دارو

داروی اگزالی پلاتین | اکسالی پلاتین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Oxaliplatin

نام تجاری

Eloxatin

کاربرد

داروی شیمی درمانی سرطان کلون و رکتوم


Advertisement

اشکال دارویی
محلول تزریقی

 اطلاعات دارویی اکسالی پلاتین
اگزالی پلاتین یا اکسالی پلاتین برای درمان سرطان پیشرفته کلون (روده بزرگ) و رکتوم استفاده می‌شود. اگزالی پلاتین یک داروی شیمی درمانی است که به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگر برای کاهش یا توقف رشد سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.
مقدار و روش مصرف داروی اگزالی پلاتین

قبل از شروع درمان با داروی اگزالی پلاتین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار دارو، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو زیر نظر پزشک و به صورت وریدی (طی ۲ ساعت) تزریق می‌شود.
دوز اکسالی پلاتین و دوره درمان با این دارو به وزن بیمار و میزان اثر بخشی آن برای بیمار بستگی دارد.
اگر فراموش کردید که دوز داروی خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی اگزالی پلاتین

به تاریخ انقضای اکسالی پلاتین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز این دارو را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی اگزالی پلاتین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف اگزالی پلاتین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر اکسالی پلاتین بر رانندگی و کار با ماشین آلات
قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی اگزالی پلاتین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با داروی اگزالی پلاتین تداخل کنند عبارتند از: آمینوگلیکوزیدها (مثلا جنتامایسین، آمیکاسین)، آمفوتریسین B، اسید نالیدیکسیک، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل ایبوپروفن)، تاکرولیموس.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی اگزالی پلاتین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی اکسالی پلاتین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر باردار یا شیرده هستید.
در صورتی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارید.
اگر دچار کاهش سلول‌های خون (مانند آنمی، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی) هستید.
در صورتی که مشکلات قلبی (به عنوان مثال بیماری قلبی، نارسایی قلبی، ضربان قلب نامنظم) دارید.
در صورتی که عفونتی در بدنتان دارید.
در صورتی که زخم‌های شدید دهانی (استوماتیت) دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروهای دیگر دارید.

عوارض جانبی داروی اگزالی پلاتین (اکسالی پلاتین)
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

ریزش مو
سردرد
مشکلات خواب
سرگیجه
زخم‌های دهانی
خون دماغ شدن
تغییر چشایی
تهوع و استفراغ
اسهال

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی اگزالی پلاتین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی اگزالی پلاتین (مسمومیت دارویی)

اکسالی پلاتین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند استفراغ شدید، درد قفسه سینه، خس خس سینه، ضربان قلب بسیار آرام، بی حسی یا سوزش دست و پا ، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی اگزالی پلاتین

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا