داروها تمام شده عفونت رحم وروده داشتم خواهش میکنم بگین چکارکنم ازبس آمپول زدم وقرص خوردم بیزارشدم۳

پری
پری
در پاسخ به  محبوبه ۳۴سالمه
1 ماه قبل

سلام من درد زیر شکم از دو طرف سمت چپ وراست دارم که به لگنم میزنه لطفا بگید علت چی میتونه باشه

حسام
حسام
در پاسخ به  پری
7 روز قبل

بگید کمتر ضربه بزنه شبا

فاطمه
فاطمه
3 ماه قبل

سلام من چندروزیه دردزیرشکم ولگن دارم و موقع رابطه جنسی نمیتونم تحمل کنم دردزیادی دارم وحتی گریه هم میکنم واحساس یه چیزی توپی مانند درداخل واژنم میکنم

ترانه۱۲۷۰
ترانه۱۲۷۰
در پاسخ به  فاطمه
2 ماه قبل

سلام من حدود یک ساعت شکم وزیرشکمم ب شدت ب طرز غیرعادی درد میکنه ولی هنوز ت پریودیم دوهفته مونده چند بار ماه های قبلم اینطور شدم مال چیه؟ممنون میشم جواب بدید

سولماز احمدی
سولماز احمدی
در پاسخ به  فاطمه
19 روز قبل

سلام مگ ۳۹سالمه یه هفته میشه ک از پریود پاک شدم چهار روزه که درد زیر شکم دارم درد ب کمرم هم میزنه علتش چی میتونه باشه لطفا راهنمایی فرمایید

سولماز احمدی
سولماز احمدی
در پاسخ به  سولماز احمدی
19 روز قبل

من ۳۹ سالمه یه هفته س ک از پریود پاک شدم چهار روز درد زیر شکم دارم ب کمرم هم میزنه علتش چی میتونه باشه خیلی نگرانم لطفا پاسخ دهید

حسام
حسام
در پاسخ به  فاطمه
7 روز قبل

خب عزیزم بگو تا خوب نشدی تحمل کن نمیمیری که

طاهره هستم
طاهره هستم
3 ماه قبل

چندروزی خارش دارم وزیرشکم درد میکنه میزنه به کمرم

مریم
مریم
3 ماه قبل

سلام من دو روز هست که شکم درد دارم چکار کنم

رویا
رویا
4 ماه قبل

اونقدرمیسوزه که من میترسم ازش چشم بردارم خواهش میکنم منوراهنمایی کنیدممنون میشم

حسام
حسام
در پاسخ به  رویا
7 روز قبل

عینک دودی بزن

زهرا جعفری
زهرا جعفری
4 ماه قبل

سلام خوب هستین؟؟ببخشید من درد زیرشکم دارم حدودا ۸روز که عروسی کردم رابطه جنسی که دارم قبلا هم داشتم ولی جلو گیری میکردم الان ن دارم ولی درد دارم ۱۵روز مانده پریدیم سردی میخورم بیشتر دردمیکنه یا آب سرد کار کنم خیس بشه

روحنگیز
روحنگیز
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید بنده ۶۳سال دارم من از مدتها قبل تا آنجا که یادم هست درد پهلو سمت راستم درد خفیف داشتم اما الان که پا به سن گذاشتم این درد را بیشتر احساس میکنم درد سمت راستم میباشد وبیشتر نزدیک صبح درد می‌کند وقتی از خواب پا میشم دردم کمتر واحساس نمیکنم نفخ شکم ودرد دوپهلو وکمر دارم سونوگرافی وآزمایش کامل دادم چیزی نبوده خواهش میکنم راهنمایی فرمایید علت چیست

محمدی
محمدی
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر و خسته نباشی من نزدیک یک ماه بود زیرشکمم خیلی درد میکرد اتا لگن هم باهاش درد میگیرفت رفتم سونگرافی گفت کیس دارین برام دارو نوشت استفاد کردم تموم شده الان از دیروز تا الان دوبار درد گرفت سمت راستم و چپ هم

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  محمدی
3 ماه قبل

سلام خسته نباشیدمن هفت سال رحم ورداشتن دراثرخونریزی فیبرم ولی الان هم دردشدیددرلگن پاوکمروزیرشکم دارم وبعضی وقتهاباسوزش ادراروخون درادراروورم زیرشکم دارم لطفاراهنمایم کنید

طیبه
طیبه
4 ماه قبل

سلام من درد زیر شکم دارم

ناشناس
ناشناس
4 ماه قبل

سلام‌من‌ده‌روزه‌که‌پریود‌نشدم‌وترشح‌های‌متغیر‌داشتم‌توی‌ایندوران‌وگهگاهی‌درد‌زیر‌شکمی

زهرا رضایی
زهرا رضایی
4 ماه قبل

درد زیر شکم سمت راست و چپ دارم حالت تهوع.چهل و چهار ساله متاهلم. شکمم کمی بزرگ شده. نفس نفس میزنم.پریودی هرماه میشم ولی روزاش فرق می‌کنه.کلافم کرده احساس سنگینی دارم اذیتم. ممنون میشم راهنمایی کنید

زیبا
زیبا
در پاسخ به  زهرا رضایی
4 ماه قبل

سلام من چند روزی هست زیر شکمم طرف چپ و راست درد می‌کنه حالت تهو هم دارم و در اقدام به بارداری هستم لطفا راهنمایم کنید

آزاده خدادادیان
آزاده خدادادیان
در پاسخ به  زیبا
3 ماه قبل

سلام من الان زیرشکمم تیرنی کشه وکالت تهوع دارم علتش چیه

***
***
4 ماه قبل

سلام من دو روزه درد زیر ناف دارم و سمت راستم احساس میکنم یه چیزی پیچ میخوره سابقه کیست و التهاب روده هم دارم وماه قبلم دوبار ماهانه شدم وامروز وقتم بود اما نشدم

فاطمه
فاطمه
5 ماه قبل

سلام من خانمی ۳۷ ساله هستم سه بار سزارین داشتم و الان گاهی اوقات درد زیر شکم به صورت شدید دارم به صورتی که وقتی میخواهم بنشیم درد پشت هم میگیرم علت چیست

هانیه سلیمانی
هانیه سلیمانی
5 ماه قبل

سلام ببخشیدمن چندروزی هست که پرویودم ازوقتش عقب اوفتاده زیرشکمم وپلوی سمت چپم دردمیکنه دلیلش چی هست میتوننین بهم بگین

مریم
مریم
5 ماه قبل

زیر دلم بعد پریودیم شروع کرد به درد تو روز چند بار میگیره دردش در حد چند دقیقه اما زیاد

منصوره
منصوره
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من چند روزی هست که زیر دلم درد شدید دارم که بیشتر هم شده رنگ ادرار هم تیره تر شده وکم که گاهی این درد به همه دلم می ریزه در ضمن کانسر مهده هم دارم که کامل برداشتم ۳ ساله هستولی این درد چند روزی که بیشتر شده ودر محل عملم نیست چکار کنم راهنمایی می فرمایید من ۶۳ سال دارم وخانم هستم

شهناز اکار
شهناز اکار
در پاسخ به  منصوره
4 ماه قبل

سلام چرا زیر شکمم تیر میکشه ول میکنه دوباره تیرمیکشه ول میکنه

محسن
محسن
در پاسخ به  منصوره
23 روز قبل

احتمالا شما عفونت ادراری دارید

زهرا
زهرا
6 ماه قبل

سلام زیرشکمم خیلی دردمیکنه ازدرد فک میکنم مثانه پرشده میرم دسشوی ولی چیزی نیست اگ میشه جواب بدید

najie
najie
در پاسخ به  زهرا
5 ماه قبل

زیر شکمم بیش از حد درد میکنه همش در حال دستشوی رفتن هستم میشه بگید چیکار کنم

شقایق
شقایق
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر من چندوقته بعداز قاعدگی دچار درد کمر وزیرشکم میشم حالت تهوع هم دارم میشه بگن دلیلش چیه

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  شقایق
5 ماه قبل

علتش و متوجه شدید ؟

شیدا
شیدا
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید من زیره شکمم درد مکنه دوره نافم وبیکیم سمته چپمه

جفعری
جفعری
7 ماه قبل

سلام خانم دکترچندروزهست که زیرشکمم سمت چپم دردمیکنه هی میگیره ول میکنه.یکی میگه ازسردی زیاده یکی میگه ازعفونت.بایدچیکارکنم ممنون میشم کمکم کنید

منیره
منیره
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید خانم دکتر من ی مدتیه سمت راست زیر شکمم درد میکنه اولین باری که درد گرفت قسمت بالای رانم هم کبود شده بود حتی طوری بود که من نه میتونستم بلن شم نه بشیم فقط دراز میکشدم اینم عرض کنم که خانم درد دردش طوری بود که فقط گوشت بدنم درد میکرد از داخل هیچ دردی رو حس نمیکنم دستمو که از رو میزنم قشنگ دردو حس میکمم ولی حدود دوماه پیش این اتفاق یهویی افتاد اون سدت درد چسه روز تقربا طول کشید بعد کم کم اروم شد ولی هنوزم همون قسمت گاهی دردش بیشتر میشه گاهی خیلی کم میشه لطفا بفرمایین من چکار کنم البته اینم عرض کنم اصلا علت کبودی بدنم برخورد ب چیزی نبود همینجوری خود ب خود بود متشکرم از زحمات شما خانم دکتر

لیلا
لیلا
در پاسخ به  منیره
6 ماه قبل

سلام من وقتی پریودمیشم زیردلم به شدت درد میکنه طوری که زمینگیرم مکنه وقادر به انجام کارهایم نیستم علتش را میخواستم بدانم با تشکر

الهام
الهام
7 ماه قبل

سلام خانم دکترخانمی ۳۹ ساله هستم الان نزدیک به شش روزه دردزیردل دارم سمت راست ران پام هم خیلی درد میکنه قبلا کیست تخمدان داشتم ولی الان سونوگرافی دادم میگه کیست نداری خارش وسوزش هم ندارم ولی ازمایش دادم خون توادرارم هست لطفا راهنمایی کنید

مریم
مریم
7 ماه قبل

سلام من خانمی ۳۵ ساله دردی در زیر شکم سمت راست دارم خواب بودم که از شدت درد بیدار شدم وبعداز ۱۵ دقیقه آرام شدم ولی همچنان درد دارم‌ الان ۳ ماه که زایمان چهارم انجام دادم به‌ طور طبیعی زایمان کردم ممکنه درد پریود باشه یا که چیز دیگری است.

زینب
زینب
در پاسخ به  مریم
6 ماه قبل

سلام خوبین…..من قراربودک ۲۶پریودبشم ک نشدم……نمیدونم باردارم یان ولی زیرشکمم وکرم وپاهام خیلی دردمیکنن علتش چی میتونه باشه سینه هام نوکشون اصلانمیتونم دست بزنم دردمیگیره

مریم
مریم
7 ماه قبل

سلام من چند هفته پیش پایین شکمم سمت چپ بدجور درد میکرد رفتم سونو گفتن کیسته الا داروی ضد بارداری میخورم بخاطر کیستم بازم هر شب بدجور درد میکنهمدفوع گلوله ای هم دارم متاهلم ۲۹ سالمه لطفا راهنمایی کنین

دکمه بازگشت به بالا