کلیه و مجاری ادراربیماریمحتوای سلامتی

سنگ کلیه | علائم، علل ابتلا و بهترین راه های درمان

بیماری سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه یکی از بیماری های دستگاه ادراری است که افراد زیادی سالیانه در جهان به آن مبتلا می شوند.
یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به این عارضه، استفاده از آب های آشامیدنی ناسالم و دارای املاح و نمک های معدنی زیاد است که باعث انباشت این املاح در داخل مجاری کلیوی و ادراری شده و باعث تولید سنگ کلیه می شود.
سنگ کلیه به خودی خود معمولا دردی ندارد و تشکیل آن نمی تواند برای بیمار درد به دنبال داشته باشد. اما زمانی که این سنگ تشکیل شده در داخل مجاری کلیوی و ادراری حرکت می کند، ممکن است باعث تخریب مجاری و در نهایت خونریزی این مجاری شود که در نهایت در صورتی که از طریق ادرار دفع شود، ممکن است درد شدیدی در ناحیه آلت تناسلی و مثانه احساس شود.
این درد ناشی از حرکت سنگ به سمت مجاری پایین تر و کشیده شدن آن به دیواره مجاری ادراری است که می تواند سبب خونریزی هم شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بیماری سنگ کلیه آشنا کرده و درباره علائم و نشانه های وجود سنگ کلیه، علل تشکیل سنگ کلیه، تشخیص سنگ کلیه و درمان آن توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

سنگ کلیه، به انباشه شدن املاح معدنی در داخل مجاری کلیوی و ادراری گفته می شود که از انباشته شدن این املاح، سنگ کلیه تشکیل می شود و این سنگ ها معمولا می توانند در جاهای مختلفی از مجاری ادراری تشکیل شوند.
ممکن است سنگ کلیه در مجاری بالاتر و نزدیک به کلیه تشکیل شوند و یا اینکه به سمت پایین تر بیایند و در مجاری ادراری تشکیل شوند. سنگ کلیه معمولا می تواند باعث عفونت شود و این عفونت بسته به محلی که سنگ کلیه در آن تشکیل شده است، اسم های متفاوتی می تواند داشته باشد. به عفونت هایی که در قسمت های بالاتری از دستگاه ادراری از جمله کلیه و مجاری کلیوی ایجاد می شوند، پیلونفریت می گویند. در زبان شناسی یا ترمینولوژی پزشکی معمولا هرگاه که به کلمه ای پسوند “یت ” اضافه شود به این معنی است که آن ناحیه از بدن دچار عفونت یا التهاب شده است.
به عنوان مثال گاستریت، به معنی عفونت معده، سینوزیت به معنی عفونت سینوس های بدن و مننژیت به معنی عفونت پرده مننژ و … می باشد. لذا پیلونفریت، به معنی عفونت لوله ها و مجاری بالایی دستگاه ادراری یا کلیه و مجاری آن می باشد.
همچنین به عفونت هایی که ممکن است در اثر سنگ کلیه در مجاری پایین تر ادراری و مثانه شکل گیرند، سیستیت گفته می شود. اگه عفونت ادراری در قسمت آلت تناسلی و مجاری خروجی ادرار در آلت تناسلی شکل بگیرد، به اورتریت معروف است که معمولا و در بیشتر موارد این نوع عفونت در مردان ایجاد خواهد شد.

علت تشکیل سنگ کلیه

وجود نمک هایی از قبیل نمک کلسیم، اوریک اسید و اگزالات در آب های آشامیدنی و بطور کلی ورود آن ها از هر طریقی به بدن، در صورتی که بیش از مقدار طبیعی و مجاز باشد، می تواند باعث تشکیل سنگ های مختلف در کلیه ها و مجاری ادراری شود. این سنگ ها، براساس میزان انباشت رسوبات، می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند که هر چقدر اندازه این سنگ ها بزرگ تر باشد، درد ناشی از حرکت آن ها در مجاری ادراری و کلیوی و خونریزی از مجاری ادراری بیشتر خواهد بود و دفع آن ها نیز دردناک تر می باشد.

مطلب مرتبط:  تکرر ادرار | علائم، علل ابتلا و درمان آن

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه دارای علائمی می باشد که از طریق این علائم می توان فهمید که ممکن است در مجاری کلیوی و ادراری سنگ کلیه تشکیل شده باشد. این علائم شامل موارد زیر می باشند:

  • درد در هنگام دفع ادرار و سوزش ادرار

یکی از مهم ترین علائمی که سنگ کلیه به همراه دارد، سوزش ادرار و احساس درد هنگام دفع ادرار می باشد. سنگ کلیه با حرکتی که به سمت مجاری ادراری، میزنای و میزراه دارد، ممکن است درد بسیار شدیدی را برای فرد ایجاد کند که هر چقدر اندازه سنگ تولید شده بزرگ تر باشد، درد آن نیز بیشتر خواهد بود. سنگ کلیه باعث عفونت در ناحیه مجاری ادراری و مثانه می شود و این عفونت می تواند سبب سوزش ادرار شود که یکی از مهم ترین علائم وجود سنگ کلیه می باشد.

  • ادرار صورتی رنگ یا قرمز رنگ

یکی دیگر از علائم وجود سنگ کلیه، تغییر رنگ ادرار به صورتی یا قرمز و در مواردی حتی قهوه ای می باشد. وجود کلسیم اگزالات و اوریک اسید در ادرار که ممکن است از این سنگ ها ناشی شده باشند، باعث تغییر رنگ ادرار به صورتی یا قرمز می شوند که از نشانه های وجود سنگ در کلیه و مجاری کلیوی و ادراری می باشد.

  • حالت تهوع و استفراغ

یکی دیگر از علائم اصلی سنگ کلیه، ایجاد حالت تهوع و استفراغ در فرد بیمار می باشد. این حالت معمولا در بیشتر افرادی که این نوع بیماری را دارند، ممکن است اتفاق بیفتد و داشتن حالت تهوع یکی از علائم اصلی این عارضه به حساب می آید.

  • ادرار بد بو

همچنین در صورت داشتن سنگ کلیه، به دلیل عفونت ناشی از آن ادرار فرد معمولا بسیار بدبو می شود و این موضوع نیز می تواند یکی از نشانه های وجود سنگ در کلیه باشد.

 

علاوه بر این علائم، نشانه های دیگری نیز هستند که می تواند شما را در تشخیص وجود سنگ کلیه کمک کنند. به عنوان مثال اگر در طول روز حجم ادرار کم تر از حد معمول باشد، می توان به وجود سنگ یا شن کلیه شک کرد. زیرا ممکن است سنگ های موجود در کلیه و مجاری ادراری، به اندازه کافی بزرگ باشند که بتوانند باعث انسداد مجاری شده و حجم ادرار روزانه را کاهش دهند.

 

علائم دفع سنگ کلیه

علائم دفع سنگ کلیه، شامل علائمی است که طی دفع سنگ از مجاری ادراری و آلت تناسلی فرد، اورا درگیر می کند. علائمی از قبیل درد شدید مثانه و آلت تناسلی در هنگام دفع سنگ که معمولا با خونریزی همراه است، می تواند از جمله اصلی ترین و مهم ترین نشانه هایی باشد که در هنگام دفع سنگ در بیمار ایجاد شود.

 

آیا سنگ کلیه درمان دارد؟

سنگ کلیه تا زمانی که از کلیه و مجاری کلیوی و ادراری دفع نشود، ممکن است برای فرد خطرناک بوده و کنده شدن آن از جداره ی این مجاری، می تواند باعث ایجاد درد های وحشتناکی در کلیه ها و مجاری ادراری شود. لذا با توجه به اندازه این سنگ ها که در سونوگرافی کلیه ها، مثانه و مجاری ادراری مشخص می شود، پزشک معالج ممکن است درمان های مختلفی را برای بیمار در نظر بگیرد.
به عنوان مثال به بیمار توصیه می شود که در طول روز آب زیادی بنوشد تا در دفع این سنگ ها کمک کننده باشد. همچنین برای اینکه این سنگ ها ارتباط زیادی با دیواره های مجاری ادراری نداشته باشند، معمولا پزشکان معالج سنگ کلیه به بیماران دارو هایی می دهند که این مجاری را باز تر کرده و سنگ ها راحت تر بتوانند از طریق این مجاری دفع شوند.
در مواردی که سنگ ها از حد طبیعی خود بزرگ تر باشند، ممکن است دکتر بمباران این سنگ ها را تجویز کند. طی بمباران سنگ های کلیه، امواج صوتی با قدرت بالا به این سنگ ها برخورد کرده و آن ها را خرد کرده و می شکنند. با شکستن سنگ ها، دفع آن ها نیز راحت تر صورت می گیرد و بیمار درد کم تری احساس خواهد کرد. همچنین یکی دیگر از راه های درمانی این بیماری، در شرایطی که روش های درمانی ذکر شده مفید واقع نشوند، روش جراحی و برداشتن سنگ های کلیه از این طریق می باشد که روشی تهاجمی است و معمولا در آخرین مرحله از آن بهره گرفته می شود.

مطلب مرتبط:  تکرر ادرار | علائم، علل ابتلا و درمان آن

درمان سنگ کلیه با آبجو

یکی از راه های طبیعی جلوگیری از تشکیل سنگ، استفاده از آبجو می باشد. پس از استفاده مستمر از این نوشیدنی، ثابت شده است که می تواند باعث شکستن سنگ های کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ های جدید شود.
لذا یکی از نوشیدنی های طبیعی که پزشکان و متخصصان کلیه و مجاری ادراری به افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند، پیشنهاد می کنند، نوشیدنی آبجو می باشد.

انواع سنگ کلیه

تشخیص سنگ کلیه

برای تشخیص سنگ کلیه معمولا راه های متنوعی وجود دارد. از جمله این راه ها می توان به سونوگرافی اشاره کرد. در سونوگرافی کلیه ها و مثانه و مجاری ادراری معمولا وجود یا عدم وجود سنگ تشخیص قطعی داده می شود و پزشک در صورت وجود سنگ کلیه به سمت درمان پیش می رود.
بعلاوه می توان از طریق انجام آزمایش آنالیز ادرار نیز به احتمال وجود سنگ کلیه پی برد. وجود کست ها و کریستال هایی از جمله کریستال کلسیم اگزالات و اوریک اسید می تواند نشانه ای بر وجود سنگ کلیه باشد.

انواع سنگ کلیه

سنگ های کلیه می توانند از جنس های مختلفی باشند که هر کدام از این نوع سنگ ها بسته به شرایط بیمار ممکن است در دستگاه ادراری او تشکیل شوند. معمولا ۴ نوع سنگ کلیه وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

  • سنگ کلسیمی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواد تشکیل دهنده سنگ های کلیه، کلسیم می باشد. سنگ های کلسیمی به دلیل وجود میزان بالای کلسیم در داخل آب های آشامیدنی معمولا در کلیه و مجاری کلیوی و ادراری تشکیل شده و هرچه میزان کلسیم آن ها بیشتر باشد، سنگ های کلسیمی با سرعت بیشتر تولید شده و اندازه آن ها بزرگ تر می شود.

  • سنگ ستراویتی

یکی دیگر از انواع سنگ های کلیه، سنگ های ستراویتی هستند که معمولا در افرادی تشکیل می شوند که عفونت های ادراری در آن ها شایع است.

  • سنگ های اسید اوریکی

افرادی که در طول روز به اندازه کافی آب نمی نوشند، ممکن است از این نوع سنگ های کلیه در کلیه و مجاری ادراری آن ها تشکیل شود. ممکن است فرد در طول روز کار های سنگین انجام دهد و آب زیادی از دست دهد و آب زیادی هم ننوشد و این موضوع شرایط را برای تشکیل سنگ های اسید اوریکی فراهم می کند. همچنین افرادی که اسید اوریک خون آن ها بالا است، مستعد تشکیل سنگ های اسید اوریکی هستند. اسید اوریک خون در نتیجه مصرف زیاد گوشت قرمز بالا می رود و بیماری نقرس هم به همین دلیل در فرد به وجود می آید. لذا بیماری نقرس می تواند نشانه ای برای تشکیل این نوع سنگ ها باشد.

  • سنگ سیستینی
مطلب مرتبط:  تکرر ادرار | علائم، علل ابتلا و درمان آن

نوع دیگری از سنگ های کلیه که به سنگ های سیستینی معروفند، معمولا در افرادی تشکیل می شوند که بصورت ارثی سابقه دفع سیستین از ادرار دارند. لذا این نوع سنگ ها کم تر در افراد دیده می شوند.

 

اندازه سنگ کلیه

همانطوری که در قسمت های قبلی نیز اشاره کردیم، سنگ کلیه می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد. اندازه سنگ کلیه به میزان املاح ورودی به بدن و انباشت آن ها در مجاری کلیه بستگی دارد. هرچه میزان این املاح بیشتر باشد، امکان اینکه اندازه این سنگ ها بزرگ تر باشد، بیشتر است. برای تشخیص اندازه این سنگ ها معمولا از سونوگرافی بهره گرفته می شود و پزشک کلیه و مجاری ادرار با تشخیص اندازه این سنگ ها، برای درمان و دفع این سنگ ها تصمیم گیری خواهد کرد.

 

قویترین قرص دفع سنگ کلیه

پزشک متخصص کلیه و مجاری ادرار ، برای دفع سنگ کلیه از هر نوعی که باشد، داروهای خاصی را تجویز می کند. به عنوان مثال با توجه به اینکه بیشترین انواع سنگ های کلیه، سنگ کلیه کلسیمی می باشد، لذا پزشکان معمولا از داروهایی که موجب افزایش حجم ادرار می شوند. تیازید ها از جمله داروهای قوی هستند که موجب افزایش حجم ادرار در طول روز می شوند و از این طریق باعث دفع سنگ کلیه خواهند شد.

در این مقاله سعی شد تا شما را در ابتدا با سنگ کلیه آشنا کرده و درباره علائم وجود سنگ کلیه توضیحاتی را ارائه دهیم. در ادامه درباره علل تشکیل سنگ های کلیه توضیح دادیم و همچنین درباره انواع سنگ های کلیه، روش های تشخیصی و درمان این نوع بیماری نیز به بحث و گفت و گو پرداختیم. امیدواریم این مقاله که در مورد سنگ کلیه بود، مورد پسند شما واقع شده باشد و از مطالب آن بهره لازم را برده باشید.

در شرایط فعلی کرونا که رفتن به مراکز درمانی بسیار خطرناک است، شما می‌توانید در سریعترین زمان ممکن با پزشک متخصص کلیه و مجاری ادرار در مورد درمان سنگ کلیه خود از دکتر متخصص مشاوره آنلاین کلیه و مجاری ادرار بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه سنگ کلیه و مسائل مربوط به آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادرار پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.
  • لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

مشاوره آنلاین کلیه و مجاری ادرار

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا