داروی فنوفیبرات (Fenofibrate)، عوارض، کاربرد و بهترین زمان مصرف قرص فنوفیبرات

تمامی اطلاعاتی که لازم است درباره فنوفیبرات بدانید شامل: تفاوت جم فیبروزیل و فنوفیبرات چیست؟ بهترین زمان مصرف قرص فنوفیبرات 200 کی است؟

نام تجاری فنوفیبرات

Lipantil , Supralip

کاربرد فنوفیبرات

چربی خون (در بزرگ‌سالان)

اطلاعات داروها : لیپید واژه‌ای دیگر برای چربی است. کلسترول و تری گلیسیرید انواعی از لیپید هستند. هنگامی که غلظت لیپیدها در خون افزایش یابد هایپرلیپیدمی گفته می‌شود. لیپیدها به طور طبیعی هم در بدن ساخته شده و هم از غذایی که می‌خوریم جذب می‌شود. در صورتی که سطح لیپید در بدن بسیار بالا باشد مقدار مازاد آن در دیواره رگ‌ها رسوب خواهد کرد. این روند منجر به ایجاد پلاک‌های چربی در دیواره عروق خونی می‌گردد. پلاک‌های چربی تشکیل شده می‌توانند سبب کاهش جریان خون در عروق خونی شوند و در نهایت منجر به بیماری‌های قلبی، سکته و اختلالات جریان خون شوند.
شاید مقادیر بالای کلسترول علائمی نداشته باشد اما در صورت درمان نشدن مشکلات متعددی پدید خواهد آورد. با کاهش صرف چربی‌ها، فنوفیبرات سبب پیشگیری از عوارض قلبی عروقی و اختلالات خونی می‌گردد. فنوفیبرات بیشتر برای کاهش تری گلیسیرید به کار می‌رود.

موارد منع مصرف داروی فنوفیبرات

• به تاریخ انقضا داروی فنوفیبرات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
• هرگز داروی فنوفیبرات را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• داروی فنوفیبرات را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.زیرا دچار کاهش قند خون می‌شوید.
• تداخل دارویی فنوفیبرات را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی فنوفیبرات

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با فنوفیبرات تداخل کنند ، عبارت‌اند از: “رقیق کننده خون” (مانند وارفارین).
فنوفیبرات بسیار شبیه به فنوفیبریک اسید است. داروهای حاوی فنوفیبریک اسید را همراه با داری فنوفیبرات استفاده نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف فنوفیبرات باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی فنوفیبرات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد.
• در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• در صورتی که هر گونه مشکل کبدی و یا کلیوی دارید.
• در صورتی که مشکلات مثانه و یا پانکراسی دارید.
• در صورتی که تیروئید کم کاری دارید.
• اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید. به ویژه اگر نسبت به دارویی به نام کتوپروفن حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی داروی فنوفیبرات

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض ممکن است با علائم سایر بیماری مشابهت داشته باشد.
• سوء هاضمه، شکم درد، نفخ و کسالت: غذاهای ساده مصرف کنید و از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری نمایید.
• اسهال: آب فراوان بنوشید تا آب بدن تأمین شود.
سردرد: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب تجویز نماید.
• خستگی، مشکلات تعادلی: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
کهیرهای خارش دار پوستی: از یک کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده نمایید. در صورت آزار دهنده شدن با پزشک مشورت نمایید.
نکته مهم: در صورتی که دچار هر نوع درد عضلانی شدید به خصوص در رگ‌هایتان در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید.

نحوه نگه‌داری داروی فنوفیبرات

• دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
• دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

اسپری گوش دگزامتازون با ضد باکتری‌ها,dexamethasone with antibacterial ear spray,Otomize,التهاب و عفونت گوش خارجی (اوتیت خارجی),,اطلاعات داروها : اوتیت خارجی اصطلاحی است که برای التهاب گوش خارجی استفاده می‌شود. اگر آب، شامپو یا صابون در گوشتان برود، باعث خارش در گوش شما می‌شود. اگر در اثر خارش ، خراشی در گوشتان بیندازید ، به پوست کانال گوشتان آسیب می‌رسد و موجب التهاب در گوشتان می‌شود. گاهی اوقات پوست ملتهب توسط باکتری‌ها یا قارچ آلوده می‌شود و دچار عفونت نیز می‌‌شوید.

سوالات متداول درباره ی قرص فنوفیبرات

در ادامه آقای دکتر آرمین محمدی لیر پزشک داروساز به سوالات شما در ارتباط با “داروی فنوفیبرات” پاسخ داده اند. در صورتی که پاسخ سوال خود را نیافتید، می‌توانید در انتهای مقاله ثبت کنید.

بهترین زمان مصرف فنوفیبرات۲۰۰

بهترین زمان مصرف قرص فنوفیبرات، هم صبح یا شب خوردن آن با توجه به مکانیسم آن خیلی فرقی نمی کند ولی باید با معده پر مصرف شود یعنی بعد از صبحانه، ناهار یا شام باید مصرف شود .

عوارض قرص فنوفیبرات

 • اختلال در آنزیم هاب کبدی
 • مشکلات تنفسی
 • بدن درد
 • سردرد
 • یبوست
 • تهوع
 • علائم آلرژی
 • اسهال
 • زخم معده
 • راش های پوستی
 • عوارض خونی

دقت فرمایید این عوارض ممکنه در بیماران مختلف متفاوت باشه و لزوما در همه بیماران بروز نمیکند.
پس اگر پزشک متخصص برای شما دارو رو تجویز کرده است بدون هیچ نگرانی ای مصرف کنید.
در صورتی ک دردهای عضلانی، تغییر در آنزیم های کبدی یا تغییر در فاکتور های خونی مشاهده کردید به پزشک یا داروساز مراجعه کنید.

تفاوت جم فیبروزیل و کپسول فنوفیبرات ؟

درمورد تفاوت قرص فنوفیبرات و جم فیبروزیل ، این را باید گفت که جم فیبروزیل یک سری تداخلات دارد که فنوفیبرات ندارد یا کمتر دارد مثلا برای بیماری که آتروواستاتین ، روزو واستاتین، سیم واستاتین یا دارویی از این دسته واستاتین ها مصرف می کند ما نمی توانیم جم فیبروزیل بگذاریم ولی با رعایت ملاحظات زمانی و فاصله زمانی می توانیم فنوفیبرات را بگذاریم .
پس یکی از اصلی ترین تفاوت هایشان در واقع تفاوت در تداخلاتشان هست و یکی دیگر از تفاوت های آنها در پروفایل عوارض آنها است در واقع برای یک سری ها که جم فیبروزیل به خاطر عوارضش منع مصرف دارد می توانیم فنوفیبرات را جایگزین کنیم .

فنوفیبرات و قند خون

برای کاهش قند خون توسط قرص فنوفیبرات مرجع قوی که منبع علمی داشته باشد وجود ندارد ممکن است مقداری قند خون را کاهش بدهد اما هیچ مرجع علمی وجود ندارد که ما برای کاهش قند خون بخواهیم فنوفیبرات را  استفاده کنیم.

فنوفیبرات کبد چرب

برای کبدچرب هم لزوما همیشه نیازی به دارو ندارد ولی مواقعی که به دارو درمانی احتیاج داشته باشد با توجه به فاکتور های کبدی و آزمایشاتی که در فاکتورهای چربی داده می شود ، می شود ازقرص فنوفیبرات استفاده کرد.

فنوفیبرات و لاغری

داروهایی که برای چربی استفاده می شود با مکانیسم های غیر مستقیم تقربا همه ی آن‌ها روی لاغری تاثیرگذار هستند ولی اینکه بخواهیم برای لاغری استفاده کنیم به این شکل نیست یعنی حتی باعث لاغری هم شود این مصرف علمی نیست.

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز است. و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو و دانستن عوارض جانبی آن با توجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

ارتباط مستقیم با پزشک انلاین دکتر داروساز

دکتر ارمین محمدی لیر

دکتر ارمین محمدی لیر با سابقه سابقه فعالیت در مرکز اطلاع رسانی دارویی DPIC، فعالیت در داروخانه‌های روزانه و شبانه روزی، فعالیت در داروخانه ساخت داروهای ترکیبی رازی، انجام مشاوره درمورد تجویز منطقی داروها و فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.
مشاوره و ویزیت آنلاین داروسازی ایشان در این موارد است:
دوزبندی داروهای اطفال، بزرگسالان و سالمندان، بررسی تخصصی تداخلات دارویی، بررسی تخصصی عوارض دارویی، بررسی مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی، موارد منع مصرف داروها و…

۳.۹/۵ (۱۲ نظر)

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
112 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
پوریا
پوریا
1 سال قبل

سلام.پس از یک هفته مصرف فنوفیبرات دچار درد شدید در قسمت بالا سمت راست شکم تب و لرز و درد عضلات و بیخوابی شدم.دارو رو باید قطع کنم؟؟

فریده بیگی
فریده بیگی
10 ماه قبل

آیا به جای قرص فنوفیبرات میشه داروی گیاهی استفاده کنیم؟که ضرری هم نداشته باشه؟

بهروز
بهروز
1 سال قبل

سلام همسرم به پزشک متخصص قلب مراجعه کردن بعد ازدیدن ازمایشات وسرح حالشون داروی روپیکیون ١٠وقرص وازومیکس وتریول تجویز کردن همسرم بعد از چند روز اصلا خاب کافی ندارن چون ا. قبل هم همسرم قرص زولپیدم مصرف میکردن با این حالا اصلا نمیخابم ومدتی هم که خابشون میبره مدام کابوس میبین ودر طول روز هم بیحال هستن وگاهی عرق سرد دارن لطفا راهنمایی کنید ممنونم

الی
الی
2 ماه قبل

باسلام من چکاپ دادم.تری گلیسیرید ۲۲۳ و قند ۹۷ به نظرتون تری گلیسیرید بالا نیست؟قرص نیاز داره؟

قاسم
قاسم
3 ماه قبل

سلام همزمان قرص فنوفیبرات۲۰۰باقرص تالادافیل ۵ وقرص داپوکستین تداخل داره

فاطمه صنیعی
فاطمه صنیعی
4 ماه قبل

سلام من بچه ام ۲۲ماهگی دارم چربی خون بالا دارم نمی‌خوام بچه ام را از شیر بگیرم چربی خون بالا دارم میتوانم فینوفیبرات ۲۰۰مصرف کنم یا نه ضرر داره برای بچه ام ممنون میشم جوابم را بدهید

فاطمه صنیعی
فاطمه صنیعی
در پاسخ به  فاطمه صنیعی
4 ماه قبل

ممنون میشم جواب من را بدید

مژگان سلیمانی
مژگان سلیمانی
در پاسخ به  فاطمه صنیعی
4 ماه قبل

با سلام من کم کاری تیروئید دارم وحدود ۱۰۰تا چربی خونم بالاست از قرص فنوفیبرات ۲۰۰استفاده میکنم آیا مشکلی ایجاد نمیکنه. البته پشت پاهام کمی داغ میشه هر از چند گاهی ممنون میش
م راهنمای کنید

شهناز
شهناز
در پاسخ به  مژگان سلیمانی
1 ماه قبل

سلام با عرض خسته نباشی کپسول سبانتیل ۲۰۰ با قرص تیروئید تداخل دارد

سعید جلیلی
سعید جلیلی
4 ماه قبل

سلام.بنده فنوفیرات بالا دارم الان امده ب ۲۰۰ولی بازهم برای نعوظ ب مشکل بر مخورم ایا درمانی هست .ممنون از راهنمایی شما

میثم
میثم
5 ماه قبل

سلام ،من فنوفیبرات ۲۰۰ رو ۱۰ روز مصرف کردم یهو کل بدنم رو کهیر شدید زد بطوری که حتی کف پاهامم زد که نمی‌تونستم راه برم ،الان ۵ روزه دارو رو قطع کردم و هرروز یه دکتر رفتم تا دیشب که دیگه کل ماهیچه‌های بدنم گرفت و وقتی به سختی از جام بلند شدم از هوش رفتم و بیمارستان بستری شدم
مشکل کهیر من حل شده فقط الان گرفتگی عضله دارم

رویا
رویا
5 ماه قبل

ایا فنوفیبرات روی شنوایی تاًثیر می گذارد

قدرت مولائی
قدرت مولائی
6 ماه قبل

سلام اقای دکتر من چربی خونم ۶۷۰هست که دکترفنو فیبرات۱۰۰تجویزکرده بود که متاسفانه دارو خانه ها ندارن ایا بجاش میتونم ۲۰۰استفاده کنم

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  قدرت مولائی
5 ماه قبل

بله میشه ولی یک روزدرمیان بایدخورد ازدکترپرسیدم ومنم فنوفیبرات ۲۰۰یک روزدرمیان میخورم.

سیدمحمود زواره
سیدمحمود زواره
6 ماه قبل

سلام مزاحم شدم من بعلت اینکه مدت ها فقط تری گلسیرین بالا میباشد فنوفیبرات ۲۰۰ شروع نمودم وداروهای دیگری مانند مزالازین ۵۰۰ و پانگراتین جدیدا مصرف منمایم و قرص فشار خون متورال و امیلوپرس و برای لرزش دست ایندارال ۲۰ و قرص کلومیپرامین مصرف مینمایم وچون جدیدا سه نوع قرص مزالازین۵۰۰ وپانگراتین و فنوفیبرات ۲۰۰ مصرف میکنم هنگام پیاده روی که هروز انجام میدهم ضعف و بیحالی زیاد پیدا نمودم وساق پاهایم توان ندارد لطفا نظر خودتان را بیان فرمایید

سمیرا
سمیرا
7 ماه قبل

با سلام و تشکر از شما: من چند سال پیش کپسول فنوفیبرات را هر شب بعد از شام میخوردم، بعد از چند ماه دکتر مرتب کم کرد تا الان هفته ای یه دونه میخورم قبلا اینجوری نبودم ولی الان شبی که فنوفیبرات را میخورم تا صبح بدنم میلرزه حالت تب و لرز ولی فقط تب ندارم دلیلش چی میتونه باشه؟

علیرضا
علیرضا
7 ماه قبل

سلام دوماه از فنوفیبرات دویست استفاده کردم به شدت انزیم کبدم از ۲۹به ۱۱۳ بالا رفت

مرجان
مرجان
8 ماه قبل

سلام من هر دو چربی دارم و قرص فنوفیبرات و تری‌گلیسیرید باید مصرف کنم که پزشکم گفتن هر دو با هم مسمومیت کبد ایجاد می‌شود ولی دکتر غدد گفتن مجبوری بخوری آیا روی کبدم اثر می‌کند مصرف هر دو

فیروزمند
فیروزمند
8 ماه قبل

سلام قرص چربی فنو فیبرات مصرف میکنم زمان
مصرف رو می‌فرمایید

فیروزمند
فیروزمند
8 ماه قبل

قرص چربی فنو فیبرات برا چه زمانی خوب است

فاطمه
فاطمه
8 ماه قبل

سلام با مصرف این قرص بعد از ۴ روز دچار خارش رو مچ دستم شدم همراه با جوشهای بسیار ریز ، چکار کنم؟

مرادی
مرادی
9 ماه قبل

سلام آقای دکتربنده دو سال است که مبتلا به کبد چرب هستم ودکتر بنده برای من کپسول لیپو سولوین ۲۰۰ تجویز کرده بودند وحدود ۳ ماه از این دارو استفاده کرده ام ودر حدود۲۰ روزهست که از این دارو استفاده نمی کنم وتمامی بند انگشتان من درد می کنه واز شمااین سوال رو دارم که باید دوباره از این کپسول استفاده کنم یا خیر؟

سام
سام
9 ماه قبل

آیا مصرف فنوفیبرات با داروی رزباستاتین و آلوپرینول و asa همخوانی دارد؟

زهرا کریمی
زهرا کریمی
11 ماه قبل

سلام آقای دکتر من دوروزه دکترم فنو فیبرات تجویز کرده روزی یکی اما پاهام از مچ به پایی ورم میکنه چکار کنم دارو رو بخورم یانه

جابر راشدی
جابر راشدی
11 ماه قبل

سلام من فنوفیبرات را ظهر وسط غذا میخورم اگر بخوام روزه بگیرم میشه موقع افطار بخورم ؟؟یعنی زمانشو تغییر بدم؟

علی اکبر خادم زاده
علی اکبر خادم زاده
1 سال قبل

سلام
یکی از عوارض فنوفیبرات عفونت پاکراس است که من به ان دچار شدم ودو هفته در بیمارستان بستری شدم که جالبه در هیچ کجا وقتی صحبت از عوارض فنوفیبرات میشود به ان اشاره نشده لطفا چنانچه مقدور است حقیر را راهنمایی کنید حالا که نمیتوانم فنوفیبرات مصرف کنم برای چربی تری گلیسرین چه کنم
با تشکر

زهرا مظاهری
زهرا مظاهری
1 سال قبل

سلام خسته نباشید.من چربی خون دارم و دیروز ازمایش دادم چربی خونم ۱۸۰۰میباشد خیلی بالاست و بشدت کم کاری تیرویید دارم و دکترم گفته که به هیچ عنوان هیچ غذایی نخوریی باید چیکار کنم لطفا جواب بدین با تشکر ممنون

سید مصطفی حسینی
سید مصطفی حسینی
1 سال قبل

بسیار عالی و جامع من همیشه سوالات دارویی و پزشکیم رو از سایت شما دریافت میکنم و خیلی راضی کننده و مفید هست. با تشکر خداقوت

زهره قره چماقلو
زهره قره چماقلو
1 سال قبل

سلام خسته نباشید آیا بجای جم فیبروزل میشوداز فنو فیبرات استفاده کرد

Arefeh
Arefeh
1 سال قبل

سلام من بخاطر تری‌گلیسیرید فنوفیبرات مصرف میکنم دوماه به دستور پزشک اما کف پاها و دستام سوزش زیادی ایجاد شده قبل اینکه مصرف کنم اینجوری نمیشدم ایا باید قطع کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدین

دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی
دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی
پزشک متخصص
در پاسخ به  Arefeh
1 سال قبل

-با پزشکتون مجدد مشورت کنید، با توجه به میزان چربی فعلی تون ، ممکنه دارو رو براتون تعویض کنند یا دوز دارو را تغییر دهند

Gandom
Gandom
1 سال قبل

سلام من ۲۱ ساله هستم و ۱سال و نیم درگیر تریگلیسرید بالا(تا ۳۵۰۰ هم میره) شدم و رژیم بدون چربی و پیاده روی و مصرف فنو فیبرات دارم…اما در طورل این مدت حتی با افزایش وزنم صورتم به شدت لاغر و پژمرده شده حتی احساس میکنم استخوان صورتم هم کوچک شده و برای من که قبلا شادابی و زیبایی زیادی داشتم شدیدا سخت و آزاردهنده ست …آیا این لاغری صورت و حجم کم کردن بدنم ربطی ب فنوفیبرات داره؟

دکتر طیبه سادات متقی
دکتر طیبه سادات متقی
پزشک متخصص
در پاسخ به  Gandom
1 سال قبل

سلام.خیر مرتبط نیست. این لاغری صورت شما به دلیل رژیم غذایی نامناسبی هست که دارید.

نوری
نوری
در پاسخ به  دکتر طیبه سادات متقی
1 سال قبل

سلام خانم دکتر ،بنده که دچار کبد چرب با گرید۱ هستم و چربی خون بالا ،چه مدت باید فنوفیبرات مصرف کنم؟؟

عیسی علیپور
عیسی علیپور
در پاسخ به  نوری
2 ماه قبل

باسلام.من چربی خونم خیلی بالاست وازطرفی کبدچرب گرید۲دارم.میتونم فنوفیبرات ۲۰۰استفاده کنم؟برا کبدم مشکلی نداره؟باسپاس فراوان ازپاسخ شما

ابوالفغ
ابوالفغ
1 سال قبل

س خانمم قبلا جمفیبروزیل استفاده میکرد والان فنوفیبرات میخوره دچار پا درد شدید شده چکار کنه

مجید
مجید
1 سال قبل

سلام. سردرد و سرگیجه از عوارض مصرف فنوفیبرات هست چون من از وقتی مصرف میکنم دچارش شدم؟

دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی
دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی
پزشک متخصص
در پاسخ به  مجید
1 سال قبل

سر درد و سرگیجه نیز یوی از عوارضمتونه باشه ولی در همه افراددیده نمیشه ، حدود ۱ الی ۱۰ درصد شیوع داره.

عابدانفرادی
عابدانفرادی
1 سال قبل

سلام دکترجان بنده هم چربی دارم هم دیابت آیامیشه فنوفیبرات استفاده کرد.عابد

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  عابدانفرادی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

محمد محمودی
محمد محمودی
1 سال قبل

با سلام ،
ایا این دارو حالت تهوع هم میاره؟

Last edited 1 سال قبل by محمد محمودی
پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  محمد محمودی
1 سال قبل

با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

سید غلامرضا مظلومی آل هاشم
سید غلامرضا مظلومی آل هاشم
1 سال قبل

باسلام
من بیمار دیابتی هستم وفشار خون هم دارم
قرص متفورمین ۵۰۰ روزی ۳عدد وقرص والساراتان ۴۰ روزی ۲عدد می خورم
ولی نه قندم کنترل می شود ونه فشار خونم

آیا داروها را عوض کنم یانه ؟
چشمام آسیب دیده وکلیه هام هم دارن آسیب می بینن.

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  سید غلامرضا مظلومی آل هاشم
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

اشکان
اشکان
در پاسخ به  سید غلامرضا مظلومی آل هاشم
2 ماه قبل

سلام برو ریشه ساقه هویجو خورد کن وبکوب بعد دودقیقه بعد از غذا بخور برای قند عالیه

شاهرخ
شاهرخ
1 سال قبل

سلام من ۳۲ سالمه چند سالی هست درگیر کلسترول بالا هستم دکتر برام فنوفیبرات ۲۰۰ و لیپوفیکس ۲۰ نوشته که روزی یدونه بخورم برای سوزش معده ام بعضی روزا امپرازول میخورم این تداخل نداره

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  شاهرخ
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

بهرام
بهرام
1 سال قبل

سلام
با مصرف فنوفیبرات آنزیم کبدی من ظرف چهار روز به پانصد رسید با توجه به این مورد دکتر به من گفت نباید این دارو را مصرف کنی اما هیچ دارویی را جایگزین نداد و گفت داروی جایگزین ندارد
سئوال من این است آیا داروی جایگزین برای فنوفیبرات داریم یا خیر؟
ممنون و متشکر از پاسخگویی شما

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  بهرام
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

مردان خسروی
مردان خسروی
در پاسخ به  بهرام
10 ماه قبل

سلام من ۳ماه هست که از قرص جم فیبروزیل استفاده کردم زیر پاهام داغ میشه بیحالم گرفتگی عضلات دارم رفتم پیش پزشک قرص رو عوض کردم الان دوروزه فنو فیرات ۲۰۰ مصرف میکنم باز هم اون عوارض رو دارم .چکار باید کرد.ممنونم

پریچهر
پریچهر
1 سال قبل

سلام من تریگلیسریدم ۳۶۰هست پزشک برام فنوفیبرات ۱۰۰ تجویز کردن زمان مصرفش رو فراموش کردن بنویسن زمان صحیح مصرفش قبل از شم یا بعد از شام هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
آیا با لیورکر تداخل دارویی داره؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  پریچهر
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

سیدحسن
سیدحسن
1 سال قبل

باسلام وقت بخیرمن ۴۵سال سن دارم کلسترول خونم۲۲۷ وتری گلسیریدخونم ۷۳۱می باشدپزشک داروی فنوفیبرات ۲۰۰روزی دوعددوآتورواستاتین۱۰ روزی یک عددتجویزنمودندآیامصرف داروی فنووعده اول ودوم بایدزمان معین داشته باشد یعنی هر۸ساعت یابعدازصبحانه یابعدازناهارشایدزمان اول ودوم دیریازودباشدمهم نیست باتشکر

ا

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  سیدحسن
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

بهجت
بهجت
1 سال قبل

سلام.آیاخوردن سیر خاصیت داروی سبانتیل راازبین میبرد

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  بهجت
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

ظاهری
ظاهری
1 سال قبل

سلام خداقوت.دکتر برای من هم فنوفیبرات وهم قرص روببکسون نوشت میشود دوقرص درروز مصرف نمود

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  ظاهری
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

حسینی
حسینی
1 سال قبل

سلام خدا قوت عزیز، از روزی که فنوفیبرات حکیم ۲۰۰ را مصرف می کنم، دستم پوسته پوسته می شود.؟!! بی زحمت بفرمائید باید چه کار کنم. تشکر

دکتر ارمین محمدی لیر
در پاسخ به  حسینی
1 سال قبل

به نظر نمیاد مرتبط باشه

جلال
جلال
1 سال قبل

سلام . به متخصص داخلی مراجعه کردم برای کبد چرب و سیروز کبدی .کپسول فنوفیبرات ۲۰۰ برام تجویز کردن حدود شش ماه هست که مجدد مراجعه نکردم به پزشک ایا باید مصرف دارو را قطع کنم یا اینکه ادامه بدم

دکتر فرناز حسنی
پزشک متخصص
در پاسخ به  جلال
1 سال قبل

فنوفیبرات در درمان کبد چرب جایی نداره و جزو درمان های چربی خون محسوب میشه. در طی درمان لازمه آزمایش مجدد انجام بدید.

سهیلا
سهیلا
در پاسخ به  دکتر فرناز حسنی
1 سال قبل

سلام درمان کبد چرب گرید ۲ چیه؟برای منم فنو فیبرات دادن

یعقوب
یعقوب
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
سی ساله هستم و مذکر ،وزنم ۸۰ و قدم ۱۸۵ تا زمانی که کرونا نبود باشگاه میرفتم اما از اوایل سال ۹۹ نتونستم برم باشگاه بعد از ۹ ماه شب ها پاهام موقع خواب داغ میشد رفتم آزمایش تری گلیسریدم ۳۸۱ شد،دکتر عمومی گفت که باید ورزش کنی و قرص جم فیبروزیل هم تجویز کرد من هم روزانه ۳۰ دقیقه ورزش میکردم و نکات تغذیه را رعایت میکردم اما چند روز پیش دوباره رفتم آزمایش بدم تری باز بالا بود ۳۸۶ ،این دفعه قرص سبانتیل ۲۰۰ تجویز کرد پیش متخصص قلب و عروق هم رفتم همین قرص را تجویز کرده،سوالم اینه که چرا با وجود ورزش و سبک زندگی سالن بازهم بالا بود لطفا کمکم کنید خیلی کلافه شدم

دکتر راحله سجادی نیا
دکتر راحله سجادی نیا
در پاسخ به  یعقوب
1 سال قبل

ببینید بعضی افراد به صورت وراثتی چربی خون بالا دارند و این نگران کننده نیست. ضمنا ما با آزمایش خیلی کاری نداریم؛ کسی که ورزش می کنه ولی چربی بالا داره ریسک بروز مشکلات قلبی عروقی درش کمتر از فردی هست که چربی نرمال داره ولی تحرک کافی ندارت
بنابراین نگران نباشید
در مورد داروتون من باید عدد LDL رو هم بدونم تا در مورد قرص تون نظر بدم

یعقوب
یعقوب
در پاسخ به  دکتر راحله سجادی نیا
1 سال قبل

ممنون،ارثی یعنی اینکه هیچ وقت زیر ۲۰۰ نمیاد؟
دفعه ی قبل(حدود یکسال پیش ) LdL ۱۵۷ بود اما این دفعه کلسترول کل را نوشته بود که ۱۸۵ بود
احساس میکنم از وقتی قرص فنوفیبرات را مصرف میکنم پاهام داغ تر میشن ،آیا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم
معذرت میخام سوال دیگه ای که دارم اینه که یکی از دکترها(عمومی) گفت قرص فنوفیبرات را قبل از شام مصرف کن اما دکتر متخصص گفت بعد از شام مصرف کن،با توجه به اینکه بیشتر وقت ها شام سبک میخورم میتونم بعد ناهار بخورم؟

Last edited 1 سال قبل by یعقوب
وحید توفیقی
وحید توفیقی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید آیا فنوفیبرات یا ویتامین ب۶ خاصیت خواب آلودگی داره چون من ساعت ۹ شب خوابم میبره؟
و این اصلا جالب نیست
پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

دکتر ارمین محمدی لیر
در پاسخ به  وحید توفیقی
1 سال قبل

سلام ممکنه بخاطر فنوفیبرات باشه.

حسین بیگی
حسین بیگی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من تقریبا ۶یا۷سال هست که ازمایش میدم بعضی وقتها تو آزمایشی تریگلیسرین می‌ره بالا حدود ۵۰۰و با قرص فنوفیبرات که قبل دکتر تجویز کرده بوده یک ماه استفاده میکنم و تریگلیسرید ام میاد پایین و باز این سبک معیوب ادامه دار میشه می‌خوام بدونم من همیشه باید این دارو رو ادامه بدم و با مولتی ویتامین تداخل داروی ندارد ضمنا داروی اکتو سرک هم حرز گاهی میخورم برای سر گیجه دیگه خسته شدم راهنمایی شما چیه چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

دکتر مهراد رکنی
دکتر مهراد رکنی
پزشک متخصص
در پاسخ به  حسین بیگی
1 سال قبل

سلام
با توجه به عدد تری گلیسیرید شما و ادامه روال با قطع دارو ، شما به نوعی از اختلالات متابولیسم چربی ژنتیکی مبتلا هستید که غالبا نیاز به درمان مادام العمر داره. فنوفیبرات تداخلی با داروهای ذکر شده نداره.

ملکان
ملکان
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من تازه شروع به خوردن فنوفیبرات ۱۰۰کردم امروز صبح تو خواب عضله پشت ساق پام خیلی شدید گرفت که از خواب با درد شدید بیدار شدم احتمال داره بخاطر این قرص باشه؟ خوردنش و ادامه بدم یانه؟ ممنون

دکتر مهراد رکنی
دکتر مهراد رکنی
پزشک متخصص
در پاسخ به  ملکان
1 سال قبل

سلام
بله احتمال داره مشکل پیش اومده از عوارض دارو باشه ولی فعلا نیازی به قطع فوری دارو نیست. در صورت تکرار حالتی که ذکر کردید به پزشک معالجتون مراجعه کنید تا بقیه داروها رو از نظر تداخلات دارویی براتون چک بکنه.

معصومە ابراهیمی
معصومە ابراهیمی
1 سال قبل

سلام
خستە نباشید
من سنگ کلیە داشتم یە بار عمل کردم الانم کلیە چپم سنگ دارە با مصرف فنوفیبرات مشکلی برام پیش نمیاد ؟
ممنون میشم جواب بدیید

دکتر ارمین محمدی لیر
در پاسخ به  معصومە ابراهیمی
1 سال قبل

سلام
نه مشکلی نیست.

علی امین
علی امین
1 سال قبل

سلام مشکل کبددارم f4فیبروزکبدغیرچرب مصرف فنوفیبرات چه فوایدو چه مضراتی برای من دارد

دکتر کتایون اعتمادی
در پاسخ به  علی امین
1 سال قبل

سلام
فنوفیبرات مناسب مشکل شما نیست
در معرص نارسایی کبد هستید باید تحت نطر یک فوق تخصص گوارش و کبد باشید

نسرین
نسرین
1 سال قبل

سلام من دیابت نوع یک دارم و تریگلیسیرید خونم بالاست و اتوواستاتین ۲۰ میخورم واسه کلسترول ایا میتونم بجای قرص فنوفیبرات دوز دارویی اتورواستاتین رو زیاد کنم مثلا ۴۰ بخورم تا هم کلسترول وهم تری گلیسیرید خونم تنظیم شه

مریم
مریم
1 سال قبل

من با خوردن فنوفیبرات دندون درد میشم قبل با فلوکستین هم مشکل دندان پیدا کرده بودم .مکانیسمش روی اعصاب هست یا کلسیم بدن؟

قاهره رجبی
قاهره رجبی
1 سال قبل

فن فیبرات روی زردی بزرگسالان تاثیر میکذارد؟

دکتر ارمین محمدی لیر
در پاسخ به  قاهره رجبی
1 سال قبل

سلام
دلیل زردی باید مشخص شود

رویا محمدزاده
رویا محمدزاده
1 سال قبل

سلام .چهار روز هست که از قرص فنوفیبرات ۲۰۰ استفاده می کنم سرگیجه و احساس سبکی سر دارم .آیا قرص را ادامه بدم؟

دکتر ارمین محمدی لیر
در پاسخ به  رویا محمدزاده
1 سال قبل

سلام
به پزشکتون بگید شاید لازم باشه دارو تغییر کنه

دکمه بازگشت به بالا