اطلاعات دارویی

داروی کلوتریمازول برای برفک واژن | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Clotrimazole for vaginal thrush

کاربرد، مقدار و روش مصرف، عوارض جانبی و شرایط نگهداری داروی کلوتریمازول برای برفک واژن (Clotrimazole for vaginal thrush)

نام تجاری داروی کلوتریمازول برای برفک واژن

Canesten

کاربرد داروی کلوتریمازول برای برفک واژن

درمان عفونت قارچی واژن

اشکال دارویی کلوتریمازول برای برفک واژن  

قرص واژینال، کرم واژینال، شیاف واژینال

اطلاعات دارویی کلوتریمازول برای برفک واژن  

داروی کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می‌شود و سوزش، خارش و ترشحات واژن ناشی از عفونت قارچی واژن را کاهش می‌دهد. داروی کلوتریمازول واژینال، با جلوگیری از رشد قارچ که باعث عفونت می‌شود، اثر خود را اعمال می‌کند.

Advertisement

داروی کلوتریمازول واژینال به فرم‌های کرم واژینال، قرص واژینال و شیاف واژینال موجود است و بدون نسخه نیز در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. از مصرف خودسرانه داروی کلوتریمازول واژینال بپرهیزید زیرا ممکن است عفونت واژن، عفونت قارچی نباشد و مصرف این دارو بدون تجویز پزشک، ممکن است وضعیتتان را بدتر کند.

جهت کسب اطلاعات لازم در مورد مصرف این دارو می‌توانید به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با پزشک آنلاین زنان و زایمان مشورت نمایید.

داروی کلوتریمازول برای برفک واژن

مقدار و روش مصرف داروی کلوتریمازول برای برفک واژن  

 • قبل از شروع درمان با داروی کلوتریمازول برای برفک واژن (Clotrimazole for vaginal thrush)، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف آن با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • دوز و مقدار داروی کلوتریمازول، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید و از کم یا زیاد کردن مقدار یا مدت مصرف خودداری نمایید.
 • در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز از داروی کلوتریمازول، در اولین فرصت آن را مصرف نمایید و از دو برابر کردن دوزهای بعدی پرهیز کنید.
 • حتی اگر مدتی پس از مصرف داروی کلوتریمازول برای برفک واژن، علائم شما از بین رفت، دوره درمان را کامل کنید زیرا امکان بازگشت مجدد بیماری وجود دارد.
 • اگر وضعیت بیماریتان بعد از ۳ روز مصرف داروی کلوتریمازول واژینال بهبود نیافت یا بیش از ۷ روز طول کشید به پزشک اطلاع دهید.
 • داروی کلوتریمازول واژینال فقط برای استفاده واژینال است.
 • قبل و بعد از استفاده داروی کلوتریمازول برای برفک واژن، دستان خود را بشویید.
 • نحوه صحیح مصرف داروی کلوتریمازول برای برفک واژن (نحوه استفاده از پماد کلوتریمازول با اپلیکاتور و قرص یا شیاف کلوتریمازول واژینال) را از پزشک یا داروساز بپرسید. و به نکات بروشور همراه دارو دقت نمایید.
مطلب مرتبط
داروی قطره چشم لودوکسامید | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Lodoxamide eye drops

مشاوره آنلاین زنان و زایمان

موارد منع مصرف داروی کلوتریمازول برای برفک واژن

 • به تاریخ انقضای داروی کلوتریمازول برای برفک واژن (Clotrimazole for vaginal thrush) توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.
 • هرگز داروی کلوتریمازول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • بدون مشورت با پزشک از مصرف داروی کلوتریمازول در شرایط مشابه خودداری نمایید.

قبل از تجویز داروی کلوتریمازول برای برفک واژن، پزشک را در صورت وجود موارد زیر مطلع کنید:

 • حساسیت به این دارو یا دیگر داروها و مواد
 • بارداری یا قصد باردار شدن
 • شیردهی
 • دیابت
 • مشکلات سیستم ایمنی
 • اگر سنتان زیر ۱۶ سال یا بالای ۶۰ سال است
 • اگر در طول ۶ ماه بیش از دو مرتبه برفک واژن داشته‌اید
 • اگر ترشحات واژن بدبو و یا خونی است و یا در ناحیه واژن دچار تاول و یا زخم شده‌اید
 • اگر احساس بیماری، درد یا تب دارید
 • اگر سابقه بیماری مقاربتی دیگری دارید و یا اگر شریک جنسی‌تان دچار بیماری منتقله از راه جنسی است
چنانچه باردار هستید از مصرف خودسرانه داروی کلوتریمازول واژینال خودداری کنید و حتماً با پزشک مشورت نموده و دستورالعمل‌های پزشک در مورد نحوه استفاده را به طور دقیق رعایت کنید. جهت کسب اطلاعات لازم می‌توانید با پزشک آنلاین زنان و زایمان مشورت نمایید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی کلوتریمازول برای برفک واژن

 • داشتن رابطه جنسی از طریق واژن، در مدتی که دچار برفک واژن هستید، ممکن است همسرتان را آلوده کند و همچنین مصرف داروی کلوتریمازول واژینال می‌تواند موجب تحریک خفیف پوستی در همسرتان شود، لذا در مورد برقراری رابطه جنسی در طول درمان با این دارو با پزشک مشورت نمایید.
 • داروی کلوتریمازول واژینال ممکن است به لاتکس کاندوم و دیافراگم آسیب برساند، لذا در مورد سایر روش‌های ضدبارداری در مدت درمان با این دارو با پزشک خود مشورت نمایید.
 • برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) و داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند (مانند سیکلوسپورین، متوترکسات)، ممکن است خطر ابتلا به عفونت‌های مخمر واژن را افزایش دهند.
 • پماد کلوتریمازول برای سوزش ادرار: داروی کلوتریمازول واژینال برای درمان عفونت‌های قارچی واژن استفاده می‌شود و چنانچه سوزش ادرار ناشی از عفونت قارچی باشد، کاهش خواهد یافت.
 • قرص کلوتریمازول برای خارش واژن: همانطور که گفته شد داروی کلوتریمازول واژینال برای درمان عفونت‌های قارچی واژن استفاده می‌شود و چنانچه خارش واژن ناشی از عفونت قارچی باشد، کاهش خواهد یافت.
مطلب مرتبط
داروی تنیپوساید | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Teniposide

تداخلات دارویی کلوتریمازول برای برفک واژن  

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر داروها را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آنها شود. بنابراین برای مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید.

داروی کلوتریمازول برای برفک واژن

عوارض جانبی داروی کلوتریمازول برای برفک واژن  

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

از جمله عوارض داروی کلوتریمازول واژینال عبارتند از:

 • سوزش واژن یا مجاری ادرار
 • خارش
 • درد
 • گرفتگی عضلات پایین شکم

در صورت تداوم یا بدتر شدن هریک از عوارض ذکر شده با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

 • در صورت بروز علائم واکنش‌های آلرژیک مانند مشکلات تنفسی، سرگیجه شدید، بثورات پوستی، خارش، تورم (به خصوص صورت، زبان یا گلو)، فوراً به اورژانس مراجعه نمایید.
 • چنانچه هرگونه علائم دیگری دارید که فکر می‌کنید به دلیل استفاده از داروی کلوتریمازول برای برفک واژن است، با پزشک خود مشورت نمایید.

شرایط نگهداری داروی کلوتریمازول برای برفک واژن

 • دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

باتوجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین، از طریق مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین پزشک آنلاین زنان و زایمان، تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سؤالی درباره این دارو، در قسمت نظرات از ما بپرسید. پزشکان متخصص پذیرش ۲۴ در سریع‌ترین زمان ممکن، به شما پاسخ خواهند داد.

مشاوره آنلاین زنان و زایمان

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران

دکتر زنان آنلاین

منبع
www.patient.infowww.webmd.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
24 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
رویا

سلام..ببخشید من ۳۰سالمه.الان لگنم خیلی درد میکنه.حالت تهوع دارم.بی اشتهاشدم تقریبا ۳روزه این علائم دارم.با ی پزشک مشورت کردم گفتن ک عفونت داری و باید قرص و پماد استفاده کنی.ترشح هم دارم آبکی ولی زیاد نیست..مجردم رابطه جنسیم تقریبا ۷ماه ندارم..آیا بنظرتون ایرادی نداره پماد کلوتریمازل استفاده کنم؟♥️

فاطمه کافی

سلام ببخشید من کمی ترشح سفیدداشتم وکمی هم کمردرداحساس کردم عفونت قارچی یاعفونت رحم دارم ازشیاف واژینال استفاده کردم یک شب وقرص لواتکس هم یک عددخوردم الان ازدیشب دردم بیشتر شده مثل قولنج شدیدواحساس دفع ادرار دارم ولی فقط احساس ادرارم هم خیلی کم شده وکلیه سمت چپ هم در گرفته به نظر شما دارومصرف کنم یانه

دکتر زهرا بهرامی

بهتره از نظر سنگ کلیه و عفونت مجاری ادرار بررسی بشی اول آزمایش ادرار بده

رضایی

سلام. من یک هفته خارش شدید واژن دارم به پزشک مراجعه کردم وبه من قرص کلوتر یمازول دادن من در طول روز خارش خیلی کمی دارم اما شب بعد از مصرف قرص دوباره خیلی خارش شدید دارم به نظر شما چکار کنم؟ لطفاً راهنمایی کنید

دکتر زهرا بهرامی

اشکال نداره ادامه بدین، اوایل استفاده که عفونت هنوز خوب نشده این سوزش وجود داره به مرور بهتر میشین
میتونید پماد موضعی تریامسینولون هم استفاده کنید که سوزش سریعتر برطرف بشه

مهسا

سلام من ۱۵ سالمه و به عفونت قارچی مبتلام یه چیزه سیاه از دهانه ی واژنم اومده بیرون و چسبیده دکتر هم رفتم و معاینه شدم و بهم دارو دادن به علاوه ی کرم فلکونازول و کوتریمازول، روزه اوله که از کرم استفاده میکنم و متوجه شدم که بعد از استفاده از کرم این چیزه سیاه که قارچ.هستش بیرون تر اومده خیلی میترسم به نظرتون اگه تا ۱ هفته کرمو استفاده کنم این از بین میره؟

دکتر زهرا بهرامی

معلوم نیست باید از نزدیک معاینه بشین

Roya

سلام من عفونت قارچی دارم و ب دستور پزشکم شیاف کلوتریمازول استفاده میکنم و برای استفاده ۶شب تجویز شده اما یک شب فراموش کردم..ب نظرتون خللی در درمانم پیش میاد یا خیر؟

دکتر زهرا بهرامی

سلام .مشکلی نیست درمان رو ادامه بدین

لیان

سلام خسته نباشید ببخشید قرص کلوتریمازول را برای درمان برفک دهان هم میشه استفاده کرد

دکتر ارمین محمدی لیر

سلام بهتره ب پزشک مراجعه کنید.

شاد

سلام من باردارم خارش داشتم دکتر قرص کلوترمازل دادبعد مدتی خوب شدم الان دوباره خارش دارم میشه دوباره از دارو استفاده کنم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
میتونید کلوترمازل رو استفاده کنید ولی اگر یک دوره خوب نشدید
از کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میل سه تا دونه بگیرید هر سه روز یک عدد بخورید .

فاطمه

سلام دکتر برای عفونت واژنم شیاف مترونیدلزول و کلوتریمازول نوشتن آیا باید یک شب درمیان استفاده کنم یا خیر؟کلوتریمازول میدونم یک شب درمیان هست اما مترونیدازول را شک دارم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
بهتر هست مترونیدازول رو هر روز استفاده کنید .
کلوتریمازول به تشخیص پزشکتون یک شب در میون گفتن به همون صورت استفاده کنید .

سمانه

من مجردم چن وقته ترشحات پنیری دارم روی واژن گاهی اوقات یکمی از ترشحات چسبیده هست کمردرد و سوزش وخارش هم دارم لطقا راهنمایی بفرمایید

دکتر ندا اکتابانی

سلام
شما دچار عفونت قارچی شدید
بهتر هست که حضوری معاینه بشید و دارو استفاده کنید .

AZAM

سلام ببخشید من برای عفونت قارچی پماد کلوتریمازول استفاده میکنم ولی چون عفونتم خیلی اذیتم میکرد در یک روز دوتا اپلیکاتور و یک قرص کلوتریمازول ۱۰۰ البته با فاصله استفاده کردم از همون روز دل درد و معده درد شدید دارم آیا میتونه اثر استفاده از همین دارو باشه ممنون میشم پاسخ بدین

تبسم

با سلام
من بعد از مصرف کلوتریمازول واژینال صبح رگه های خونی همراه کرم دیدم ؛ ایا طبیعی هست یا مصرف باید قطع شه
ممنون میشم راهنمایی کنید

عسكرى

سلام من براى رفع عفونت قارچى قرص فلوکونازول و کوتریمازول واژینال مصوف کردم و الان خوب هستم فقط ٣ روز هست که پریودم عقب افتاده ایا از عوارض استفاده میتونه باشه ؟

دکتر سها میررضا

سلام وقت بخیر
نه عزیزم ربطی نداره

دکمه بازگشت به بالا