دارو

داروی رتپلاز | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Reteplase

نام تجاری

Retavase

کاربرد

درمان مشکلات مرتبط با لخته شدن خون


Advertisement

اشکال دارویی
قرص ، شربت (برای کودکان)

 اطلاعات دارویی سرماخوردگی | کوریزان
داروهای مختلف سرما خوردگی توسط شرکت‌ها معتبر دارویی ساخته شده است، که همه آن‌ها برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا (سرفه، آبریزش بینی، عطسه و گرفتگی گلو و بینی) آلرژی، تب یونجه یا سایر بیماریهای تنفسی (مانند سینوزیت، برونشیت) مورد استفاده قرار می‌گیرند. کوریزان یک محصول دارویی برای تسکین سرماخوردگی، سرفه، درد و تب در بزرگسالان (قرص سرماخوردگی کوریزان یا کوریزان روز شب) و کودکان ( به صورت شربت کوریزان سرماخوردگی یا شربت کوریزان درد و تب) است که توسط کارخانه داروسازی دکتر عبیدی ساخته شده است. محصولات سرفه و سرماخوردگی برای کودکان زیر ۶ سال مناسب نیستند به همین دلیل باید با تجویز پزشک از این شربت‌ها برای درمان سرماخوردگی کودکتان استفاده نمایید.
محصولات دارویی سرماخوردگی عموماً حاوی استامینوفن یا مسکن‌ها دیگر و آنتی هیستامین‌ها هستند. محصولات مختلف سرماخوردگی ( کوریزان ، کلداکس ، کلد استاپ ، سرماخوردگی بزرگسالان و …) این بیماری را درمان یا کوتاه نمی‌کنند بلکه از بروز عوارض جانبی جدی جلوگیری می‌نمایند.
مقدار و روش مصرف داروی سرماخوردگی | کوریزان

قبل از شروع درمان با داروی کوریزان یا دیگر داروهای سرماخوردگی، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی سرماخوردگی (کوریزان) ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
دوز معمول داروهای سرماخوردگی برای بزرگسالان هر ۸ ساعت یک قرص است، میزان مصرف شربت کوریزان برای کودکان را پزشک با توجه به وزن کودک برایش تجویز می‌کند.
اگر فراموش کردید که دوز داروی سرماخوردگی کوریزان روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی سرماخوردگی | کوریزان

به تاریخ انقضای داروی سرماخوردگی توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی سرماخوردگی را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی سرماخوردگی را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
اگر در دوران بارداری و شیردهی هستید.

مصرف داروی سرماخوردگی کوریزان در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. داروهای سرماخوردگی برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند.
تاثیر داروی سرماخوردگی کوریزان بر رانندگی و کار با ماشین آلات
داروی سرما خوردگی بزرگسالان موجب تاری دید، سرگیجه و خواب آلودگی می‌شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی سرماخوردگی | کوریزان
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با محصولات سرماخوردگی تداخل کنند عبارتند از: آنتی‌ هیستامین‌ های پوست (مانند کرم، پماد، اسپری دیفن هیدرامین).
اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
محصولات سرماخوردگی ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص تداخل کند و احتمالاً باعث نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش با پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان در مورد دارویی که مصرف کرده‌اید، صحبت کنید

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی سرماخوردگی | کوریزان

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی کوریزان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورت تصمیم به بچه دار شدن، در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورت داشتن آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، برونشیت مزمن، آمفیزم، مشکلات ریوی، نفس نفس زدن، وقفه تنفسی در خواب (آپنه).
در صورت داشتن انسداد معده، روده، مجاری ادرار، مشکل دفع ادرار، دیابت، زخم معده، بزرگی پروستات، گلوکوم یا ازدیاد فشار در چشم، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، پورفیری و بیماری‌های تیروئید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر تا به حال به داروی خاصی حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی داروی سرماخوردگی | کوریزان
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد، تاری دید ، ناراحتی معده ، حالت تهوع ، یبوست، خشکی دهان و بینی و گلو

نکته مهم: در صورت بروز نوع شدید هریک از عوارض جانبی و یا استمرار آن، حتماً با پزشک مربوطه مشورت نمایید خصوصاً در موارد زیر:

واکنش‌های آلرژیک شدید (سرخی پوست و دانه‌های پوستی، کهیر، تنفس سخت، احساس تنگی نفس و سنگینی در قفسه سینه، متورم شدن دهان، صورت، لب‌ها و یا زبان)، تشنج، زنش سریع قلب یا حس کردن کوبش در قفسه سینه، کاهش هشیاری، کاهش هشیاری، هذیان گویی، رعشه، خس خس یا خر خر

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی سرماخوردگی کوریزان می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی سرماخوردگی | کوریزان (مسمومیت دارویی)

داروی کوریزان را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، تشنج، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند بی قراری، حساسیت بالا ، توهم)، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی سرماخوردگی | کوریزان

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا