آشنایی با بینی زینی شکل و راه اصلاح آن

بینی زینی شکل یکی از مشکلاتی است که در آناتومی بینی ایجاد می‌شود و باعث از بین رفتن زیبایی چهره می‌شود. با عمل بینی ترمیمی می‌توان این عارضه را اصلاح کرد. در این مطلب عکس بینی های زینی شکل را در اختیار شما قرار می‌دهیم و راه‌های اصلاح بینی زینی را بیان می‌کنیم. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات کافی و دقیقی کسب کنید این مطلب را تا آخر بخوانید.

بینی زینی شکل چیست؟

عارضه‌ای که در آن فاصله‌ی بین نوک و برآمدگی بینی حالت تورفتگی پیدا می‌کند، بینی زینی شکل یا saddle nose نامیده می‌شود. این عارضه یکی از شایع‌ترین عارضه‌های بد شکلی بینی است که موجب پایین اوردن اعتماد به نفس فرد برای حضور در اجتماع می‌شود و خود پنداره مثبت فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با مشاهده عکس بینی زینی شکل متوجه می‌شوید که این عارضه حالت طبیعی و زیبایی بینی را از بین می‌برد و کسی که دچار این عارضه می‌شود حق دارد از ظاهر خود ناراضی باشد.

علت بینی زینی شکل چیست؟

بینی زینی شکل که به آن دماغ بوکسور هم گفته می‌شود با ضعیف شدن یا کمبود غضروف در ساختار بینی بروز می‌کند و موجب دفرمه شدن آن می‌شود. با ایجاد این عارضه این سوال پیش می‌آید که عامل ایجاد کننده آن چیست و آیا راهی برای کنترل ان وجود دارد یانه.

بهتر است بدانید علت بینی زینی شکل یک مورد نیست. بلکه مجموعه‌ای از موارد و علت‌های باعث تغییر شکل بینی می‌شوند. موارد زیر به عنوان علت‌های بینی زینی شکل معرفی می‌شوند.

بینی های زینی شکل به دلیل جراحی

یکی از علت‌های شایع که باعث می‌شود بینی فرد زینی شکل شود مهارت نداشتن جراح برای عمل بینی است. جراح باید برای عمل زیبایی بینی برآورد دقیقی از وضعیت بینی داشته باشد و بتواند غضروف یا استخوان بینی را به اندازه حذف کند و بینی را کوچک کند. چون کوچکترین بی‌دقتی و سهل انگاری برای برداشتن قوس بینی موجب ایجاد عارضه بینی زینی شکل می‌شود.

با این حساب اهمیت انتخاب جراح با تجربه و ماهر برای عمل بینی مشخص می‌شود، چون اگر در این انتخاب کوتاهی شود بیمار مجبور می‌شود جراحی بینی را تکرار کند تا وضعیت بینی را اصلاح کند.

البته گاهی اوقات هم بیمار به ایجاد قوس زیاد روی بینی اصرار دارد که ممکن است موجب زینی شکل شدن بینی شود و آناتومی طبیعی بینی را دچار اشکال کند.

دکتر گوش و حلق و بینی باید برای جراحی بینی گوشتی مهارت کافی داشته باشد و عمل را به بهترین شکل انجام دهد تا بیمار به عمل ترمیمی نیاز پیدا نکند.

بینی زینی شکل مادرزادی

یک علت دیگر بینی زینی شکل این است که به طور مادرزادی سپترم غضروفی یا استخوانی پایین‌تر از حد معمول باشد. .بنابراین اگر از نیم رخ به صورت فرد نگاه کنیم متوجه می‌شویم بینی زینی شکل است و نیاز به ترمیم دارد. البته بینی زینی شکل مادرزادی جزو عارضه‌های نادر است اما با جراحی می‌توان وضعیت آن را اصلاح کرد.

دکتر جراحی بینی ضمن اینکه به نتظارات و خواسته‌های بیمار برای عمل بینی توجه می‌کند، وضعیت بینی را هم در نظر می‌گیرد تا فرد بعد از عمل درگیر مشکلات تنفسی نشود.

بیماری‌ سفلیس و جذام

برخی از بیماری‌ها نظیر سفلیس و جذام بافت بینی را هدف قرار می‌دهند و با حمله به آن موجب از بین رفتن غضروف یا استخوان می‌شوند. به این ترتیب بینی حالت زینی شکل می‌گیرد و نیاز به ترمیم دارد.

دکتر پوست، مو و زیبایی تمام تلاش خود را می‌کند تا مشکلات و عیب‌های صورت را برطرف کند و زیباتر کردن چهره اعتماد به نفس بیماران را افزایش دهد.

سپتوم استخوانی

سپتوم استخوانی در اثر ضربه شدید به بینی ایجاد می‌شود و باعث تغییر شکل ظاهری بینی می‌شود. البته با اصلاح سوراخ بزرگ سپتوم بینی می‌توان این عارضه را ترمیم کرد.

جراح بینی برای عمل کردن بینی به تناسب اندازه‌ی بینی با سایر اجزای صورت توجه می‌کند.

بینی زینی شکل به دلیل مصرف کوکائین

مصرف مزمن یا طولانی مدت کوکائین باعث می‌شود جریان خون به سپتوم بینی کم شود و بافت بینی از بین برود یا به اصطلاح نکروز شود. این اتفاق‌ در نهایت منجر به کوچک شدن تیغه بینی و زینی شکل شدن آن می‌شود.
راه درمان بینی زینی شکل چگونه است؟

برای ترمیم بینی زینی شکل می‌توان از جراحی استفاده کرد. اما بر خلاف جراحی‌های زیبایی که با تراشیدن استخوان یا بریدن گوش اضافه شکل بینی اصلاح می‌شد، در این شیوه باید از پیوند غضروف جدید برای بازسازی و ترمیم بینی زینی شکل استفاده شود.

درصورتی‌که می‌خواهید بینی زینی شکل را اصلاح کنید و اطلاعات کافی در تاپیک بینی زینی شکل نی نی سایت پیدا نمی‌کنید، با مراجعه به وب سایت پذیرش۲۴ می‌توانید از امکان ویزیت آنلاین دکتر گوش و حلق و بینی با هزینه‌ی کم استفاده کنید و مشاوره‌ی مفیدی داشته باشید.

شیوه جراحی بینی شکل چگونه است؟

روش ترجیحی برای اصلاح ناهنجاری بینی شکل، جراحی بینی باز است که معمواتً به دلیل رینوپلاستی یا سیتوپلاستی قبلی که بیش از حد تهاجمی بوده انجام می‌شود.

از غضروف‌های کدام قسمت بدن برای بازسازی بینی زینی شکل استفاده می‌شود؟

برای ترمیم بینی زینی شکل از غضروف‌های بخش‌های زیر بدن بیمار استفاده می‌شود.

تیغه‌ی میانی بینی

در جراحی ثانویه برای اصلاح بینی زینی شکل در برخی موارد از تیغه میانی بینی یا سپتوم برای ترمیم استفاده می‌شود. اما در مواردی که در جراحی قبلی این غضروف‌ها برداشته شود لازم است از نواحی دیگر بدن غضروف برداشته شود.

غضروف گوش و دنده و لگن

در جراحی ترمیمی بینی زینی شکل از غضروف گوش، لگن یا دنده هم استفاده می‌شود تا حالت زینی بینی از بین برود. در این روش برش کوچکی در قسمت مربوطه زده می‌شود و غضروف آن برداشته می‌شود. اگر این اقدام در مورد گوش انجام شود هیچ تغییری در شکل ظاهری گوش ایجاد نمی‌شود.

بینی زینی شکل
بینی زینی شکل

هزینه درمان بینی زینی شکل چقدر است؟

هزینه جراحی زیبایی بینی و اصلاح وضعیت آن با هر هدفی که انجام شود، متغیر است. زیرا شکل بینی فرد و بازه‌ی زمانی که پزشک برای ترمیم آن باید صرف کند برای هر فردی متفاوت است. قاعدتاً هر چقدر زمان عمل طولانی‌تر و فرایند انجام آن پیچیده‌تر باشد قیمت عمل بینی بیشتر می‌شود.

پس هزینه عمل بینی زینی شکل هم ثابت نیست و تحت تاثیر عوامل مختلفی است.

تخصص و تجربه‌ی پزشک و شهر و بیمارستانی که عمل در آن انجام می‌شود نیز بر قیمت عمل تاثیرگذار است. پزشکانی که مهارت و تخصص بیشتری دارند برای جراحی بینی زینی شکل قیمت بالاتری به بیمار اعلام می‌کنند. همچنین در کلینیک‌ها و بیمارستان‌هایی که خدمات با کیفیت‌تری به بیماران ارائه می‌شود یا مدت زمان بستری شدن بیمار طولانی شود، هزینه عمل هم بیشتر می‌شود.

سوالات متداول بینی زینی شکل

  • کونکابولوزا بینی چیست؟

کونکابولوزا کیسه‌های هوایی هستن که در شاخک میانی بینی قرار دارند و راه تنفسی را مسدود می‌کنند. اگر پزشک برای فردی تشخیص کونکابولزا دهد و نیاز به درمان باشد، لازم است فرد تحت جراحی قرار بگیرد.

  • نازال والو خارجی کجاست؟

غضروف‌های تحتانی و فوقانی بینی زوج هستند و اتصال آن‌ها به هم دریچه یا والو را ایجاد می‌کند. به این ترتیب اسکلت خارجی بینی از نازال تا قدام صورت است.

  • عوارض طبیعی بعد از جراحی بینی چه مدتی طول می‌کشد؟

عوارض طبیعی بعد از جراحی مانند کبودی، ورم، درد چند روز یا چند هفته بعد از عمل طول می‌کشد. اما نگران کننده نیستند. همچنین در صورتی‌که مراقبت‌های بعد از عمل به خوبی انجام شود، طول دوران نقاهت بعد از عمل کوتاه می‌شود.

۵/۵ (۱ نظر)

منبع
healthjade.net

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا