اطفال، کودکان و نوزادانبیماریمحتوای سلامتی

بیماری های انگلی در کودکان

انگل درکودکان

در مورد بیماری‌های انگلی در کودکان چه می‌دانید؟ انگل ارگانیسم کوچکی است که در بدن موجودات زنده دیگر زندگی و تغذیه خود را از آن‌ها تأمین می‌کند. اصولاً انگل‌ها شامل کک، شپش و کرم هستند. بیماری‌های انگلی نیز عبارت‌اند از: عفونت‌های تک‌یاخته‌ای (ارگانیسم‌های تک‌سلولی مانند مالاریا)، کرم‌ها و بندپایان (مانند گال). اکثر بیماری‌های انگلی در کودکان از نوع عفونت‌های روده‌ای هستند که در اثر وجود انگل‌های روده‌ای مانند پروتوزوئیدها (مانند ژیاردیا) یا کرم‌ها (مانند کرمک‌ها یا کرم‌های نواری) بروز می‌کنند.

این انگل‌ها وارد بدن کودک می‌شوند و از روده به عنوان پناهگاه استفاده کرده و تغذیه و تولیدمثل می‌کنند. بیماری‌های انگلی در کودکان بخصوص در سنین ۵ تا ۱۰ سالگی، ممکن است بدون علامت باشند و پس از تکثیر زیاد انگل‌ها بروز کنند. به همین دلیل بهتر است از اصول پیشگیری از آن‌ها آگاه باشید و در صورت بروز اولین علائم با پزشک متخصص مشورت کنید.

بهتر است به محض مشاهده علائم آن‌ها، کودکان را از رفتن به مدرسه یا مهد کودک منع کنید و تا زمان تکمیل درمان در خانه باشند تا به کودکان دیگر منتقل نکنند. باید بدانید که رعایت بهداشت شخصی و نظافت منزل و عدم تغذیه کودکان در بیرون از منزل در پیشگیری از عفونت انگل‌ها بسیار موثر است.

ارتباط آنلاین با پزشک در زمینه انگل در کودکان

علت، نشانه‌ها و علائم انگل در کودکان

در این بخش قصد داریم علاوه بر توضیح علائم عفونی هرکدام از بیماری‌های انگلی شایع در کودکان، به علت بروز و عوارض آن‌ها نیز اشاره کنیم.

انگل-در-کودکان

ژیاردیازیس

ژیاردیازیس نوعی بیماری است که از طریق آب، غذا یا تماس با فرد آلوده به انگل ژیاردیا منتقل می‌شود. کودک شما در صورت نوشیدن آب یا خوردن غذا از یک منبع آلوده ممکن است به این عفونت مبتلا شود. کودکان اصولاً در مناطقی که آب و امکانات بهداشتی کافی وجود ندارد یا مکان‌هایی که افراد زیادی در تماس نزدیک با یکدیگر هستند مانند مهد کودک‌ها یا مراکز بهزیستی، به ژیاردیازیس مبتلا می‌شوند.

انگل ژیاردیا را می‌توان در مدفوع حیوانات نیز یافت. به همین دلیل با احتمال آلودگی دریاچه‌ها به مدفوع حیوانات، انگل می‌تواند در صورت نوشیدن آب تصفیه‌نشده به انسان منتقل شود. برخی از کودکان ناقل ممکن است هرگز علائم و نشانه‌هایی نداشته باشند، درحالی‌که می‎توانند از طریق مدفوع انگل را به دیگران منتقل کنند. برای کودکانی که به بیماری انگلی ژیاردیازیس مبتلا می‌شوند، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اسهال آبکی
 • مدفوع نرم و چرب
 • خستگی
 • گرفتگی معده
 • نفخ شکم
 • دل درد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کاهش شدید وزن
 • بی‌قراری

معمولاً خون و مخاط در مدفوع مشاهده نمی‌شوند. علائم حدود دوهفته پس از عفونت بروز می‌کنند و پس از یک درمان صحیح در طی شش هفته بهبود می‌یابند. بروز اسهال شدید می‌تواند منجر به کم‌آبی بدن کودک شود. پس برای کنترل عوارض آن در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

کرمک

کرمک‌ها کرم‌هایی ریز، سفید و مانند نخ هستند که در راست‌روده زندگی می‌کنند. اصولاً در شب کرمک‌ها از مقعد خارج می‌شوند و در پوست اطراف آن تخم می‌گذارند. این مسئله می‌تواند خارش وحشتناکی ایجاد کند. بعضی‌اوقات کرم‌ها به واژن دختران نیز وارد می‌شوند و باعث خارش و قرمزی در این ناحیه می‌شوند. اگرچه ممکن است وجود کرمک ناخوشایند باشد اما بیماری حادی ایجاد نمی‌کند.

تخم‌های کرمک‌ها بسیار ماندگار هستند. به شکلی که می‌توانند تا دوهفته خارج از بدن، روی لباس، ملافه یا سایر اشیا زندگی کنند. به‌طورکلی، کودکان مبتلا به کرمک علائم بارزی ندارند. فقط در شب ممکن است دچار خارش زیادی در اطراف مقعد و بی‌خوابی شوند که تنها علائم بیماری کرمک در کودکان است.

کرمک می‌تواند به‌راحتی در بین کودکان، بخصوص در مدارس و مهد کودک‌ها گسترش یابد. زیرا هنگامی‌ که کودک ناحیه آلوده را می‌خاراند، تخم‌ها روی انگشتان و زیر ناخن‌های او باقی می‌مانند که می‌تواند به کودک دیگری از طریق متصل شدن به اسباب بازی‌ها، صندلی‌های توالت، لباس‌ها یا ملافه‌ها منتقل شود. هنگامی ‌که کودک تخم‌ها را لمس کند و سپس آن را در دهان خود بگذارد دچار عفونت می‌شود. اگر کودکان بدون شستن دست‎ها به وسایل اطراف خانه دست بزنند، ممکن است تخم‌های کرم به سایر افراد خانه نیز سرایت کنند.

دریافت مشاوره پزشکی انگل در کودکان

انگل‌های رایج دیگر در کودکان

بیماری-انگلی-در-کودکان

 • بلاستوسیستیس هومینیس. بلاستوسیستیس هومینیس انگل کوچکی است که در مدفوع کودکان مبتلا به اسهال یا درد معده یافت می‌شود. این عفونت معمولاً به‌خودی‌خود برطرف می‌شود.
 • دی انتامبا فراژیلیس. این انگل در روده زندگی می‌کند و از طریق غذا یا آب آلوده پخش می‌شود.
 • آسکاریازیس. نوعی عفونت ناشی از کرم گرد است. این کرم‌ها می‌توانند تا ۴۱ سانتی‌متر رشد کنند. این عفونت انگلی فقط زمانی جدی محسوب می‌شود که بدن کودک به صدها کرم آلوده شود و علائم بروز کنند.
 • آمیبیازیس. آمیبیازیس هنگامی رخ می‌دهد که تک‌یاخته آمیب وارد بدن فرزند شما شود و تکثیر یابد که معمولاً منجر به علائمی مانند تب، اسهال، زردی یا کاهش وزن می‌شود.
 • کرم نواری. عفونت کرم نواری در اثر غذا یا آب آلوده ایجاد می‌شود. تخم‌های کرم نواری بلعیده شده از روده کودک شما حرکت می‌کنند و در بافت‌ها و اندام‌های بدن کیست می‌سازند.

روش تشخیص انگل در کودکان

معمولاً پزشک در ابتدا بعد از بررسی علائم، ناحیه مقعد کودک را معاینه می‌کند و در صورت لزوم دستور انجام آزمایش آنالیز مدفوع را می‌دهد. اگر نمونه‌ای از تخم کرم در ناحیه مقعد یا واژن کودک مشاهده کند، حتما آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

نحوه پیشگیری و درمان بیماری‌های انگلی در کودکان

داروهای زیادی به عنوان داروی رفع کرمک برای درمان انگل در کودکان وجود دارند و این پزشک است که تعیین می‌کند که کدام روش‌های درمانی برای کودک شما بهترین است. مصرف داروها (مثل شربت کرمک در کودکان) معمولاً حدود دوهفته طول می‌کشد. بهترین دفاع در برابر انگل‌ها، رعایت بهداشت است. دست‌های کودک و ملافه‌ها را مرتباً بشویید. لباس زیر کودک را مرتباً عوض کنید. اسباب بازی‌های کودکان را با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. ازآنجایی‌که تخم‌های کرمک به نور حساس هستند، در طول روز پرده‌های اتاق‌خواب را کنار بزنید. به کودک آموزش دهید که هنگام شنا در استخرها، دریاچه‌ها یا جویبارها آب را قورت ندهد. معمولا علاوه بر کودک، پزشک به دیگر اعضای خانواده نیز قرص ضدانگل می‌دهد تا مانع از گسترش کرم بین اعضای خانواده شود.

مشاوره پزشکی انگل در کودکان

درمان خانگی بیماری انگلی در بچه‌ها

انگل-در-کودکان

طبق تجربه، مصرف سیر خام، روغن نارگیل، دانه کدوتنبل، انبه هندی نارس و هویج خام در دفع کرم‌های روده‌ای به‌خصوص درمان کرم سفید در مدفوع کودکان بسیار مؤثر است. درمان خانگی کرمک در کودکان زیر دو سال ممکن است با علائم آلرژی همراه باشد و به همین دلیل بهتر است زیر نظر متخصصان طب سنتی انجام شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر اسهال یا حالت تهوع کودک شما بیش از دو یا سه روز طول کشید و بدن کودک کم آب شد حتماً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. پیشنهاد می‌کنیم با توجه به شرایط فعلی همه‌گیری ویروس کرونا و عدم امکان مراجعه حضوری به مراکز درمانی به خصوص برای کودکان که حساس‌تر هستند، ابتدا از خدمات غیرحضوری پذیرش۲۴ استفاده کنید که در آن امکان مشاوره آنلاین بیماری‌های انگلی در کودکان فراهم شده است.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره بیماری های انگلی در کودکان در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص اطفال پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

لطفا اگر این مقاله برای شما مفید بود، برای دوستان خود ارسال کنید، تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا