علل ناتوانی جنسی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

ناتوانی جنسی چه دلایلی دارد و نحوه پیشگیری از آن

ناتوانی جنسی و اثرات آن را بشناسید

ناتوانی جنسی، به انگلیسی «impotence» به حالتی می‌گویند که مرد به علت آن نمی‌تواند نعوظ خود را به مدت کافی برای انجام رابطه جنسی حفظ کند یا به‌طورکلی نمی‌تواند به نعوظ برسد.

در این حالت در فرد قدرت ارضاء شدن و میل برای ایجاد رابطه وجود دارد اما آلت تناسلی او به دلیل بعضی مشکلات قادر به شق و راست شدن نیست که به این مشکل از مردی افتادن می‌گویند.

این ناتوانی یکی از مشکلات جنسی شایع در بین مردان است و در بیشتر افراد نیز دیده می‌شود. ناتوانی جنسی در بیشتر موارد به‌صورت نعوظ ناقص یا حالت‌های دیگر نعوظ مشاهده می‌شود که در اکثر مواقع قابل درمان است.

البته گاهی این ناتوانی جنسی ممکن است به‌صورت دائمی باشد و نتوان آن را درمان کرد. با این حال اکثر ناتوانی‌های جنسی با تحت درمان قرارگرفتن، برطرف می‌شوند.

ناتوانی جنسی یکی از مسائلی است که ذهن مردان زیادی را به خود مشغول می‌کند. زندگی افرادی که به این مشکل دچار شده‌اند، بسیار تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در موارد شدید نیز ممکن است زندگی زناشویی این افراد از هم پاشیده شود.

مردانی که این مشکلات جنسی را دارند دچار استرس و اضطراب، افسردگی، ازدست‌دادن اعتمادبه‌نفس و مشکلات مشابه می‌شوند و به‌مرورزمان آثار اجتماعی و روحی این ناتوانی در آن‌ها مشخص خواهد شد.

با افزایش سن این ناتوانی بیشتر می‌شود به‌طوری‌که افراد بالای ۵۰ سال، بیشتر از افراد کم سن و سال‌تر به این ناتوانی مبتلا می‌شوند.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با ناتوانی جنسی، نشانه ‌های ناتوانی مردان، درمان ضعف قوای جنسی، درمان گیاهی برای ناتوانی مردان و نکات مهم دیگر آشنا کنیم تا در صورت بروز چنین مشکلی راه‌حل آن را بدانید و از آن استفاده کنید؛ بنابراین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نعوظ چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

به راست یا شق شدن آلت تناسلی مرد نعوظ می‌گویند. برای این که این اندام جنسی به نعوظ برسد باید بین قسمت‌های مختلف بدن هماهنگی به وجود بیاید. به نعوظ نرسیدن از جمله مشکلات جنسی است که در آقایان مشاهده می‌شود.

مردان تنها به این دلیل که می‌خواهند، نمی‌توانند به نعوظ برسند. بلکه برای رسیدن به نعوظ باید بین اعصاب محیطی و مرکزی، مغز، عروق خونی وریدی و شریانی و ورود جریان خون به آلت تناسلی و خارج نشدن از آن، هورمون‌های خونی و روان فرد هماهنگی به وجود بیاید.

وقتی تمام قسمت‌های گفته شده با یکدیگر به‌طور هماهنگ کار کنند، دو جسم اسفنج‌مانند که در داخل آلت جنسی قرار دارند، پر از خون می‌شوند که باعث سفت و بزرگ شدن آلت تناسلی خواهند شد.

وجود هر نوع مشکل در قسمت‌های گفته شده باعث خواهد شد که نعوظ فرد به‌درستی انجام نشود و فرد به ناتوانی جنسی دچار گردد.

مشاوره آنلاین درمان مشکلات جنسی

به عنوان مثال در صورتی که فرد استرس دارد یا به افسردگی مبتلا شده است، نمی‌تواند عمل دخول را انجام دهد. به این نوع از ناتوانی جنسی، ناتوانی جنسی روانی می‌گویند.

ناتوانی جنسی چیست؟

نشانه های ناتوانی مردان

ناتوانی جنسی نشانه‌هایی دارد که فرد با دانستن این نشانه‌ها می‌تواند متوجه شود آیا به این مشکل دچار شده است یا خیر.

علائم ناتوانی جنسی مردان عبارت‌اند از:

 • کم شدن میل جنسی
 • به‌وجودآمدن مشکل در حفظ نعوظ
 • مشکل در نعوظ

در صورتی که به هر یک از نشانه‌های گفته شده در بالا دچار شدید باید برای درمان خود اقدام کنید و از متخصص درمان نعوظ کمک بگیرید.

دلایل ابتلا به ناتوانی جنسی

دلایل زیادی باعث می‌شوند تا فرد به ناتوانی جنسی دچار شود. در ادامه هر یک از این دلایل را به‌طور مختصر برای شما توضیح می‌دهیم.

اختلالات عصبی

تعدادی از بیماری‌های عصبی هستند که می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات جنسی از جمله ناتوانی جنسی در مردان را افزایش دهند. یکی از عواملی که بر توانایی مغز اثر می‌گذارد شرایط عصبی است. این شرایط می‌توانند روی نعوظ فرد اثر منفی بگذارند و او را از رسیدن به نعوظ باز دارند.

از جمله اختلالات عصبی که منجر به ناتوانی جنسی می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دیابت

ناتوانی جنسی یکی از عوارض بسیار جدی دیابت است که در مردان مشاهده می‌شود. هر چه مدت زمان بیماری دیابت در مردان افزایش پیدا کند، خطر ابتلا به اختلال در نعوظ نیز در این افراد افزایش می‌یابد.

در افرادی که دیابت دارند کنترل قند خون اهمیت زیادی دارد. کنترل شدن قند خون و بالا نرفتن آن نیز روی اختلال در نعوظ تأثیر می‌گذارد، به‌طوری‌که در مردانی که قند خون بالایی دارند اختلال در نعوظ مشاهده می‌شود که از مشکلات جنسی به‌ حساب می‌آید.

بسیاری از افراد نمی‌دانند که برای درمان ناتوانی جنسی مردان دیابتی باید به کجا مراجعه کنند. سؤال مشترکی که این افراد می‌‌پرسند این است که برای درمان نعوظ به چه پزشکی مراجعه کنیم.

بسیاری از مردان دیابتی برای درمان اختلالات نعوظ از قرص ویاگرا استفاده می‌کنند. این افراد تصور می‌کنند که با مصرف این قرص تمام مشکلات آن‌ها برطرف می‌شود، اما این تصور کاملاً اشتباه است.

طبق تحقیقاتی که پزشکان اورولوژیست انجام داده‌اند، مشخص شده است که درمان نعوظ در افراد دیابتی بسیار سخت‌تر از افراد معمولی است. به همین دلیل این افراد باید برای درمان مشکلات جنسی خود از جمله ناتوانی جنسی به یک متخصص سکس تراپی مراجعه کنند.

افرادی که دوست ندارند به‌صورت حضوری از خدمات متخصصان سکس تراپی استفاده کنند و از بیان حضوری مشکل خود خجالت می‌کشند، می‌توانند از خدمات غیرحضوری و آنلاین سایت پذیرش ۲۴ استفاده کنند و با کمک مشاوره آنلاین پزشک متخصص سلامت جنسی، به درمان مشکل خود بپردازند.

بیماری‌های قلبی

در صورتی که قلب نتواند به‌درستی و مانند قبل عملیات پمپاژ خون را انجام دهد، ممکن است فرد به ناتوانی جنسی دچار شود. همان‌طور که گفتیم خون‌رسانی به آلت تناسلی اهمیت زیادی دارد.

اگر قلب نتواند خون کافی را به آلت تناسلی برساند فرد به ناتوانی جنسی گرفتار می‌شود و در نعوظ او اختلالاتی به وجود می‌آید.

علاوه بر این در صورتی که فرد به بیماری‌های از جمله آلتواسکلروز که گرفتگی رگ‌های خونی است، دچار شود نیز ممکن است اختلالاتی در نعوظ برای او به وجود بیاید.

فشار خون و کلسترل نیز در به وجود آمدن ناتوانی جنسی تأثیر می‌گذارند. با توجه به تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که افراد سالم مبتلا به مشکلات جنسی از جمله ناتوانی جنسی، بعد از گذشت پنج سال به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند. با توجه به نکته گفته شده، در صورتی که بیماری خاصی ندارید ولی ناتوانی جنسی دارید بهتر است برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی به پزشکان متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

مصرف دخانیات

همان‌طور که می‌دانید استعمال دخانیات برای بدن بسیار مضر است و اثرات غیر قابل جبرانی را روی بدن می‌گذارد. یکی از مضرات مصرف دخانیات ناتوانی جنسی است. سرعت جریان خون در افرادی که به استعمال دخانیات معتاد شده هستند، بسیار کاهش می‌یابد.

وقتی سرعت جریان خون کاهش یابد، خون کافی به اندام تناسلی نمی‌رسد. زمانی در خون‌رسانی اختلال به وجود بیاید مشکلات جنسی برای فرد شکل خواهد گرفت که اختلال در نعوظ یکی از این مشکلات است.

ناتوانی جنسی به وجود آمده در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند در صورتی قابل برگشت است که این افراد استعمال دخانیات و سیگار را ترک کرده و وضعیت جسمی خود را تقویت کنند.

درمان ناتوانی جنسی

پایین بودن سطح تستسترون

تقریباً سطح تستسترون طبیعی یک چهارم از جمعیت مردان نسبت به سایر افراد کمتر است. در صورتی که سطح تستسترون کم باشد مردان دچار مشکلات زیادی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به اختلال در نعوظ، کاهش میل جنسی، بی‌خوابی و ریزش مو اشاره کرد.

هر چه سطح تستسترون کمتر باشد عوارض ناشی از آن نیز افزایش می‌یابد. برای این‌که بدانید سطح تستسترون شما چقدر است کافی است تا یک آزمایش خون ساده انجام دهید و با پزشک خود مشورت کنید. وقتی سطح تستسترون به حالت عادی برگردد، مشکلات جنسی به وجود آمده برای فرد نیز از بین می‌رود.

بیماری‌های غدد درون‌ریز

غدد درون‌ریز سیستمی است که برای تولیدمثل، تنظیم متابولیسم، نوسانات خلقی و عملکردهای جنسی هورمون‌هایی را ترشح می‌کند. به عنوان مثال دیابت یکی از بیماری‌هایی است که در اثر اختلال در غدد درون‌ریز به وجود می‌آید.

در صورتی که ترشح هر یک از هورمون‌های غدد درون‌ریز به مشکل برخورد کند، ممکن است فرد به اختلالات نعوظ دچار شود.

عفونت‌های مقاربتی

در بعضی از عفونت‌های مقاربتی مانند اچ‌آی‌وی، سوزاک، کلامیدیا و هپاتیت ویروس‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. این ویروس‌ها می‌توانند عفونتی را در غده پروستات به وجود بیاورند. در صورتی که این عفونت درمان نشود، به‌مرورزمان منجر به مشکلات جنسی از جمله ناتوانی در نعوظ خواهد شد.

به همین دلیل عفونت‌های مقاربتی یکی از شایع‌ترین دلایلی هستند که باعث ناتوانی جنسی می‌شوند. اگر عفونت پروستات را که در اثر عفونت‌های مقاربتی به وجود آمده است، درمان کنید، مشکلات مربوط به ناتوانی جنسی نیز درمان خواهند شد.

اگر عفونت پروستات درمان نشود، ممکن است اختلال در نعوظ دائمی شود و دیگر با هیچ شیوه‌ای نتوان این ناتوانی را درمان کرد.

سرطان و التهاب پروستات

پروستات در ایجاد منی و فاکتورهای اصلی آن نقش اساسی دارد. در صورتی که فرد به سرطان خوش‌خیم پروستات مبتلا شود دچار اختلالات در نعوظ نخواهد شد. با این حال اگر سرطان پروستات بدخیم باشد مشکلاتی از جمله اختلال در نعوظ و درد شدید در انزال در فرد به وجود می‌آید.

افرادی که پروستات خود را جراحی می‌کنند نیز ممکن است دچار ناتوانی جنسی شوند، زیرا ممکن است با عمل جراحی، به آلت آسیب‌های عصبی زده شود که موجب اختلال در نعوظ خواهند شد.

مصرف دارو

بعضی از داروها عوارضی دارند که موجب به‌وجودآمدن مشکلات جنسی و اختلالات در نعوظ می‌شوند. این داروها روی جریان خون اثر می‌گذارند و به همین دلیل این اختلالات را به وجود می‌آورند.
البته افرادی که از این داروها استفاده می‌کنند نباید خودسرانه مصرف داروهای خود را قطع کنند، زیرا قطع دارو بدون مشورت با پزشک عوارض جدی‌تری دارد.

از جمله داروهایی که باعث می‌شوند اختلال در نعوظ به وجود آید عبارت‌اند از:

پیشگیری از ناتوانی جنسی

با این که ناتوانی جنسی دلایل زیادی دارد با این حال برای پیشگیری از ناتوانی و مشکلات جنسی راه‌هایی وجود دارد. در ادامه تعدادی از این شیوه‌ها را برای شما ذکر می‌کنیم.

 • ترک سیگار و دخانیات، نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر
 • داشتن خواب کافی در شبانه‌روز
 • مصرف غذاهای سالم و دوری کردن از فست‌فودها و غذاهای چرب و مضر
 • کم کردن استرس، اضطراب و افسردگی
 • شرکت کردن در برنامه‌های ورزشی که در روند بهبود ناتوانی جنسی اثر می‌گذارد.

پیشگیری از ناتوانی جنسی با ورزش

راه‌های درمان ناتوانی جنسی مردان

راه‌ها و روش‌های زیادی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد. در ادامه شما را با تعدادی از روش‌های درمان از جمله روانی، شیمیایی و گیاهی آشنا می‌کنیم.

استفاده از داروهای شیمیایی

پزشکان می‌توانند با تجویز انواع داروهای مختلف مشکلاتی مانند ناتوانی جنسی را درمان کنند. آن‌ها می‌توانند با توجه به دلیل به‌وجودآمدن این ناتوانی داروهایی را تجویز کنند یا برای بهترشدن گردش خون در آلت تناسلی عمل‌های جراحی را انجام دهند.

از جمله داروهای درمان ضعف قوای جنسی می‌توان به آوانافیل، واردنافیل، تادالافیل و قرص سیلدنافیل اشاره کرد.

درمان گیاهی برای ناتوانی مردان

از جمله ‌داروهای گیاهی که در درمان نعوظ مردان مؤثر است عبارت‌اند از:

 • جیسینگ قرمز
 • آب انار
 • سرکه سیب

استفاده خودسرانه از هر یک از داروهای گفته شده ممنوع است و برای درمان حتماً باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

درمان با پمپ خلأ آلت تناسلی

استفاده از این پمپ‌ها برای افرادی توصیه می‌شود که خواستار درمان‌های تهاجمی نیستند. این افراد می‌توانند با استفاده از پمپ‌های آلت تناسلی مشکلات جنسی و نعوظ خود را برطرف کنند.

پمپ خلأ با باتری کار می‌کند و به‌صورت دستی است. برای استفاده از این پمپ باید لوله آن را روی آلت خود قرار دهید و سپس هوایی را که درون لوله وجود دارد به بیرون بکشید. در این صورت درون لوله هوایی نمی‌ماند و خلأ ایجاد می‌شود.

با استفاده از این پمپ خون درون آلت تناسلی به جریان می‌افتد و در نتیجه حالت نعوظ در فرد به وجود می‌آید. افرادی که از این وسیله استفاده می‌کنند، می‌توانند به مدت نیم ساعت حالت نعوظ خود را حفظ کنند.

استفاده از این پمپ مشکلاتی را نیز به وجود می‌آورد که از جمله آن‌ها می‌توان به کبودی و درد در ناحیه آلت تناسلی اشاره کرد.

درمان ناتوانی جنسی

زمان مراجعه به پزشک

در صورتی که شما نیز به مشکلات جنسی از قبیل ناتوانی و اختلال در نعوظ دچار شدید می‌توانید به سایت و اپلیکیشن پذیرش ۲۴ مراجعه کنید و از این طریق با پزشکان متخصص سلامت جنسی در رابطه با مشکلات خود مشورت بگیرید.

بسیاری از افراد به دلایل مختلف از رفتن به مطب پزشک و بازگو کردن مشکل خود به‌صورت حضوری سر باز می‌زنند. این افراد می‌توانند در محیط آنلاین از طریق سایت اینترنتی پذیرش ۲۴ یا اپلیکیشن آن از خدمات غیر حضوری این سایت استفاده کنند و با مشاوره آنلاین سلامت جنسی به رفع مشکلات خود بپردازند. فراموش نکنید رفع این مشکل برای داشتن یک زندگی متأهلی شیرین‌تر الزامی است و می‌توانید لذت خود از رابطه‌تان را افزایش دهید.

مشاوره آنلاین بهداشت و سلامت جنسی

۲.۷/۵ (۹ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
mayoclinichealthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
16 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
بینام
بینام
1 ماه قبل

باسلام مصرف دارو های کارتون دار ریمکت تاثیری درعلل ناتوانی جنسی دارد

ناشناس
ناشناس
1 ماه قبل

با‌سلام‌وخسته‌نباشیدخدمت‌مشاورین‌عزیز
همسرم‌میل‌به‌رابطه‌دارد‌ولی‌دربین‌کارانرژی‌کم‌میارد
وعمل‌نعوظ‌انجام‌نمیشد‌‌.
لطفا‌راهنمایی‌کنید‌با‌تشکر

زهراسادات
زهراسادات
1 ماه قبل

سلام شوهرم از زمان بارداری وتو الان بچه من ۴ ماهه هست ارتباط جنسی ندارد چند بار من مراجعه کردم ولی گفت نه حالا من چیکار کنم من داخل کشور لباسش قرص پاراداکس پیدا کردم چیکار کنم

نجارپور
نجارپور
3 ماه قبل

سلام ؛ بنده مدتی است که مشکل نعوذ دارم و به بیماری قند (دیابت نوع ۲) البته به کم کرده‌ام، مبتلا شده‌ام . برای رفع بیماری نعوذ از چه دارویی استفاده کنم . البته از داروهای قند ؛ گلوریا، زیپمت ، متفورمین
و گاهی از فوروزماید نیز استفاده
می کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید .سپاسگزارم

غلام دستگیر
غلام دستگیر
در پاسخ به  نجارپور
1 ماه قبل

پزشک محترم ۵٣ سال عمردارم مشکلات نعوظ دارم ومیل جنسی ما کم شده درسن ۲۵ نیز که همین مشکلات داشتم ولی با مشوره با پزشک محترم توسط داروها خوب بودم و زیادتر از یک سال میشود مشکلات نعوظ ماخیلی زیادشده وپزشک برای مداوای ی ویتامین دار توسیه میکند که تاسیر خوب ندارد ویک طرف خوسی (خایه) رگ های آن کلان شده وکمی مشکلات پروستات دارم بعد از رفع حاجت (مساله خالی نمی شود ) وآلت تناسلی بنده نیز شق نمی‌شود

سلام محمد
سلام محمد
در پاسخ به  غلام دستگیر
14 روز قبل

سلام دکتر من آلتم آسان بلند نمیتوان لطفا جواب

غلام دستگیر
غلام دستگیر
در پاسخ به  نجارپور
1 ماه قبل

با مشکلات نعوظ مشکلات قبز دایمی نیز دارم

سیاوش زمانی
سیاوش زمانی
در پاسخ به  نجارپور
1 ماه قبل

سلام ۵۱ سال دارم به ناتوانی جنسی مبتلا شدم وزود انزالی دارم وبعد از انزال زود آلتم شل میشود چه کار کنم ممنون راهنمایی کنید

علوی مقدم هستم
علوی مقدم هستم
در پاسخ به  سیاوش زمانی
1 ماه قبل

شصدپنج سالمه مشگل جنسی دارم ازراهنمایتان ممنونم

متقیان
متقیان
3 ماه قبل

من زودانزالی دارم

کارگری از دیار بی کسی
کارگری از دیار بی کسی
6 ماه قبل

سلام من گاهی مدت مشکل نعوظ دارم وگاهی مدت خوبم نمی دانم مشکلم چیست لطفاً راهنمایی کنید البته گاهی که مشکل دارم با قرص سندنافیل مشکلم حل می شود البته به پزشک مراجعه نکردم خودسرانه قرص مصرف می کنم ۴۶سال دارم وهر وقت مشکل دارم به هیچ عنوان میل جنسی ندارم حتی صبح زود هم به نعوذ نمی رسم واز خودم بدم می آید وشرمنده هستم

ابراهیم ابراهیم پور
ابراهیم ابراهیم پور
8 ماه قبل

چگونگی درمان ناتوانی جنسی من که ۵۵ سال دارم و مبتلا به دیابت هستم چیست

سلیمانی
سلیمانی
9 ماه قبل

سلام مدتیست رگ سمت راست الت تناسلی سفت شده و هنگام نعوظ قسمت سمت راست هیچ تحرکی ندارد ودر ان قسمت نعوظ شکل نمیگیره و الت به حالت کج شکل نعوظ میگیره

متقیان
متقیان
در پاسخ به  سلیمانی
3 ماه قبل

زودانزالی دارم ۴۶سالمه

سیاوش زمانی
سیاوش زمانی
در پاسخ به  متقیان
1 ماه قبل

زود انزالی دارم وبعداز انزال زود شل میشود

محسن
محسن
4 ماه قبل

باسلام من ۵۶سال دارم که بعض وقتهای زیادحتا باقرص سیدی نافل هم کارسازنیست نغوظ دارم ممنون مبشم راهنمای کنید

دکمه بازگشت به بالا