عوارض واکسن سینوفارم چیست؟ برای چه افرادی بیشتر است؟

مکانیسم اثر و عوارض احتمالی واکسن سینوفارم

هر آنچه که باید درباره عوارض واکسن سینوفارم بدانید

سینوفارم ششمین واکسنی است که توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای استفاده اضطراری تایید شد. این سازمان اطلاعات مربوط به کیفیت، کارایی، ایمنی و عوارض واکسن سینوفارم را به طور کامل ارزیابی و استفاده از آن را برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه کرده است.

جالب است بدانید از میان تمامی واکسن‌های تولید شده توسط کشور چین، فقط واکسن کووید-۱۹ سینوفارم یا همان BBIBP-CorV که توسط موسسه تولیدکننده محصولات بیولوژیکی پکن (BBIBP) ساخته شده است، توانست در ۷ می ۲۰۲۱ تاییدیه جهانی دریافت کند. تقریبا حدود ۴ ماه بعد از دریافت مجوز از اداره ملی محصولات پزشکی چین در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰.

پس از آن بود که ۴۲ کشور دیگر از جمله مجارستان، ونزوئلا و سریلانکا استفاده از این واکسن را تایید و شروع به واردات آن کردند. کشور ما نیز پس از یک سال تاخیر در واردات واکسن بالاخره در تابستان امسال اقدام به واردات حداقل ۱۰۰ میلیون واکسن سینوفارم کرد. تا الان، آژانس دارویی اروپا (EMA) استفاده از این واکسن برای کشورهای اروپایی را تایید نکرده است.

شرکت  BBIBPاز فناوری غیر فعالسازی ویروس کرونا (SARS-CoV-2) برای تحریک پاسخ ایمنی استفاده کرده است. تا الان تحقیقات زیادی در مورد برخی از عوارض جانبی رایج واکسن سینوفارم که در آزمایش‌های بالینی رخ داده‌اند و بحث‌های پیرامون ایمنی واکسن انجام شده است. در این مطلب به جزئیات بیشتر آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

Advertisement

مکانیسم اثر واکسن سینوفارم

در اصل واکسن سینوفارم حاوی همان ویروس SARS-CoV-2 است که در اثر مجاورت با یک ماده شیمیایی به نام بتاپروپیولاکتون ضعیف شده و دیگر قدرت بیماری‌زایی ندارد. این ماده شیمیایی به ماده ژنتیکی ویروس متصل می‌شود و از تکثیر آن و ایجاد بیماری کووید-۱۹ (COVID-19) جلوگیری می‌کند.

Advertisement

در این واکسن‌، پروتئین سطحی ذره ویروس دست‌نخورده نگه‌داشته می‌شود تا بتواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند. این واکسن همچنین حاوی یک ماده کمکی یا ادجوانت به شکل هیدروکسید آلومینیوم است. ادجوانت‌ها به تقویت پاسخ ایمنی بدن در برابر واکسن‌ها کمک می‌کنند.

اثر واکسن سینوفارم

هنگامی که فردی دوز اول واکسن سینوفارم را دریافت می‌کند، سیستم ایمنی بدن او ویروس غیرفعال شده را به عنوان عامل خارجی شناسایی می‌کند و آنتی‌بادی‌هایی علیه آن می‌سازد. در نتیجه از این به بعد اگر فرد واکسینه شده متعاقباً دوباره با ویروس کرونا تماس پیدا کند، سیستم ایمنی بدن او یک پاسخ ایمنی قوی‌تر علیه آن ایجاد می‌کند. زیرا از قبل سلول‌های ایمنی آمادگی لازم را پیدا کرده‌اند و آنتی‌بادی زیادی ساخته شده است.

Advertisement

سازمان جهانی بهداشت پس از اطمینان از عوارض واکسن سینوفارم، تزریق دو دوز آن را برای افراد ۱۸ ساله و بالاتر توصیه کرد. طبق مطالعات، فاصله دوز اول و دوم واکسن سینوفارم باید بین ۳ تا ۴ هفته باشد. آژانس جهانی بهداشت ایمنی واکسن سینوفارم و کارایی کلی این واکسن در پیشگیری از ابتلا به بیماری را حدود ۷۸ درصد تخمین می‌زند. اگرچه اشاره می‌کند که داده‌های آزمایشی برای بزرگسالان بالای ۶۰ سال وجود ندارد.

بیشتر بدانید  تزریق واکسن کرونا در دوران پریودی

حدودا چند ماه است که نتایج یک تحقیق مهم در کشور سنگاپور، ضرورت تزریق دوز سوم واکسن سینوفارم برای افراد بالای ۶۰ سال را تایید کرده است. براساس این تحقیق مشخص شد که فقط درصد کمی از شرکت‌کنندگان بالای ۶۰ سال پس از تزریق دوز دوم واکسن سینوفارم میزان کافی آنتی‌بادی تولید می‌کنند.

بنابراین، بهتر است از همان ابتدا به افراد مسن نوع دیگری واکسن مانند آسترازنکا یا فایزر تزریق شود. محققان این تحقیق توصیه می‌کنند که برای دوز سوم نیز بهتر است به جای سینوفارم واکسن‌های بر پایه آدنوویروس یا mRNA تزریق شوند. با این حال، افرادی که واکسن کووید-۱۹ سینوفارم را دریافت کرده‌اند، همچنان می‌توانند این واکسن را به‌عنوان دوز سوم واکسن کرونا خود نیز دریافت کنند.

تا به امروز بیش از ۱.۵ میلیارد دوز از این واکسن تزریق و کاملا عوارض واکسن سینوفارم برای همه محققان قطعی شده است. حتی اخیرا امکان تزریق آن برای خانم‌های باردار و نوجوانان ۱۸ تا ۱۲ سال در کشور ما فراهم شده است.

اصولا افراد بالای ۱۸ سال که سابقه واکنش آلرژیک و شوک آنافیلاکسی به هیچ یک از اجزای یک واکسن ندارند، می‌توانند واکسن سینوفارم را تزریق کنند. هنوز تحقیقات برای نشان دادن اثربخشی آن در برابر سویه‌های جدید ویروس کرونا و نوع شدید بیماری کووید-۱۹ در حال انجام است. در ادامه بیشتر در مورد عوارض واکسن کرونا سینوفارم صحبت خواهیم کرد.

جالب است بدانید که برای تهیه واکسن‌های آنفولانزا و هپاتیت B نیز از همان فناوری تولید واکسن سینوفارم استفاده می‌کنند. در واقع این‌ها نیز حاوی ذرات ویروس غیر فعال شده هستند.

اگرچه واکسن‌های mRNA مانند فایزر باید در درازمدت در دمای زیر صفر نگهداری شوند اما واکسن سینوفارم را می‌توان در دمای یخچال ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد.

واکسن سینوفارم همچنین اولین واکسنی است که دارای مانیتور ویال واکسن است. برچسبی که با قرار گرفتن واکسن در معرض گرما تغییر رنگ می‌دهد. این مسئله کمک می‌کند تا نظارت دقیق‌تری در مورد بی‌خطر بودن واکسن برای استفاده انجام شود. همه مزایای ذکر شده، زمینه صادرات این واکسن چینی به کشورهای دیگر را تسهیل کرده است.

عوارض جانبی سینوفارم

عوارض جانبی رایج واکسن سینوفارم

این حق شما است که پیش از تزریق هر واکسنی از عوارض جانبی آن مطلع باشید. از طرفی، نمی‌توان انکار کرد که میزان عوارض جانبی همه واکسن‌های کرونا، از فایزر گرفته تا سینوفارم، کمی بیش‌ازحد انتظار است.

بیشتر بدانید  واکسن برکت بهتر است یا واکسن سینوفارم؟

داده‌های منتشر شده از یک کارآزمایی بالینی کوچک در مجله معتبر لانست (Lancet) که شامل حدود ۶۰۰ داوطلب بود، نشان داد که واکسن سینوفارم برای تمامی گروه‎های سنی بی‌خطر است. نویسندگان این مقاله گزارش دادند که این واکسن بی‌خطر بوده و عوارض آن توسط شرکت‌کنندگان کارآزمایی به‌خوبی تحمل شده است. شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش شده در این کارآزمایی تب و درد در محل تزریق بود.

سازمان جهانی بهداشت پیش از تایید و دادن مجوز اضطراری به این واکسن، داده‌های ایمنی سه کارآزمایی بالینی که شامل ۱۶۶۷۱ شرکت‌کننده برای دریافت واکسن سینوفارم بود را بررسی کرده بود. بیشتر این داده‌ها مربوط به مردان ۱۸ تا ۵۹ ساله بودند. بر اساس این داده‌ها، شایع‌ترین عوارض واکسن سینوفارم عبارتند از:

  • سردرد
  • تب یا تب و لرز
  • خستگی و بی‌قراری
  • واکنش درد یا خارش در محل تزریق

می‌توان گفت عوارض واکسن سینوفارم مشابه سایر واکسن‌های مجاز علیه کووید-۱۹ است و شدت اکثر آن‌ها خفیف تا متوسط ​​است. در مورد عوارض دوز دوم واکسن سینوفارم نیز می‌توان به این موارد اشاره کرد. البته گزارش‌هایی از عوارض پوستی واکسن سینوفارم مانند خارش یا قرمزی پوست نیز دریافت شده است. عوارض دوز سوم واکسن سینوفارم نیز به همین ترتیب است.

عوارض جانبی جدی واکسن سینوفارم

جالب است بدانید که سازمان جهانی بهداشت در میان گزارشات دریافت شده، دو عارضه جانبی جدی را نیز شناسایی کرد که احتمالاً با تزریق واکسن مرتبط بودند. اولی حالت تهوع شدید و دومی که شامل اختلال عصبی نادر به نام آنسفالومیلیت منتشر حاد (شامل التهاب مغز و نخاع) است! همچنین یک مورد تشخیص ترومبوز (لخته شدن خون) در گروه دریافت‌کنندگان واکسن وجود داشت.

جالب است بدانید که از زمان عرضه واکسن در چین، تعدادی از واکنش‌های جانبی جدی زیر نیز مشاهده شده است:

  • شوک آنافیلاکتیک
  • پورپورای هنوخ شوئن لاین (Henoch-Schönlein purpura)
  • فلج صورت
  • خونریزی مغزی
  • سندرم گلین باره (GBS)

به‌همین‌دلیل، سازمان بهداشت جهانی تصمیم گرفت که پس از دادن مجوز اضطراری نیز عوارض واکسن سینوفارم را دنبال کند.

در قالب داده‌های ایمنی جمع‌آوری‌ شده در طول عرضه واکسن توسط چین، معلوم شد که در میان ۵.۹ میلیون نفری که تا ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ واکسن را در چین دریافت کرده بودند، ۱۴۵۳ عارضه جانبی گزارش شده بوده است. این عوارض جانبی بیشتر شامل واکنش‌های پوستی موضعی قرمزی و تورم در محل واکسیناسیون بودند. همچنین ۲۰۲ مورد تب که ۸۶ مورد آن تب شدید بود و ۱۱ مورد عوارض عصبی نیز اعلام شده است.

بیشتر بدانید  چه مدت بعد از ابتلا به کرونا می‌توان واکسن کرونا زد؟

عوارض شایع سینوفارم

با افزایش آمار تزریق واکسن سینوفارم در کشور چین، داده‌های ایمنی از ۱.۱ میلیون دوز واکسن سینوفارم که به افراد مسن ۶۵ سال به بالا تزریق شده بودند نشان دادند که شایع‌ترین عوارض واکسن سینوفارم شامل موارد زیر هستند:

هیچ عارضه جانبی جدی برای این گروه سنی گزارش نشده است.

معمولا متخصص عفونی توصیه می‌‌کنند که برای کاهش عوارض واکسن سینوفارم باید مایعات زیادی مصرف کرد. درشرایطی‌که تب به بیش از ۳۸.۵ درجه برسد یا تحمل سایر عوارض برای فرد غیر ممکن باشد، می‌توان از استامینوفن ۳۲۵ یا ۵۰۰ استفاده کرد. اگر تاثیر آنچنان نداشت می‌توان در مرحله بعد از ناپروکسن ۵۰۰ استفاده کرد.

بهتر است بدانید که استفاده از انواع داروهای ضد درد و ضد التهاب قبل از تزریق واکسن سینوفارم در کاهش اثربخشی آن موثر است. اگر قابلیت تحمل عوارض واکسن سینوفارم را دارید، توصیه می‌کنیم بعد از تزریق نیز از مصرف بی‌دلیل این داروها اجتناب کنید.

اگر بیش از ۳ تا ۵ روز بعد از تزریق واکسن همچنان یک یا چند مورد از این عوارض همراه شما بودند، باید به پزشک مراجعه کنید.

هنوز بحث‌های زیادی پیرامون این واکسن به دلیل کمبود اطلاعات دقیق از ایمنی، اثربخشی و عرضه اولیه واکسن وجود دارد. جالب است بدانید که سازمان‌ها و ناظران اصلی دارو در جهان یعنی آژانس دارویی اروپا (EMA)، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) و آژانس نظارتی داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا هنوز واکسن سینوفارم را بررسی و تایید نکرده‌اند.

با این حال، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت به دنبال تلاش‌های آن برای گسترش واکسیناسیون در جهان به نوعی قابل اطمینان است. اما این مسئله نباید باعث نادیده گرفتن عوارض واکسن سینوفارم شود.

گفتگوی آنلاین با متخصص عفونی

طبق گزارشات، تا الان کمتر از ۱۰۰ نفر در کشور ما در اثر عوارض تزریق واکسن فوت کرده‌اند. اگرچه این تعداد مرگ در مقایسه با بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده قابل چشم‌پوشی است اما باید دقت کرد که بیش از ۹۰ درصد واکسن‌های تزریق شده در کشور ما از نوع سینوفارم بوده است!

اگر با گذشت ۷۲ ساعت از تزریق اول یا دوم همچنان درگیر عوارض واکسن سینوفارم بودید، باید با پزشک مشورت کنید. درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از دکتر عفونی انلاین پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر عفونی آنلاین برای درمان استفاده کنید.

۰/۵ (۰ نظر)

Advertisement

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.who.intwww.pharmaceutical-technology.comhealthwaymedical.comwww.parkwayshenton.comwww.medicalnewstoday.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
62 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
فاطمه میرزایی
فاطمه میرزایی
24 روز قبل

آیا واکسن سینوفارم موجب خارش شدیددرتمام نقاطبدن وبه مدت چندماه میشود؟مادرمن دچار این عارضه شده.

امین عابدی
امین عابدی
1 ماه قبل

سلام ۴۷ ساله هستم سه دوز سینوفارم زدم هیچ عوارض لحظه ایی هم تجربه نکردم فقط هر وقت از بیرون میام خونه اب ولرم اب نمک قرقره میکنم و تا حالا الحمدالله کرونا نگرفته م . تلقین نکنید به عوارض . هر چند عوارض مانده گار نیست خوشحال باشید مشکلات از عوارض ست چون حتما عوارض را رد خواهید کرد و ماندگار نیست . مایعات و دمنوش ها فراموش نشه و زرد چوبه و عناب و زنجبیل و لیمو و عسل مصرف کنید .

هدی
هدی
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۴۲ سالمه ۱۰ روز پیش دوز سوم سینوفارم رو زدم دوسه روز شونه هام و قفسه سینم شدید درد میکرد الان بهترم اما دو هفته زودتر پرید شدم ممکن از عوارض واکسن باشه

مصطفی
مصطفی
2 ماه قبل

سلام.دکتر..من پنج دوز واکسن کورنا تزریق کردم ..دو دوز اول سینو فارم و دوز سوم آسترازنکا ودوز چهارم چهارم و پنجم را بازم سینو فارم زدم..مشکلی برام پیش نمی یاد ..تا الان که مشکلی نداشتم. آیا در آینده هم مشکلی برام پیش نمی آید..متشکرم

امیر
امیر
2 ماه قبل

با سلام .احتراما رادبه من ماه دوز لول واکسن سینوزفام را علی الرغم میل باطنی تزریق نمودم و بعد از چند ساعت بدی و و‌محل تزریق و استخوان کتف بنده تدریجا شروع به درد کرد و روز بعد از کردم بگونه ای که از انجام کارهای شخصی مستاصل شده بودم ووبا خوردن تب بر قدری حالم بهتر شد اما از آنزمان تاکنون درد بازو و کتف و گاها کلیه سمت چپ بدنم درد میکند و گاها جنان درد میگیرد که حتی از بلند کردن یک لیوان آب مستاصل هستم و در ضمن قدر کم حوصله و عصبی شده ام .!!! لازم برتر است اینجانب ۵۸ سال سن دارم و قصد تزریق واکسن های حتی بسیار م۵تبر را هم نداشتم اما به اصرار همسرم و از طرف دیگردقطع کردن سهمیه سوخت خودروی تاکسی اینجانب از سوی تاکسی رانی جبرا واکسن تزریق گردم و قصد ندادم دوز های بعدی را تزریق نمایم .سوالم این است تا چه زمانی باید این درد ها را تحمل کنم و از تزریق دوز اول هم بشدت پشیمانم .لطفا استرشاد فرمائید. سپاسگزارم.

نیکخواه
نیکخواه
3 ماه قبل

من ۲ماه پیش مرحله‌ سوم سینوفارم را زدم که ۲هفته بعدش سرفه زیاد شروع شد و درست بعد از ۲۰ روز از تزریق واکسن تنگی نفس گرفتم خیلی شدید که پزشک فوق تخصص آلرژی و آسم و ریه گفت ریه آب آورده که با سی تی اسکن ریه فهمیدند. ولی به جز متخصص قلب که پزشک خودم هست کسی اسم عوارض واکسن را نبرد ولی تا حالا ۴۵ روزه که من گرفتارم و خواب راحت ندارم یعنی شبها که به محض دراز کشیدن نفس تنگ میشه و روز هم در حد ۴تا۵ ساعت شاید بخوابم…. همه این عوارض مال واکسن سینوفارم است

مرتضی
مرتضی
3 ماه قبل

سلام من شنبه واکسن زدم و تا امروز که چهارشنبه ست ضعف و بی حالی شدید دارم.بعد از چند روز عوارض از بین میره؟

فاطمه
فاطمه
4 ماه قبل

سلام من هفته پیش ۵ شنبه دوز سوم واکسن سینوفارم رو زدم. طی این یک هفته دوباره که فشارم میره بالا وهمش وسط سرم میسوزه من اصلا سابقه فشار نداشتم. همیشه فشارم ۱۱ رو۹ بوده. سریع اول ۱۴ رو۹ شد که رفتم اورژانس وقرص زیر زبونی دادن وباز دیشب همینجوری شدم خیلی حالم بد میشه. البته من سرطان دارم که متاستاز کرده به ریه وسه دفع ریه عمل شده وعمل آخرم ۵ ماه پیش بود. الان فقط هر سه ماه چکاب انجام میدم.
آیا این فشارم میتونه از واکسن باشه تو رو خدا راهنماییم کنید

منیژه
منیژه
4 ماه قبل

من دوز دوم سینوفارم را در۲۸آبان زدم ..دوهفته بعد برای اینکه ببینم چقدر آنتی بادی دارم آزمایش خون دادم pt ptt کاملا طبیعی داشتم یکماه بعد چشمم سکته کرد .. یکماه بعداز سکته دوز سوم رازدم ..الان همش دردست وپا احساس گز گز دارم خونم بشدت غلیظ شده تاجایی که رفتم آزمایش بدهم در سرنگ نمیرفت .. الان خیلی نگرانم ومطمئنم از واکسن اینطور شدم الان pwd بالای ۱۷ دارم ..

sahar
sahar
در پاسخ به  منیژه
20 روز قبل

پدرم ۶۷ساله است.و ۲دز واکسن سینوفارم زد.
یکی دوهفته بعد از دز دوم تاری دید داست.منتظر بود که بهتر شه.
الان بعد ۲ماه بعد از تزریق دز دوم سکته چشمی کرده..
امروز رفتیم دکتر واس تزریق داخل چشمی آمپول ،هر مریضی میومد اونجا،به مریضی پدرم مبتلا شده بود.همه شونم سابقه تزریق واکسن سینوفارم داشتن.
کرونا میگرفتن خیلی بهتر بود تا این عارضه بد چشمی بعد تزریق واکسن
.

Last edited 20 روز قبل by sahar
سولان
سولان
4 ماه قبل

سلام.۵ روز پیش دو نفر از اشناهامون اومدن خونمون گفتن ما یک روز پیش دوز سوم واکسن سینوفارم رو زدیم الان عوارضش ظاهرشده برامون.و حال خیلی بدی داشتن تب سرفه بدن درد ابریزش بینی سردرد الان ۵ روز اینجان هنوز خوب نشدن.الان دو روزه منو بچم هم مریض شدیم.ایا ممکنه عوارض واکسن واگیر دار باشه؟؟؟؟؟

علی
علی
در پاسخ به  سولان
4 ماه قبل

نه برادر مبتلا به کرونا شدن و شما رو هم مبتلا کردن

مریم
مریم
4 ماه قبل

باسلام من دوروزپیش دوزسوم واکسن کرونا زدم هرسه راسینورفارم زدم دوتای قبلی هیچ مشکلی نداشتم ولی دوزسوم راکه زدم روی دست راست زدم ولی سمت چپم دردمیگیره انگارتیرمیکشه وپریودشدم میخواستم ببینم مشکلی نیست یابایدبه پزشک مراجعه کنم شب اول هم خیلی احساس سنگینی قفسه سینه میکردم وانگارنفسم بالانمیومدولی حالابهترم

سوما
سوما
در پاسخ به  مریم
4 ماه قبل

باسلام من دوز سوم سینوفارم را زدم ولی سردرد دارم دوره ام عقب افتاده من روزی دوبار مترونیدازول ۵۰۰و کرم تریپل سولفابخاطر عفونت قارچ رحم مصرف میکنم آیا بایدبعداز دوره درمانم آمپول کرونا می زدم؟

Last edited 4 ماه قبل by سوما
اردلان اریانا
اردلان اریانا
4 ماه قبل

۲ ماه مونده ۱۲ سالم بشه هفته پیش چها رشنبه دوز اول واکسن سینوفارم رو زدم ۴۸ ساعت پیش پدرم با علایمی از ویروس مثل کوفتگی و بیحالی و لرز روبرو شده امروز چها رشتبه عصر من هم دچار تب و لرز و بیحالی شدم با توجه به اینکه مدت زیا ی از واکسن زدن من نگذشته و ایمنی ایجاد نکرده موجب تشدید خواهد شد کار خاصی نیاز هست یا فقط استراحت کنم و استامینوفن مصرف کنم با تشکر اریانا

افسر خوش فکر
افسر خوش فکر
4 ماه قبل

سلام
دوز سوم سینوفارم رادرروز سوم دیماه تزریق کردم ازانموقع هردوسه روز یکباردچار حساسیت شدید میشوم و مثل سرما خوردگی شدیدانقدر عطسه وآبریزش بینی دارم که واقعا آزار دهنده هست راه کار چیست؟

Paniz
Paniz
4 ماه قبل

سلام
من دوز اول سینوفارم رو ۲ ماه پیش زدم ولی به علت یه سرماخوردگی طولانی نتونستم دوز دومو بزنم الان اگه بعد ۲ماه دوز دوم زده بشه آیا اثر واکسن از بین نرفته ؟

رضا
رضا
4 ماه قبل

پاهام تورم ‌پیدا کرده و قرمز شده وخارش داره

موسوی
موسوی
4 ماه قبل

سلام اقای دکتر همسرم یه ماه پیش دوز دوم واکسن سینوفارم زدم همون موقعه دچار بی حسی عضله وکز کز شدن دو روز بعد رفع شد حالا بعد از یه ماه دوباره اینجوری شدم ولی با ضعف شدید میخواستم راهنمایی کنید

منیره
منیره
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید من هفته پیش دوز سوم واکسن سینوفارم را زدم حالا احساس میکنم از اون زمان سینه چپم یعنی همون دستی که واکسن زدن درد می‌کنه ایا ممکن هست مربوط به عوارض واکسن باشه

asma
asma
در پاسخ به  منیره
4 ماه قبل

دقیقا منم دوز سوم سینوفارمو زدم دست راست دوروز بعدش سینه راستم درد گرفا شدید طوری ک نمتونم نفس بکشم هنوزم خوب نشده

طاهره
طاهره
4 ماه قبل

سلام دوز دوم واکسن سینوفارم جمعه زدم فرداش سرگیجه استفراغ شدید گرفتم با چهارشنبه دوباره اینجورشدم هردوبار رفتم بیمارستان بعد سرم دارو مرخص شدم الآنم حالم خوب نیست ۳۲سالمه بچه شیر میدم

منصور
منصور
4 ماه قبل

با سلام من یک هفته میشه واکسن سینو فارم، دوز اول زده ام، مشکل من اینه که سمت چپ، یعنی طرف قلب من درد داره، و ضربان قلبم پایینه بین ۵۰تا ۶۰،و احساس سرگیجه هم دارم، به دکتر قلب مراجعه کردم آزمایش هم دادم، دکتر گفت مشکلی نداری، و گفت دلیل ضربان پایین تو میتونه ورزشکار بودنت باشه چون من زیاد فوتبال بازی میکنم، ممنون میشم نظرتونو بگید.

شهرام
شهرام
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من دو روز بعد از اینکه دوز سوم رو زدم تب شدید گرفتم گلو درد و سرفه خشک و ضربان قلبم موقع تب خیلی بالاست ۱۸ سالمه استامینوفن هم که میخورم فقط تا دو ساعت تاثیر داره چکار باید بکنم ؟

مون مون
مون مون
5 ماه قبل

سلام آقای دکتر من دوز سوم واکسن سینوفارم زدم حالم خیلی بد شده تب لرز دارم سرفه سر درد خستگی همه عوارضش اومده سراغم دارم میمیرم چه دارایی باید مصرف کنم من از دیشب مدام قرص استامینوفن و یه کپسول استفاده میکنم اما هیچ تأثیری نداره

اسفندیار
اسفندیار
5 ماه قبل

سلام. بعد از دوز دوم واکسن سینوفارم دچار حساسیت پوستی یا آلرژیک شدم نمیدونم واسه واکسنه یا نه. وای اینو بگم قبلا این مشکل رو نداشتم

اسفندیار
اسفندیار
5 ماه قبل

سلام. من بعد از زدن دوز دوم حساسیت پوستی پیدا کردم نمیدونم مشکل از واکسنه یا نه. فقط اینو بگم قبلا این حساسیت رو نداشتم

عرشیا
عرشیا
5 ماه قبل

سلام من دوماه هست که کاشت مو انجام دادم ودوز اول ودوم واکسن سینوفارم روزدم وحالا باید دوز سوم رو بزنم ایا دچار ریزش مو نمیشم اگه دوز سومرو بزنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

محمد نورب
محمد نورب
5 ماه قبل

سلام. من واکسن سینوفارم.زدم سابقه دیسک کمر دارم .ولی بعد واکسن کمرم بدجور درد میکنه که تا حالا تجربه نکردم.

سکینه زارع
سکینه زارع
5 ماه قبل

سلام.مادرم ۷۰سال دارند.واکسن سینوفارم ترزیق کردندقندخون دارندانسولین استفاده میکنند.سکته مغزی کردندامکان داردعوارض واکسن باشه؟

سمیرا محمود آبادی
سمیرا محمود آبادی
5 ماه قبل

سلام دوز ۳زدم حالت تحو دارم پام لمس سر گیجه..

zahra
zahra
5 ماه قبل

افرادهرچی پرسیدن که حواله دادید به دکتر داروساز ! من سابقه DVT دارم وآپیراکس را هفته ای دوبار استفاده میکنم . میتونم واکسن سینوفارم بزنم؟ ۵۲ سال دارم بیماری دیگری ندارم جز اینکه وقتی عصبی میشم خارش پوست عصبی برای نیم ساعتی دچارمیشم.

محسن
محسن
5 ماه قبل

باسلام
دارای فشار خون بالا هستم ودارو مصرف میکنم چند وقتی هست بعد تزریق دوز سوم ضربان قلبم رفته بالا ایاطبیعی هستش چکاب کامل انجام دادم قلبم مشکلی نداره فقط دکتر گفت کمی تحت فشار هستش درضمن فشار خونم نیز پایین هست ممنون میشم راهنمایی کنین

دکتر راحله سجادی نیا
در پاسخ به  محسن
5 ماه قبل

سلام
علت ضربان قلب بالا خارج از قلب هست و ضربان قلب بالا نشان دهنده مشکل قلبی نیست
باید ازتون شرح حال گرفته بشه که بدونیم علت این ضربان قلب بالا چیه و متناسب با اون بهتون دارو داده بشه

سعید
سعید
5 ماه قبل

من یک روز پیش واکسن سینو فارم زدم،روزبدش اسحال شدم،نمیدونم ازواکسن یا ازچیزدیگه لطفا راهنمای کنید؛

امیر حسام
امیر حسام
5 ماه قبل

سلام من سینو فارم زدم هر دو دوزو
ولی متسفانه موقعی خواب بد جوری عرق میکنم کل بدنم درد میکنه مخصوصن پاهم ودستام اختلاف مغزی دارم بعضی موقه هنگ میکنم وچشم اب شدید میریز

بهار
بهار
5 ماه قبل

سلام. آقای دکترخسته نباشید.. من دوزدوم واکسن سینوفارم را۲۲یعنی ۵روزپیش زدم کمردرد سردردگرگرفتی وحالت تعریق وکمی تب ولرزخفیف دارم الان هم حالت تهوع ودلپیچه دلدردپیداکردم ۳۱سالم هست و بچه ۹ماهونیم دارم ک شیرخودم میدم لطفاراهنمایی کنیدبابت این عوارض چکارکنم وچی مصرف کنم ک دردوحالت تهوعم ازبین بره باتشکر

دکتر مهدی فرخ سیر
پزشک متخصص
در پاسخ به  بهار
5 ماه قبل

سلام. میتوانید ناپروکسن و دیمیترون مصرف کنید.

دکتر مهدی فرخ سیر
پزشک متخصص
در پاسخ به  بهار
5 ماه قبل

قرص اندانسترون
استامینوفن قرص ۵۰۰
شربت دیفن هیدرامین

علی
علی
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر. دوز اول و دوم رو سینوفارم زدم. دوز سوم چ پیشنهاد میدین؟ ۳۷ سالمه

Nightwolf
Nightwolf
5 ماه قبل

سلام واقعا نظرات رو دیدم بیشتر یه نوع ترس تو وجودتون هست و به خودتون تلقین میکنید که حتما من واکسن زدید یه بلایی سرم میاد …

راستش تا اونجایی که من دیدم و حتی خودمم زدم سینوفارم بی ضرر ترین واکسن بوده
حتی من تا دوز اول رو زدم نشستم پشت ماشین و رفتم مسافرت خدا رو شکر حتی سر درد هم نگرفتم

دوز دوم هم چند روز پیش زدم و اونم خدا رو شکر هیچ تلقین نکنید و نترسید اون چیزی که فکرش رو میکنید نیست ( فقط باید قبلش بفهمید که بیماری خاصی … نداشته باشید …

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  Nightwolf
5 ماه قبل

باتشکر بابت ثبت نظرتون

sahar
sahar
در پاسخ به  Nightwolf
20 روز قبل

بذارید ی کم بگذره،عوارض وحشتناکش مشخص میشه.
مزخرفترین واکسنه.
نمیدونید چرا جدیدا سکته چشمی زیاد شده

سارا
سارا
5 ماه قبل

سلام من امروز دوز سوم واکسن سینوفارم وزدم الان تنگی نفس دارم وگرممه تاحالا اینجوری نشده بودم ۴۰سالمه ممنون

الیاس‌عباسی‌09177175104
الیاس‌عباسی‌09177175104
5 ماه قبل

سلاممندوزسوم‌امر‌وز‌زدم۶۵سالم‌سردرد‌شدید
دارم‌باید‌چکار‌کنم‌لطفا‌راهنمایی‌کنید‌متشکرم

دکتر مهدی فرخ سیر
پزشک متخصص
در پاسخ به  الیاس‌عباسی‌09177175104
5 ماه قبل

سلام
سردرد
قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت بخورین

سیدمصطفی موسوی
سیدمصطفی موسوی
5 ماه قبل

سلام خسته نباشیدمن دزسوم رامیخواهم دریافت کنم دو دزاول سنیوفارم بوده میتوانم ازواکسن دیگراستفاده کنم یانه

دکتر فرید سنگین آبادی
دکتر فرید سنگین آبادی
پزشک متخصص
در پاسخ به  سیدمصطفی موسوی
5 ماه قبل

سلام‌. دوز سوم بهتره سینوفارم باشه. ولی میتوانید بقیه واکسن ها مثل آسترازنکا و اسپایکوژن و پاستوکووک پلاس و… را بزنید.

علی هریری
علی هریری
5 ماه قبل

سلام اقای دکتر من ازوقتی دو دوز سینوفارم رو زدم سیاتیک پای راستم شدید لختگی پیداکرده هرچقدمیرم ماساژوشوک برقی میزنم چندروز خوبه ولی بعدادوباره پام بی حس میشه چکارکنم؟

کبری میرزایی یقین سرا
کبری میرزایی یقین سرا
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید .من دوزه سوم واکسن سینفارم زدم.روز پنج شنبه هفته پیش.از دیروز درد بدن ابریزش بینی سر درد وکفتگی بدن انگار سرما خوردم الان چه کار باید بکنم خیلی میترسم که کرونا باشه.لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون میشم

رضاصالحی
رضاصالحی
6 ماه قبل

سلام خسته نباشیدمن سینوفارم زدم دوزاول من عفونت گوش میانی دارم بنظرتون مشکلی پیش نمیاد

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  رضاصالحی
6 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

اکبرعباسلو
اکبرعباسلو
6 ماه قبل

سلام آقای دکتر من هردودوزواکسن سینولارم وزدم الان میگن حتمابایدبعدش حجامت انجام بدم درسته؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  اکبرعباسلو
6 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

علی
علی
در پاسخ به  اکبرعباسلو
4 ماه قبل

کی میگه

بهاره. پارسا
بهاره. پارسا
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید من حدود یک ماه پیش واکسن سینوفارم تزریق کردم دستی ک واکسن زدم هنوز درد داره ک. استخون دردمیگیره دستم وگلودرد و خلط و سوزش قفسه سینه دارم چرک خشک کن هم میخورم افاقه ای نکرده رفتم دوز دومم روبزنم گفتن نه سه هفته دیگه بیا.. حالاچیکارکنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  بهاره. پارسا
6 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

یعقوب داداشی
یعقوب داداشی
6 ماه قبل

باسلام حدودا ۲ماه بعداز تزریق دوز دوم مادرم گرفتگی عضوله پایه چب ودردشدید پا دارند لطفا پزشک محترم راهنمای کنند

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  یعقوب داداشی
6 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

Koorosh
Koorosh
6 ماه قبل

سلام من ۲۹ ام دوز دم زدم حالا علاوه بر اینا حالم هر روز داره بد تر میشه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  Koorosh
6 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

زهرا
زهرا
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
5 ماه قبل

سومی نزنیم مشگل داره من دوست ندارم بزنم اونارام زدم پشیمونم هیچ عوارضی هم نداشتم بدنم قوی بود ولی سونی نمیزنم بمیرمم حتا

دکمه بازگشت به بالا