محتوای سلامتیزنان و زایمان

انواع ترشحات واژن، علل، علائم و درمان آن

بررسی تمامی علل ترشحات واژن به همراه علائم و گزینه‌های درمان

علت انواع ترشحات واژن

بخش مهمی از عملکرد سیستم تولیدمثل زنان در ارتباط با ترشحات واژن است. مایعی که توسط غدد داخلی واژن و دهانه رحم ساخته می‌شود، باکتری‌ها و سلول‌های مرده را به خارج از بدن هدایت می‌کند. این فرآیند باعث تمیز نگه داشتن رحم شده و به جلوگیری از بروز عفونت کمک می‌کند.

بنابراین ترشحات واژن اغلب یک اتفاق طبیعی و معمول در زندگی به شمار می‌روند. با این حال، انواع خاصی از ترشحات می‌توانند حاکی از وجود یک عفونت در بدن باشند. ترشحات غیرطبیعی ممکن است به رنگ زرد یا سبز، با غلظت بالا یا بوی بد دیده شوند. قارچ‌ها و یا عفونت باکتریایی از عمده دلایل ترشحات غیرطبیعی واژن به حساب می‌آیند.

اگر ترشحاتی با ظاهر غیر‌معمول یا با بوی بد را مشاهده کردید، بهتر است به‌منظور تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. در ادامه شما را با انواع ترشحات واژن و علل آنها بیشتر آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

ویزیت آنلاین متخصص زنان

انواع ترشحات واژن

ترشحات واژن انواع مختلفی دارند که بر اساس رنگ و غلظت طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از انواع ترشحات واژن طبیعی هستند ولی برخی دیگر ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به انجام اقدامات درمانی دارد. برخی از انواع ترشحات واژن عبارتند‌از:

Advertisement

ترشحات سفید واژن

کمی ترشحات سفید واژن، به‌خصوص در ابتدا یا انتهای چرخه قاعدگی، یک پدیده کاملاً طبیعی محسوب می‌شوند. با این حال، اگر ترشحات همراه با خارش و دارای قوام یا شکل ظاهری غلیظ و ترشحات پنیری شکل باشد، طبیعی نبوده و نیاز به درمان دارند. این نوع از ترشحات سفید واژن می‌توانند نشانه‌ای از عفونت قارچی باشند.

ترشحات آبکی و صاف

ترشحات شفاف و آبکی کاملاً طبیعی هستند. ممکن است در هر زمان از ماه و حتی بعد از ورزش به‌ویژه فعالیت‌های سنگین رخ دهند.

ترشحات شفاف و کشدار

زمانی که ترشحات شفاف اما به صورت کشیده و مخاطی باشند، نشانگر زمان تخمک‌گذاری هستند؛ بنابراین ترشحات بی‌رنگ واژن طبیعی تلقی می‌شوند.

ترشحات قهوه‌ای یا خونی

ترشحات قهوه‌ای یا خونی معمولاً طبیعی به شمار می‌روند، خصوصاً وقتی در چرخه قاعدگی یا بلافاصله بعد از آن اتفاق بیفتند. ترشحات دیررس یا انتهایی در پایان دوره قاعدگی می‌تواند به‌جای لکه قرمز، به‌صورت قهوه‌ای دیده شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که در دوره‌های پریود خونریزی کمی وجود داشته باشد که به این حالت لکه بینی می‌گویند.

Advertisement

اگر اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید و لکه بینی در زمان عادی قاعدگی شما رخ داده، این علامت می‌تواند نشانه بارداری باشد. البته لکه بینی در مراحل اولیه بارداری می‌تواند نشانه سقط جنین نیز باشد، بنابراین بهتر است در این مورد حتماً با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

مطلب مرتبط
چگونه زایمان طبیعی بدون درد داشته باشیم؟

ترشحات واژن در بارداری

در برخی موارد نادر، ترشحات قهوه‌ای یا خونی می‌تواند نشانه‌ای از سرطان آندومتر یا دهانه رحم باشد. وجود ترشحات واژن به رنگ قهوه‌ای یا با رگه‌های خونی می‌تواند مشکلات دیگری مانند فیبروم یا دیگر مسائل مرتبط با رشد غیر‌طبیعی سلول‌ها را نشان دهد. به همین دلیل انجام معاینات سالیانه لگن و تست پاپ اسمیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک متخصص زنان زایمان قادر است با استفاده از این روش‌ها، ناهنجاری‌های مربوط به دهانه رحم را مورد ارزیابی قرار دهد.

ترشح زرد یا سبز واژن

ترشحات زرد یا سبز واژن، به‌خصوص هنگامی که غلیظ یا همراه با بوی نامطبوع باشند، طبیعی نیستند. ترشح زرد واژن ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به عفونت تریکومونیازیس باشند. این عفونت معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود.

علت ترشحات واژن

ترشحات طبیعی واژن نشان‌دهنده عملکرد سالم بدن هستند. از طرفی نوعی پاک‌سازی بدن برای محافظت از واژن به حساب می‌آیند. به‌عنوان مثال، ترشح زیاد واژن هنگام نزدیکی و تخمک گذاری، امری طبیعی است. ورزش، استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری و استرس عاطفی نیز ممکن است به ترشح زیاد واژن دامن بزنند. اما ترشحات غیرطبیعی واژن معمولاً در اثر عفونت ایجاد می‌شوند. مواردی از قبیل:

واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریال (Bacterial vaginosis) یک عفونت باکتریایی کاملاً شایع است. این عامل باعث افزایش ترشحات زنانه شده که با بوی شدید، متعفن و گاهی بوی ماهی همراه است. اگرچه در برخی موارد نیز ممکن است هیچ گونه علائمی ایجاد نکنند. احتمال ابتلا به این عفونت در زنان با رابطه جنسی دهانی یا چندین شریک جنسی بیشتر است. برخی از علائم شایع واژینوز باکتریایی عبارت‌اند از:

 • ترشحات سفید واژن، خاکستری یا مایل به زرد
 • بوی ماهی که بعد از رابطه جنسی یا بعد از شستن با صابون شدت می‌یابد.
 • خارش یا سوزش
 • قرمزی و کمی ورم در ناحیه واژن یا فرج

بوی بد ترشحات واژن

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس (Trichomoniasis) نوع دیگری از عفونت است. این عفونت توسط عامل تک‌سلولی ایجاد می‌شود. تریکومونیازیس معمولاً در اثر رابطه جنسی محافظت نشده منتقل شده، اما همچنان احتمال ابتلای افراد حتی با حوله یا لباس حمام نیز وجود دارد. در نتیجه ابتلای به عفونت تریکومونیازیس ترشحات زرد یا سبز واژن ایجاد می‌شوند که می‌توانند بوی بدی را با خود در پی داشته باشند. اگرچه برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنند، ولی برخی از علائم شایع تریکومونیازیس عبارت‌اند از:

 • ترشحات آبکی واژن، متمایل به رنگ زرد یا سبز
 • بوی نامطبوع
 • درد و خارش هنگام ادرار کردن
 • ترشحات زیاد واژن بعد از پریود

عفونت مخمری

عفونت مخمر نوعی عفونت قارچی است که علاوه بر سوزش می‌تواند علت خارش واژن با ترشحات سفید و پنیری شکل باشد. وجود مقداری مخمر در واژن طبیعی است، اما در برخی شرایط خاص ممکن است رشد خارج از کنترل و چندین برابر شدن آنها اتفاق بیفتد. برخی از علائم عفونت مخمری عبارت‌اند از:

 • ترشحات سفید و پنیری
 • ورم و درد در اطراف فرج
 • خارش شدید
 • رابطه جنسی دردناک

توجه داشته باشید که وجود موارد زیر ممکن است احتمال ابتلای به عفونت‌های مخمری را دو‌چندان کند:

 • استرس
 • دیابت
 • استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری
 • حاملگی
 • مصرف آنتی بیوتیک‌ها، به‌خصوص استفاده طولانی‌مدت در طی ۱۰ روز
 • مصرف استروئید
 • سوزاک و کلامیدیا
 • استفاده از دوش واژینال، صابون یا لوسیون معطر، وان حمام
 • آتروفی واژن (Vaginal atrophy)، یا نازک شدن و خشک شدن دیواره‌های واژن در دوران یائسگی
 • واژینیت (Vaginitis) یا سوزش داخل و اطراف واژن
مطلب مرتبط
تمامی آن چه باید درباره رابطه جنسی در میان‌سالی بدانید!

سوزاک و کلامیدیا عفونت‌های مقاربتی یا منتقله از راه جنسی (STI) هستند که می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد ترشحات غیرطبیعی باشند. در این شرایط رنگ ترشحات واژن اغلب زرد، متمایل به سبز یا کدر خواهد بود.

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که اغلب در اثر تماس جنسی منتقل می‌شود. زمانی که باکتری‌های موجود در واژن به سایر اندام‌های تولیدمثلی منتشر شوند، می‌توانند عفونت لگنی ایجاد کنند. در این شرایط ترشحات واژن ممکن است به‌صورت غلیظ بوده و بوی بد داشته باشند.

ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این ویروس قادر است سرطان دهانه رحم را ایجاد کند. اگرچه ممکن است هیچ علائمی در شخص مشاهده نشود، اما این نوع سرطان توانایی ایجاد ترشحات خونی، قهوه‌ای یا آبکی با بوی نامطبوع دارا می‌باشد. انجام روش تشخیصی پاپ اسمیر به‌صورت سالیانه می‌تواند به‌عنوان گزینه‌ای برای بررسی سرطان دهانه رحم مورداستفاده قرار گیرد.

علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد

ترشحات واژن گاهی ناشی از تغییرات سنی هستند. علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

 • عفونت ناشی از باکتری‌های موجود در دستگاه گوارشی
 • مواد شیمیایی موجود در حمام‌های حباب‌دار یا صابون‌ها
 • یک شی خارجی (مانند یک تکه دستمال توالت یا گاهی اوقات یک اسباب بازی) در واژن

احتمال رخ دادن عفونت به علت عدم رعایت بهداشت، وجود دارد. به‌عنوان مثال، دختران جوان، به‌ویژه دخترانی که در بازه سنی ۲ تا ۶ سال قرار دارند، ممکن است باکتری‌ها را از دستگاه گوارش خود به ناحیه تناسلی منتقل کنند. این عفونت‌ها به دلیل پاک کردن خود از قسمت پشت به جلو و یا عدم شستشوی دست‌ها ممکن است اتفاق بیافتند.

در صورتی که علت ایجادکننده این ترشحات دخترانه به دلیل وجود شی خارجی در رحم باشد، ممکن است ترشحات همراه با مقدار کمی خون دیده شوند.

ترشحات واژن بعد از یائسگی

بعد از یائسگی، بسیاری از زنان ترشحات غیرطبیعی دارند. دلیل بروز این شرایط به‌خاطر کاهش سطح استروژن است که باعث نازک شدن و خشکی واژن می‌شود. نازکی و خشکی متوسط تا شدید، واژینیت آتروفیک  (atrophic vaginitis)نامیده می‌شود. واژن نازک و خشک بیشتر مستعد تحریک و ملتهب شدن بوده و می‌تواند منجر به ترشحات واژن شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترشحات غیرمعمول واژن در کنار برخی از علائم خاص تجربه می‌کنید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. علائمی که باید مراقب آنها باشید عبارت‌اند از:

 • تب
 • درد شکم
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • خستگی
 • افزایش ادرار

اگر در مورد طبیعی بودن ترشحات واژن هم نگران هستید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق دکتر آنلاین زنان و زایمان پذیرش ۲۴ به نگرانی خود خاتمه دهید.

تشخیص ترشحات واژن

زمانی که برای تشخیص علت ترشحات غیرطبیعی واژن به پزشک زنان مراجعه می‌کنید، تحت انجام یک معاینه بالینی از جمله معاینه لگن توسط پزشک قرار خواهید گرفت. علاوه بر این پزشک سؤالاتی درباره علائم، چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی از شما خواهد پرسید. برخی از سؤالاتی که ممکن است از شما در طی فرآیند معاینه پرسیده شود عبارت‌اند از:

 • ترشحات غیرطبیعی از چه زمانی آغاز شدند؟
 • ترشحات واژن چه رنگی دارند؟
 • آیا ترشحات واژن همراه با بو هستند؟
 • آیا در داخل یا اطراف واژن خارش، درد و سوزش احساس می‌کنید؟
 • آیا بیش از یک شریک جنسی دارید؟
 • آیا از دوش واژینال استفاده می‌کنید؟
مطلب مرتبط
انرژی درمانی چیست و چطور باید آن را انجام دهیم؟

در بسیاری از موارد، با یک معاینه بالینی یا لگنی می‌توان عفونت را تشخیص داد. اگر پزشک بلافاصله قادر به تشخیص مشکل نباشد، ممکن است آزمایشاتی را به‌منظور تشخیص دقیق‌تر درخواست نماید.

این احتمال وجود دارد که پزشک بخواهد از دهانه رحم نمونه‌برداری کند تا وجود HPV یا سرطان دهانه رحم را مورد بررسی قرار دهد. همچنین ممکن است برای بررسی دقیق‌تر و تشخیص عوامل عفونی احتمالی، ترشحات واژن در زیر میکروسکوپ مشاهده شوند. با تشخیص دقیق علت ترشحات واژن، اقدامات و گزینه‌های درمانی توسط پزشک ارائه خواهد شد.

درمان ترشحات غیرطبیعی واژن

نحوه درمان ترشحات واژن بستگی به علت ایجادکننده آن دارد. به‌عنوان مثال، عفونت‌های مخمری معمولاً با داروهای ضدقارچی که به‌صورت کرم یا ژل وارد واژن می‌شوند، به‌راحتی قابل‌درمان هستند. قرص یا پمادهای آنتی بیوتیکی قادر به درمان واژینوز باکتریایی هستند. معمولاً برای درمان تریکومونیازیس از داروی مترونیدازول (Flagyl) یا تینیدازول (Tindamax) استفاده می‌شود.

آیا بایستی شریک جنسی هم درمان شود؟

بایستی گفت، گاهی اوقات احتمال انجام چنین درمان‌هایی وجود خواهد داشت. اگر از لحاظ داشتن رابطه جنسی فعال هستید، بهتر است این موضوع را با پزشک خود مطرح سازید. در برخی موارد ممکن است تا درمان کامل، از داشتن رابطه جنسی و یا استفاده از کاندوم منع شوید.

پیشگیری از تبخال تناسلی

در ادامه بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن چند نکته ساده و کلیدی را رعایت کنید. این کار تا حدودی مانع از بروز ترشحات غیرطبیعی واژن خواهد شد:

 1. با استفاده از صابون ملایم و آب گرم و با شستن ملایم، خارج واژن را تمیز نگه دارید. نیازی به وارد کردن مستقیم صابون در واژن نیست.
 2. هرگز از صابون‌های معطر، محصولات زنانه یا دوش واژینال استفاده نکنید. همچنین از اسپری زنانه و حمام حباب دار خودداری کنید.
 3. پس از رفتن به دستشویی، همیشه از جلو به عقب خود را تمیز کنید. این کار مانع از ورود باکتری به واژن و ایجاد عفونت‌های بعدی می‌شود.
 4. لباس زیر صد در صد نخی بپوشید و از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ خودداری کنید.
 5. از استفاده طولانی‌مدت شلوارهای تنگ، جوراب شلواری، لباس شنا و شورت دوچرخه‌سواری اجتناب کنید.
 6. اگر تصور می‌کنید مواد شوینده یا نرم‌کننده پارچه باعث تحریک ناحیه تناسلی شما می‌شوند، آنها را تغییر دهید.
 7. از وان آبگرم خودداری کنید.
 8. به‌صورت روزانه ناحیه تناسلی خود را شسته و آن را خشک کنید.
 9. لاتکس کاندوم و ژل‌های اسپرم کش که به‌منظور پیشگیری از بارداری استفاده می‌شوند، می‌توانند برای برخی از زنان تحریک‌کننده باشند. اگر فکر می‌کنید استفاده از این مواد برایتان مشکل‌ساز شده است، در مورد انتخاب بهترین روش‌های جایگزین پیشگیری از بارداری با پزشک زنان مشورت کنید.

مشاوره انلاین دکتر زنان

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.msdmanuals.comfamilydoctor.orgwww.webmd.comwww.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
46 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
آیناز

سلام من ۱۳،سالم هست و ترشحان من شفاف و گش دار و بودار هستند .

دکتر زهرا بهرامی

اگه بودار هست قرص مترونیدازول ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده کنید

ماندانا

سلام من ۱۹ سالمه و با آقایی رابطه داشتم و رابطه در حد مالشی بود و تنها چنددقیقه آلتش را به آلت من مالید و دخولی صورت نگرفت و ترشحات و مایع منی را در دستمال خالی کرد و روی واژن من نریخت.البته از آب دهان هم استفاده کرد. آزمایش خون پسره سالمه و ظاهرا علامتی ندارد ولی میخواستم ببینم امکان انتقال بیماری مقاربتی وجود دارد و چقدر است؟مثلا hpv یا عفونت قارچی یا سایر عفونتها؟لطفا پاسخ بدهید خیلی استرس دارم.

دکتر ندا اکتابانی

احتمال عفونت های مقاربتی حتی از طریق تماس پوستی هم ممکن هست مثل hpv یا عفونت قارچی
اگر پوست شما خراش یا زخمی وجود داشته باشه ممکنه با ترشحات شما مبتلا بشید

فاطمه

سلام وقت بخیر من ۲۰ سالمه و مجردم مدتیه که درناحیه تناسلی خارش داشتم و ازمایش ادرار دادم و مشکل عفونی نداشتم و بامصرف دارو بهتر شدم ولی الان حدود یه هفتست ک ترشحات واژنم زیاد شده ولی بوی بد و یا رنگ تیره نداره و پریودیم هم ۱۰ روزه ک عقب افتاده .قبل از این منظم بود

دکتر ندا اکتابانی

علت ترشحات زیاد شما هم عفونت زنان هست
بهتر هست که دارو استفاده کنید ولی چون مجرد هستید نمیتونید داروی واژینال استفاده کنید
پماد تریامسینولون ان ان رو بیرون بدنتون روزی سه بار استفاده کنید و قرص مترونیدازول ۳۰ عدد هر هشت ساعت یک دانه بخورید
علت نامنظم شدن پریودتون ممکنه به خاطر عفونت باشه

رویل

سلام من ۲۲ سالمه و مجردم ولی باکره نیستم و بیش از یک شریک جنسی دارم تا ۵ روز پیش پریود بودم و بعدش ترشحات زیاد سفید رنگ و آبکی و درد در زیر شکم دارم که قطع نمیشه درضمن خارش خیلی زیادی هم دارم ک قطع نمیشه قبل از پریودی هم قرص اورژانسی مصرف کرده ام میشه بگین مشکل چیه؟

Last edited 21 روز قبل by رویل
دکتر ندا اکتابانی

علت ترشحات شما قطعا عفونت هست بهتر هست معاینه حضوری داشته باشید و داروی مناسب برای شما تجویز بشه .

غفاری

سلام وقت بخیر.۲۴ ساله و متاهل هستم.چندقته ک ترشحاتم از قبل بیشتر شده.قهوه ای رنگ و یکم بودار.اینقدری‌ک‌ بعضی مواقع از شدت ترشحات فکر میکنم پریودشدم.زمان پریودیم هم بین ۳ تا ۴ روز نامنظمه.

دکتر ندا اکتابانی

سلام بهتر هست معاینه حضوری بشید و ترشحات زیاد نشوندهده عفونت هست و باید یک دوره کامل دارو استفاده کنید .

نازنین

من ۱۱سالم هست دلم و کمرم درد میکنه کی پریود میشم ترشحات سفیدم دارم

دکتر زهرا بهرامی

ترشحات اگه بدون بو و سوزش و خارش هست اشکال نداره
از همین سنین پریودی رخ میده بسته به ژنتیک و تغذیه و آب و هوا داره

ز ن

سلام من هیجده سالمه ترشحاتی که دارم بی رنگ هست رنگ شلوارم را که مشکی هست قرمز می‌کنه یعنی شلوار من تعغیر رنگ میده یعنی تمام شلوارم رنگشون قرمز شده مثل اینه که وایتکس ریختم جای نگرانی داره

دکتر ندا اکتابانی

سلام ترشحاتتون طبیعی هست اگر همراه با درد، خارش، سوزش، بوی بد نیست بهتر هست از لباس های خیلی تنگ و چسبان استفاده نکنید

افروز

سلام من ۲۴سالمه ومردم من ترشحات سفیدعین شیر دارم و هیچ بویی نداره وچسبندم نیس کاملا عین شیر به پزشکم مراجعه کردم گفتن جایه نگرانی نیس و پماد وایع شستشو ویه قرص برام تجویز کردن من همون اول چون خوب شده بودم استفاده نکردم ولی الان دوباره باهاش مواجه شدم الان این میتونه از چی باشه ینی باید دوباره برم دکتر؟

دکتر زهرا بهرامی

اگه سوزش، خارش، و بوی بد نداره مشکلی نیست فقط بهداشت رو رعایت کنید

زهرا

سلام من دختر۱۸ساله هستم قبلاترشح داشتم ولی الان زیادشده وبوی بدداری طوری که هرروزلباس زیرمابایدعوض کنم واصلانمیتونم به مادرم بگم ولی خیلی نگرانم اخه بوی بدی داری توهرمقاله ای هم خوندم نشانخ بدی داره میشه لطفاراهنماییم کنید‍♀️‍♀️‍♀️‍♀️‍♀️‍♀️

دکتر زهرا بهرامی

عفونت دارین، قرص مترونیدازول ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
و اگه خارش هم دارین کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی هر سه روز یک عدد به تعداد ۴ عدد
مصرف کنید

Hakima

سلام من از دیروز صبح شکمم درد گرفت ودر ظهر بیشتر شد اما بعد از ظهر از شدتش کم شد از بعدازظهر ریزش آب زردزنک هم دارم این در حالیست که عادتم یکماه به تاخیر افتاده متاهلم اما تست حاملگی ام منفی بوده
امروز هم درد وهم ریزش کم شده اما ازبین نرفته
لطفا رهنمای کنید

دکتر زهرا بهرامی

ریزش آب یعنی چقدر هست آیا کمی از ترشحات معمول بیشتره؟
که در اینصورت میتونه علامت عفونت باشه، پماد واژینال کلیندامایسین هرشب استفاده کنید

سارا

سلام من ۲۰سالمه ومجردم
همیشه ترشحاتی رو دارم که مثل سفیده تخم مرغ هست بی رنگ و کش دار و بی بو، من هرروزه چه در دوران پریودی چه قبلش این ترشحات رو دارم ولی قبل پریودی دیگه خیلی زیاد میشه اصلا سوزش وخارش هم ندارم باید به پزشک مراجعه کنم؟؟؟

دکتر زهرا بهرامی

این ترشحات نرمال هستند که در این سن حجم آنها زیادست
تا زمانیکه عفونی نشده باشند مشکلی نیست

صبا

سلام من ۱۷ شهریور اولین پریودم را شدم ولی الان ۲۳ مهر است پریود نمیشم خیلی میترسم یعنی همین الان مشکل دارم ترشحات سفیدم دارم یه بار دیدم پنیری بود بعضی اوقات یه ثانیه سوز میگره سنم ۱۱

دکتر ندا اکتابانی

اگر ۱۱ ساله هستید نگران نباشید پریودها ممکن است در سن شما نامنظم باشد

Zynb

سلام من ۲۲ سالمه امروز صبح یه چیزی شبیه یه دونه بین پاهام نزدیک به کشاله‌ی ران دیدم و کوچیک و کمی دردناک بود..امشب این دونه‌ی زیرپوستی متورم شده و درد میکنه..برآمدگی پیدا کرده..بنظر شما چیز خطرناکیه؟من خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید ممنون

دکتر ندا اکتابانی

سلام ممکنه به دلیل فیلیکولیت باشه یعنی برگشت مو به داخل پوست ولی باید معاینه حضوری صورت گیرد تا شخیص قطعی داده شود .

Zynb

سلام من ۲۲ سالمه امروز صبح یه چیزی شبیه یه دونه بین پاهام نزدیک به کشاله‌ی ران دیدم و کمی دردناک بود..امشب این دونه‌ی زیرپوستی متورم شده و درد میکنه..برآمدگی پیدا کرده..بنظر شما چیز خطرناکیه؟من خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید ممنون

دکتر ندا اکتابانی

سلام ممکنه به دلیل فیلیکولیت باشه یعنی برگشت مو به داخل پوست ولی باید معاینه حضوری صورت گیرد تا شخیص قطعی داده شود .

فریبا

سلام خانم دکتر من ترشحات سفید همراه با لکه لکه های خونی دارم وشکمم و پهلوها شدید درد میکنه مشکلم چی میتونه باشه

دکتر احیا خان احمدی

سلام .نیاز به شرح حال و معاینه بیشتر از نظر عفونت هست

راضیه

سلام خسته نباشید من ۱۹ ساله هستم و متاهل ام چند وقته ترشحات زیاد سفید رنگ دارم و البته چند وقت پیش به دلایلی مجبور به خوردن قرص اورژانسی شدم و الان پریود نشدم پریودی من روز ۳۱ مرداد آخرین تاریخش بود و تا الان پریود نشدم بی بی چک استفاده کردم منفی بوده و دو روز پیش آزمایش هم دادم منفی بود دلیلش چی میتونه باشه ؟

دکتر زهرا بهرامی

سلام
میتونه بعلت قرص باشه البته میتونه علل دیگرم باشه،
آمپول پروژسترون بزنید تا پریود بشین و اگر ماه بعدم چنین تاخیری داشتین سونو انجام بدین

..رزا

سلام من ۱۷ سالمه و مجردم الان چهار پنج روزیه ک ترشحاتم زیاد شده جوری ک همش شرتم خیس میه و یه رنگ سبز یا زرد داره خیلی کم رنگ البته
علتش چیه اگه میشه لطفا راهنمایی کنید

دکتر ندا اکتابانی

سلام ترشحاتی که دارید عفونی هست حتما باید دارو استفاده کنید بهتر هست که یک دوره مترونیدازول ۳۰ عدد هر هشت ساعت یک عدد استفاده کنید .

حیدری

سلام. وقت بخیر. چند وقت هست ترشوع سفید مانند کرم مرطوبت کننده و بدون بو دارم. خشکی واژن هم احساس میکنم علت چیه؟

دکتر ندا اکتابانی

سلام بستگی به سن شما داره که چند سالتون هست و معاینه واژینال شدید یا خیر
علت ترشحات خیلی طبیعی هست اگر بدون بو و بدون رنگ و بدون احساس خارش و سوزش باشه ترشحات طبیعی هست
در مورد خشکی واژن هم میتونید از پماد های نرم کننده مثل پماد واژیهیل باری استفاده کنید هفته ای یک لول

زهرا

سلام وقت بخیر من دو روزه ترشح سبز رنگ دارم بدون خارش وبی بو تقریبا آبکی ودرضمن یا ئسه هم هستم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
قرص مترونیدازول ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد و نیز پماد واژینال کلیندامایسین مصرف کنید
بهتره همسرتونم قرص مترونیدازول ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت رو مصرف کنند

سارا

سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۷ سالمه و ترشحاتم زیاده
بعضی وقتام یه لکه خونی یا لکه های قهوه ای توی ترشحاتم هست معمولا هم بعد از پریودیم تا چن روز اینجوریم ترشحاتم ی حالت کثیف و قهوه ای رنگی داره بعضی وقتام شبیه خونه باید چیکا کنم؟

دکتر ندا اکتابانی

سلام اگر مجرد هستید بهتره یک دوره قرص فیفول شبی یک عدد استفاده کنید و قرص مترونیدازول ۳۰ عدد هر شت ساعت ۱ عدد بخورید
ولی اگر متاحل هستید بهتر هست که یک معاینه حضوری انجام بدید تا نوع عفونت های شما مشخص بشه .

...

سلام خانم دکتر وفت بخیر من ۱۶ سالمه ترشح های آبکی سفید و پنیری هستن ولی خب سوزش ندارم بنظرتون عفونت کردم؟

دکتر ندا اکتابانی

سلام
ترشحات سفید آبکی گه گاه طبیعی هست
وقتی که شما پریود میشید بعد از پریود ترشحات آبکی باید باشه وسطای سیکل که میرسید باید حالت غلیظ پیدا میکنه و انتهای سیکل یعنی وقتی نزدیک میشید به زمان پریود بعدی حالت پنیری و سفید باید باشه
و این هیچ مشکلی ندارد .

رویا

سلام من حدود ۱۲ سالمه یک ماه پیش ترشحات خیلی غلیظ و زیاد سفید دارم که با سه روز میترونیدازول درمان شد این ماه بعد از پریود ترشحات زرد دیدم بازم میترونیدازول خوردم بهتر شدم الان ترشحات سفید غلیظ و کشدار هست خیلی نگرانم آیا باعث ناباروری میشه

دکتر ندا اکتابانی

سلام
گاهی اوقات در سیکل پریود ها طبیعی هست، نگرانی ندارد و باعث ناباروری هم نمیشه
احتیاجی هم نیست شما هر ماه قرص استفاده کنید .

مریم

سلام وقت بخیر من قاعدگی های کاملا منظم دارم هفته پیش کاملا پاک شدم و غسل انجام دادم اما امروز دوباره در ترشح خود خون دیدم این اتفاق اولین باره برای من می افته علت اون چیه؟؟

دکتر احیا خان احمدی

سلام
احتمالا به خاطر تغییرات هورمونی بدن حوالی تخمک گذاری بوده و چیز نگران کننده ای نیست
محض احتیاط یه بی بی چک بدین.

دکمه بازگشت به بالا