سرگیجه عصبی چیست؟ علائم و درمان

سرگیجه وضعیتی است که در آن فرد تعادل ندارد و نمی‌تواند ثبات در حرکت داشته باشد. به همین دلیل سردرد و سرگیجه عصبی می‌تواند زندگی فرد را مختل کند و کیفیت زندگی را کاهش دهد. اگر می‌خواهید بدانید سرگیجه عصبی ناشی از چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

سرگیجه عصبی چیست؟

سرگیجه عارضه‌ای است که فرد مبتلا احساس سبکی سر دارد و نمی‌تواند در یک وضعیت ثابت بماند. در این حالت فرد احساس می‌کند فضای اطراف دور سرش می‌چرخند و نمی‌تواند به درستی راه برود یا بنشیند. همچنین بیماران مبتلا به این عارضه احساس گیجی دارند.

سرگیجه واقعی و کاذب چه تفاوتی با هم دارند؟

در بررسی علت سرگیجه با دو نوع سرگیجه روبرو هستیم. در سرگیجه‌های واقعی علت چرخش محیط به دور سر بیماری‌های مغزی یا ابتلا به بیماری‌های گوش است. اما سرگیجه عصبی کاذب در اثر اضطراب، افسردگی یا قرار گرفتن در موقعیت‌های پر استرس بروز می‌کند.

سرگیجه واقعی با گذشت زمان بهبود پیدا نمی‌کند. معمولاً این سرگیجه‌ها شدیدتر یا ضعیف‌تر نمی‌شوند و ممکن است موجب اختلال در راه رفتن هم شود.

اگر از تاپیک سرگیجه عصبی نی نی سایت نتوانستید پاسخ‌ سوال‌های خود را بیابید می‌توانید از طریق سایت پذیرش۲۴ از دکتر مغز و اعصاب آنلاین وقت بگیرید و با کمترین هزینه از یک مشاوره تخصصی استفاده کنید.

سرگیجه عصبی چه علائمی دارد؟

سرگیجه های عصبی که خفیف باشد فقط با علائمی نظیر گیجی و سبکی سر بروز می‌کند، اما اگر شدید شود می‌تواند تعادل فرد را از بین ببرد و با اختلال در انجام فعالیت‌ها کیفیت زندگی را کم کند. در سرگیجه‌ های عصبی شدید فرد مبتلا ممکن است دچار اختلال در بینایی یا تاری دید شود.

شیوه تشخیص سرگیجه عصبی چگونه است؟

فردی که با تغییر وضعیت از ایستاده به نشسته یا برعکس دچار سرگیجه می‌شود یا احساس می‌کند فضای اطراف به دور سرش می‌چرخند و هنگام بروز سرگیجه نمی‌تواند به خوبی ببیند باید برای تشخیص و بررسی علت سرگیجه به پزشک مراجعه کند.

اولین کاری که پزشک انجام می‌دهد گرفتن شرح حال از بیمار و بررسی علائم همراه با سرگیجه است.

به طور مثال از بیمار می‌پرسد آیا قبل از بروز سرگیجه ضربه‌ای به سر او وارد شده یا اینکه همراه با سرگیجه تهوع و استفراغ هم دارد. همچنین لازم است بیمار اطلاعات کلی در مورد شرایط زندگی و محیط کار و میزان استرسی که روزانه تجربه می‌کند در اختیار پزشک قرار دهد.

در نهایت این موارد برای تشخیص سرگیجه عصبی کافی نیست و پزشک باید از آزمایش‌های تشخیصی استفاده کند.

تست‌های تشخیصی که برای سرگیجه به کار می‌رود شامل موارد زیر است.

 • MRI
 • TCD&ECD یا سونوگرافی داپلر ترانس کرانیال مغز

راههای درمان سرگیجه عصبی چگونه است؟

درمان سرگیجه باید با توجه به علت زمینه‌ای ایجاد کننده آن انجام شود. روش‌های مختلفی برای درمان سرگیجه عصبی وجود دارد که شامل موارد زیر است.

دارودرمانی سرگیجه عصبی

دارو برای سرگیجه عصبی می‌تواند علائم را از بین ببرد و وضعیت فرد را بهبود دهد. کسی که به واسطه افسردگی یا اضطراب درگیر سرگیجه عصبی می‌شود می‌تواند از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب استفاده کند تا با از بین بردن علت ایجاد کننده علائم سرگیجی عصبی را از بین ببرد.

داروهای آنتی‌هیستامین مانند بتاسرک هم از داروهای موثری است که شدت سرگیجه‌ها و دفعات بروز آن را کم می‌کند.

متخصص مغز و اعصاب برای استفاده از بهترین شیوه درمان سرگیجه و سردرد از آزمایش‌های تشخیصی دقیق استفاده می‌کند و بر اساس علت زمینه‌ای موثرترین درمان را انتخاب می‌کند.

درمان خانگی سرگیجه عصبی

تقریبا همه‌ی افراد حداقل یک یا دو بار مبتلا به سرگیجه شده‌اند. به همین دلیل لازم است با راه‌های درمان خانگی و سریع سرگیجه عصبی آشنا باشیم که شامل موارد زیر است.

 • کشیدن نفس عمیق

یکی از راه‌های درمان سرگیجه عصبی این است که نفس عمق بکشید تا اکسیژن به میزان کافی به مغز برسد و با آرام شدن اعصاب، علائم سرگیجه و عدم تعادل از بین برود.

 • انجام تمرینات یوگا برای سرگیجه عصبی

یکی از راه‌های کم کردن شدت سرگیجه‌های عصبی انجام مدیتیشن و تمرینات یوگا است. همچنین ورزش کردن در طول روز هم موجب بهبود گردش خون و سرگیجه‌های عصبی می‌شود.

 • دراز کشیدن

برای اینکه سرگیجه کمتر شود بلافاصله بعد از بروز علائم باید بنشینید یا در جای مناسبی دراز بکشید تا وضعیت بهتر شود.

 • مصرف ویتامین‌های گروه B برای سرگیجه عصبی

ویتامین‌های گروه B به خصوص B3، موجب تقویت سیستم عصبی می‌شوند و از این طریق می‌توانند باعث بهبود بی‌خوابی، عصبانیت و اضطراب و سرگیجه‌های عصبی شوند.

درمان سرگیجه عصبی در طب سنتی

سرگیجه عصبی درمان موثری در طبی سنتی دارد. موار زیر بهترین توصیه‌های طب سنتی است.

 • دمنوش زنجبیل برای سرگیجه عصبی

یکی از درمان‌های موثر سرگیجه عصبی که حاوی آنتی‌اکسیدان است و میزان فشار خون را هم کنترل می‌کند دمنوش زنجبیل است.

 • دمنوش اسطوخودوس برای سرگیجه عصبی

اسطوخودوس گیاهی آرامش بخش است که می‌تواند برای درمان سردرد و سرگیجه عصبی مورد استفاده قرار بگیرد. به منظور از بین بردن طعم تلخی اسطوخودوس می‌توان دمنوش آن را با عسل ترکیب کرد.

ترکیب پودر سیاه دانه و عسل که به صورت ناشتا مصرف می‌شود یک درمان موثر در طب سنتی برای از بین بردن علائم سرگیجه عصبی است.

دکتر سرگیجه قبل از شروع درمان باید مطمئن شود علت ایجاد کننده سرگیجه به مغز ارتباط دارد یا اینکه عصبی است.

راه‌های پیشگیری از سرگیجه عصبی چگونه است؟

 • سرگیجه عصبی ممکن است به علت کم آبی بدن بروز کند، به همین دلیل بهتر است هنگام بروز سرگیجه یا در طول روز به میزان کافی آب بخورید تا در اثر کم آبی بدن دچار سرگیجه نشوید.
 • نوشیدن قهوه موجب افزایش اضطراب و بی قراری و بالابردن احتمال بروز سرگیجه عصبی می‌شود. به همین دلیل به افراد مبتلا به این عارضه توصیه می‌شود مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین یا الکل را به طور کامل ترک کنند.
 • برای پیشگیری از بروز سرگیجه‌های عصبی لازم است فرد رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و از مصرف غذاهای پر چرب، پر نمک پرهیز کنند.
 • خواب و استراحت به میزان کافی یکی از عواملی است که باعث می‌شود فرد بتواند از پس تنش‌های روزانه بربیاید و کمتر درگیر سرگیجه عصبی شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی‌که سرگیجه عصبی با سیاهی رفتن چشم و غش کردن یا استفراغ کردن همراه باشد، همچنین اگر فاصله‌ی زمانی بین سرگیجه‌ها کم باشد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

پذیرش۲۴ یک وب سایت آنلاین است که امکان مشاوره تلفنی و آنلاین را با پزشکان را فراهم کرده است.

سوالات متداول سرگیجه عصبی

عوارض سرگیجه عصبی چیست؟

با توجه به اینکه سرگیجه عصبی با گیجی فرد همراه است، ممکن است موجب زمین خوردن یا پرت شدن فرد از بلندی شود. همچنین اگر فرد هنگام رانندگی درگیر سرگیجه عصبی شود ممکن است درگیر سانحه یا تصادف شود.

آیا کم‌خونی باعث سرگیجه می‌شود؟

برخی از افراد به دلیل کم خونی فقر آهن درگیر سرگیجه می‌شود که لازم است از رژیم غذایی حاوی آهن مانند کرفس، اسفناج،هویج، خیار، کاسنی و گوشت قرمز و جگر استفاده کنند.

آیا داروها موجب سرگیجه می‌شوند؟

برخی از داروها مانند داروهای ضد تشنج و مسکن‌ها موجب کاهش فشار خون و ایجاد سرگیجه می‌شوند.

۰/۵ (۰ نظر)

منبع
my.clevelandclinic.orghealthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
5 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
نادر
نادر
23 روز قبل

سلام من فقط وقتی دراز میکشم یا وقتی که دراز کشیدم از یک پهلویی به پهلویی دیگه بچرخم خیلی بد جور سرم گیج می‌ره لطفاً علت رابرام توضیح بدید

Zahra
Zahra
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید
بعضی اوقات ک خیلی عصبانی میشم وقتی چشمام رپ میبندم احساس چرخش توی سرم میکنم

منیره آزاد
منیره آزاد
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید من چندروزی هست موقعی ک از جام بلند میشم سرم گیج میره اما خیلی طول نمیکشه بر ا چند ثانیه هستش میخوام بدونم علتش چی هست ممنون میشم راهنماییم کنید

نداامیری
نداامیری
4 ماه قبل

سلام من به سمت چپ میخوابم سرگیجه میگیریم برای همین همیشه به راست میخوابم موقع بلندشدن سرگیجه دارم

یوسف
یوسف
در پاسخ به  نداامیری
1 ماه قبل

سلام .من هم مشکل شما رو دارم .سمت چپ اصلا نمیتونم بخوابم با سرگیجه از خواب میپرم

دکمه بازگشت به بالا