علائم بیماری زونا | راه های تشخیص، پیشگیری و درمان آن

بیماری زونا تا چه مدت واگیردار است، راه درمان زونا چیست

چرا افراد زونا می‌گیرند و راهکار آن چیست؟

فصل زونا

زونا نوعی بیماری عفونی و ویروسی عصب و پوست اطراف آن است که به علت فعالیت مجدد ویروس آبله ‌مرغان یعنی واریسلا زوستر بروز پیدا می‌کند. شاید در کودکی درگیر بیماری آبله ‌مرغان شده باشید، این بیماری بسیار واگیردار است و شاید برخی از بزرگسالان نیز درگیر این ویروس شوند.

زونا به انگلیسی با نام Herpes zoster یا Shingles شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد اشخاصی که در سن کم آبله ‌مرغان گرفته‌اند با احتمال کمتری به این عارضه مبتلا خواهند شد.

وقتی شخصی آبله ‌مرغان بگیرد ممکن است پس از بهبودی، این ویروس به‌صورت نهفته در سلول‌های عصبی ستون فقرات او باقی بماند و پس از گذشت سال‌ها با فعال شدن، شخص را به بیماری زونا مبتلا کند.

این بیماری بیشتر در افراد سالمند بروز پیدا می‌کند. سوال‌های مختلفی درباره این عارضه وجود دارد، مثل زونا چیست؟ آیا بیماری زونا واگیردار است؟ برای درمان زونا چه بخوریم و سوالات مشابه دیگر.

در این مطلب به بررسی بیشتر این بیماری، روش‌های درمان، علت ابتلا به آن و مسائل دیگر می‌پردازیم و به بسیاری از پرسش‌های رایج در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

اگر می‌خواهید درباره این عارضه اطلاعات بیشتری کسب کنید تا انتها همراه ما باشید.

بیماری زونا چیست؟

بیماری زونا چیست

یکی از سوالات مهم درباره این بیماری را می‌توان با عنوان زونا چیست ایا واگیر دارد مطرح کرد.

این بیماری عفونی در اثر فعال شدن ویروس آبله ‌مرغان باقی‌مانده در سلول‌های عصبی ایجاد می‌شود. باید بدانید این ویروس سال‌ها در حالت نهفته و غیرفعال در بدن شخص زندگی می‌کند و بعدها به دلایل مختلفی مثل استرس، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن یا افزایش سن فعال می‌شود. با فعالیت مجدد این ویروس، در نواحی خاصی از بدن ضایعات پوستی ایجاد خواهد شد.

زونا بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال رایج است. در اثر این بیماری ضایعات پوستی مشابه با تاول و زخم‌های دردناکی در بدن شخص مبتلا به چشم خواهد خورد. برای این بیماری اصطلاح پزشکی هرپس زوستر به کار می‌رود.

تاول‌های بزرگ ایجاد شده روی پوست معمولا در ناحیه‌ای از بدن که توسط یک رشته عصبی پوشش داده شده است مثل شکم، پشت، سینه و گردن بروز پیدا می‌کنند. البته در بعضی بیماران این ضایعات در صورت آن‌ها به وجود می‌آید. هرپس زوستر با درد و سوزش همراه است.

نتایج بررسی‌ها و پژوهش‌های انجام شده در این زمینه نشان می‌دهند که از هر چهار نفر، یکی از آن‌ها در طول زندگی به این بیماری مبتلا خواهد شد. این عارضه کشنده نیست اما می‌تواند دردسرهای زیادی را برای شخص مبتلا به وجود آورد. ضایعات پوستی ناشی از این بیماری اگر در ناحیه حساسی مثل چشم ایجاد شود ممکن است خطرناک باشد.

باید بدانید زونا واگیر دارد اما از طریق تنفس انتقال پیدا نمی‌کند. اگر با ناحیه زخم و تاول‌های ترکیده شده شخص مبتلا تماس پیدا کنید ممکن است این ویروس به بدن شما نیز منتقل شود. احتمال سرایت این بیماری در اشخاصی که تا به حال آبله ‌مرغان نگرفته‌‌اند بیشتر است.

در پاسخ به سوال زونا تا چند روز قابل سرایت است باید بگوییم که بستگی به شدت بیماری دارد و اگر نواحی زخم را بپوشانید از انتقال این ویروس تا حدی جلوگیری می‌کنید.

برای احتیاط باید از استفاده وسایل شخص مبتلا مثل حوله بپرهیزید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی پوست و مو پذیرش ۲۴ در هر ساعت از شبانه‌روز بهره ببرید.

علائم زونا چیست؟

عوارض زونا

یکی از نشانه‌های اولیه این بیماری پیدایش لکه‌های قرمز روی پوست است که پس از گذشت مدتی به دانه‌هایی قرمز رنگ تبدیل می‌شوند. تاول‌های خارش‌دار حدود یک هفته بعد از لکه‌های قرمز بروز پیدا می‌کنند.

ظاهر دانه‌های قرمز ایجاد شده مشابه با لکه‌ها و زخم‌های آبله ‌مرغان است. شخص مبتلا احساس خارش، سوزش، مورمور شدن، درد در ناحیه خاصی از بدن، خستگی مفرط و تب خواهد داشت. بسیاری از بیماران قبل از بروز علائم این بیماری احساس سردرد نیز دارند.

پس از گذشت یک هفته، تاول‌های ایجاد شده خشک و زرد رنگ خواهند شد و پوست بیمار شروع به ترمیم می‌کند.

در برخی افراد جای زخم‌های ناشی از بیماری زونا باقی می‌ماند. باید بدانید این تاول‌ها به‌طور همزمان نمی‌ترکند و تا بهبودی شخص می‌توانند پدیدار شوند. پس از خشکی تاول‌‌‌ها این ویروس نمی‌تواند به شخص دیگری سرایت کند.

اما بهتر است برای اطمینان از اینکه علائم ایجاد شده مربوط به زونا هست یا خیر با پزشک عفونی آنلاین مشورت کنید.

عوارض زونا چیست؟

عوارض زونا

درمان به‌موقع باعث می‌شود که عوارض این بیماری با احتمال کمتری به وجود آید. دردهای عصبی دوره‌ای یا دائمی می‌توانند شخص را ماه‌ها یا سال‌ها درگیر کنند و به‌صورت سوزش، خارش و حساسیت پوستی ظاهر ‌شوند.

متاسفانه در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، مبتلا به سرطان و ایدز احتمال انتشار زونا به کل بدن یا اعضای داخلی وجود دارد.

همچنین اشخاصی که در حال شیمی درمانی، پرتو درمانی، یا مصرف استروییدها یا داروهای مخصوص پیوند عضو هستند باید مراقبت بیشتری در رابطه با این عارضه کنند.

در بعضی مواقع تاول‌های ایجاد شده به‌موقع خوب نمی‌شوند و شاید عفونت کنند. این اتفاق ممکن است برای فرد مبتلا بسیار دردناک باشد و احتمال ابتلای او را به بیماری‌هایی مثل ذات‌الریه و التهاب مغزی افزایش دهد. در چنین شرایطی مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو برای تجویز آنتی‌بیوتیک و ارائه راهکار ضروری است.

به‌طور کلی اگر اختلالی در عملکرد سیستم ایمنی بدن وجود نداشته باشد، نگرانی درباره عوارض بیماری زونا بی‌مورد است.

در دوران بارداری احتمال کمی وجود دارد که شخص به زونا مبتلا شود. افرادی که قبلا آبله ‌مرغان نگرفته‌اند و واکسن مخصوص این بیماری به آن‌ها تزریق نشده باشد ممکن است در دوره بارداری زونا بگیرند. این عارضه در دوره بارداری منجر به نقض مادرزادی نوزاد خواهد شد.

روش تشخیص بیماری زونا

اگر در سطح پوست لکه‌های قرمز یا تاول مشاهده کردید باید فورا به یک دکتر زونا باتجربه مراجعه کنید.

معمولا متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری می‌تواند این عارضه را از روی بثورات ایجاد شده تشخیص دهد اما در بعضی مواقع احتیاج به نمونه‌برداری از مایع داخل تاول‌ها است تا مشکل با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به ناحیه درگیر این بیماری مثل سینه ممکن است پزشک عکسبرداری و انجام آزمایش خون را برای تشخیص ضروری بداند. اگر درگیر بیماری خاصی هستید یا دارویی مصرف می‌کنید حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.

چه عواملی احتمال ابتلا به زونا را افزایش می‌دهند؟

عوامل ایجاد زونا

معمولا افراد مسنی که مبتلا به بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی بدن مثل سرطان هستند بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند.

داروهای شیمی درمانی و کورتون در کاهش مقاومت بدن نقش دارند. همچنین سالمندان احتیاج به خواب کافی، محیطی آرام و دور از استرس و اضطراب دارند، زیرا استرس نیز در عملکرد سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می‌کند.

اشخاصی که یک مرتبه دچار زونا شده‌اند، به احتمال زیاد مجددا درگیر آن نمی‌شوند. اگر شخصی در دوره کودکی یا جوانی خود مبتلا با آبله ‌مرغان شده باشد، با توجه به این که ریشه این بیماری‌ها مربوط به یک نوع ویروس است بدن او در صورت ابتلا به زونا مقاومت بهتری از خود نشان خواهد داد.

مشاوران متخصص پوست و مو سایت پذیرش ۲۴ به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات رایج در زمینه بیماری زونا هستند، شما می‌توانید از اطلاعات دقیق و علمی آن‌ها در هر زمانی بهره ببرید.

درمان زونا چیست؟

معمولا افراد دنبال درمان سریع زونا هستند، باید بدانید که هیچ درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد. با توجه به عفونی بودن این بیماری، شخص باید دوره‌ای را برای از بین رفتن ویروس‌ها بگذراند. البته پزشک داروهایی را برای کاهش درد و علائم زونا تجویز می‌کند.

معمولا دوره بهبود این بیماری ۲ تا ۴ هفته است. استفاده از کمپرس آب سرد، خشک کردن تاول‌ها و مصرف داروهای تجویزی پزشک در درمان این بیماری موثر هستند. اگر برای درمان به‌موقع به پزشک مراجعه کنید روند بهبودی می‌تواند سریع‌تر شود.

داروهای ضد ویروسی در کاهش نواحی درگیر با ضایعه پوستی موثر هستند به این شرط که درمان را به موقع و با مشاهده اولین علائم زونا شروع کنید. استفاده از پمادهای موضعی مثل کالامین‌دی در کاهش خارش موثر است.

اگر چشم شخص، درگیر این بیماری شود و به موقع برای درمان آن اقدام نکند ممکن است حتی پس از بهبودی زونا مشکلات دائمی بینایی برای او به ‌وجود آید.

بعضی داروهایی که تنها در کاهش دوره بیماری موثر هستند ممکن است عوارضی مثل سردرد، سرگیجه و حالت تهوع در شخص ایجاد کنند.

برای این بیماری واکسنی به نام Zostavax وجود دارد که با تزریق آن احتمال ابتلا به زونا کاهش می‌یابد. اگر شخص حتی با وجود تزریق واکسن زونا به این عارضه دچار شود، شدت آن بسیار خفیف‌تر و دوره بهبودی کمتر خواهد بود.

ممکن است پزشک برای دردهای پس از بهبودی بیماری داروهای مسکن و ضدافسردگی تجویز کند.

درمان زونا در طب سنتی و روش‌های خانگی

برای درمان زونا چه بخوریم؟

درمان خانگی زونا

شاید بپرسید چه غذایی برای زونا خوبه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که غذاهای حاوی ویتامینB  مثل مرغ، گوشت گوساله، تخم‌مرغ وغیره برای درمان این عارضه مفید هستند.

برای تسکین درد ناشی از این بیماری می‌توانید از راهکارهای درمان زونا در طب سنتی که در ادامه بیان می‌کنیم استفاده کنید.

  • هندوانه و زونا

هندوانه جزو میوه‌های محبوب فصل‌های گرم سال است. این میوه مقدار زیادی ویتامین سی دارد که نقش مهمی را در تولید کلاژن و افزایش مقاومت بدن ایفا می‌کند.

به‌طور کلی با مصرف این میوه می‌توان از ابتلا به بیماری‌هایی که به پوست صدمه می‌زنند مثل آبله ‌مرغان و زونا پیشگیری کرد.

  • کمپرس آب سرد برای زونا

شما می‌توانید برای تسکین خارش چند تکه یخ را در نایلون قرار دهید و آن را در ناحیه آسیب‌دیده به مدت ۴ تا ۵ دقیقه بگذارید. این درمان می‌تواند ۲ تا ۳ بار در روز به مدت یک هفته انجام شود.

اگر روی ناحیه آسیب‌دیده آب سرد ریختید آن را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

  • سیر

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های کاهش درد ناشی از این بیماری استفاده از سیر است. یک حبه سیر له یا خورد شده را در ۲۰ میلی‌لیتر آب در حال جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه در آن بماند. پس از آماده‌سازی محلول آن را روی ناحیه درگیر به مدت ۱ تا ۲ ساعت قرار دهید.

روش ساده‌تر این است که سیر را له یا خورد کنید و آن را به‌تنهایی در ناحیه آسیب‌دیده به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید.

درمان زونا

استفاده از ترکیب چند حبه سیر با الکل نیز در تسکین علائم ناشی از زونا موثر است. برای تهیه این ترکیب باید سیر له‌ شده را با الکل مخلوط کنید و به مدت ۲ تا ۳ روز بگذارید باقی بماند. پس از گذشت این مدت از این ترکیب به مدت ۱ تا ۲ ساعت در ناحیه درگیر بیماری زونا استفاده کنید.

همچنین ترکیب عصاره سیر و پیاز برای این عارضه بسیار مفید است. چند حبه سیر را با یک پیاز کوچک رنده کنید و سپس عصاره خارج‌ شده از آن‌ها را در ناحیه آسیب‌دیده به مدت ۱ ساعت قرار دهید.

برای رسیدن به نتیجه‌ مطلوب‌تر از این ترکیب دو بار در روز استفاده کنید. سیر و پیاز به دلیل داشتن آلیسین در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار موثر هستند.

  • روغن درخت چای

استفاده روزانه از ترکیب روغن درخت چای با آب، روغن زیتون یا اسطوخودوس در تسکین سوزش و خارش زونا بسیار موثر است.

می‌توانید چند قطره از روغن‌های اسطوخودوس و چای را در ماهیتابه روی حرارت قرار دهید و یک پارچه را به این مایع گرم آغشته کنید. این پارچه را به مدت ۱۵ دقیقه روی ناحیه درگیر زونا بگذارید تا به دمای بدن برسد.

  • عسل

قرار دادن ۲ قاشق چای‌خوری عسل در ناحیه درگیر با زونا به مدت ۱۵ دقیقه بسیار مفید است. شما می‌توانید این کار را ۳ بار در روز انجام دهید و سپس آن قسمت را با آب گرم بشویید.

  • چای سبز و نعناع

مقداری برگ چای سبز و نعنا را خرد کنید و به مدت ۵ دقیقه در آب بجوشانید. با عصاره به دست آمده ناحیه آسیب‌دیده را به آرامی بشویید. اگر از این روش ۴ تا ۵ بار در هفته استفاده کنید به نتیجه بهتری خواهید رسید.

  • نمک اپسوم و زونا

نمک اپسوم را به آب وان اضافه کنید و قسمتی از بدن را که درگیر بیماری زونا است به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن بشویید. پس از گذشت این زمان آن ناحیه را با یک دستمال یا حوله نرم و تمیز خشک کنید.

  • روغن بابونه

روغن بابونه در کاهش التهابات پوستی و تسکین دردهای ناشی از زونا بسیار مفید و موثر عمل می‌کند. همچنین این روغن گیاهی باعث بازسازی سلول‌های پوستی می‌شود. روزانه چند قطره از این روغن روی ناحیه آسیب‌دیده بریزید تا زخم‌ها به سرعت بهبود یابند.

  • دوسین

یکی از موثرترین روش‌های درمان زونا در طب سنتی خوردن دوسین است. برای تهیه دوسین تنها باید یک واحد سیاه دانه را با سه واحد عسل ترکیب کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بیماری زونا اگر در ناحیه حساسی مثل چشم بروز پیدا نکند خطرناک نیست. با مشاهده اولین علائم این بیماری مثل سردرد، تب و قرمزی به‌ویژه در افراد سالمند باید سریعا به فوق تخصص عفونی بالغین مراجعه کنید. در صورتی که علائم زونا را در کودک خود مشاهده میکنید، فوق تخصص عفونی اطفال میتواند در روند درمان آن به شما بهتر کمک کند.

با توجه به این که درمان مشخصی برای این عارضه وجود ندارد، استفاده از خدمات مشاوره آنلاین بسیار مفید است.

درد و سوزش پوست بدن

سوال بیمار:

سلام مدت ۲هفته هست دردو سوزش پوست در ناحیه سمت راست پشت زیر کتف دارم هیچ علائمی روی سطح پوست دیده نمیشه و این درد بیشتر شده به زیر بغل و سمت قفسه سینم کشیده شده. طوری هست که دست به سطح پوست میزنم درد و سوزش دارم علت چیه ممنون

احتمال زونا وجود داره ضایعاتی مثل تاول ممکنه بروز کنه جهت مشاوره تلفنی و یا حضوری با پزشک اقدام کنید

دکتر انلاین عفونی پذیرش ۲۴ می‌توانند راهکارهای درمانی مختلفی را به شما پیشنهاد دهند و همچنین سوالات مختلف خود را از آن‌ها بپرسید. شما می‌توانید از اپلیکیشن این سامانه نیز به‌صورت آنلاین و شبانه‌روزی مشاوره دریافت کنید. ارتباط می‌تواند آنلاین، صوتی، متنی یا تلفنی برقرار شود.

دکتر عفونی انلاین

۳.۳/۵ (۷ نظر)

منبع
healthlinemayoclinicclevelandclinic

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
22 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
رضا
رضا
10 روز قبل

درود بر شما. اگه کسی در ناحیه روی آرنج دوتا جوش مشاهده کند. و خارش و درد داشته باشد زونا هست؟ راه درمان سریع تر وجود دارد؟

زری
زری
2 ماه قبل

سلام خواهر من ۱۷ روز است از کمر وباسن و پا درد شدیدی دارند و دانه هایی در کف پا وقوزک پا و پشت زانوی پا دارند و بعد از چند دکتر بلاخره دکتر مغز و اعصاب تشخیص زونا دادند اما فقط درد و سوزش دارند و خارش ندارند آیا این ممکن هست ؟و دردش را با چه مسکنی باید بهتر کرد؟حتی ۲ بار آمپول متادون زدند تا ساکت ش؟

امین
امین
2 ماه قبل

من هم در بچگی آبله مرغان گرفتم الام یک مرد ۳۷ ساله هستم که مبتلا به زونا شدم. پیشانی و نواحی نزدیک چشمم را درگیر کرده، خارش سوزش و تیر کشیدن عصبی دارم.
ممنون از مقاله کاملتون

رضا
رضا
3 ماه قبل

سلام من دخترم طرف چپ قسمت سینه وپشت سینه جوش زده خودش میگه که خیلی می سوزه راه حلی که زود خوب بشه ۶ ساله دکتر عمومی گفته زوناست

ثریا مرادی از تهران
ثریا مرادی از تهران
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من سال ۹۲ باردارشدم توسن ۴۶سالگی به زونا مبتلا شدم سمت چپ صورتم وچشمم الان ۹ سال گذشته ولی هنوز صورتم وسرم وچشمم خارش داره کلافه میشم ممنون میشم راهنمایی کنید

رحیم
رحیم
4 ماه قبل

در پشت زیر کتف این دانه مشاهده دکتر دارو داده است مصرف میکنم با توجه به مواد شتشو که انجام میشود حمام کردن برایش خوب است یا بد

رحیم
رحیم
در پاسخ به  رحیم
4 ماه قبل

حمام کردن ضرر دارد یا نه چرا که با موادی که دکتر ساخته شستشو میشود سوال اول و سوال دوم با مواد ساخته دکتر در روز روی دانه چند بار پاک شود سن من هم ۶۷ سال هیچ بیماری دیگری ندارم

بتول سالارپناه
بتول سالارپناه
7 ماه قبل

سلام من یه خانم ۴۵ ساله هستم که حدود ۵ روز پیش یه لکه قرمز در پشتم مشاهده کردم که با درد زیاد همراه بود. پزشک معالج احتمال زونا داد چون هنوز آبکی نبود ولی در حال حاضر دون دون ریز آبکی دارد. فقط برام استامینوفن کدویین و قرص ویرابکس تجویز کردن. آیا با همین دارو خوب میشم.؟

فاطمه
فاطمه
7 ماه قبل

سلام مادربزرگم بعد ۳ماه از بروز علائم که زونا تشخیص داده شده هنوز کبودی و درد شدید دارد. آیا درمان دارویی دارد یا به مرور زمان خوب میشود؟ آنتی بیوتیک در زمان مناسب استفاده کرده و زخمها بهبود پیدا کردند. لطفا جوابم رو سریع بدید چون در منطقه ای هستیم که به دکتر و دارو دسترسی نداریم.

مریم حیدری
مریم حیدری
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید پدرم زونا گرفته سر درد شدیدی داره باید چیکارکنه

زینب
زینب
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید.مادرم زونا گرفته قسمت پشتش درگیر شده از دنبالچه و به ناحیه تناسلی رسیده.امکان داره وارد ناحیه تناسلی بشه؟

محمد
محمد
8 ماه قبل

باسلام بیماری زونا دارم ولی هیچ علامتی از بروز زونا ندارم چی کار کنن علایم زونا زود ظاهر شمود

علیرضا صدیقی
علیرضا صدیقی
10 ماه قبل

باسلام و تبریک ایام نوروز خواستم بپرسم آیا بیماری زونا در فشار خون شخص تاثیر دارد یا نه

جواد
جواد
1 سال قبل

سلام.مادرمن داری ۷۷ سال سن و چند سال قبل به زونای شدید مبتلا و بهبود یافته،،واکنون حدود یک هفته است دچار سوزش شدید سر گردید و دکتر علت آن را زونا تشخیص داده..برای کاهش سوزش سر چه باید بکنیم.با تشکر ازشما

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  جواد
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

علی حسین تقوی
علی حسین تقوی
1 سال قبل

ایاکسی که زونا گرفته میتواند حمام برود

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  علی حسین تقوی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

سهیلا
سهیلا
1 سال قبل

سلام.وقت بخیر.ببخشید این یماری پوستی زونا در صورت مادرم زیر چشمش بروز کرده.ولی چیزیواصلا شبیه عکسهایی که نشون دادید نیست..میشه راهنمایی کنید.ممنون

دکتر یاسر عسکری
پزشک متخصص
در پاسخ به  سهیلا
1 سال قبل

سلام
حتما حضورا معاینه و بررسی شوند.

راحله محمد پور
راحله محمد پور
در پاسخ به  دکتر یاسر عسکری
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید من زونا گرفتم ،امپول سیتریزین هم زدم ،و پماد و قرص هم مصرف میکنم ،اما هنوز خوب نشدم ،دونه های در بدنم ،هر روز دارن بیشتر میشن ،چکار کنم و چه دارویی برای تسکین ان بخورم ،ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

Maso
Maso
در پاسخ به  راحله محمد پور
4 ماه قبل

سلام شما زونا رو چجوری خونسا کردی دردش

محمد
محمد
8 ماه قبل

باسلام من درد ستون مهره دارم دکتر متخصص گفته زونا است ولی والن ۱۰ روز در د می کشم ولی علایم زونا در بدنم ظاهر نشده چه کار باید بکنم که علایم آن ظاهر شود

دکمه بازگشت به بالا