عمومیمطالب عمومیپوست و مو و زیبایی

ریزش مو آناژن (Anagen effluvium)

ریزش مو آناژن، مدل دیگری از ریزش مو است که در خانم‌ها و آقایان به یک اندازه رواج دارد. این مدل ریزش برعکس ریزش مو آندروژنیک، ریشه ژنتیکی ندارد و اغلب در اثر شیمی‌درمانی و پرتودرمانی ایجاد می‌شود. البته عفونت‌هایی مثل قارچ مو و همینطور بیماری‌های خود ایمنی نیز می‌توانند از دلایل ریزش مو آناژن باشند.

در این مدل، ریزش مو با سرعت بالا و در حجم زیاد صورت می‌گیرد و موها در همان فاز رشد (فاز آناژن) از چرخه حیاتشان، از بین می‌روند. نکته مهم دیگر درباره ریزش مو آناژن این است که ریزش مو در این مدل، صرفاً به ناحیه سر محدود نیست بلکه می‌تواند ریزش ابرو و حتی مژه‌ها را هم در پی داشته باشد. خوشبختانه با وجود شدت ریزش مو در مدل آناژن، موها بعد از مدتی، رشد عادی خود را از سر می‌گیرند اما برای تسریع این امر و افزایش کیفیت رشد آن‌ها، حتماً باید از مشاوره‌های تخصصی کمک گرفت.

ریزش مو آناژن
ریزش مو آناژن

تشخیص ریزش مو آناژن

همان‌طور که گفتیم، شیمی‌درمانی، اصلی‌ترین دلیل ریزش مو آناژن است. بعد از شروع شیمی‌درمانی، نخستین نشانه‌های ریزش مو ظرف چند روز تا چند هفته خود را نشان می‌دهند که ایجاد شکستگی در ساقه مو، یکی از آن‌هاست. البته شدت ریزش مو در بیماران، متفاوت است اما ریزش کل موها طی دو الی سه ماه، دور از انتظار نیست.

نکته مهمی که باید یادآور شویم این است که ریزش مو آناژن می‌تواند با ریزش مو تلوژن همراه شود. اگر مطلب ما را درباره ریزش مو تلوژن خوانده باشید، می‌دانید که استرس شدید و شوک‌های جسمی از دلایل اصلی این مدل ریزش مو هستند. ازآنجاکه بیمار طی شیمی‌درمانی، شرایط روحی و جسمی سختی را تجربه می‌کند و استرسِ بعضاً ویرانگری را متحمل می‌شود، پس عجیب نیست شاهد نوعی همپوشانی بین ریزش مو آناژن و تلوژن باشیم. البته این اتفاق، مشکل ترسناک و لاینحلی نیست اما حاکی از این واقعیت است که ورود یک متخصص مو برای بازیابی موهای ازدست‌رفته، تا چه حد می‌تواند مهم و حیاتی باشد.

درمان ریزش مو آناژن

ازآنجاکه ریزش مو، یکی از عوارض اجتناب‌ناپذیر شیمی‌درمانی است، بنابراین پیشگیری از این نوع ریزش، امکان‌پذیر نیست. درمان ریزش مو آناژن نیز معمولاً در قالب کوتاه کردن مدت‌زمان و درمان طاسی از طریق تسریع رشد مجدد موها انجام می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از ماینوکسیدیل می‌تواند این دوره را بعضاً تا ۵۰ روز کاهش دهد. البته استفاده از بعضی مواد حین عملیات شیمی‌درمانی نیز می‌تواند تا حدی شدت عارضه را کم کند. خنک کردن پوست سر هم‌زمان با فرایند شیمی‌درمانی، از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند تا حدی روی کنترل عارضه، تأثیر مثبت بگذارد.

مشاوره ریزش مو آناژن
مشاوره ریزش مو

آنچه باید به خاطر بسپارید…!

کاملاً درک می‌کنیم ریزش مو آناژن از جنبه‌ی شدت و همین‌طور دلیل عارضه، می‌تواند تجربه‌ای سخت باشد. اما همان‌طور که قبل‌تر گفتیم، خوشبختانه رشد موهای شما تحت هر شرایطی پس از گذار از دوره شیمی‌درمانی به حالت اولیه باز خواهد گشت. خبر بهتر آنکه در این مسیر، استفاده از مشاوره‌های تخصصی و رایزنی با یک پزشک متخصص مو، می‌تواند موهایتان را بارها سریع‌تر از حالت معمول، به روزهای خوب بازگرداند. بنابراین قبل از هر چیز، قوی باشید و روحیه‌تان را حفظ کنید. از گُلخندهای زیبای روی لبتان مراقبت کنید تا تماشای طلوع پیروزمندانه‌ی چهره‌تان، باشکوه‌تر از همیشه باشد…

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن