قرص دوفاستون

نام تجاری

قرص دوفاستون ده میلی گرمی، با نام تجاری Duphaston، نام داروی دیدروژسترون Dydrogesterone است که برای درمان  انواع بیماری‌هایی که از فقدان پروژسترون ناشی می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در مورد سوالی که درباره کاربرد قرص دوفاستون چیست پیش می‌آید، بایستی گفت از  از جمله این بیماری‌ها می‌توان به اختلالات قاعدگی، قاعدگی دردناک، آمنوره ثانویه (دوره‌های قاعدگی قطع شده یا نامنظم)، ، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی‌های  غیر طبیعی رحم که در حین چرخه قاعدگی رخ می‌دهد، اشاره کرد.

کاربرد

قرص دوفاستون ده میلی گرمی برای درمان اندومتریوز، ناباروری و سقط جنین مصرف می‌شود. همچنین این قرص  برای مقابله با اثر تحریک هورمون استروژن بر آندومتر و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر نیز کاربرد دارد. این قرص برای کمک به تحریک رشد پستان و کاهش تولید تستوسترون نیز استفاده می‌شود.

 درمان اندومتریوز

افزایش پروژسترون با استروژن کمک بسیاری به تنظیم پریود می‌کند. حتی اگر در حین دوره قاعدگی بارداری رخ داده باشد، پروژسترونی که در آندومتری موجود است و به وسیله تخمدان‌ها تولید شده  مانع  افزایش استروژن و آغاز ترشح هورمون‌ها و سایر پروتئین‌های مورد نیاز برای حفظ بارداری می‌شود و چنانچه بارداری رخ نداده باشد، سطح پروژسترون کاهش یافته و در نتیجه اندومتر از بین می‌رود. اندومتریوز به معنی رشد بافت آندومتر در خارج از رحم است که توقف رشد آندومتریوز موجب کاهش علائم اندومتریوز مانند درد و خونریزی می‌شود.

 درمان مشکلات قاعدگی

چرخه قاعدگی طبیعی وابسته به تعامل چند هورمون است؛ از جمله هورمون‌های پروژسترون و استروژن که به وسیله تخمدان و دیگر هورمون‌ها و توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شوند. اگر هر یک از این هورمون‌ها در مقادیر صحیحی تولید نشوند چرخه مختل شده و باعث بروز مشکلاتی مانند آمنوره و خونریزی غیر طبیعی رحمی در طی چرخه قاعدگی می‌شود. از آنجایی که مصرف قرص دوفاستون موجب بازگرداندن هورمون‌ها به میزان طبیعی می‌شود، چرخه قاعدگی را منظم می‌کند.

قرص دوفاستون
قرص دوفاستون

قرص دوفاستون برای درمان جایگزینی هورمون

مصرف استروژن مانند قرص دوفاستون به عنوان درمان جایگزینی هورمون، موجب کاهش علائم دوران یائسگی زنان مانند: تعریق شبانه، بی خوابی، گرگرفتگی،  خشکی واژن، سردرد، تغییر خلق. خو، عدم تمرکز و از دست دادن انرژی می‌شود.

تنظیم هورمون‌های زنانه

قرص دوفاستون دارای  یک بخش هورمونی پروژسترون است که به عنوان هورمون درمانی برای تقویت صفات زنانه از قبیل رشد پستان و کاهش تولید تستوسترون استفاده می‌شود.

اطلاعات دارویی

قرص دوفاستون ده میلی‌گرمی حاوی دیدروژسترون است، که دارای ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، است. پروژسترون به وسیله تخمدان در طول مرحله دوم دوره  قاعدگی تولید می‌شود. این ماده در پوشش داخلی رحم یعنی آندومتر فاز تکثیر را به تشریح تبدیل می‌نماید. این موضوع باعث متوقف شدن رشد آندومتر که در جواب به استروژن در دوره اول قاعدگی ضخیم شده است می‌شود و موجب می‌شود تا  هورمون‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز دیگر در صورت بارداری  برای حفظ بارداری ترشح شود و در غیر این  صورت سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و اندومتر از هم می‌پاشد یعنی قاعدگی رخ می‌دهد. دیدروژسترون موجود در قرص دوفاستون  باعث نظم در قاعدگی می‌شود و برخلاف پروژسترون طبیعی به راحتی جذب شده و می‌تواند به شکل قرص و در غلظت نسبتا کم مصرف شود؛ این  در حالی است که پروژسترون طبیعی توسط دستگاه گوارش به خوبی جذب نمی‌شود. قرص دوفاستون در صورت عدم وجود پروژسترون در بدن و به دلیل اختلالات قاعدگی و اندومتریوز تجویز می‌شود.

باید گفت با این اوصاف قرص دوفاستون  بر خلاف پروژسترون مصنوعی، دیدروژسترون با اثرات مفید استروژن (از جمله جلوگیری از پوکی استخوان، تنظیم کلسترول) تداخلی نداشته و همچنین از نظر شیمیایی به تستوسترون شبیه نیست و عوارضی مثل هیرسوتیسم یا آکنه را به دنبال ندارد.

مقدار و روش مصرف دارو

قرص دوفاستون بهتر است یک یا دو بار در طول روز با یک لیوان آب و یا همراه با غذا مصرف شود که مقدار دوز قرص و فاصله زمانی مصرف دوفاستون به روش درمانی بیمار  بستگی دارد. تا زمانی که پزشک تجویز می‌کند باید قرص دوفاستون را مصرف نمایید. ممکن است پزشک به مدت ۵ روز یا یک ماه مصرف قرص را تمدید کند.

رایج‌ترین شیوه مصرف قرص دوفاستون، برای  منظم کردن پریود به مدت ده شب از شب ۱۶ دوره قاعدگی است که بعد از قطع آن ۳ الی  ۱۰ روز بعد پریود خواهید شد یا اینکه  بارداری رخ خواهد داد. همچنین ممکن است ۵ روز، یک ماه یا ده شب و از شب ۱۶ یا ۱۴ دوره پریودی باشد. گاهی لازم است که هر ماه و در دوران قاعدگی، قرص دوفاستون را با تجویز پزشک مصرف نمایید. .

چنانچه مصرف  قرص دوفاستون را فراموش کردید بهتر است بلافاصله بعد از یادآوری مصرف کنید؛ مگر این که زمان قرص بعدی رسیده باشد که در این حالت لزومی به مصرف قرص قبلی نیست و نکته مهم اینکه  هیچ وقت دو قرص دوفاستین  را با هم مصرف نکنید.

موارد منع مصرف دارو

در صورت ابتلا به هر یک از بیماری‌هایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد باید از مصرف قرص دوفاستون جلوگیری کرده وبا  پزشک خود مشورت نمایید.

– بروز حساسیت به دیدروژسترون و یا دیگر قرص‌های دوفاستون

– خونریزی غیرطبیعی از واژن به دلایلی نامشخص

– اختلالات ترومبوتیک

– سقط فراموش شده

– سابقه داشتن سرطان پستان، سرطان آندومتر و یا بیماری کبد در خانواده

– سابقه ترومبوز یا همان لخته خون و یا سکته مغزی

– بیماری کبد

– کارسینوم اعضای تناسلی یا پستان

البته شایان ذکر است که برای برخی از افراد مصرف قرص دوفاستون با ریزش مو، چاقی و… همراه است.

موارد هشدار و احتیاطات

ممکن است استفاده از قرص دوفاستون باعث خونریزی‌های نامنظم  دوران قاعدگی شود  که بهتر است در این شرایط  میزان مصرف آن را افزایش دهید. البته بهتر است که قبل از مصرف این قرص با یک دکتر داروسازی و یا مشاور دارویی تلفنی مشورت بگیرید.

قرص دوفاستون
قرص دوفاستون

تداخلات دارویی

اگرقرص دوفاستون یعنی دیدروژسترون و بروموکریپتین به طور هم‌زمان مصرف شود باعث ترشح بیش از حد و خود به خود شیر می‌شود. داروهایی که  القا کننده فعالیت آنزیم‌های کبدی مثل ریفامپین و فنی توئین و کاربامازپین هستند اگر هم‌زمان با قرص دوفاستون مصرف شوند باعث کاهش کارایی و اثر دارو می‌شوند.

عوارض جانبی

از عوارضی که ممکن است در صورت مصرف قرص دوفاستون رخ بدهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– آمبولی ریوی

– لکه بینی

– حالت تهوع

– استفراغ

– درد سینه

– خونریزی نامنظم

سرگیجه

– کاهش وزن

– خارش

جوش صورت و بدن

– تغییر در اشتها

– ورم نمودن قوزک پا

– ترومبوز شبکیه

– ترومبوفلبیت

البته برای برخی این سوال پیش می‌آید که آیا قرص دوفاستون باعث بارداری می‌شود/ در واقع پاسخ بسیار ساده بوده و این قرص‌ها هیچ تاثیری بر باردار شدن ندارند.

شرایط نگهداری دارو

تمامی قرص‌ها باید از دسترس کودکان دور باشند که قرص دوفاستون نیز از این قضیه مستثنی نیست. باید از مصرف قرص‌ها بعد از تاریخ انقضای درج شده روی بسته، پرهیز شود و نباید داروها از طریق زباله‌های خانگی و یا فاضلاب  دفع شوند. قرص دوفاستون باید در محیطی خشک و سرد با دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

جلوگیری از سقط با قرص دوفاستین

هفته هفتم بارداری هستم ولی از دیشب لکه بینی دارم و امروز هم شدیدتر شد دکتر بهم قرض دوفاستون تجویز کردن اما با اینکه دو بار مصرف کردم تغییر زیادی مشاهده نکردم لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم کمی هم کمر دردم.

پاسخ دکتر شیوا رحیمی متخصص زنان و زایمان نازایی:
سلام طبیعیه نگران نباشید درمان دوفاستون یا شیاف پروژسترون هست نیازی به داروی دیگر نیست چون کمک بیشتری نمیکنه مصرف مایعات فراوان استراحت نسبی و نداشتن نزدیکی و مصرف دارو کار بیشتری نیاز نیست اگر قلب جنین تشکیل شده نگرانی کمتره و اگر تشکیل نشده احتمال کم سقط وجود دارد در صورت خونریزی روشن به پزشک مراجعهدکنید درصورت سوالات بیشتر مشاوره انلاین در خدمتتون هستم.

خونریزی حین مصرف قرص دوفاستون

۴/۵ (۴ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
mims.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
زینب
زینب
7 روز قبل

سلام من رفتم دکتر گفته پلی کیست تخمدان داری و برام چند تا دارو تجویز کردن و قرص دوفاستون هم بود گفتن از ۱۴ قاعدگی تا ۲۵ قاعدگی مصرف کنم دیروز که ۱۴ قاعدگیم بود قبل از مصرف قرص لک قهوه ای تیره دیدم ولی قرص مصرف کردم و هنوز هم همون لکه هست نمیدونم پریود شدم یا نه الان نمیدونم قرص رو باید ادامه بدم یا نه؟

خدایا شکرت
خدایا شکرت
8 روز قبل

سلام برای تنظیم پریودی به پزشک مراجعه کردم قرص دوفاستون از روز پنجم پاکی شبی یک عدد برام تجویز کرد ۱۰عدد قرص رو مصرف کردم ۱۰تای دیگه هنوز دارم ولی خونریزی دارم چکارکنم
آزمایش و سونو گرافی هم که قبلش انجام داده بودم خوب بوده
میشه لطفاً راهنمایی کنید و بگین مصرف قرص رو ادامه بدم یانع؟

دکمه بازگشت به بالا