لوبریکانت چیست؟ فواید، عوارض و طریقه مصرف ژل لوبریکانت

کاربرد ژل لوبریکانت چیست؟ استفاده از ژل لوبریکانت در دوران بارداری

لوبریکانت چیست؟ فواید و عوارض مصرف ژل لوبریکانت

ژل لوبریکانت (Lubricant Gel) یک ژل بهداشتی است و در مواردی که نیاز به داشتن یک محلول روان‌کننده باشد، استفاده می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که ژل لوبریکانت چیست و چند نوع دارد؟ عوارض ژل لوبریکانت چیست؟ آیا استفاده از ژل لوبریکانت مانع بارداری می‌شود؟ آیا ژل لوبریکانت و روان‌کننده در بارداری عوارض یا ضرر دارد؟ با ما همراه باشید.

کاربرد ژل لوبریکانت چیست؟

ژل لوبریکانت ماده‌ای روان کننده است که در موارد مختلف کارآیی دارد. شایع‌ترین کاربرد این ژل در رابطه جنسی است. یکی از مشکلاتی که در هنگام رابطه جنسی ممکن است طرفین با آن روبرو شوند، درد زیاد است. این درد در خانم‌ها شایع است و باعث پایین آمدن میزان رضایت در رابطه است.

برای کم کردن این درد، راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از ژل‌های روان‌کننده است. ژل‌های لوبریکانت خاصیت روان‌کنندگی دارند. یعنی با نرم کردن واژن خانم‌ها، راه ورود را باز کرده و از درد در هنگام رابطه کم می‌کنند. در واقع لوبریکانت برای کم کردن درد و بیشتر کردن لذت آمیزش، استفاده می‌شود  میزان رضایت را در طرفین بالا خواهد برد.

کاربرد ژل لوبریکانت در زمان معاینه پزشک زنان هم به چشم می‌آید. پزشک از این ژل‌ها برای انجام یک معاینه راحت و بدون درد استفاده می‌کند. علاوه بر واژن، برای معاینات مقعدی هم پزشکان از ژل لوبریکانت استفاده می‌کنند.

کاربرد دیگر این ژل در هنگام سونوگرافی است. پزشک مقداری از این ژل را روی بدن بیمار قرار داده و سونوگرافی را انجام می‌دهد. ژل لوبریکانت انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز افراد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

انواع ژل لوبریکانت

ژل‌ لوبریکانت محلول در آب

این نوع ژل لوبریکانت، هم در روابط جنسی کاربرد دارد و هم متخصص زنان برای معاینه و سونوگرافی از آن استفاده می‌کند. طرز استفاده از ژل لوبریکانت محلول در آب، با دیگر ژل‌ها تفاوتی ندارد. در واقع فقط در مواد تشکیل دهنده با هم متفاوتند. این نوع ژل حساسیت ایجاد نمی‌کند و به راحتی هم شسته می‌شود. در هنگام رابطه جنسی، ژل‌های بر پایه آب، آسیبی به کاندوم وارد نمی‌کنند. به همین دلیل راحت‌ترین و قابل استفاده‌ترین ژل‌ها در هنگام نزدیکی هستند. شاید تنها ایراد این ژل را بتوان، زود خشک شدن آن دانست.

گفتیم که این نوع ژل حساسیتی به وجود نمی‌آورد. به همین دلیل پزشک با خیال راحت آن را برای معاینه واژینال خانم‌ها استفاده می‌کند. علاوه بر این موارد، برای معاینه مقعدی هم از ژل لوبریکانت محلول در آب استفاده می‌کنند که حساسیتی ایجاد نکند.

ژل لوبریکانت بر پایه روغن

یک نوع دیگر از ژل لوبریکانت، حاوی مقادیری وازلین یا روغن نارگیل است. این نوع ژل را برای روابط جنسی استفاده نمی‌کنند زیرا ممکن است ایجاد حساسیت کند. از طرف دیگر این نوع ژل ممکن است باعث پارگی کاندوم هم بشود که خود مشکلی متفاوت ایجاد می‌کند. به دلیل اینکه روغن نارگیل میزان PH‌ واژن را نیز تغییر می‌دهد، استفاده از این نوع ژل ممکن است احتمال رشد باکتری در این قسمت را زیاد کند.

ژل لوبریکانت همراه با سیلیکون

این نوع ژل هم مانند ژل‌های بر پایه روغن، می‌تواند بستری برای رشد باکتری‌ها باشد. با اینکه در مقایسه با ژل‌های بر پایه آب، مدل سیلیکونی، هم قابلیت روان‌کنندگی بیشتر دارند و هم دوام بیشتر، اما به دلیل اینکه یک لایه از خود در واژن باقی می‌گذارند، خیلی در روابط جنسی توصیه نمی‌شوند. اما از طرف دیگر این نوع ژل، آسیبی به کاندوم نمی‌زند. اما باید حتما بعد از رابطه، واژن با آب گرم و صابون شسته شود.

انواع ژل لوبریکانت

عوارض جانبی ژل لوبریکانت

به دلیل نوع استفاده ژل‌های لوبریکانت، معمولا در تهیه این ژل‌ها تلاش می‌شود تا از مواد بی‌ضرر استفاده شود. اما استفاده از ژل لوبریکانت چه مضراتی دارد؟ ژل لوبریکانت محلول در آب هیچ عارضه‌ای ندارد اما  ژل‌هایی که بر پایه روغن یا سیلیکون هستند، ممکن است در افرادی ایجاد حساسیت یا خارش کند.

در میان مزایا و معایب انواع ژل روان‌کننده لوبریکانت در رابطه جنسی باید به پارگی کاندوم اشاره کرد. این را باید از عوارض ژل لوبریکانت برای مردان دانست. مشکلی که بیشتر با استفاده از ژل لوبریکانت بر پایه روغن یا سیلیکون پیش می‌آید. البته اگر جنس کاندوم از لاتکس باشد این پارگی هم اتفاق نخواهد افتاد.

فواید ژل لوبریکانت

 در مورد فواید این ژل، در توضیح انواع ژل‌ها مواردی را ذکر کردیم. اما اگر بخواهیم به اختصار در این مورد بگوییم باید به چند مورد اشاره کنیم: بالا بردن کیفیت ارتباط جنسی، کم کردن خشکی واژن، بالا بردن زمان رابطه جنسی و افزایش میزان رضایت، کم کردن درد در رابطه جنسی، تسهیل کار پزشکان در هنگام معاینات و انجام سونوگرافی.

گفتگوی آنلاین با متخصص زنان و زایمان

مقدار و روش استفاده از ژل لوبریکانت

استفاده از این ژل کار راحتی است. کافی است مقداری از آن با دست به موضع مورد نظر مالیده شود. مقدار این ژل نباید خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. ممکن است در ابتدای کار، یخ بودن آن کمی حس ناخوشایند داشته باشد اما خیلی زود این حس از بین می‌رود. شل کردن عضلات لگن باعث می‌شود که ژل بهتر در موضع مورد نظر قرار بگیرد.

استفاده از ژل لوبریکانت در دوران بارداری

دوران بارداری حساسیت‌های خاص خودش را دارد. به دلیل خشک شدن واژن، رابطه جنسی در این دوران کمی سخت می‌شود و افراد به ژل لوبریکانت در بارداری فکر می‌کنند. اما در این میان ممکن است این سوالات هم برای فرد پیش بیاید که آیا استفاده از ژل لوبریکانت در بارداری ضرر دارد؟ یا آیا استفاده از روان‌کننده‌ها در بارداری خطرناک است؟ استفاده از ژل لوبریکانت چه تاثیری بر بارداری دارد؟ پاسخ تمام این سوالات یک جمله است. استفاده از ژل لوبریکانت در اقدام بارداری و استفاده از لوبریکانت در دوران بارداری هیچ ضرری ندارد. آیا استفاده از ژل لوبریکانت مانع بارداری می‌شود؟ خیر. تا کنون هیچ مطلبی در مورد تاثیر لوبریکانت و روان کننده جنسی بر باروری و در بارداری اعلام نشده است. با این حال می‌توانید برای اطیمنان بیشتر از مشاوره پزشک زنان آنلاین نیز کمک بگیرید.

بهترین ژل لوبریکانت کدام است و از کجا تهیه شود؟

در مورد فواید و عوارض مصرف ژل لوبریکانت بهتر است قبل از اقدام به خرید تحقیق کرده و سپس بهترین مارک ژل لوبریکانت را تهیه کنید. قیمت ژل لوبریکانت در داروخانه‌های مختلف معمولا یکسان است اما برندهای مختلف هر کدام قیمتی جداگانه دارند. ژل لوبریکانت را باید در جای خشک و خنک نگهداری کرد. در این زمینه و البته در مورد سایر محصولات پزشگی می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین پذیرش ۲۴ نیز استفاده کنید.

۲.۵/۵ (۱۵ نظر)

منبع
www.future-works.commedgraphics.co.uk

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
عضویت
Notify of
guest
30 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
مریم
مریم
10 ماه قبل

سلام من عمل تنگ کردن واژن انجام دادم بعداز ۴۵ روز برای بار اول نمیتونم رابطه جنسی داشته باشم چون خیلی درد دارم لطفا راهنماییم کنید ممنونم

مهدی شهبازی
مهدی شهبازی
در پاسخ به  مریم
8 ماه قبل

استفاده از ژل خوب هست

ابوالفضل
ابوالفضل
در پاسخ به  مریم
7 ماه قبل

چقد کردنت که اینقد گشاد بوده

علی
علی
در پاسخ به  ابوالفضل
7 ماه قبل

دهنت سرویس

Last edited 7 ماه قبل by علی
رضا
رضا
در پاسخ به  ابوالفضل
7 ماه قبل
m.
m.
در پاسخ به  ابوالفضل
1 ماه قبل

اصلا این طور نیستند

کناری
کناری
در پاسخ به  مریم
7 ماه قبل

عالیه بذار من بیام و افتتاحش کنم

m.
m.
در پاسخ به  کناری
1 ماه قبل

اگر از راه درستش و اسلامی باشد اشکال ندارد .

m.
m.
1 ماه قبل

سلام اگر ممکن است عکس و مطالبی که در سایت می گذارید از لحاظ انسانی و اسلامی رعایت شده باشد مثلاً حجاب و عفاف

عشقم
عشقم
در پاسخ به  m.
1 ماه قبل

کجای این عکسهاموردداره؟اصلاتوقوه میخوری میای این چیزهارونگاه میکنی!توبروهمون قرآن روبخون همه چی توش هست!
عقب موندهٔ بی خاصیت

علی
علی
در پاسخ به  عشقم
21 روز قبل

بی ادب

محمدحسین
محمدحسین
در پاسخ به  عشقم
10 روز قبل

خجالت نمیکشی به کتاب مقدس قران توهین میکنی بروتوبه کن

مهسا
مهسا
4 ماه قبل

چکنم هروقت نزدیکی دارم درد دارم

نادر
نادر
4 ماه قبل

واژنم خیلی تنگه موقع نزدیکی خیلی درد داره چکار کنم؟ البته هم لذت داره هم درد داره شوهرم هم لذت میبره

نادر
نادر
4 ماه قبل

ژل جمع کننده لوبریکانت قرمز باید داخل واژن ریخته بشه؟ آیا قبل از رابطه جنسی نیاز به شستشو دارد؟

محمدد.
محمدد.
7 ماه قبل

ایا.دارویی.برای.تحریک.سریع.وقوی.جنسی.
وجود.دارد.

میترا
میترا
8 ماه قبل

سلام دوستان
لطفا کمتر از این ژل ها و .. استفاده کنید و بجاش محیطی مناسب ایجاد کنید دوش با آب گرم بگیرید آرام و ریلکس کنید ذهن خود و بدن خود رو آماده رابطه گرم لذت بخش کنید و از شوهرتان بخواهید که تا ارگاسم نرسیدنتان سکس نداشته باشید با این کارها درد و خشکی واژن از بین میره و رابطه جنسی زیبا و عاشقانه ای تجربه میکنید.

حسین
حسین
در پاسخ به  میترا
8 ماه قبل

خوبه که

ابوالفضل
ابوالفضل
در پاسخ به  حسین
7 ماه قبل

واژن بوی سگ میده

ساعد
ساعد
در پاسخ به  ابوالفضل
5 ماه قبل

اتفاقا بوی بهشت میده

حسینh
حسینh
در پاسخ به  ابوالفضل
5 ماه قبل

به خاطر داشتن عفونت در واژن هست.

چکاوک
چکاوک
9 ماه قبل

سلام چند روز بعداز عمل برداشتن رحم میتوان رابطه جنسی داشت ؟

یدیتتی
یدیتتی
در پاسخ به  چکاوک
8 ماه قبل

کندیش کلا

Dr D
Dr D
در پاسخ به  چکاوک
7 ماه قبل

سلام
حداقل یک ماه با توجه به شرایط جسمی
اما توصیه پزشکی حداقل ۳ ماه بعد از عمل هست

کناری
کناری
در پاسخ به  چکاوک
7 ماه قبل

همون روز هم میشه البته از عقب

بهزاد
بهزاد
1 سال قبل

سلام .ژل را به آلت بریزیم بهتره یا به خود واژن بمایم

میترا شکیبا
میترا شکیبا
در پاسخ به  بهزاد
11 ماه قبل

سلام ژل لوبریکانت محلول در آب رو داخل رحم بزنیم یا لبه رحم
پزشک برای زخم در داخل رحم تجویز کرده حالا نمیدونم طرز استفاده اش چجوریه

علی
علی
در پاسخ به  میترا شکیبا
6 ماه قبل

سلام آیا ژل را به آلت بزنیم یا به واژن

حسین
حسین
در پاسخ به  بهزاد
8 ماه قبل

آلت

نادر
نادر
در پاسخ به  حسین
4 ماه قبل

ژل لوبریکانت جمع کننده واژن داخل واژن بریزیم؟ قبل از رابطه جنسی نیاز به شستشو داره؟

دکمه بازگشت به بالا