کاهش هوشیاری چیست؟ شایع ترین علت کاهش هوشیاری و درمان آن

حتماً با واژه کاهش هوشیاری آشنا هستید. این عارضه در اثر بیماری مهلک و یا ضربات شدید به سر ممکن است اتفاق بیفتد، اما کاهش سطح هوشیاری دقیقاً چیست؟ چه عواملی سبب ابتلا به آن می‌شود و آیا اصلا قابل پیشگیری است یا خیر؟ در این مطلب قصد داریم اطلاعات کافی در مورد کاهش هوشیاری را در اختیار شما قرار داده و به سوالات مطرح شده پاسخ دهیم.

کاهش هوشیاری به چه معناست؟

کاهش هوشیاری یا Decreased Consciousness به معنی هوشیاری، آگاهی و جهت‌گیری نسبت به زمان و مکان است. در واقع هوشیاری یعنی شما قادر باشید به افراد و سایر اتفاقات اطرافتان واکنش و پاسخ درستی بدهید.

آگاهی به زمان و مکان یعنی به این امر آگاه باشید که کی هستید، کجا حضور دارید، کجا سکونت دارید و ساعت چه زمانی را نشان می‌دهد. زمانی که هوشیاری افراد کاهش یابد قدرت آگاهی، جهت‌یابی و بیدار ماندن مختل می‌شود.

آگاهی و مغز

مسئولیت حفظ هوشیاری در بدن به عهده مغز است. برای اینکه مغز بتواند به‌درستی به این وظیفه عمل کند به اکسیژن و گلوکز نیازمند است. بسیاری از مواد غذایی و خوراکی که روزانه مصرف می‌شود می‌تواند بر شیمی مغز تأثیرگذار باشد. این مواد هم در جهت افزایش هوشیاری و هم کاهش آن می‌تواند مؤثر واقع شوند.

برای مثال کافئین یکی از خوراکی‌های محرک است، به طوری‌که می‌تواند فعالیت مغز شما را افزایش دهد و زمانی که به هوشیاری بیشتری نیاز دارید می‌توانید آن را مصرف کنید. کافئین در بسیاری از مواد خوراکی مانند شکلات، نوشابه، قهوه و غیره موجود است.

از سوی دیگر موادی هستند که هوشیاری را در شما کاهش می‌دهند مثل مسکن‌ها، زیرا این داروها سبب خواب‌آلودگی می‌شوند در نتیجه هوشیاری را کاهش می‌دهند. لازم به ذکر است بیماری‌هایی که سبب آسیب به سلول‌های مغز می‌شوند نیز باعث اختلال در هوشیاری افراد می‌شوند. شدیدترین سطح اختلال هوشیاری در کما قابل مشاهده است. در صورت مواجهه با چنین اختلالی از دکتر آنلاین مغز و اعصاب هم می‌توانید کمک بگیرید.

علت کاهش سطح هوشیاری در کودکان و بزرگسالان

شایع‌ترین علت‌هایی که برای این بیماری وجود دارد به‌ترتیب زیر است:

 • استفاده از داروهای خاص
 • قندخون پایین
 • صرع
 • مصرف مواد مخدر
 • مصرف الکل
 • کمبود اکسیژن‌رسانی به مغز
 • سکته
 • بیماری‌های زوال عقل مثل آلزایمر
 • خونریزی مغزی
 • تومور مغزی
 • بیماری کبد
 • اورمی یا بیماری‌های کلیوی در مرحله آخر
 • بیماری قلبی
 • شوکه شدن
 • گرمازدگی
علائم کاهش هوشیاری
علائم کاهش هوشیاری

علائم کاهش هوشیاری

این بیماری ممکن است علائمی به‌ترتیب زیر داشته باشد:

 • از دست دادن عملکرد مثانه یا روده
 • عدم تعادل
 • تشنج
 • غش کردن
 • افتادن
 • مشکل در راه رفتن
 • تپش قلب نامنظم
 • فشارخون پایین
 • نبض سریع
 • تب
 • تعریق
 • سبکی سر
 • ضعف در پاها، بازوها و صورت

انواع کاهش سطح هوشیاری مغز

اختلال عملکرد هوشیاری دارای سطوح متفاوتی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • گیجی
 • سرگردانی
 • بی‌حالی
 • هذیان
 • بی‌حوصلگی
 • کما

کاهش هوشیاری در اثر کرونا ممکن است؟

کرونا یکی دیگر از بیماری‌هایی است که یکی از عوارض جانبی آن، کاهش سطح هوشیاری است. علت کاهش هوشیاری در کرونا در اثر تب و عفونت‌های موجود در بدن به وجود می‌آید. در واقع می‌توان گفت بین عفونت و کاهش هوشیاری ارتباط مستقیم وجود دارد و بیماری‌هایی که منجر به عفونت در بدن می‌شوند کم شدن هوشیاری را در پی دارند.

کاهش هوشیاری بعد از عمل
کاهش هوشیاری بعد از عمل

کاهش هوشیاری بعد از عمل تومور مغزی

تومور مغزی یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌هاست که مستقیماً بر عملکرد مغز اثر می‌گذارد. بیماران در طول درمان علائم مختلفی را تجربه می‌کنند، اما تا مدتی بعد از جراحی تومور مغزی عوارضی وجود دارد که سبب کاهش سطح هوشیاری می‌شود. در واقع کاهش سطح هوشیاری بعد از عمل امری طبیعی است.

سر درد، تشنج و سرگیجه از عوارض بعد از عمل تومور مغزی است که تا مدتی پس از جراحی همراه بیماران خواهد بود. به همین دلیل به این بیماران توسط پزشک توصیه می‌شود حداقل به‌مدت یک ماه و نیم بعد از عمل از رانندگی بپرهیزند، تنها از خانه خارج نشوند و به نقاط مرتفع نروند.

سطح هوشیاری ۴ چیست؟

سطوح هوشیاری در انسان‌ها درجه بندی‌های متفاوتی دارد. سطح هوشیاری ۴ در کما در ارتباط با باز شدن چشم‌ها به این معنی است که چشم‌های بیمار به‌صورت خود به خودی باز می‌شوند به طوریکه چشم‌ها باز هستند و فرد قادر است پلک بزند.

در ارتباط با گفتار می‌تواند صحبت کند، اما مکالمه گیج‌کننده است. در ارتباط با مهارت‌های حرکتی هوشیاری بیماران به این صورت است که از محرکات دردناک دوری می‌کند.

کاهش هوشیاری پس از سکته مغزی

سکته مغزی هم از دیگر بیماری‌هایی است که هوشیاری را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب کاهش سطح آن می‌شود. از آنجایی که در سکته مغزی خون و اکسیژن کافی به مغز می‌رسد کاهش سطح هوشیاری در آن امری طبیعی است.

پس از درمان هم به‌دلیل داروهایی که برای بیماران هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، کم بودن هوشیاری تا مدتی باقی می‌ماند و سپس بیمار به حالت عادی برمی‌گردد.

مراجعه به دکتر کاهش هوشیاری

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید علاوه بر معاینه فیزیکی، شرح حال کاملی از شما بابت سوابق خانوادگی در بیماری‌های مختلف مانند صرع، دیابت و افسردگی گرفته می‌شود. همچنین در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید مانند داروهای ضد تشنج یا انسولین و غیره سؤال می‌کنند.

همینطور در مورد سابقه شما در مورد مصرف الکل، داروهای تجویزی و داروهای غیرقانونی پرسیده می‌شود. علاوه بر تمام موارد گفته شده آزمایشاتی نیز گرفته می‌شود تا دلیل بیماری به‌درستی مشخص شود که شامل موارد زیر است:

درمان کاهش هوشیاری

درمان بیماری وابسته به این است که علت آن ناشی از چه موردی باشد. ممکن است در طول درمان داروها یا روش درمانی عوض شود یا به‌سادگی علائم درمان شود و علت زمینه‌ای از بین رود. مثلاً برای خونریزی مغزی نیاز به جراحی فوری است، اما برای آلزایمر درمانی وجود ندارد.

کاهش هوشیاری ممکن است ناشی از یک بیماری جدی باشد، بنابراین مراقبت‌های پزشکی لازم است در اولین فرصت صورت گیرد. شما می‌توانید بهترین دکتر مغز و اعصاب را به‌واسطه جستجو در اینترنت بیابید و برای درمان به آنها مراجعه کنید.

درمان کاهش هوشیاری
درمان کاهش هوشیاری

چگونه سطح هوشیاری بیمار را بالا ببریم؟

یکی از مهم‌ترین موضوعات پزشکی در مورد سطح هوشیاری بیماران، چگونگی بالا بردن سطح هوشیاری آنان است. مطالعات بسیار زیادی روی این موضوع صورت گرفته است. یکی از مواردی که می‌تواند تأثیر مثبتی در سطح هوشیاری بیماران داشته باشد ماساژ بازتابی پاها است.

این ماساژ می‌تواند با تحریک عوامل مربوط به هوشیاری سطح آن را برای بیمارانی که از کاهش هوشیاری رنج می‌برند افزایش دهد و تأثیر خوبی داشته باشد.

سؤالات متداول درباره کاهش هوشیاری

کاهش هوشیاری بر اثر چه عواملی اتفاق می‌افتد؟

عواملی مانند مصرف مواد مخدر، الکل و غیره، داروهای خاص، قندخون پایین، خونریزی مغزی، صرع، کمبود اکسیژن‌رسانی به مغز، آلزایمر و سکته باعث کاهش هوشیاری می‌شوند.

کاهش سطح هوشیاری بعد از عمل چگونه است؟

بسته به اینکه چه عملی داشته باشید این سطح متفاوت خواهد بود، اما به‌طور کلی به‌دلیل داروهای بیهوشی و داروهای درمانی که به بیمار داده می‌شود کاهش هوشیاری نرمال است.

کاهش هوشیاری به چه معناست؟

کاهش هوشیاری به معنی عدم هوشیاری، آگاهی و جهت گیری نسبت زمان و مکان است. در واقع یعنی قادر نباشید به افراد و سایر موارد اطرافتان واکنش و پاسخ درستی بدهید.

نتیجه‌گیری

کاهش هوشیاری یکی از عوارض مهم بیماری‌های ساده تا خطرناک است که به‌واسطه علل مختلفی در انسان‌ها به وجود می‌آید. از این رو در این مطلب به بررسی تمام جوانب این بیماری، انواع آن، چگونگی درمان آن و تمام مسائل مربوط به آن صحبت کردیم.

۳.۷/۵ (۶ نظر)

منبع
healthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
17 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
همیشگی
همیشگی
1 روز قبل

پدر شوهر من مشکل ریه داشتن به دکتر مراجعه میکنند به هشون سرمی وصل میشه با آنتی بیوتیک به محض وصل شدن سرم ایست قلبی میکنند۳یا ۴بار بعد اون هم به کما میرند الان سطح هوشیاری ۳ایا امیدی به یهودی است یا خیر ایشون ۶۵سال سن دارند وبر اثر مصرف سیگار ریه هاشون داغونه

ساره لشتغانی
ساره لشتغانی
1 روز قبل

سلام همسرم الان ۳۰روز تصادف کرده ضربه مغزی شده الان دستگاه از جدا کردن خودش نفس میکشه ولی ضریب هوش ایشون بالا نیومده ضریب هوش ایشون روی ۴و۵ چقد زمان میبره خوب بشن

مریم
مریم
5 روز قبل

پدر من ۳۱ روز هس براثر تصادف در کماهست وهوشیاری۳ عفونت هم گرفت وخوب شد آیا امکان دارد هوشیاری پدرم بالا بیایید

مرتضی غلامی
مرتضی غلامی
8 روز قبل

سلام خسته نباشید
به نطر شما یه مریض ۸۶ ساله که سکته مغزی داشته بهتر است دارویی مداوا شود یا استتد گذاری و انژیو و …

ابراهیمی
ابراهیمی
9 روز قبل

باسلام دختر ۱۲ساله برادرم نیمه شب زمین خورده و بیهوش شده الان هوشیاری او ۳ است آیا برگشت امکان ذیر است؟

سعیدبحری
سعیدبحری
9 روز قبل

سلام پردم الان ۶روز است بستری هست چند روز اول بیمارستان چناران بود سطح هوشیاری۳بود بعد انتقال دادیم به مشهد الان سطح هوشیاری ۶هست ودلیل اینکه چیه خبر ندارم سطح هوشیاری باید چند باشد

سیمامعصومی
سیمامعصومی
12 روز قبل

سلام عرض ادب خسته نباشیدبرادرمن ۵ماه است تصادف کرده وخونریزی مغزی شده وهوشیاری نداره ولی الان دوروزه خنده وگریه داره گاهن میشه بفرماییدهوشیاریش برمیگرده یاچی ممنونم ازتون

مریم
مریم
14 روز قبل

سلام پدرشوهرم عمل تومر مغز کرده بعداز ۳ آوردنش بخش اما متاسفانه یک شب درد بسیار شدید داشت دایم بی برای میکرد تا دکتر آشام. به داروداد کمی آرم شد بعد ۲ شب تب لرز کرد بردن ای سی یو ابعداز اسنکن گفتن عفونت مغزی کرد بعد ۵ روز گفتن عفونت اش خوب شده طرف مقابل مغز عمل کرده خونریزی کرده اوهوشیاریش روی ۴ هستش آیا امید زندگیش هست یانه لطفاً راهنمای کنید

زهرا
زهرا
22 روز قبل

سلام علیکم مادربزرگ من هفته گذشته همین موقع سکته مغزی کردن وما با اورژانس خصوصی آوردیم بیمارستان ایرانشهر تهران اون موقع هوشیار بودند ولی الان دکترا میگن درجه هوشیاریشون هی پایین وبالا میشه و همش ضربان قلب ایشون ۱۱۴ هست درصورتی که ایشون همیشه ضربانشون ۵۵بوده آیا ایشون با این وضعیت خوب میشن؟

کسرا
کسرا
1 ماه قبل

سلام مادر شوهرم من در بیمارستان بستری بود داروی افسردگی مصرف میکرد .بیهوش میشد الان سه هفته س تو کما رفته .صریح هوشی رو ۷ است دکترا نمیتونن علت کما رفتن رو پیدا کنن.الان گفتن که فوت کرده .دوباره برگشته .ریه عفونت کرده .علت چیه

رویا
رویا
2 ماه قبل

سلام و خسته نباشید پدرم یک روز وقتی پدرم استفراغ و تهوع داشت انتقالش داده ایم بیمارستان و پدرم معاینه کردند فقط شربت ضد استفراغ بهم دادند گفتند این هر ۸ساعتی یک با بهش بده دوباره پدرم استفراغ کرد اومدند لوله تنفسی واسش بزارند شاید ۱۰نفری ریختند روی پدرم و دست و پاهاش به تخت بستند و ‌ چندبا که لوله تنفسی بزارند نتوانستند پدرم تمام بدنش لرزید و خون از دماغ کرد بیرون و حتی دستمال کاغذی افتاد زمین که من باهاش دعوا کرد و به حرف من توجهی نکرد و با اون لوله تنفسی پاک کرد و دوباره پدرم تنفس اش خراب شد و داد بید من اومدند حتی خود پرستار بهم گفت استفراغ برگشت به ریه پدرم ما می می خواهیم درش بیاریم اکسیژن واسش گذاشتند جال پدرم خوب شدو حتی با پای خودش رفت دستشویی و ساعت یک شب که شد گفتند باید سی تی بگیری م گفتند مشکوک به سکته مغزی و واسش یک آمپول بیهوشی زدند و پدرم رفت تو کما به نظرتون چرا پدرم چرا پدرم رفته تو کما تو خدا راهنمایی کنید حتی کلا شربت ریختند داخل سرم بهش تزریق کردند چرا پدرم سطح هوشیاریش اومده پایین

رویا
رویا
2 ماه قبل

سلام تو خدا راهنمایی کنید من پدرم فقط حالت تهوع و استفراغ داشت بردیم بیمارستان حالش خوب بود حتی نامه ترخیصش بهمون داد دوباره پد م استفراغ کرد دوباره اومدند گفتند باید معده اش شستشو بدهند۱۰نفر ریختند رو پدرم دست و پاهاش بستند به تخت و شاید نزدیک ۱۰بار این لوله تنفسی واسش بزارند من که باهاشون دعوا مردم گفتند استفراغ بر گشت خورده به ریه پدرم باید دراش بیاریم و بعد پدرم حالش بد تنفسش بد شد من داد کردم اکسیژن گذاشتند دوباره حال پدرم طبیعی شد با پای خودش دستشویی بردیمش بد ساعت یک شب گفتند باید ببریم سی تی اسکن بگیرم بد یک آمپول بیهوشی واسش زدند پدرم به حالت کما رفت الان ۴۵ردز همین طوری تو خدا بربر گشتی داره

رقیه
رقیه
3 ماه قبل

مادر من چهار روزه قلبشو عمل کردن . ولی بعد عمل نمیتونه هوشیاریه خودشو بدست بیاره .

عبدالعلی سورنی نیا
عبدالعلی سورنی نیا
3 ماه قبل

سلام مادرم هفتاد سال داره وشش روز پیش حالش خراب میشه میبرم بیمارستان بیحسی در سمت راست بدن ،اول حالش خوب بود کاراشو خودش انجام میداد رفته رفته حالش بد میشه واسه روز پیش میبرم ای،سی،یو،الان علاعم حیاتی خوبه تنفس طبعی داره ضربان وفشارش خوبه آدم میبینه می‌شناسه وله سختی حرف میرنه نامفهوم،دست وپای چپ حرکت داره پای راست به محرک پاسخ میده دکترش گفت سکته در سال مغز داشته
لطفاً راهنمایی کنید دوروزه شرایطش پایداره نه خوب ونه بد شده،، امکان داره بره کما ؟ تاکی به ا ین وضع میمونه

قریشی
قریشی
5 ماه قبل

میشه یک تصویر MRI از مغز بفرستم بگید وضعیت بیمار چگونه است وامید به بهبود او هست؟

فاطمه توده خرمن
فاطمه توده خرمن
5 ماه قبل

سلام .شوهر من تصادف کرده و بعد از اینکه بازوش را عمل کردن بعد از مدتی ب آی سی یو بردن .الان نزدیک ۲۰روز هست که سطح هوشیاری ۴هست و تو این مدت یکی ۲بار تا ۱۲هم رسیده ولی هم اکنون پایین هست.ولی تمام ارگانهای بدنش کار می‌کنه شکر خدای مهربان

victory
victory
در پاسخ به  فاطمه توده خرمن
5 ماه قبل

خدارو شکر ایشالا که کامل خوب بشن،نامزد منم خون ریزی مغزی کرده هوشیاریش رو ۳امروز بعد از ۷روز هوشیاریش نزدیک به چهار شد واسه نامزد منم دعا کنید هوشیاریشون بالا بره

دکمه بازگشت به بالا