تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض تامپون

چگونه در دوران قاعدگی از تامپون استفاده کنیم؟

تامپون چیست؟ روش استفاده، فواید و عوارض آن

یکی از محصولات بهداشتی بانوان که در دوران قاعدگی استفاده می‌شود، تامپون است.  تامپون یعنی چه؟ عوارض استفاده از تامپون چیست؟ آیا با تامپون می‌شود استخر رفت؟ تامپون یا نوار بهداشتی؟ طرز استفاده از تامپون و هر آنچه بخواهید را در این مطلب خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

تامپون قاعدگی چیست؟

دو نوع تامپون داریم. تامپون قاعدگی و تامپون بینی. تامپون قاعدگی یک لوله پنبه‌ای کوچک است که در دوران قاعدگی برای جذب خون در داخل واژن استفاده می‌شود. از تامپون قاعدگی برای چندین ساعت می‌توان استفاده کرد و محدودیت سنی هم برای استفاده از آن وجود ندارد. کافی است برای استفاده از آن احساس راحتی داشته باشید. در این صورت به راحتی می‌توان آن را جایگزین نوار بهداشتی کرد. تامپون بینی چیست؟ لوله‌های پنبه‌ای بسیار کوچک که بعد از جراحی بینی در داخل آن گذاشته می‌شود. این دو با هم متفاوتند.

انواع تامپون

تامپون هم مانند نوار بهداشتی انواع مختلفی دارد که هر فرد با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. قیمت تامپون قاعدگی با توجه به اینکه تامپون ایرانی انتخاب کنید یا خارجی و نوع آن متفاوت است:

تامپون انگشتی

این تامپون‌ها، لوله‌های کوچک پنبه‌ای هستند که به آرامی و با فشار انگشت وارد واژن می‌شوند. برای خارج کردن آن هم با انگشت، نخ تامپون را گرفته و آن را خارج می‌کنیم.

تامپون همراه با اپلیکاتور

این نوع تامپون هم همان شکل لوله پنبه‌ای را دارد اما با کمک یک اپلیکاتور وارد واژن می‌شود.در انتخاب هر تامپون یک نخ کوچک قرار دارد که با کشیدن آن، تامپون از بدن خارج می‌شود. به دلیل راحت بودن این نوع تامپون، استفاده از آن طرفداران بیشتری دارد.

تامپون‌ها از نظر قدرت جذب هم انواع مختلفی دارند. در واقع عددی که روی این تامپون قرار دارد که میزان جذب خون روی آن ثبت شده است. انواع این تامپون شامل ضعیف با میزان جذب ۶ گرم، معمولی بین ۶ تا ۹ گرم، خوب از ۹ تا ۱۲ گرم، خیلی خوب ۱۲ تا ۱۵ گرم و عالی بین ۱۵ تا ۱۸ گرم است. به همین منظور فرد می‌تواند در روزهای مختلف دوران قاعدگی و با توجه به مقدار خونریزی یکی از این تامپون‌ها را انتخاب کند. ممکن کسی از شما این سوال را بپرسد که تامپون مردانه چیست؟ جواب ساده است. چیزی به این نام اصلا وجود ندارد.

روش استفاده از تامپون

قبل از هر کار باید آموزش قرار دادن تامپون را بلد باشید. گفتیم که تامپون‌ها یا اپلیکاتور دارند یا ندارند. در نوع اول، بعد از شستن دست، تامپون را از لایه پلاستیکی روی آن جدا کرده و داخل اپلیکاتور قرار دهید. دقت کنید که انتهای تامپون، نخ داشته باشد. اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن کرده و بعد از اطمینان از ورود کامل آن، پمپ آن را به آرامی فشار دهید. بعد از خارج شدن تامپون و حس آن در داخل بدن، اپلیکاتور را به آرامی خارج کنید. نخ تامپون باید خارج از واژن گرفته باشد. پیش از انجام این کار خوب است که آموزش تصویری استفاده از تامپون را ببینید.

آشنایی با انواع تامپون و استفاده از آن

ممکن است دفعات اول انجام این کار کمی سخت باشد اما به مرور جای اصلی اپلیکاتور و محل قرار گرفتن تامپون را یاد خواهید گرفت. اگر تامپون در جای درست خود قرار بگیرد هم به آسانی بیرون نمی‌آید و هم اصلا به عنوان یک جسم خارجی شما را اذیت نمی‌کند. از طرف دیگر امکان کثیف شدن لباس و نشت خون هم وجود ندارد.

در مورد تامپون‌های بدون اپلیکاتور هم به همان ترتیب اما بدون وسیله عمل می‌کنیم. ابتدا دست‌ها را تمیز شسته و تامپون را به آرامی در حالی وارد واژن کنید که نخ انتهای آن بیرون باشد.

نکته مهم این است که تامپون نباید بیشتر از ۸ ساعت در داخل واژن بماند. بهتر است در کمتر از این زمان آن را تعویض کنید. قبل و بلافاصله بعد از خواب آن را تعویض کنید. ماندن زیادتر از حد تامپون در داخل واژن ممکن است باعث ایجاد شوک سمی شود.

مزایا و معایب تامپون

هر وسیله‌ای مزایا و معایب خاص خودش را دارد. تامپون نسبت به نوار بهداشتی مزایای بیشتری دارد. اول اینکه حمل و نقل آن راحت‌تر است و جای کمی می‌گیرد. مزیت دیگر آن این است که در هنگام ورزش به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد. آیا می‌توان با تامپون استخر رفت؟ بله. به دلیل آسانی استفاده از تامپون در استخر این محصول مورد علاقه ورزشکاران است.

علاوه بر تامپون قاعدگی و استخر، مزیت دیگر استفاده از تامپون برای لیزر است. اگر نمی‌خواهید جلسات لیزر را جابه‌جا کنید با استفاده از تامپون قاعدگی، جلسات خود را کامل کنید. اما در مورد استفاده از تامپون در بارداری می‌توانید  با پزشک زنان آنلاین مشورت کنید.

نکته‌‌ای که به عنوان یکی از معایب تامپون می‌توان گفت این است که چیزی به اسم تامپون دخترانه نداریم.  تامپون‌ها ممکن است به پرده بکارت آسیب برسانند. بنابراین استفاده از تامپون برای دخترها توصیه نمی‌شود. البته این موضوع با توجه به فرهنگ کشورها و جوامع مختلف متفاوت است. اما در کشور ما استفاده از تامپون برای باکره‌ها و استفاده از تامپون برای مجردها توصیه نمی‌شود.

مزایا و معایب تامپون

از طرف دیگر تامپون می‌تواند در بعضی افراد ایجاد سندرم شوک عفونتی یا TTS کند. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که فرد تامپون را برای ساعت‌های طولانی استفاده کرده و آن را عوض نکند. در این صورت حمله باکتری‌های جمع شده در تامپون می‌تواند ایجاد یک شوک سمی کند. البته این موضوع خیلی نادر است.

بعضی از افراد از گم شدن تامپون در بدن هراس دارند. ممکن است در هنگام استفاده از تامپون نخ انتهای آن جدا شود. در این صورت البته می‌توان به آرامی دو انگشت را وارد واژن کرده و تامپون را بیرون بکشید اما بسیاری از افراد این کار را دوست ندارند و اذیت می‌شوند.

تامپون ممکن است باعث خشکی واژن شود. این موضوع زمانی اتفاق میوفتد که از تامپون با قدرت جذب بالا در مواقعی که خونریزی زیاد نیست استفاده شود. تامپون هم مانند نوار بهداشتی می‌تواند ایجاد خارش یا سوزش یا حساسیت کند. این موضوع را بیشتر در تامپون‌های عطردار می‌توان دید.

آیا استفاده تامپون بهتر از نوار بهداشتی است؟

اگر از تامپون درست استفاده شود، محصولی بی‌دردسر و انتخابی خوب است. اینکه آیا استفاده از تامپون بهتر از نوار بهداشتی است یا نه را باید هر فرد با توجه به تجربه خود به آن پاسخ بدهد. بسیاری از افراد با قرار گرفتن جسمی خارجی در واژن خود مشکل دارند. به این افراد معمولا استفاده از تامپون پیشنهاد نمی‌شود. به علاوه تامپون را برای دخترها هم توصیه نمی‌کنند. در صورت بروز هر نوع مشکلی هنگام استفاده از تامپون می‌توانید از مشاوره دکتر زنان آنلاین در سایت پذیرش ۲۴ نیز استفاده کنید.

گفتگوی آنلاین با متخصص زنان و زایمان

۲.۹/۵ (۱۶ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.verywellhealth.comwww.menstrupedia.comwww.verywellhealth.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
14 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سارا
سارا
1 ماه قبل

سلام . من همیشه از نوار بهداشتی استفاده کردم و میکنم.

امید
امید
3 ماه قبل

ضرر داره

علی
علی
3 ماه قبل

آیا میشه در زمان پریودی سکس کرد؟

...
...
در پاسخ به  علی
2 ماه قبل

سلام. آمیزش توی این دوران شرعا حرامه

سارا
سارا
در پاسخ به  ...
1 ماه قبل

سلام، بهتره بوسیدن بغل کردن و حرفای عاشقانه در مدت پریود بودن انجام بشه.

محمد
محمد
4 ماه قبل

ایاباگذاشتن تامپون میشه درموقع پریودی سکس کرد

مهرنوش
مهرنوش
در پاسخ به  محمد
4 ماه قبل

وای چه دلی داری

Picaso
Picaso
در پاسخ به  محمد
4 ماه قبل

حالا چه کاریه ، ۷ روز صبر کن

...
...
در پاسخ به  محمد
2 ماه قبل

سلام. آمیزش توی این دوران شرعا حرامه..

ستاره
ستاره
8 ماه قبل

ب پرده بکارت صدمه نمیزنه ؟

هلن
هلن
در پاسخ به  ستاره
5 ماه قبل

تومتن ک نوشته آسیب می‌رسونه و برای باکره ها توصیه نمیشه

بینام
بینام
در پاسخ به  ستاره
1 ماه قبل

نزاری پرده مرده رو به فنا میدی اش نخورده دهن سوخته میشه خخ

رها
رها
3 ماه قبل

بیش ازسه ساعت درواژن نگه نداریدباعث تکثیرنوعی باکتری میشه که باعث قطع پای چندنفرشده

احسان
احسان
در پاسخ به  رها
3 ماه قبل

باکتری استافیلوکوکوس اورئوس تکثیر می شه و باعث سندرم شوک توکسینی می شه و باعث تب ، اسهال ، و راش های پوستی می شه که در صورت عدم درمان باعث شوک می شه

دکمه بازگشت به بالا