روانشناسیبیماری

اثرات مشروبات الکلی بر بدن چیست؟

تاثیر الکل بر بدن و اعصاب و روان، علائم و مضرات مصرف مشروبات الکلی

علاقه به مشروبات الکلی

متاسفانه در میان جوانان و نوجوانان، مصرف مشروبات الکلی به شدت رواج پیدا کرده است و این موضوع یک حقیقت انکارناپذیر به شمار می‌رود. این نوشیدنی‌ها عوارض بسیار بدی را برای جسم و روان مصرف‌کننده به همراه خواهند داشت و به همین خاطر است که روی مصرف نکردن آن تاکید فراوان می‌شود.

مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی مانند مواد مخدر، اعتیاد را به همراه می‌آورد. حتی خیلی از کسانی که حالا از عوارض و اثرات مشروبات الکلی روی بدن مطلع شده‌اند و قصد ترک آن را دارند، نتوانسته‌اند با موفقیت آن را کنار بگذارند و این امری نگران‌کننده است.

مشاوره انلاین روانشناسی

در این مطلب قصد داریم راجع به:

 • اعتیاد به الکل
 • عوارض و فواید مصرف آن
 • چگونگی ترک الکل و مواردی از این قبیل صحبت کنیم. پس اگر علاقمند به این موضوع هستید، تا انتها همراه ما باشید.

اثر مشروبات الکلی بر مغز

Advertisement
Advertisement

زمانی که الکل مصرف می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

تاثیر الکل بر غلظت خون

قبل از این که وارد جزئیات مربوط به اثرات مشروبات الکلی شویم، لازم دانستیم از عملکرد الکل روی بدن صحبت کنیم و بگوییم بعد از مصرف آن، چه اتفاقاتی در بدن می‌افتد.

زمانی که شخص مشروبات الکلی با درصدهای گوناگونی مصرف می‌کند، ۱۰ درصد از آن توسط معده و مابقی در روده بزرگ و روده کوچک جذب خواهد شد.

بعد از مدت زمانی، الکل‌های جذب‌شده توسط این اندام‌ها، به خون راه پیدا می‌کنند و از طریق عروق در تمام بدن پخش می‌شوند. در این حین، فعالیت‌های مربوط به مغز و نخاع با سرعت کمتری انجام می‌گیرد.

با گذشت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت از مصرف، غلظت الکل در خون به حداکثر میزان خود می‌رسد و فرد مصرف‌کننده اصطلاحا مست خواهد شد.

البته ناگفته نماند مسائلی که بیان شد، تنها در شرایط پایدار و ثابت اتفاق می‌افتد. زمان رسیدن به حالت مستی، اوج غلظت الکل در خون و مواردی از این قبیل، به عوامل متعددی وابسته است که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • سن، وزن، سطح سلامت او، میزان تحمل، سوخت و ساز بدن، وضعیت اخلاقی، حالات روحی و تمامی موارد مرتبط به شرایط جسمانی مصرف‌کننده
 • پر یا خالی بودن معده شخص در زمان مصرف الکل
 • مقدار مصرف مشروبات الکلی توسط شخص در یک نوبت

عوارض و فواید مصرف الکل

شاید در وهله اول متعجب شوید، اما باید بدانید این فواید آنقدر زیاد نیست که اثرات مشروبات الکلی روی بخش‌های مختلف بدن نادیده گرفته شود.

به‌طور کلی می‌توان فواید مصرف الکل را به چند مورد زیر محدود کرد:

 • ایجاد احساس شادی و سرخوشی
 • ایجاد اعتماد به نفس (بدون شک کاذب)
 • تاثیر مثبت روی عروق کرونر قلب

البته در رابطه با بخش مثبت اثرات مشروبات الکی روی کرونر قلب، تفاوت نظرهایی وجود دارد. اکثر پزشکان بر این باور هستند که عوارض مفنی اثرات مشروبات الکلی آنقدر بر روی قلب و عروق زیاد است که به تاثیر کوچک مثبت آن نمی‌ارزد.

آن‌چه باید راجع به عوارض و اثرات مشروبات الکلی بدانید و برای ترک الکل اقدام کنید، در زیر آورده شده است. قبل از بررسی آن‌ها باید بگوییم اگر به هر دلیلی دوست ندارید پیش یک دکتر حضوری چنین مسائلی را مطرح کنید، مشاوران همیشه آنلاین پذیرش ۲۴ در خدمت شما هستند و در مورد اثرات مشروبات الکلی شما را راهنمایی خواهند کرد. می‌توانید از دکتر روانشناس آنلاین‌ برای درمان اعتیاد به الکل استفاده کنید.

مطلب مرتبط
کلردیازپوکساید، قرص کلردیازپوکساید ۵ چیست؟

بروز مشکلات کبدی

زخم کبد یا سیروز کبدی از جمله مشکلاتی است که به خاطر مصرف بی‌رویه و مداوم مشروبات الکلی اتفاق می‌افتد. در واقع می‌توان به جرات اعلام کرد شایع‌ترین عارضه در میان کسانی که مشروبات الکلی از قبیل شراب، آبجو و انواع دیگر مصرف می‌کنند، بروز مشکلات کبدی است که در بعضی موارد درمان‌پذیر است و در بعضی موارد دیگر باعث بروز اتفاقات جبران‌ناپذیر خواهد شد.

مشکلات کبدی ناشی از مصرف زیاد مشروب، با علائم زیر خود را نشان می‌دهد:

 • دردهای شکمی طولانی مدت
 • زرد شدن بیش از حد سفیدی چشم، رنگ ادرار و پوست
 • تب‌های شدید و مکرر

بروز مشکلات قلبی

مصرف زیاد و مکرر مشروبات الکلی باعث می‌شود تا احتمال بروز بیماری و حملات قلبی در فرد شدت پیدا کند. کسانی که مدام از مقدار زیادی مشروبات الکلی استفاده می‌کنند، خطراتی از قبیل فشار خون، سکته قلبی و غیره بیشتر آن‌ها را تهدید خواهد کرد.

اگر مشکل قلبی دارید و نمی‌توانید مشروبات الکلی را کنار بگذارید، توصیه می‌کنیم با پزشکان آنلاین متخصص پذیرش ۲۴ در تماس باشید که بدون قضاوت هدف خود را حفظ سلامت شما می‌گذارند.

بروز سرطان

متاسفانه مصرف الکل توسط خانم‌ها و آقایان در بیشتر موارد منجر به بروز سرطان شده است. عموما کسانی که مصرف‌کننده الکل هستند یا به آن اعتیاد دارند، درگیر سرطان‌هایی از قبیل موارد زیر خواهند شد:

بروز مشکلات مغزی

تاثیر الکل بر مغز

مشروبات الکلی بیشترین اثرات منفی را روی مغز جوانان و نوجوانانی می‎‌گذارند که مغز آن‌ها در حال رشد است. مختل ساختن :

 • قدرت تصمیم‌گیری
 • نحوه قضاوت
 • ضعیف شدن حافظه
 • و موارد مشابه از جمله اثرات مشروبات الکلی روی مغز مصرف‌کنندگان به شمار خواهد رفت.

بروز مشکلات پانکراتیت

یکی دیگر از اثرات مخرب و عوارض مصرف الکل، از کار انداختن عضو حیاتی در بدن به نام پانکراس یا لوزالمعده است. زمانی که شخص به‌صورت مداوم از مشروبات الکلی استفاده می‌کند، باعث ایجاد اختلال در کار این عضو می‌شود و اجازه نمی‌دهد قند خون را تنظیم یا به هضم غذا کمک کند.

شکم دردهای مزمن و طولانی مدت، نشانه‌هایی از بروز مشکلات پانکراتیت ناشی از مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی خواهد بود که در اکثر موارد، درمان قطعی برای آن وجود نخواهد داشت.

تضعیف سیستم ایمنی

نوشیدن مشروبات الکلی اثر سوء فراوانی روی دفاع‌های بدن می‌گذارد و باعث می‌شود تا گلبول‌های سفید دیگر توانایی محافظت از بدن را در برابر بیماری‌های گوناگون نداشته باشند.

در نتیجه، سیستم ایمنی بدن تضعیف می‌شود و فرد مصرف‌کننده بعد از مدتی، به بیماری‌های گوناگونی مبتلا خواهد شد.

تاثیرات الکل

ماندگاری الکل در خون چقدر است؟

یکی از سوالات رایج موجود این است که چقدر طول می‌کشد تا الکل از بدن خارج شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت تنها چیزی حدود ۱۰ درصد از مشروبات الکی مورد استفاده از طریق تعریق، تنفس و ادرار از بدن خارج می‌شود و مابقی به عوامل متعددی وابسته هستند که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • نوع مشروبات الکلی و درصد آن: عموما مشروباتی که درصد بالایی الکل دارند، ماندگاری بیشتری در خون خواهند داشت.
 • جنسیت شخص مصرف‌کننده: طبق آزمایشاتی که انجام شده است، ماندگاری الکل در بدن خانم‌ها به مراتب بیشتر از آقایان است و دلیل آن را می‌توان آب کمتر و چربی بیشتر بدن خانم‌ها تلقی کرد.
 • وزن و توده بدنی: هر چقدر توده بدنی شخص کوچکتر و وزن آن کمتر باشد، ماندگاری الکل در خون آن بیشتر از شخصی خواهد بود که وزن بیشتر و توده بدنی بزرگتری دارد.
 • مصرف بعضی داروها: مصرف داروهایی از قبیل آسپرین، پیرازول، پاراستامول و موارد مشابه، باعث کاهش سرعت متابولیسم الکل در بدن خواهد شد. بنابراین کسی که قبل از نوشیدن مشروبات الکلی داروهایی از این قبیل مصرف کرده باشد، ماندگاری الکل در خون او بیشتر طول خواهد کشید.
 • سن مصرف‌کننده: مصرف الکل در کشورهای خارجی در سنین بالای ۱۸ سال امکان‌پذیر است. آمارها نشان می‌دهد در دهه سوم سنی، میزان ماندگاری الکل در خون به کمترین مقدار خود می‌رسد. بنابراین اگر دو شخص با سنین ۲۵ و ۳۵ به یک اندازه مشروب مصرف کنند، متابولیسم الکل در خون شخص جوان‌تر زودتر اتفاق می‌افتد و در نتیجه ماندگاری کمتری خواهد داشت.
مطلب مرتبط
کلردیازپوکساید، قرص کلردیازپوکساید ۵ چیست؟

واحد اندازه‌گیری میزان الکل در خون، BAC نام دارد. اگر کسی قصد داشته باشد تا از مدت زمان ماندگاری الکل در خون خود مطلع شود، باید محتوای الکل خون یعنی BAC را بداند. سرعت متابولیسم الکل در خون تقریبا د حد ۰.۰۱۶ BAC در هر ساعت است و به عنوان مثال اگر شخصی محتوای الکل خون او برابر با ۰.۰۶۴ باشد، ۴ ساعت طول می‌کشد تا الکل در خون او متابولیزه و از بدن او خارج شود.

آشنایی با روش‌های از بین بردن اثر الکل در بدن

یکی از معضلات و مشکلاتی که مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی با آن مواجه هستند، چگونگی آشنایی با روش از بین بردن اثر الکل در بدن است. بنابراین در زیر به راهکارهایی را که می‌توانید برای از بین بردن اثرات مشروبات الکلی انجام دهید، در زیر آورده‌ایم.

سعی کنید بخوابید

در وهله اول بهتر است بعد از احساس مستی ناشی از مصرف مشروبات الکلی، کاری انجام ندهید و بخوابید. عموما خوابیدن ۴ الی ۵ ساعته باعث می‌شود تا اثر الکل در بدن خنثی شود و دیگر احساس مستی نداشته باشید.

آب زیاد بنوشید

یکی از تاثیراتی که مصرف الکل بر بدن دارد، کاهش آب بدن از طریق تعریق و ادرار زیاد است. بنابراین می‌توانید با مصرف زیاد آب، اثر الکل را که جایگزین آب در بدن شما شده است، خنثی کنید و باعث کاهش خماری بعد از مستی شوید.

آب در واقع کمک می‌کند تا الکل سریع‌تر متابولیزه و هضم شود و اثر آن سریع‌تر از بین برود.

آبمیوه مصرف کنید

آب بعضی از میوه‌ها و سبزیجات، اثرات مشروبات الکلی در بدن را در کمترین زمان ممکن از بین می‌برد. نوشیدن آبمیوه‌هایی از قبیل موارد زیر در هنگام مستی را بسیار توصیه می‌کنیم.

 • آب پرتقال
 • ترکیب آب کلم سبز، کرفس، تره و گلابی
 • آب گوجه فرنگی
 • اسموتی ترکیبی کرفس، خیار، اسفناج، کاهو، کلم بروکلی و جعفری
 • ترکیب آب هویج و چغندر
 • ترکیب آب مرکبات لیمو، گریپ‌فروت و پرتقال همراه عسل

دمنوش زنجبیل بخورید

زنجبیل تازه یا پودر آن زمانی که با مقداری آب دم بکشد و به صورت دمنوش در آید، می‌تواند اثر فوق‌العاده خوبی روی خماری بعد از نوشیدن مشروبات الکلی داشته باشد.

وعده‌های نشاسته‌دار مصرف کنید

تقویت قوای جسمانی بعد از مصرف مشروبات الکلی که باعث تضعیف آن شده است، امری ضروری خواهد بود. تنظیم قند خون بدن به کمک مصرف:

 • نان‌های معمولی
 • سوپ‌های مقوی
 • و خوراکی‌هایی که حاوی نشاسته هستند و به عنوان وعده غذایی سبک شناخته می‌شوند، باعث از بین رفتن اثرات مشروبات الکلی خواهد شد.
مطلب مرتبط
کلردیازپوکساید، قرص کلردیازپوکساید ۵ چیست؟

تاثیر مشروبات الکلی بر بدن

چه زمانی مسمومیت الکلی اتفاق می‌افتد؟

زمانی که مقدار زیادی مشروبات الکلی در بازه زمانی کمی مصرف شود، فرد دچار مسمومیت الکلی می‌شود و در اینجا به سراغ راهکارهایی برای درمان استفراغ بعد از خوردن مشروب می‌رود.

مسمومیت الکلی عموما با یک سری علائم همراه است که بعضی از آن‌ها عبارتند از:

در میان این علائم، استفراغ کردن یکی از رایج‌ترین اثرات مشروبات الکلی به شمار می‌رود و نباید جلوی آن را گرفت. بنابراین اگر بعد از نوشیدن مشروبات الکلی با واکنش بدن به شکل استفراغ روبه‌رو شدید، اجازه دهید این فرآیند به‌صورت طبیعی پیش رود و با جلوگیری از آن، شرایط را برای بروز مشکلات جدی‌تر فراهم نکنید.

البته بعد از استفراغ کردن ناشی از نوشیدن مشروب زیاد، باید به یک سری نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • اصلا دوباره به سراغ مصرف نوشیدنی‌های الکلی نروید و اجازه دهید معده شما کمی استراحت کند.
 • به‌خوبی استراحت کنید و حتی‌الامکان ۴ الی ۵ ساعت بخوابید.
 • مایعات فراوان را آهسته آهسته بنوشید تا بتوانید کم‌آبی بدن را به خاطر استفراغ کردن جبران کنید.
 • اگر در ناحیه شکم احساس درد کردید، از مسکن‌هایی همچون ایبوبروفن استفاده و از خوردن استامینوفن خودداری کنید.

گاهی مسمومیت الکلی با علامتی مانند استفراغ کردن همراه نیست. در این مورد باید چه کرد؟

لازم به ذکر است استفراغ اجباری به منظور کاهش اثرات مشروبات الکلی کاملا خطرناک خواهد بود و می‌تواند منجر به:

 • پارگی مری
 • ورود محتویات معده به ریه
 • خونریزی داخلی
 • ترشح بیش از حد اسید معده و مواردی از این قبیل شود و اتفاقات جبران‌ناپذیری را به وجود آورد.

آنچه باید راجع به حساسیت الکلی بدانید

حساسیت الکلی یکی از مشکلاتی است که گریبان‌گیر درصد زیادی از مصرف‌کنندگان مشروب است. گاهی ممکن است شخص بعد از خوردن مشروب، با خارش پا مواجه شود. در این بخش، علت خارش پا بعد از خوردن مشروب را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

زمانی که بدن افراد قادر به متابولیزه کردن الکل نباشد، حساسیت الکلی به وجود می‌آید. علائم و نشانه‌های مختلفی را می‌توان ناشی از حساسیت الکلی دانست که سریعا بعد از مصرف مشروبات الکلی نمایان می‌شوند. اما گاهی این علائم بدون سابقه قبلی خودشان را نمایان می‌کنند که در این بین، لازم است شخص به پزشک معالج مراجعه کرد.

یکی از این علائم رایج، احساس خارش در پا است. در این حالت، پوست پا برافروخته می‌شود و کهیرهایی روی پوست به چشم خواهد خورد. در صورتی که این ضایعات پوستی چندان اذیت‌کننده نباشند، تنها با منع مصرف مشروبات الکلی درمان‌پذیر خواهند بود. اما گاهی این خارش، ایجاد ضایعات پوستی از قبیل کهیر، قرمزی پوست و التهاب شدت پیدا می‌کند که باید سریعا پیگیری شود.

اثرات منفی مشروبات الکی

زمان مراجعه به پزشک

خماری و حال بد بعد از مستی و نوشیدن مشروبات الکلی یک اتفاق طبیعی است. اما اگر از حد خود بگذرد، نیازمند مراجعه به پزشک خواهد بود. زمانی که به خاطر مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی به پزشک نیاز پیدا کردید، تنها کافی است از طریق سایت یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴ درخواست خود را ارسال کنید. شما می‌توانید به کمک اپلیکیشن و وب‌سایت این مجموعه خدمات مشاوره ترک اعتیاد به‌ویژه اعتیاد به الکل و مشاوره با بهترین روانشناس آنلاین به‌ صورت آنلاین، تلفنی، صوتی و متنی دریافت کنید و از اثرات مشروبات الکلی آگاه شوید.

مشاوره روانشناسی انلاین

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
drsosha.comarga-mag.comvirtualdr.ir

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
مهدی

باسلام خدمت شمااقای دکترمن چندسالی هست مصرف الکل ازنوع عرق دارم وبعدازخوردن وچندساعتی بعداحساس خماری میکنم لطفاراهنمایی کنیدبرای ترک ومصرف عرقم ممنون

دکتر مریم وحید مقدم

سلام
در مورد سوء مصرف الکل اینکه وقتی فردی مقدار مصرف الکل انقدر هست که هر چند ساعت یکبار احساس نیاز به مصرف دوباره داره قطعاً لازمه که به مرور این مقداد حذف بشه جزء اعتیاد به حساب میاد اولین قدم این است که وابستگی بدن به الکل کاهش پیدا بکند و در مرحله بعد درمان های که احساس نیاز به الکل را کاهش می‌دهد و آرامشی که به دنبال مصرف الکل فرد به دنبالش هست را از بین می‌برند در نتیجه تمایل به مصرف دوباره را از بین می‌برند این داروها شروع میشه و خوب خیلی توی مطالعات و مراجعینی که داشتیم موثر بوده. داروی تزریقی اگزوپا است مثلاً یکی از داروهایی است که به هرحال نالتروکسان تزریقی هست که داروی ضد الکل ولی نمیشه به صورت سرپایی این دارو تجویز کرد نیاز هست که فرد بستری باشه برای مدتی و مطمئن باشیم که تو بدنش دیگه ماده نیست و تستی انجام بدیم که این اطمینان حاصل بشه و بعد داروی تزریقی را شروع کنیم براش در کنار مصرف داروی میل را کاهش می‌دهد روان درمانی خیلی خیلی نیاز و موثر که اصلا مکانیسم اعتیاد از کجا آمده و ما ریشه هایی رو که منجر شده به این اعتیاد را پیدا کنیم و در موردش صحبت بشه بررسی بشه و بهش پرداخته بشه که این مسیر درمان در واقع جلوگیری میکنه از عود دوباره بازگشت به این ماده یا هر ماده مخدر دیگه ای بنابراین روان درمانی در کنار دارو درمانی بسیار بسیار لازم و توصیه میشه توی موارد اعتیادی.

دکمه بازگشت به بالا