دارو

داروی نیستاتین موضعی | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Nystatin Topical

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

عفونت قارچی پوست


Advertisement

اشکال دارویی
قرص ، قطره، کرم، پماد

 اطلاعات دارویی نیستاتین موضعی
عفونت‌های ناشی از قارچ یا مخمر می‌تواند مناطق مختلف بدن مانند پوست را تحت تأثیر قرار دهند.کرم یا پماد نیستاتین برای درمان عفونت‌های قارچی پوست استفاده می‌شود. نیستاتین یک داروی ضد قارچی است که باعث توقف رشد قارچ می‌‌شود.
اگر به کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیگر اشکال دارویی نیستاتین مانند قرص نیستاتین و قطره نیستاتین علاقه دارید، می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.
مقدار و روش مصرف نیستاتین موضعی

قبل از شروع درمان با نیستاتین موضعی ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
مقدار مصرف نیستاتین موضعی ، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
قبل از استفاده از پماد ناحیه آسیب دیده را کاملاً بشویید و خشک کنید و سپس کرم یا پماد را روی محل آسیب دیده بمالید.
این دارو را برای چشم، بینی، دهان و مهبل استفاده نکنید.
کرم یا پماد نیستاتین را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص مصرف کنید تا آن را فراموش نکنید
کرم یا پماد نیستاتین را تا زمانی که پزشک برایتان تجویز کرده است، مصرف کنید تا بیماری‌تان به طور کامل ریشه کن شده و دوره درمان تکمیل گردد.
اگر ۲ هفته بعد از مصرف این دارو، بیماری شما بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، به پزشک مراجعه نمایید.

موارد منع مصرف نیستاتین موضعی

به تاریخ انقضای کرم یا پماد نیستاتین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز این دارو را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی این دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
کرم یا پماد نیستاتین را برای چشم، بینی، دهان و مهبل استفاده نکنید.

مصرف نیستاتین موضعی در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تداخلات دارویی نیستاتین موضعی
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف نیستاتین موضعی

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

عوارض جانبی نیستاتین موضعی
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

قرمزی و خارش پوست

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از کرم یا پماد نیستاتین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد نیستاتین موضعی (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تهوع، استفراغ یا ناراحتی معده، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری کرم یا پماد نیستاتین

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا