نظام ارجاعخبرها

فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع

همانطور که در مطالب پیاده سازی نظام ارجاع در پذیرش۲۴ و مزایای نوبت دهی نظام ارجاع در پذیرش۲۴ خواندید ، در این مقاله قصد داریم تا شما را با چگونگی نوبت دهی پزشکان و مراکز درمانی و فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع  آشنا کنیم.
در حال حاضر نوبت دهی در مراکز درمانی به یکی از دو شیوه ی حضوری و یا غیرحضوری انجام میشود.

نوبت دهی حضوری :

در شیوه ی حضوری بیمار با مراجعه به مرکز درمانی و درخواست ملاقات با پزشک یک فیش نوبت دریافت می‌کند و پس از سپری کردن زمان انتظار به ملاقات پزشک می‌رود.

معمولا در زمان نوبت دهی حضوری مراکز درمانی شاهد شلوغی و نابسامانی و همچنین بی نظمی و بی دقتی هستیم. عدم تطابق بین تعداد بیماران و پرسنل پاسخگو در بیمارستان فضای آشفته ای را رقم می‌زند که هم مناسب با فضای بیمارستان نیست و هم در کار پزشکان و پرسنل بیمارستان اختلال ایجاد می‌کند.

نوبت دهی حضوری علاوه بر موارد یاد شده مشکلاتی دیگری از قبیل طولانی شدن رسیدگی به درخواست بیمار ، دستی بودن فرآیند وارد کردن مشخصات و احتمال مفقود شدن پرونده ها و … دارد.

در فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع هم که هم اکنون اغلب به صورت حضوری صورت می‌پذیرد پزشک یا مسئول پذیرش در یک مرکز سطح۱ با مراکز سطح۲ تماس میگیرد و یک نوبت برای بیمار اخذ می‌کند.

نوبت دهی غیر حضوری :

در این روش، نوبت دهی می‌تواند به صورت تلفنی، اینترنتی و یا از طریق اپلیکیشن صورت بپذیرد. و زمانی که از فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع صحبت می‌کنیم به این شکل است که پزشک یا مسئول پذیرش مستقر در مرکز سطح۱ بتواند از مراکز سطح ۲یا۳ نوبت بگیرد.

به همین منظور وزارت بهداشت در نظر دارد نوعی زیر ساخت یکپارچه و الکترونیکی را فراهم کند تا نوبت دهی به آسان ترین و بهترین روش ممکن و هماهنگ با تمامی سطوح صورت بپذیرد.

این طرح با هدف یکپارچه سازی اطلاعات و مدیریت نوبت ها به صورت یکپارچه در تمامی سطوح اجرا می‌شود. به همین منظور به سامانه های الکترونیکی نوبت دهی احتیاج هست تا بتوانند این اطلاعات را مدیریت کنند.

سامانه نوبت دهی پذیرش۲۴ می‌تواند زیر ساختی را فراهم کند تا نوبت های مراکز در سطوح مختلف به صورت هماهنگ و بدون تداخل، مشخص و آماده برای پذیرش بیمار باشد.

مطلب مرتبط
بیوگرافی دکتر امیر حسین آقاجانی

فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع :

پس از استقرار سامانه در مرکز مورد نظر در سطح۱ زمانی که بیمار توسط پزشک معاینه شد و پرونده الکترونیک سلامت بیمار تکمیل شد و در نهایت تصمیم بر این شد که بیمار به یک متخصص یا فوق متخصص ارجاع داده شود، پزشک یا مسئول پذیرش به صورت الکترونیکی از سامانه نوبت دهی پذیرش۲۴ نوبت های مراکز و متخصصین را در تمامی مراکز سطح ۲یا۳ که تحت پوشش دارد میبیند و طبق نظری که پزشک و یا خود بیمار دارد نوبت اخذ میکند. نوبت اخذ شده با مشخصات بیمار به اطلاع او میرسد و در سامانه ثبت می‌شود. بیمار میتواند نوبت خود را لغو و یا جابه جا کند. سپس مسئول پذیرش بیمار را همراه با یک کدپیگیری به مرکز سطح بالاتر ارجاع می‌دهد.

پس از معاینه ، پزشک متخصص، پرونده الکترونیک بیمار را تکمیل کرده و دو حالت اتفاق می‌افتد :

یا بیمار تحت درمان همان پزشک قرار می‌گیرد و پرونده برای پیگیری به همان سطح۱ بازگشت داده میشود و یا بیمار نیاز به ادامه ی فرآیند درمان در یک سطح بالاتر و یا همان سطح را دارد که در این صورت مجددا مثل روال نوبت دهی قبلی فرد به مرکز و یا پزشک دیگر ارجاع می‌شود.

مراکز درمانی از دیدگاه نظام ارجاع :

سطح ۱ : مراکز بهداشتی ، خانه های بهداشتی ، مطب پزشکان عمومی

سطح ۲ : بیمارستان های تخصصی ، کلینیک های ویژه ، مراکز تخصصی ، مطب پزشکان متخصص

سطح ۳ : بیمارستان ها فوق تخصصی ، مراکز فوق تخصصی ، مطب پزشکان فوق متخصص ، مراکز پیوند عضو ، مراکز طب هسته ای ، مراکز انکولوژی

وجه تمایز نوبت دهی نظام ارجاع :

تفاوتی و تحولی که قرار است در طرح جدید سلامت اتفاق بیفتد بیشتر بر این نکته تمرکز دارد که مردم بتوانند بیشترین بهره وری را از فرآیند درمان خود داشته باشند ، کمتر زمان خود را از دست بدهند و خدمتی را دریافت کنند که بیشترین ارتباط با مشکل آنهارا دارد.

از طرف دیگر مسئله ای که قابل توجه است جریان پیگیری درمانی است که از طرف سطح۱ اتفاق می‌افتد ، خوشبختانه این فرآیند بسیار می‌تواند در بهبود و پیشگیری از بیماری در بیماران موثر باشد.

مطلب مرتبط
به زودی شروع فعالیت کلینیک مجازی پذیرش 24

از دیگر مزایایی که این طرح در بر دارد طرح پوشش همگانی بیمه سلامت است. در بیمه سلامت تمامی مراحل درمانی که در بیمارستان ها و مراکزی که طرح نظام ارجاع را اجرا کرده اند برای بیماران انجام میشود تحت پوشش بیمه قرار میگیرد.

تیم توسعه پذیرش۲۴ امید دارد که با اجرایی شدن این طرح و شروع فاز جدید نظام درمان و فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع در کشور شاهد پیشرفت در وضعیت سلامت بیماران و افزایش رضایتمندی آنها از این طرح باشیم.

برای خواندن مقاله های مرتبط با نظام ارجاع میتوانید به مطالب زیر مراجعه فرمایید :

سیب ، ناب و سینا ، معرفی سامانه های فعال نظام الکترونیک سلامت

پیاده سازی نظام ارجاع در پذیرش۲۴

مزایای نوبت دهی نظام ارجاع در پذیرش۲۴ برای بیمارستان ها

جایگاه پزشک خانواده در نظام ارجاع سلامت

کاهش هزینه ها در نظام ارجاع

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا