اثر مشروبات الکلی بر بدن چیست؟ ۶ مورد از عوارض مصرف الکل

الکل با بدن چه می‌کند؟

متاسفانه در میان جوانان و نوجوانان، مصرف مشروبات الکلی به شدت رواج پیدا کرده است و این موضوع یک حقیقت انکارناپذیر به شمار می‌رود. این نوشیدنی‌ها عوارض بسیار بدی را برای جسم و روان مصرف‌کننده به همراه خواهند داشت و به همین خاطر است که روی مصرف نکردن آن تاکید فراوان می‌شود.

مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی مانند مواد مخدر، اعتیاد را به همراه می‌آورد. حتی خیلی از کسانی که حالا از عوارض و اثرات مشروبات الکلی روی بدن مطلع شده‌اند و قصد ترک آن را دارند، نتوانسته‌اند با موفقیت آن را کنار بگذارند و این امری نگران‌کننده است.

در این مطلب قصد داریم راجع به:

 • اعتیاد به الکل
 • عوارض و فواید مصرف آن
 • چگونگی ترک الکل و مواردی از این قبیل صحبت کنیم. پس اگر علاقمند به این موضوع هستید، تا انتها همراه ما باشید.

اثر مشروبات الکلی بر مغز

زمانی که الکل مصرف می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

قبل از این که وارد جزئیات مربوط به اثرات مشروبات الکلی شویم، لازم دانستیم از عملکرد الکل روی بدن صحبت کنیم و بگوییم بعد از مصرف آن، چه اتفاقاتی در بدن می‌افتد.

زمانی که شخص مشروبات الکلی با درصدهای گوناگونی مصرف می‌کند، ۱۰ درصد از آن توسط معده و مابقی در روده بزرگ و روده کوچک جذب خواهد شد.

بعد از مدت زمانی، الکل‌های جذب‌شده توسط این اندام‌ها، به خون راه پیدا می‌کنند و از طریق عروق در تمام بدن پخش می‌شوند. در این حین، فعالیت‌های مربوط به مغز و نخاع با سرعت کمتری انجام می‌گیرد.

با گذشت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت از مصرف، غلظت الکل در خون به حداکثر میزان خود می‌رسد و فرد مصرف‌کننده اصطلاحا مست خواهد شد.

البته ناگفته نماند مسائلی که بیان شد، تنها در شرایط پایدار و ثابت اتفاق می‌افتد. زمان رسیدن به حالت مستی، اوج غلظت الکل در خون و مواردی از این قبیل، به عوامل متعددی وابسته است که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • سن، وزن، سطح سلامت او، میزان تحمل، سوخت و ساز بدن، وضعیت اخلاقی، حالات روحی و تمامی موارد مرتبط به شرایط جسمانی مصرف‌کننده
 • پر یا خالی بودن معده شخص در زمان مصرف الکل
 • مقدار مصرف مشروبات الکلی توسط شخص در یک نوبت

۱. مشکلات کبدی با مصرف الکل

زخم کبد یا سیروز کبدی از جمله مشکلاتی است که به خاطر مصرف بی‌رویه و مداوم مشروبات الکلی اتفاق می‌افتد. در واقع می‌توان به جرات اعلام کرد شایع‌ترین عارضه در میان کسانی که مشروبات الکلی از قبیل شراب، آبجو و انواع دیگر مصرف می‌کنند، بروز مشکلات کبدی است که در بعضی موارد درمان‌پذیر است و در بعضی موارد دیگر باعث بروز اتفاقات جبران‌ناپذیر خواهد شد.

مشکلات کبدی ناشی از مصرف زیاد مشروب، با علائم زیر خود را نشان می‌دهد:

 • دردهای شکمی طولانی مدت
 • زرد شدن بیش از حد سفیدی چشم، رنگ ادرار و پوست
 • تب‌های شدید و مکرر

۲. مشکلات قلبی ناشی از مشروب

مصرف زیاد و مکرر مشروبات الکلی باعث می‌شود تا احتمال بروز بیماری و حملات قلبی در فرد شدت پیدا کند. کسانی که مدام از مقدار زیادی مشروبات الکلی استفاده می‌کنند، خطراتی از قبیل فشار خون، سکته قلبی و غیره بیشتر آن‌ها را تهدید خواهد کرد.

اگر مشکل قلبی دارید و نمی‌توانید مشروبات الکلی را کنار بگذارید، توصیه می‌کنیم با پزشکان آنلاین متخصص پذیرش ۲۴ در تماس باشید که بدون قضاوت هدف خود را حفظ سلامت شما می‌گذارند.

۳. امکان بروز سرطان با نوشیدن مشروبات الکلی

متاسفانه مصرف الکل توسط خانم‌ها و آقایان در بیشتر موارد منجر به بروز سرطان شده است. عموما کسانی که مصرف‌کننده الکل هستند یا به آن اعتیاد دارند، درگیر سرطان‌هایی از قبیل موارد زیر خواهند شد:

۴. بروز مشکلات مغزی با اثرات الکل بر مغز

اثر الکل بر مغز و سیستم عصبی، امری ثابت شده است. تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته که تاثیر منفی مصرف این مواد را نشان می‌دهد. مشروبات الکلی بیشترین اثرات منفی را روی مغز جوانان و نوجوانانی می‎‌گذارند که مغز آن‌ها در حال رشد است. اثر الکل بر مغز مختل ساختن موارد زیر است:

 • قدرت تصمیم‌گیری
 • نحوه قضاوت
 • ضعیف شدن حافظه

۵. عوارض الکل بر پانکراس

یکی دیگر از اثرات مخرب و عوارض مصرف الکل، از کار انداختن عضو حیاتی در بدن به نام پانکراس یا لوزالمعده است. زمانی که شخص به‌صورت مداوم از مشروبات الکلی استفاده می‌کند، باعث ایجاد اختلال در کار این عضو می‌شود و اجازه نمی‌دهد قند خون را تنظیم یا به هضم غذا کمک کند.

شکم دردهای مزمن و طولانی مدت، نشانه‌هایی از بروز مشکلات پانکراتیت ناشی از مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی خواهد بود که در اکثر موارد، درمان قطعی برای آن وجود نخواهد داشت.

۶. تضعیف سیستم ایمنی

نوشیدن مشروبات الکلی اثر سوء فراوانی روی دفاع‌های بدن می‌گذارد و باعث می‌شود تا گلبول‌های سفید دیگر توانایی محافظت از بدن را در برابر بیماری‌های گوناگون نداشته باشند.

در نتیجه، سیستم ایمنی بدن تضعیف می‌شود و فرد مصرف‌کننده بعد از مدتی، به بیماری‌های گوناگونی مبتلا خواهد شد.

تاثیرات الکل

ماندگاری الکل در خون چقدر است؟

یکی از سوالات رایج موجود این است که چقدر طول می‌کشد تا الکل از بدن خارج شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت تنها چیزی حدود ۱۰ درصد از مشروبات الکی مورد استفاده از طریق تعریق، تنفس و ادرار از بدن خارج می‌شود و مابقی به عوامل متعددی وابسته هستند که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • نوع مشروبات الکلی و درصد آن: عموما مشروباتی که درصد بالایی الکل دارند، ماندگاری بیشتری در خون خواهند داشت.
 • جنسیت شخص مصرف‌کننده: طبق آزمایشاتی که انجام شده است، ماندگاری الکل در بدن خانم‌ها به مراتب بیشتر از آقایان است و دلیل آن را می‌توان آب کمتر و چربی بیشتر بدن خانم‌ها تلقی کرد.
 • وزن و توده بدنی: هر چقدر توده بدنی شخص کوچکتر و وزن آن کمتر باشد، ماندگاری الکل در خون آن بیشتر از شخصی خواهد بود که وزن بیشتر و توده بدنی بزرگتری دارد.
 • مصرف بعضی داروها: مصرف داروهایی از قبیل آسپرین، پیرازول، پاراستامول و موارد مشابه، باعث کاهش سرعت متابولیسم الکل در بدن خواهد شد. بنابراین کسی که قبل از نوشیدن مشروبات الکلی داروهایی از این قبیل مصرف کرده باشد، ماندگاری الکل در خون او بیشتر طول خواهد کشید.
 • سن مصرف‌کننده: مصرف الکل در کشورهای خارجی در سنین بالای ۱۸ سال امکان‌پذیر است. آمارها نشان می‌دهد در دهه سوم سنی، میزان ماندگاری الکل در خون به کمترین مقدار خود می‌رسد. بنابراین اگر دو شخص با سنین ۲۵ و ۳۵ به یک اندازه مشروب مصرف کنند، متابولیسم الکل در خون شخص جوان‌تر زودتر اتفاق می‌افتد و در نتیجه ماندگاری کمتری خواهد داشت.

واحد اندازه‌گیری میزان الکل در خون، BAC نام دارد. اگر کسی قصد داشته باشد تا از مدت زمان ماندگاری الکل در خون خود مطلع شود، باید محتوای الکل خون یعنی BAC را بداند. سرعت متابولیسم الکل در خون تقریبا د حد ۰.۰۱۶ BAC در هر ساعت است و به عنوان مثال اگر شخصی محتوای الکل خون او برابر با ۰.۰۶۴ باشد، ۴ ساعت طول می‌کشد تا الکل در خون او متابولیزه و از بدن او خارج شود.

فواید مصرف الکل چیست؟

شاید در وهله اول متعجب شوید، اما باید بدانید این فواید آنقدر زیاد نیست که اثرات مشروبات الکلی روی بخش‌های مختلف بدن نادیده گرفته شود.

به‌طور کلی می‌توان فواید مصرف الکل را به چند مورد زیر محدود کرد:

 • ایجاد احساس شادی و سرخوشی
 • ایجاد اعتماد به نفس (بدون شک کاذب)
 • تاثیر مثبت روی عروق کرونر قلب

البته در رابطه با بخش مثبت اثرات مشروبات الکی روی کرونر قلب، تفاوت نظرهایی وجود دارد. اکثر پزشکان بر این باور هستند که عوارض مفنی اثرات مشروبات الکلی آنقدر بر روی قلب و عروق زیاد است که به تاثیر کوچک مثبت آن نمی‌ارزد.

آن‌چه باید راجع به عوارض و اثرات مشروبات الکلی بدانید و برای ترک الکل اقدام کنید، در زیر آورده شده است. قبل از بررسی آن‌ها باید بگوییم اگر به هر دلیلی دوست ندارید پیش یک دکتر حضوری چنین مسائلی را مطرح کنید، مشاوران همیشه آنلاین پذیرش ۲۴ در خدمت شما هستند و در مورد اثرات مشروبات الکلی شما را راهنمایی خواهند کرد. می‌توانید از دکتر روانشناس آنلاین‌ برای درمان اعتیاد به الکل استفاده کنید.

مشاوره انلاین روانشناسی

بعد از مشروب چی بخوریم؟ روش‌های از بین بردن اثر الکل در بدن

یکی از معضلات و مشکلاتی که مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی با آن مواجه هستند، چگونگی آشنایی با روش از بین بردن اثر الکل در بدن است. بنابراین در زیر به راهکارهایی را که می‌توانید برای از بین بردن اثرات مشروبات الکلی انجام دهید، در زیر آورده‌ایم.

سعی کنید بخوابید

در وهله اول بهتر است بعد از احساس مستی ناشی از مصرف مشروبات الکلی، کاری انجام ندهید و بخوابید. عموما خوابیدن ۴ الی ۵ ساعته باعث می‌شود تا اثر الکل در بدن خنثی شود و دیگر احساس مستی نداشته باشید.

آب زیاد بنوشید

یکی از تاثیراتی که مصرف الکل بر بدن دارد، کاهش آب بدن از طریق تعریق و ادرار زیاد است. بنابراین می‌توانید با مصرف زیاد آب، اثر الکل را که جایگزین آب در بدن شما شده است، خنثی کنید و باعث کاهش خماری بعد از مستی شوید.

آب در واقع کمک می‌کند تا الکل سریع‌تر متابولیزه و هضم شود و اثر آن سریع‌تر از بین برود.

آبمیوه مصرف کنید

آب بعضی از میوه‌ها و سبزیجات، اثرات مشروبات الکلی در بدن را در کمترین زمان ممکن از بین می‌برد. نوشیدن آبمیوه‌هایی از قبیل موارد زیر در هنگام مستی را بسیار توصیه می‌کنیم.

 • آب پرتقال
 • ترکیب آب کلم سبز، کرفس، تره و گلابی
 • آب گوجه فرنگی
 • اسموتی ترکیبی کرفس، خیار، اسفناج، کاهو، کلم بروکلی و جعفری
 • ترکیب آب هویج و چغندر
 • ترکیب آب مرکبات لیمو، گریپ‌فروت و پرتقال همراه عسل

دمنوش زنجبیل بخورید

زنجبیل تازه یا پودر آن زمانی که با مقداری آب دم بکشد و به صورت دمنوش در آید، می‌تواند اثر فوق‌العاده خوبی روی خماری بعد از نوشیدن مشروبات الکلی داشته باشد.

وعده‌های نشاسته‌دار مصرف کنید

تقویت قوای جسمانی بعد از مصرف مشروبات الکلی که باعث تضعیف آن شده است، امری ضروری خواهد بود. تنظیم قند خون بدن به کمک مصرف:

 • نان‌های معمولی
 • سوپ‌های مقوی
 • و خوراکی‌هایی که حاوی نشاسته هستند و به عنوان وعده غذایی سبک شناخته می‌شوند، باعث از بین رفتن اثرات مشروبات الکلی خواهد شد.

تاثیر مشروبات الکلی بر بدن

چه زمانی مسمومیت الکلی اتفاق می‌افتد؟

زمانی که مقدار زیادی مشروبات الکلی در بازه زمانی کمی مصرف شود، فرد دچار مسمومیت الکلی می‌شود و در اینجا به سراغ راهکارهایی برای درمان استفراغ بعد از خوردن مشروب می‌رود.

مسمومیت الکلی عموما با یک سری علائم همراه است که بعضی از آن‌ها عبارتند از:

 • سرد شدن و کاهش دمای بدن
 • سردرد و استفراغ مکرر
 • پریشانی و ایجاد حالت تشنج
 • پریدن رنگ پوست
 • بیهوشی طولانی مدت و نداشتن توانایی حرکتی
 • تنفس کمتر از ۸ بار در دقیقه و بسیار نامنظم

در میان این علائم، استفراغ کردن یکی از رایج‌ترین اثرات مشروبات الکلی به شمار می‌رود و نباید جلوی آن را گرفت. بنابراین اگر بعد از نوشیدن مشروبات الکلی با واکنش بدن به شکل استفراغ روبه‌رو شدید، اجازه دهید این فرآیند به‌صورت طبیعی پیش رود و با جلوگیری از آن، شرایط را برای بروز مشکلات جدی‌تر فراهم نکنید.

البته بعد از استفراغ کردن ناشی از نوشیدن مشروب زیاد، باید به یک سری نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • اصلا دوباره به سراغ مصرف نوشیدنی‌های الکلی نروید و اجازه دهید معده شما کمی استراحت کند.
 • به‌خوبی استراحت کنید و حتی‌الامکان ۴ الی ۵ ساعت بخوابید.
 • مایعات فراوان را آهسته آهسته بنوشید تا بتوانید کم‌آبی بدن را به خاطر استفراغ کردن جبران کنید.
 • اگر در ناحیه شکم احساس درد کردید، از مسکن‌هایی همچون ایبوبروفن استفاده و از خوردن استامینوفن خودداری کنید.

گاهی مسمومیت الکلی با علامتی مانند استفراغ کردن همراه نیست. در این مورد باید چه کرد؟

لازم به ذکر است استفراغ اجباری به منظور کاهش اثرات مشروبات الکلی کاملا خطرناک خواهد بود و می‌تواند منجر به:

 • پارگی مری
 • ورود محتویات معده به ریه
 • خونریزی داخلی
 • ترشح بیش از حد اسید معده و مواردی از این قبیل شود و اتفاقات جبران‌ناپذیری را به وجود آورد.

آنچه باید راجع به حساسیت الکلی بدانید

حساسیت الکلی یکی از مشکلاتی است که گریبان‌گیر درصد زیادی از مصرف‌کنندگان مشروب است. گاهی ممکن است شخص بعد از خوردن مشروب، با خارش پا مواجه شود. در این بخش، علت خارش پا بعد از خوردن مشروب را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

زمانی که بدن افراد قادر به متابولیزه کردن الکل نباشد، حساسیت الکلی به وجود می‌آید. علائم و نشانه‌های مختلفی را می‌توان ناشی از حساسیت الکلی دانست که سریعا بعد از مصرف مشروبات الکلی نمایان می‌شوند. اما گاهی این علائم بدون سابقه قبلی خودشان را نمایان می‌کنند که در این بین، لازم است شخص به پزشک معالج مراجعه کرد.

یکی از این علائم رایج، احساس خارش در پا است. در این حالت، پوست پا برافروخته می‌شود و کهیرهایی روی پوست به چشم خواهد خورد. در صورتی که این ضایعات پوستی چندان اذیت‌کننده نباشند، تنها با منع مصرف مشروبات الکلی درمان‌پذیر خواهند بود. اما گاهی این خارش، ایجاد ضایعات پوستی از قبیل کهیر، قرمزی پوست و التهاب شدت پیدا می‌کند که باید سریعا پیگیری شود.

اثرات منفی مشروبات الکی

زمان مراجعه به پزشک

عوراضی که بیان کردیم درباره انواع مختلف الکل صدق می‌کند از جمله عرق کشمش یا عرق سگی. خماری و حال بد بعد از مستی و نوشیدن مشروبات الکلی یک اتفاق طبیعی است. اما اگر از حد خود بگذرد، نیازمند مراجعه به پزشک خواهد بود.

زمانی که به خاطر مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی به پزشک نیاز پیدا کردید، تنها کافی است از طریق سایت یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴ درخواست خود را ارسال کنید. شما می‌توانید به کمک اپلیکیشن و وب‌سایت این مجموعه خدمات مشاوره ترک اعتیاد به‌ویژه اعتیاد به الکل و مشاوره با بهترین روانشناس آنلاین به‌ صورت آنلاین، تلفنی، صوتی و متنی دریافت کنید و از اثرات مشروبات الکلی آگاه شوید.

مشاوره روانشناسی انلاین

۳.۹/۵ (۹ نظر)

منبع
americanaddictioncenters

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
101 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
الهه
الهه
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر کسانیکه قبلاً الکل مصرف می‌کردند بعد ۴سال اثرات اون رو مغز میمونه باخیر و اینکه کسانیکه عصبی میشن و خودزنی میکنن خون میبینم آروم میشن از چیه

محمدمهدی محمدی
محمدمهدی محمدی
در پاسخ به  الهه
5 ماه قبل

باسلام وقت بخیر پسرم ۱۸سال ۱۰ماه سن دارد مشروب الکلی عرق کشمش میخوره افسردگی میگیره دلش از دنیا سیاه میشه ودنیای وزندگی براش بی ارزش وپوچ وبی معنی میشه چکارکنه هرچی هم نصیحتش میکنیم بی فایده چکارکنیم

جعفر
جعفر
در پاسخ به  محمدمهدی محمدی
4 ماه قبل

سلام آبجی ،اولا که اگه میتونست کلا نخوره خیلی زندگیش شیرین تر بود خواهرم
دوما این دلایل افسردگی مال اون جریان عرق خوری نیست
شما نگرررد و اون رو اذیت نکن و پرس و جو نکن ،اماااا اونی که تو این سن عرق میخوره و حالش خیلز بده خیلی دلایل میتونه،داشته باشه
یکککک ،اختلاف پدر و مادر
دوم … تجاوز تو سن کم
سوم .. عدم احساس امنیت
چهارم محرم ندونستن هیچکس و شکاکی و احساس تنهایی
پنجم بلوغ زودرس و عوارض پس از آن
و و و و و. و هزار تا دلیل دیگه
حالا میخواد بامشروب خودشو تخلیه کنه و شما فکر میکنی مال مشروب هست
فقط زیاد نگران نباش و با نرمی و سازش و هرجور ک میتونی سعی کن در،آرامش نگهش داری
و ی توصیه دیگه اینکه هرگز با مراکز روانپزشکی که با تجویز ده ها قرص روزگار آدم رو سیاه میکنن اشناش نکن ..
فقط و فقط سعی کن به ورزش روی بیاره …ب مسابقه به قهرمانی و پهلوانی آشناش کن ،رگ غیرتش رو تحریک کن،…مردونگیش رو نشونه بگیر.

عالی
عالی
در پاسخ به  محمدمهدی محمدی
3 ماه قبل

منم ۱۴سالمه نصفه بطری ۱/۵رو میخورم نمیدونم چیکار کنم

حسین
حسین
در پاسخ به  عالی
21 روز قبل

بلند شو بلند شو

Ho3ein
Ho3ein
در پاسخ به  عالی
16 روز قبل

اتفاقا اخبارم میگف
اون ک عرق خور قدیمیه همچین ادعایی نمیکنه

جواد
جواد
در پاسخ به  محمدمهدی محمدی
1 ماه قبل

فقط کتاب الکلی های گمنام رو بهش معرفی کن همین.و در آخر من هم دعا کنید

علی
علی
در پاسخ به  محمدمهدی محمدی
16 روز قبل

سلام ۴۰ سالمه افسردگی گرفتم بعد از ترک مواد

Pejman
Pejman
در پاسخ به  الهه
2 ماه قبل

این چرتو پرتا چیه الهه خانم ؟
من ۲۰ سال هسن که مشروب مصرف میکنم تا به حال چنین موضوعاتی که شما گفتید رو تجربه نکردم

Armin
Armin
در پاسخ به  الهه
14 روز قبل

قرص داخل مشروباتت بوده باید همون سال اول ساقیتو عوض میکردی

Ho3in
Ho3in
16 روز قبل

جدا از شوخی هر چیزی زیادش سمه

Ho3in
Ho3in
16 روز قبل

در کل عرق خیلی خوبه ولی نه هر روز بلکه هرشب

حسینی هستم
حسینی هستم
25 روز قبل

سلام خسته نباشیدپسرم مشروب مصرف میکنه چیکار کنم خیی نگرانم

محمد
محمد
30 روز قبل

سلام نمیدونم چرا عرق روی من اثر نداره!

رضا
رضا
1 ماه قبل

سلام من هر وقت مشروب .شراب .میخورم گوشهام و صورتم و گونه م بشدت قرمز میشه و داغ میشن دلیلش چیه دوستان

حسین
حسین
1 ماه قبل

سلام کسی که عرق میخوره حالش بده فقد انگشت خودتو بنداز تو حلقش تا جایی که میتونی تکرار کن تا بالا بیاره الکل رو چایی پر رنگ تیره هم بهش بده بعد هم مقداری زیاد آب سر بریز روش هر چی میگه پتو بنداز روم ننداز بزار مثل سگ سرما بخوره بعد اگه چایی پر رنگ نخورد نگو بهش تو رو خدا بخور با صدای بلند و با خشم بده بخوره چون آدمی که م حالش خرابه جوره دیگه گوش نمیکنه و چایی رو نمیخوره یا نمی زاره انگشت بندازی که با لا بیاره

لیلی هستم
لیلی هستم
1 ماه قبل

کسی که خیلی سیگار میکشه الکل یا عرق مصرف میکنه چجوری باید ترکش داد ؟؟؟؟؟؟

لیلی هستم
لیلی هستم
1 ماه قبل

سلام لیلی هستم
دوست پسرم خیلی داره مشروب الکل میخوره هرکاری میکنم میتونم جلوش بگیرم هرکاری میکنم میگه چشم دیگه تکرار نمیشه ولی میزنه زیرش مامانش هر روز برام زنگ میزنه میگه کمکم کن پسرم به حرف هام گوش نمیکنه مامانش میگه اصلا احترام به من و پدرش نمیزاره نمیدونم چیکار کنم میگفت همش سیگار میکشه مست میکنه نمیدونم چیکار کنم اصلا دوست پسرم به حرف هام گوش نمیکنه نمیدونم چیکار کنم لطفا لطفا بهم کمک کنین هرچه زود تر مرسی

لیلی هستم
لیلی هستم
در پاسخ به  لیلی هستم
1 ماه قبل

ببخشید ولی انگار شما اصلا جواب منو نمیدید؟؟؟ من از شما کمک خواستم چرا کمک نمیکنید ؟؟؟؟؟

جواد
جواد
در پاسخ به  لیلی هستم
1 ماه قبل

فقط کتاب الکلی های گمنام رو بهش بدید بخونه .همین

مهدی
مهدی
در پاسخ به  لیلی هستم
25 روز قبل

ولش کن ،کسی که قادر نیست غرق را ترک کنه بی عرضه است

مهسا
مهسا
در پاسخ به  لیلی هستم
1 ماه قبل

از ما به شما نصیحت نمیخواد ترکش بدی اگه میتونی‌خودت ترکش کن تا دیر نشده

مهسا
مهسا
در پاسخ به  لیلی هستم
1 ماه قبل

خب تا خودش نخواد نمیشه براش کاری کرد چون ایشون الان دیگه معتاد شده و اعتیاد یه جور وابستگی روحی در انسان ایجاد میکنه یه جور عادته ، از سوالتون اینطور بنظر میرسه که شما هم به ایشون وابستگی دارید و ممکنه اسیب ببینید و ضربه بخورید‌ بهتره اگه خودتون رو دوست دارید هر چه زودتر ازش فاصله بگیرید

سما
سما
در پاسخ به  لیلی هستم
24 روز قبل

این دوست پسر رو ساعت هشت شب بذار دم در شهرداری ببره

امیر مهدی
امیر مهدی
در پاسخ به  لیلی هستم
16 روز قبل

لیلی جان اگر دوسش داری ولش کن هیچکی موندنی نیست سعی کن خودتو نجات بدی از این مخمصه منم با دوست دخترم زیاد عرق میخوردم تا روزی با رفیقام امتحانش کردم بردنش باغ مستش کردن و ک ر د ن ش درست خودم اونجا بودم ولی دیگ واسم مهم نبود چون بهش گفته بودم بدون من جایی نرو و با کسی عرق نخورد خلاصه دوست پسرت اگ کنارت بهت احمیت نمیده عرق میخوره بدون ذهنش یا دلش جایی گیر خلاص

علی‌
علی‌
1 ماه قبل

من‌‌‌‌‌۵ساله‌الکل‌۷۰درصد‌میخورم‌الانم‌مستم‌سربازم‌‌بهم‌حال‌نمیده‌مثل‌قدیما‌خسته‌شدم‌یه‌پیشنهادی‌بدین‌خواهش‌میکنم‌‌مرسی‌مصرفم‌تا‌‌نیم‌لیتر‌الکل‌۷۰درصد‌خالص‌رسیده‌‌مست‌نکنم‌خوابم‌نمیبرهههه‌چکار‌کنم؟

برزان
برزان
در پاسخ به  علی‌
1 ماه قبل

تو فقط باید فعلا مصرف کنی به همون اندازه ولی درصدشو پایین بیارد بعد که عادت کردی کم کم میزان مصرف را کم کنید وقتی عادی تر شد برات مدتشو کم کنید حالا اگر تونستی هفته یه بار بخوری دیگه معتاد الکل نیستی

زهرا
زهرا
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید من جراحی کیست تخمدان انجام دادم میخوام بدونم بعداز ۱۰روز مشروب خوردم هیچ مشکلی پیش نمیاد
باتشکر …

علی‌
علی‌
در پاسخ به  زهرا
1 ماه قبل

سلام‌همدرد‌میشه‌اشنا‌بشیم

حمید
حمید
در پاسخ به  زهرا
16 روز قبل

سلام ، از اون اسمت و صاحب اسمت خجالت بکش و مشروب نخور

ممد
ممد
در پاسخ به  حمید
15 روز قبل

مضخرف نگو بابا پاشدی امدی تو پرسش های مصرف الکل چرت و پرت میگی .

محمد
محمد
2 ماه قبل

سلام من بعد از خوردن مشروب درد مفاصل میگیرم البته وقتی بیشتر میخورم بنظرتون خطرناکه؟مخصوصا پا درد

رضا
رضا
در پاسخ به  محمد
1 ماه قبل

سلام من هر وقت مشروب .شراب .میخورم گوشهام و صورتم و گونه م بشدت قرمز میشه و داغ میشن دلیلش چیه دوستان

هیچکس
هیچکس
در پاسخ به  محمد
18 روز قبل

تو زیاده روی میکنی وچون طبع مشروبات سرد هست وسردیش باعث درد مفاصل پا میشه معمولا

هانیه
هانیه
3 ماه قبل

سلام ب علت از دست دادن عزیزی مشروب خوردم و یه روزه ده دقیقه هم نتونستم بخوابم میترسم ادامه داشته باشه چیکار کنم اثرش از بین بره؟

محسن بازاری
محسن بازاری
در پاسخ به  هانیه
1 ماه قبل

عرق میفشری

محسن بازاری
محسن بازاری
در پاسخ به  محسن بازاری
1 ماه قبل

عرق

عرق سگی
عرق سگی
3 ماه قبل

ایقد گرون شده نمی سرفه بخوری

Pejman
Pejman
در پاسخ به  عرق سگی
2 ماه قبل

شما برو شیرتو بخور کوچولوی عمو

Ami
Ami
3 ماه قبل

عرق کلا از درد زیادیه که ادم میخوره پس دوستان سوال نکنن(:

ایمان
ایمان
3 ماه قبل

من وقتی عرق میخورم بی حس میشم حوصله ندارم
میشه عرق الکل قاطی داشته باشه چون عرق اصل اینجوری نمیشی و چجور الکلی که به آن اضافه کردن رو حذف بکنم

محمد
محمد
در پاسخ به  ایمان
3 ماه قبل

الکل اصل بخور چجوری میخوای الکلی که اضافه کردن حذف کنی؟
بچه‌ای چیزی هستی؟

اسماعیل
اسماعیل
3 ماه قبل

سلام. اسماعیل هستم ۴۰ سالمه از ۱۵ سالگی تفننی اما از ۲۵ سالگی هر روز حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ سی سی عرق کشمش میخورم. میخوام کمش کنم تا نخورم. روزی چند سی سی برام زیان نمیزنه تا بزارم کنار با سپاس.

انسان
انسان
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید باتشکر از مطالب سایت
من وقتی جایی عرق انگور یا کشمش میبینم نمیتونم دور بریزم چون صاحبش متوجه میشه در عین حال نمیتونم با مایع دیگه ای هم عوضش کنم چون مزش معلوم میشه،میخاستم بدونم مواد خاصی وجود داره که من بتونم به عرق اضافه کنم تاثیر مستی اونا کم کنه یا از بین ببره در عین حالی که عوارض بدتری برای سلامتی نداشته باشه؟؟
قصد من از این کار فقط و فقط احکام شرعی و نهی از منکر هستش و چون قدرت کافی برای اصلاح هنجار شکن ها ندارم فقط میخام این کار را انجام بدم چون همین از دستم برمیاد . ممنون

جعفر
جعفر
در پاسخ به  انسان
4 ماه قبل

مقدار چند قطره ادرار شغال ..اونم شغالی که به سن بلوغ نرسیده، و تاکید میکنم هنوز وام ازدواج دریافت نکرده…اونم قبل از اذان صبح وقتی که در خواب هست تهیه کن(چناچه شغال،ختنه نشده باشد و جیشش کف نکرده باشد مصلحتش بهتر است)..سه،قطره خودتون میل کنید سپس حدود یک قطره و بیست و پنج صدم در دبه بیست لیتری بریزید و سپس سرود ملی رو زمزمه کنید حلال میشه

sheida
sheida
در پاسخ به  جعفر
2 ماه قبل
ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  جعفر
2 ماه قبل

دهنت سرویس

امیر
امیر
در پاسخ به  جعفر
28 روز قبل

دهنت سرویس مردم از خنده..تو روحت

متین
متین
در پاسخ به  انسان
1 ماه قبل

مرد حسابی طرف خودش داره به اختیار خودش میخوره دیگه چرا میخوای کوفتش کنی بری چیز میز تو بطری طرف بریزی نهی از منکر زوری دیگه چه نوعشه طرف میخواد بخوره به زور میخوای یه چیز دیگه بریزی تو بطریش انقدر سرتو تو بطری دیگران نکن سرت تو بطری خودت باشه داداش

هیچکس
هیچکس
در پاسخ به  متین
18 روز قبل

به قول آقای روحانی مردمو که به زورنمیشه ببری بهشت

سوگند
سوگند
در پاسخ به  انسان
1 ماه قبل

خب من ریدم تو اون نهی از منکرت بیناموثه کسگش میخواستم مودب باشم ولی شما ننه هاتون اجاره ایه مودب نمیفهمید

سارا
سارا
6 ماه قبل

سلام من بعد از خوردن‌ عرق سگی یک هفته هست گیج منگ هستم باید چکار کنم تورو خدا راهنمایی کنید

Danilo
Danilo
در پاسخ به  سارا
6 ماه قبل

دیگه نخور

امین
امین
در پاسخ به  سارا
4 ماه قبل

ممکنه بجای اتانول متانول یا همون الکل صنعتی خوردی ک واقعا خطرناکه

جعفر
جعفر
در پاسخ به  سارا
4 ماه قبل

روزانه حدود ۵۳۰ سی سی عرق اعلا مویز میل کن

جعفر
جعفر
در پاسخ به  سارا
4 ماه قبل

احتمالا کلوناز یا قرص خاب دیگه ای بهت دادن که بر پشتت بیافتند

Pejman
Pejman
در پاسخ به  سارا
2 ماه قبل

ناخالصی داشته احتمالآ قرص

میکده
میکده
در پاسخ به  سارا
2 ماه قبل

یکم شکلات تلخ بخور

نازنین
نازنین
6 ماه قبل

سلام.همسرم مشروب مصرف می‌کنه بعد حالش بد میشه استفراغ می‌کنه خون دماغ میشه میخاستم بدونم خطر داره خون دماغ خیلی نگرانشم با تشکر

اورال
اورال
در پاسخ به  نازنین
6 ماه قبل

فشارش میزنه بالا

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  نازنین
6 ماه قبل

سلام خسته نباشین شوهر من ۴۹ سال دارد و از ۲۰ سالگی مشروب خورده مدام و الان ۲ سال هست در ناحیه شکم درد دارد و استخون پاهایش یخ و درد میکنه آیا علائم سیروس کبدی هست

الیاس
الیاس
در پاسخ به  نازنین
3 ماه قبل

سلام عرق با بدن او نمیسازه بهتر اون نخوره یا دو سه پیک بخوره

بهنوش
بهنوش
7 ماه قبل

سلام وقت بخیر من خانوم هستم و میخواستم بدونم برای آزمایش تیروئید اگر قبلش آبجو خورده باشم باید چه تایمی بگذره بتونم آزمایش بدم چون میگن داخل خون میمونه و جواب آزمایش و نمیدن

پروین
پروین
7 ماه قبل

سلام فردی که دراثر مصرف الکل مست میشود چقدر می تواند کنترل زبانش را داشته باشد به عبارتی ایا اسرار زندگیش را ناخواگاه برملا می کند؟؟؟

اسی
اسی
در پاسخ به  پروین
6 ماه قبل

احتمالش زیاده

اسی
اسی
در پاسخ به  پروین
6 ماه قبل

اگه کاری کردی کسی ندونه مشروب نخور

حمید
حمید
در پاسخ به  پروین
16 روز قبل

بستگی به شخص داره ، شخص تا شخص فرق داره ، همانطوری که یک نفر مست میکنه و بدمستی میکنه ، ولی یک نفر دیگه طبیعی رفتار میکنه ، بعضی ها تا مرز بیهوشی هم میخورند ، اما اسرار خودشان رو فاش نمیکنند ، باید ببینی با کی طرفی ، اصطلاحا میگن مشروب اگه هزار تا بدی داره ، یک خوبی داره که ذات آدم ها رو نشون میده ، کسی که ذاتا انسان باشه تو مستی هم کسی و چیزی رو لو نمیده ، امیدوارم جواب کامل بهتون داده باشم

ستاری
ستاری
8 ماه قبل

سلام ،من فهمیدم پسر۱۷ساله ام مشروبات الکلی مصرف میکنه خیلی ناراحتم ،لطفاراهنماییم کنیدچجوری کمکش کنم تا ترک کنه

Danilo
Danilo
در پاسخ به  ستاری
6 ماه قبل

پول بهش نده من الان خودم ۱۸ سالمه از ۱۲ سالگی مصرف داشتم پسر شما هم جای نگرانی نیس

رضا
رضا
8 ماه قبل

سوالم اینه من تقریبا ۴ سال پیش الکل زیاد مصرف میکردم که اخرین سری در اثر همزمان قرص و مشروب مچ پام سر و بی حص شد و بعد ۴سال بعد فیزیوتراپی یکم بهتر شدم که الان درد میزنه تو کمرم و هنوز نمتونم پامو مثل روز اول تکون بدم ترو خدا رهنماییی کنید چیکار کنم ۲۶ سال بیشتر ندارم واقا دارم عذاب میکشم در ظمن دکتر هم زیاد رفتم که فقط دارو دادن ولی فایده نداشت

محمد
محمد
8 ماه قبل

ببخشین متادون مصرف میکردن

محمد
محمد
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید میگم شوهرم الان درحال ترک هس هیچ علایمی نداره مانند بدن درد اسهال یعنی طبیعی؟

الیاس
الیاس
در پاسخ به  محمد
3 ماه قبل

مگه مواد مخدره چیزی نیست

رضا
رضا
10 ماه قبل

سلام من هنرجو خوانندگی هستم ، برای اولین بار عرق خوردم احساس میکنم بعد از اون الان ۳ روزه یکم جنس صدامو از دست دادم و کوک و یجورایی نرمال مثل قبلا نیستم صدام
ماندگاریش دائمی هست یا رفع میشه ؟؟

اسی
اسی
در پاسخ به  رضا
6 ماه قبل

بدبخت شدی رفت

امیر
امیر
در پاسخ به  رضا
28 روز قبل

ن بابا تو مستی فکر کردی داریوشی..توهم زدی

علی
علی
11 ماه قبل

سلام خسته نباشین من چن ساله مشروب مصرف میکنم وقتی شبا مشروب یه کم زیاد مصرف میکنم صب هااحساس خستگی میکنم سست میشم اصلاصبا تاظهرنمیتونم کارکنم۵ماه میشه که اینجوری توروخدا راهنماییم کنین ممنون میشم

اسی
اسی
در پاسخ به  علی
6 ماه قبل

خب نخور

صادق
صادق
11 ماه قبل

با سلام و خداقوت خدمت شما – میخواستم بدونم از کجا میتونم بفهم که یک نوجوان مشروبات الکلی مصرف میکنه اگر فهیمدیم باید چکار کنیم؟ متشکرم

عرفان
عرفان
در پاسخ به  صادق
5 ماه قبل

هیچ کاری نکن تماشا کن

مشاور
مشاور
در پاسخ به  صادق
4 ماه قبل

بشین کنارش مزه بخور چیز عجیبی نیس ک بااید بدونی چیکار کنی

Raha
Raha
در پاسخ به  مشاور
3 ماه قبل
Raha
Raha
در پاسخ به  Raha
3 ماه قبل
جعفر
جعفر
در پاسخ به  صادق
4 ماه قبل

دهنشو بو کن..اگه هم مثبت بود اگه اسلحه دور و برت هست شکاری مکاری که یه ساچمه حرومش کن..اگه هم نیست به سمت آشپزخانه هجوم ببر…و تیزترین جسم موجود رو انتخاب کن و در بیضه اش فرو کن ک بلکم مقطوع النسل شود ادم شراب خواره ولد الزنا

سحر
سحر
در پاسخ به  جعفر
3 ماه قبل
عبدالله
عبدالله
در پاسخ به  جعفر
1 ماه قبل

چرت نگو لطفا

جعفر
جعفر
در پاسخ به  صادق
4 ماه قبل

ببخشید میخواستم بگم از نسل شرابخوار ولد الزنا بوجود میاد ولی اشتباهاگفتم ولدالزنا و قابلیت ویرایش متن وجود نداشت..عذرمیخوام

الیاس
الیاس
در پاسخ به  صادق
3 ماه قبل

خب هرکی عرق میخوره مست میشه از ۲۰۰ متری معلومه

مری
مری
در پاسخ به  صادق
2 ماه قبل

از یه مشاور راهنمایی بخواه

مهدی
مهدی
در پاسخ به  صادق
2 ماه قبل

براش مزه بخر گناه داره

هستی
هستی
1 سال قبل

سلام
وقتتون بخیر
همسر بنده مشروب مصرف میکنه و مدتی هست کمی رنگ پوست و سفیدی چشمش زرد شده ممکنه دچار هپاتیت شده باشه ؟ آیا واگیر دار هست هپاتیت؟

دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی
دکتر سیدشهاب الدین متولی امینی
پزشک متخصص
در پاسخ به  هستی
11 ماه قبل

باید مورد معاینه و آزمایش قرار بگیرند
هپاتیت الکلی وغیر الکلی متفاوت از هم هستند.

محسن
محسن
در پاسخ به  هستی
6 ماه قبل

احتمالاکبدش خراب شده،واگه دکترهم برن شایدزودمتوجه نشن،چون مصرف الکل طولانی باعث تجمع آب درشکم میشودوجلوی تشخیص رومیگیره

اسی
اسی
در پاسخ به  هستی
6 ماه قبل

ایدز داره خانم اخه چه ربطی داره

الیاس
الیاس
در پاسخ به  هستی
3 ماه قبل

احتمال چربی کبد داره

مهدی
مهدی
1 سال قبل

باسلام خدمت شمااقای دکترمن چندسالی هست مصرف الکل ازنوع عرق دارم وبعدازخوردن وچندساعتی بعداحساس خماری میکنم لطفاراهنمایی کنیدبرای ترک ومصرف عرقم ممنون

دکتر مریم وحید مقدم
در پاسخ به  مهدی
1 سال قبل

سلام
در مورد سوء مصرف الکل اینکه وقتی فردی مقدار مصرف الکل انقدر هست که هر چند ساعت یکبار احساس نیاز به مصرف دوباره داره قطعاً لازمه که به مرور این مقداد حذف بشه جزء اعتیاد به حساب میاد اولین قدم این است که وابستگی بدن به الکل کاهش پیدا بکند و در مرحله بعد درمان های که احساس نیاز به الکل را کاهش می‌دهد و آرامشی که به دنبال مصرف الکل فرد به دنبالش هست را از بین می‌برند در نتیجه تمایل به مصرف دوباره را از بین می‌برند این داروها شروع میشه و خوب خیلی توی مطالعات و مراجعینی که داشتیم موثر بوده. داروی تزریقی اگزوپا است مثلاً یکی از داروهایی است که به هرحال نالتروکسان تزریقی هست که داروی ضد الکل ولی نمیشه به صورت سرپایی این دارو تجویز کرد نیاز هست که فرد بستری باشه برای مدتی و مطمئن باشیم که تو بدنش دیگه ماده نیست و تستی انجام بدیم که این اطمینان حاصل بشه و بعد داروی تزریقی را شروع کنیم براش در کنار مصرف داروی میل را کاهش می‌دهد روان درمانی خیلی خیلی نیاز و موثر که اصلا مکانیسم اعتیاد از کجا آمده و ما ریشه هایی رو که منجر شده به این اعتیاد را پیدا کنیم و در موردش صحبت بشه بررسی بشه و بهش پرداخته بشه که این مسیر درمان در واقع جلوگیری میکنه از عود دوباره بازگشت به این ماده یا هر ماده مخدر دیگه ای بنابراین روان درمانی در کنار دارو درمانی بسیار بسیار لازم و توصیه میشه توی موارد اعتیادی.

ايت
ايت
در پاسخ به  دکتر مریم وحید مقدم
3 ماه قبل

سلام صد درصد باید تست بشه که داخل بدنش مواد مخدر نباشه این قضیه سرم اومد مستقیم رفتم کما

نازنین
نازنین
در پاسخ به  مهدی
6 ماه قبل

باسلام.همسرم مشروب استفاده می‌کنه موقع ک استفاده می‌کنه خون دماغ میشه.میشه بدونم چراخون دماغ میشه علتش چیه خطرداشته نباشه

جواد
جواد
در پاسخ به  مهدی
1 ماه قبل

عزیزم اگه خسته شدی برو جلسات AA

فری
فری
در پاسخ به  جواد
1 ماه قبل

سلام همسرم ۴۰ سالشه میگه از نوجوانی عرق میخورده ولی خودم میدونم حدود ده سال الکل میخوره خیلی زیاد هرروز مدتی هم مدفوعش خونی شده ممکنه خطری باشه

Last edited 1 ماه قبل by فری
دکمه بازگشت به بالا