دارو

داروی دوکسپین (قرص) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Doxepin Tablet

نام تجاری

Silenor

کاربرد

بی خوابی

اشکال دارویی
قرص، آمپول ، فوم ، قرص چسبناک ، پماد ، کرم

 اطلاعات دارویی هیدروکورتیزون
هیدروکورتیزون یک ماده طبیعی (هورمون کورتیکو استروئید) است که توسط غده آدرنال (فوق کلیه) ساخته می‌شود. این دارو که به اصطلاح کورتون نامیده می‌شود، برای درمان بیماری‌هایی مانند آرتریت، اختلالات سیستم ایمنی بدن، اختلالات خونی و هورمونی، بیماری‌های پوست و چشم، مشکلات تنفسی، سرطان و آلرژی شدید استفاده می‌شود. هیدروکورتیزون پاسخ سیستم ایمنی بدن شما را به بیماری‌های مختلف کاهش می‌دهد تا علائمی مانند درد، تورم و واکنش‌های آلرژیک را کاهش دهد.
هیدروکورتیزون برای درمان بیماری‌های غده فوق کلیه (مانند بیماری آدیسون و نارسایی قلبی) نیز استفاده می شود. کورتیکواستروئیدها از بسیاری جهات برای بدن مناسب هستند؛ آن‌ها برای تعادل نمک و آب و حفظ فشار خون طبیعی بدن بسیار مفید هستند.
داروی هیدروکورتیزون اشکال دارویی متفاوتی دارد، برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به پماد هیدروکورتیزون ،  قرص بوکال هیدروکورتیزون  و فوم رکتال هیدروکورتیزون به صفحه مربوط به این داروها مراجعه کنید.
مقدار و روش مصرف هیدروکورتیزون

قبل از شروع درمان با هیدروکورتیزون، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به طرز مصرف این دارو و عوارض جانبی احتمالی آن به دست آورید.
دوز و مقدار مصرف این دارو، از فردی به فرد دیگر و در بیماری‌های مختلف، متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. ممکن است پزشک روزانه ۴-۱ دوز از این دارو را برای شما تجویز کند، بهتر است داروها را سر یک ساعت مشخص مصرف کنید تا فراموشتان نشود.
اگر از قرص هیدروکورتیزون استفاده می‌کنید، آن را مقدار زیادی آب بخورید تا معده درد نگیرید.
اگر وضعیت شما بعد از استفاده از این دارو بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.
بدون مشورت با پزشک مصرف قرص یا آمپول هیدروکورتیزون را قطع نکنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی هیدروکورتیزون روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف هیدروکورتیزون 

به تاریخ انقضای این دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز هیدروکورتیزون را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی این دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف هیدروکورتیزون در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر متیل پردنیزولون بر رانندگی و کار با ماشین آلات
این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا سرگیجه در شما شود و بر عملکرد شما تأثیر گذارد، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی هیدروکورتیزون
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با داروی متیل پردنیزولون تداخل کنند، عبارتند از: آلدسلوکین، میفپریستون، داروهای ضد ترومبولیت مانند کلوپیدوگرل، “رقیق کننده‌های خون” مانند وارفارین / دابیگاتران و مسکن‌های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، سلکوکسیب، آسپرین، سالیسیلات.
اگر پزشک به شما آسپرین با دوز پایین (معمولاً ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز کرده است، باید این دارو را مصرف کنید. حتماً راجع به مصرف این دارو با داروهای دیگر با داروساز خود مشورت کنید.
هیدروکورتیزون ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص (از جمله تست پوستی آلرژی)، تداخل کند و باعث نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که از این دارو استفاده کرده‌اید.
موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف هیدروکورتیزون
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی هیدروکورتیزون، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر هرگونه مشکل کبدی و کبدی دارید.
در صورتی که خونریزی یا مشکل لخته شدن خون دارید.
اگر پوکی استخوان دارید.
در صروتی که به بیماری دیابت مبتلا هستید.
اگر بیماری‌های چشم (مانند آب مروارید، گلوکوم و عفونت چشم) دارید.
در صورتی که مشکلات ذهنی نظیر روانپریشی، افسردگی، وسواس، ترس و اختلال شخصیت دارید.
در صورتی که اعتیاد دارویی و یا الکلی دارید.
در صورتی که هر گونه مشکل قلبی یا فشار خون بالا دارید.
اگر مشکل گوارشی (مانند دیورتیکولیت، زخم، کولیت اولسراتیو) دارید.
در صورتی که سابقه بیماری صرع یا تشنج دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

عوارض جانبی هیدروکورتیزون
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

تهوع
سوزش سر دل
سردرد
سرگیجه
تغییرات دوره قاعدگی
کم خوابی
افزایش تعریق
آکنه
افزایش قند خون
افزایش احتمال ابتلا به عفونت
افزایش وزن
گلو درد

اگر علائمی در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به‌ واسطه مصرف هیدروکورتیزون می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.
مصرف بیش از حد هیدروکورتیزون (مسمومیت دارویی)

هیدروکورتیزون را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری هیدروکورتیزون

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن