دارو

داروی یدوکینول | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Iodoquinol

نام تجاری

Yodoxin

کاربرد

اسهال – عفونت آمیبی روده


Advertisement

اطلاعات داروها : اگر شما به مواد مخدر و یا الکل، اعتیاد داشته‌اید و الآن آن‌ها را ترک کرده‌اید، داروی نالترکسون برای شما تجویز می‌شود تا دیگر به سمت الکل یا مواد مخدر نروید. به کمک داروهای دیگر، نالترکسون به شما کمک می‌کند که وابستگی شما به مواد اعتیاد زا کاهش یابد و مصرف آن‌ها را ترک کنید.
نالترکسون ، گیرنده‌‌های مواد مخدر در مغز و سیستم عصبی را مسدود می‌کند. این به این معنی است که شما دیگر اثراتی مانند شادی و سرخوشی که قبلاً از استفاده این مواد تجربه می‌کردید، دیگر حس نخواهید کرد. دانستن این، به شما کمک می‌کند که سراغ مصرف مواد اعتیاد زا و الکل نروید. درمان با نالترکسون باید تحت نظارت متخصص باشد. در طی درمان با نالترکسون ، مرتب به پزشک مراجعه فرمایید.
موارد منع مصرف داروی نالترکسون
• به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
• هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک، مصرف نکنید.
• تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.
تداخل دارویی نالترکسون
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید، تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با داروی نالترکسون تداخل کنند، عبارت‌اند از: داروهای سرفه (به عنوان مثال، دکسترومتورفان)، دی سولفیرام، داروی ضد اسهال (به عنوان مثال، دیفنوکسیلات)، داروهای مخدر و مسکن (به عنوان مثال، کدئین، هیدروکودون، پروپوکسیفن)، تیوریدازین.
نالترکسون ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص (از جمله تست مواد مخدر) تداخل می‌کند و باعث نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که از این دارو استفاده کرده‌اید.
نکاتی که قبل از مصرف نالترکسون باید در نظر گرفته شود
برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز درصورتی‌که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف نالترکسون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:
• اگر در ده روز گذشته هر نوع داروی حاوی ماده مخدر مصرف کرده‌اید، مانند: داروی تسکین دهنده، داروی سرماخوردگی
• درصورتی‌که هرگونه بیماری کبدی و یا مشکل کلیوی دارید.
• در صورت بارداری یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر سابقه واکنش آلرژیک به یک دارو را دارید.
عوارض جانبی احتمالی داروی نالترکسون
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند؛ اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:
• سردرد، درد عضلانی، احساس عصبانیت و یا بی قراری، فقدان انرژی، مشکلات خواب، احساس مریضی، سوء هاضمه، درد شکمی
عوارض جانبی که فقط در یک نفر از ده نفر اتفاق می‌افتد:
• اسهال، یبوست، احساس سرگیجه، تشنگی، احساس لرزش، عدم اشتها، ترشح اشک، بثورات پوستی، مشکلات نعوظ، مشکلات دفع ادرار و تغییرات خلق و خوی
نحوه نگه‌داری داروی نالترکسون
• تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌دارید.
• دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا