علل و انواع ترشحات واژن که باید بشناسید.

بررسی تمامی علل ترشحات واژن به همراه علائم و گزینه‌های درمان

علت انواع ترشحات واژن

بخش مهمی از عملکرد سیستم تولیدمثل زنان در ارتباط با ترشحات واژن است. مایعی که توسط غدد داخلی واژن و دهانه رحم ساخته می‌شود، باکتری‌ها و سلول‌های مرده را به خارج از بدن هدایت می‌کند. این فرآیند باعث تمیز نگه داشتن رحم شده و به جلوگیری از بروز عفونت کمک می‌کند.

بنابراین ترشحات واژن اغلب یک اتفاق طبیعی و معمول در زندگی به شمار می‌روند. با این حال، انواع خاصی از ترشحات می‌توانند حاکی از وجود یک عفونت در بدن باشند. ترشحات غیرطبیعی ممکن است به رنگ زرد یا سبز، با غلظت بالا یا بوی بد دیده شوند. قارچ‌ها و یا عفونت باکتریایی از عمده دلایل ترشحات غیرطبیعی واژن به حساب می‌آیند.

اگر ترشحاتی با ظاهر غیر‌معمول یا با بوی بد را مشاهده کردید، بهتر است به‌منظور تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. در ادامه شما را با انواع ترشحات واژن و علل آنها بیشتر آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

ویزیت آنلاین متخصص زنان

انواع ترشحات واژن

ترشحات واژن انواع مختلفی دارند که بر اساس رنگ و غلظت طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از انواع ترشحات واژن طبیعی هستند ولی برخی دیگر ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به انجام اقدامات درمانی دارد. برخی از انواع ترشحات واژن عبارتند‌از:

Advertisement

ترشحات سفید واژن

کمی ترشحات سفید واژن، به‌خصوص در ابتدا یا انتهای چرخه قاعدگی، یک پدیده کاملاً طبیعی محسوب می‌شوند. با این حال، اگر ترشحات همراه با خارش و دارای قوام یا شکل ظاهری غلیظ و ترشحات پنیری شکل باشد، طبیعی نبوده و نیاز به درمان دارند. این نوع از ترشحات سفید واژن می‌توانند نشانه‌ای از عفونت قارچی باشند.

ترشحات آبکی و صاف

ترشحات شفاف و آبکی کاملاً طبیعی هستند. ممکن است در هر زمان از ماه و حتی بعد از ورزش به‌ویژه فعالیت‌های سنگین رخ دهند.

ترشحات شفاف و کشدار

زمانی که ترشحات شفاف اما به صورت کشیده و مخاطی باشند، نشانگر زمان تخمک‌گذاری هستند؛ بنابراین ترشحات بی‌رنگ واژن طبیعی تلقی می‌شوند.

ترشحات قهوه‌ای یا خونی

ترشحات قهوه‌ای یا خونی معمولاً طبیعی به شمار می‌روند، خصوصاً وقتی در چرخه قاعدگی یا بلافاصله بعد از آن اتفاق بیفتند. ترشحات دیررس یا انتهایی در پایان دوره قاعدگی می‌تواند به‌جای لکه قرمز، به‌صورت قهوه‌ای دیده شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که در دوره‌های پریود خونریزی کمی وجود داشته باشد که به این حالت لکه بینی می‌گویند.

Advertisement

اگر اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید و لکه بینی در زمان عادی قاعدگی شما رخ داده، این علامت می‌تواند نشانه بارداری باشد. البته لکه بینی در مراحل اولیه بارداری می‌تواند نشانه سقط جنین نیز باشد، بنابراین بهتر است در این مورد حتماً با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

بیشتر بدانید  علل و درمان درد نوک سينه چیست؟

ترشحات واژن در بارداری

در برخی موارد نادر، ترشحات قهوه‌ای یا خونی می‌تواند نشانه‌ای از سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد. وجود ترشحات واژن به رنگ قهوه‌ای یا با رگه‌های خونی می‌تواند مشکلات دیگری مانند فیبروم یا دیگر مسائل مرتبط با رشد غیر‌طبیعی سلول‌ها را نشان دهد. به همین دلیل انجام معاینات سالیانه لگن و تست پاپ اسمیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک متخصص زنان زایمان قادر است با استفاده از این روش‌ها، ناهنجاری‌های مربوط به دهانه رحم را مورد ارزیابی قرار دهد.

ترشح زرد یا سبز واژن

ترشحات زرد یا سبز واژن، به‌خصوص هنگامی که غلیظ یا همراه با بوی نامطبوع باشند، طبیعی نیستند. ترشح زرد واژن ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به عفونت تریکومونیازیس باشند. این عفونت معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود.

علت ترشحات واژن

ترشحات طبیعی واژن نشان‌دهنده عملکرد سالم بدن هستند. از طرفی نوعی پاک‌سازی بدن برای محافظت از واژن به حساب می‌آیند. به‌عنوان مثال، ترشح زیاد واژن هنگام نزدیکی و تخمک گذاری، امری طبیعی است. ورزش، استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری و استرس عاطفی نیز ممکن است به ترشح زیاد واژن دامن بزنند. اما ترشحات غیرطبیعی واژن معمولاً در اثر عفونت ایجاد می‌شوند. مواردی از قبیل:

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریال (Bacterial vaginosis) یک عفونت باکتریایی کاملاً شایع است. این عامل باعث افزایش ترشحات زنانه شده که با بوی شدید، متعفن و گاهی بوی ماهی همراه است. اگرچه در برخی موارد نیز ممکن است هیچ گونه علائمی ایجاد نکنند. احتمال ابتلا به این عفونت در زنان با رابطه جنسی دهانی یا چندین شریک جنسی بیشتر است. برخی از علائم شایع واژینوز باکتریایی عبارت‌اند از:

 • ترشحات سفید واژن، خاکستری یا مایل به زرد
 • بوی ماهی که بعد از رابطه جنسی یا بعد از شستن با صابون شدت می‌یابد.
 • خارش یا سوزش
 • قرمزی و کمی ورم در ناحیه واژن یا فرج

بوی بد ترشحات واژن

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس (Trichomoniasis) نوع دیگری از عفونت است. این عفونت توسط عامل تک‌سلولی ایجاد می‌شود. تریکومونیازیس معمولاً در اثر رابطه جنسی محافظت نشده منتقل شده، اما همچنان احتمال ابتلای افراد حتی با حوله یا لباس حمام نیز وجود دارد. در نتیجه ابتلای به عفونت تریکومونیازیس ترشحات زرد یا سبز واژن ایجاد می‌شوند که می‌توانند بوی بدی را با خود در پی داشته باشند. اگرچه برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنند، ولی برخی از علائم شایع تریکومونیازیس عبارت‌اند از:

 • ترشحات آبکی واژن، متمایل به رنگ زرد یا سبز
 • بوی نامطبوع
 • درد و خارش هنگام ادرار کردن
 • ترشحات زیاد واژن بعد از پریود

عفونت مخمری

عفونت مخمر نوعی عفونت قارچی است که علاوه بر سوزش می‌تواند علت خارش واژن با ترشحات سفید و پنیری شکل باشد. وجود مقداری مخمر در واژن طبیعی است، اما در برخی شرایط خاص ممکن است رشد خارج از کنترل و چندین برابر شدن آنها اتفاق بیفتد. برخی از علائم عفونت مخمری عبارت‌اند از:

 • ترشحات سفید و پنیری
 • ورم و درد در اطراف فرج
 • خارش شدید
 • رابطه جنسی دردناک

توجه داشته باشید که وجود موارد زیر ممکن است احتمال ابتلای به عفونت‌های مخمری را دو‌چندان کند:

 • استرس
 • دیابت
 • استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری
 • حاملگی
 • مصرف آنتی بیوتیک‌ها، به‌خصوص استفاده طولانی‌مدت در طی ۱۰ روز
 • مصرف استروئید
 • سوزاک و کلامیدیا
 • استفاده از دوش واژینال، صابون یا لوسیون معطر، وان حمام
 • آتروفی واژن (Vaginal atrophy)، یا نازک شدن و خشک شدن دیواره‌های واژن در دوران یائسگی
 • واژینیت (Vaginitis) یا سوزش داخل و اطراف واژن
بیشتر بدانید  علت و درمان سوزش نوک سینه

سوزاک و کلامیدیا عفونت‌های مقاربتی یا منتقله از راه جنسی (STI) هستند که می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد ترشحات غیرطبیعی باشند. در این شرایط رنگ ترشحات واژن اغلب زرد، متمایل به سبز یا کدر خواهد بود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که اغلب در اثر تماس جنسی منتقل می‌شود. زمانی که باکتری‌های موجود در واژن به سایر اندام‌های تولیدمثلی منتشر شوند، می‌توانند عفونت لگنی ایجاد کنند. در این شرایط ترشحات واژن ممکن است به‌صورت غلیظ بوده و بوی بد داشته باشند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این ویروس قادر است سرطان دهانه رحم را ایجاد کند. اگرچه ممکن است هیچ علائمی در شخص مشاهده نشود، اما این نوع سرطان توانایی ایجاد ترشحات خونی، قهوه‌ای یا آبکی با بوی نامطبوع دارا می‌باشد. انجام روش تشخیصی پاپ اسمیر به‌صورت سالیانه می‌تواند به‌عنوان گزینه‌ای برای بررسی سرطان دهانه رحم مورداستفاده قرار گیرد.

علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد

ترشحات واژن گاهی ناشی از تغییرات سنی هستند. علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 • عفونت ناشی از باکتری‌های موجود در دستگاه گوارشی
 • مواد شیمیایی موجود در حمام‌های حباب‌دار یا صابون‌ها
 • یک شی خارجی (مانند یک تکه دستمال توالت یا گاهی اوقات یک اسباب بازی) در واژن

احتمال رخ دادن عفونت به علت عدم رعایت بهداشت، وجود دارد. به‌عنوان مثال، دختران جوان، به‌ویژه دخترانی که در بازه سنی ۲ تا ۶ سال قرار دارند، ممکن است باکتری‌ها را از دستگاه گوارش خود به ناحیه تناسلی منتقل کنند. این عفونت‌ها به دلیل پاک کردن خود از قسمت پشت به جلو و یا عدم شستشوی دست‌ها ممکن است اتفاق بیافتند.

در صورتی که علت ایجادکننده این ترشحات دخترانه به دلیل وجود شی خارجی در رحم باشد، ممکن است ترشحات همراه با مقدار کمی خون دیده شوند.

ترشحات واژن بعد از یائسگی

بعد از یائسگی، بسیاری از زنان ترشحات غیرطبیعی دارند. دلیل بروز این شرایط به‌خاطر کاهش سطح استروژن است که باعث نازک شدن و خشکی واژن می‌شود. نازکی و خشکی متوسط تا شدید، واژینیت آتروفیک  (atrophic vaginitis)نامیده می‌شود. واژن نازک و خشک بیشتر مستعد تحریک و ملتهب شدن بوده و می‌تواند منجر به ترشحات واژن شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترشحات غیرمعمول واژن در کنار برخی از علائم خاص تجربه می‌کنید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. علائمی که باید مراقب آنها باشید عبارت‌اند از:

 • تب
 • درد شکم
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • خستگی
 • افزایش ادرار

اگر در مورد طبیعی بودن ترشحات واژن هم نگران هستید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق دکتر آنلاین زنان و زایمان پذیرش ۲۴ به نگرانی خود خاتمه دهید.

تشخیص ترشحات واژن

زمانی که برای تشخیص علت ترشحات غیرطبیعی واژن به پزشک زنان مراجعه می‌کنید، تحت انجام یک معاینه بالینی از جمله معاینه لگن توسط پزشک قرار خواهید گرفت. علاوه بر این پزشک سؤالاتی درباره علائم، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی از شما خواهد پرسید. برخی از سؤالاتی که ممکن است از شما در طی فرآیند معاینه پرسیده شود عبارت‌اند از:

 • ترشحات غیرطبیعی از چه زمانی آغاز شدند؟
 • ترشحات واژن چه رنگی دارند؟
 • آیا ترشحات واژن همراه با بو هستند؟
 • آیا در داخل یا اطراف واژن خارش، درد و سوزش احساس می‌کنید؟
 • آیا بیش از یک شریک جنسی دارید؟
 • آیا از دوش واژینال استفاده می‌کنید؟
بیشتر بدانید  علت بوی بد واژن چیست و چطور می‌توان آن را درمان کرد؟

در بسیاری از موارد، با یک معاینه بالینی یا لگنی می‌توان عفونت را تشخیص داد. اگر پزشک بلافاصله قادر به تشخیص مشکل نباشد، ممکن است آزمایشاتی را به‌منظور تشخیص دقیق‌تر درخواست نماید.

این احتمال وجود دارد که پزشک بخواهد از دهانه رحم نمونه‌برداری کند تا وجود HPV یا سرطان دهانه رحم را مورد بررسی قرار دهد. همچنین ممکن است برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص عوامل عفونی احتمالی، ترشحات واژن در زیر میکروسکوپ مشاهده شوند. با تشخیص دقیق علت ترشحات واژن، اقدامات و گزینه‌های درمانی توسط پزشک ارائه خواهد شد.

درمان ترشحات غیرطبیعی واژن

نحوه درمان ترشحات واژن بستگی به علت ایجادکننده آن دارد. به‌عنوان مثال، عفونت‌های مخمری معمولاً با داروهای ضدقارچی که به‌صورت کرم یا ژل وارد واژن می‌شوند، به‌راحتی قابل‌درمان هستند. قرص یا پمادهای آنتی بیوتیکی قادر به درمان واژینوز باکتریایی هستند. معمولاً برای درمان تریکومونیازیس از داروی مترونیدازول (Flagyl) یا تینیدازول (Tindamax) استفاده می‌شود.

آیا بایستی شریک جنسی هم درمان شود؟

بایستی گفت، گاهی اوقات احتمال انجام چنین درمان‌هایی وجود خواهد داشت. اگر از لحاظ داشتن رابطه جنسی فعال هستید، بهتر است این موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در برخی موارد ممکن است تا درمان کامل، از داشتن رابطه جنسی و یا استفاده از کاندوم منع شوید.

پیشگیری از تبخال تناسلی

در ادامه بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن چند نکته ساده و کلیدی را رعایت کنید. این کار تا حدودی مانع از بروز ترشحات غیرطبیعی واژن خواهد شد:

 1. با استفاده از صابون ملایم و آب گرم و با شستن ملایم، خارج واژن را تمیز نگه دارید. نیازی به وارد کردن مستقیم صابون در واژن نیست.
 2. هرگز از صابون‌های معطر، محصولات زنانه یا دوش واژینال استفاده نکنید. همچنین از اسپری زنانه و حمام حباب دار خودداری کنید.
 3. پس از رفتن به دستشویی، همیشه از جلو به عقب خود را تمیز کنید. این کار مانع از ورود باکتری به واژن و ایجاد عفونت‌های بعدی می‌شود.
 4. لباس زیر صد در صد نخی بپوشید و از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ خودداری کنید.
 5. از استفاده طولانی‌مدت شلوارهای تنگ، جوراب شلواری، لباس شنا و شورت دوچرخه‌سواری اجتناب کنید.
 6. اگر تصور می‌کنید مواد شوینده یا نرم‌کننده پارچه باعث تحریک ناحیه تناسلی شما می‌شوند، آنها را تغییر دهید.
 7. از وان آبگرم خودداری کنید.
 8. به‌صورت روزانه ناحیه تناسلی خود را شسته و آن را خشک کنید.
 9. لاتکس کاندوم و ژل‌های اسپرم کش که به‌منظور پیشگیری از بارداری استفاده می‌شوند، می‌توانند برای برخی از زنان تحریک‌کننده باشند. اگر فکر می‌کنید استفاده از این مواد برایتان مشکل‌ساز شده است، در مورد انتخاب بهترین روش‌های جایگزین پیشگیری از بارداری با پزشک زنان مشورت کنید.

مشاوره انلاین دکتر زنان

۱/۵ (۱ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.msdmanuals.comfamilydoctor.orgwww.webmd.comwww.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
151 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
جمیله عرب جعفری
جمیله عرب جعفری
5 روز قبل

سلام من همین الان ٧٧ هزار پرداخت کردم .اما نوبت ویزیت دریافت نکردم دکتر لاله رزمی

سارا
سارا
9 روز قبل

سلام وقتتون بخیر.من مجردم یک ماهه متوجه دون دونای سفید اطراف کولیتوریس واژن شدم!و شورتم بعد یکی دوروز سیاه میشه!ترشحاتم سیاه نیستن اماشورتم سیاه میشه!نگران شدم بنظرتون دلیلش چیه ممنون میشم جواب بدیددکتر

کیمیا
کیمیا
17 روز قبل

سلام من ۱۸ سالمه یک ساله و دوماهه ک عروسی کردم عفونتم آبکی وپایین شکمم خیلی درد می‌کنه
اصلا جلو گیری نکردم و خیلی دوست دارم باردار شم چیکار کنم؟؟ لطفاً

النا رئوفی
النا رئوفی
18 روز قبل

سلام خسته نباشید من ۱۱ سالمه از وقتی که پریود شدم همش و هرروز با ترشحات سفید رنگی مواجه میشم الان من باید ۱۲ روز پیش پریود میشدم اما هنوز هنوزه پریود نشدم این دفعه ۲ که این اتفاق افتاده
بیشتر اوقات زیر شکمم همراه کمرم خیلی درد میگیره
دلیلش چیه؟

Last edited 18 روز قبل by النا رئوفی
النا رئوفی
النا رئوفی
18 روز قبل

سلام
خسته نباشید
من ۱۱ سالمه
از وقتی که پریود شدم همش و هر روز با ترشحات سفید رنگی مواجعه میشم حتی بیشتر اوقات زیر شکمم همراه کمرم درد میگیره
دلیلش چیه؟
ممنون میشم دلیلش رو بگید.

فاطمه
فاطمه
21 روز قبل

سلام من ۱۷ سالمه به زودی میرم تو۱۸ سال پرید شدنم خیلی نامنزم هم موقع که میخوام پرید بشم هم موقعه ای که شدم مثلا ۴ روزکه پشت سرهم پریدشدم روز پنجم قط میشه به مدت دوروز ولی بعددوروزدوباره میشم یکیم بعضی وقتا دوماه یک بارمیشم بعضی وقتا زود زود میشم
حدود ۵ساله که به شدت ترشح مایع کشدارسفیدرنگ میبینم تولباس زیرم اونم خیلی زیادهمراه خارش وبووبعضی وقتا سوزش
دکتر لطفا موقعه جواب اخرش بگین ناظری تابدونم جواب منودادین

فرنگیس نارویی
فرنگیس نارویی
24 روز قبل

سلام خسته نباشین ماه گذشته دودفعه پریود شدم ولی الان ترشحات سفید کشدار دارم یه کم زیر شکمم ددرد میکنه باید چیکار کنم ممنون میشم جوابم بدین

هانیه
هانیه
27 روز قبل

سلام من ۱۲سالمه واز واژنم ترشحات پنیری مانند میاد و من خیلی نگرانم میشه لطفا کمکم کنین راستی پریود هم شدم

Rasouli
Rasouli
28 روز قبل

سلام وقتتون بخیر
یازده روز از قاعده گیم میگذره الان دقیقا تو همین مدت نه رابطه جنسی داشتم و ن کدام نزدیکی ولی زیاد سوزش و خارش واژن دارم و آب هم زرد و رنگ هم ترشح میشه ازم
لطف نموده برام بگین علتش چیست و چی باید کنم ؟

رها داکری
رها داکری
1 ماه قبل

سلام من دختری چهارده ساله هستم دکتر جان از من تدشحات زیادی بیرون میریزه چکار کنم

پریسا عظیمی
پریسا عظیمی
1 ماه قبل

سلام ۲۵سالمه دختر هستم درد شدید سمت چپ شکمم دارم ترشحات آبکی دارم وقتی خودمو میشورم بازم هست و اصلا تمیز نمیشه بدنم و اینکه لکه بینی دارم ۱۵روز میشه از پریودی گذشته ولی لکه بینی دارم که رنگ قهوه ای هست کمر درد شدید الان سه روز دارم ممنون میشم جواب بدین بلید چیکار کنم

زهره
زهره
1 ماه قبل

باسلام خانم هستم ۴۴ساله که تخمدان چپم رابه علت چسبندگی درآورده انددرحاله حاضرسمت چپم فیبرم دارم سمت راستم کیست ودکترتشخیص دادکیستم گوشتی است والعان حدودایک هفته است خون آبه ازمن خارج میشودمثل کسی که کیسه آبش ترکیده آب ازمن بیرون میادهمراهه یکم خون ممنون میشم توضیح بدید

فریبا
فریبا
2 ماه قبل

سلام من خانم پنجاه وهفت ساله هستمکه رحمم رو در چهل وپنج سالگی دراوردم الام هفت ساله که نزدیکی نداشتم اما هر موقع ساعات زیادی سر پا باشم وخستگی مفرط داشته باشم لکه میبینم این اتفاق شاید سالی دو سه بار پیش بیاد فقط وقتی خیای ایستاده باشم لطفا منو راهنمایی کنید سپاسگزارم

الناز
الناز
2 ماه قبل

سلام من ۳۵سالم اندام تناسلیم همیشه بدبو هست یه چند روزه ترشحات من به شکل. خمیری شکل شده مشکل چیه

مریم محمدی
مریم محمدی
2 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
من زنی ۴۶ساله هستم ترشحات واژن زیادی دارم که شفاف و کشدار هست یعنی از یک پریود تا پریود دیگر ادامه دارد. در دهانه رحم هم سه چهار تا بر جستگی هست پدر ضمن اگه کمی روی باسن بشینم احساس خواب رفتگی واژن دارم. لطفاً راهنماییم کنید خیلی نگرانم.

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام من ازدواج کردم قبل قاعدگی رابطه محافظت شده داشتم همیشه روز ۶ قاعدگی ازم ترشحات سفید می اومد ولی این دفعه دوسه روز پاک شدم ترشح ندیدم تست بارداری هم گرفتم منفی بود میشه بگید مشکلم چیه؟

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام من رابطه محافظت شده داشتم دوسه روزی میشه که پریودیم خوب شده همیشه روز ۶ قاعدگی ام ازم ترشحات سفید می اومد ولی الان دوسه روز که خوب شدم اصلان ترشح نداشتم تست بارداری هم گرفتم اما منفی اومد میشه بگید مشکلم چیه؟

naz
naz
3 ماه قبل

سلام من ۲۰ سالمه و هیچ رابطه ای نداشتم. من هر روز
به شکل کمی زیاد ترشح دارم به شکل سفید و بو دار. گاهی وقتا سوزش هم دارم اما بعضی وقتا خیر.
میشه بگید مشگل چیه خیلی استرس دارم.

ماریا
ماریا
3 ماه قبل

سلام خدا قوت خانمی هست سن ۵۰ بالا یایسه شدم چند روز اولین روز ترشح زرد ابکی ومثل انیکه چرب به نظر میرسه دهشتم دو روز بعدش ترشح اب رنک شل بودنش مثل اب دارم با بو

فاطمه
فاطمه
3 ماه قبل

سلام من تست پاپ اسمیر دادم اوکی بود دکتر گفتن عفونت نداری ولی هروز ترشحات ب نسبت زیادی دارم یکم زرد و بودار هست یعنی عفونت دارم ؟!!!!! پس چرا تست نشون نداد !!!؟ و سوزش هم دارم گفتن حساسیته و پماد برام نوشتن.. باید چیکار کنم؟

مبینا
مبینا
4 ماه قبل

سلام ۱۸ سالمه رابطه داشتم ولی کامل داخلش نرفته ی چند روزی هس ک وقتی میخوام راه برم ترشح زیادی ازم خارج میشه که بی رنگ و بی بو هست و خارش خیلی کمی دارم علتش چی میتونه باشه؟

مبینا
مبینا
4 ماه قبل

سلام ۱۸ سالمه رابطه داشتم ولی کامل داخلش نرفته.یه چند روزی هست که وقتی میخوام بلند شم راه برم ترشحات زیادی ازم خارج میشه که بی رنگ و بی بو هست و خارش خیلی کمی هم دارم.از چی میتونه باشه؟

رسولی
رسولی
4 ماه قبل

من ترشحات را از روی شلوارم پاک میکنم احتمال پارگی پرده رحم وجود داره ؟؟؟

رسولی
رسولی
4 ماه قبل

سلام من یه هفته‌اس ترشحات بدنم زیاد شده اولش بیرنگ هست ولی وقتی روی لباس زیرم می‌مونه به شکل زرد کم رنگ در میاد و بوی بدی هم داره مجردم میشه بگید نشانه چیه

صائمی
صائمی
4 ماه قبل

سلام ازدیروز ظهر من ترشحات خیلی خیلی زیاد أبکی دارم رنگی نداره ولی اونقدر یهو زیاد میاد احساس میکنم مثل زمان پریودی هستم‌‌پدگذاشتم ولی کل لباس زیر رو خیس کرده شب تا صبح .من سه ساله از پریودی افتادم و۴۵سالمه متاهلم دو زایمان داشتم درحال حاضر دردشکمی ندارم و واژن نسبتا خشکی دارم .این ترشحات بدجور آزارم میده به پزشک مراجعه کنم

‌..
‌..
4 ماه قبل

سلام من از ۱۲سالمه این مایع سفید کشدار مشکلش رو دارم سفیده ولی وقتی روی شرت میمونه زرد میشه میشه لطفا بگید از چیه به مامانمم نمیتونم بگم پزشکم نمیتونم برم

سرن
سرن
4 ماه قبل

سلام من ۱۳ سالمه و پریودم شروع انگار که یک ماه میشم یک ماه نمیشم و میشه گفت بیشتر موقع ها در طول روز مایع بی رنگ کشدار خارج میشه تقریبا دوسال هست که اینجوری هستم میشه کمکم کنید و جوا بدید .

مریم
مریم
4 ماه قبل

سلام من ترشح سبز رنگ داشتم که همراه خارش و قرمزی بود الان ترشح صورتی شده و خارش و قرمزی کم شده قرص مترونیدازول مصرف کنم؟

Mmmm
Mmmm
4 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالمه بعضی وقتابعد از پریودیم یه جوش های زیر پوستی در ناحیه واژنم میزنم و خیلی درد ناک است میشه بگید از چیه؟؟

دریا
دریا
4 ماه قبل

سلام.وقتتون بخیر‌.من ۴ ساله ازدواج کردم..چند سالی هست موهای هورمونی زیره چونه م درآوردم..عادت ماهیانمم خیلی عقب میندازم مثلا الان دو ماهه نشدم..تست بارداری هم دادم منفی شد.بعضی وقتا هم ترشح سفید رنگ دارم..بنظرتون مشکلم چیه؟احتمال داره کیست تخمدان داشته باشم؟؟باید چکار کنم؟ممنون میشم اگر پاسخ بدید

ستاره
ستاره
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید بنده ۲۵ سالم و سقط انجام دادم با قرص موفقیت آمیز بود و حدود ۲ هفته با همسرم رابطه نداشتم و سوناگرافی هم انجام ندادم که بدونم داخل رحم کاملا دفع شده یا نه وای خودم حساس میکنم چیزی نیس و نزدیک ۱ ماه ۱۰ روز که دل زیر دلم درد میکنه و مثل ی نبض میزنه و واژنم سوزش و وقتی افراد دارم سوزس کمی داشتم تا ساعتی دورت میشد و بد بو بود و موقع دخول زیاد درد نکنه اما سوزش و گاهی اگه مر تکرار باشه درد هم امراه داره و ترشحات خونی پوست پوسته و رگه های خونی دارم البته کرم واژینال استفاده میکنم ۲ درصد و آنتی بیوتیک ۲ روزه استفاده میکنم آیا خطرناک و باید چیکار کنم

ساحل
ساحل
4 ماه قبل

سلام من یک ماه میشه که جلوگیری ندارم ولی پریود شدم و امروز روز دوم پریودیمه که ترشحاتی مثل سفیده تخم مرغ داشتم نشانه چیه؟؟

هستی
هستی
4 ماه قبل

سللم ۲۶سالمه و حدود ۲ساله زایمان طبیعی داشتم.چند ماهه که ترشحات پنیری زرد و گاهی سبز دارم ولی بدون بو و خارش.چندین بار قبل از بارداری دارو برای عفونت دریافت کردم ولی بازم عفونت گرفتم.گاهی زیر دلم و نزدیک پریودیم تیرمیکشه شکم و تخمدانام.ممنون میشم راهنمایی کنین.

سارا
سارا
4 ماه قبل

سلام من یه مدت خارش دارم و موقع رابطه احساس میکنم بدنم زخم میشه والان دو، سه روزه ترشحات پنیری دارم چه دارویی باید مصرف کنم برای بهتر شدنم

افسون
افسون
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر دخترم۱۶ساله هست روی شورتش لکه سیاه اندازه گردو دیده می‌شود طوری که پس از شستشو از بین نمی ره علتش چیه؟

افسانه صحرایی
افسانه صحرایی
4 ماه قبل

سلام دخترم ۱۶ ساله هست روی شورتش لکه های تیره اندازه گردو دیده میشه طوری که بعد از شستن نمیره علتش چیه؟

ماریا
ماریا
5 ماه قبل

سلام من ترشحات سفید مثل سوسپانسیون سفید که واسه کودک اماده میکنیم دارم حتی وقتی که عفونت نداشتم…بعد رابطه جنسی شکم درد داشتم سونو نرمال بود… بهم گفت دکتر یه کم عفونت داری و دردت هم بخاطر اینه که میل جنسی تو از دست دادی…بعد تموم شدن عفونت هم وقتی ترسحات شفاف داشتم اون ترشحات سفید هم جدا گانه میومدن… الانم درد به نزدیک نافم میزنه

معصومه
معصومه
5 ماه قبل

سلام
ترشحم بی رنگه که ی رگه خونی توش وجود داشت مجردم هستم نیاز هس حضوری برم پیش دکتر؟

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  معصومه
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر چند سالتونه؟ روز چندم سیکلتون این اتفاق افتاد؟
داروی هورمونی خاصی مصرف نکردید؟ اگه میانه سیکلتون بوده احتمال داره به دلیل تخمک‌گذاری باشه ولی در کل خیلی مختصر شرح حال دادید

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  معصومه
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر چند سالتونه؟ روز چندم سیکلتون این اتفاق افتاد؟ داروی هورمونی خاصی مصرف نکردید؟ اگه میانه سیکلتون بوده احتمال داره به دلیل تخمک‌گذاری باشه ولی در کل خیلی مختصر شرح حال دادید

فاطمه
فاطمه
5 ماه قبل

سلام
من ۱۷ سالمه دخترم ترشح زیاد دارم زرد رنگ یا سفید هست شکمم درد میاد گاهی وقتا کمرمم همین طور

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  فاطمه
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر ترشحات سفید یا بی رنگ مشکلی نداره، ترشحات زرد،سبز یا پنیرکی ،بو دار،همراه با سوزش و خارش نشونه عفونت هست و بر اساس نوع عفونت باید دارو دریافت کنید.

سلام
سلام
در پاسخ به  دکتر راحله میرمجربیان
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید من ۱۳ سالمه رابطه ای هم تابحال نداشتم ولی یک مایع زرد رنگ بدون بو خارش هم ندارع میشه بگید به چه دلیلی هست؟

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  فاطمه
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر ترشحات سفید یا بی رنگ مشکلی نداره، ترشحات زرد،سبز یا پنیرکی ،بو دار،همراه با سوزش و خارش نشونه عفونت هست و بر اساس نوع عفونت باید دارد دریافت کنید

رعنا
رعنا
5 ماه قبل

سلام من رعنا هستم من ترحش حات واژن دارم و سفید رنگ هم هست و بسیار هم کم و همین تور همراهش خارش هم دارم آیا چیز بدی هست ؟

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  رعنا
5 ماه قبل

سلام. ترشحات بی رنگ یا سفید به تنهایی نشانه عفونت نیست مگه اینکه پنیرکی،زرد یا سبز،علائمی مثل سوزش خارش و بوی بد داشته باشه،خارش میتونه نشونه عفونت قارچی باشه باید شرح بیشتری گرفته بشه و دارو استفاده کنید

یاس
یاس
5 ماه قبل

سلام،وقت بخیر
رابطه بدون دخول داشتم و همیشه ترشح سفیدرنگ و سبز و زرد هم دارم که بو هم میده و حدود چند روز هست که در ناحیه زیر شکم و داخل واژن درد دارم و لباس زیرم آبی رنگ میشه نگران هستم میشه بگین مشکل چی هست و چیکار باید بکنم؟

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  یاس
5 ماه قبل

عفونت دارین، دختر هستین یا رابطه کامل داشتین؟

یاس
یاس
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
5 ماه قبل

دختر هستم.باید چیکار کنم؟

مهدیه
مهدیه
5 ماه قبل

سلام من ۲۱ سالمه ۱۴ روز مونده به پریود بعدیم ترشحات زیاد ابکی یا قهوه ای با رگه های خونی بدون بو و بدون درد دارم سعی میکنم زیاد استرس نداشته باشم تغذیه ام درست نیست و موقع پیاده روی تند تند راه میرم فکر کنم به این دلایل اینجوری میشم به نظرتان سرطانه ؟؟؟کاش عفونت باشه حداقل میشه با دارو درمانش کرد ولی سرطان دنگ و فنگ داره اگه سرطان باشه خودکشی میکنم نمیخوام برم دکتر

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  مهدیه
5 ماه قبل

خیر نگران نباشید. سرطان نیست
احتمالا هورمونها ضعیف هستند
یک مدت قرص مدروکسی پروژسترون ۵ میلی شبی دو عدد از روز ۱۴ سیکل بخورید بمدت ۱۰ روز
اگه بهتر نشدید سونو انجام بدهید

جمشیدی
جمشیدی
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید دخترم ۱۵سالشه ازهمون بچگی توی قسمت صورتی رنگ دستگاه تناسلیش یک برآمدگی کوچک داره حال‌ام قع استفاده از تیزتر یاپودرنوره دچار سوزش‌ میشه البته کوچک بودبردمش دکترگفت چیزی نیست حالامیخواستم برای رفع مشکل از شما مشاوره بگیرم جمشیدی هستم از شوشتر

دکتر سها میررضا
پزشک متخصص
در پاسخ به  جمشیدی
5 ماه قبل

سلام. بهتر هست معاینه انجام بشه.

بی نامبی نام
بی نامبی نام
5 ماه قبل

سلام من ۱۷سال دارم مجرد و مدت زیادی هست ترشحات پنیری شکل در ناحیه رحمم دارم وخیلی نگرانم وزنمم خیلی کم شده در عرض سه ماه لطفا راهنمایی کنید

بی نام
بی نام
5 ماه قبل

سلام من ۱۷سالم هست مجرد
مدت زیادی هست که ترشحات پنیری شکل و سفید دارم خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید پریودمم منظم هست

پروین
پروین
5 ماه قبل

سلام
مدتیست ترشح خیلی خیلی کم باعت سوزش اطراف واژن وزیر واژن میشود البته ترشح آنچنانی نیس ولی حس میکنم همون حرارت واژن هم باعث سوزش وقرمزی بین واژن ومقعد میشود. باتوجه به اینکه ۳۶ سال پیش رحمم رو در زایمان آخر درآوردند.
ممنون میشم راهنمایی کنین

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  پروین
5 ماه قبل

سلام
برای کاهش سوزش و قرمزی بیرون ناحیه تناسلی از پماد موضعی کلوبتازول استفاده کنند هر ۸ ساعت. از آنجائیکه یائسه هستید، ممکن است عوامل دیکری مثل خشکی و … از علل ایجاد کننده باشد. در صورت عدم پاسخگویی حتما حضوری مراجعه فرمایید.

منیژه میرزایی
منیژه میرزایی
در پاسخ به  پروین
5 ماه قبل

سلام من ۳۲سالمه بچه ۱۱ساله دختر دارم تا حالا حامله نشدم الان قصد حامله گی دارم چند ماهی مرتب هستم بعداز چند ماه ۱۵روز ۱۵روز پریودمیشم الان دردعادتی دارم و ترشح سفیدرنگ ابکی میشه راهنمایم کنید ممنون

كيميا
كيميا
5 ماه قبل

سلام من ٢٢ سالمه و رابطه ندارم ولی هر روز مایع سفید بدون درد اینا ترشح میشه ازم؟عفونت هستش؟خیلی وقته اینجوریم نمیدونم چیکار کنم؟

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  كيميا
5 ماه قبل

اگر بدون بو و بدون سوزش و بیرنگ هست حتما ترشحات هورمونی طبیعیه

محدثه
محدثه
5 ماه قبل

سلام من رابطه داشتم بعد ریخت داخلم و من راه های پیشگیری از بارداری رو با دارچین و زنجبیل و قرص ویتامینC انجام دادم و الان دو روز میگذره از تاریخ پریودیم و پریود نمیشم و حس کمر درد و دلدرد هم دارم و ترشحات رنگی دارم آیا امکان بارداری هست؟یا به تاخییر افتادن دوره پریودیم

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  محدثه
5 ماه قبل

سلام .
پیشگیری با دارچین و زنجبیل رو نمیدونم چقدر مؤثره
اما بهتره از قرص های اورژانسی استفاده میکردین
الانم تست بارداری بدین
و ترشحاتتون احتمال عفونت هست

لیلی
لیلی
5 ماه قبل

باسلام دخترم ۱۷ سالشه چرا بعضی مواقع ترشحاتی که رو لباس زیرش میفته اون قسمت از لباس زیرش مانند وایتکس رنگ لباس رو میبره وسفید میشه دلیلش چیه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  لیلی
5 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

ناشناس
ناشناس
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ماه قبل با همسرم رابطه داشتم هفت روز بعدش پریود شدم سر موقع ولی این ماه که باید پریود بشم سر موقع پریودم عقب افتاده و از دو سه روز پیش ترشحات سفید رنگ آبکی و بعضی وقت ها هم مانند کف است می خواستم بدونم آیا احتمال حاملگی وجود داره؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  ناشناس
6 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

دکمه بازگشت به بالا