عوارض واکسن سینوفارم چیست؟ برای چه افرادی بیشتر است؟

مکانیسم اثر و عوارض احتمالی واکسن سینوفارم

هر آنچه که باید درباره عوارض واکسن سینوفارم بدانید

سینوفارم ششمین واکسنی است که توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای استفاده اضطراری تایید شد. این سازمان اطلاعات مربوط به کیفیت، کارایی، ایمنی و عوارض واکسن سینوفارم را به طور کامل ارزیابی و استفاده از آن را برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه کرده است.

جالب است بدانید از میان تمامی واکسن‌های تولید شده توسط کشور چین، فقط واکسن کووید-۱۹ سینوفارم یا همان BBIBP-CorV که توسط موسسه تولیدکننده محصولات بیولوژیکی پکن (BBIBP) ساخته شده است، توانست در ۷ می ۲۰۲۱ تاییدیه جهانی دریافت کند. تقریبا حدود ۴ ماه بعد از دریافت مجوز از اداره ملی محصولات پزشکی چین در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰.

پس از آن بود که ۴۲ کشور دیگر از جمله مجارستان، ونزوئلا و سریلانکا استفاده از این واکسن را تایید و شروع به واردات آن کردند. کشور ما نیز پس از یک سال تاخیر در واردات واکسن بالاخره در تابستان امسال اقدام به واردات حداقل ۱۰۰ میلیون واکسن سینوفارم کرد. تا الان، آژانس دارویی اروپا (EMA) استفاده از این واکسن برای کشورهای اروپایی را تایید نکرده است.

شرکت  BBIBPاز فناوری غیر فعالسازی ویروس کرونا (SARS-CoV-2) برای تحریک پاسخ ایمنی استفاده کرده است. تا الان تحقیقات زیادی در مورد برخی از عوارض جانبی رایج واکسن سینوفارم که در آزمایش‌های بالینی رخ داده‌اند و بحث‌های پیرامون ایمنی واکسن انجام شده است. در این مطلب به جزئیات بیشتر آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مکانیسم اثر واکسن سینوفارم

در اصل واکسن سینوفارم حاوی همان ویروس SARS-CoV-2 است که در اثر مجاورت با یک ماده شیمیایی به نام بتاپروپیولاکتون ضعیف شده و دیگر قدرت بیماری‌زایی ندارد. این ماده شیمیایی به ماده ژنتیکی ویروس متصل می‌شود و از تکثیر آن و ایجاد بیماری کووید-۱۹ (COVID-19) جلوگیری می‌کند.

در این واکسن‌، پروتئین سطحی ذره ویروس دست‌نخورده نگه‌داشته می‌شود تا بتواند سیستم ایمنی بدن را تحریک کند. این واکسن همچنین حاوی یک ماده کمکی یا ادجوانت به شکل هیدروکسید آلومینیوم است. ادجوانت‌ها به تقویت پاسخ ایمنی بدن در برابر واکسن‌ها کمک می‌کنند.

اثر واکسن سینوفارم

هنگامی که فردی دوز اول واکسن سینوفارم را دریافت می‌کند، سیستم ایمنی بدن او ویروس غیرفعال شده را به عنوان عامل خارجی شناسایی می‌کند و آنتی‌بادی‌هایی علیه آن می‌سازد. در نتیجه از این به بعد اگر فرد واکسینه شده متعاقباً دوباره با ویروس کرونا تماس پیدا کند، سیستم ایمنی بدن او یک پاسخ ایمنی قوی‌تر علیه آن ایجاد می‌کند. زیرا از قبل سلول‌های ایمنی آمادگی لازم را پیدا کرده‌اند و آنتی‌بادی زیادی ساخته شده است.

سازمان جهانی بهداشت پس از اطمینان از عوارض واکسن سینوفارم، تزریق دو دوز آن را برای افراد ۱۸ ساله و بالاتر توصیه کرد. طبق مطالعات، فاصله دوز اول و دوم واکسن سینوفارم باید بین ۳ تا ۴ هفته باشد. آژانس جهانی بهداشت ایمنی واکسن سینوفارم و کارایی کلی این واکسن در پیشگیری از ابتلا به بیماری را حدود ۷۸ درصد تخمین می‌زند. اگرچه اشاره می‌کند که داده‌های آزمایشی برای بزرگسالان بالای ۶۰ سال وجود ندارد.

حدودا چند ماه است که نتایج یک تحقیق مهم در کشور سنگاپور، ضرورت تزریق دوز سوم واکسن سینوفارم برای افراد بالای ۶۰ سال را تایید کرده است. براساس این تحقیق مشخص شد که فقط درصد کمی از شرکت‌کنندگان بالای ۶۰ سال پس از تزریق دوز دوم واکسن سینوفارم میزان کافی آنتی‌بادی تولید می‌کنند.

بنابراین، بهتر است از همان ابتدا به افراد مسن نوع دیگری واکسن مانند آسترازنکا یا فایزر تزریق شود. محققان این تحقیق توصیه می‌کنند که برای دوز سوم نیز بهتر است به جای سینوفارم واکسن‌های بر پایه آدنوویروس یا mRNA تزریق شوند. با این حال، افرادی که واکسن کووید-۱۹ سینوفارم را دریافت کرده‌اند، همچنان می‌توانند این واکسن را به‌عنوان دوز سوم واکسن کرونا خود نیز دریافت کنند.

تا به امروز بیش از ۱.۵ میلیارد دوز از این واکسن تزریق و کاملا عوارض واکسن سینوفارم برای همه محققان قطعی شده است. حتی اخیرا امکان تزریق آن برای خانم‌های باردار و نوجوانان ۱۸ تا ۱۲ سال در کشور ما فراهم شده است.

اصولا افراد بالای ۱۸ سال که سابقه واکنش آلرژیک و شوک آنافیلاکسی به هیچ یک از اجزای یک واکسن ندارند، می‌توانند واکسن سینوفارم را تزریق کنند. هنوز تحقیقات برای نشان دادن اثربخشی آن در برابر سویه‌های جدید ویروس کرونا و نوع شدید بیماری کووید-۱۹ در حال انجام است. در ادامه بیشتر در مورد عوارض واکسن کرونا سینوفارم صحبت خواهیم کرد.

جالب است بدانید که برای تهیه واکسن‌های آنفولانزا و هپاتیت B نیز از همان فناوری تولید واکسن سینوفارم استفاده می‌کنند. در واقع این‌ها نیز حاوی ذرات ویروس غیر فعال شده هستند.

اگرچه واکسن‌های mRNA مانند فایزر باید در درازمدت در دمای زیر صفر نگهداری شوند اما واکسن سینوفارم را می‌توان در دمای یخچال ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری کرد.

واکسن سینوفارم همچنین اولین واکسنی است که دارای مانیتور ویال واکسن است. برچسبی که با قرار گرفتن واکسن در معرض گرما تغییر رنگ می‌دهد. این مسئله کمک می‌کند تا نظارت دقیق‌تری در مورد بی‌خطر بودن واکسن برای استفاده انجام شود. همه مزایای ذکر شده، زمینه صادرات این واکسن چینی به کشورهای دیگر را تسهیل کرده است.

عوارض جانبی سینوفارم

عوارض جانبی رایج واکسن سینوفارم

این حق شما است که پیش از تزریق هر واکسنی از عوارض جانبی آن مطلع باشید. از طرفی، نمی‌توان انکار کرد که میزان عوارض جانبی همه واکسن‌های کرونا، از فایزر گرفته تا سینوفارم، کمی بیش‌ازحد انتظار است.

داده‌های منتشر شده از یک کارآزمایی بالینی کوچک در مجله معتبر لانست (Lancet) که شامل حدود ۶۰۰ داوطلب بود، نشان داد که واکسن سینوفارم برای تمامی گروه‎های سنی بی‌خطر است. نویسندگان این مقاله گزارش دادند که این واکسن بی‌خطر بوده و عوارض آن توسط شرکت‌کنندگان کارآزمایی به‌خوبی تحمل شده است. شایع‌ترین عوارض جانبی گزارش شده در این کارآزمایی تب و درد در محل تزریق بود.

سازمان جهانی بهداشت پیش از تایید و دادن مجوز اضطراری به این واکسن، داده‌های ایمنی سه کارآزمایی بالینی که شامل ۱۶۶۷۱ شرکت‌کننده برای دریافت واکسن سینوفارم بود را بررسی کرده بود. بیشتر این داده‌ها مربوط به مردان ۱۸ تا ۵۹ ساله بودند. بر اساس این داده‌ها، شایع‌ترین عوارض واکسن سینوفارم عبارتند از:

می‌توان گفت عوارض واکسن سینوفارم مشابه سایر واکسن‌های مجاز علیه کووید-۱۹ است و شدت اکثر آن‌ها خفیف تا متوسط ​​است. در مورد عوارض دوز دوم واکسن سینوفارم نیز می‌توان به این موارد اشاره کرد. البته گزارش‌هایی از عوارض پوستی واکسن سینوفارم مانند خارش یا قرمزی پوست نیز دریافت شده است. عوارض دوز سوم واکسن سینوفارم نیز به همین ترتیب است.

عوارض جانبی جدی واکسن سینوفارم

جالب است بدانید که سازمان جهانی بهداشت در میان گزارشات دریافت شده، دو عارضه جانبی جدی را نیز شناسایی کرد که احتمالاً با تزریق واکسن مرتبط بودند. اولی حالت تهوع شدید و دومی که شامل اختلال عصبی نادر به نام آنسفالومیلیت منتشر حاد (شامل التهاب مغز و نخاع) است! همچنین یک مورد تشخیص ترومبوز (لخته شدن خون) در گروه دریافت‌کنندگان واکسن وجود داشت.

جالب است بدانید که از زمان عرضه واکسن در چین، تعدادی از واکنش‌های جانبی جدی زیر نیز مشاهده شده است:

به‌همین‌دلیل، سازمان بهداشت جهانی تصمیم گرفت که پس از دادن مجوز اضطراری نیز عوارض واکسن سینوفارم را دنبال کند.

در قالب داده‌های ایمنی جمع‌آوری‌ شده در طول عرضه واکسن توسط چین، معلوم شد که در میان ۵.۹ میلیون نفری که تا ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ واکسن را در چین دریافت کرده بودند، ۱۴۵۳ عارضه جانبی گزارش شده بوده است. این عوارض جانبی بیشتر شامل واکنش‌های پوستی موضعی قرمزی و تورم در محل واکسیناسیون بودند. همچنین ۲۰۲ مورد تب که ۸۶ مورد آن تب شدید بود و ۱۱ مورد عوارض عصبی نیز اعلام شده است.

عوارض شایع سینوفارم

با افزایش آمار تزریق واکسن سینوفارم در کشور چین، داده‌های ایمنی از ۱.۱ میلیون دوز واکسن سینوفارم که به افراد مسن ۶۵ سال به بالا تزریق شده بودند نشان دادند که شایع‌ترین عوارض واکسن سینوفارم شامل موارد زیر هستند:

هیچ عارضه جانبی جدی برای این گروه سنی گزارش نشده است.

معمولا متخصص عفونی توصیه می‌‌کنند که برای کاهش عوارض واکسن سینوفارم باید مایعات زیادی مصرف کرد. درشرایطی‌که تب به بیش از ۳۸.۵ درجه برسد یا تحمل سایر عوارض برای فرد غیر ممکن باشد، می‌توان از استامینوفن ۳۲۵ یا ۵۰۰ استفاده کرد. اگر تاثیر آنچنان نداشت می‌توان در مرحله بعد از ناپروکسن ۵۰۰ استفاده کرد.

بهتر است بدانید که استفاده از انواع داروهای ضد درد و ضد التهاب قبل از تزریق واکسن سینوفارم در کاهش اثربخشی آن موثر است. اگر قابلیت تحمل عوارض واکسن سینوفارم را دارید، توصیه می‌کنیم بعد از تزریق نیز از مصرف بی‌دلیل این داروها اجتناب کنید.

اگر بیش از ۳ تا ۵ روز بعد از تزریق واکسن همچنان یک یا چند مورد از این عوارض همراه شما بودند، باید به پزشک مراجعه کنید.

هنوز بحث‌های زیادی پیرامون این واکسن به دلیل کمبود اطلاعات دقیق از ایمنی، اثربخشی و عرضه اولیه واکسن وجود دارد. جالب است بدانید که سازمان‌ها و ناظران اصلی دارو در جهان یعنی آژانس دارویی اروپا (EMA)، سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) و آژانس نظارتی داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا هنوز واکسن سینوفارم را بررسی و تایید نکرده‌اند.

با این حال، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت به دنبال تلاش‌های آن برای گسترش واکسیناسیون در جهان به نوعی قابل اطمینان است. اما این مسئله نباید باعث نادیده گرفتن عوارض واکسن سینوفارم شود.

گفتگوی آنلاین با متخصص عفونی

طبق گزارشات، تا الان کمتر از ۱۰۰ نفر در کشور ما در اثر عوارض تزریق واکسن فوت کرده‌اند. اگرچه این تعداد مرگ در مقایسه با بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده قابل چشم‌پوشی است اما باید دقت کرد که بیش از ۹۰ درصد واکسن‌های تزریق شده در کشور ما از نوع سینوفارم بوده است!

اگر با گذشت ۷۲ ساعت از تزریق اول یا دوم همچنان درگیر عوارض واکسن سینوفارم بودید، باید با پزشک مشورت کنید. درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از دکتر عفونی انلاین پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر عفونی آنلاین برای درمان استفاده کنید.

۲.۸/۵ (۱۲ نظر)

منبع
www.who.intwww.pharmaceutical-technology.comhealthwaymedical.comwww.parkwayshenton.comwww.medicalnewstoday.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
106 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
مریم زمان زاده
مریم زمان زاده
7 ماه قبل

من از وقتی واکسن زدم زیر بغلم کهیر میزنه وواقعا خسته شدم نمی دونم باید چه کار کنم

Dina
Dina
7 ماه قبل

پدرم ۵۸ سال هستن
۷ ماه پیش واکسن سینوفارم دز سوم رو زدن
اول درد و گرفتگی دست و فلج شدن سمت چپ
هر روز یه قسمت از بدنش از کار افتاد
کلیه ، صفرا ،بعد توانایی حرکت نداشتن و صحبت .
بخاطر عفونت زیاد کما رفتن
الانم بخاطر مصرف زیاد انتی بیوتیک مشکل گوارش ..
و تا به امروز آخرین آزمایش و تست نشون میده نقرس
و عوارض روحی شدید

اونقدر یهو و شوکه اینهمه بیماری رو مبتلا شدن تصورشون اینه که همه دارن ازبین میبرنشون

hamid
hamid
8 ماه قبل

از وقتی واکسن زدم میل جنسیم کم شده و دچار اختلال نعوظ شدم
درمان داره؟

ممد
ممد
در پاسخ به  hamid
2 ماه قبل

بخدا که درست میگی! به هرکی میگم باور نمیکنه!

مرتضی
مرتضی
1 سال قبل

سلام من شنبه واکسن زدم و تا امروز که چهارشنبه ست ضعف و بی حالی شدید دارم.بعد از چند روز عوارض از بین میره؟

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام من هفته پیش ۵ شنبه دوز سوم واکسن سینوفارم رو زدم. طی این یک هفته دوباره که فشارم میره بالا وهمش وسط سرم میسوزه من اصلا سابقه فشار نداشتم. همیشه فشارم ۱۱ رو۹ بوده. سریع اول ۱۴ رو۹ شد که رفتم اورژانس وقرص زیر زبونی دادن وباز دیشب همینجوری شدم خیلی حالم بد میشه. البته من سرطان دارم که متاستاز کرده به ریه وسه دفع ریه عمل شده وعمل آخرم ۵ ماه پیش بود. الان فقط هر سه ماه چکاب انجام میدم.
آیا این فشارم میتونه از واکسن باشه تو رو خدا راهنماییم کنید

شبنم
شبنم
در پاسخ به  فاطمه
6 ماه قبل

بله مامان منم سابقه فشارخون ندارن تو هر سه دوز که زدن بعدش فشارش رفته بالا سردرد می‌گرفت بعد چند ماه خوب شد خدا لعنتشون کنه

مون مون
مون مون
1 سال قبل

سلام آقای دکتر من دوز سوم واکسن سینوفارم زدم حالم خیلی بد شده تب لرز دارم سرفه سر درد خستگی همه عوارضش اومده سراغم دارم میمیرم چه دارایی باید مصرف کنم من از دیشب مدام قرص استامینوفن و یه کپسول استفاده میکنم اما هیچ تأثیری نداره

Nightwolf
Nightwolf
1 سال قبل

سلام واقعا نظرات رو دیدم بیشتر یه نوع ترس تو وجودتون هست و به خودتون تلقین میکنید که حتما من واکسن زدید یه بلایی سرم میاد …

راستش تا اونجایی که من دیدم و حتی خودمم زدم سینوفارم بی ضرر ترین واکسن بوده
حتی من تا دوز اول رو زدم نشستم پشت ماشین و رفتم مسافرت خدا رو شکر حتی سر درد هم نگرفتم

دوز دوم هم چند روز پیش زدم و اونم خدا رو شکر هیچ تلقین نکنید و نترسید اون چیزی که فکرش رو میکنید نیست ( فقط باید قبلش بفهمید که بیماری خاصی … نداشته باشید …

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  Nightwolf
1 سال قبل

باتشکر بابت ثبت نظرتون

sahar
sahar
در پاسخ به  Nightwolf
9 ماه قبل

بذارید ی کم بگذره،عوارض وحشتناکش مشخص میشه.
مزخرفترین واکسنه.
نمیدونید چرا جدیدا سکته چشمی زیاد شده

امیر
امیر
در پاسخ به  Nightwolf
7 ماه قبل

باسلام واقعا درسته من خودم هر سه دزد رو سینوفارم زدم بدون اینکه مشکلی برام پیش بیاد
بخدا یا تلقینه یا خدای نکرده مشکل از مریضیه خودتون ایشالاه ک همه خوب خوش سلامت باشید

ناروی
ناروی
در پاسخ به  امیر
1 ماه قبل

چین اگه میدونست برا کشور خودش درست میکرد معلوم نیست چی بود که هرکی زده مریض ترش کرده

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  Nightwolf
5 ماه قبل

من فقط ۲۳سالمه بعد از ۸ماه از تزریق دوز دوم تمام مفاصل بدنم درد می‌کنه رو پا نمیتونم بایستم عین پیر ۸۰ساله شدم بد میگین تلقین واقعا اهل تلقین نیستیم درد بدن بی سابقه و اینکه می‌دونی که مشکلی نداشتی یهو اینطور بشه جای شک داره برکتو جا سینوفارم تزریق میکردن

ممد
ممد
در پاسخ به  ناشناس
2 ماه قبل

دقیقا! من ۲۵ سالمه بدنسازم! اون وقت این حرفو میزنم میگن وزنه سنگین زدی چون! بابا میگم داغون شدم هیشکی حرفمو درک نمیکنه!

اکبرعباسلو
اکبرعباسلو
1 سال قبل

سلام آقای دکتر من هردودوزواکسن سینولارم وزدم الان میگن حتمابایدبعدش حجامت انجام بدم درسته؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  اکبرعباسلو
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین داروسازی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک داروسازی

علی
علی
در پاسخ به  اکبرعباسلو
1 سال قبل

کی میگه

موسوی
موسوی
2 ماه قبل

من از وقتی این واکسن آشغالو زدم به کل بگای اعظم رفتم و حالم مثل مرده ها شده از وقتی سوزن رفت تو پوست من یک روزی نبوده سالم باشم همش مریض بدن درد کلا این واکسن گایید مارا

علی
علی
2 ماه قبل

سلام چند سال بعد اثر واکسن در بدن از بین میرود؟

محمد
محمد
5 ماه قبل

با سلام.من از وقتی ک واسکن سینو فاوم را تزریق کردم هر چند وقت یک بار سرما خوردگی شدید میگیرم با اینکه قبل از تزریق امپول هر ۱۳ الی ۱۴ ماه یک بار اون هم خفیف سر ما میخوردم لطفن منو راهنمایی کنید

فرحناز محوی
فرحناز محوی
6 ماه قبل

سلام ۴۰۱/۵/۳۰تزریق واکسن در چهارم داشته ام دو سه روز اول درد کمی داشت ولی بعد از گذشت ده دوازده روز درد شدیدی در ناحیه تزریق دارم به دکتر مراجعه کردم دو سه تا آمپول زدم ولی باز هم درد شدیدی دارم لطفا راهنمایی کنید چه دارویی ویا چکار کنم که تسکین داشته باشم متشکر

کاوندی
کاوندی
7 ماه قبل

از اذر ۱۴۰۰ که دوز سوم واکسن سینوفارم من وشوهرم زدیم کتف چپ مون درد شدید داره بدادمون برسید.چرا به اجبار گفتن سینوفارم بزنید. چکار کنیم درد شدید کتف اذیت مون میکنه واکسن بدبخت مون کرد. تا کی عوارضش توبدنمون؟به ۴۰۳۰ زنگ زدم‌میگه به ما ربطی نداره برو جایی که واکسن زدی. راهنمایی میخوام

کاوندی
کاوندی
7 ماه قبل

باسلاپم چرا بعداز تزریق دوزسوم واکسن کرونا کتف من وشوهرم وخیلی های دیگه درد شدید داره و خوب نمیشه. دستم نمیتونم بالاببرم پزشک ؛ امپول تزریق کرد داخل مفصل م موقت خوب شد الان شدید درد داره چکارکنم

لیلا موید
لیلا موید
7 ماه قبل

سلام مادرم پس از دریافت دوز اول واکسن سینوفارم ۱۵ روز ضعف شدید داشت تا حدی که قدرت نشستن رو هم نداشت دوز دوم تزریق نکرد چون دوتا همسانون بعد از تزریق دوز دوم فوت کردند.بع یک سال مادرم الان کرونا گرفته و کل ریه ش درگیر شده.

علی ترکاشوند
علی ترکاشوند
7 ماه قبل

سلام،من دوزسوم سینوفارم رازدم ولی متاسفانه دوزاول ودوم وسون که زدم تا مدتی یه دردی مث نقطه در تمامی بدنم جابجامیشه مثلا بازوی چپم واکسن زدم امادرنقطه ای از بازوی راستم احساس در میکنم بعدچنددقیقه میبینی انگشت وسط پای چپم دردمیکنه وخلاصه الان آخرین قسمت کمرم نشیمنگاه بیشترمواقع در دارم از زمانی که دوزسوم زدم بمانددردقفسه سینه واحساس سکته که بهم دست میده،بنظرتون دکترچکارکنم،کمتردردداشته باشم،هرچه مسکن میخورم فایده نداره

امیر
امیر
7 ماه قبل

اگر سازمان جهانی توصیه کرده که دو دوز به بالا تزریق بشه پس چرا برای اروپا تاییدیه تزریق نگرفته؟ بهترین واکسن واکسن ایران وسلام

میثم
میثم
7 ماه قبل

من یه دوز سینوفارم زدم بخاطر نظام وظیف.از فرداش دچار درد شدید توی ناحیه گردن و کتف راست شدم و قسمت آرنج.درد طولانی شد ام ار آی دادم مهره سی۵پارگی شدید و مهره سی۶فتخ شدید.الان بعد ۵ماه دردم رفع نشده و گفتن باید عمل کنی.دیگه دوزای بعدی رو نزدم

علیداد
علیداد
7 ماه قبل

سلام مدتی است بیشتردستهاتاآرنج حالت خواب رفتگئ ووزؤزکردن شده ضمناهرسه دوزواکسن سینوفارم زده ام

مرتضی
مرتضی
در پاسخ به  علیداد
7 ماه قبل

من هنوز بعد نه ماه از زدن واکسن هنوز درگیر عوارض این آشغال هستم درد قفسه سینه استرس توهم درد قلب بیخوابی احساس میکنم خودم نیستم یه چیزی تو وجودمه که مال من نیس حالم بد میشه بعضی وقتا دکتر قلب رفتم گفت چیزی نیست ولی قلبم درد میکنه گردنم درد میکنه برپدر مادر کسی که این ویروس واین واکسن درست کرده لعنت الان کمی حالم بهتره ولی هنوز درگیرشم لطفا اگه کسی همدرد منه لااقل بهم پیام بده تا از تجربه همدیگه استفاده کنیم این دکترها هم چیزی حالیشون نیست.

غلام
غلام
در پاسخ به  مرتضی
7 ماه قبل

داداش منم همینایی که شما گفتی را دارم

Afshin
Afshin
در پاسخ به  مرتضی
7 ماه قبل

آره واقعا من۳۳سالمه یه باردکترنرفتم تاحالا ازوقتی این واکسنو زدم همچیم ریخته بهم لعنت به اونیکه اینوآورد ومردم رابدبخت کرد هزارتاعوارض داره مردم ازخجالتشون بیشترشو نمیگن

hamid
hamid
در پاسخ به  Afshin
6 ماه قبل

من از وقتی واکسن زدم میل جنسیم %۵ شده

hamid
hamid
در پاسخ به  مرتضی
6 ماه قبل

داداش منم همدرد توم

Elnaz
Elnaz
در پاسخ به  مرتضی
6 ماه قبل

منم از روزی که واکسن زدم حالم بده بدن درد شدید روحیه خراب دکترای بدرد نخور نتونستن کاری کنن فقط درد میکشم

Amin
Amin
در پاسخ به  مرتضی
2 ماه قبل

منم خیلی راحت میخابیدم الان یه ساله یه شب راحت و کامل نخوابیدم

mahdi
mahdi
در پاسخ به  مرتضی
1 ماه قبل

داداش منم به فنا رفتم گوارش و همچی

یاس
یاس
8 ماه قبل

سلام میخواستم بپرسم که واکسن سینوفارم تا کی توبدن باقی میمونه مثل واکسن فلج اطفال است تا آخر عمر باقی میمونه یا مثل واکسن انفولانزا ۱سال تجزیه میشه

ابراهیم آذرافروز
ابراهیم آذرافروز
در پاسخ به  یاس
7 ماه قبل

سه دزسینوفارم.زدم.دز۴چیبزنم

علی
علی
در پاسخ به  ابراهیم آذرافروز
3 ماه قبل

خدارحمتت کنه همین کافیه خدابه دادت برسه

فاطمه میرزایی
فاطمه میرزایی
9 ماه قبل

آیا واکسن سینوفارم موجب خارش شدیددرتمام نقاطبدن وبه مدت چندماه میشود؟مادرمن دچار این عارضه شده.

امین عابدی
امین عابدی
10 ماه قبل

سلام ۴۷ ساله هستم سه دوز سینوفارم زدم هیچ عوارض لحظه ایی هم تجربه نکردم فقط هر وقت از بیرون میام خونه اب ولرم اب نمک قرقره میکنم و تا حالا الحمدالله کرونا نگرفته م . تلقین نکنید به عوارض . هر چند عوارض مانده گار نیست خوشحال باشید مشکلات از عوارض ست چون حتما عوارض را رد خواهید کرد و ماندگار نیست . مایعات و دمنوش ها فراموش نشه و زرد چوبه و عناب و زنجبیل و لیمو و عسل مصرف کنید .

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  امین عابدی
7 ماه قبل

خدا رو شکر که سالمید اما بابای من با یک دز سینوفارم فوت کرد و ما رو داغدار کرد.
لطفا کسی رو تشویق به زدن واکسن نکنید.
عارضه ای ماندگارتر از مرگ؟

احسان
احسان
در پاسخ به  ناشناس
2 ماه قبل

خیلی کثیف هست اینا،مخصوصانضام

هدی
هدی
10 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۴۲ سالمه ۱۰ روز پیش دوز سوم سینوفارم رو زدم دوسه روز شونه هام و قفسه سینم شدید درد میکرد الان بهترم اما دو هفته زودتر پرید شدم ممکن از عوارض واکسن باشه

مصطفی
مصطفی
11 ماه قبل

سلام.دکتر..من پنج دوز واکسن کورنا تزریق کردم ..دو دوز اول سینو فارم و دوز سوم آسترازنکا ودوز چهارم چهارم و پنجم را بازم سینو فارم زدم..مشکلی برام پیش نمی یاد ..تا الان که مشکلی نداشتم. آیا در آینده هم مشکلی برام پیش نمی آید..متشکرم

امیر
امیر
11 ماه قبل

با سلام .احتراما رادبه من ماه دوز لول واکسن سینوزفام را علی الرغم میل باطنی تزریق نمودم و بعد از چند ساعت بدی و و‌محل تزریق و استخوان کتف بنده تدریجا شروع به درد کرد و روز بعد از کردم بگونه ای که از انجام کارهای شخصی مستاصل شده بودم ووبا خوردن تب بر قدری حالم بهتر شد اما از آنزمان تاکنون درد بازو و کتف و گاها کلیه سمت چپ بدنم درد میکند و گاها جنان درد میگیرد که حتی از بلند کردن یک لیوان آب مستاصل هستم و در ضمن قدر کم حوصله و عصبی شده ام .!!! لازم برتر است اینجانب ۵۸ سال سن دارم و قصد تزریق واکسن های حتی بسیار م۵تبر را هم نداشتم اما به اصرار همسرم و از طرف دیگردقطع کردن سهمیه سوخت خودروی تاکسی اینجانب از سوی تاکسی رانی جبرا واکسن تزریق گردم و قصد ندادم دوز های بعدی را تزریق نمایم .سوالم این است تا چه زمانی باید این درد ها را تحمل کنم و از تزریق دوز اول هم بشدت پشیمانم .لطفا استرشاد فرمائید. سپاسگزارم.

امی
امی
در پاسخ به  امیر
8 ماه قبل

درسته من هم همیطور

رضا
رضا
در پاسخ به  امیر
8 ماه قبل

با سلام من سه دوز واکسن سینو فارم و زدم واز وقتی که دوز سوم را زدم یک روز کتف راستم درد میکند بعد کتف چپم شروع به درد میکند طوری که قادر به بلند کردن دستم نیستم خیلی اذیت میشم چون شغلم رانندگی هستش یک روز دیدی انگشت های دست راست یا چپم پف کردن بعد از دو روز یا سه روز به حالت اول برمیگردد خلاصه خیلی در عذابم راهنمایی کنید من چه کنم الان که دارم اینو می نویسم دردو تا کتفم درد هس و درست درد به نوک انگشتام میزنه و عملا دست چپم از کار افتاده همان دستی که واکسن زدم الان درد از کتف چپم شروع شده و نوک انگشتام داره می سوزه لطفا راهنمایی کنید

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  امیر
7 ماه قبل

لطفا و لطفا حتما چندین مرتبه حجامت کنید و روزانه عسل استفاده کنید و به هیچ وجه دزهای بعدی رو تزریق نکنید.

منیژه
منیژه
1 سال قبل

من دوز دوم سینوفارم را در۲۸آبان زدم ..دوهفته بعد برای اینکه ببینم چقدر آنتی بادی دارم آزمایش خون دادم pt ptt کاملا طبیعی داشتم یکماه بعد چشمم سکته کرد .. یکماه بعداز سکته دوز سوم رازدم ..الان همش دردست وپا احساس گز گز دارم خونم بشدت غلیظ شده تاجایی که رفتم آزمایش بدهم در سرنگ نمیرفت .. الان خیلی نگرانم ومطمئنم از واکسن اینطور شدم الان pwd بالای ۱۷ دارم ..

sahar
sahar
در پاسخ به  منیژه
9 ماه قبل

پدرم ۶۷ساله است.و ۲دز واکسن سینوفارم زد.
یکی دوهفته بعد از دز دوم تاری دید داست.منتظر بود که بهتر شه.
الان بعد ۲ماه بعد از تزریق دز دوم سکته چشمی کرده..
امروز رفتیم دکتر واس تزریق داخل چشمی آمپول ،هر مریضی میومد اونجا،به مریضی پدرم مبتلا شده بود.همه شونم سابقه تزریق واکسن سینوفارم داشتن.
کرونا میگرفتن خیلی بهتر بود تا این عارضه بد چشمی بعد تزریق واکسن
.

Last edited 9 ماه قبل by sahar
سولان
سولان
1 سال قبل

سلام.۵ روز پیش دو نفر از اشناهامون اومدن خونمون گفتن ما یک روز پیش دوز سوم واکسن سینوفارم رو زدیم الان عوارضش ظاهرشده برامون.و حال خیلی بدی داشتن تب سرفه بدن درد ابریزش بینی سردرد الان ۵ روز اینجان هنوز خوب نشدن.الان دو روزه منو بچم هم مریض شدیم.ایا ممکنه عوارض واکسن واگیر دار باشه؟؟؟؟؟

علی
علی
در پاسخ به  سولان
1 سال قبل

نه برادر مبتلا به کرونا شدن و شما رو هم مبتلا کردن

مریم
مریم
1 سال قبل

باسلام من دوروزپیش دوزسوم واکسن کرونا زدم هرسه راسینورفارم زدم دوتای قبلی هیچ مشکلی نداشتم ولی دوزسوم راکه زدم روی دست راست زدم ولی سمت چپم دردمیگیره انگارتیرمیکشه وپریودشدم میخواستم ببینم مشکلی نیست یابایدبه پزشک مراجعه کنم شب اول هم خیلی احساس سنگینی قفسه سینه میکردم وانگارنفسم بالانمیومدولی حالابهترم

سوما
سوما
در پاسخ به  مریم
1 سال قبل

باسلام من دوز سوم سینوفارم را زدم ولی سردرد دارم دوره ام عقب افتاده من روزی دوبار مترونیدازول ۵۰۰و کرم تریپل سولفابخاطر عفونت قارچ رحم مصرف میکنم آیا بایدبعداز دوره درمانم آمپول کرونا می زدم؟

Last edited 1 سال قبل by سوما
اردلان اریانا
اردلان اریانا
1 سال قبل

۲ ماه مونده ۱۲ سالم بشه هفته پیش چها رشنبه دوز اول واکسن سینوفارم رو زدم ۴۸ ساعت پیش پدرم با علایمی از ویروس مثل کوفتگی و بیحالی و لرز روبرو شده امروز چها رشتبه عصر من هم دچار تب و لرز و بیحالی شدم با توجه به اینکه مدت زیا ی از واکسن زدن من نگذشته و ایمنی ایجاد نکرده موجب تشدید خواهد شد کار خاصی نیاز هست یا فقط استراحت کنم و استامینوفن مصرف کنم با تشکر اریانا

افسر خوش فکر
افسر خوش فکر
1 سال قبل

سلام
دوز سوم سینوفارم رادرروز سوم دیماه تزریق کردم ازانموقع هردوسه روز یکباردچار حساسیت شدید میشوم و مثل سرما خوردگی شدیدانقدر عطسه وآبریزش بینی دارم که واقعا آزار دهنده هست راه کار چیست؟

Paniz
Paniz
1 سال قبل

سلام
من دوز اول سینوفارم رو ۲ ماه پیش زدم ولی به علت یه سرماخوردگی طولانی نتونستم دوز دومو بزنم الان اگه بعد ۲ماه دوز دوم زده بشه آیا اثر واکسن از بین نرفته ؟

رضا
رضا
1 سال قبل

پاهام تورم ‌پیدا کرده و قرمز شده وخارش داره

موسوی
موسوی
1 سال قبل

سلام اقای دکتر همسرم یه ماه پیش دوز دوم واکسن سینوفارم زدم همون موقعه دچار بی حسی عضله وکز کز شدن دو روز بعد رفع شد حالا بعد از یه ماه دوباره اینجوری شدم ولی با ضعف شدید میخواستم راهنمایی کنید

منیره
منیره
1 سال قبل

سلام خسته نباشید ببخشید من هفته پیش دوز سوم واکسن سینوفارم را زدم حالا احساس میکنم از اون زمان سینه چپم یعنی همون دستی که واکسن زدن درد می‌کنه ایا ممکن هست مربوط به عوارض واکسن باشه

asma
asma
در پاسخ به  منیره
1 سال قبل

دقیقا منم دوز سوم سینوفارمو زدم دست راست دوروز بعدش سینه راستم درد گرفا شدید طوری ک نمتونم نفس بکشم هنوزم خوب نشده

طاهره
طاهره
1 سال قبل

سلام دوز دوم واکسن سینوفارم جمعه زدم فرداش سرگیجه استفراغ شدید گرفتم با چهارشنبه دوباره اینجورشدم هردوبار رفتم بیمارستان بعد سرم دارو مرخص شدم الآنم حالم خوب نیست ۳۲سالمه بچه شیر میدم

منصور
منصور
1 سال قبل

با سلام من یک هفته میشه واکسن سینو فارم، دوز اول زده ام، مشکل من اینه که سمت چپ، یعنی طرف قلب من درد داره، و ضربان قلبم پایینه بین ۵۰تا ۶۰،و احساس سرگیجه هم دارم، به دکتر قلب مراجعه کردم آزمایش هم دادم، دکتر گفت مشکلی نداری، و گفت دلیل ضربان پایین تو میتونه ورزشکار بودنت باشه چون من زیاد فوتبال بازی میکنم، ممنون میشم نظرتونو بگید.

مرجان مینائیان
مرجان مینائیان
در پاسخ به  منصور
7 ماه قبل

با سلام‌.من سه روز پیش واکسن سینوفارم زدم دوز چهارم .سه دوز قبل فایزر زده بودم .ارنج دست راستم ورم کرده و به شدت درد میکنه .خواستم بدونم این عارضه تا چند روز ادامه داره؟

شهرام
شهرام
1 سال قبل

سلام خسته نباشید من دو روز بعد از اینکه دوز سوم رو زدم تب شدید گرفتم گلو درد و سرفه خشک و ضربان قلبم موقع تب خیلی بالاست ۱۸ سالمه استامینوفن هم که میخورم فقط تا دو ساعت تاثیر داره چکار باید بکنم ؟

اسفندیار
اسفندیار
1 سال قبل

سلام. بعد از دوز دوم واکسن سینوفارم دچار حساسیت پوستی یا آلرژیک شدم نمیدونم واسه واکسنه یا نه. وای اینو بگم قبلا این مشکل رو نداشتم

اسفندیار
اسفندیار
1 سال قبل

سلام. من بعد از زدن دوز دوم حساسیت پوستی پیدا کردم نمیدونم مشکل از واکسنه یا نه. فقط اینو بگم قبلا این حساسیت رو نداشتم

عرشیا
عرشیا
1 سال قبل

سلام من دوماه هست که کاشت مو انجام دادم ودوز اول ودوم واکسن سینوفارم روزدم وحالا باید دوز سوم رو بزنم ایا دچار ریزش مو نمیشم اگه دوز سومرو بزنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

محمد نورب
محمد نورب
1 سال قبل

سلام. من واکسن سینوفارم.زدم سابقه دیسک کمر دارم .ولی بعد واکسن کمرم بدجور درد میکنه که تا حالا تجربه نکردم.

سکینه زارع
سکینه زارع
1 سال قبل

سلام.مادرم ۷۰سال دارند.واکسن سینوفارم ترزیق کردندقندخون دارندانسولین استفاده میکنند.سکته مغزی کردندامکان داردعوارض واکسن باشه؟

سمیرا محمود آبادی
سمیرا محمود آبادی
1 سال قبل

سلام دوز ۳زدم حالت تحو دارم پام لمس سر گیجه..

zahra
zahra
1 سال قبل

افرادهرچی پرسیدن که حواله دادید به دکتر داروساز ! من سابقه DVT دارم وآپیراکس را هفته ای دوبار استفاده میکنم . میتونم واکسن سینوفارم بزنم؟ ۵۲ سال دارم بیماری دیگری ندارم جز اینکه وقتی عصبی میشم خارش پوست عصبی برای نیم ساعتی دچارمیشم.

محسن
محسن
1 سال قبل

باسلام
دارای فشار خون بالا هستم ودارو مصرف میکنم چند وقتی هست بعد تزریق دوز سوم ضربان قلبم رفته بالا ایاطبیعی هستش چکاب کامل انجام دادم قلبم مشکلی نداره فقط دکتر گفت کمی تحت فشار هستش درضمن فشار خونم نیز پایین هست ممنون میشم راهنمایی کنین

دکتر راحله سجادی نیا
دکتر راحله سجادی نیا
در پاسخ به  محسن
1 سال قبل

سلام
علت ضربان قلب بالا خارج از قلب هست و ضربان قلب بالا نشان دهنده مشکل قلبی نیست
باید ازتون شرح حال گرفته بشه که بدونیم علت این ضربان قلب بالا چیه و متناسب با اون بهتون دارو داده بشه

سعید
سعید
1 سال قبل

من یک روز پیش واکسن سینو فارم زدم،روزبدش اسحال شدم،نمیدونم ازواکسن یا ازچیزدیگه لطفا راهنمای کنید؛

امیر حسام
امیر حسام
1 سال قبل

سلام من سینو فارم زدم هر دو دوزو
ولی متسفانه موقعی خواب بد جوری عرق میکنم کل بدنم درد میکنه مخصوصن پاهم ودستام اختلاف مغزی دارم بعضی موقه هنگ میکنم وچشم اب شدید میریز

علی
علی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر. دوز اول و دوم رو سینوفارم زدم. دوز سوم چ پیشنهاد میدین؟ ۳۷ سالمه

علی
علی
در پاسخ به  علی
3 ماه قبل

نزنی دیگه که میمیری ختم کلام.

سارا
سارا
1 سال قبل

سلام من امروز دوز سوم واکسن سینوفارم وزدم الان تنگی نفس دارم وگرممه تاحالا اینجوری نشده بودم ۴۰سالمه ممنون

الیاس‌عباسی‌09177175104
الیاس‌عباسی‌09177175104
1 سال قبل

سلاممندوزسوم‌امر‌وز‌زدم۶۵سالم‌سردرد‌شدید
دارم‌باید‌چکار‌کنم‌لطفا‌راهنمایی‌کنید‌متشکرم

دکتر مهدی فرخ سیر
پزشک متخصص
در پاسخ به  الیاس‌عباسی‌09177175104
1 سال قبل

سلام
سردرد
قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت بخورین

دکمه بازگشت به بالا