پوست و مو و زیباییبیماری

کبودی بی دلیل بدن چرا اتفاق می‌افتد و چگونه درمان می‌شود؟

آیا کبودی بی دلیل بدن خطرناک است؟

کبودی بی دلیل بدن

Bruise یا کبودی بی دلیل بدن اگر به صورت پراکنده باشد، اغلب جای نگرانی ندارد و با دریافت مواد مغذی در رژیم غذایی می‌توانید آن را درمان و از کبودی‌های آینده پیشگیری کنید. اما باید با توجه به علائم و آزمایش‌ها علت اصلی آن را شناسایی و برای رفع آن اقدام کنید. امروز قصد داریم در مورد متداول‌ترین دلایل این مشکل و زمان مراجعه به پزشک برای درمان آن صحبت کنیم.

علائم کبودی بدن

علائم کبودی بسته به علت متفاوت است. در اغلب کبودی‌ها تغییر رنگ پوست که بیشتر آبی و سیاه هستند، اولین علامت است. با این حال کبودی‌ها می‌توانند رنگ‌های دیگری مانند موارد زیر داشته باشند.

 • قرمز
 • سبز
 • بنفش
 • قهوه‌ای
 • مایل به زرد که اغلب با روند بهبودی اتفاق می‌افتد.

همچنین در ناحیه‌ی کبودی احساس درد و حساسیت نیز ممکن است، داشته باشید. به طور کلی این علائم با بهبودی کبودی بهتر و کم‌تر می‌شوند.

علائم شدید

علائم دیگری که وضعیت شدیدتر را نشان می‌دهند، عبارتنداز:


Advertisement
 • افزایش کبودی بی دلیل بدن هنگام مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده‌ی خون
 • تورم و درد در ناحیه‌ی کبودی
 • کبودی که پس از زمین خوردن یا ضربه‌ی شدید رخ دهد.
 • کبودی که همراه با شکسته شدن استخوان اتفاق می‌افتد.
 • کبودی که بعد از ۴ هفته بهبود نیافته است.
 • کبودی زیر ناخن که همراه با درد باشد.
 • کوفتگی همراه با خونریزی از لثه، بینی یا دهان
 • کوفتگی همراه با خون در ادرار، مدفوع یا چشم‌ها
 • کبودی بی دلیل با یک الگوی تکراری
 • کبودی روی پا
 • کبودی‌هایی که فاقد درد هستند.

کبودی بی دلیل بدن در هر فرد دلایل متفاوتی دارد.

کبودی بی دلیل بدن

علل ابتلا به کبودی بی دلیل بدن

 ورزش شدید

ورزش شدید چیزی بیش از درد را می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد. اگر اخیراً فعالیت ورزشی شدید داشته‌اید، در اطراف عضلات ممکن است، دچار کبودی شوید. هنگامی که عضله را تحت فشار قرار می‌دهید، بافت عضلانی در اعماق پوست را دچار آسیب‌دیدگی می‌کنید که این باعث پاره شدن رگ‌های خونی در مناطق اطراف می‌شود و با بیش از حد بودن این خونریزی دچار کبودی در این مناطق خواهید شد.

 دارو

برخی از داروها حساسیت شما برای کبودی بی دلیل بدن را بیشتر می‌کنند. داروهای ضدانعقادی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. زمانی که لخته شدن خون طول بکشد، خون بیشتری از رگ‌ها خارج شده و زیر پوست شما جمع می‌شود و با کبودی خود را نشان می‌دهد. اگر دلیل کبودی شما برای داروها باشد موارد زیر را ممکن است، تجربه کنید:

 • نفخ شکم
 • دل درد
 • سوزش سر دل
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • یبوست

اگر طبق دستور پزشک داروهایی مصرف می‌کنید و مطمئن هستید که کبودی بدن شما از عوارض این داروهاست، حتماً و در اولین فرصت به پزشک معالج خود مراجعه کرده و مشکل را با او در میان بگذارید.

 کمبود مواد مغذی

ویتامین‌ها عملکردهای بسیار مهمی در بدن انجام می‌دهند. شاید یکی از مهم‌ترین این عملکردها کمک به تشکیل گلبول قرمز خون باشد. همچنین کلسترول شما را کاهش داده و در حفظ سطح مواد معدنی نیز دخیل هستند. اما کمبود کدام ویتامین باعث کبودی بدن میشود؟ ویتامین C از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می‌کند و به بهبود زخم‌های شما کمک می‌کند. اگر به اندازه‌ی کافی این ویتامین را دریافت نکنید، پوست شما به راحتی کبود شده و دچار کبودی بی دلیل بدن خواهید شد. با کمبود ویتامین C علائم دیگری مانند خستگی، ضعف، تورم یا خونریزی لثه را نیز ممکن است، تجربه کنید.

مطلب مرتبط
آبله مرغان | علائم، علل ابتلا، پیشگیری و درمان

کمبود ویتامین K سرعت لخته شدن خون را کاهش می‌دهد که یکی از دلایل کبودی بدن، دیر لخته شدن خون است. اگرچه کمبود این ویتامین در بزرگ‌سالان سالم به ندرت دیده می‌شود، اما می‌تواند یکی از دلایل کبودی بدن شما باشد. از دیگر علائم کمبود ویتامین K می‌توان به خونریزی در دهان یا لثه، خون در مدفوع، پریودی‌های طولانی مدت و سنگین، اشاره کرد.

آهن یک ماده‌ی معدنی در خون به حساب می‌آید که با کمبود آن به راحتی و حتی بدون دلیل دچار کبودی می‌شوید. بدن شما برای سالم نگه داشتن سلول‌های خونی به آهن نیاز دارد، در صورتی که سلول خونی شما سالم نباشد، بدن قادر به دریافت اکسیژن مورد نیاز نخواهد بود که ممکن است پوست شما در معرض کبودی قرار گیرد. علائم دیگر کمبود آهن که موجب کم خونی و کبودی بدن می‌شود، شامل خستگی، ضعف، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس، زبان متورم یا دردناک، سوزن سوزن شدن پا، سری در دست یا پا و هوس خوردن موادی که غذا نیستند مانند یخ و خاک، می‌باشد.

اگر مشکوک هستید که کبودی بی دلیل بدن شما در اثر کمبود ویتامین یا دیگر مواد مغذی است، حتماً به یک متخصص مراجعه کنید. یک پزشک به شما کمک می‌کند تا با تغییر رژیم غذایی یا تجویز دارو کمبودهای بدن خود را رفع کنید.

دیابت

دیابت یک بیماری متابولیکی است که بر توانایی بدن شما در تولید یا استفاده از انسولین  تأثیر می‌گذارد. گرچه دیابت به خودی خود موجب کبودی نمی‌شود، اما می‌تواند زمان بهبودی شما را آهسته ‌کند. اگر تست دیابت نداده‌اید و مطمئن نیستید که به این بیماری مبتلا هستید به دنبال علائم دیگری مانند تشنگی مکرر، افزایش و تکرر ادرار، افزایش گرسنگی، لاغری بی دلیل، تاری دید و سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست و پاها باشید. اگر این علائم را به همراه کبودی بی دلیل بدن تجربه کردید به پزشک مراجعه کرده تا مراحل تشخیص و درمان را کامل کنید.

یماری فون ویلبراند (Von Willebrand)

این بیماری نوعی اختلال ژنتیکی است که روی توانایی لخته شدن خون بدن تأثیر می‌گذارد. افراد مبتلا، با این بیماری متولد می‌شوند، در واقع یک بیماری مادرزادی است، اما در برخی حتی تا پایان عمر نیز علائمی در فرد بیمار رؤیت نمی‌شود. فرد مبتلا کبودی‌های بزرگ و توده‌ای را ممکن است زیر پوست خود مشاهده کند. دیگر علائم این بیماری خونریزی شدید بعد از جراحات یا دندانپزشکی، خونریزی بینی که بعد از ۱۰ دقیقه متوقف نشود، خون در ادرار و مدفوع و پریودی‌های بلند مدت و سنگین می‌باشد. در صورت مشاهده هرکدام از علائم سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط
آفتاب سوختگی

 ترومبوفیلیا (Thrombophilia)

ترومبوفیلی بیماری است که در آن خون شما تمایل زیادی به لخته شدن دارد که در این صورت پزشک داروهای رقیق کنندگی خون را تجویز کرده که مصرف این داروها کبودی بی دلیل ممکن است، به همراه داشته باشد.

بیماران قلبی

علت کبودی بدن در بیماران قلبی ممکن است به دلیل انسداد در رگ‌های خونی باشد. کبودی بدن در صورت وجود بیماری قلبی به رنگ آبی یا بنفش دیده می‌شود که نشانه‌ای از دریافت کم اکسیژن توسط خون شما است. در این صورت نیاز سریع به پزشک دارید، بنابراین توصیه می‌کنم آن را نادیده نگیرید. همچنین علت کبودی بدن در بیماران قلبی ممکن است به دلیل مصرف داروهایی باشد که برای درمان این بیماری دارند، این افراد به شدت مستعد کبودی بی دلیل بدن هستند.

کبودی بی دلیل بدن

کبودی کشاله ران پا

کبودی‌ ران پا می‌تواند نگران کننده باشد خصوصاً اگر یک کبودی بی دلیل باشد. همان‌طور که اشاره کردیم کبودی در اثر آسیبی که به رگ‌ها وارد شده و خارج شدن خون از آن‌ها ایجاد می‌شود. کبودی کشاله ران پا در کودکان و بزرگ‌سالان می‌تواند به دلایل مختلفی ازجمله آسیب‌دیدگی، سن، بیماری زمینه‌ای یا حتی مصرف برخی داروها رخ دهد. به عنوان مثال در افراد مسن به دلیل نازک شدن پوست کبودی بی دلیل بسیار زیاد اتفاق می‌افتد. با این حال گاهی تشخیص علت کبودی در کودکان می‌تواند دشوار باشد. کبودی بی دلیل پا در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. همچنین یکی دیگر از دلایل آن می‌تواند، ژنتیکی باشد. گاهی ممکن است ضربه یا صدمه‌ای دیده باشید که منجربه کبودی شده اما آن را به خاطر نمی‌آورید. به همین دلیل توصیه می‌کنم در صورت مشاهده هر کبودی که دلیل آن را نمی‌دانید سریعاً به پزشک مراجعه کرده یا از طریق پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین متخصص پوست دریافت کنید.

کبودی بدن در صورتی که روند بهبودی آهسته‌ای داشته باشد، خطرناک است.

تشخیص دلایل کبودی بی دلیل بدن

اولین گام برای تشخیص علت کبودی بی دلیل بدن توسط متخصص، بررسی و معاینه‌ی فیزیکی است، بعد از آن پزشکتان در مورد سوابق خانوادگی و بیماری‌های خانوادگی شما سؤالاتی پرسیده و سپس داروها و مکمل‌های مصرفی شما را بررسی می‌کند. در صورت لزوم آزمایش‌های مختلف خون نیز انجام می‌شود که از نتایج آن برای بررسی عملکرد اندام‌ها،  لخته شدن خون و دیگر بیماری‌ها استفاده می‌کند، حتی ممکن است که پزشک برای تشخیص، نیاز به نمونه‌برداری مغز استخوان از شما را داشته باشد.

کبودی بدن در اثر ضربه

معمولاً کبودی بدن که با رنگ‌ها‌ی سیاه یا آبی در زیر پوست شناخته می‌شوند، در اثر ضربه اتفاق می‌افتند. با وارد شدن ضربه بافت‌های بدن آسیب دیده و رگ‌های خونی پاره می‌شوند و خون در زیر سطح پوست جمع می‌شود. این نوع کبودی در هر سنی ممکن است، رخ دهد و غالباً با درد همراه هستند. در صورتی که این کبودی‌ها معمول هستند و جایی برای نگرانی ندارند، اما در صورتی که روند بهبودی به طرز مشکوکی کند است یا درد غیرقابل تحمل است، حتماً به پزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدام کنید.

برای درمان کبودی‌هایی که در اثر ضربه ایجاد می‌شوند شما می‌توانید برای کاهش تورم از کیسه‌ی یخ استفاده کنید. کیسه‌ی یخ را با یک پارچه بپوشانید تا از قرار دادن یخ به صورت مستقیم روی پوست خودداری کرده باشید و به مدت ۱۵ دقیقه یخ را روی اندام آسیب‌دیده‌ی خود قرار دهید. ناحیه کبود شده را استراحت دهید و در صورت امکان آن را بالاتر از قلب خود قرار دهید. برای کاهش درد از مسکن‌هایی مانند استامینوفن استفاده کنید و از مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. اگر کبودی‌ها روی دست، بازوها یا پاها قرار دارند لباس‌های بلند بپوشید تا از کبودی‌ها محافظت کرده باشید.

مطلب مرتبط
اگزما | علائم،علل ابتلا، راه های پیشگیری و درمان

پیشگیری از کبودی بی دلیل بدن

از آنجایی که کبودی بی دلیل بدن علت‌های گوناگونی دارد، نحوه‌ی درمان و پیشگیری از آن نیز متفاوت است. اما شما با رعایت نکات زیر تا حد امکان می‌توانید از آن‌ها جلوگیری کنید. اما فراموش نکنید که دلیل آن باید توسط متخصص بررسی شده و تحت درمان قرار بگیرید.

 • در منزل چیدمان مبلمان و دیگر وسایل را به گونه‌ای قرار دهید که کمترین برخورد را با آن‌ها داشته باشید.
 • روشنایی منزل را به گونه‌ای در نظر بگیرید که اطراف را به خوبی بتوانید ببینید.
 • پله‌های خانه‌ی خود را روشن نگه دارید.
 • از انجام ورزش‌های سنگین و پرخطر خودداری کنید.

کبودی بی دلیل بدن

راه‌های درمان کبودی بی دلیل بدن

 • اگر دارو یا مکملی که منجربه کبودی بی دلیل بدن شما می‌شود را مصرف می‌کنید، با مشورت پزشک مصرف آن را قطع کرده و داروهای دیگر برای آن جایگزین کنید.
 • اگر کمبود ویتامین دلیل کبودی بدن شماست، این کمبود را با رژیم غذایی یا تزریق جبران کنید.
 • در برخی موارد انتقال خون یا پلاکت ممکن است به شما برای لخته شدن خون کمک کند.
 • بعد از کبودی برای درمان گزینه‌های زیادی پیش رو نخواهید داشت و تنها با یخ و بالاتر نگه داشتن ناحیه‌ی کبود شده از قلب، می‌توانید به روند بهبودی کمک کنید.
 • ناحیه کبود شده را ببندید. این کار موجب فشرده شدن بافت و جلوگیری از پیشرفت کبودی می‌شود. همچنین درد و تورم شما را می‌تواند کم کند.
 • گیاه آرنیکا به کاهش تورم و التهاب شما کمک می‌کند، درنتیجه یک درمان ایده‌آل و عالی برای کبودی بی دلیل بدن شما می‌باشد. از پماد موضعی این گیاه برای درمان کبودی چندین مرتبه در روز استفاده کنید. همچنین از آرنیکا به صورت خوراکی نیز می‌توانید استفاده کنید.
 • از کرم ویتامین K نیز می‌توانید برای کاهش کبودی و سرعت در روند بهبودی بهره‌مند شوید.
 • ویتامین C بدن خود را از طریق مکمل‌ها یا مصرف میوه و سبزیجات تأمین کنید که این ویتامین با خاصیت ضد التهابی که دارد، برای بهبود زخم‌های شما بسیار ضروری است. همچنین از ژل یا کرم حاوی این ویتامین نیز می‌توانید استفاده کنید.

موارد بسیاری منجربه کبودی بی دلیل و کبودی ران پا شما یا کودکتان می‌شود. در صورتی که کبودی‌ها مرتباً رخ می‌دهد، بزرگ هستند یا بعد از یک یا دو هفته بهبود نیافتند، هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده تا نسبت به تشخیص علت و درمان آن اقدام کنید. همچنین می‌توانید از طریق پذیریش ۲۴ مشاوره آنلاین پزشک پوست برای کبودی بی دلیل بدن خود دریافت کرده و با راهکارهای درمان مخصوص خود آشنا شوید.

مشاوره آنلاین متخصص پوست


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا