سردرد و حالت تهوع نشانه‌ی چیست؟ ۱۱ علت و انواع درمان سردرد و تهوع

سردرد یکی از عارضه‌های جسمی آزاردهنده‌است که ممکن است با علائم دیگری مانند حالت تهوع همراه شود. عوامل مختلفی موجب ایجاد همزمانی سردرد و حالت تهوع می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید سردرد و حالت تهوع نشانه چیست؟ و برای سردرد و حالت تهوع چی خوبه؟ تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

علت سردرد و حالت تهوع چیست؟

سردرد یکی از دردهای شایع است که بدون توجه به سن و سال در کودکان و بزرگسالان بروز می‌کند. با اینکه اغلب اوقات سردرد نشانه خطرناک نیست اما برای جلوگیری از عوارض بهتر است هرچه زودتر علت سردرد را پیدا کنیم. موارد زیر علت‌های سردرد و حالت تهوع است.

۱. تاثیر میگرن بر سردرد و حالت تهوع

شایع‌ترین علت بروز سردرد و حالت تهوع و استفراغ میگرن است. کسانی که از این عارضه رنج می‌برند علاوه بر این دچار حساسیت به نور هم هستند و در حمله‌های میگرن تمایل دارند در جای تاریک باشند. مشخصه‌ی سردردهای میگرنی، احساس درد ضربان‌دار در یک طرف سر است.

درصورتی‌که در کنار سردرد و حالت تهوع به نور هم حساسیت دارید بهتر است برای بررسی وضعیت سیستم عصبی به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

۲. علت سردرد و حالت تهوع و چشم درد

برخی از افراد سردرد و چشم درد را در کنار هم تجربه می‌کنند. شناختن عواملی که باعث همزمانی بروز این دردها می‌شود اهمیت زیادی دارد. چون معمولاً درد و چشم به علت تغییرات در فشار چشم یا ستوزیت انفاق می‌افتد. کسانی که سردرد و حالت تهوع دارند و درد پشت چشم را با هم تجربه می‌کنند، به احتمال زیاد میگرن دارند. متخصص بیماریهای مغز و اعصاب به کسانی که سردرد دارند توصیه می‌کند درمان را پیگیری کنند تا از مزمن شدن سردرد جلوگیری کنند.

۳. تاثیر الکل و داروها بر سردرد

یکی از عوارض نوشیدن مشروبات الکلی بروز سردرد و حالت تهوع و ناراحتی معده یا تعریق زیاد است. حتی مصرف خودسرانه داروهایی مانند ایبوپروفن هم علت سردرد و حالت تهوع مداوم است.

توصیه دکتر سردرد این است که مصرف خودسرانه الکل و دارو را کنار بگذارید تا عوارض ناشی از آن را تجربه نکنید.

۴. تاثیر کرونا بر بروز سردرد

کرونا ویروس یکی از بیماری‌های نوظهور است که با سردرد و حالت تهوع، گلو درد، آبریزش بینی و کوفتگی عضلانی بروز می‌کند. البته زمان بروز سردرد و حالت تهوع در افراد مختلف متفاوت است. سردردهای ناشی از کرونا به شکل خاصی بروز می‌کنند. ویژگی این سردردها این است که با فشار در دو طرف سر و به صورت ضربان‌دار هستند و با خم شدن تشدید می‌شوند.

سردرد و تهوع
سردرد و تهوع

در برخی از افراد ممکن است در شروع بیماری کرونا این علایم بروز کند، درحالی‌که در برخی از افراد دیگر سردرد و حالت تهوع کرونا در مراحل بعدی ظاهر می‌شود.

۵. علت بروز سردرد و تپش قلب

سردرد و حالت تهوع و تپش قلب وقتی با هم بروز کند باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. زیرا ممکن است علت آن مشکل قلبی و عدم خونرسانی قلب به میزان کافی باشد. معمولاً هنگام تجربه‌ی این موارد، درد قفسه سینه هم بروز می‌کند و کیفیت زندگی فرد را مختل می‌کند.

۶. تاثیر کم آبی بدن بر سردرد و حالت تهوع

هیدراته شدن بدن با نوشیدن حداق ۸ لیوان آب در طول روز از عوامل مهمی است که در سلامت بدن نقش دارد. کسانی‌که می‌خواهند علت سردرد و حالت تهوع صبحگاهی را بدانند بهتر است به میزان آبی که می‌نوشند توجه کنند. زیرا کم آبی یکی از علت‌های شایع برای تجربه‌ی سردرد است و کسانی که درگیر این عارضه می‌شوند صبح‌ها سردرد را تجربه می‌کنند.

۷. مشکلات خواب و سردرد و حالت تهوع

یکی دیگر از عواملی که موجب بروز سردرد و حالت تهوع صبحگاهی می‌شود مشکلات خواب است. کسانی که الگوی خواب مناسب ندارند یا دندان قروچه می‌کنند هنگام بیدار شدن از خواب سردرد را تجربه می‌کنند. علائم دیگری که در این افراد بروز می‌کند شامل موارد زیر است:

  • خرو پف با صدای بلند
  • تغییرات خلقی
  • خس خس کردن
  • درد فک به دلیل دندان قروچه

۸. پر فشاری خون و سردرد و حالت تهوع

سردرد و حالت تهوع و فشار بالا از نشانه‌هایی هستند که نشان می‌دهند فشار سر داخل جمجمه زیاد شده است. شیوه بروز این سردردها با سردردهای میگرنی یا عصبی کاملاً متفاوت است و حتی در مواردی ممکن است موجب ایجاد درد قفسه سینه یا تاری دید شود.

پر فشاری خون و سردرد و حالت تهوع
پر فشاری خون و سردرد و حالت تهوع

۹. کم‌خونی، سردرد و حالت تهوع

کم‌خونی ناشی از فقر آهن به دلیل استفاده از رژیم غذایی نامناسب و تامین نشدن میزان آهن مورد نیاز بدن، موجب بروز سردرد می‌شود. البته ممکن است دلیل دیگر بروز کم خونی بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلاتی در تولید گلبول قرمز خون باشد.

۱۰. بارداری و احساس سردرد همراه تهوع

یکی از علت‌های بروز سردرد و حالت تهوع در زنان باردار تغییرات هورمونی است. خانم‌های باردار ممکن است سردرد تنشی همراه با درد و سفتی عضلانی را تجربه کنند که تا ساعت‌ها در پشت گردن تداوم داشته باشد یا اینکه دچار سردرد میگرنی شوند و به نور حساسیت داشته باشند.

البته کسانی که در اوایل بارداری این علایم را تجربه می‌کنند ممکن است به علت تهوع و استفراغ دچار کم آبی بدن و در نهایت سردرد شوند.

برای دریافت نوبت از بهترین دکتر مغز و اعصاب می‌توانید از لیست پذیرش۲۴ استفاده کنید و با انتخاب پزشک مورد نظر هر چه زودتر علت سردرد و حالت تهوع را پیدا کنید.

۱۱. سردرد و حالت تهوع بعد از بوتاکس

بوتاکس یکی از اقدامات زیبایی است که برای از بین بردن چین و چروک صورت و چشم انجام می‌شود. اما از عوارض ناشایع بوتاکس سردرد و حالت تهوع است. حتی در برخی از افراد ممکن است سرگیجه هم بروز کند.

علت سردرد بعد از بوتاکس انقباض بیش از حد بعضی از عضلات صورت یا خطای پزشکی و تزریق اشتباه است. حتی در مواردی که بوتاکس مورد استفاده ناخالصی داشته باشد، می‌تواند موجب بروز سردرد و حالت تهوع شود.

شیوه درمان سردرد و حالت تهوع چگونه است؟ ۳ درمان موثر

سردرد و حالت تهوع از علائم ناخوشایندی است که باعث افت کیفیت زندگی و مختل کردن زندگی می‌شود. به همین دلیل سوال اغلب افراد این است که سردرد و سرگیجه و حالت تهوع نشانه چیست؟ و چگونه باید آن را درمان کنیم.

اولین اقدام بعد از بروز سردرد و تهوع باید تشخیص علت آن توسط دکتر تهوع باشد تا بیمار درگیر عوارض ناخوشایند نشود.

۱. استراحت کردن و مصرف مسکن

با بروز سردرد و حالت تهوع بهتر است هر چه سریع‌تر در یک جای ساکت و آرام استراحت کنید. می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن، آسپرین یا دیکلوفناک برای تسکین درد استفاده کنید. البته در مواردی که سردرد تکرارشونده است و مدت طولانی است که شما را درگیر کرده بهتر است به پزشک مراجعه کنید و خودسرانه دارو نخورید.

۲. استفاده از کمپرس سرد و گرم

یکی از اقدامات خانگی از بین بردن سردرد و حالت تهوع استفاده از کمپرس گرم روی پیشانی و مکپرس سرد پشت گردن است.

۳. استفاده از درمان‌های تکمیلی

درمان‌های تکمیلی شامل روش‌هایی مانند طب سنتی و آروماتراپی است که می‌تواند سردرد را تسکین دهد و علائم همراه با آن مانند سرگیجه و حالت تهوع را از بین ببرد. در طب سنتی استفاده از روغن‌های گیاهی مانند روغن اسطوخودوس، رزماری و نعنا برای کم کردن سردرد توصیه می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که سردرد و توع همراه با نشانه‌های زیر باشد باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را پیدا کنید و درمان را شروع کنید.

  • ضربه‌ی ناگهانی به سر
  • از دست دادن هوشیاری
  • تاری دید
  • تب
  • ادرار نکردن بیشتر از ۸ ساعت

کسانی‌که شرایط یا فرصت حضور در مطب ندارند می‌توانند از طریق سایت پذیرش۲۴ با دکتر مغز و اعصاب آنلاین مشاوره کنند و سوالات خود را بپرسند.

سوالات متداول سردرد و حالت تهوع

سردرد خطرناک چیست؟

سردرد با منشا متفاوتی ایجاد می‌شود؛ اما خطرناک‌ترین سردردها با منشا عروقی یا به دلیل ابتلا به هیدروسفالی و اختلالات مغزی بروز می‌کنند.

هنگام بروز سردرد شدید و ناگهانی چه کار کنیم؟

سردردهای ناگهانی که با ضربه به سر همراه باشد یا با بروز آن فرد تعادل خود را از دست بدهد و دپار گیجی شود، جزو فوریت‌های پزشکی است که باید به سرعت مورد ارزیابی قرار بگیرد.

شایع‌ترین علت سردرد و سرگیجه در کودکان چیست؟

بیشتر کودکان به دلیل ابتلا به سرماخوردگی و عفونت گوش یا گلو به سردرد و سرگیجه مبتلا می‌شوند که بعد از چند روز از بین می‌رود. اما مداوم شدن علائم یک نشانه خطر جدی است.

۴.۵/۵ (۴ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
healthline.commedicalnewstoday.comhealth.harvard.eduregionalneurological.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
7 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
بتول
بتول
5 روز قبل

سلام روزخوش، من زیاد سردرد میشم همراه باحالت تهوع وگرسنگی وچشم درد، ازنوروصدابیزارم وقفسه سینه ام هم دردمیکنه، تقریباً هفته ای ۴الی۵روزسردردم، پیش متخصص مغزواعصاب هم رفتم آرامبخش بهم دادفایده نداشت چکارکنم؟ ممنون

اشرف روحپرور
اشرف روحپرور
6 روز قبل

سلام ازدیروز سردردوسرگیجه وحالت تهوع دارم وتعادل راه رفتن یا انجام کاری راندارم چشم هام تارمیبینیدوهمراه باخستگی وکسلی دارم

ايتكين محبي
ايتكين محبي
16 روز قبل

کودک من از خواب بیدار میشود سردرد شدید میگیرد و بعد به همراه استفراغ

حقانی
حقانی
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر پسر پانزده ساله ام حدود هشت روز دچار سرما خوردگی همرا ه با تب ۴٠درجه شده بود البته دو روز اول تب بالا داشت که کنترل شده اما دو سه روز سردرد بالای سر ش شروع شده که هنوز خوب نشده امروز صبح همراه با تهوع شده علت یکی از نشانه های آنفولانزا هست؟ یا علت دیگری دارد؟ متشکر میشم راهنمای کنید

محمد
محمد
1 ماه قبل

سلام من حالت تهوع میگیرم و سرم درد خفیف میگیره و حالت بسیار بدی دارم و باید هر جور شده استفراغ کنم تا معدم خالی بشه بعدحالت تهوع تموم میشه سردردمم آروم آروم خوب میشه دکتر رفتم قرص دادن و بعد همین حالت بهم دست میده خیلی بده لطفا راهنمایی کنید

طیبه فخروحید
طیبه فخروحید
2 ماه قبل

سردرد من همراه با قبول نکردن معده بعد از صرف غذا و بالا اوردن که اول قسمت جلوی پیشانی و بعد سمت راست پیشانی و اینکه دوست دارم آروغ بزنم که معده غذا رو قبول بکنه

نهال
نهال
3 ماه قبل

سلام صبحتون بخیر من صبحها وقتی بلند میشم از خواب دچار سرگیجه و حالت تهوع میشم سرمم درد میکنه علتش چیست حدودا ۳ ساله هم میگرن دارم

دکمه بازگشت به بالا