محتوای سلامتیچشم پزشکی

علت تاری دید چشم و راه های درمان آن

با تاری دید چشم و روش های پیشگیری و درمان آن آشنا شوید

تاری دید چیست؟

افرادی که مبتلا به تاری دید چشم می‌شوند نمی‌توانند دید واضحی داشته باشند، بنابراین در خواندن کتاب یا مجله  قادر به تشخیص دقیق حروف نیستند و حتی ممکن است برای دیدن اشیا هم با مشکل مواجه شوند. در بین مبتلایان احتمال تاری دید در یک چشم یا هر دو چشم وجود دارد.

علائم تاری دید چیست؟

نشانه‌های همراه تاری دید بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد. با این‌حال بیشتر افرادی که تاری دید دارند  معمولا  سردرد، سرگیجه، قرمزی و تحریک چشم‌ها را هم تجربه می‌کنند. در برخی موارد حتی این افراد به نور حساس می‌شوند و چشمان خود را در مقابل نور می‌بندند.

علت‌های تاری دید چیست؟

تاری دید به یک دلیل بروز نمی‌کند و علت‌های مختلفی ممکن است سبب بروز این عارضه شود. در ادامه‌ی مطلب شما را با دلایلی که موجب تاری دید می‌شود آشنا می‌کنیم.

Advertisement

تاری دید به علت کهولت سن

یک عامل غیر قابل کنترل در تاری دید چشم افزایش سن است. بالارفتن سن باعث کم شدن انعطاف پذیری چشم و تاری دید می‌شوند. در این حالت فرد قدرت بینایی برای مطالعه کردن یا کارهای دیگر که نیازمند دید دقیق هستند را از دست می‌دهد. البته این عارضه با درمان ساده‌ای مانند عینک یا لنز قابل درمان است و نگران کننده نیست.

مشاوره آنلاین درمان تاری دید با متخصص چشم

تاری دید به علت ضعف چشم

اولین نشانه‌ی ضعیف شدن چشم تار شدن بینایی فرد است. این افراد با کم شدن قدرت بینایی و تار شدن چشم به پزشک مراجعه می‌کنند و متوجه کم شدن نمره‌ی چشمشان یا اختلالات دیگر در چشم می‌شوند. همچنین این افراد با تاری دید چشم و سردرد و کم شدن تمرکز هم مواجه می‌شوند. میزان تاری دید و ضعیف بودن چشم ارتباط مستقیم با هم دارد یعنی هر قدر تاری دید بیشتر باشد میزان ضعف چشم بیشتر است.

عوامل بروز تاری دید

تاری دید به علت خستگی چشم

نگاه کردن طولانی مدت به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر یا حتی کتاب خواندن باعث خسته شدن چشم‌ها می‌شود. به‌خصوص اگر نگاه خیره داشته باشید و تعداد پلک زدن کم باشد. در این مواقع چشم خسته دچار اشک ریزش و قرمزی هم می‌شود.

بهترین راه برای رفع تاری دید چشم به‌علت خستگی، بستن چشم و استراحت کردن است. همیشه به خاطر داشته باشید بدون وقفه به جایی نگاه نکنید و هر چند دقیقه یک بار چشمانتان را به اطراف بچرخانید یا پلک بزنید تا دچار این حالت نشوید. استفاده از قطره برای تاری دید هم می‌تواند خشکی چشم را از بین ببرد. قطره چشمی همان اشک مصنوعی است که از داروخانه بدون نسخه‌ی پزشک هم می‌توانید تهیه کنید.

تاری دید به‌علت استرس

استرس و فشار روحی قطعا با نشانه‌های فیزیکی در بدن بروز می‌کند. شاید تجربه موقعیت استرس‌زا را داشته باشید و می‌دانید که در این حالت فرد در اندام‌ها لرزش احساس می‌کند، تپش قلب و تعریق دارد و ممکن است در تکلم هم دچار اختلال شود. البته به جز این‌ها تاری دید و استرس همزمان اتفاق می‌افتند.

تاری دید در اثر ضربه به چشم

تاری دید و ضربه به چشم برای کسانی ایجاد می‌شود که با سوانح رانندگی یا آسیب فیزیکی دچار اختلال در بینایی می‌شوند. این افراد ممکن است موقتا دچار این عارضه شوند یا این‌که بینایی چشم را برای همیشه از دست بدهند که این امر بستگی به شدت ضربه دارد.

تاری دید به علت جراحی چشم

عمل PRK و لیزیک برای درمان عیوب انکساری چشم و دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم استفاده می‌شوند. با توجه به این‌که تمام جراحی‌ها قطعا عوارضی را در پی خواهند داشت پس باید از این دو عمل هم انتظار عوارض موقتی داشته باشیم. تاری دید چشم بعد از عمل PRK و لیزر چند هفته‌ی اول یا حتی تا سه ماه شایع است و بعد از این مدت از بین می‌رود.

بیماری‌های چشمی عامل تاری دید

ساختار چشم از رگ‌های خونی،عصب، عدسی، شبکیه و قرنیه تشکیل شده است. اگر هر کدام از قسمت‌هایی که ساختار چشم را تشکیل می‌دهد دچار بیماری یا تغییر در عملکرد شود، تصویر واضح و مشخصی نخواهیم داشت و بینایی مختل می‌شود. بیماری‌های چشمی با تظاهرات بینایی مانند دوبینی، تاری دید، اشک ریزش و کاهش دید بروز می‌کند.

تاری دید به علت آب مروارید

آب مروارید یا کاتاراکت به دلیل کدر شدن عدسی چشم ایجاد می‌شود. این عارضه معمولا در افراد بالای ۵۰ سال بروز می‌کند و ابتلای کودکان و جوانان به آب مروارید زیاد نیست و در موارد معدود مشاهده می‌شود.

نشانه‌های بروز آب مروارید علاوه بر تاری دید، حساس بودن چشم به تشعشعات نور و دید کم در شب است.

تاری دید به علت بیماری گلوکوم

گلوکوم یکی از بیماری‌های چشمی است که موجب تاری دید می‌شود. بیماری گلوکوم باعث تجمع مایع در چشم و فشار به اعصاب بینایی می‌شود و با تاری دید،  قرمز و دردناک شدن چشم همراه است. همچنین فرد مبتلا به گلوکوم معمولا حالت تهوع هم دارد.

 گلوکوم دو نوع باز و بسته است که نوع بسته بسیار شدید و حاد است و یک باره بروز می‌کند، طوری که ممکن است فرد مبتلا در یک روز بینایی چشم را کلا از دست بدهد.

تاری دید به‌علت بیماری شالازیون

 بیماری شالازیون یکی از بیماری‌های چشمی است که در آن یک کیست متورم در چشم ایجاد می‌شود. التهاب مزمن در غدد تولید کننده‌ی چربی علت بروز این بیماری چشمی است. شالازیون ظاهر چشم را دچار تغییر می‌کند و بر بینایی تاثیر می‌گذارد و موجب تاری دید چشم  می‌شود.

چه بیماری‌هایی باعث تاری دید می‌شود؟

تمام بیماری‌ها با عارضه‌هایی همراه است. تاری دید چشم یکی از عوارضی است که در اثر بیماری‌هایی به‌جز بیماری چشمی نیز ایجاد می‌شود. تاری دید که به این علت ایجاد شود معمولا خطرناک است چون از بروز یک بیماری جدی و خطر بزرگ خبر می‌دهد.

تاری دید به علت دیابت

دیابت یا بالا رفتن قندخون باعث ایجاد مشکلات چشمی و اختلال در بینایی می‌شود. میزان قند خون در افراد دیابتی باید با انسولین و رژیم غذایی کنترل شود زیرا بالا رفتن آن باعث تجمع مایع در عدسی چشم می‌شود و عدسی را متورم می‌کند، بنابراین تاری دید ناشی از قند خون ایجاد می‌شود.

بنابراین اگر اخیرا دچار تاری دید می‌شوید باید برای تشخیص دقیق علت تاری اقدام کنید تا دچار عوارض چشمی ناشی از بالا رفتن قند خون نشوید.

تاری دید به علت  تغییرات فشارخون

فشارخون به دیواره‌ی رگ‌های خونی باید متناسب باشد. در اثر استفاده از داروها، مشکلات قلبی، کم شدن آب بدن در اثر فعالیت زیاد فشار خون پایین می‌آید و علت تاری دید و سرگیجه، ضعف است. اگر می‌دانید که در اثر تغذیه‌ی نامناسب یا فعالیت زیاد دچار تاری دید چشم شده‌اید با خوردن مواد قندی و بالا بردن فشار خون وضعیت خود را بهبود ببخشید.

در مواردی هم که فشار خون بالا رود فرد با تاری دید مواجه می‌شود. رژیم غذایی پر نمک و چربی، کم تحرکی و بیماری‌های قلبی باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود. فشار خون بالا و تاری دید همزمان به دلیل آسیب به رگ‌های مغز و احتمال بروز سکته‌ی مغزی بسیار خطرناک است و فورا باید مورد بررسی و درمان قرار بگیرد.

گفتگوی آنلاین با متخصص تغذیه

تاری دید به‌علت کم خونی

کم خونی فقر آهن یکی از بیماری‌های شایع در زنان است که باعث ضعف و ناتوانی ، مرگ هنگام زایمان و تولد کودکان نارس و با ضریب هوشی پایین می‌شود. کم خونی و تاری دید چشم و ضعف بدنی نشانه‌هایی هستن که اغلب در کنار هم اتفاق می‌افتند و به عنوان یک زنگ خطر تلقی می‌شوند.

بااین‌که کم خونی در زنان شایع‌تر است اما مردان و کودکان هم ممکن است به این عارضه مبتلا شوند و کیفیت زندگیشان مختل شود. تغییر رژیم غذایی به غذاهای گوشتی و سبزیجات و استفاده از مکمل‌های آهن مشکل را برطرف می‌کند به شرطی که اقدامات درمانی به موقع انجام شود.

رابطه تاری چشم و بیماری ها

تاری دید به‌علت بیماری ام اس

بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری خود ایمنی است که علت مشخصی برای آن وجود ندارد. بیماری‌های خود ایمنی با اشتباه سیستم ایمنی بدن در تشخیص عوامل بیگانه از سلول‌های خودی ایجاد می‌شود و بافت‌ها و اندام‌های بدن را تخریب می‌کند.

بنابراین در این بیماری التهاب در اعصاب چشم که به مغز منتهی می‌شود، باعث تاری دید چشم و یا از دست رفتن بینایی می‌شود. البته علائم چشمی این بیماری به صورت یک طرفه بروز می‌کند و معمولا هر دو چشم را درگیر نمی‌کند.

 این بیماری در زنان جوان شایع‌تر از سایر افراد است و با نشانه‌های زیر بروز می‌کند.

  • ضعف و خستگی
  • تاری دید و سرگیجه
  • عدم تعادل
  • سفتی عضلات
  • بی‌حسی و کرختی اعضای بدن که از پاها شروع می‌شود.

تاری دید به علت آسیب مغزی

آسیب به مغز با ضربه یا بیماری‌هایی مانند مننژیت و آنسفالیت باعث تورم و التهاب غشا اطراف مغز می‌شود. در این حالت عصب‌های مغزی قادر به تبادل پیام‌های صحیح بین مغز و چشم نیستند و فرد دچار اختلالات بینایی مانند دوبینی یا تاری دید چشم می‌شود.

آیا تاری دید صبحگاهی خطرناک است؟

بعضی افراد بعد از بیدار شدن از خواب دچار تاری دید در هر دو چشم می‌شوند. این عارضه جای نگرانی ندارد و ناشی از بسته بودن چشم‌ها به مدت طولانی چند ساعته است. معمولا بعد از یک یا دو دقیقه یا با مالش مختصر چشم تاری دید از بین می‌رود.

آیا تاری دید و افسردگی ارتباطی به هم دارند؟

افسردگی نیز مانند استرس یک اختلال روحی است که با شکایات و نشانه‌های جسمی همراه است. در واقع عدم کنترل فرد بر روی روحیات و فشارهای عصبی به‌صورت علائم جسمی بروز می‌کند. افراد افسرده کم شدن اشتها، تاری دید چشم، گوشه‌گیری یا پرخاشگری، خارش و افزایش تعریق بدن را تجربه می‌کنند.

اقدامات تشخیصی برای تاری دید چیست؟

پزشکان برای تشخیص بیماری‌های چشم و مشکلات آن مانند تاری دید، دوبینی و کم شدن بینایی از تست‌های بینایی مختلفی استفاده می‌کنند. تست تاری دید چشم هم به منظور تشخیص علت تاری یک روش مرسوم و یک اقدام تشخیص موثر است.

تشخیص و درمان تاری دید چشم

اقدامات درمانی برای تاری دید چیست؟

روش‌های درمان تاری دید بستگی مستقیم به علت ایجاد کننده‌ی آن دارد. بنابراین مواردی که تاری دید به علت ضعف چشم، پیری یا اختلال در چشم است را می‌توان با استفاده از عینک یا لنز یا در صورت تشخیص پزشک با جراحی درمان کرد.

درمواردی که بیماری‌هایی مانند قندخون یا گلوکوم یا آب مروارید باعث ایجاد تاری دید می‌شود باید بیماری را درمان کرد و از این طریق تاری دید را کنترل نمود.

چه زمانی برای تاری دید به پزشک مراجعه کنیم؟

تاری دید چشم عارضه‌ای جدی نیست و ممکن است به زودی رفع شود اما چون در مواردی از بروز وضعیت‌های خطرناک مانند سکته مغزی یا آسیب به چشم خبر می‌دهد بهتر است در صورت تکرار برای تشخیص علت و درمان به‌موقع نزد پزشک مراجعه کنید. موارد زیر نشانه‌های خطر همراه با تاری دید هستند که باید نسبت به بروز آن‌ها حساس باشید.

  • بروز ناگهانی تاری دید چشم
  • تاری دید در یک چشم
  • تاری دید در بارداری که همراه با سردرد باشد.
  • تاری دید و اختلال در تکلم که همزمان اتفاق بیفتد.

پذیرش ۲۴ یک سامانه‌ی آنلاین است که از طریق آن می‌توانید بدون مراجعه‌ی حضوری با پزشک آنلاین متخصص چشم در مورد سوالات و مشکلات پزشکی مشورت کنید. مزیت این روش علاوه بر کاستن از خطرات مراجعه‌ی حضوری در شرایط کرونایی، هزینه‌ی مقرون به صرفه آن است.

گفتگوی آنلاین با متخصص چشم پزشکی

Advertisement
منبع
www.belmarrahealth.comblinkvisioncare.comwww.elmanretina.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
بتول مرتضوی

آیاسرگیجه رطبی به تاری دید دارد

موبایل
9913894651
دکتر شاهرخ میلان

سلام
سرگیجه ربطی ندارد ولی مشکل درد در جاهای دیگر مثل فشارخون بالا ، فشارخون پایین، غلظت خون، چربی خون ، از مشکلات گوش میانی هست و بشتر در خانم ها مشکلات گوش میانی وجود دارد .

دکمه بازگشت به بالا