اطلاعات دارویی

داروی فنوفیبرات (Fenofibrate)، عوارض، کاربرد و بهترین زمان مصرف قرص فنوفیبرات

تمامی اطلاعاتی که لازم است درباره فنوفیبرات بدانید شامل: تفاوت جم فیبروزیل و فنوفیبرات چیست؟ بهترین زمان مصرف قرص فنوفیبرات 200 کی است؟

نام تجاری فنوفیبرات

Lipantil , Supralip

کاربرد فنوفیبرات

چربی خون (در بزرگ‌سالان)

اطلاعات داروها : لیپید واژه‌ای دیگر برای چربی است. کلسترول و تری گلیسیرید انواعی از لیپید هستند. هنگامی که غلظت لیپیدها در خون افزایش یابد هایپرلیپیدمی گفته می‌شود. لیپیدها به طور طبیعی هم در بدن ساخته شده و هم از غذایی که می‌خوریم جذب می‌شود. در صورتی که سطح لیپید در بدن بسیار بالا باشد مقدار مازاد آن در دیواره رگ‌ها رسوب خواهد کرد. این روند منجر به ایجاد پلاک‌های چربی در دیواره عروق خونی می‌گردد. پلاک‌های چربی تشکیل شده می‌توانند سبب کاهش جریان خون در عروق خونی شوند و در نهایت منجر به بیماری‌های قلبی، سکته و اختلالات جریان خون شوند.
شاید مقادیر بالای کلسترول علائمی نداشته باشد اما در صورت درمان نشدن مشکلات متعددی پدید خواهد آورد. با کاهش صرف چربی‌ها، فنوفیبرات سبب پیشگیری از عوارض قلبی عروقی و اختلالات خونی می‌گردد. فنوفیبرات بیشتر برای کاهش تری گلیسیرید به کار می‌رود.

موارد منع مصرف داروی فنوفیبرات

• به تاریخ انقضا داروی فنوفیبرات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
• هرگز داروی فنوفیبرات را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• داروی فنوفیبرات را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.زیرا دچار کاهش قند خون می‌شوید.
• تداخل دارویی فنوفیبرات را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

Advertisement

تداخل دارویی فنوفیبرات

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با فنوفیبرات تداخل کنند ، عبارت‌اند از: “رقیق کننده خون” (مانند وارفارین).
فنوفیبرات بسیار شبیه به فنوفیبریک اسید است. داروهای حاوی فنوفیبریک اسید را همراه با داری فنوفیبرات استفاده نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف فنوفیبرات باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی فنوفیبرات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد.
• در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• در صورتی که هر گونه مشکل کبدی و یا کلیوی دارید.
• در صورتی که مشکلات مثانه و یا پانکراسی دارید.
• در صورتی که تیروئید کم کاری دارید.
• اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید. به ویژه اگر نسبت به دارویی به نام کتوپروفن حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی داروی فنوفیبرات

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض ممکن است با علائم سایر بیماری مشابهت داشته باشد.
• سوء هاضمه، شکم درد، نفخ و کسالت: غذاهای ساده مصرف کنید و از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری نمایید.
• اسهال: آب فراوان بنوشید تا آب بدن تأمین شود.
• سردرد: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب تجویز نماید.
• خستگی، مشکلات تعادلی: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
کهیرهای خارش دار پوستی: از یک کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست استفاده نمایید. در صورت آزار دهنده شدن با پزشک مشورت نمایید.
نکته مهم: در صورتی که دچار هر نوع درد عضلانی شدید به خصوص در رگ‌هایتان در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید.

نحوه نگه‌داری داروی فنوفیبرات

• دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
• دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

اسپری گوش دگزامتازون با ضد باکتری‌ها,dexamethasone with antibacterial ear spray,Otomize,التهاب و عفونت گوش خارجی (اوتیت خارجی),,اطلاعات داروها : اوتیت خارجی اصطلاحی است که برای التهاب گوش خارجی استفاده می‌شود. اگر آب، شامپو یا صابون در گوشتان برود، باعث خارش در گوش شما می‌شود. اگر در اثر خارش ، خراشی در گوشتان بیندازید ، به پوست کانال گوشتان آسیب می‌رسد و موجب التهاب در گوشتان می‌شود. گاهی اوقات پوست ملتهب توسط باکتری‌ها یا قارچ آلوده می‌شود و دچار عفونت نیز می‌‌شوید.

سوالات متداول درباره ی قرص فنوفیبرات

در ادامه آقای دکتر آرمین محمدی لیر پزشک داروساز به سوالات شما در ارتباط با “داروی فنوفیبرات” پاسخ داده اند. در صورتی که پاسخ سوال خود را نیافتید، می‌توانید در انتهای مقاله ثبت کنید.

بهترین زمان مصرف فنوفیبرات۲۰۰

بهترین زمان مصرف قرص فنوفیبرات، هم صبح یا شب خوردن آن با توجه به مکانیسم آن خیلی فرقی نمی کند ولی باید با معده پر مصرف شود یعنی بعد از صبحانه، ناهار یا شام باید مصرف شود .

عوارض قرص فنوفیبرات

 • اختلال در آنزیم هاب کبدی
 • مشکلات تنفسی
 • بدن درد
 • سردرد
 • یبوست
 • تهوع
 • علائم آلرژی
 • اسهال
 • زخم معده
 • راش های پوستی
 • عوارض خونی

دقت فرمایید این عوارض ممکنه در بیماران مختلف متفاوت باشه و لزوما در همه بیماران بروز نمیکند.
پس اگر پزشک متخصص برای شما دارو رو تجویز کرده است بدون هیچ نگرانی ای مصرف کنید.
در صورتی ک دردهای عضلانی، تغییر در آنزیم های کبدی یا تغییر در فاکتور های خونی مشاهده کردید به پزشک یا داروساز مراجعه کنید.

تفاوت جم فیبروزیل و کپسول فنوفیبرات ؟

درمورد تفاوت قرص فنوفیبرات و جم فیبروزیل ، این را باید گفت که جم فیبروزیل یک سری تداخلات دارد که فنوفیبرات ندارد یا کمتر دارد مثلا برای بیماری که آتروواستاتین ، روزو واستاتین، سیم واستاتین یا دارویی از این دسته واستاتین ها مصرف می کند ما نمی توانیم جم فیبروزیل بگذاریم ولی با رعایت ملاحظات زمانی و فاصله زمانی می توانیم فنوفیبرات را بگذاریم .
پس یکی از اصلی ترین تفاوت هایشان در واقع تفاوت در تداخلاتشان هست و یکی دیگر از تفاوت های آنها در پروفایل عوارض آنها است در واقع برای یک سری ها که جم فیبروزیل به خاطر عوارضش منع مصرف دارد می توانیم فنوفیبرات را جایگزین کنیم .

فنوفیبرات و قند خون

برای کاهش قند خون توسط قرص فنوفیبرات مرجع قوی که منبع علمی داشته باشد وجود ندارد ممکن است مقداری قند خون را کاهش بدهد اما هیچ مرجع علمی وجود ندارد که ما برای کاهش قند خون بخواهیم فنوفیبرات را  استفاده کنیم.

فنوفیبرات کبد چرب

برای کبدچرب هم لزوما همیشه نیازی به دارو ندارد ولی مواقعی که به دارو درمانی احتیاج داشته باشد با توجه به فاکتور های کبدی و آزمایشاتی که در فاکتورهای چربی داده می شود ، می شود ازقرص فنوفیبرات استفاده کرد.

فنوفیبرات و لاغری

داروهایی که برای چربی استفاده می شود با مکانیسم های غیر مستقیم تقربا همه ی آن‌ها روی لاغری تاثیرگذار هستند ولی اینکه بخواهیم برای لاغری استفاده کنیم به این شکل نیست یعنی حتی باعث لاغری هم شود این مصرف علمی نیست.

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما دوستان عزیز است. و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو و دانستن عوارض جانبی آن با توجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

ارتباط مستقیم با پزشک انلاین دکتر داروساز

Advertisement

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

دکتر ارمین محمدی لیر

دکتر ارمین محمدی لیر با سابقه سابقه فعالیت در مرکز اطلاع رسانی دارویی DPIC، فعالیت در داروخانه‌های روزانه و شبانه روزی، فعالیت در داروخانه ساخت داروهای ترکیبی رازی، انجام مشاوره درمورد تجویز منطقی داروها و فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. مشاوره و ویزیت آنلاین داروسازی ایشان در این موارد است: دوزبندی داروهای اطفال، بزرگسالان و سالمندان، بررسی تخصصی تداخلات دارویی، بررسی تخصصی عوارض دارویی، بررسی مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی، موارد منع مصرف داروها و...

نوشته های مشابه

guest
86 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
پوریا

سلام.پس از یک هفته مصرف فنوفیبرات دچار درد شدید در قسمت بالا سمت راست شکم تب و لرز و درد عضلات و بیخوابی شدم.دارو رو باید قطع کنم؟؟

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تجویز دارو وجود دارد
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

فریده بیگی

آیا به جای قرص فنوفیبرات میشه داروی گیاهی استفاده کنیم؟که ضرری هم نداشته باشه؟

نفس پارسا

سلام وادب.وقت شمابخیر.
بنده کپسول فنوفیبرات خوردم ودچارکهیرشدم وبعدازدوروز التهاب قرمزی رفع شده وجاش کبود وسیاه شده.به نظرشما چیکار کنم رفع شه؟

مرتضی

سلام .من یکی دوسالی ورزش نکردم دچار بیماری چربی خون شدم که با فینوفیبرات ۲۰۰ واستاراتین ۲۰ اومد پایین .چندروز پیش ورزش شروع کردم که متوجه شدم عوارض قرص منو گرفته .وسط ورزش یدفعه بدنم خالی میکنه بی حال میشم .هروقت قند میگیرم پایین تر از نرمال .نا گفته نمونه هزمایش .کبد سونو.نوار قلب .ازمایش خون ادارم انجام دادم که میگن چیزیت نیست .
اما درصورتی که صبحها یه بی حالی .سردر وسط فرق سرم ضعف چشم میگیرم لطفا راهنماییم میکنید ممنون میشم

اعطم

باسلام وقبولطاعات خدمت دکتر آرمین غرض از مزاحمت من چکاپ دادم تری گلیسرید۲۹۰ وتری گلسیرید۱۱۰وکلسترول ۲۲۰ بنظر شما از کد ام ازاین داروی استفاده کنم جم فیبرو زیل اتورواستاتین فنو فیبرات ۲۰۰ لویور گل۱۴۰ اگر مرا آگاه وروشن کنید ممنونمالطف شما

زهرا کریمی

سلام آقای دکتر من دوروزه دکترم فنو فیبرات تجویز کرده روزی یکی اما پاهام از مچ به پایی ورم میکنه چکار کنم دارو رو بخورم یانه

جابر راشدی

سلام من فنوفیبرات را ظهر وسط غذا میخورم اگر بخوام روزه بگیرم میشه موقع افطار بخورم ؟؟یعنی زمانشو تغییر بدم؟

علی اکبر خادم زاده

سلام
یکی از عوارض فنوفیبرات عفونت پاکراس است که من به ان دچار شدم ودو هفته در بیمارستان بستری شدم که جالبه در هیچ کجا وقتی صحبت از عوارض فنوفیبرات میشود به ان اشاره نشده لطفا چنانچه مقدور است حقیر را راهنمایی کنید حالا که نمیتوانم فنوفیبرات مصرف کنم برای چربی تری گلیسرین چه کنم
با تشکر

زهرا مظاهری

سلام خسته نباشید.من چربی خون دارم و دیروز ازمایش دادم چربی خونم ۱۸۰۰میباشد خیلی بالاست و بشدت کم کاری تیرویید دارم و دکترم گفته که به هیچ عنوان هیچ غذایی نخوریی باید چیکار کنم لطفا جواب بدین با تشکر ممنون

سید مصطفی حسینی

بسیار عالی و جامع من همیشه سوالات دارویی و پزشکیم رو از سایت شما دریافت میکنم و خیلی راضی کننده و مفید هست. با تشکر خداقوت

بهروز

سلام همسرم به پزشک متخصص قلب مراجعه کردن بعد ازدیدن ازمایشات وسرح حالشون داروی روپیکیون ١٠وقرص وازومیکس وتریول تجویز کردن همسرم بعد از چند روز اصلا خاب کافی ندارن چون ا. قبل هم همسرم قرص زولپیدم مصرف میکردن با این حالا اصلا نمیخابم ومدتی هم که خابشون میبره مدام کابوس میبین ودر طول روز هم بیحال هستن وگاهی عرق سرد دارن لطفا راهنمایی کنید ممنونم

زهره قره چماقلو

سلام خسته نباشید آیا بجای جم فیبروزل میشوداز فنو فیبرات استفاده کرد

Arefeh

سلام من بخاطر تری‌گلیسیرید فنوفیبرات مصرف میکنم دوماه به دستور پزشک اما کف پاها و دستام سوزش زیادی ایجاد شده قبل اینکه مصرف کنم اینجوری نمیشدم ایا باید قطع کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدین

دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی

-با پزشکتون مجدد مشورت کنید، با توجه به میزان چربی فعلی تون ، ممکنه دارو رو براتون تعویض کنند یا دوز دارو را تغییر دهند

Gandom

سلام من ۲۱ ساله هستم و ۱سال و نیم درگیر تریگلیسرید بالا(تا ۳۵۰۰ هم میره) شدم و رژیم بدون چربی و پیاده روی و مصرف فنو فیبرات دارم…اما در طورل این مدت حتی با افزایش وزنم صورتم به شدت لاغر و پژمرده شده حتی احساس میکنم استخوان صورتم هم کوچک شده و برای من که قبلا شادابی و زیبایی زیادی داشتم شدیدا سخت و آزاردهنده ست …آیا این لاغری صورت و حجم کم کردن بدنم ربطی ب فنوفیبرات داره؟

دکتر طیبه سادات متقی

سلام.خیر مرتبط نیست. این لاغری صورت شما به دلیل رژیم غذایی نامناسبی هست که دارید.

نوری

سلام خانم دکتر ،بنده که دچار کبد چرب با گرید۱ هستم و چربی خون بالا ،چه مدت باید فنوفیبرات مصرف کنم؟؟

ابوالفغ

س خانمم قبلا جمفیبروزیل استفاده میکرد والان فنوفیبرات میخوره دچار پا درد شدید شده چکار کنه

مجید

سلام. سردرد و سرگیجه از عوارض مصرف فنوفیبرات هست چون من از وقتی مصرف میکنم دچارش شدم؟

دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی

سر درد و سرگیجه نیز یوی از عوارضمتونه باشه ولی در همه افراددیده نمیشه ، حدود ۱ الی ۱۰ درصد شیوع داره.

عابدانفرادی

سلام دکترجان بنده هم چربی دارم هم دیابت آیامیشه فنوفیبرات استفاده کرد.عابد

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

محمد محمودی

با سلام ،
ایا این دارو حالت تهوع هم میاره؟

Last edited 4 ماه قبل by محمد محمودی
پشتیبانی پذیرش24

با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

سید غلامرضا مظلومی آل هاشم

باسلام
من بیمار دیابتی هستم وفشار خون هم دارم
قرص متفورمین ۵۰۰ روزی ۳عدد وقرص والساراتان ۴۰ روزی ۲عدد می خورم
ولی نه قندم کنترل می شود ونه فشار خونم

آیا داروها را عوض کنم یانه ؟
چشمام آسیب دیده وکلیه هام هم دارن آسیب می بینن.

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

شاهرخ

سلام من ۳۲ سالمه چند سالی هست درگیر کلسترول بالا هستم دکتر برام فنوفیبرات ۲۰۰ و لیپوفیکس ۲۰ نوشته که روزی یدونه بخورم برای سوزش معده ام بعضی روزا امپرازول میخورم این تداخل نداره

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

بهرام

سلام
با مصرف فنوفیبرات آنزیم کبدی من ظرف چهار روز به پانصد رسید با توجه به این مورد دکتر به من گفت نباید این دارو را مصرف کنی اما هیچ دارویی را جایگزین نداد و گفت داروی جایگزین ندارد
سئوال من این است آیا داروی جایگزین برای فنوفیبرات داریم یا خیر؟
ممنون و متشکر از پاسخگویی شما

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

پریچهر

سلام من تریگلیسریدم ۳۶۰هست پزشک برام فنوفیبرات ۱۰۰ تجویز کردن زمان مصرفش رو فراموش کردن بنویسن زمان صحیح مصرفش قبل از شم یا بعد از شام هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
آیا با لیورکر تداخل دارویی داره؟

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

سیدحسن

باسلام وقت بخیرمن ۴۵سال سن دارم کلسترول خونم۲۲۷ وتری گلسیریدخونم ۷۳۱می باشدپزشک داروی فنوفیبرات ۲۰۰روزی دوعددوآتورواستاتین۱۰ روزی یک عددتجویزنمودندآیامصرف داروی فنووعده اول ودوم بایدزمان معین داشته باشد یعنی هر۸ساعت یابعدازصبحانه یابعدازناهارشایدزمان اول ودوم دیریازودباشدمهم نیست باتشکر

ا

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

بهجت

سلام.آیاخوردن سیر خاصیت داروی سبانتیل راازبین میبرد

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

ظاهری

سلام خداقوت.دکتر برای من هم فنوفیبرات وهم قرص روببکسون نوشت میشود دوقرص درروز مصرف نمود

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

حسینی

سلام خدا قوت عزیز، از روزی که فنوفیبرات حکیم ۲۰۰ را مصرف می کنم، دستم پوسته پوسته می شود.؟!! بی زحمت بفرمائید باید چه کار کنم. تشکر

جلال

سلام . به متخصص داخلی مراجعه کردم برای کبد چرب و سیروز کبدی .کپسول فنوفیبرات ۲۰۰ برام تجویز کردن حدود شش ماه هست که مجدد مراجعه نکردم به پزشک ایا باید مصرف دارو را قطع کنم یا اینکه ادامه بدم

دکتر فرناز حسنی

فنوفیبرات در درمان کبد چرب جایی نداره و جزو درمان های چربی خون محسوب میشه. در طی درمان لازمه آزمایش مجدد انجام بدید.

سهیلا

سلام درمان کبد چرب گرید ۲ چیه؟برای منم فنو فیبرات دادن

یعقوب

سلام وقت بخیر
سی ساله هستم و مذکر ،وزنم ۸۰ و قدم ۱۸۵ تا زمانی که کرونا نبود باشگاه میرفتم اما از اوایل سال ۹۹ نتونستم برم باشگاه بعد از ۹ ماه شب ها پاهام موقع خواب داغ میشد رفتم آزمایش تری گلیسریدم ۳۸۱ شد،دکتر عمومی گفت که باید ورزش کنی و قرص جم فیبروزیل هم تجویز کرد من هم روزانه ۳۰ دقیقه ورزش میکردم و نکات تغذیه را رعایت میکردم اما چند روز پیش دوباره رفتم آزمایش بدم تری باز بالا بود ۳۸۶ ،این دفعه قرص سبانتیل ۲۰۰ تجویز کرد پیش متخصص قلب و عروق هم رفتم همین قرص را تجویز کرده،سوالم اینه که چرا با وجود ورزش و سبک زندگی سالن بازهم بالا بود لطفا کمکم کنید خیلی کلافه شدم

دکتر راحله سجادی نیا

ببینید بعضی افراد به صورت وراثتی چربی خون بالا دارند و این نگران کننده نیست. ضمنا ما با آزمایش خیلی کاری نداریم؛ کسی که ورزش می کنه ولی چربی بالا داره ریسک بروز مشکلات قلبی عروقی درش کمتر از فردی هست که چربی نرمال داره ولی تحرک کافی ندارت
بنابراین نگران نباشید
در مورد داروتون من باید عدد LDL رو هم بدونم تا در مورد قرص تون نظر بدم

یعقوب

ممنون،ارثی یعنی اینکه هیچ وقت زیر ۲۰۰ نمیاد؟
دفعه ی قبل(حدود یکسال پیش ) LdL ۱۵۷ بود اما این دفعه کلسترول کل را نوشته بود که ۱۸۵ بود
احساس میکنم از وقتی قرص فنوفیبرات را مصرف میکنم پاهام داغ تر میشن ،آیا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم
معذرت میخام سوال دیگه ای که دارم اینه که یکی از دکترها(عمومی) گفت قرص فنوفیبرات را قبل از شام مصرف کن اما دکتر متخصص گفت بعد از شام مصرف کن،با توجه به اینکه بیشتر وقت ها شام سبک میخورم میتونم بعد ناهار بخورم؟

Last edited 7 ماه قبل by یعقوب
وحید توفیقی

سلام خسته نباشید آیا فنوفیبرات یا ویتامین ب۶ خاصیت خواب آلودگی داره چون من ساعت ۹ شب خوابم میبره؟
و این اصلا جالب نیست
پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
به شرح حال کامل تری از مشکل شما برای تجویز دارو نیازداریم
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

حسین بیگی

سلام وقت بخیر من تقریبا ۶یا۷سال هست که ازمایش میدم بعضی وقتها تو آزمایشی تریگلیسرین می‌ره بالا حدود ۵۰۰و با قرص فنوفیبرات که قبل دکتر تجویز کرده بوده یک ماه استفاده میکنم و تریگلیسرید ام میاد پایین و باز این سبک معیوب ادامه دار میشه می‌خوام بدونم من همیشه باید این دارو رو ادامه بدم و با مولتی ویتامین تداخل داروی ندارد ضمنا داروی اکتو سرک هم حرز گاهی میخورم برای سر گیجه دیگه خسته شدم راهنمایی شما چیه چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تجویز دارو وجود دارد
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

دکتر مهراد رکنی

سلام
با توجه به عدد تری گلیسیرید شما و ادامه روال با قطع دارو ، شما به نوعی از اختلالات متابولیسم چربی ژنتیکی مبتلا هستید که غالبا نیاز به درمان مادام العمر داره. فنوفیبرات تداخلی با داروهای ذکر شده نداره.

ملکان

سلام وقتتون بخیر من تازه شروع به خوردن فنوفیبرات ۱۰۰کردم امروز صبح تو خواب عضله پشت ساق پام خیلی شدید گرفت که از خواب با درد شدید بیدار شدم احتمال داره بخاطر این قرص باشه؟ خوردنش و ادامه بدم یانه؟ ممنون

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

لام دوست عزیز وقتتون بخیر
نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تجویز دارو وجود دارد
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

دکتر مهراد رکنی

سلام
بله احتمال داره مشکل پیش اومده از عوارض دارو باشه ولی فعلا نیازی به قطع فوری دارو نیست. در صورت تکرار حالتی که ذکر کردید به پزشک معالجتون مراجعه کنید تا بقیه داروها رو از نظر تداخلات دارویی براتون چک بکنه.

معصومە ابراهیمی

سلام
خستە نباشید
من سنگ کلیە داشتم یە بار عمل کردم الانم کلیە چپم سنگ دارە با مصرف فنوفیبرات مشکلی برام پیش نمیاد ؟
ممنون میشم جواب بدیید

علی امین

سلام مشکل کبددارم f4فیبروزکبدغیرچرب مصرف فنوفیبرات چه فوایدو چه مضراتی برای من دارد

دکتر کتایون اعتمادی

سلام
فنوفیبرات مناسب مشکل شما نیست
در معرص نارسایی کبد هستید باید تحت نطر یک فوق تخصص گوارش و کبد باشید

نسرین

سلام من دیابت نوع یک دارم و تریگلیسیرید خونم بالاست و اتوواستاتین ۲۰ میخورم واسه کلسترول ایا میتونم بجای قرص فنوفیبرات دوز دارویی اتورواستاتین رو زیاد کنم مثلا ۴۰ بخورم تا هم کلسترول وهم تری گلیسیرید خونم تنظیم شه

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تجویز دارو وجود دارد
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

مریم

من با خوردن فنوفیبرات دندون درد میشم قبل با فلوکستین هم مشکل دندان پیدا کرده بودم .مکانیسمش روی اعصاب هست یا کلسیم بدن؟

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تجویز دارو وجود دارد
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

قاهره رجبی

فن فیبرات روی زردی بزرگسالان تاثیر میکذارد؟

رویا محمدزاده

سلام .چهار روز هست که از قرص فنوفیبرات ۲۰۰ استفاده می کنم سرگیجه و احساس سبکی سر دارم .آیا قرص را ادامه بدم؟

علی

سلام وقت بخیر
با توجه به تاثیر روی جلوگیری از کرونا، مصرف بدون نسخه به مقدار کم این دارو را توصیه میکنید؟

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

سلام دوست عزیز
برای جلوگیری از ابتلا به کرونا می توانید از ماسک و دستکش در مکان های عمومی استفاده کنید و نیازی به مصرف داروی خاصی نیست .

بهنام

سلام
مصرف فنوفیبرات با وارفارین ، باعث افزایش inr میشه یا کاهشش؟
جم فیبروزیل چطور؟مصرف همزمانش با وارفارین inr رو بالاتر میبره یا پایین تر؟

حمید

سلام آقای دکتر یک ماه هست بخاطر تری‌گلیسیرید ۷۰۰ فنوفیبرات ۲۰۰ مصرف میکنم ضربان قلبم از ۶۵ بالا نمی‌رود و خوابم بسیار کم شده میتونه از عوارض دارو باشه و مشکلی دارد یا نه؟

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

سلام دوست عزیز
به شرح حال بیشتری از مشکل شما نیاز داریم .
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

مهرداد

سلام وقت به خیر اقای دکتر من حدود ۱۰ ساله چربی خون دارم تری گلیسرید حدود ۱۸۰ تا بالاست کلسترول حدود ۲۰۰ تا بالاست فقط قرص فنوفیبرات۱۰۰ میخورم ولی بیشتر اوقات درد عضلات دارم آخه دیسک کمر دارم حالا باید قرص ۲۰۰ مصرف کنم یا داروی دیگه استفاده کنم تشکر

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تجویز دارو وجود دارد
می توانید از طریق لینک زیر با پزشک داروساز ارتباط برقرار کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروساز

eli

عرض سلام وقت گرامی بخیر.
عذر میخوام فرق قرض چربی لیپوفیکس Lipofix و قرص چربی فنوفیبرات تریرول ۱۰۰ چیه جناب دکتر؟عوارض کدوم بدتره اقای دکتر؟

ممنون میشم ازتون پاسخ گو باشید.

محمودی

ایا قرص پیوگلیتازون با قرص فنوفیبرات تداخل دارویی دارد (فنوفیبرات برای تری گلیسید ۲۷۵ تجویز شده و پیو گلیتازون برای قند ۱۸۷ تجویز شده البته با سه عدد متفورمین ویه قرص اتوراستاتین۲۰)

مهدی

سلام آقای دکتر قرص فنو فیبرات با قرص سوپرابییون وانواع قرص ویتامین B1 B9B12وویتامین Dواسید فولیک تداخلی پیدا نمی کند

ارش

ببخشید من بخاطر تیریگلسرید بالا قرص فنوفیبرات مصرف میکنم همچنین بخاطر بالا بودن انزیم کبد عدد ۵۰ قرص لیور کر بعد ۳ ماه مصرف ازمایش تیروئیدم tsh عدد ۵.۸ نشون میده و دکتر لووترکسین تجویز کرده میخوام بدونم اینا باهم تداخل نداره یا اینکه فنو فیبرات باعث کم کاری تیروییدم نشده؟چون ازمایش اولم tsh ۳ بود

مژگان بنایی

سلام خسته نباشید فنوفیبرات را یه هفته ای میشه دکتر داخلی به من تجویز کرده از اون موقع که دارم می خورم معده درد شدید مثل زخم معده دچار شدم من بعد از ناهار به دونه می خورم باید قطع کنم ؟؟؟؟یا قرص معده بخورم ؟؟؟

دکمه بازگشت به بالا